Gündem Haberleri

  İnfazda kadına pozitif ayrımcılık

  ANKARA
  06.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, konutta hapis cezasına karar verilebilmesi için hükümlünün kadın olması ve altı ay veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olması yeterli görülürken, erkek mahkumlar için 65 yaş sınırı getirilmesini anayasaya aykırı görmedi.

  Yüksek Mahkeme, yasa koyucunun “takdir yetkisi bulunduğunu” gerekçe gösterdi. Bu kararla, kadınlara ceza infazında pozitif ayrımcılığa vize verildi. Yüksek Mahkeme’nin bu konudaki kararı dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, Mersin 4. Asliye Ceza Mahkemesi, yasadaki “kadın veya” ibaresinin Anayasaya aykırı olduğunu, eylem ve durumları aynı olan kişilerin “cinsiyet farklılığı” nedeniyle ayrı statüye tabi tutulmasının eşitlik ilkesine uymadığını iddia etti ve iptalini istedi. Davada, Anayasa Mahkemesi, itirazı oyçokluğu ile reddetti. Gerekçeli karar özetle şöyle:
  Takdir yetkisi var
  “Yasa koyucu, ceza siyasetinin gereği olarak, Anayasa’nın ve ceza hukukunun temel ilkelerine bağlı kalmak koşuluyla, takdir yetkisine sahiptir. İtiraz konusu kuralda yasa koyucunun, toplumsal yarar gözetilerek cezaların infaz biçimine ilişkin, hükümlülerin, cinsiyet, yaş ve mahkum oldukları yıla göre mahkeme tarafından farklı uygulamalar yapılmasına imkan tanıması, takdir yetkisi içinde bulunduğundan Anayasa’ya aykırılık yoktur.”
  2 üyeden itiraz
  Üyeler Fulya Kantarcıoğlu ile Celal Mümtaz Akıncı ise karara karşı oy verdi. Kantarcıoğlu ve Akıncı yasanın ayrımcılık yarattığını belirterek karara katılmadılar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı