Gündem Haberleri

  İngiliz alkol devi Mey İçki’yi 1.5 milyar euroya aldı

  EkoNet
  21.02.2011 - 10:59 | Son Güncelleme:

  İngiliz alkol devi Diageo, Türk alkollü içki üreticisi Mey İçki’yi 1.5 milyar euroya (2.05 milyar dolar) satın alma konusunda anlaştı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

   

  Mey İçki’nin alınmasının Diageo’ya Türkiye pazarında hem geniş dağıtım ağı hem de büyük pazar payı kazandırması bekleniyor. İngiliz alkol devi tanınmış viski markası Johnnie Walker ve Smirnoff vodka ürünlerinin de sahibi durumunda.     

   

  Türkiye’de yaklaşık 50 bin perakende şubesi olan Mey İçki ise, ülkedeki toplam rakı satış hacminin yüzde 80’ine de sahip bulunuyor.

   

  ALTI YIL ÖNCE 292 MİLYON DOLARA SATILDI

  Mey İçki, Tekel'in alkollü içecekler bölümünü 2004 yılında 292 milyon dolara satın almıştı. 2006 yılında ise ABD'li özel girişim sermayesi TPG Capital, Mey İçki'nin yüzde 90'ını yaklaşık 800 milyon dolara devralmıştı.

   

  TPG Capital, geçtiğimiz günlerde Mey İçki'nin yüzde 25 oranında halka arz edileceğini de belirtmişti.

   

  GÜMRÜK VERGİSİ SORUNU YAŞIYORDU

  Diageo ve diğer dört yabancı alkollü içki üreticisi şirket, son altı yıldır Türkiye ile gümrük vergisi üzerinde anlaşmazlık yaşıyordu. Diageo, son altı aydır Türkiye’ye sevkiyat da gerçekleştiremiyordu.

   

  Türk hükümeti, alkollü içecek üreten şirketlerden 2001 ile 2009 yılları arasında ödedikleri ithalat vergilerini artırmasını istemişti. Diageo'nun yıllık hesaplamalarına göre gümrük vergisi tutarının 160 milyon doları aşması bekleniyor. Ancak, son çıkan bir yasayla bu konudaki anlaşmazlığın çözüme doğru yaklaşması, şirketin Mey İçki'yi alma iştahını da artırdı.

   

  Diageo’nun yanı sıra, birçok Batılı şirket büyümekte olan piyasalara girmek için fırsat arıyor.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı