Arşiv

Ygs

Ygs ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ygs haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.565 Ygs haberi bulunmuştur.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra birer olmak üzere iki oturumda, 1976-1980 yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış; 1981'den itibaren iki basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. İki basamaklı sınav sisteminde ilk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde uygulanmıştır.

1974'ten itibaren adaylardan yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri de toplanmış ve adaylar puanlarına ve tercihlerine göre yükseköğretim programlarına merkezi olarak yerleştirilmiştir.

1982'den itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları toplanmaya başlanmış ve bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına katılmıştır.

1987'den itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999'da iki basamaklı sınavın ikinci basamağı (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ÖYS) kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. Sınavın tek basamaklı olarak uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirilmiştir. Ayrıca adayların OBP'lerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumunun ÖSS ham puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmasıyla oluşturulan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplanmaya başlanmış ve ortaöğretimdeki alanlardan mezun olanların aynı alandaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde AOBP’lerinin yüksek bir katsayıyla, mezun oldukları alanlar dışındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise AOBP’lerinin düşük bir katsayıyla çarpılması uygulamasına geçilmiştir. ÖSS'de soru tipi ve konu dağılımı/müfredat açısından bir değişiklik yapılmamıştır.

2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemi ile AOBP'nin çarpıldığı katsayılar değiştirilmiştir.

2006'da yapılan değişiklikle soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde sorulmuş, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Sınavın tek basamak olarak uygulanmasına devam edilmiştir.

2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. Sınavlar YGS ve LYS'den oluşacaktır. YGS'yi geçen öğrenciler LYS'ye girme hakkı kazanacaklardır.

Katsayı uygulaması

1998 yılına kadar İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diğer lise ve ortaöğrenim türlerine göre yüksek oluşu nedeniyle 1999 tüm meslek liselerine ÖSS ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Ortaöğretimden mezun olunan alanın, yükseköğretimde devamı niteliğindeki alanları tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları yüksek katsayıyla, başka bir alandaki (Alan dışı) programı tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı ise daha düşük bir katsayıyla çarpılmaktadır. Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına girişlerinde de ek puan verilmektedir. 2010'da uygulanmaya başlanacak yeni ÖSS sistemi ile birlikte katsayı uygulaması kaldırılacak, sınava giren herkesin katsayısı 0,15 ile çarpılacaktı. Fakat yeni bir itiraz ile bu uygulama şu anda uygulanmayacaktır.

Ygs Haberleri

Ek yerleştirmeler ağustos sonunda

Ek yerleştirmeler ağustos sonunda

Herhangi bir yere yerleşemeyen veya kazanamayan adayların üniversite için bir umudu daha var. 26-30 Ağustos arasında, üniversitelere girişteki ikinci yerleştirme döneminde istenilen bir bölüme girme şansı doğabilir.

27.7.2016Eğitim
Özel yetenek için en az 150 puan gerekiyor

Özel yetenek için en az 150 puan gerekiyor

Özel yetenekle ilgili programlara girmek isteyenlerin 2016-YGS’de en az 150 puan almaları gerekiyor. Bu programlardan her birine, puan türünde sınırlandırma yapılmadan ve kaç puanla alınacaksa adaylara başvuru öncesinde duyurulmalı.

26.7.2016Eğitim
Bu bölümleri ilk üçte tercih edene para veriliyor

Bu bölümleri ilk üçte tercih edene para veriliyor

Bu yıl ziraat, orman ve su ürünleri programlarını tercih ederek yerleştirilecek ilk üç sıradaki öğrencilere eğitim süreleri boyunca burs verilecek. Burs miktarı aylık 600 lira olup, 12 ay boyunca ödenecek.

25.7.2016Eğitim
Bu yılki değişikliklere dikkat! 24 tercih hakkı var

Bu yılki değişikliklere dikkat! 24 tercih hakkı var

Uzmanlar, bu yıl tercih sayısında azalma olduğunu, 2015’te 30 olan tercih hakkının bu sene 24’e düşürüldüğünü hatırlatıyor. Unutmayın iyi bir geleceğin yolu doğru tercihten geçiyor.

24.7.2016Eğitim
Tercih yaparken bunlara dikkat edin

Tercih yaparken bunlara dikkat edin

İyi bir üniversiteye girmek için aylardır çaba harcayan adaylar, şimdi emeklerinin meyvelerini toplayacak. Ancak önlerinde son bir ‘sınav’ daha var: Tercih. Uzmanlar, adayları bu süreci iyi ve doğru değerlendirmeleri konusunda uyarıyor. Ayrıca YÖK’ün yaptığı değişiklikleri de iyi bilmek gerektiğini söylüyor.

23.7.2016Eğitim
Temel bilimleri seçene maaş gibi burs

Temel bilimleri seçene maaş gibi burs

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ergin: - "Temel bilimleri tercih edecek öğrencilere verilecek bursun kapsamını genişlettik. LYS'de ilk 25 bine giren öğrencilerimizi, ayda 2 bin liraya kadar destekliyoruz" - "Öğrencilerimize tercih döneminde bu durumu göz önünde bulundurmalarını öneriyorum"

22.7.2016Kampüs
Temel bilimleri seçene maaş gibi burs

Temel bilimleri seçene maaş gibi burs

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, temel bilimleri tercih edecek öğrencilere verilecek bursun kapsamını genişlettiklerini belirterek, "Temel bilimlere teşvikin artırılması amacıyla Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) ilk 25 bine giren öğrencileri, ayda 2 bin liraya kadar destekliyoruz. Öğrencilerimize tercih döneminde bu durumu göz önünde bulundurmalarını öneriyorum" dedi.

22.7.2016Eğitim
Tercih sürecinde YÖK ve MEB de yanınızda olacak

Tercih sürecinde YÖK ve MEB de yanınızda olacak

Üniversite tercihi, 26 Temmuz-2 Ağustos arasında yapılacak. YÖK, adayları bu süreçte yalnız bırakmıyor. Lisans ve ön lisans programları hakkında bilgilerin yer aldığı YÖK Atlası, adayların aklındaki birçok soruya yanıt veriyor.

21.7.2016Eğitim
LYS sonuçları 2016 açıklandı (ÖSYM LYS sınav sonuçlarını öğren)

LYS sonuçları 2016 açıklandı (ÖSYM LYS sınav sonuçlarını öğren)

LYS sonuçları için dün heyecanlı bekleyiş sona erdi. Milyonlarca kişinin beklediği LYS sınav sonuçları dün ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden açıklandı. LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından sosyal medyada adeta 'LYS' rüzgarı esti..

19.7.2016Gündem
ÖSYM 2016 LYS sonuçları bugün açıklıyor

ÖSYM 2016 LYS sonuçları bugün açıklıyor

LYS sonuçları için heyecan dorukta. ÖSYM 2016 LYS sonuçlarının bugün öğleden sonra açıklanacağını duyurdu. Üniversite adayları büyük bir merakla LYS sınav sonuçlarını bekliyor. LYS sonuçları ÖSYM aday işlemleri sayfası üzerinden yayınlanacak. İşte 2016 LYS sonuçları ve tercihleri ile ilgili merak edilenler..

18.7.2016Kampüs
LYS sonuçları açıklandı

LYS sonuçları açıklandı

Binlerce adayın iyi bir üniversiteye girebilmek için heyecanla beklediği Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS), sonuçları açıklandı. Adaylar, sonuçlarını ÖSYM’nin internet sitesinden (https://sonuc.osym.gov.tr) ya da ÖSYM Mobil cihazlarından öğrenebilecek.

18.7.2016Eğitim
Adayların LYS heyecanı sosyal medyada

Adayların LYS heyecanı sosyal medyada

İyi bir üniversiteye girmek için çaba harcayan binlerce aday için heyecanlı bekleyiş başladı. ÖSYM, bugün öğleden sonra Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) sonuçlarını açıklayacak. Öğrencilerin heyecanlı bekleyişi sosyal medyaya da yansıdı. İşte adayların Twitter’daki paylaşımlarından birkaçı.

18.7.2016Eğitim
LYS sonuçları 2016 bugün açıklanacak

LYS sonuçları 2016 bugün açıklanacak

LYS sonuçları vaktinde açıklanmayacak iddialarına ÖSYM'den açıklama geldi. Darbe girişimi nedeniyle daha sonraki bir tarihte duyurulacağı iddia edilen LYS sonuçları bugün açıklanacak. Adaylar, LYS sınav sonucunu sonuc.osym.gov.tr'den öğrenebilecek.

18.7.2016Eğitim
Tercih yapacak öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti

Tercih yapacak öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti

Sivas’ta Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından lise ve üniversite tercihi yapacak öğrenciler için ‘Tercih danışma çadırı’ kuruldu.

15.7.2016Eğitim
LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu

LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu

LYS sonuçları için nefesler tutuldu. Haziran ayında yapılan LYS sınavının sonuçları 18 Temmuz'da ÖSYM sonuç açıklama sistemi üzerinden yayınlanacak. Üniversite adayları LYS sonuçlarına göre üniversite tercihinde bulunacaklar. İşte LYS sonuçları ile ilgili merak edilenler..

15.7.2016Kampüs
2016 LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

2016 LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

LYS sınav sonuçlarının açıklanması için geri sayım başladı. 18-19 ve 25-26 Haziran tarihlerinde yapılan LYS sonuçlarının 18 Temmuz Pazartesi yayınlanması bekleniyor. LYS sonuçları ÖSYM'nin sonuç açıklama sayfası üzerinden yayınlanacak. İşte LYS sonuçları ve tercihleri ile ilgili merak edilenler..

15.7.2016Gündem
LYS sınav sonuçları için nefesler tutuldu! İşte LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih..

LYS sınav sonuçları için nefesler tutuldu! İşte LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih..

LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. ÖSYM 18-26 Haziran tarihleri arasında yapılan LYS sınav sonuçları 18 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak. LYS sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrenciler ÖSYM sonuç açıklama sayfasında sorgulama yapabilecekler. İşte 2016 LYS sonuçları ile ilgili ayrıntılar..

14.7.2016Gündem
LYS sınav sonuçları 18 Haziran'da açıklanacak mı?

LYS sınav sonuçları 18 Haziran'da açıklanacak mı?

LYS sınav sonuçlarının açıklanmasına sayılı günler kala adaylar büyük heyecan yaşıyor. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada LYS sınav sonuçlarının 18 Haziran 2016'da açıklanacağı belirtilmişti. LYS sınav sonuçlarını kontrol etmek isteyen adaylar ÖSYM'nin resmi internet sitesinden aday bilgilerini girip öğrenebilecekler.

13.7.2016Gündem
Eğitimde en pahalı ülke ABD, en ucuz Kazakistan

Eğitimde en pahalı ülke ABD, en ucuz Kazakistan

Yurt dışında eğitimin en pahalı adresi yıllık 38 bin dolar ile Amerika, en ucuzu ise 4 bin 500 dolarla Kazakistan oldu.

12.7.2016Eğitim
Kanıtıyla gel, yüzde yüz bursla dön!

Kanıtıyla gel, yüzde yüz bursla dön!

Sanatçı ya da sporcu olduğunu gösteren yüzde 100 bursu alıyor. Ayrıca sanatçı ve sporculuğunu kanıtlayan, yarışmalarda dereceye girenlere ayda 1000 TL’ye kadar nakit burs da var.

11.7.2016Kampüs
LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? - 2016

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? - 2016

18-26 Haziran tarihleri arasında yapılan LYS sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Üniversite adayları YGS ve LYS sonuçlarına göre tercihlerini yapacaklar. Peki 2016 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte LYS sonuçları ve tercih dönemi ile ilgili merak edilenler..

4.7.2016Gündem
ÖSYM'den 7 kişi hakkında suç duyurusu

ÖSYM'den 7 kişi hakkında suç duyurusu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), geçmişteki sınavlarda "kopya çekme" ve "yerine başkasını sokma" gibi usulsüz işlem yapan adayları ortaya çıkarmaya dönük yeni çalışma başlattı. Bu kapsamda, aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 7 kişinin çeşitli yıllarda yerlerine başka adayları sınava soktukları tespit edildi.     

3.7.2016Gündem
ÖSYM, geçmiş sınavlardaki

ÖSYM, geçmiş sınavlardaki "usulsüzlükleri" mercek altına aldı

ÖSYM, geçmişteki sınavlarda "kopya çekme" ve "yerine başkasını sokma" gibi usulsüz işlem yapan adayları ortaya çıkarmaya dönük yeni çalışma başlattı.

3.7.2016Eğitim
YÖK'ten yurtdışı denklikte

YÖK'ten yurtdışı denklikte "baraj" düzenlemesi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencilerin yurtdışındaki üniversitelere ÖSYM'nin yaptığı YGS ve LYS'ye veya muadil sınavlara girmeden başvurabilmeleri için koyduğu dünya sıralamalarındaki ilk 500'e girme barajını, bine çıkardı.

2.7.2016Eğitim
YÖK’ten yurtdışı için denklik düzenlemesi: Dünya sıralamasında ilk 500 değil, 1000 barajı

YÖK’ten yurtdışı için denklik düzenlemesi: Dünya sıralamasında ilk 500 değil, 1000 barajı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yurtdışı üniversitelerinde denklik alabilmek için koyduğu dünya sıralamalarındaki ilk 500’e girme barajını 1000’e çıkardı.

1.7.2016Eğitim
Matematik camiasının acı kaybı

Matematik camiasının acı kaybı

Türkiye’nin önde gelen genç kuşak matematikçilerinden İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fırat Bayır, Fenerbahçe’de motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

30.6.2016Gündem
Edebiyat coğrafya kolaydı

Edebiyat coğrafya kolaydı

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), dün yapılan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) ile tamamlandı. Uzmanlara göre edebiyat soruları önceki yıllara göre daha dengeli ve kolaydı. Coğrafya testine ise harita soruları damga vurdu.

26.6.2016Eğitim
Edebiyat-coğrafya kolaydı

Edebiyat-coğrafya kolaydı

Üniversiteye girişte ikinci aşama olarak uygulanan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), son oturum olan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) ile tamamlandı. 25 Haziran Cumartesi yapılan LYS-2’de (Fen Bilimleri) soruları çözmekte zorlanan adaylar, LYS-3’ün  kolay olduğunu söylediler.

26.6.2016Eğitim
LYS’de 2 hatalı soru iddiası

LYS’de 2 hatalı soru iddiası

Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) iki hatalı soru olduğu iddia edildi.

21.6.2016Eğitim
Apple bu yıl ilk kez bir Türk öğrenciyi merkezine çağırdı

Apple bu yıl ilk kez bir Türk öğrenciyi merkezine çağırdı

Dünyanın en değerli şirketi Apple'ın Haziran ayı ortalarında San Francisco'da gerçekleştirdiği geliştirici etkinliği WWDC'ye bu yıl ilk kez bir Türk öğrenci de davet edildi.

20.6.2016Teknoloji
LYS'ye ayrı bir sınıfta yatak üzerinde girdi

LYS'ye ayrı bir sınıfta yatak üzerinde girdi

Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde 2 metre 13.5 santim boyuyla dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu kızı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 19 yaşındaki Rumeysa Gelgi özel bir sınıfta yatak üzerinde Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girdi.

19.6.2016Gündem

LYS’ye yatak üzerinde girdi

Karabük’ün Safranbolu İlçesi’nde 2 metre 13.5 santim boyuyla dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu kızı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 19 yaşındaki Rumeysa Gelgi özel bir sınıfta yatak üzerinde Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girdi.

19.6.2016Eğitim
Sorulardan çok, süre sınırı adayları zorladı

Sorulardan çok, süre sınırı adayları zorladı

Binlerce adayın üniversiteli olmak için girdiği Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ikinci gün gün oturumu yapıldı. İstanbul Üniversitesi’nde LYS-1’e (Matematik) giren 43 yaşındaki Mehmet Maşuk Algemi, 23’üncü kez katıldığı sınavın sonunda “Zamanı çok iyi yetiştiremedim. 10- 15 soru boş kaldı. Ancak genel olarak sorular kolaydı” dedi. Adaylar, sorularla ilgili genel olarak zamanı yetiştirememekten yakındı.

19.6.2016Eğitim
Uzmanların LYS-4 yorumları: Bilgi kadar yorum kabiliyeti de ölçüldü

Uzmanların LYS-4 yorumları: Bilgi kadar yorum kabiliyeti de ölçüldü

Üniversite girmek için ikinci adım olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk günkü oturumu olan tarih, coğrafya-2, felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testlerinin yer aldığı LYS-4 (Sosyal Bilimler) bitti. Uzmanlar, öğrencilerden edindikleri bilgilere göre yaptıkları değerlendirmede sınavın zorlayıcı olmadığını belirtirken, yorum kabiliyetini ölçen soruların da yer aldığını söyledi.

18.6.2016Eğitim
Veliler de adaylar kadar heyecanlıydı

Veliler de adaylar kadar heyecanlıydı

Binlerce adayın üniversiteli olmak için girdiği LYS’nin ilk gün oturumu yapıldı. İstanbul Üniversitesi’nde sınava giren Ramazan Melih Kenan isimli öğrenci sınavın başlamasına 15 dakika kala kimliğini evde unuttuğunu fark edince büyük panik yaşadı. Adaylar kadar, onları bahçede bekleyen aileleri de heyecanlı bir gün geçirdi.

18.6.2016Eğitim
ÖSYM'den üniversite adaylarına önemli uyarı

ÖSYM'den üniversite adaylarına önemli uyarı

ÖSYM, üniversite adaylarına, Milli Eğitim Bakanlığı e-Okul sisteminden alınarak Aday İşlemleri Sistemi'ne kaydedilen diploma notları ve eğitim bilgilerinin kontrol edilmesi uyarısında bulundu.

17.6.2016Kampüs
ÖSYM’den LYS adaylarına uyarı: Bilgilerinizi kontrol edin

ÖSYM’den LYS adaylarına uyarı: Bilgilerinizi kontrol edin

ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan e-Okul bilgilerinin okullar ve adaylar tarafından kontrolü için çağrı yaptı. Adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde herhangi bir yanlış ya da eksik bilgi ile karşılaşması durumunda, 20-24 Haziran tarihleri arasında, düzeltme işlemi için kendi okullarına başvurması gerekiyor.

16.6.2016Eğitim

"LYS soruları müfredata uygun hazırlandı"

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 18 Haziran'da başlayacak LYS sorularının önceki yıllarda olduğu gibi tümüyle MEB müfredatına uygun olarak hazırlandığını belirtti. Demir, "Bu yüzden, 2016 LYS'de, adayların daha önce hiç görmediği konudan soru çıkma durumu söz konusu değildir. Adaylarımız müsterih olsun" dedi.

14.6.2016Eğitim
LYS’de son hafta hayat kurtarır!

LYS’de son hafta hayat kurtarır!

2016 LYS maratonunda son viraja girildi. Başvurularını yapan adaylar 18-19 ve 25-26 Haziran tarihlerinde LYS’ye girecekler. Üniversiteye girişin en önemli etabına sayılı günler kala uzmanlar adaylara önemli tavsiyelerde bulunuyor.

13.6.2016Kampüs
Gerçekten isterseniz başarabilirsiniz

Gerçekten isterseniz başarabilirsiniz

Hangi LYS’lere gireceğinize karar verdiniz, onlar için hazırlıklarınızı sürdürüyorsunuz. Bu sınavlarda asıl önemli olan puanlar değil, adayların başarı sıraları. Şu anda uygulanan üniversiteye giriş sisteminde, başarı sıralamasında en sonlarda yer alan adayların bile yerleşmesi mümkün.

13.6.2016Eğitim
LYS adayları sosyal medyada stres atıyor

LYS adayları sosyal medyada stres atıyor

Üniversiteye girişte ikinci aşama olarak uygulanan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) sayılı günler kala adayların heyecanı da artmış durumda. 18-19, 25 ve 26 Haziran’da beş oturumda yapılacak sınavlardan önce adaylar Twitter’da açtıkları  #LYSdenBeklentim  Trend Topic listesine girdi.

9.6.2016Eğitim
Eğitim sistemimizin tümörü: Çoktan seçmeli sınav

Eğitim sistemimizin tümörü: Çoktan seçmeli sınav

Çoktan seçmeli testler yaşamın bir parçası. Sorulması gereken soru, ne kadar büyük bir parçası olması gerektiği. Örneğin ABD’de üniversitelere girişte standart test sonuçlarına bakılır ama başka kriterler de kullanılır (kompozisyon, mülakat, özgeçmiş, portföy vs.). Öte yandan ülkemizde hem liseye hem üniversiteye (hem de devlete) girişte sadece standart test sonuçları kullanılıyor.

6.6.2016Eğitim
İyi ki çalışmışım, her şeye değdi

İyi ki çalışmışım, her şeye değdi

Tiyatro başta olmak üzere lise hayatı boyunca sürdürdüğü faaliyetlerin çoğuna 12’nci sınıfta ara vermek zorunda kalmış biri olarak üniversiteye hazırlık sürecinin size ne kadar can sıkıcı, yorucu ve anlamsız geldiğini anlıyorum. Maalesef en güzel senelerinizde, hayatınızın geri kalanında rahat edebilmek uğruna bazı fedakârlıklar yapmanız gerekiyor. Ancak sınav sonucunuzu ekranda gördüğünüzde ya da üniversitede yer alacağınız futbol maçını kazandığınızda veya çok isteyip de lisede öğrenme fırsatı bulamadığınız bir dili konuşmaya başladığınızda “İyi ki çalışmışım, her şeye değdi” diyeceksiniz. 

6.6.2016Eğitim
Pamukkale’den 575 başarılı öğrenciye altın

Pamukkale’den 575 başarılı öğrenciye altın

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde akademik, sanatsal, sportif başta olmak üzere çeşitli sınavlarda başarı elde eden 575 öğrenci şölen havasında gerçekleştirilen törenle çeyrek altınla ödüllendirildi.

4.6.2016Eğitim
2015 ÖSYS sonuçları bazı ipuçları verebilir

2015 ÖSYS sonuçları bazı ipuçları verebilir

İyi bir üniversiteye girmek için uğraşan yüz binlerce aday Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) yönelik son hazırlıklarını yapıyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) istediği puanı alamayanlar ise kaygılı. Ancak uzmanlar, üniversiteye girişte asıl ağırlığın LYS’de olduğunu hatırlatarak, kalan sürenin iyi değerlendirilmesini söylüyor.

4.6.2016Eğitim
Üniversite giriş sınavlarında açık uçlu soru dönemi geliyor

Üniversite giriş sınavlarında açık uçlu soru dönemi geliyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye girişte birden fazla sınav üzerinde tartıştıklarını belirterek, 2017’de daha az adayın girdiği testlerde, öğrencilerin şık yanıtlamak yerine tek kelimelik cevaplar vereceği açık uçlu soruların yer alabileceğini söyledi.

1.6.2016Eğitim
78 bin öğrenciye üniversite şoku!

78 bin öğrenciye üniversite şoku!

2016 ÖSYS Kılavuzu’nda “sınavsız geçiş hakkı” yer aldığı için yaklaşık 78 bin öğrenci bu haktan yararlanmak için başvurdu, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmedi

26.5.2016Gündem
Üniversiteye hazırlık için son ay

Üniversiteye hazırlık için son ay

Üniversiteye girişin ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) bir ay kaldı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) herhangi bir puan türünde 180 barajını geçen 1 milyon 600 bin 49 aday heyecanlı ve stresli günler yaşıyor. LYS 18,19, 25 ve 26 Haziran’da yapılacak. Ancak adayların son bir ayı nasıl değerlendirecekleri konusunda şüpheleri olabiliyor. İlk sınavda yapılan hatalar nasıl düzeltilebilir? Kalan süreyi en verimli şekilde geçirmenin yolları neler? Son haftalarda stres yönetimi için hangi yollar izlenmeli? Bu sorunların cevaplarını sizler için uzmanlardan aldık.

21.5.2016Eğitim
Türkiye’deki gençler hedeflerini anlatıyor

Türkiye’deki gençler hedeflerini anlatıyor

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’de 15-24 yaş aralığındaki gençlerin sayısı 12 milyon 899 bin 667. Biz de bu gençlerden bazılarıyla konuştuk. İçlerinde tarlada ekin toplayıp geçimini sağlarken okumaya çalışan da var, mülteci durumunda üniversiteye hazırlanan da. Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil edecek sporcular da. İşte Türkiye’nin gençleri ve hedefleri.

18.5.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Eğitimde tam resmi nihayet görüyoruz...

Eğitimde tam resmi nihayet görüyoruz...

FRANSIZ Devrimi’ni biz yapmadık, adı üstünde Fransızlar yaptı.

17.6.2016Haber Yazıları