Arşiv

Ygs

Ygs haberleri ve son dakika gelişmeleri
2.303 adet haber bulundu.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra birer olmak üzere iki oturumda, 1976-1980 yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış; 1981'den itibaren iki basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. İki basamaklı sınav sisteminde ilk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde uygulanmıştır.

1974'ten itibaren adaylardan yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri de toplanmış ve adaylar puanlarına ve tercihlerine göre yükseköğretim programlarına merkezi olarak yerleştirilmiştir.

1982'den itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları toplanmaya başlanmış ve bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına katılmıştır.

1987'den itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999'da iki basamaklı sınavın ikinci basamağı (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ÖYS) kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. Sınavın tek basamaklı olarak uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirilmiştir. Ayrıca adayların OBP'lerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumunun ÖSS ham puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmasıyla oluşturulan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplanmaya başlanmış ve ortaöğretimdeki alanlardan mezun olanların aynı alandaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde AOBP’lerinin yüksek bir katsayıyla, mezun oldukları alanlar dışındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise AOBP’lerinin düşük bir katsayıyla çarpılması uygulamasına geçilmiştir. ÖSS'de soru tipi ve konu dağılımı/müfredat açısından bir değişiklik yapılmamıştır.

2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemi ile AOBP'nin çarpıldığı katsayılar değiştirilmiştir.

2006'da yapılan değişiklikle soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde sorulmuş, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Sınavın tek basamak olarak uygulanmasına devam edilmiştir.

2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. Sınavlar YGS ve LYS'den oluşacaktır. YGS'yi geçen öğrenciler LYS'ye girme hakkı kazanacaklardır.

Katsayı uygulaması

1998 yılına kadar İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diğer lise ve ortaöğrenim türlerine göre yüksek oluşu nedeniyle 1999 tüm meslek liselerine ÖSS ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Ortaöğretimden mezun olunan alanın, yükseköğretimde devamı niteliğindeki alanları tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları yüksek katsayıyla, başka bir alandaki (Alan dışı) programı tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı ise daha düşük bir katsayıyla çarpılmaktadır. Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına girişlerinde de ek puan verilmektedir. 2010'da uygulanmaya başlanacak yeni ÖSS sistemi ile birlikte katsayı uygulaması kaldırılacak, sınava giren herkesin katsayısı 0,15 ile çarpılacaktı. Fakat yeni bir itiraz ile bu uygulama şu anda uygulanmayacaktır.

Şehit Jandarma Teğmen Abdulselam Öztak, 9 kardeşine bakıyordu

Şehit Jandarma Teğmen Abdulselam Öztak, 9 kardeşine bakıyordu

Diyarbakır Sur'da şehit olan Hakkarili şehit Jandarma Teğmen Abdulselam Öztak'ın hikayesi yürekleri burktu. Hakkari'de bir korucunun çocuğu olan Şehit Teğmen Özatak, Ankara'da kiraladığı bir evde 9 kardeşi ile birlikte yaşıyordu.

6.2.2016Gündem
Yarı yıl tatili pazartesi günü sona eriyor

Yarı yıl tatili pazartesi günü sona eriyor

Yarı yıl tatilinin ardından, 2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi, yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmen için 8 Şubat Pazartesi başlayacak.

5.2.2016Eğitim
YGS’de kızlar daha başarılı

YGS’de kızlar daha başarılı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) kızlar daha başarılı oluyor.

4.2.2016Eğitim
Okullar ne zaman açılacak? Yarıyıl tatili (15 tatil) ne zaman bitiyor?

Okullar ne zaman açılacak? Yarıyıl tatili (15 tatil) ne zaman bitiyor?

2015 – 2016 eğitim öğretim yılının ilk yarısını tamamlayan öğrenciler, yarıyıl tatiline devam ediyor. Tatilin ikinci haftasına başlayan öğrenciler, okulların ne zaman açılacağını merak ediyor. Peki, 15 tatil ne zaman bitecek? İkinci dönem ne zaman açılacak? Öğrenciler yaz tatiline ne zaman başlayacak? İşte detaylar...

2.2.2016Gündem
Üç ilçedeki öğrenciler isterlerse başka illerde okuyabilecek

Üç ilçedeki öğrenciler isterlerse başka illerde okuyabilecek

MEB, Şırnak’ın Cizre, Silopi ve İdil İlçesi’ndeki olaylardan etkilenen ve okula birinci dönem uzun süre devam edemeyen 8 ve 12’nci sınıf öğrencileri için Batman ve Mardin’in Midyat ilçesinde telafi eğitimi programı düzenledi. Bakanlık, 29 Ocak’ta yayımladığı genelge ile bu öğrencilerin ikinci dönem eğitimlerini başka illerde görebilmeleri için düğmeye bastı. Bakanlık, ailelerin onay vermesi halinde bu 3 ilçedeki öğrencileri başka illerdeki okullara nakledecek.

30.1.2016Eğitim
Okullar ne zaman açılacak? Yarıyıl tatili (15 tatil) ne zaman bitiyor?

Okullar ne zaman açılacak? Yarıyıl tatili (15 tatil) ne zaman bitiyor?

2015 - 2016 eğitim öğretim yılı 22 Ocak 2016 Cuma günü yarıyıl tatiline girdi. İlk dönem karnelerini alan ve 15 günlük tatille stres atmaya devam eden öğrenciler, Şubat ayında ikinci döneme dinç bir şekilde başlayacaklar. Peki okullar ne zaman açılacak? İkinci dönem ne zaman başlayacak ve bitecek? İşte tüm soruların cevabı...

29.1.2016Gündem
Meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş zamanla kaldırılıyor

Meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş zamanla kaldırılıyor

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), 28 Aralık’ta yaptığı toplantıda meslek yüksekokullarını (MYO) masaya yatırdı. Özellikle devlet üniversitelerinin rektörleri, meslek yüksekokullarının öğrencilere mesleki beceri kazandırmada yetersizliğinden şikâyet ederek, ilk adım olarak sınavsız geçişin kaldırılması gerektiği yönünde öneri getirdi.

28.1.2016Eğitim

"Tunceli'nin eğitimdeki liderliğini kaptırmak istemiyoruz"

Tunceli'nin Türkiye İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) bu yıl ilk defa açıklan "İllerde Yaşam Endeksi" araştırmasında, eğitim alanında ilk sıraya yerleşmesi, kız çocuklarında okullaşma oranının yüzde 100 civarında olduğu kentte büyük bir mutluluğa yol açtı.

27.1.2016Eğitim
Eğitimde whatsapp dönemi

Eğitimde whatsapp dönemi

MANİSA İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi’nin taslağını hazırlayarak whatsapp üzerinden hayata geçirdiği ’e-matematik’ projesinde, lise öğrencileri akıllı telefonlarını eğitim için kullanacak.

25.1.2016Ege
Eğitimde whatsapp dönemi

Eğitimde whatsapp dönemi

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi’nin taslağını hazırlayarak whatsapp üzerinden hayata geçirdiği ‘e-matematik’ projesinde, lise öğrencileri akıllı telefonlarını eğitim için kullanacak.

25.1.2016Eğitim
Güneydoğu’da telafi eğitimleri başladı

Güneydoğu’da telafi eğitimleri başladı

Diyarbakır'da, sokağa çıkma yasakları nedeniyle eğitimden geri kalan TEOG ve YGS’ye girecek öğrenciler, başvuru evrağını okullarına teslim etmeye başladı.

25.1.2016Eğitim
YGS başvurusu nasıl yapılır? Hangi illerde YGS başvuru süresi uzatıldı!

YGS başvurusu nasıl yapılır? Hangi illerde YGS başvuru süresi uzatıldı!

On binlerce öğrenci Mart ayında gerçekleşecek olan 2016 YGS sınavını merakla beklerken ÖSYM sınav başvurularıyla alakalı bir duyuru yayınladı. 21 Ocak 2016 Perşembe günü sona eren 2016 YGS başvuru süresi bazı illerde uzatıldı. YGS başvurularının uzatıldığı iller ve ilçeler hangileri? 2016 YGS başvuruları ne zamana kadar uzatıldı? İşte detaylar...

25.1.2016Eğitim
TÜİK İllerde Yaşam Endeksi araştırması: Eğitimde en iyi il Tunceli

TÜİK İllerde Yaşam Endeksi araştırması: Eğitimde en iyi il Tunceli

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün ilk defa açıkladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi’ araştırmasında eğitimde en iyi il, Tunceli oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir ilk 30’a bile giremedi. Hakkari ise son sırada yer aldı.

23.1.2016Eğitim
Öğrenciler telafi eğitimi için Batman’a gidiyor

Öğrenciler telafi eğitimi için Batman’a gidiyor

Şırnak’ın Silopi ilçesinde sokağa çıkma yasakları, operasyonlar ve çatışmalar yüzünden okullarına gidemeyen 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencileri telafi eğitimleri için Batman’a gönderildi.

23.1.2016Eğitim
Silopi'deki öğrenciler telafi eğitimi için Batman'a gönderildi

Silopi'deki öğrenciler telafi eğitimi için Batman'a gönderildi

Şırnak'ın Silopi ilçesinde sokağa çıkma yasakları, operasyonlar ve çatışmalar yüzünden okullarına gidemeyen 8'inci ve 12'nci sınıf öğrencileri telafi eğitimlerini almak için Batman’a gönderildi.

23.1.2016Gündem
O ilçedeki öğrencilere ek YGS başvuru hakkı

O ilçedeki öğrencilere ek YGS başvuru hakkı

ÖSYM Yönetim Kurulu, sokağa çıkma yasağı uygulanan Diyarbakır-Sur, Mardin-Dargeçit, Mardin-Nusaybin, Şırnak-Cizre, Şırnak-İdil, Şırnak-Silopi ilçelerinde görevli kamu görevlileri ile buralarda ikamet eden diğer adaylar için Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvuru süresini 10 Şubat 2016'ya kadar uzattı.

22.1.2016Eğitim
Cizre ve Silopi’de 80 bin öğrenci karne alamadı

Cizre ve Silopi’de 80 bin öğrenci karne alamadı

Şırnak’ın sokağa çıkma yasağı kaldırılan Silopi ile yasağın sürdüğü Cizre İlçesi’nde yaklaşık 80 bin öğrenci karnelerini alamadı. Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, öğrencilere Midyat ve Batman’da telefi eğitimleri uygulanacağını söyledi.

22.1.2016Eğitim
Bakan Avcı karne dağıttı

Bakan Avcı karne dağıttı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde karne dağıtımı sırasındaki patlamaya ilişkin, "Bu tam bir vahşet. Öncelikle bütün çocuklarımıza, o okuldaki öğrencilerimize, öğretmenlerimize, vatandaşlarımıza 'geçmiş olsun' diyorum. Sadece bu olayı değil, bugüne kadar gerçekleşen terör eylemlerinin hepsini şiddetle kınıyoruz" dedi.

22.1.2016Eğitim
100 bin öğrenci buruk

100 bin öğrenci buruk

Bugün 18 milyona yakın öğrenci karne heyecanı yaşarken, Güneydoğu’da terör nedeniyle okula gidemeyen yaklaşık 100 bin öğrenci karne alamayacak.

21.1.2016Eğitim
Silopili öğrenciler YGS’ye başvuru süresinin uzatılmasını istedi

Silopili öğrenciler YGS’ye başvuru süresinin uzatılmasını istedi

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı nedeniyle Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvuramadıklarını söyleyen öğrenciler sürenin uzatılmasını istedi.

21.1.2016Eğitim
Yarıyıl tatili başlıyor

Yarıyıl tatili başlıyor

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan 17,5 milyon öğrenci ve 985 bin 362 öğretmen, bugün yarıyıl tatiline başlıyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul'da bir okulda karne dağıtım töreninde yer alacak.

21.1.2016Eğitim
Eğlenceli ve verimli bir tatil mümkün

Eğlenceli ve verimli bir tatil mümkün

Yaklaşık 18 milyon öğrenci için yarıyıl tatili cuma günü başlıyor. Uzmanlar ise, ebeveynleri başarılı bir karneyle duydukları gurur kadar zayıf notlarla karşılaştıklarında da sorumluluğu paylaşmaları konusunda  uyardı.  Ayrıca bir program oluşturularak, öğrencilerin yarıyıl tatilini hem eğlenceli, hem de verimli geçirmelerinin mümkün olduğunu da belirttiler.

21.1.2016Eğitim
Üniversite adayları dikkat!

Üniversite adayları dikkat!

Önceki yıllarda üniversite sınavlarında TM-2 puan türünden öğrenci alan hukukta yapılan alan değişikliğinin ardından, bu yıl da TM ve TS puan türlerinde önemli değişiklikler yaşandı. İki alanda toplam 34 bölümün puan türü değişmiş oldu. Adaylar hazırlık yaparken ağırlık verecekleri dersleri tespit edip ona göre çalışmalı.

21.1.2016Eğitim
YGS'de sınav ücreti ödemek için son gün

YGS'de sınav ücreti ödemek için son gün

Üniversiteye girişteki birinci aşama olan YGS’ye başvuru yapan adayların ücretlerini yatırmaları için verilen süre bugün bitecek.

21.1.2016Eğitim
YGS başvuruları için son gün

YGS başvuruları için son gün

Üniversiteye girişteki birinci aşama olan YGS’ye başvurular bugün sona eriyor.

20.1.2016Eğitim
YGS başvuruları için bugün son gün

YGS başvuruları için bugün son gün

Üniversiteye girişler için önemli adım sayılan YGS başvurularında sona yaklaşıldı. Birinci aşama YGS için başvurular bugün sona erecek. Öğrencilerin sınav başvuru işlemlerini bir an önce tamamlamaları gerekecek.

19.1.2016Eğitim
Sömestr tatilinde öğrencilere ödev verilecek mi?

Sömestr tatilinde öğrencilere ödev verilecek mi?

Sömestr tatiline günler kala Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yarıyıl tatilinde öğrencilere verilen ödevlerle alakalı il müdürlüklerine yazı gönderildi. Yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev verilecek mi?

19.1.2016Eğitim
Sömestr tatili ne zaman? 2. dönem ne zaman başlayacak?

Sömestr tatili ne zaman? 2. dönem ne zaman başlayacak?

2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk yarısı tamamlanmak üzere. Kar yağışlarıyla beraber öğrenciler ve veliler okulların 15 tatil dönemine girmesini heyecanla bekliyorlar. Peki sömestr tatiline ne zaman girilecek ve 2. dönem ne zaman başlayacak?

18.1.2016Eğitim
Yarıyıl tatili cuma günü başlıyor

Yarıyıl tatili cuma günü başlıyor

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan 17,5 milyon öğrenci ve 985 bin 362 öğretmen, cumadan itibaren yarı yıl tatiline başlayacak. Eğitim öğretim yılının ikinci yarısı, 8 Şubat Pazartesi başlayacak ve 17 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek.

18.1.2016Eğitim
2016 KPSS başvuruları ve sınavı ne zaman yapılacak?

2016 KPSS başvuruları ve sınavı ne zaman yapılacak?

ÖSYM tarafından 2016 yılı sınav takviminin yayınlanmasıyla sonrasında, pek çok kişiye kamu personeli olma yolunu açan KPSS başvurularının ve sınavının ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. KPSS 2016 başvuruları ve sınavı ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

18.1.2016Gündem
YGS başvuruları için son 3 gün! YGS 2016’da neler değişti?

YGS başvuruları için son 3 gün! YGS 2016’da neler değişti?

Üniversiteye girişte ilk adım olan YGS başvuruları, Çarşamba günü sonra eriyor. YGS başvurularının ardından sınav maratonuna girecek öğrencilerin herhangi önlisans ya da lisans kurumuna girebilmesi için 150 puan barajını geçmesi gerekiyor. YGS başvuruları ne zaman bitiyor? YGS’de neler değişti? İşte detaylar…

18.1.2016Eğitim
Trabzon'da ‘YGS Prova Deneme Sınavı’ yapıldı

Trabzon'da ‘YGS Prova Deneme Sınavı’ yapıldı 

Trabzon'da il genelinde ÖSYM formatında YGS’nin provası yapıldı.

17.1.2016Eğitim
Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Öğrencilerin yarıyıl tatiline girmesine sayılı günler kaldı. 2015 2016 eğitim öğretim yılının ilk dönemi 22 Ocak'ta bitiyor. Bu tarihten sonra milyonlarca öğrenci 15 günlük sömestr tatiline girecekler. Peki; Yarıyıl tatili nasıl değerlendirilmeli?, Öğrenciler sömestr tatilinde neler yapmalı? İşte cevabı...

16.1.2016Eğitim
11. Sınıflar Üniversite Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

11. Sınıflar Üniversite Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

Bu yazıyı okuduğuna göre demek ki işin ciddiyetinin farkındasın ve kararlısın. Muhtemelen az da olsa stres ve endişe de vardır sende. Ama hiç üzülme tadında olunca bunlar güzel şeyler!

16.1.2016Eğitim
YÖK’ten yurtdışında öğrenim için uyarı

YÖK’ten yurtdışında öğrenim için uyarı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yurtdışında öğrenim görmek isteyen öğrencilere yönelik bir duyuru yayınladı. Açıklamada, bazı dünya üniversiteleri sıralamaları dışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyenlerin denklik başvurularının bireysel değerlendirilmesi için taşıması gereken şartlar belirtildi.  

16.1.2016Eğitim
2016 YGS sınavı ne zaman yapılacak? YGS baraj puanı kaç oldu?

2016 YGS sınavı ne zaman yapılacak? YGS baraj puanı kaç oldu?

6 Ocak tarihinde başlayan 2016 YGS başvurularının bitmesine az bir zaman kala öğrencileri de heyecanlı bir bekleyiş sardı.19 Ocak tarihinde bitecek olan 2016 YGS başvurularının ardından üniversite sınavında ter dökecek olan öğrenciler, LYS sınavına girebilmek ve iyi bir eğitim alabilmek için YGS sınavında barajı aşmak zorunda. Peki 2016 YGS baraj puanı kaç oldu? 2016 YGS sınavı ne zaman yapılacak?

15.1.2016Eğitim
YGS 2016’ya girecekler dikkat! YGS’de neler değişti?

YGS 2016’ya girecekler dikkat! YGS’de neler değişti?

Her yıl iki milyona yakın adayın ter döktüğü Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS), bu yıl, çok önemli değişiklikler oldu. ÖSYM, geçen hafta Çarşamba günü, YGS 2016 için başvuru sürecinin başladığını ve bu yıl yapılan değişiklikleri duyurmuştu. Milyonlarca gencin heyecanla beklediği YGS başvuruları ne zaman bitiyor? YGS’de neler değişti? Başvuru ücreti ne kadar? İşte detaylar…

11.1.2016Eğitim
YGS’de uzatma yok

YGS’de uzatma yok

Üniversiteye girişte ilk aşama olan YGS için başvurular 20 Ocak'ta sona erecek. Başvurular internet üzerinden de yapılabiliyor. Ancak sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı ve internet imkânından da yararlanamayan ilçelerdeki adayların durumu tartışma yarattı. ÖSYM, başvuru tarihlerinin uzatılmayacağını, sınav takviminde değişiklik olmayacağını bildirdi.

11.1.2016Eğitim
2016 YGS sınav başvurusu için son gün 20 Ocak! YGS başvurusu nasıl yapılır?

2016 YGS sınav başvurusu için son gün 20 Ocak! YGS başvurusu nasıl yapılır?

ÖSYM tarafından her yıl yapılan ve üniversiteye giriş için ilk adım olan YGS sınav başvuruları 6 Ocak 2016 tarihinde başladı. 20 Ocak 2016 tarihinde başvuru işlemleri son bulacak. Peki YGS başvurusu nasıl yapılır? Tüm detaylar haberimizde…

11.1.2016Gündem
YGS Başvuruları Sona Erdi!

YGS Başvuruları Sona Erdi!

Üniversiteye giriş için ilk adım olan 2016 YGS sınavı başvuruları başladı. Milyonlarca öğrencinin merak ettiği YGS başvuruları ne zaman bitecek?, YGS başvurusu nasıl yapılır?, YGS ücreti hangi bankaya yatırılır?, YGS para yatırma nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

11.1.2016Eğitim
YGS 2016 başvuruları nasıl yapılır?

YGS 2016 başvuruları nasıl yapılır?

Üniversiteye girişin ilk adımı olan YGS 2016 başvuruları 6 Ocak 2016 Çarşamba günü itibariyle başladı. YGS 2016 başvuruları nasıl yapılır? YGS başvuru formu nereden alınır? YGS başvuruları ne zaman sona erecek? Başvuru ücreti ne kadar? İşte detaylar:

9.1.2016Gündem
15 tatil için geri sayım başladı! 2016 yarıyıl tatiline son 15 gün!

15 tatil için geri sayım başladı! 2016 yarıyıl tatiline son 15 gün!

Öğrenciler, sömestr tatili için geri sayım yapmaya başladı. 2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk döneminin bitmesine iki hafta kaldı. 2016 yarıyıl tatili ne zaman? İkinci dönem ne zaman başlayacak?

8.1.2016Gündem
YGS başvurularında okul bilgisine dikkat

YGS başvurularında okul bilgisine dikkat

YGS başvurularında liseden mezun durumdaki adayların okul bilgilerinde yanlışlık olduğu iddia edildi. ÖSYM yetkilileri ise, bu durumdaki adayların hangi okuldan mezun olduklarını gösteren belge ve dilekçe ile başvuru merkezlerine giderek yanlış bilgiyi düzeltebileceklerini açıkladı.

8.1.2016Eğitim
YGS Giriş ve YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YGS Giriş ve YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÖSYM, 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvurularının başladığını duyurdu. 6 Ocak - 20 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacak. YGS başvurusunu internet üzerinden yapacak olan adaylar ise bireysel başvurularını 20 Ocak 2016 saat 23:59'a kadar tamamlayabilecekler. Peki; YGS Başvuru ücreti ne kadar?, YGS başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar...

7.1.2016Eğitim
YGS 2016 Sınav başvuru tarihleri ne zaman? YGS 2016 Sınav başvurusu nasıl yapılır?

YGS 2016 Sınav başvuru tarihleri ne zaman? YGS 2016 Sınav başvurusu nasıl yapılır?

Üniversiteye giriş hayali olan milyonlarca öğrenci YGS’yi bekliyor. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuru tarihi ne zaman başlıyor ve ne zaman bitiyor? YGS başvurusu nasıl yapılır? Soruların yanıtları haberimizde...

6.1.2016Eğitim
Sömestr tatili ne zaman? Sömestr tatili kaç gün sürecek?

Sömestr tatili ne zaman? Sömestr tatili kaç gün sürecek?

Öğrencilerin dört gözle bekledikleri sömestr yani yarı yıl tatili çok yakın bir zamanda gerçekleşecek. 2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk yarısı biterken herkes merakla Şubat tatiline ne zaman girileceğini merak ediyor. Sömestr tatili ne zaman? Sömestr tatili kaç gün sürecek? Tüm soruların cevabı haberin detaylarında…

6.1.2016Gündem
YGS 2016 başvuruları bugün başlıyor!

YGS 2016 başvuruları bugün başlıyor!

Üniversite' nin ilk adımı olan YGS için başvurular bugün başlıyor. Bu dönemde, YGS başvuruları nasıl yapılır? YGS sınav tarihi nedir? bütün detaylar haberimizde.

6.1.2016Gündem
YGS ve LYS’ye 5’er lira zam

YGS ve LYS’ye 5’er lira zam

Binlerce adayın iyi bir üniversiteye girmek için yarıştığı sınavların ilk aşaması olan YGS için başvurular bugün başladı. Üniversiteye girişte ilk aşama olarak uygulanan YGS ve ikinci aşama sınavları olan LYS’lere 5’er lira zam geldi. Başvurular 6-20 Ocak arasında.

6.1.2016Eğitim
YGS başvuruları başladı

YGS başvuruları başladı

Üniversiteye girişte ilk aşama olan YGS başvuru dönemi başladı. Başvurular 20 Ocak’a kadar devam edecek. YGS ise, 13 Mart Pazar günü yapılacak. ÖSYM, ÖSYS kılavuzunu, internet sitesinde yayımladı. 

6.1.2016Eğitim
Sömestr tatili ne zaman başlıyor? Okullar ne zaman kapanacak?

Sömestr tatili ne zaman başlıyor? Okullar ne zaman kapanacak?

"Sömestr tatili ne zaman?" sorusunun cevabını bütün veliler ve öğrenciler merakla bekliyor. Bol kar tatili yaşanan bu günlerde Bakan Nabi Avcı açıklama yaptı. Yarıyıl tatili 22 Ocak’ta başlıyor.

5.1.2016Gündem