ING Bank: Artırım için erken

Hülya GÜLER
26.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

ING Bank Türkiye CEO’su Wilfred Nagel, zorunlu karşılıklardaki değişikliğin ardından faiz artımına gitmeyi erken bulduklarını belirtirken, şu değerlendirmeleri yaptı:

Vade farkı
Şimdilik ING Bank olarak faiz artırımına gitmeyi düşünmüyoruz. Bizim için henüz erken. Oldukça cazip bir faiz oranı ile yeni bir ürün olarak piyasaya sunduğumuz Turuncu Hesap ürünü ile bankamıza daha çok tasarruf çekmeyi planlıyoruz. Kredi ve mevduat arasındaki vade farklarını da dengeleyerek sağlıklı yapımızı daha da güçlendireceğiz.
Uygulanan kararlar
Merkez Bankası’nın son dönem kararlarına baktığınızda dünyada popüler olan, geçerliliğini koruyan kararlara benzer kararlar aldığını görüyoruz. Merkez Bankası için asıl önemli makro ekononmik istikrarı sağlamak, bankaların karı daha sonraki sıralarda geliyor. Son kararlar bankacılık sektöründe rekabeti artıracaktır, zaman içinde faiz dışı gelirleri artırmak önemli. Türkiye için asıl sorun tasarruf yetersizliği.
Etkisi gelecek yıl
Zorunlu karşılıkların artırılmasının asıl etkisi gelecek yıl hissedilecek. Varsayalım, Merkez Bankası zorunlu karşılıkları 400 puan artırdı. Bu yüzde 4’ün yüzde 7’si demektir. Bu para mıdır? Paradır. Bilançoya yansır mı? Evet yansır. Fiyat değişikliğine yol açar mı, rekabeti etkiler mi? Evet,  etkiler. Ancak bana göre esas etkisini gelecek yıl görürürüz. Bu karar 2011’e bir düzeltme ile girdik diye görülebilir.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı