MENÜ
Arşiv

Ygs

Ygs ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ygs haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.408 Ygs haberi bulunmuştur.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra birer olmak üzere iki oturumda, 1976-1980 yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış; 1981'den itibaren iki basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. İki basamaklı sınav sisteminde ilk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde uygulanmıştır.

1974'ten itibaren adaylardan yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri de toplanmış ve adaylar puanlarına ve tercihlerine göre yükseköğretim programlarına merkezi olarak yerleştirilmiştir.

1982'den itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları toplanmaya başlanmış ve bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına katılmıştır.

1987'den itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999'da iki basamaklı sınavın ikinci basamağı (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ÖYS) kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. Sınavın tek basamaklı olarak uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirilmiştir. Ayrıca adayların OBP'lerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumunun ÖSS ham puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmasıyla oluşturulan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplanmaya başlanmış ve ortaöğretimdeki alanlardan mezun olanların aynı alandaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde AOBP’lerinin yüksek bir katsayıyla, mezun oldukları alanlar dışındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise AOBP’lerinin düşük bir katsayıyla çarpılması uygulamasına geçilmiştir. ÖSS'de soru tipi ve konu dağılımı/müfredat açısından bir değişiklik yapılmamıştır.

2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemi ile AOBP'nin çarpıldığı katsayılar değiştirilmiştir.

2006'da yapılan değişiklikle soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde sorulmuş, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Sınavın tek basamak olarak uygulanmasına devam edilmiştir.

2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. Sınavlar YGS ve LYS'den oluşacaktır. YGS'yi geçen öğrenciler LYS'ye girme hakkı kazanacaklardır.

Katsayı uygulaması

1998 yılına kadar İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diğer lise ve ortaöğrenim türlerine göre yüksek oluşu nedeniyle 1999 tüm meslek liselerine ÖSS ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Ortaöğretimden mezun olunan alanın, yükseköğretimde devamı niteliğindeki alanları tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları yüksek katsayıyla, başka bir alandaki (Alan dışı) programı tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı ise daha düşük bir katsayıyla çarpılmaktadır. Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına girişlerinde de ek puan verilmektedir. 2010'da uygulanmaya başlanacak yeni ÖSS sistemi ile birlikte katsayı uygulaması kaldırılacak, sınava giren herkesin katsayısı 0,15 ile çarpılacaktı. Fakat yeni bir itiraz ile bu uygulama şu anda uygulanmayacaktır.

Ygs Haberleri

2017 YGS başvurusu ne zaman yapılacak

2017 YGS başvurusu ne zaman yapılacak?

Lisans ve Ön Lisans düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerin müracaat etmek için beklediği 2017 YGS sınavı için başvuru tarihleri merak ediliyor. Üniversite sınavına girerek hayallerindeki bölümü okumak isteyen öğrenciler, üniversitenin ilk adımı olan 2017 YGS sınavı ne zaman yapılacak sorularını yöneltti. 2017 YGS sınavına başvuruda bulunmak isteyen adaylar için ÖSYM takvim yayınladı. İşte o takvimin detayları

7.12.2016Eğitim
Yalova Belediyesi, matematik kartları dağıtacak

Yalova Belediyesi, matematik kartları dağıtacak

Yalova Belediyesi, matematik kartları dağıtacak

4.12.2016Yalova
Hatice Karataş: Öğrencilerin meslek seçimleri hakkında fikirleri net değil

Hatice Karataş: "Öğrencilerin meslek seçimleri hakkında fikirleri net değil"

Hatice Karataş: "Öğrencilerin meslek seçimleri hakkında fikirleri net değil"

2.12.2016İstanbul
Nişantaşı Üniversitesi Londra Kampüsü’nü Güneydoğu’da tanıtıyor

Nişantaşı Üniversitesi Londra Kampüsü’nü Güneydoğu’da tanıtıyor

Nişantaşı Üniversitesi Londra Kampüsü’nü Güneydoğu’da tanıtıyor

29.11.2016Şanlıurfa
TEOG başarısı

TEOG başarısı

Hürriyet gazetesi ve Tonguç Akademi işbirliğiyle hazırlanarak her salı ve perşembe günü verilen TEOG deneme sınavı desteği devam ediyor. Hürriyet’teki sorularla hazırlandıkları TEOG sınavından iyi sonuç bekleyen öğrencilerden teşekkür mesajları var.

28.11.2016Eğitim
AÖF soruları ve cevapları yayınlandı mı Sonuçlar için tahmini tarih

AÖF soruları ve cevapları yayınlandı mı? Sonuçlar için tahmini tarih

AÖF sınavlarının güz dönemi oturumlarının gerçekleşmesi ardından "AÖF soruları ve cevapları yayınlandı mı?" sorusu gündeme geldi. Soru ve cevaplarının birkaç gün içerisinde yayınlanması beklenirken AÖF sonuçlarıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmaması, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerini arayışlarla yönlendirdi. Peki, AÖF soruları ve cevaplarına nereden ulaşılır? Sonuçlar ne zaman açıklanır?

28.11.2016Gündem
KPSS soruları açıklandı.. KPSS ortaöğretim soru ve cevap kitapçığı

KPSS soruları açıklandı.. KPSS ortaöğretim soru ve cevap kitapçığı

KPSS soruları sınavda yaptıkları işaretlemelerin doğru ya da yanlışlığını teyit etmek isteyen adaylar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Sınavın hemen ardından ÖSYM'nin İnternet sitesi aracılığıyla yayımlanan KPSS soru ve cevapları, pazar gününün en çok konuşulan konusu oldu. Dikkat çeken soruların yer aldığı sınavda, bazı sorular memur adaylarının gündemine oturdu. İşte merak edilen KPSS soru ve cevapları hakkında tüm detaylar

21.11.2016Gündem
KPSS soru yorumlarında dikkat çeken apartman sorusu sosyal medyaya damgasını vurdu

KPSS soru yorumlarında dikkat çeken apartman sorusu sosyal medyaya damgasını vurdu

KPSS sınavının ardından yapılan soru yorumları bugün sosyal medyaya damgasını vurdu. Milyonlarca kişinin memur olma hayaliyle girdiği KPSS sınavında heyecan son buldu. Gerçekleştirilen sınavın hemen ardından sınava giren adaylar çıkan sorularla ilgili tartışma başlattı. Sınavda çıkan Ömer Halisdemir sorusu adayların gözünden kaçmadı. Sosyal medyada ise 'apartman' sorusuyla ilgili yüzlerce yorum paylaşıldı. İşte, KPSS sorularına gelen ilk yorumlar ve gündem olan apartman sorusu tepkileri.

20.11.2016Gündem
‘Varsa yoksa AB’ demeyin, Şanghay 5lisi bizi rahatlatır

‘Varsa yoksa AB’ demeyin, Şanghay 5'lisi bizi rahatlatır'

Pakistan ve Özbekistan gezisini tamamlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Semerkant’tan dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avrupa Birliği (AB) ile gerilim yaşayan Türkiye’nin ‘Şanghay 5’lisi’ ile rahatlayabileceğini söyleyen Erdoğan, “Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar” dedi. “AB, Türkiye için hiçbir zaman hayırlı rüya görmedi” diyen Erdoğan özetle şu mesajları verdi:

19.11.2016Gündem
MEBden üniversite adaylarına deneme sınavı

MEB'den üniversite adaylarına deneme sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için bugün Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 1. Değerlendirme Sınavı yapılacak.

19.11.2016Eğitim
Kadın ve Gençlik merkezleri ilçeleri canlandırdı

Kadın ve Gençlik merkezleri ilçeleri canlandırdı

Kadın ve Gençlik merkezleri ilçeleri canlandırdı

19.11.2016Kayseri
Kaymakamdan öğrencilere tavsiyeler

Kaymakamdan öğrencilere tavsiyeler

Kaymakamdan öğrencilere tavsiyeler

9.11.2016Şanlıurfa
Kurslar ilgi görüyor

Kurslar ilgi görüyor

Kurslar ilgi görüyor

8.11.2016Antalya
MEBden liselere yönelik değerlendirme raporu

MEB'den liselere yönelik değerlendirme raporu

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) 2015-2016 eğitim öğretim yılında resmi örgün liselerde görevli 277 bin 188 öğretmenin katılımıyla "öğrenci devamsızlığı", "akademik başarı", "temel liselere geçiş", "teknolojinin amacına uygun kullanımı", "öğrenci disiplin durumu"nun araştırıldığı "Ortaöğretim İzleme ve Değerlendirme Raporu 2016" yayımlandı.

8.11.2016Eğitim
Matematik “başarılı” olmanın altın anahtarı gibi

Matematik “başarılı” olmanın altın anahtarı gibi

Açılımı ‘Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’ olan PISA (Programme for International Student Assessment) OECD tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, öğrencilerin kazandığı temel bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma projesi. Okuma (okuduğunu anlama) ve matematik alanında sorular yöneltilen PISA’da ayrıca öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme şekilleri, okul ortamları ve aileleriyle ilgili veriler toplanıyor.

7.11.2016Eğitim
Babasının beylik tabancasıyla intihar etti

Babasının beylik tabancasıyla intihar etti

Babasının beylik tabancasıyla intihar etti

5.11.2016Edirne
Levent Uysal: Yabancı dil anavatanında öğrenilir

Levent Uysal: "Yabancı dil anavatanında öğrenilir"

Levent Uysal: "Yabancı dil anavatanında öğrenilir"

4.11.2016Trabzon
Kınıkta belediyeden 90 öğrenciye YGS eğitim seti

Kınık'ta belediyeden 90 öğrenciye YGS eğitim seti

Kınık'ta belediyeden 90 öğrenciye YGS eğitim seti

3.11.2016İzmir
Üniversiteye giriş için yılda 3 sınav yapılacak

Üniversiteye giriş için yılda 3 sınav yapılacak!

Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak için üniversiteye giriş sınavları 2019'dan itibaren yılda birden fazla yapılacak. Yeni sistemin teknik altyapı çalışmalarına başlandı.

2.11.2016Kampüs
Çatakta eğitim masaya yatırıldı

Çatak'ta eğitim masaya yatırıldı

Çatak'ta eğitim masaya yatırıldı

1.11.2016Van
Besnide, CHPlilerden öğrencilere YGS-LYS kitabı

Besni'de, CHP'lilerden öğrencilere YGS-LYS kitabı

Besni'de, CHP'lilerden öğrencilere YGS-LYS kitabı

31.10.2016Adıyaman
Bornova Belediyesi’nden öğrencilere büyük katkı

Bornova Belediyesi’nden öğrencilere büyük katkı

Bornova Belediyesi’nden öğrencilere büyük katkı

28.10.2016İzmir
Engelliler için ÖSYMye teknoloji destekli sınav önerisi

Engelliler için ÖSYM'ye teknoloji destekli sınav önerisi!

ABD'nin bazı eyaletlerinde ve Türkiye'de engelli öğrenciler için yapılan sınavların uygulama yöntemlerini inceleyen bir araştırmada, görme engelliler için kağıt- kalem sınavları yerine bilgisayar ortamında uyarlanmış veya teknoloji destekli sınavlara geçilmesi önerisinde bulunuldu.

27.10.2016Kampüs
ÖSYM’den, ÖSYS yerleştirme kitabı

ÖSYM’den, ÖSYS yerleştirme kitabı

ÖSYM, ‘2016-ÖSYS Yükseköğretim Programlarının Merkezi Yerleştirmedeki En Küçük ve En Büyük Puanları’ kitabını internet adresi üzerinden yayınladı.

26.10.2016Eğitim
Kaymakam müdürlerle eğitimi konuştu

Kaymakam müdürlerle eğitimi konuştu

Kaymakam müdürlerle eğitimi konuştu

26.10.2016Isparta
ÖSYM’ye engelliler için yeni sınav önerisi

ÖSYM’ye engelliler için yeni sınav önerisi

ABD’nin bazı eyaletlerinde ve Türkiye’de engelli öğrenciler için yapılan sınavların uygulama yöntemlerini inceleyen bir araştırmada, görme engelliler için kağıt- kalem sınavları yerine bilgisayar ortamında uyarlanmış veya teknoloji destekli sınavlara geçilmesi önerisinde bulunuldu.

26.10.2016Eğitim
ÖSYMye engelliler için teknoloji destekli sınav önerisi

ÖSYM'ye engelliler için teknoloji destekli sınav önerisi

ÖSYM'ye engelliler için teknoloji destekli sınav önerisi

26.10.2016Antalya
57 yaşında iki üniversite okuyor

57 yaşında iki üniversite okuyor

Bayburt'un Demirözü ilçesinde 57 yaşındaki Mustafa Polat, hem yarım kalan hayalini gerçekleştirmek hem de gençleri okumaya özendirmek için iki ayrı üniversitede öğrenim görüyor.

25.10.2016Kampüs
Nişantaşı Üniversitesi Afyon Eket Eğitim Fuarı’nda

Nişantaşı Üniversitesi Afyon Eket Eğitim Fuarı’nda

Nişantaşı Üniversitesi Afyon Eket Eğitim Fuarı’nda

24.10.2016Afyon
YGA’nın öğretileri Berkeley’de ders olacak

YGA’nın öğretileri Berkeley’de ders olacak

Geleceğin liderlerini keşfetmeyi amaçlayan YGA’nın öğretileri, UC Berkeley’de ders olarak verilecek. Bu dersi alan öğrenciler yaz döneminde Türkiye’ye gelip YGA’da çalışarak, bu reçeteleri sahada uygulayacaklar. Her yıl binlerce öğrenci arasından seçilen 50 kişinin üst düzey yönetici, akademisyen ve bilim insanlarından ders aldığı program için, başvurular 29 Ekim’e kadar devam ediyor.

21.10.2016Eğitim
Liseli Gamze dünyanın bileğini büktü

Liseli Gamze 'dünyanın bileğini' büktü

Liseli Gamze 'dünyanın bileğini' büktü

20.10.2016Samsun
YGS 12 Martta

YGS 12 Mart'ta

ÖSYM 2017 sınav takvimini açıkladı. Buna göre YGS 12 Mart'ta yapılacak.

18.10.2016Eğitim
Adilcevaz’da okul müdürleri toplantısı

Adilcevaz’da okul müdürleri toplantısı

Adilcevaz’da okul müdürleri toplantısı

13.10.2016Bitlis

Ayvalık'ta eğitimde kurumlararası işbirliği

Ayvalık'ta eğitimde kurumlararası işbirliği

5.10.2016Balıkesir
Halk Eğitim kursuna katılan öğrenciler üniversiteyi kazandı

Halk Eğitim kursuna katılan öğrenciler üniversiteyi kazandı

Halk Eğitim kursuna katılan öğrenciler üniversiteyi kazandı

4.10.2016Muş
Son dakika: Karşıyakada Andımız tepkisi: 3000 kişi okudu

Son dakika: Karşıyaka'da 'Andımız' tepkisi: 3000 kişi okudu

İzmir'de, yaklaşık 2 bin öğrenciye ücretsiz eğitim desteği sağlayan Karşıyaka Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi'nde (KARGEM) yeni eğitim sezonu törenle başladı. Öğrenciler, veliler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan yaklaşık 3 bin kişi, törende 'Andımız'ı okudu. Bİr okulda müdürün 'andımız'ı okumak isteyen öğrenciye çıkışıq burası 'Dingo'nun ahırı mı?' demesine tepki gösteren Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Burası, kendini bilmezlerin tabiri ile 'Dingo'nun Ahırı' değil, Cumhuriyet'in kalesi ve Atatürk'ün ilçesi Karşıyaka'dır" dedi.

1.10.2016Gündem
Karşıyakada 3 bin kişi Andımızı okudu

Karşıyaka'da 3 bin kişi 'Andımız'ı okudu

Karşıyaka'da 3 bin kişi 'Andımız'ı okudu

1.10.2016İzmir
KARGEMin açılışında Andımızı okuyacaklar

KARGEM'in açılışında 'Andımız'ı okuyacaklar

KARGEM'in açılışında 'Andımız'ı okuyacaklar

29.9.2016İzmir
KAMEK, ücretsiz kurslarla meslek sahibi yapıyor

KAMEK, ücretsiz kurslarla meslek sahibi yapıyor

KAMEK, ücretsiz kurslarla meslek sahibi yapıyor

28.9.2016Kahramanmaraş
Gelmeyen kitaplar internetten indirilecek

Gelmeyen kitaplar internetten indirilecek

Gelmeyen kitaplar internetten indirilecek

27.9.2016Denizli
Yurtdışı için eğitim rehberi

Yurtdışı için eğitim rehberi

Üniversiteye yeni giren öğrenciler, eğitime başlamak için gün sayıyor. Hem genel hem de ek yerleştirmede şansını deneyip, istediği üniversiteyi kazanamayanlar için ise bir yol daha var: Yurtdışı. Eğitim koşulları ülkeden ülkeye değişse de genellikle başvurular yaz ve kış olmak üzere iki döneme ayrılıyor. Örneğin Birleşik Krallık’ta Oxford, Cambridge gibi önde gelen üniversiteler ile tıp, veterinerlik gibi çok talep gören bölümlere başvurular 15 Ekim’de sona eriyor. Fakat başka programlara 15 Ocak’a kadar vakit var. ABD’de ise 1 Kasım’da başvurusu bitenler olduğu gibi, 1 Ocak’a kadar sürenler de bulunuyor.

26.9.2016Eğitim
Tahmazoğlu, yeni ders yılını kutladı

Tahmazoğlu, yeni ders yılını kutladı

Tahmazoğlu, yeni ders yılını kutladı

19.9.2016Gaziantep
Büyükşehir Belediyesinden eğitime destek

Büyükşehir Belediyesi'nden eğitime destek

Büyükşehir Belediyesi'nden eğitime destek

19.9.2016Gaziantep

Yazar Sonuçları

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe’ye göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Sizlerin sayesinde birçok öğrencimiz burs buldu, birçok ailemiz gıda desteği aldı.

4.12.2016Haber Yazıları
Topluluğun gücü adına

Topluluğun gücü adına

Para yerine zamanın kullanıldığı bir ekonomi modeli düşünün.

3.12.2016Ankara
‘Allah’ın dediği olur’ hukuku

‘Allah’ın dediği olur’ hukuku

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, şehit kaymakam Fatih Safitürk’ün cenaze töreninde yaptığı konuşmada sözü bir kez daha idam cezasına getirdi ve şöyle dedi:

14.11.2016Haber Yazıları
Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe için tüm taleplerinizi aaral@hurriyet.com.tr adresine bekliyoruz. Yardımcı olan tüm dostlara kucak dolusu sevgiler…

16.10.2016Haber Yazıları
Terör kurbanları bile eşit değil

Terör kurbanları bile eşit değil

ANKARA’da 10 Ekim katliamının birinci yıldönümünde kaybettiğimiz insanlarımızı anmak için düzenlenmek istenen tören, polis tarafından dağıtıldı.

10.10.2016Haber Yazıları
Proje okullar: Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış projesi

Proje okullar: Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış projesi

TÜRKİYE’de eğitimin ana sorunu, eşitsizlik üretmesi, eşitsizliği kurumsallaştırması.

6.10.2016Haber Yazıları
KPSS hırsızlarını koruyanlar nerede

KPSS hırsızlarını koruyanlar nerede?

FETULLAHÇI darbecilerin kendi aralarında şifreli olarak haberleşmek için kullandıkları ByLock isimli programın kullanıcı listesindeki 700 kişinin, KPSS şüphelisi olduğu ortaya çıktı.

3.10.2016Haber Yazıları