Dünya Haberleri

  İngiliz bakandan Türkiye'ye destek

  Meltem ÖZDEMİR
  16.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine aday ülkelerin üyelik süreçlerinin ele alınacağı Avrupa Konferansı'na katılmasını destekleme sözü verdi.

  İngiltere'nin Avrupa'dan sorumlu Devlet Bakanı Douglas Henderson, Devlet Bakanları Şükrü Gürel, Hikmet Sami Türk, Işın Çelebi ve Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Onur Öymen ile Türkiye AB ilişkileri hakkında yaptığı görüşmelerden sonra, dün İstanbul'da basın toplantısı düzenledi. Henderson, basın toplantısında Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tutumunu yumuşatması durumunda AB üyeliği yolunda, ‘Çok faydalı adım atacağı’ mesajını verdi.

  İngiltere'nin 1 Ocak 1998 tarihinde başlayacak olan Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı sırasında önceliği, Birliğin genişleme sürecinin hızlandırılmasına vereceğini belirten Henderson, ‘‘Türkiye'ye AB üyeliği konusunda iyimserlik aşılamaya geldim. Türkiye AB için nüfusu, kaynak zenginliği, halkının yaratıcılığı ve AB'ye katacağı kültürel zenginlik açısından jeopolotik önemi büyük olan bir ülke. Bütün bunlar kendini içsel olarak değiştirebilecek Türkiye'nin AB üyesi olabileceği anlamına geliyor. Bu, hem AB'nin, hem de Türkiye'nin çıkarına olacak’’ dedi.

  İngiltere'nin Türkiye'nin Avrupa Konferansı'nda yer almasını desteklediğini ve diğer üye ülkeleri bu konuda iknaya çalışacağını söyleyen Henderson, Kıbrıs nedeniyle Yunanistan ve Türkiye arasında son günlerde tırmanan gerginliğin İngiltere'de büyük endişe yarattığını söyledi.

  Türkiye ve Yunanistan'ın gerginliğin tırmanmasına izin vererek, ‘Aptalca’ davrandıklarını söyleyen Henderson, İstanbul'da işadamlarıyla da görüşmelerde bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı