Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnfazdan sonra camiye kaçtım

  Hürriyet Haber
  06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah'ın 4 kişilik infaz timi, Gaziantep'teki eylemlerini anlattı. Caniler Diyarbakır, Batman ve Mardin'de çok sayıda kişiyi öldürdüklerini itiraf ettiler.

  GAZİANTEP Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı operasyonlarda yakalanan 4 kişilik Hizbullah infaz timi, dün eylemlerini gerçekleştirdiği yerleri tek tek gösterdi.

  PKK'nın 2 numaralı adamı Şemdin Sakık'ın kardeşi Abdülsamet Sakık'ın öldürülmesi eyleminin de failleri olan Fuat Balca, Nuri Aslan, Abdülkerim Kaya ve Faysal Bozkır, Emniyet Müdürlüğü'nden geniş güvenlik önlemleri altında çıkarıldı. İnfaz timinin kar maskeli polisler arasında kentte mahallelerde dolaştırılması sırasında da güvenlik önlemleri sürdü.

  ENSEYE ÜÇ KURŞUN

  Sanıklardan Fuat Balca, Karagöz Mahallesi'ndeki tatbikatta, kapatılan Halkın Emek Partisi İl Başkanı olan Abdülsamet Sakık'ı, 3 Kasım 1992'de nasıl öldürdüğünü anlattı. Hizbullah tetikçisi, Sakık'ı yolda yürüdüğü sırada arkasından yaklaşıp yere yatırdığını belirterek, ‘‘Ensesine tabanca ile üç el ateş ederek infazı gerçekleştirdim ve olay yerinden koşarak uzaklaştım. sonra Karagöz mahallesi camisine saklandım. Polisler gittikten sonra da mahalleden ayrıldım’’ dedi.

  Hizbullahçı Abdülkerim Kaya ise kitapevi sahibi Ahmet Nihat Tilkioğlu'nu tabanca ile yaraladığı Kalealtı, camisini kullanmalarına izin vermeyen imam Fazlı Bilican'ı bıçakla yaraladığı Düztepe Mahallesi'nde yer gösterdi.

  Cinayetleri anlattılar

  Hacı Baba Mahallesi'ne getirilen Fuat Balca ile Faysal Bozkır burada, Bilal Gürdal'ı nasıl kaçırdıklarını anlatırken, Gürdal'ın örgütten ayrıldığı için kaçırılma talimatı verildiğini söyledi.

  Fuat Balca, Deniz Mahallesi'ne getirildiğinde, 1998 Ekim'inde firarda olan Faruk Afşin ile birlikte Melik Çeçen'i kaçırdıklarını söyledi. Arkadaşı ile birlikte evin kapısını çalarak Melik Çeçen'i çağırdıklarını belirten Balca, ‘‘Dışarı çağırdık. Sonra otomobile bindirip götürdük’’ dedi. Bilal Gürdal ve Melik Çeçen'in akıbetleri ise hálá sırrını koruyor.

  Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Kalkan, örgüt üyelerinin Batman, Diyarbakır ve Mardin'de de çok sayıda öldürme olayını gerçekleştirdiklerini itiraf ettiklerini, bu illerde de yer göstermeye götürüleceklerini açıkladı.

  Terörist: Böyle vahşet boyutunda olduğunu bilmiyorduk

  Hizbullah'ın Gaziantep timinin üyelerinin yer göstermesi sırasında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü amiriyle teröristler arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

  Polis amirinin, ‘‘Televizyonları seyrediyor musunuz? Örgütün yaptıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?’’ sorusu üzerine Faysal Bozkır şunları söyledi:

  ‘‘Olayın böyle bir vahşet boyutunda olduğunu bilmiyorduk. Örgüte inanmıştık. O nedenle bize ne talimat verildiyse onu yaptık. Pişmanız ve devletin şefkatine sığınıyoruz. Pişmanlık yasasından yararlanmak istiyoruz. Devlet de bize örgüt gibi acımasız davranmasın. Bizim de çoluk çocuğumuz var. Cezamızı çekmeye razıyız.’’

  Diğer Hizbullahçılar da arkadaşlarının görüşüne katıldıklarını söyledi. Hizbullahçılar, emniyetteki sorgulamalarında kötü muamele görmediklerini de belirtirken, aranan arkadaşlarına da teslim olmaları çağrısında bulundu.

  Hizbullah devletin içinde

  HİZBULLAH'a yönelik operasyonlar tüm hızıyla sürerken, yakalananlardan bir bölümünün devlet memuru olması dehşet uyandırdı.

  Emniyet yetkilileri, halen Diyarbakır'da 15'i memur 100 kişinin gözaltında bulunduğunu belirterek, ‘‘Operasyonlar genişletilecek. Eldeki bilgilerle başlatacağımız büyük operasyonumuz yaklaşık 2 bin kişiyi kapsayacak’’ dediler.

  Diyarbakır'da kayıtlara göre 52 kişinin kayıp olduğu, ancak gerçekte bu sayının daha fazla olduğunun sanıldığı, yeni ölüm evlerinin çıkabileceği kaydedildi. Hizbullah terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan ve tutuklananların avukatlığını yapan Diyarbakır barosuna kayıtlı Zekeriya Yapıcıoğlu ve Hüseyin Yılmaz da sorgulanıyor.

  Diyarbakır'da son iki yıldaki operasyonlarda 2 bin 800 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve sorgulandıktan sonra DGM'ye sevkedilen 2 bin 800 kişiden 400'ü tutuklandı.

  Malatya'da da 21 kişi yakalandı. Bu kişilerle birlikte 2 av tüfeği, örgüte ait bilgiler bulunan 2 bilgisayar, çok sayıda bilgisayar disketleri, örgütsel doküman ve teyp kasetleri ele geçirildi. Malatya Valisi Mustafa Yıldırım, gözaltına alınanları şöyle sıraladı:

  1 doktor, 2 mühendis, 1 üniversite araştırma görevlisi, 2 öğretmen, 2 imam, 1 teknisyen, 1 memur, 6 üniversite öğrencisi, 1 müteahhit, 3 işçi, 1 esnaf.

  İçel Emniyet Müdürlüğü'nün 7 Hizbullah kurbanının cesedinin bulunduğu Tarsus'ta Hizbullah sığınaklarını hazırlayan 13 kişi yakalandı. 13 kişinin kimlikleri, İstanbul'da örgüt liderinin öldürüldüğü villada ele geçirilen bilgisayar kayıtlarının çözülmesi sonucu belirlendi.

  Acılı analar HADEP'e üye

  DİYARBAKIR'da '2000 Yılına HADEP'le Girelim' adı verilen şölen düzenlendi. Şölende konuşan HADEP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, Hizbullah'ı 'Hizbulkontra' olarak dile getirip, ‘‘Hükümet Hizbulkontra'nın üzerine sonuna kadar gitmeli’’ dedi. HADEP Diyarbakır il örgütü tarafından düzenlenen ve bölge belediye başkanları ile yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı ‘‘2000 Yılına HADEP'le Girelim’’ şöleninde ilginç görüntüler yaşandı. Barış içeren Türkçe-Kürtçe şarkı ve şiirlerin okunduğu şölende, barış ve kardeşlik sloganları atıldı.

  HADEP'e üye olan 50 kişi arasında ise 1996 yılında Siirt'in Pervari İlçesi'nde PKK'yla girdiği çatışmada asker oğlu Hamdi Özgüler'i şehit veren Sarı Özgüler ile geçen yıl Midyat Cezaevi'nde intihar eden kadın PKK'lı Selamet Menteş'in annesi Saliha Menteş sahneye birlikte çıkıp yanyana oturdu.

  Acılı iki anneye Genel Başkan Demir, HADEP rozetleri taktı. İdam cezası ile OHAL'in bir an önce kaldırılmasını isteyen Demir, ‘‘Halkımız kendini barışa ve demokrasiye kilitlemiştir. Bu amacımızda çok kısa sürede gerçekleşecektir. Koşulsuz ve ayrımsız bir genel af istiyoruz. Göçeden insanlar köylerine geri dönmeli’’ diye konuştu.

  Cüppeli Ahmet’in vaizi yakalandı

  CAMİLERDE sattırdığı deprem kasetinin ardından İstanbul DGM tarafından tutuklanan 'Cüppeli Ahmet'in vaizi suçüstü yakalandı. Erzurum'daki camilerde vaaz veren fahri imam Mehmet Cemalettin Akyüz, dün öğle namazı öncesi Veyisefendi Camisi'nde verdiği vaazda, Cüppeli Ahmet'in deprem kasetini destekleyen konuşmalar yaptı. Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün kaydettiği konuşmada, siyasi parti liderlerini eleştiren fahri imam, Atatürkçü bazı öğretim görevlilerini de dönme olmakla suçladı. Akyüz, ‘‘PKK'yı önlemek için Hizbullah'ı kurdular. Şimdi de Hizbullah'a, Müslümana vuruyorlar. Bu gün biz münafık bir devlet yönetimi altındayız.’’ Akyüz'ün polisteki sorgusu sürüyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı