Dünya Haberleri

  İngiliz bakan parayı az buldu, istifa etti

  Birce BORA / LONDRA
  12.08.2014 - 12:41 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de Afrika’dan sorumlu Devlet Bakanı Mark Simmonds, “Maaşının ailesi ile birlikte parlamentonun bulunduğu Londra’nın Westminster semtinde yaşamasına yetmediğini” iddia ederek istifa etti.

  Bakanlık görevinden hemen ayrılacağını belirten Simmonds, 2015 yılında yapılacak genel seçimlerde yeniden aday olmayarak milletvekilliğini de bırakacağını açıkladı.

  Milletvekili olarak yılda 89 bin 435 sterlin (Yaklaşık 325 bin TL) maaş alan Simmonds’ın her yıl devletten kira giderleri için 27 bin 875 sterlin (Yaklaşık 100 bin TL) ve üç çocuğunun masrafları için de 7 bin 500 sterlin (Yaklaşık 27 bin TL) ekstra ödenek aldığı belirtildi.

  Bakanın eşi Lizbeth Simmonds’ı da yanında çalıştırdığı ve ona da devlet bütçesinden yıllık 25 bin sterlin maaş ödediği açıklandı.

  İngiliz bakan parayı az buldu, istifa etti

  İstifasını açıkladıktan sonra Radio 4’a bir röportaj veren Simmonds, neden kiraların Westminster’dan daha ucuz olduğu bir semte taşınmayı düşünmediği sorulduğunda, “Eğer bazı milletvekilleri Londra’nın banliyölerinde ev kiralayıp her gün işe gelmek için uzun yollar katetmek istiyorlarsa, bu onların bileceği bir şey. Ancak ben böyle bir hayat yaşamak istemiyorum ve ailem için de böyle bir hayat tarzını onaylamıyorum” dedi.

  Bakanın istifa gerekçesi sosyal medyada büyük tepki toplarken, İngiliz basını yaşananların “milletvekillerinin hâlâ kendilerine ayrılan ödeneklerin yetersiz olduğunu düşündüğünü, halkın ise onlara gereğinden fazla para verildiğine inandığını” ortaya koyduğunu yazdı.

  Simmonds’ın yerine Afrika’dan sorumlu Devlet Bakanlığı görevine Muhafazakar Parti’nin eski sözcüsü James Duddridge getirildi. İngiltere’nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıktığı bilinen Duddridge, geçmişte “İngiltere; Romanya ve Bulgaristan’dan gelen göçmenlere devlet yardımı yapmaktansa AB’ye kendi işine bakmasını söylemeli” diyerek tartışma yaratmıştı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı