BURSA HABERLERİ

İnegöl’de Hava Temizliği İçin Büyük Adım

IHA
16.10.2015 - 17:00Son Güncelleme :

ÖZELLİKLE KIŞ AYLARINDA İNEGÖL İLÇESİNDE HAVA KİRLİLİĞİNİN SINIR DEĞERLER ÜZERİNE ÇIKMASINDA EN ÖNEMLİ ETKENİN MOBİLYA ATIKLARININ YAKILMASI OLDUĞU BELİRLENİRKEN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU ATIKLARIN BERTARAFINA YÖNELİK STRATEJİLER BELİRLENDİ.

IHA

Özellikle kış aylarında İnegöl ilçesinde hava kirliliğinin sınır değerler üzerine çıkmasında en önemli etkenin mobilya atıklarının yakılması olduğu belirlenirken, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu atıkların bertarafına yönelik stratejiler belirlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl Kaymakamlığı, İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi ve Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş. İnegöl Şubesi arasında imzalanan protokol kapsamında, ücretsiz olarak ulusal atık taşıma formu ile taşınacak olan mobilya atıkları Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş tesislerinde bertaraf edilecek. Mobilya atıklarını ilgili şirkete vermeyip, kontrolsüz şekilde kendileri bertaraf eden veya mobilya atıklarını yakıt olarak kullananlara para cezası uygulanacak.
Hayata geçirdiği yatırımlarla Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, özellikle kış aylarında İnegöl’ün en önemli meselesi olan hava kirliliğinin önlenmesi için de harekete geçti. İnegöl’de kış aylarında yapılan denetimlerde, hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden birinin mobilya sektöründe kullanılan atık malzemelerin kontrolsüz şekilde yatılarak imha edilmesi ve bu malzemelerin konutlarda yakıt olarak kullanılması olduğu tespit edildi. İlçede yaşanan hava kirliliğinin çözümü noktasında harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı; konunun taraflarıyla birlikte bir protokol imzalayarak mobilya atıklarının çevre kirliliği oluşturmayacak şekilde bertarafına yönelik stratejileri belirledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl Kaymakamlığı, İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi ve Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş. İnegöl Şubesi arasında çözüme yönelik önemli bir protokol imzalandı. İki yıl geçerli olacak protokol kapsamında, ahşap işleme ve mobilya sektöründen kaynaklanan ve Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş. İnegöl Şubesi izin belgesi kapsamında bulunan atıklar, artık İnegöl Belediyesi tarafından toplanmayacak. Bu atıklar, ilgili mevzuat gereği ayrı olarak biriktirilerek Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş. İnegöl Şubesi’ne bedelsiz olarak teslim edilecek. Firma da atıkları lisanslı araçlarla bedelsiz olarak toplayarak, kendi tesislerinden çevreye zarar vermeden bertaraf edecek.
İlçedeki hava kirliliğinin en aza indirilmesi hedefiyle hazırlanan protokol kapsamında, atıklarını ilgili firmaya vermeyip, kontrolsüz olarak imha eden veya atıkları konutlarda yakıt olarak kullananlara ise para cezası uygulanacak. Bu kapsamında özellikle kış aylarında mobilya atıklarından kaynaklanan kirliliğe yol açan kişi ve kurumlara yönelik denetimler de artırılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden İnegöl’de Hava Temizliği İçin Büyük Adım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 17 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İnegöl’de Hava Temizliği İçin Büyük Adım haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı