İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

ING Bank’in “Nesilden Nesile Yönetim Akademisi” dördüncü mezunlarını verdi

DHA
16.05.2018 - 15:01Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 16 Mayıs (DHA) - ING Bank ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) işbirliğiyle hayata geçirilen, Türkiye’de milli gelirin yaklaşık yüzde 90’ını üreten aile şirketlerini geleceğe hazırlamak amaçlı, “Nesilden Nesile Yönetim Akademisi” dördüncü dönem mezunlarını verdi. Dördüncü dönemde, İstanbul’dan Kayseri’ye altı ilden toplamda 15 aile şirketinin ikinci ve üçüncü kuşak temsilcileri eğitim alırken, katılımcıların yarısını kadınlar oluşturdu.
2014 yılında hayata geçirilen Nesilden Nesile Akademisi’nde, aradan geçen dört yılık süreçte turizm, tekstil, gıda, inşaat, eğitim, marka tescili, ayakkabı, çanta, sağlık, plastik, metal, demir çelik, akaryakıt, elektronik, kimyevi maddeler ve zirai ilaçlar sektörlerinden, 25-35 yaş aralığında toplamda 59 kişiye eğitim verildi ve 768 saatlik eğitim, saha ziyareti düzenlendi.
Mezuniyet töreninde konuşan ING Bank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çakır, Türkiye’nin GSMH’nın yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan aile şirketlerinin, ülke ekonomisine katkısı nedeniyle Türkiye’nin geleceğini belirleyecek en önemli unsurlardan biri olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de aile şirketinin yaklaşık yarısında kurumsallaşma sürecinin devam ettiğini söyledi ve ekledi:
“Kurumsallaşmada en büyük problem ise maalesef gelecek nesilere devirde yaşanıyor. Nesilden Nesile Akademisi ile amacımız, gelecek kuşaklara devirde ve kurumsal yönetim, yenilikçi iş modelleri ve sürdürülebilirlik süreçlerinde aile şirketlerinin yanlarında olabilmek.
“Aile şirketlerinin genç ve dinamik aklı olan ikinci ve üçüncü kuşaklar, bu değişime ve hıza adapte olabilmekte gösterdikleri başarıyla, hem şirketler özelinde hem de ülkemiz açısından büyük fırsatlar sunuyor.
“Akademimiz, bu dönüşümde aile şirketlerinin yanında olmayı sürdürecek, düzenlediği eğitim programıyla başarıya giden yolu onlarla beraber çizmeye devam edecektir.”
Aile şirketlerinin yarısından fazlasının üretim yaptığının da altını çizen Çakır, şöyle devam etti:
“İmza attıkları üretimle de ekonomi için büyük önem taşıyan aile şirketleri, hızlı karar alabilmeleri, tüm aile bireylerinin şirkete olan aidiyetin yüksekliği, başarı odaklı hareket edebilmeleri gibi büyümeyi destekleyen faktörler nedeniyle, fırsatlar barındıran bir yapıya sahip.
“Dört yıldır artan bir ilgiyle devam eden Nesilden Nesile Yönetim Akademisi, şirketlerin geleceğini belirlemekte rol üstlenecek gençlerin, rekabet gücünü artırmak için yapabileceklerine ek olarak, başarılı şirketlerle kuracakları güçlü ilişkilere de temel oluşturuyor.
“Bu yıl ayrıca eğitimimize katılanların yarısının kadınlardan oluşmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Çünkü Türkiye’de istihdam rakamlarının yalnızca yüzde 28’i kadın. Oysa nüfusun yarısını kadınlar oluşturuyor. Düzenlediğimiz eğitimlere kadınların katılımında artış görmek, kadın işverenlerin gelecekte istihdamda kadından yana inisiyatif alabileceklerine dair büyük bir ümit veriyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ING Bank’in “Nesilden Nesile Yönetim Akademisi” dördüncü mezunlarını verdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı