BURSA HABERLERİ İNEGÖL HABERLERİ

İnegöl'de 'Bu Fuarda İş Var' sloganıyla 2. İstihdam Fuarı açıldı

DHA
11.05.2018 - 13:04Son Güncelleme :
DHA

Yavuz YILMAZ/ İNEGÖL (Bursa), (DHA) –BURSA’nın İnegöl ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği 2017 yılı İstihdam Seferberliği yıl sonunda tamamlandı, seferberliğin ikinci fazına geçildi. Bu sebeple Bursa’nın İnegöl ilçesinde 'Bu Fuarda İş Var' sloganıyla 2. İstihdam Fuarı açıldı.

İnegöl Kaymakamlığı, İnegöl Belediyesi, İŞKUR İnegöl Şubesi ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)  işbirliğinde düzenlenen 'İstihdam Fuarı' 11-12 Mayıs tarihleri arasında Kültürpark içi Belediyespor salonunda açık kalacak. Törenin açılış konuşmasını yapan İTSO Başkan Vekili Hüseyin Özdemir, “İnegöl Kaymakamlığı, İnegöl Belediyesi, İŞKUR ve İTSO işbirliğiyle fuarın ilkini geçtiğimiz yıl 34 firmanın katılımıyla gerçekleştirmiştik. En az 1 milyon kişiye iş bulundu. Seferberlik bu yıl da devam ediyor. Bugün de bir yenisini hayata geçiriyoruz. İşsizliğin azalması, iki tarafın da buluşması kapsamında bu programı çok önemsiyoruz. İnegöl ticari hacmi bakımından diğer ilçelere göre çok şanslı bir ilçe. Çoğu ilden büyük bir potansiyele sahibiz” dedi.

FİKİR ALMALARI AÇISINDAN FAYDALI 

Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican ise, “Fuarımızın İnegöl’e hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu fuarda protokol imzalayan taraflardanız. Öğrencilerimiz adına hem öğrencilerimizin bu fuarı ziyaret ederek seçmeyi planladıkları meslekleri yakından tanımaları, ileriye yönelik kendilerinin hangi alanlarda iş sahibi olmaları adına fikir almaları açısından faydalı olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE DEVAM

İŞKUR İl Müdürü Feyzullah Eren, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan himayesinde Milli İstihdam Seferberliğine devam ediyoruz. Yeni parolamız +2 istihdam. Bugünkü fuarın amacı da bu… Bizler İnegöl istihdam Fuarı ile kamuoyuna şu mesajı veriyoruz; milli istihdam seferberliğini destekliyor ve öncülük ediyoruz. Bu fuar, istihdam arayanların becerilerine göre başvuru yapabilecekleri, işverenlerin ise ideal çalışanı bulabilecekleri bir yerdir. İşsizlik ödeneği alan bin 600 işsizimizi de fuara davet ettik. Üniversite ve Yüksek Okul öğrencileri de iş imkânlarını görmüş olacaklar. Fuarımız 2 gün devam edecek. Uzman akademisyenlerimiz 2 gün boyunca iş arayanlarla ve öğrencilerle bilgilerini paylaşacaklar” dedi.

İŞSİZLİK ORANI ÇOK DÜŞÜK

İŞKUR Bilgi İşlem Daire Başkanı Fahrettin Kaya ise, “İstihdam Fuarları büyükşehirlerde uyguladığımız bir etkinlikti. Bakanımız talimatıyla tüm Türkiye’de bunu yaygınlaştırdık. 'Bu fuarda iş var' sloganıyla sahaya iniyoruz. Bugün burada iyi örneklerinden birini müşahede ediyoruz. Birebir eşleştirmenin yapıldığı bir alan. İşveren standında uygun işçiyi bulabiliyor. 2017 Türkiye İş Kurumu olarak çok başarılı geçti. Milli İstihdam Seferberliği sayesinde 1 milyon 249 bin kişinin işe yerleşmesini sağladık. Bu yıl da seferberlik sürüyor. İmalat ve bilişim sektörlerinde teşviklerimiz var. İnegöl bu açıdan çok şanslı. İşsizlik oranının Türkiye’de en düşük olduğu ilçelerden bir tanesi. Burada imalat var, üretim var, iş gücüne ihtiyaç var ama burada da temel sorun nitelikli elemana duyulan ihtiyaçtır. İnşallah İŞKUR olarak nitelikli elemanın yetişmesine öncülük edeceğiz” dedi.

İNEGÖL VE TÜRKİYE DOĞRU YOLDA

Belediye Başkanı Alper Taban, “Geçen Kasım ayında gerçekleştirdiğimiz buluşmanın bugün ikincisini gerçekleştiriyoruz. Ben de Kasım ayında görev gelmiştim ve bu seferberlik ilk çalışmalarımızdan bir tanesiydi. Cumhurbaşkanımız talimatlarıyla tüm ülke sathında böyle bir hamle yapıldı ve her bölgede istihdamın artırılması ile ilgili koordinasyon sağlanarak açık kapatılmaya çalışılıyor. İnegöl’de bir istihdam sorunu yaşanmıyor ama biz istihdam fuarı yapıyoruz, bunun anlamı nedir dendiğinde şöyle düşünüyoruz; bir tarafta işverenimiz işçi arıyor, diğer tarafta çalışmak isteyen arkadaşlarımız da belli bir kitleyi oluşturuyor, bunları doğru noktada buluşturmamız lazım. Sektörlerdeki aranan nokta nedir, iş arayanların nitelikleri nedir? Bunları doğru çizgide buluşturmamız lazım. Her meslek alanındaki çalışanlarımızın niteliğinin artırılmasıyla ilgili bir hedefimiz de var. Meslek Yüksekokulumuz da bu işin içerisine dâhil oldu. Mesleğe geçiş aşamasındaki öğrencilerimiz de buradaki insan kaynaklarıyla bir araya gelerek ne tür insan kaynağına ihtiyaç olduğunu öğrenecekler, hedeflerini revize etme şansı bulacaklar. İnegöl Belediyesi olarak bu sürece katkı koymak durumundayız. İstihdam durumunda destek vermeliyiz. Bunun için İNESMEK kurslarında, Halk Eğitim kurslarında vatandaşlarımızın mesleki gelişimlerine katkı koymaya çalışıyoruz. 1. İstihdam Fuarında gördüğümüz eksikleri 2’ncisinde geliştirmeye çalıştık. İşverenlerin fikirleri bizim için çok önemliydi. Fuarın etkinliği açısından onlardan da öneriler aldık. İnegöl ve Türkiye doğru yolda. Çarklar sistemli bir şekilde dönmeye devam edecek. İnegöl ve Türkiye üretmeye devam edecek. Ülkemize en iyi katkıyı nasıl veririz, şehrimizde yaşayan insanların refahını ve standardını daha yukarı nasıl çıkarırızın çalışmasını yapıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

BEREKETLİ VE HAREKETLİ ŞEHİR

Kaymakam Ali Akça da, “İnegöl bir fuar şehri olma yolunda hızla ilerliyor. Yıllardır başarıyla sürdürülen bir mobilya fuarı uygulaması vardı. Akabinde bir Tarım Fuarı hayata geçmeye başladı. Kitap Fuarları düzenleniyor ve geçtiğimiz yıl başladığımız İstihdam Fuarı var. Mesele bir işe başlamak değil, başladığınız işi sürdürülebilir kılmak ondan çok daha önemli. İnegöl gösterdiği performansla örnek bir ekonomik şehirdir. Bereketli ve hareketli şehir. Bu bereket ve hareket insanlarımıza da yansıyor. İstihdam fuarının yapılmasıyla ilgili talep bizlere genelde işverenlerimizden geliyor. İşverenlerin nitelikli iş gücü arayışı var. İşverenlerimizin bu arzusunu yerine getirmek için bu fuarları düzenlemeliyiz. Bu fuarda iş çok. Az laf çok iş, bu bereketli Cuma gününde inşallah bu fuarda işverenlerimiz arzu ettikleri işgücü taleplerini yetine getirirler, iş arayanlar da aradıkları işi bulurlar. Hayırlı ve uğurlu olsun, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan fuar gezildi. Fuara gelen vatandaşlar, kendine uygun standa giderek iş başvurusunda bulundular.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İnegöl haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İnegöl haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İnegöl'de 'Bu Fuarda İş Var' sloganıyla 2. İstihdam Fuarı açıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Haziran 2018, Cumartesi
 • İmsak
  03:37
 • Guneş
  05:29
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  17:04
 • Akşam
  20:34
 • Yatsı
  22:19

BURSA NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Düzenli Eczanesi

  İnegöl
 • Çiğdem Eczanesi

  İnegöl
Sayfa Başı