Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İndirimli ceza ve sonrası

Zeynep ATİKKAN

İşkenceye beraat.

Döverek gazeteci öldürmenin cezası ise ‘indirimden’ sonra üç yıl. Hatta daha bile az.

Ve Afyon'dan ‘beraat çıkmadı’ diye sevinen ya da rahatlayan bir toplum refleksi. Ehven-i şerciliğe alıştırılmış, hukuk devletine olan inancını yitirmiş bir toplumdan ‘yetinmeci’ refleksler.

Doğru, arkadaşlarımız bütün duruşmalara gitmeselerdi, sütunlar Metin Göktepe'ye ayrılmasaydı, basın bunu bir mesleki sorumluluk haline getirmeseydi ve de sivil toplum örgütlerinin kararlılığı olmasaydı bu ‘iyi halden ve de bilmem neden indirime girmiş’ üç yıl da çıkmayaktı.

Çünkü Metin Göktepe lekesi, bir demokratikleşme mücadelesinin simgesi olarak siyasi partilerin gündemine girmedi. Susurluk'u örtbas etme hesaplarının kıskacındaki merkez sağın zaten böyle bir gündemi sahiplenmesi beklenemezdi.

İsminde hem sol'u hem demokrasiyi barındıran partiden de büyük bir duyarlılık gelmedi Göktepe davası süresince.

Oysa 24 Temmuz 1997 günü Gazeteciler Bayramın'nda Cumhurbaşkanı Demirel, ‘Devletin Ayıbı’ diye tanımlamıştı Metin Göktepe'nin öldürülmesini. Ve de davanın il il dolaştırılmasını.

Peki artık dava sonuçlandığına göre haksızlık karşısında geleneksel suskunluk ve günü kurtarma alışkanlığı bu topluma Göktepe'yi unutturacak mı?

Göktepe ve Manisalı gençler, Türkiye'nin modernleşme mücadelesinin çok yeni de çok anlamlı simgeleri oldular.

Manisa'daki beraat kararı (Yargıtay tarafından bozulsa bile) ‘ben işkence yaparım ve yerimden kımıldamam’ diyenlerin fiili gücünü ortaya koydu.

Türkiye'deki modernleşmenin tıkanma noktası da burada. Buradaki çözümsüzlükte. Bu cüretin sürüp gidebilmesinde.

Türkiye, bu tıkanma noktasını aşabilecek mi?

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel her fırsatta ‘Dünya’nn ölçülerine yakınlaşmaya mecburuz' diyor.

Dünya'nın ölçülerine yakınlaşmanın ise çok fazla yöntemi bulunmuyor. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğini savunmak işte bu nedenle önemliydi.

Toplumun modern reflekslerini geliştirmek için gerekiyordu bu bütünleşme.

Bireyin vatandaşlık haklarının daha çok bilincine varması için gerekiyordu Avrupa Birliği'ne tam üyelik.

Her geçen gün biraz daha çok hissetmiyor muyuz bu ihtiyacı?

Zaman hızlandı.

Mücadele tempomuzu da hızladırmalıyız. Toplum artık bütün sivilleşme ve demokratikleşme çabalarına sahip çıkmak zorunda.

Göktepe davasının bundan sonraki aşaması topluma bu ‘kararlılığı’ kazandırabilmek olabilmeli!

X