Arşiv

Ygs

Ygs ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ygs haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.518 Ygs haberi bulunmuştur.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra birer olmak üzere iki oturumda, 1976-1980 yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış; 1981'den itibaren iki basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. İki basamaklı sınav sisteminde ilk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde uygulanmıştır.

1974'ten itibaren adaylardan yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri de toplanmış ve adaylar puanlarına ve tercihlerine göre yükseköğretim programlarına merkezi olarak yerleştirilmiştir.

1982'den itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları toplanmaya başlanmış ve bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına katılmıştır.

1987'den itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999'da iki basamaklı sınavın ikinci basamağı (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ÖYS) kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. Sınavın tek basamaklı olarak uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirilmiştir. Ayrıca adayların OBP'lerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumunun ÖSS ham puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmasıyla oluşturulan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplanmaya başlanmış ve ortaöğretimdeki alanlardan mezun olanların aynı alandaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde AOBP’lerinin yüksek bir katsayıyla, mezun oldukları alanlar dışındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise AOBP’lerinin düşük bir katsayıyla çarpılması uygulamasına geçilmiştir. ÖSS'de soru tipi ve konu dağılımı/müfredat açısından bir değişiklik yapılmamıştır.

2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemi ile AOBP'nin çarpıldığı katsayılar değiştirilmiştir.

2006'da yapılan değişiklikle soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde sorulmuş, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Sınavın tek basamak olarak uygulanmasına devam edilmiştir.

2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. Sınavlar YGS ve LYS'den oluşacaktır. YGS'yi geçen öğrenciler LYS'ye girme hakkı kazanacaklardır.

Katsayı uygulaması

1998 yılına kadar İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diğer lise ve ortaöğrenim türlerine göre yüksek oluşu nedeniyle 1999 tüm meslek liselerine ÖSS ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Ortaöğretimden mezun olunan alanın, yükseköğretimde devamı niteliğindeki alanları tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları yüksek katsayıyla, başka bir alandaki (Alan dışı) programı tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı ise daha düşük bir katsayıyla çarpılmaktadır. Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına girişlerinde de ek puan verilmektedir. 2010'da uygulanmaya başlanacak yeni ÖSS sistemi ile birlikte katsayı uygulaması kaldırılacak, sınava giren herkesin katsayısı 0,15 ile çarpılacaktı. Fakat yeni bir itiraz ile bu uygulama şu anda uygulanmayacaktır.

Ygs Haberleri

78 bin öğrenciye üniversite şoku!

78 bin öğrenciye üniversite şoku!

2016 ÖSYS Kılavuzu’nda “sınavsız geçiş hakkı” yer aldığı için yaklaşık 78 bin öğrenci bu haktan yararlanmak için başvurdu, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmedi

26.5.2016Gündem
Üniversiteye hazırlık için son ay

Üniversiteye hazırlık için son ay

Üniversiteye girişin ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) bir ay kaldı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) herhangi bir puan türünde 180 barajını geçen 1 milyon 600 bin 49 aday heyecanlı ve stresli günler yaşıyor. LYS 18,19, 25 ve 26 Haziran’da yapılacak. Ancak adayların son bir ayı nasıl değerlendirecekleri konusunda şüpheleri olabiliyor. İlk sınavda yapılan hatalar nasıl düzeltilebilir? Kalan süreyi en verimli şekilde geçirmenin yolları neler? Son haftalarda stres yönetimi için hangi yollar izlenmeli? Bu sorunların cevaplarını sizler için uzmanlardan aldık.

21.5.2016Eğitim
Türkiye’deki gençler hedeflerini anlatıyor

Türkiye’deki gençler hedeflerini anlatıyor

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’de 15-24 yaş aralığındaki gençlerin sayısı 12 milyon 899 bin 667. Biz de bu gençlerden bazılarıyla konuştuk. İçlerinde tarlada ekin toplayıp geçimini sağlarken okumaya çalışan da var, mülteci durumunda üniversiteye hazırlanan da. Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil edecek sporcular da. İşte Türkiye’nin gençleri ve hedefleri.

18.5.2016Eğitim
Üniversite tercihi için öğretmenler sahaya iniyor

Üniversite tercihi için öğretmenler sahaya iniyor

MEB, geçen yıl TEOG sisteminde başlattığı "tercih danışmanlığı" hizmetini, üniversiteye yerleşecek adaylar için de uygulamak üzere hazırlıklarını tamamladı.

17.5.2016Eğitim
Müsteşar Yardımcısı Kurt: Mazeret sınavının sonuçları haziranın ilk haftasında

Müsteşar Yardımcısı Kurt: Mazeret sınavının sonuçları haziranın ilk haftasında

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, bir televizyon kanalında katıldığı programda, TEOG ile ilgili soruları yanıtladı. 14-15 Mayıs’ta düzenlenen TEOG mazeret sınavlarına 4 bin 459 öğrencinin katıldığı belirten Kurt, sınavlarda herhangi bir sorunun yaşanmadığını dile getirdi. TEOG mazeret sınavı sonuçlarının ise haziranın ilk haftasında e-okul sistemine girileceğini ifade etti.

15.5.2016Eğitim
Soma YGS’de il birincisi

Soma YGS’de il birincisi

Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) 2015 ve 2016'da il genelinde birinci olduklarını anımsatarak, bazı acıların, üzüntülerin çalışma azmini artırdığını söyledi.

11.5.2016Eğitim
60 yaşında YGS'yi kazandı

60 yaşında YGS'yi kazandı

Çankırı'nın Orta ilçesinde bir okulda hizmetli olarak görev yapan 60 yaşındaki Rıza Topal, 58 yaşında başladığı liseyi 2,5 yılda bitirdikten sonra girdiği YGS’yi kazandı.

10.5.2016Eğitim
LYS’nin ilçelerde de yapılması için çalışma başlatıldı

LYS’nin ilçelerde de yapılması için çalışma başlatıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ömer Demir, sadece il merkezlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) 2017’den itibaren ilçelerde de yapılması için çalışmalar yapıldığını söyledi.

9.5.2016Eğitim
Dikkat eksikliği yüzünden sınavlarda soru kaçırmayın!

Dikkat eksikliği yüzünden sınavlarda soru kaçırmayın!

Bu yıl iki milyondan fazla adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) geride kaldı. Şimdi önümüzde 18, 19, 25 ve 26 Haziran’da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) var. Ancak baharın gelmesiyle dikkatleri dağılan öğrenciler derslere odaklanmakta ve sınavlara çalışmakta güçlük çekiyor. Peki motivasyonlarını yükseltip yeniden derslere odaklanmaya nasıl başlayacaklar? Levent Özel Armada Temel Lisesi Rehber Öğretmeni Melek Bakırcı ile Uzman Psikolog, Aile ve Çift Terapisti Gözde Avşar’a öğrencilere dikkat eksikliği konusundaki önerilerini sorduk.

7.5.2016Eğitim
Ağrı’nın YGS ve LYS sınavlarında başarısı yükseliyor

Ağrı’nın YGS ve LYS sınavlarında başarısı yükseliyor

Ağrı Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İshak Hasanoğlu son 5 yılın istatistiklerine göre YGS ve LYS başarısının yükseldiğini söyledi.

5.5.2016Eğitim
‘Özel eğitim öğretmenliği’ YGS 4’ten öğrenci alacak

‘Özel eğitim öğretmenliği’ YGS 4’ten öğrenci alacak

YÖK görme, işitme ve zihin engelliler ile üstün zekalı öğretmenliğini ‘özel eğitim öğretmenliği’ adı altında topladı. Gelecek yıldan itibaren uygulanacak bu yeni lisans programının puan türü ise YGS-4 olacak.

28.4.2016Eğitim

"Uyarıcı ilaçlar psikoza neden olabilir"

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisi için kullanılan uyarıcı ve dikkat artırıcı ilaçları sınavlar öncesi çalışma dönemlerinde kullanan gençlerin ruh sağlığında bozulma olduğu bildirildi. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Aydın: "Her zaman dikkatin artması ve uykusuz kalmak iyi bir şey olmayabiliyor çünkü bu ilaçların aynı zamanda uyarıcı özellikleri var. İhtiyacı olmayan birinin kullanması durumunda psikoza varan tablolar olabilir." 

27.4.2016Sağlık
Moralinizi bozmayın rehavete kapılmayın

Moralinizi bozmayın rehavete kapılmayın

Adaylar, üniversiteye girmek için ilk adım olan YGS puanlarını 25 Mart’ta öğrendiler. Beklediği performansı gösteremeyenler moral bozukluğu yaşıyor. Beklediğinden daha iyi aldığı için rehavete kapılanlar da var. Uzmanlar, üniversiteye girişin uzun bir maraton olduğunu hatırlatarak, LYS çalışmaya bir an önce başlanması gerektiğini vurguluyor. Bir de uyarıları var: “Motivasyonunuzu düşürmeyin, rehavete de kapılmayın, önünüzde daha en az iki sınav var.”

24.4.2016Eğitim
Emniyet Genel Müdürlüğü 2 bin 500 memur alacak

Emniyet Genel Müdürlüğü 2 bin 500 memur alacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Meslek Yüksekokulları’na 2 bin 500 polis memuru alımı yapılacağını duyurdu.

23.4.2016Gündem
Sokağa çıkma yasağı uygulanan illerde LYS başvurusu için yeni şans

Sokağa çıkma yasağı uygulanan illerde LYS başvurusu için yeni şans

2016 Lisans Yerleştirme Sınavları (2016-LYS) için sokağa çıkma yasağının uygulandığı il ve ilçelerdeki adaylara yeni bir başvuru  şansı tanındı.

22.4.2016Eğitim
Adayların LYS dilekleri sosyal medyada

Adayların LYS dilekleri sosyal medyada

İyi bir üniversiteye gidebilmenin ikinci adımı olan LYS 18, 19, 25 ve 26 Haziran’da yapılacak. Ancak adayları şimdiden LYS heyecanı sardı. İki milyona yakın adayın gireceği LYS, Twitter’de #LYSKolayOlsun hastagh’iyle TT oldu. Adaylar sınavla ilgili şu dilek ve paylaşımlarda bulundu:

19.4.2016Eğitim
Terör mağduru öğrenciler eğitimini Bitlis'te sürdürüyor

Terör mağduru öğrenciler eğitimini Bitlis'te sürdürüyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terör olaylarından dolayı mağdur olan öğrenciler, eğitimine Bitlis'te devam ediyor.

18.4.2016Eğitim
Öğrencilere LYS desteği

Öğrencilere LYS desteği

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Lisans Yerleştirme Sınavı’na  (LYS) girecek öğrencilere eğitim desteği sunuyor.

14.4.2016Eğitim
Tunceli YGS'de ilk 10 arasına girdi

Tunceli YGS'de ilk 10 arasına girdi

Tunceli, son 3 yıldır TEOG Türkiye birinciliğinin yanı sıra YGS’de de ilk 10 şehir arasına girmeyi başardı.

14.4.2016Eğitim
LYS başvuruları için son gün

LYS başvuruları için son gün

İki milyona yakın adayın girmeye hak kazandığı LYS 2016’nın başvuruları,bugün saat 23.59’da sona erecek. Başvurular, bireysel olarak ÖSYM’nin internet adresinden veya başvuru merkezlerinden yapılabilecek. Seçilen her LYS için sınav ücreti olan 35 TL’nin ödenmesi gerekiyor.

14.4.2016Eğitim
LYS başvuruları yarın sona erecek!

LYS başvuruları yarın sona erecek!

Üniversite sınavının ikinci aşaması olan LYS için başvurular sona eriyor. YGS'de başarılı olan üniversite adayları LYS'ye girmeye hak kazandı. Peki LYS başvuruları ne zaman sonra erecek? İşte LYS 2016 ile ilgili merak edilen detaylar..

13.4.2016Eğitim
Başarılı öğrencilere altın

Başarılı öğrencilere altın

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Eskişehir Bölge Yarışması’nda dereceye giren ve Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) başarılı olan öğrenciler belediye tarafından çeyrek Cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

13.4.2016Eğitim

"4+4+4 sistemi devam edecek"

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, bakanlığın 4+4+4 eğitim sisteminden vazgeçilmesine veya farklı bir model getirilmesine dair hiçbir politikası bulunmadığını belirtti. Tekin, "Bu, kararlılıkla devam ettirilecektir" dedi.

12.4.2016Eğitim
Google'da 'Google'ı aradık

Google'da 'Google'ı aradık

Türkiye'deki internet kullanıcıları, 1 Ocak-31 Mart 2016 döneminde arama motoru Google'da en çok "Facebook", “Youtube", "hava durumu", "Google", "sahibinden", "haber", "eokul" kelimelerini aradı.

12.4.2016Teknoloji
YGS bitti, şimdi sırada LYS var motivasyonunuzu düşürmeyin

YGS bitti, şimdi sırada LYS var motivasyonunuzu düşürmeyin

İyi bir üniversiteye girebilmenin ilk adımı olan ve 13 Mart’ta yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) sonuçları, 25 Mart’ta açıklandı. Ancak sınav başında ter döken yüz binlerce aday için maraton hâlâ sürüyor. 18-19 ve 25- 26 Haziran’da düzenlenecek Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için çalışmaya devam etmeleri gerekiyor. Biz de YGS sonrası morali bozulan, yorgunluğa kapılan adaylar için motivasyonlarını geliştirecek bazı önerileri derledik.

10.4.2016Eğitim
İdil’de cumartesi günleri öğrencilere telafi eğitimi

İdil’de cumartesi günleri öğrencilere telafi eğitimi

Şırnak’ın İdil ilçesinde 43 gün süren sokağa çıkma yasağı nedeniyle okula gidemeyen öğrenciler için ilk adım atıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün telafi eğitimi kapsamında ilçede kullanılabilir durumdaki okullarda cumartesi günleri öğrencilere eğitim verilmeye başlandı.

9.4.2016Eğitim
LYS başvurusu nasıl yapılır? 2016 LYS başvuru tarihleri

LYS başvurusu nasıl yapılır? 2016 LYS başvuru tarihleri

YGS sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte LYS 2016 için geri sayım başladı. 1 Nisan tarihinde başlayan LYS başvuruları ne zaman sona erecek? LYS başvuruları ile ilgili merak edilen detaylar haberimizde.

9.4.2016Eğitim
LYS adaylarına video filmle başvuru uyarısı

LYS adaylarına video filmle başvuru uyarısı

ÖSYM, 14 Nisan'da sona erecek olan LYS’ye başvuracak adaylar için video film hazırladı.

8.4.2016Eğitim
LYS 2016 başvurularında son gün ne zaman?

LYS 2016 başvurularında son gün ne zaman?

LYS başvuruları 1 Nisan itibari ile başladı. YGS'da barajı geçen üniversite adayları LYS sınavına girmeye hak kazandı. Peki LYS 2016 başvurularında son gün ne zaman? İşte sınav tarihleri ve başvuru ile ilgili merak edilen detaylar..

5.4.2016Eğitim
Üniversite sınavları sosyal medya gündeminde

Üniversite sınavları sosyal medya gündeminde

Haziran ayında yapılacak LYS sosyal medya gündemine girdi. Üniversiteye girişte ilk aşama olarak uygulanan YGS’yi atlatan adaylar, ilk sınavda barajı geçenlerin sayısı artınca ikinci aşama olan LYS’nin zor olmasını istiyor. Nedenini ise, “çalışan da çalışmayan da belli olsun” diye açıklıyorlar.

5.4.2016Eğitim
Selen Görgüzel üniversiteyi kazandı

Selen Görgüzel üniversiteyi kazandı

Fox Tv'deki 'O Hayat Benim'in yönetmeni Hamdi Alkan eşi Selen Görgüzel ile İstinyepark'taydı.  

5.4.2016Paparazzi
LYS’ye hazırlanırken bu önerilere kulak verin

LYS’ye hazırlanırken bu önerilere kulak verin

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları 25 Mart’ta açıklandı. Şimdi sırada Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) var. Uzmanlar, kötü geçen bir YGS’yi, LYS’de telafi etmenin mümkün olduğunu söylüyor. Bunun için, moral bozukluğunuzla baş edip motivasyonunuzu yükseltmeniz ve iyi bir üniversiteye yerleşmek için hazırlıklara tam gaz devam etmeniz gerekiyor. İşte uzmanların bundan sonraki hazırlık sürecine yönelik önerileri.

3.4.2016Eğitim
Otizmi bilmiyoruz

Otizmi bilmiyoruz

Tohum Otizm Vakfı verilerine göre, Türkiye’de 1 milyonu aşkın otizmli var. Ancak vakfın araştırmasına göre, otizm farkındalığımız zayıf. Yüzde 93’ümüz otizmin belirtilerini dahi bilmiyor.

1.4.2016Eğitim
LYS başvuruları ne zaman sona erecek? 2016 LYS başvuruları nasıl yapılır?

LYS başvuruları ne zaman sona erecek? 2016 LYS başvuruları nasıl yapılır?

ÖSYM tarafından hazırlanan LYS sınavı başvuruları bugün başladı. 2 milyon aday'ın başvururken dikkat etmesi gerekenler neler? 2016 LYS sınav başvuruları ne zaman sona erecek? Detayla bilgi haberde yer almaktadır.

1.4.2016Eğitim
Otizmli Rabia bu yıl da YGS'yi kazandı

Otizmli Rabia bu yıl da YGS'yi kazandı

Geçen yıl kolunda saatle sınava girdiğinin tespit edilmesi üzerine Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) iptal edilen otizmli Rabia Aytek, devlet üniversitesinde okuyabilme hayalini gerçekleştirebilmek bu yıl tekrar şansını denedi. YGS'den geçerli puanı alan Aytek, Türk sanat müziği eğitimi alıp, günde 10 saat piyano çalışarak, yazın yapılacak özel yetenek sınavlarına hazırlanıyor.

1.4.2016Eğitim
LYS 2016 başvuruları ne zaman başlayacak?

LYS 2016 başvuruları ne zaman başlayacak?

YGS sonuçlarının açıklanması ile birlikte LYS 2016 için heyecanlı bekleyiş başladı. Peki LYS başvuruları ne zaman başlıyor? Kimler LYS sınavlarına girebilir? İşte LYS 2016 ile ilgili ayrıntılar..

31.3.2016Eğitim
Uzmanlar, YGS sonuçlarını öğrenen adayları uyarıyor: LYS hazırlığına hız verin

Uzmanlar, YGS sonuçlarını öğrenen adayları uyarıyor: LYS hazırlığına hız verin

YGS, sonuçları 25 Mart’ta açıklandı. Bu sınavla tercih yapacaklar için birkaç seçenek var. Ancak çoğu adayın gözü hazirandaki LYS'de. Uzmanlar LYS’ye son hazırlıklar için adayları uyarıyor: “Rehavete kapılmayın, moralinizi bozmayın. İsterseniz başarırsınız.”

30.3.2016Eğitim
YGS birincisine eğitim bursu

YGS birincisine eğitim bursu

YGS’de 500 tam puan alarak Türkiye birincisi olan Cemre Efe Karakaş, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nu ziyaret etti. Kadığolu Cemre Efe Karakaş’ın eğitim masraflarını da üstlendi.

29.3.2016Eğitim

YGS cevap kağıtları internette

ÖSYM, 2016-YGS’ye giren adayların cevap kağıtlarını erişime açtı.

29.3.2016Eğitim
YGS adaylarının cevap kağıtları erişime açıldı

YGS adaylarının cevap kağıtları erişime açıldı

YGS'ye giren öğrencilerin  cevap kağıtları bugün ÖSYM'nin resmi internet sitesinden erişme açıldı.  YGS'ye giren adaylar giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve 'Cevap Kağıdı Görüntüleme' ekranını seçerek sınav kağıtlarını kontrol edebilirler.. İşte YGS adaylarının cevap kağıtları...

28.3.2016Eğitim
LYS daha mı zor olacak?

LYS daha mı zor olacak?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. Sonuçlara bakınca aslında yaklaşık 500 bin adayın dışında 180 barajını geçen herkes mutlu. Uzmanlara göre başarı ortalamaları yükseldi. Fakat, farkına varamadıkları bir şey var. Başarı sıraları düştü.

28.3.2016Eğitim
LYS 2016 başvuruları ne zaman başlıyor?

LYS 2016 başvuruları ne zaman başlıyor?

YGS sonuçları açıklandı. YGS sınavında barajı geçen adaylar LYS 2016'ya girmeye hak kazanıyor. Peki LYS başvuruları ne zaman başlıyor? İşte LYS başvuru tarihleri ve detaylar..

27.3.2016Eğitim
Hayalindeki bölümü keşfet

Hayalindeki bölümü keşfet

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından geliştirilen ‘Yükseköğretim Program Atlası’ 10 Mart’ta kullanıma açıldı. Öğrencilere seçkin ve güvenilir bir referans kaynağı sunmayı hedefleyen YÖK, böylelikle üniversite adaylarının lisans, ön lisans programları ile ilgili tüm sorularına cevap vermeyi amaçlıyor.

26.3.2016Eğitim
Eğitimde Whatsapp dönemi

Eğitimde Whatsapp dönemi

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi’nin taslağını hazırlayarak Whatsapp üzerinden hayata geçirdiği ’E-matematik’ projesi, Fatih Anadolu Lisesi’nde düzenlenen toplantıyla başladı. Whatsapp üzerinden hayata geçirilen ’E-matematik’ projesi sayesinde 9, 10, 11 ve 12’inci sınıf lise öğrencileri, akıllı telefonlarını eğitim için kullanacak. Manisa Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Ar-Ge Birimi Sorumlusu Necmettin Okumuş, Fatih Anadolu Lisesi Toplantı Salonu’nda tanıtımı yapılan projeyle ilgili bilgi verdi.

26.3.2016Eğitim
Bakan Avcı’dan YGS değerlendirmesi

Bakan Avcı’dan YGS değerlendirmesi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başarı oranlarına ilişkin, "Ben de sonuçları görünce doğrusu sevindim. Çünkü dershanelerin dönüştürülmesi sürecinden sonra bunlarla ilgili sıkıntılar olabileceğine dair spekülasyonlar yapılıyordu. İşte gördük, dershanelerin dönüşüm sürecinden sonra da üniversite giriş sınavlarında çok anlamlı, ha yeterli mi değil ama anlamlı yükselişler gözlüyoruz" dedi.

26.3.2016Eğitim
YGS sınav sonuçları ÖSYM'nin sitesinden açıklandı

YGS sınav sonuçları ÖSYM'nin sitesinden açıklandı

YGS sınav sonuçları, dün sabah saatlerinde ÖSYM'nin resmi internet sitesinde açıklandı. YGS sonuçlarına göre bu yıl lise son sınıfta olan öğrencilerin yüzde 87,30’u 150 ve üzerinde puan, yüzde 73,64’ü ise 180 ve üzerinde puan aldı.

26.3.2016Eğitim
YGS’de 33 bin aday sıfır çekti

YGS’de 33 bin aday sıfır çekti

Üniversiteye geçişin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) 160 sorunun tamamını yapan çıkmazken, 33 bin aday sıfır çekti. Geçen yıl 140 puan barajını sınava girenlerin yüzde 89.5’i aşarken, bu yıl 150 puana yükselen barajı geçenlerin oranı yüzde 88.8 oldu. 1.6 milyon aday 4 yıllık bir üniversite için LYS’ye girmeye hak kazandı. Türkçe, fen ve matematikte ortalama yükselirken sosyal bilimlerde adaylar yerinde saydı.  

26.3.2016Eğitim
LYS'de rakip sayısı arttı

LYS'de rakip sayısı arttı

Üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) dün açıklandı. Sonuçları değerlendiren uzmanlara göre sorular kolaydı, bu nedenle başarı ortalamaları yükseldi. Barajı geçen aday sayısı arttı. Bu da LYS’de rakip sayısının fazla olması anlamına geliyor.

26.3.2016Eğitim
YGS birincilerinden Cemre Efe Karakaş: 'Hayvan gibi çalıştım'

YGS birincilerinden Cemre Efe Karakaş: 'Hayvan gibi çalıştım'

YGS birincilerinden Cemre Efe Karakaş: 'Hayvan gibi çalıştım'

25.3.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Eğitimde dibe vurduk, oradan çıkamıyoruz

Eğitimde dibe vurduk, oradan çıkamıyoruz

YÜKSEK Öğretime Geçiş Sınavı sonuçları geçen hafta sonu açıklandı. YGS’ye bu yıl liselerimizden mezun olacak 913 bine yakın öğrenci dahil toplam 2 milyon 84 bin kişi katıldı.

1.4.2016Haber Yazıları