MENÜ
Arşiv

Ygs

Ygs ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ygs haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.015 Ygs haberi bulunmuştur.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra birer olmak üzere iki oturumda, 1976-1980 yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış; 1981'den itibaren iki basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. İki basamaklı sınav sisteminde ilk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde uygulanmıştır.

1974'ten itibaren adaylardan yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri de toplanmış ve adaylar puanlarına ve tercihlerine göre yükseköğretim programlarına merkezi olarak yerleştirilmiştir.

1982'den itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları toplanmaya başlanmış ve bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına katılmıştır.

1987'den itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999'da iki basamaklı sınavın ikinci basamağı (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ÖYS) kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. Sınavın tek basamaklı olarak uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirilmiştir. Ayrıca adayların OBP'lerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumunun ÖSS ham puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmasıyla oluşturulan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplanmaya başlanmış ve ortaöğretimdeki alanlardan mezun olanların aynı alandaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde AOBP’lerinin yüksek bir katsayıyla, mezun oldukları alanlar dışındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise AOBP’lerinin düşük bir katsayıyla çarpılması uygulamasına geçilmiştir. ÖSS'de soru tipi ve konu dağılımı/müfredat açısından bir değişiklik yapılmamıştır.

2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemi ile AOBP'nin çarpıldığı katsayılar değiştirilmiştir.

2006'da yapılan değişiklikle soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde sorulmuş, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Sınavın tek basamak olarak uygulanmasına devam edilmiştir.

2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. Sınavlar YGS ve LYS'den oluşacaktır. YGS'yi geçen öğrenciler LYS'ye girme hakkı kazanacaklardır.

Katsayı uygulaması

1998 yılına kadar İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diğer lise ve ortaöğrenim türlerine göre yüksek oluşu nedeniyle 1999 tüm meslek liselerine ÖSS ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Ortaöğretimden mezun olunan alanın, yükseköğretimde devamı niteliğindeki alanları tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları yüksek katsayıyla, başka bir alandaki (Alan dışı) programı tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı ise daha düşük bir katsayıyla çarpılmaktadır. Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına girişlerinde de ek puan verilmektedir. 2010'da uygulanmaya başlanacak yeni ÖSS sistemi ile birlikte katsayı uygulaması kaldırılacak, sınava giren herkesin katsayısı 0,15 ile çarpılacaktı. Fakat yeni bir itiraz ile bu uygulama şu anda uygulanmayacaktır.

Ygs Haberleri

Sonuçları beklerken... Twitterı sallayan capsler

Sonuçları beklerken... Twitter'ı sallayan capsler

ÖSYM, 12 Mart Pazar günü binlerce adayın katılımıyla gerçekleşen YGS sonucunun 28 Mart Salı günü açıklanacağını duyurmuştu.

28.3.2017Magazin
LYS başvuruları ne zaman 2017 LYS tarihleri belli oldu

LYS başvuruları ne zaman? 2017 LYS tarihleri belli oldu

LYS için geri sayım başladı. 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürerken alan sınavları için hazırlıklarını sürdüren adaylar, LYS başvurularını takip ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınav takvimi belli oldu. İşte, LYS tarihleri ve başvuru süreciyle ilgili detaylar!

28.3.2017Eğitim
YGS sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYMden son dakika açıklaması

YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den son dakika açıklaması

YGS sonuçları bugün açıklanacak... Yüzbinlerce aday ÖSYM'nin dünkü açıklamasının ardından 'YGS sonuçları açıklandı mı, YGS sonuçları ne zaman açıklanacak' sorusuna yanıt arıyordu. hurriyet.com.tr konuyu ÖSYM'ye sordu. ÖSYM, YGS sonuçlarının bugün mutlaka açıklanacağını duyurdu, YGS sonuçlarının neden henüz açıklanmadığına ilişkin de bilgilendirmede bulundu.

28.3.2017Gündem
YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak ÖSYM sonuç sayfası

YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak? ÖSYM sonuç sayfası

YGS sonuçlarının bugün açıklanmasını bekleyen adaylar sık sık ÖSYM'nin sonuç sayfasını ziyaret ediyor. Üniversite adayları YGS sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin 'https://sonuc.osym.gov.tr' adresi üzerinden görüntüleyebilecekler. Peki, sonuçlar saat kaçta açıklanacak? Net bir saat var mı? YGS sonuçlarında son durum detayda!

28.3.2017Eğitim
YGS ile merak ettikleriniz Uzmana Sorda cevap buluyor..

YGS ile merak ettikleriniz 'Uzmana Sor'da cevap buluyor..

YGS ardından öğrencilerin merak ettiği tüm soruların cevabı Hürriyet.com.tr'de.. Uzmanlarımız online olarak sorularınıza cevap verecek. Uzmana sor sayfalarımız ile YGS sınavının ardından tüm merak edilenler haberimizde..

27.3.2017Eğitim
Hayırda buluşanlardan eğitime destek

Hayırda buluşanlardan eğitime destek

Hayırda buluşanlardan eğitime destek

27.3.2017Muş
YGS sonuçları bugün açıklanacak mı YGS sonucu için saatler kaldı

YGS sonuçları bugün açıklanacak mı? YGS sonucu için saatler kaldı

YGS sonucu için nefesler tutuldu. Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonucu için ÖSYM'den tarih bilgisi geldi. Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin katılım sağladığı 2017 YGS sınav sonuçları, AİS sistemi üzerinden erişime açılacak, öğrenciler LYS'ye giriş hakkı elde edip edemediklerini öğrenecek. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

27.3.2017Eğitim
Bahar Akıngüç Günver: Online eğitimi iyi kullanmalı

Bahar Akıngüç Günver: Online eğitimi iyi kullanmalı

Bahar Akıngüç Günver, bir eğitim yöneticisi ve aile işletmesinin de üçüncü kuşak üyesi. İlköğrenimini Kültür Koleji’nde, ortaöğrenimini Robert Kolej’de, yükseköğrenimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. California State University’de ‘Eğitim Yönetimi’ konusunda yüksek lisans yaptı.

27.3.2017Eğitim
Üniversite adaylarının gözde alanları belli oldu

Üniversite adaylarının gözde alanları belli oldu

YÖK, 28 Mart'ta YGS sonuçları açıklanmadan önce üniversite adaylarının meslek eğilimlerini belirledi.

26.3.2017Eğitim
Serenay Sarıkayaya YGS şoku

Serenay Sarıkaya'ya YGS şoku

Sosyoloji okumak isteyen Serenay Sarıkaya, geçen Eylül'den bu yana üniversite sınavlarına hazırlanıyor, haftanın 3 günü özel ders alıyordu.

26.3.2017Magazin
15 dakika mağdurları için bir umut var

15 dakika mağdurları için bir umut var

15 dakika kuralı nedeniyle Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na alınmayan öğrencilerin sorununa çözüm bulmak için Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) devreye girdi. Kurum ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı ile temasa geçerken Bakanı İsmet Yılmaz, “KDK raporu bir çözüm olacaktır” dedi.

24.3.2017Eğitim
2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacağı binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından merak konusu oldu. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart Pazar günü gerçekleştirildi. Adaylar gözünü, kulağını sonuçlara çevrildi. 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair araştırmalar başladı. LYS öncesi bir hazırlık sınavı olarak gösterilen YGS sınavının ne zaman açıklanacağına dair bilgiyi ÖSYM verdi. Peki, 2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM tarafından belirlenen tarih

24.3.2017Eğitim
Anadolu Lisesinde çıkırklık eğitim merkezi açılmasına tepki

Anadolu Lisesi'nde çıkırklık eğitim merkezi açılmasına tepki

Anadolu Lisesi'nde çıkırklık eğitim merkezi açılmasına tepki

24.3.2017Manisa
KPSS ne zaman Başvuru ücreti hangi bankaya yatacak

KPSS ne zaman? Başvuru ücreti hangi bankaya yatacak!

KPSS başvurusu dün gece tamamlandı. Birçok kişinin ilgiyle beklediği KPSS başvurusu Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden gerçekleştirildi. Dün gece saatlerinde başvurularını gerçekleştiren adaylar, bugün ücretlerin hangi bankaya yatırılacağını araştırmaya başladı. İnternet üzerinden online ödeme seçeneğinin de olduğu işlemler, bankamatiklerden de gerçekleştirilebilecek. Peki, KPSS ücretleri hangi bankaya yatırılacak? İşte, detaylı bilgiler

24.3.2017Eğitim
YGSye giremeyen öğrenciler için Bakan Yılmazdan açıklama

YGS'ye giremeyen öğrenciler için Bakan Yılmaz'dan açıklama!

YGS'ye giremeyen adaylar için haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan (KDK) gelen olumlu haberler YGS'ye giremeyen öğrencilerin yüzünü güldürürken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yaptığı açıklama, bu konuyu destekleyici nitelikte oldu. Konu hakkında düşüncelerini ifade eden Bakan İsmet Yılmaz, KDK'dan gelecek olan raporun değerlendirileceğini, YGS'ye giremeyen adaylar için durumun yeniden görüşüleceğini ifade etti. İşte, Bakan Yılmaz'ın yaptığı o açıklama

24.3.2017Eğitim
Bakan Arslan: ABD ve İngilterenin kararını ICAOya taşıyacağız (4)

Bakan Arslan: ABD ve İngiltere'nin kararını ICAO'ya taşıyacağız (4)

Bakan Arslan: ABD ve İngiltere'nin kararını ICAO'ya taşıyacağız (4)

23.3.2017Tokat
YGS’ye geç kalanların durumunu KDK değerlendirecek

YGS’ye geç kalanların durumunu KDK değerlendirecek

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, YGS’ye) geç kaldıkları için giremeyen öğrencilerden kuruma şikayet geldiğini belirtti. Malkoç, "Hukuk çerçevesinde bunları değerlendireceğiz. 'Sınav saatinden 14 dakika erken geleni almıyorum' demekle anayasanın 42. maddesini ihlal etmiş olursun. Yazık günah değil mi?" dedi.

23.3.2017Eğitim
YGS sınav sonuçları açıklandı mı ÖSYM ne zaman açıklar

YGS sınav sonuçları açıklandı mı? ÖSYM ne zaman açıklar?

YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt arayan yüz binlerce aday ÖSYM'nin bu yıl yapacağı sonuç açıklama işleminin hangi gün yapılacağını merak ediyor. İyi bir üniversite hayaliyle milyonlarca adayın katılım sağladığı YGS sınavı, bir sonraki aşama öncesi sonuçları ile gündem konusu oldu. Peki, YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, açıklanması beklenen tarih ve detaylı bilgiler

23.3.2017Eğitim
YGSye geç kalan öğrenciler için yeni açıklama

YGS'ye geç kalan öğrenciler için yeni açıklama!

YGS'ye geç kalan ve 09.45 kuralı nedeniyle giremeyen öğrenciler hakkında açıklama yapan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, YGS'ye geç kaldıkları için giremeyen öğrencilerin Kamu Denetçiliği Kurumu'na çok sayıda başvuruda bulunduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili yapılan başvuruları hukuk çerçevesinde değerlendirdiklerini söyleyen Malkoç, YGS'ye geç kalan öğrencilerin sınava alınmaması durumunun anayasanın 42. maddesini ihlal etmiş olduğunu ifade etti

23.3.2017Gündem
YGSye geç kaldığı için giremeyen öğrencilerle ilgili yeni açıklama

YGS'ye geç kaldığı için giremeyen öğrencilerle ilgili yeni açıklama

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) geç kaldıkları için giremeyen öğrencilerden kuruma şikayet geldiğini belirterek, "Hukuk çerçevesinde bunları değerlendireceğiz. 'Sınav saatinden 14 dakika erken geleni almıyorum' demekle anayasanın 42. maddesini ihlal etmiş olursun. Yazık günah değil mi?" dedi.

22.3.2017Gündem
YGS Sonrası Yapılması Gerekenler | Eğitim Gündemi

YGS Sonrası Yapılması Gerekenler | Eğitim Gündemi

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, YGS'den sonra yapılması gerekenleri anlatıyor.

22.3.2017Eğitim
2017 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM YGS sonuçları için tarih verdi mi

2017 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YGS sonuçları için tarih verdi mi?

2017 YGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı binlerce öğrenci tarafından oldukça merak konusu olmaya devam ediyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart Pazar günü binlerce öğrenciye ter döktürdü. Öğrenciler sınavın bitmesinin ardından YGS soru ve cevaplarını kontrol etmişti. 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı da öğrencilerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği konular arasına girdi. Peki, 2017 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YGS sonuçları için tarih verdi mi?

21.3.2017Eğitim
‘YÖK Atlas’ güncellendi

‘YÖK Atlas’ güncellendi

YÖK tarafından, üniversite sınavlarına girecek adayların doğru tercih yapabilmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan YÖK Atlas Sistemi, geçen yılın ÖSYS verileri de eklenerek güncellendi.

21.3.2017Eğitim
KPSS ücreti hangi bankaya yatırılacak Dikkat O uygulama KPSSye de geliyor

KPSS ücreti hangi bankaya yatırılacak? Dikkat! O uygulama KPSS'ye de geliyor

Memur adaylarının girdiği KPSS başvuruları için süreç devam ediyor. Belirlenen tarih aralığı içerisinde Kamu Personeli Seçme Sınavı başvurularının tamamlamayan memur adayları sınava giremeyecek. Bu nedenle başvuru sürecinin titizlikle gerçekleştirilmesi gerekiyor. Peki, 2017 KPSS başvuru ücreti ne kadar? İşte KPSS sınav ücreti hangi bankalara yatırılıyor? İşte, tüm detaylar!

21.3.2017Eğitim
Şehzadelerde gençlik merkezi açıldı

Şehzadeler'de gençlik merkezi açıldı

Şehzadeler'de gençlik merkezi açıldı

21.3.2017Manisa
15 Temmuz şehidi Varankın adı Hakkaride sınavlara hazırlık merkezine verildi

15 Temmuz şehidi Varank'ın adı Hakkari'de sınavlara hazırlık merkezine verildi

15 Temmuz şehidi Varank'ın adı Hakkari'de sınavlara hazırlık merkezine verildi

20.3.2017Hakkari
Sınav sıralaması üniversite eğitimine nasıl yansıyor

Sınav sıralaması üniversite eğitimine nasıl yansıyor?

Her yıl 1 milyondan fazla aday üniversiteli olabilmek için önce Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonra da Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) giriyor. Bu adayların bölümlere yerleşmelerinde “okul başarı puanı” kısmen etkili olsa da, büyük ölçüde YGS ve LYS performansları dikkate alınıyor. Dolayısıyla, öğrencilerin üniversite giriş sınavları ile yükseköğretim kurumlarında eğitim alırken gösterdikleri performansları arasında bir ilişki olması, yani sınav sıralamasında daha yukarılarda yer alan öğrencilerin daha iyi notlar alması bekleniyor.

20.3.2017Eğitim
Üniversiteli gençlerden YGS şarkısı

Üniversiteli gençlerden YGS şarkısı!

Bayburt Üniversitesi'nde öğrenim gören bir grup öğrenci yazdıkları, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) şarkısıyla sosyal medyada büyük beğeni topladı.

17.3.2017Haber
ÖSYMden YGSye için yeni açıklama

ÖSYM'den YGS'ye için yeni açıklama

ÖSYM'den YGS sınavına girenler için yeni bir açıklama geldi.

16.3.2017Gündem
YGS’de başarı geçen yıllara göre arttı

YGS’de başarı geçen yıllara göre arttı

Son 6 yılın YGS sonuçları incelendiğinde Türkçe ve sosyal bilimler sınavlarında 2016 son 5 senenin; matematik ve fen bilimlerinde son 6 yılın en başarılı sonuçlarını ortaya çıkardı.

16.3.2017Eğitim
YGS hesaplaması nasıl yapılır YGS sonuçları açıklanma tarihi

YGS hesaplaması nasıl yapılır? YGS sonuçları açıklanma tarihi

YGS soruları ve cevapları zorlu sınavın hemen ardından ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden açıklandı. 12 Mart Pazar günü gerçekleştirilen sınavın sonuçları öncesi alacakları puanı tahmin etmeye çalışan YGS hesaplaması robotlarını araştırıp bir öngörüde bulunmaya çalışıyor. İşte, 2017 YGS sonuçları açıklanma tarihi ve hesaplama robotu!

16.3.2017Eğitim
Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacağı binlerce vatandaş tarafından merak konusu oldu. 3 bin 890 kişilik kadro için başvuruda bulunan on binlerce aday sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. Peki, Sağlık Bakanlığı KPSS 2017/3 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

15.3.2017Eğitim
YGS sınav soruları ve cevapları ile sınav sonuçları öncesi sağlama yapın Puan hesaplama robotu

YGS sınav soruları ve cevapları ile sınav sonuçları öncesi sağlama yapın! Puan hesaplama robotu!

YGS 2017 soruları ve cevapları aracılığıyla işaretledikleri yanıtların doğruluğunu test edecek olan üniversite adayları, YGS sonuçları öncesi puanlarının sağlamasını yapacak. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sorusuna yanıt bulan öğrenciler, sonuçların açıklanacağı tarihi iple çekmeye başladı. İşte, merakla beklenen YGS sınav soruları ve cevapları hakkında detaylı bilgiler

15.3.2017Gündem
YGS sonuçları için tarih net - LYS ne zaman yapılacak

YGS sonuçları için tarih net - LYS ne zaman yapılacak?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) hafta sonu gerçekleştirildi. Adaylar gözünü, kulağını sonuçlara çevrildi. 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS sonuçları 28 Mart’ta açıklanacak. Üniversiteye giriş süreci 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında LYS başvuruları ve Haziran ayında yapılacak oturumlarla sonlanacak. Peki, LYS ne zaman yapılacak?

15.3.2017Eğitim
15 değil 30 dakika önce gelsinler

15 değil 30 dakika önce gelsinler

Milli Eğitim Bakanı, geç kalıp 15 dakika kuralı nedeniyle YGS’ye giremeyen öğrencilerle ilgili görüntülerden rahatsız olduğunu belirtip, “gelecek yıl öğrencilere 15 dakika değil, yarım saat önce sınav binalarının önünde olmalarını öneriyoruz” dedi.

14.3.2017Eğitim
YGS kalemleri köy okullarına gönderilecek

YGS kalemleri köy okullarına gönderilecek

YGS kalemleri köy okullarına gönderilecek

14.3.2017Muğla
Geç kaldığı için sınava alınmayan gence Başkan Sözlü sahip çıktı

Geç kaldığı için sınava alınmayan gence Başkan Sözlü sahip çıktı

Geç kaldığı için sınava alınmayan gence Başkan Sözlü sahip çıktı

14.3.2017Adana
YGS sınavında dijital kopya düzeneğini koluna bantlayıp..

YGS sınavında dijital kopya düzeneğini koluna bantlayıp..

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan YGS sınavında ilginç kopya teknikleri ortaya çıktı. Şüpheli tavırları ile dikkat çeken bazı adayların başvurduğu teknikler şaşkınlık yarattı

14.3.2017Gündem
ÖSYM ‘9.45 kuralı’nın gerekçesini açıkladı

ÖSYM ‘9.45 kuralı’nın gerekçesini açıkladı

ÖSYM, bazı adayların tepkisine neden olan YGS'deki ‘09.45 kuralı’nın gerekçesini açıkladı. YGS öncesi işlemlerin 10-15 dakika sürdüğü belirtilen duyuruda, geç kalanların diğer adayların dikkatini dağıtması gibi nedenlerle bu kuralın getirildiği belirtildi.

14.3.2017Eğitim
Bakan Yılmaz: İki başlılığı kaldırıyoruz (2)

Bakan Yılmaz: İki başlılığı kaldırıyoruz (2)

Bakan Yılmaz: İki başlılığı kaldırıyoruz (2)

14.3.2017İzmir
Şanlıurfa’da YGS’de kopya çektiği saptanan 5 kişi yakalandı

Şanlıurfa’da YGS’de kopya çektiği saptanan 5 kişi yakalandı

Şanlıurfa’da YGS’de kopya çektiği saptanan 5 kişi yakalandı

14.3.2017Şanlıurfa
Bakan Yılmaz’dan YGS’ye geç kalanlarla ilgili açıklama: Bedeli ağır oldu

Bakan Yılmaz’dan YGS’ye geç kalanlarla ilgili açıklama: Bedeli ağır oldu

15 dakika kuralı nedeniyle YGS’ye katılamayan öğrencilerle ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Gerçekten bu görüntüleri görüp rahatsız olmamak mümkün değil. ÖSYM Başkanı ile konuştum, dedi ki; giriş belgesi veriyoruz, onun üzerinde ‘15 dakika önce orada olmayı taahhüt ediyorum’ butonu var. Bunu kabul edenler giriş belgesi alabiliyor. Trafikten vs. nedeniyle de geç kalanlar vardı, bedeli ağır oldu, bir yıl kaybettiler. Dolayısıyla seneye girecek adaylara yarım saat önce sınav binalarına gitmesini öneriyoruz” dedi.

14.3.2017Eğitim
Tümer: ÖSYM, mağdur öğrenciler için sınav yapsın

Tümer: ÖSYM, mağdur öğrenciler için sınav yapsın

Tümer: ÖSYM, mağdur öğrenciler için sınav yapsın

14.3.2017Adana
YGS tamam, şimdi LYS zamanı

YGS tamam, şimdi LYS zamanı

YGS tamam, şimdi LYS zamanı

14.3.2017İstanbul
YGS’de çelişkili soru iddiası

YGS’de çelişkili soru iddiası

12 Mart Pazar günü yapılan YGS’nin Türkçe testinde bir sorunun çelişkili olduğu iddia edildi.

14.3.2017Eğitim
KPSS başvurusu nasıl yapılır KPSS başvurusu yapacaklar bunlara dikkat

KPSS başvurusu nasıl yapılır? KPSS başvurusu yapacaklar bunlara dikkat!

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) başvuruları dün itibariyle başladı. KPSS başvuruları için tarih aralıkları da ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Başvurular 10 gün sonra, 23 Mart 2017 tarihinde saat 23:59’da sona erecek. Ücret ödemede son gün ise: 24 Mart 2017. Peki, KPSS başvurusu nasıl yapılır? İşte, başvuru süreciyle ilgili tüm detaylar!

14.3.2017Eğitim
Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Yerleştirme nasıl yapılacak

Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme nasıl yapılacak?

Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı binlerce memur adayı tarafından merak edildi. 3 bin 890 kişilik kadro için başvuruda bulunan on binlerce aday sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. Yerleştirme sonuçlarını adaylar, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebilecekler. Sonuçların açıklanmasını büyük umutlarla bekleyen memur adayları yerleştirme işlemlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Peki, Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme nasıl yapılacak?

13.3.2017Eğitim
Yapacak bir şey yok üzgünüm

Yapacak bir şey yok üzgünüm

Üniversiteye giriş için 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) bu yıl ilk kez uygulanan ‘15 dakika kuralı’ tartışmaları sürüyor.

13.3.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Bahar Akıngüç Günver: Online eğitimi iyi kullanmalı

Bahar Akıngüç Günver: Online eğitimi iyi kullanmalı

Bahar Akıngüç Günver, bir eğitim yöneticisi ve aile işletmesinin de üçüncü kuşak üyesi. İlköğrenimini Kültür Koleji’nde, ortaöğrenimini Robert Kolej’de, yükseköğrenimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı.

25.3.2017Nuran ÇAKMAKÇI
Yapmasalardı, etmeselerdi...

Yapmasalardı, etmeselerdi...

BAZI insanlar koca bir meseleyi tartışırken, kendinden, kendi hayatından örnekler vermeyi pek sever.

18.3.2017Yaşar SÖKMENSÜER