GeriFutbol Infantino, FIFA başkan adaylığı başvurusunu yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Infantino, FIFA başkan adaylığı başvurusunu yaptı

Infantino, FIFA başkan adaylığı başvurusunu yaptı

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, FIFA başkan adaylığı başvurusunu yaptı.

Infantino, UEFA İcra Kurulu'nun oy birliğiyle 26 Şubat 2016'da yapılacak FIFA başkanlık seçiminde kendisinin adaylığını destekleme kararı sonrasında FIFA'ya adaylık başvurusunu yaptığını bildirdi.

İtalyan asıllı İsviçreli futbol adamı, yaptığı yazılı açıklamada, "UEFA'da başardıklarımızdan dolayı gurur duyuyorum" ifadesini kullandı.

Infantino, 2009 yılından bu yana yürüttüğü UEFA Genel Sekreterliği görevinin yanı sıra, FIFA Reform Komitesi üyeliğini de sürdürüyor.

FIFA'nın gelecek yıl şubat ayında yapılacak seçimli genel kurulunda aday olmak için bugün başvuru süresi sona eriyor.

Infantino, UEFA Başkanı Michel Platini, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, Trinidad ve Tobago Milli Futbol Takımı'nın eski kaptanlarından David Nakhid, Eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı ünlü işadamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife'nin ardından FIFA başkanlığına adaylığını duyuran 7. isim oldu.

Hesabına 2011 yılında yatırılan 2 milyon İsviçre Frangı nedeniyle 90 gün futboldan men cezası alan UEFA Başkanı Michel Platini, bu paranın 1998-2002 yıllarında FIFA Başkanı Sepp Blatter'e yaptığı danışmanlığın karşılığı olduğunu söylemişti. Ödemenin 9 yıl sonra yapılmasıyla ilgili eleştirilerin hedefinde yer alan Fransız spor adamı, Blatter ile yazılı değil sözlü bir anlaşma yaptıklarını söyleyerek kendini savunmuştu.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet alındığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.