BURSA HABERLERİ

İnegöl’de Camiler Haftası Kutlamaları

IHA
13.10.2015 - 12:31Son Güncelleme :

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI VE TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NCA 12-18 EKİM 2015 TARİHLERİ ARASINDA “CAMİ VE NAMAZLA DİRİLİŞ” TEMASI İLE KUTLANACAK OLAN CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI, SANİ KONUKOĞLU CAMİİ ÖNÜNDE DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI.

IHA

Bursa’nın İnegöl’de ilçesinde, Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlamaları başladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nca 12-18 Ekim 2015 tarihleri arasında “Cami ve Namazla Diriliş” teması ile kutlanacak olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası, Sani Konukoğlu Camii önünde düzenlenen törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış konuşmasını yapan İnegöl Din Görevlileri Derneği Başkanı Osman Çiçekfidan, “Camiler, toplumun her kesiminden insanın, herhangi bir ayırıma gitmeden bir araya geldikleri, kaynaştıkları, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygulanın doruk noktasına ulaştığı mukaddes mekanlardır. Din adamları, manevi sorumluluğu ağır bir görev yürütmektedirler. Onlar İslam dininin doğru bir şekilde anlatılmasına, cemaatin huzurlu bir şekilde ibadetini yapmasına çalışmaktadır” dedi.
İnegöl Müftüsü Kazım Güzel ise, "Cami ve mescitlerin karşı karşıya kalabileceği en büyük tehlike, namazsızlık ve cemaatsizlik tehlikesidir. Kur’an’ın ifadesiyle, namazı zayi etmek, namazı kaybetmek tehlikesidir. Namazı zayi edenler ise, fani heveslere dalanlardır, nefsani arzulara uyanlardır. Bugün ülkemizin her köşesinde ve yeryüzünün her kıtasında minareler yükseliyor. Bunun için Allah’a ne kadar hamd etsek, ne kadar şükretsek azdır. Cemaatle namaz, Müslümanların birbirlerinin sıkıntılarından, sevinçlerinden ve gündemden haberdar olmaları açısından da oldukça önemlidir. Cami, cemaat, namaz, cemaatle namaz gibi değerlere sahip olan bir toplumda, bunlar yaşatıldığı müddetçe herhangi bir iletişimsizliğin ve huzursuzluğun olması düşünülemez. Bilhassa vakit namazlarında mahzun kalan camilerimizin yeniden şenlenmesi, birliğimizin ve dirliğimizin de o ölçüde güçlenmesi lazım. Ahirette ilk sual namazdan olacaktır” diye konuştu.
Törene katılanlara pilav ve ayran ikram edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden İnegöl’de Camiler Haftası Kutlamaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 12 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İnegöl’de Camiler Haftası Kutlamaları haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:03
  • Guneş
   07:47
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:35
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı