Gündem Haberleri

  İngiliz basını Harry'nin fotoğraflarını basamadı

  Hürriyet Planet
  23.08.2012 - 16:55 | Son Güncelleme:

  İngiltere basını dün son yıllarda benzerine rastlanmayan bir olay yaşadı.

  Sadece İngiltere'nin değil tüm dünyanın ilgisinin odağındaki Prens Harry’nin ABD’nin kumar kenti Las Vegas’ta bir otel odasında çırılçıplak kadınlarla eğlenirken gizlice çekilmiş fotoğrafları TMZ.com’da yayınlanmasına rağmen İngiliz basınında bu görüntülere yer verilmedi.

   

  PRENS BÖYLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ / FOTO GALERİ

   

  Özellikle saray skandallarına bayılan tabloid basının fotoğrafları görmezden gelmesi dikkat çekiciydi. Bu sıra dışı durumun arkasında gerçek Prens Harry’nin ikametgahı St. James Sarayı’ndan yapılan açıklama ile anlaşıldı. Saray yetkilileri bir çeşit sansür kurulu olan “Basın Şikayetleri Komisyonu”nu aramış ve basının bu fotoğrafların yayınlamasına engel olunmasını “rica etmişti”.

   

  Geçmişte benzeri durumlarda ceza almayı bile göz önüne alıp elindeki malzemeyi yayınlamaktan çekinmeyecek gazeteler bu “ricaya” uydu. Çünkü, 165 yıllık News of the World gazetesinin sonunu getiren telekulak skandalı patlak verdiğinden beri İngiliz mahkemeleri özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayınlara dikkatle izliyor. Fotoğrafların kapalı bir mekanda gizlice çekildiği için mahkemelerin bunu ihlal olarak kabul edeceği gerçeğini göz önüne alan basın, skandalı yansıtabilmek için türlü oyunlara başvurmak zorunda kaldı.

   

  Ülkenin en çok satan tabloid gazetesi The Sun, Harry adlı bir çalışanını soyup, arkasına yüzü görünmeyen yine çıplak kadın çalışanını koyarak fotoğrafını çekti ve “Harry kraliyet mücevherlerini kaptı” başlığı attı. Daily Mail gazetesi ise Prens Harry’nin bir havuz başında çekilmiş yarı belüstü ve çıplak fotosunu yayınlayarak “skandal efekti” vermeyi tercih etti. The Independent gazetesi ise tersi yolu izleyip Prens Harry’nin takım elbiseli fotoğrafı altına “Onu giyinik tanıyabildiniz mi” manşetini attı. Daily Telegraph ise doğrudan sansüre vurgu yaparak “Saray çıplak fotoğrafları yasaklamaya çalışıyor” başlığını tercih etti.

   

  ARKADAŞ KURBANI MI?

   

  Çıplak görüntülerin yarattığı skandal bakışların Prens Harry’nin yakın arkadaş çevresine de çevrilmesine yol açtı. Bazı gazeteler Prens Harry’yi bir “parti canavarına” çeviren arkadaşlarını suçlayıcı yazılar kaleme aldılar. Örneğin Daily Telegraph, Prens Harry’nin adının karıştığı diğer skandallarda olduğu gibi çıplak fotoğraf olayında da Harry’nin yakın arkadaşlarından Tom “Skippy” Inskip’in başrolde olduğuna dikkat çekti.

   

  Prens ile aynı okulda okuyan Skippy, Başbakan David Cameron’ın en yakın arkadaşlarından milyarder işadamı ve bankacı Owen Inskip’in oğlu. Skippy ve Harry daha önce Londra gecekmulüplerindeki taşkınlıkları ile biliniyor. Bu kulüplerinden birinde Harry’nin Nazi üniforması giydiği ortaya çıkmış, fotolarda Skippy de görünmüştü. Skippy, Harry Hırvatistan’da bir barda taşkınlık yaptığında da yanındaydı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı