Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnek de yaya da otoyoldan geçiyor

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İşte bir türlü öğrenemediğimiz otoyol kuralları ve yaptığımız kuralsızlıklar:

  DURAK Uluslararası trafik kurallarına göre, otoyollarda bırakın durak oluşturup yolcu indirip-bindirmeyi, herhangi bir aracın duraklaması bile yasak. Otoyola yaya, bisikletli, traktör, hayvan girmesi mümkün değil. Kamyonların sol şeridi işgal etmesi, dünya otoyollarında görülür bir şey değil.

  MAHALLE Türkiye'de ise daha otoyol inşaatı başlarken, yol kenarındaki Hazine arazileri işgal ediliyor. Otoyol kenarlarında korsan mahalleler oluşuyor. Sonra buralarda yaşayan insanlar, her türlü gereksinimleri için otoyolu kullanıyor.

  İNEKLER Otoyollarda otobüs, minibüs durakları oluşturuluyor. Yayalar otoyolda dolaşmaya, karşıdan karşıya geçmeye başlıyor. Hatta köyünden koyununu, ineğini de getiren vatandaşlar, otoyol kenarındaki telörgüleri kesip hayvanlarını otoyol kenarında otlatıyor.

  YAYALAR Birkaç kazadan sonra, genellikle bu korsan mahalleleri birbirine bağlamak için yaya üstgeçitleri yapılıyor. Ancak vatandaşlar, üst geçit yerine yine otoyolu yaya geçidi olarak kullanmayı sürdürüyor.

  ÖLÜMLER Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı İstatistiklerine göre, 1998 yılında otoyollarda 16 bin 159 kaza oldu. Bu kazalarda toplam 264 kişi öldü. 4 bin 280 kişi yaralandı. Otoyol kazalarının 6 bin 285'i otoyolların şehiriçinden geçen bölümünde yaşandı. Otoyal kazalarının şehiriçi bölümünde 1998 yılında 40 kişi öldü, 759 kişi yaralandı. Şehirdışında ise 224 kişi öldü, 3 bin 521 kişi yaralandı.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı