Dünya Haberleri

DÜNYA

  İnfaz görüntüleri mizansen mi

  Hürriyet Haber
  26 Ağustos 2014 - 00:34Son Güncelleme : 25 Ağustos 2014 - 21:52

  ABD’li gazeteci James Foley’in İngiliz aksanıyla konuşan bir IŞİD militanı tarafından kafası kesilerek infaz edilişini gösteren, geçen hafta ortaya çıkan videonun mizansen olduğu iddia edildi.

  İngiliz Times gazetesine konuşan uzmanlar Foley’in kafası kesilerek öldürüldüğüne dair bir şüphelerinin bulunmadığını, ancak “videoda bir çok ışık oyunu ve profesyonel post- prodüksiyon tekniklerinden yararlanıldığını tespit ettiklerini” ve bu nedenle görüntülerin tam anlamıyla gerçeği yansıtmadığını söyledi. İsmi belirtilmeyen görsel adli tıp uzmanı, “Foley’in infazının aslında kamera kapatıldıktan sonra gerçekleşmiş olabileceğini inanıyorum” dedi.

  BİN LADİN’İN YAKIN ADAMI

  İngiliz Daily Mail gazetesi Foley’nin kafasını kestiği sanılan, İngiliz rapçi Abdel-Majed Abdel Bary’nin(23) babasının, ABD ordusunun operasyonunda öldürülen El Kaide’nin eski lideri Usame Bin Ladin’in en yakın adamlarından biri olduğunu yazdı. Mısırlı baba Adel Abdel Bari(54), 1998’de 224 kişinin öldüğü Tanzanya ve Kenya’daki iki ABD büyükelçiliğinin bombalanması olaylarıyla ilgili ABD’nin New York kentinde yargılanmayı bekliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı