MENÜ
Arşiv

Ygs

Ygs ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ygs haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.155 Ygs haberi bulunmuştur.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra birer olmak üzere iki oturumda, 1976-1980 yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış; 1981'den itibaren iki basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. İki basamaklı sınav sisteminde ilk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde uygulanmıştır.

1974'ten itibaren adaylardan yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri de toplanmış ve adaylar puanlarına ve tercihlerine göre yükseköğretim programlarına merkezi olarak yerleştirilmiştir.

1982'den itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları toplanmaya başlanmış ve bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına katılmıştır.

1987'den itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999'da iki basamaklı sınavın ikinci basamağı (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ÖYS) kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. Sınavın tek basamaklı olarak uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirilmiştir. Ayrıca adayların OBP'lerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumunun ÖSS ham puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmasıyla oluşturulan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplanmaya başlanmış ve ortaöğretimdeki alanlardan mezun olanların aynı alandaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde AOBP’lerinin yüksek bir katsayıyla, mezun oldukları alanlar dışındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise AOBP’lerinin düşük bir katsayıyla çarpılması uygulamasına geçilmiştir. ÖSS'de soru tipi ve konu dağılımı/müfredat açısından bir değişiklik yapılmamıştır.

2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemi ile AOBP'nin çarpıldığı katsayılar değiştirilmiştir.

2006'da yapılan değişiklikle soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde sorulmuş, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Sınavın tek basamak olarak uygulanmasına devam edilmiştir.

2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. Sınavlar YGS ve LYS'den oluşacaktır. YGS'yi geçen öğrenciler LYS'ye girme hakkı kazanacaklardır.

Katsayı uygulaması

1998 yılına kadar İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diğer lise ve ortaöğrenim türlerine göre yüksek oluşu nedeniyle 1999 tüm meslek liselerine ÖSS ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Ortaöğretimden mezun olunan alanın, yükseköğretimde devamı niteliğindeki alanları tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları yüksek katsayıyla, başka bir alandaki (Alan dışı) programı tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı ise daha düşük bir katsayıyla çarpılmaktadır. Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına girişlerinde de ek puan verilmektedir. 2010'da uygulanmaya başlanacak yeni ÖSS sistemi ile birlikte katsayı uygulaması kaldırılacak, sınava giren herkesin katsayısı 0,15 ile çarpılacaktı. Fakat yeni bir itiraz ile bu uygulama şu anda uygulanmayacaktır.

Ygs Haberleri

Liselilere YGS sınavI öncesi motivasyon gezisi

Liselilere YGS sınavI öncesi motivasyon gezisi

Liselilere YGS sınavI öncesi motivasyon gezisi

25.5.2017Ankara
YGS başarısı NASA’ya götürdü

YGS başarısı NASA’ya götürdü

İzmir’deki Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi son sınıf öğrencisi Batuhan Yılmaz, YGS’de Türkiye 6’ncısı oldu. Bu başarısı Batuhan’a ABD’de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) gezisi fırsatını getirdi. Batuhan 30 Nisan- 5 Mayıs tarihleri arasında ABD’ye giderek NASA tesislerini gezdi.

24.5.2017Eğitim
YGS başarısı Batuhanı NASAya götürdü

YGS başarısı Batuhan'ı NASA'ya götürdü

YGS başarısı Batuhan'ı NASA'ya götürdü

24.5.2017İzmir
Liseliler için kariyer planlaması

Liseliler için kariyer planlaması

Özel bir okulun kişiye özgü mentorluk, etkin kariyer planlaması, deneme sınavları ve kişiye özgü online eğitim platformunu içerisinde barındıran merkezleriyle öğrenciler geleceğe hazırlanıyor.

23.5.2017Eğitim
Uğur Okulları kişiye özel online eğitim platformu ile öğrencileri geleceğe hazırlıyor

Uğur Okulları kişiye özel online eğitim platformu ile öğrencileri geleceğe hazırlıyor

Uğur Okulları kişiye özel online eğitim platformu ile öğrencileri geleceğe hazırlıyor

23.5.2017İstanbul
Çocuklarıyla birlikte kep attılar

Çocuklarıyla birlikte kep attılar!

Bilecik’in Söğüt ilçesinde yaşayan Salih Ilgaz, oğlu; Mustafa Meydan da kızıyla aynı üniversite ve bölümden mezun olmanın sevincini yaşayıp, birlikte kep attı.

22.5.2017Kampüs
Sivasta KPSS heyecanı

Sivas'ta KPSS heyecanı

Sivas'ta KPSS heyecanı

21.5.2017Sivas
LYSde başarı için son ay tüyoları

LYS'de başarı için son ay tüyoları

LYS’ye bir aydan az kaldı. İyi bir üniversiteye girmek için uğraşan adayların heyecanı dorukta. Bu yıl açık uçlu soruları da çözecekler. Biz de son haftaları iyi değerlendirmek isteyenler için alanında uzman kişilerden tüyolar aldık.

21.5.2017Eğitim
KPSS 2017 oturumları saat kaçta bitecek

KPSS 2017 oturumları saat kaçta bitecek?

KPSS 2017 oturumları saat 10.00 itibariyle başladı. İlk kez YGS'de uygulanan 15 dakika kuralı KPSS'de de uygulandı, adaylar 9.45'ten sonra sınava alınmadı. ÖSYM'nin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapılan açıklamada, KPSS genel kültür - genel yetenek oturumunun 10.00'da, eğitim bilimleri oturumunun ise 14.30'da başlayacağı hatırlatıldı. Peki, KPSS 2017 oturumları saat kaçta bitecek?

21.5.2017Gündem
PASS sistemi öğrenmeyi kolaylaştırıyor

PASS sistemi öğrenmeyi kolaylaştırıyor

Çocukların öğrenme yetkinliklerini geliştirme ve güçlendirmede modern ve etkili yöntemler belirleniyor. Bir özel okul, Amerika’da uygulanan PASS sistemini öğretim modelinin bir parçası haline getirdi.

20.5.2017Eğitim
Bozyazı HEMden sergi

Bozyazı HEM'den sergi

Bozyazı HEM'den sergi

20.5.2017Mersin
Polis Akademisi PMYO polislik başvurusu nasıl yapılır Son saatler

Polis Akademisi PMYO polislik başvurusu nasıl yapılır? Son saatler!

Polislik başvurusu için son saatlere girildi. Toplam 2 bin 500 lise mezunu polis alımı için başvuru yapmak isteyen on binlerce genç, konuyla ilgili detayları araştırmaya başladı. Birçok kişinin merakla beklediği PMYO lise mezunu polis alımı, 2 bin 250 erkek ve 250 kadın olmak üzere toplam 2 bin 500 kişilik istihdam sağlayacak. Peki, polislik başvurusu nasıl yapılacak? İşte, detaylı bilgiler

18.5.2017Gündem
Hakkaride liselilerin mezuniyet sevinci

Hakkari'de liselilerin mezuniyet sevinci

Hakkari'de liselilerin mezuniyet sevinci

17.5.2017Hakkari
PMYO polislik başvuruları nasıl yapılacak Lise mezunu polis alımı başvuru ücretleri ne kadar

PMYO polislik başvuruları nasıl yapılacak? Lise mezunu polis alımı başvuru ücretleri ne kadar?

PMYO polislik başvurularının nasıl yapılacağı binlerce lise mezunu polis adayı tarafından oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Lise mezunu polis alımı yapılacağını açıklayan Emniyet Genel Müdürlüğü binlerce vatandaş için umut kapısı olmuştu. Polis olma hayali kuran adaylar başvuruların nasıl yapılacağını ve başvuru ücretlerinin ne kadar olacağını merak ediyorlar. Adaylar bir yandan da başvuru ücretlerinin hangi bankalara yatırılacağını sorguluyor. Peki, PMYO polislik başvuruları nasıl yapılacak? Lise mezunu polis alımı başvuru ücretleri ne kadar?

16.5.2017Gündem
MABEMde öğrenim görmek için ter döktüler

MABEM'de öğrenim görmek için ter döktüler

MABEM'de öğrenim görmek için ter döktüler

16.5.2017Manisa
Kaan, Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları birincisi

Kaan, Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları birincisi

Kaan, Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları birincisi

13.5.2017İzmir
2017 KPSS ne zaman yapılacak KPSS sınav giriş belgesi nasıl alınır

2017 KPSS ne zaman yapılacak? KPSS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

2017 KPSS sınavının ne zaman yapılacağı binlerce memur adayı tarafından merakla sorgulanan konular arasında yer alıyor. KPSS sınav giriş belgeleri geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından adayların erişimine açılmıştı. KPSS sınav giriş belgelerinin nasıl alınacağını merak eden adaylar konuyla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Peki, 2017 KPSS ne zaman yapılacak? KPSS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

12.5.2017Eğitim
ÖSYM KPSS sınav yerlerini açıklandı - KPSS sınav giriş belgesi nasıl alınır

ÖSYM KPSS sınav yerlerini açıklandı - KPSS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

ÖSYM, KPSS sınav yerlerini 11 Mayıs saat 14.30 itibariyle adayların erişimine açtı. Resmi sayfa üzerinden duyuru yayınlayan ÖSYM, adayların sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınav giriş belgesini online sistem üzerinden edinebilecekleri bilgisini verdi. Duyuruda ilk kez YGS'de uygulanan 9.45 kuralının KPSS'de de uygulanacağı açıklandı. Peki, KPSS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

12.5.2017Eğitim
2017 LYS sınavları ne zaman yapılacak

2017 LYS sınavları ne zaman yapılacak?

2017 LYS sınavlarının ne zaman yapılacağını merak eden binlerce öğrenci konula ilgili araştırmalarına devam ediyor. 8 Mart'ta açıklanan Yükseköğretime Geçiş Sınavının (YGS) ardından binlerce öğrenci şimdi ikinci sınav olan LYS'ye yöneldi. İlk sınav sonuçlarının ardından puanlarını kontrol eden öğrenciler şimdi de en önemli sınav olan LYS için çalışmalarına başladı. Peki, 2017 LYS sınavları ne zaman yapılacak?

11.5.2017Eğitim
Kamu Baş Denetçisi Malkoç: Boşa kürek çekmiyoruz

Kamu Baş Denetçisi Malkoç: Boşa kürek çekmiyoruz

Kamu Baş Denetçisi Malkoç: Boşa kürek çekmiyoruz

11.5.2017Antalya
Ombudsman Şeref Malkoç: LYS harcını ödeyemeyen öğrencinin sınavı iptal olmayacak

Ombudsman Şeref Malkoç: LYS harcını ödeyemeyen öğrencinin sınavı iptal olmayacak

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) harç parasını verilen süre içerisinde ödeyemeyen öğrencilerin, artık sınavının iptal olmayacağını söyledi. Antalya’da Ramada Plaza Otel’de sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, kanaat önderleri ve yerel yöneticilerle bir araya gelen Malkoç, bu öğrencilere ek süre tanınacağını ve ek sürede iki misli ücret yatırılacağını belirtti. Malkoç konuyla ilgili şunları söyledi:

11.5.2017Eğitim
Polislik başvurusu nasıl yapılacak 2017 Lise mezunu polis alımı

Polislik başvurusu nasıl yapılacak? 2017 Lise mezunu polis alımı

Lise mezunu polis alımı başvurusu için detaylar, Polis Akademisi internet sitesi üzerinden adaylarla paylaşıldı. Toplam 2 bin 500 polisin istihdam edileceği polis alımı başvurusu, 8 Mayıs itibariyle alınmaya başlandı. Peki, 2 bin 250 erkek, 250 kadın olmak üzere toplam 2500 kişinin istihdam edileceği polislik başvurusu ve şartları neler olacak? İşte, lise mezunu polis alımı hakkında detaylı bilgiler

10.5.2017Gündem
Lise mezunu polis alımı başvurusu nasıl yapılır Polislik başvurusu detayları

Lise mezunu polis alımı başvurusu nasıl yapılır? Polislik başvurusu detayları

Lise mezunu polis alımı başvurusu genç adaylar tarafından rağbet görüyor. Toplam 2500 adayın istihdam edileceği Emniyet Genel Müdürlüğü'nde, alımlar ile ilgili duyuru Polis Akademisi aracılığıyla gerçekleştirildi. Lise mezunu polis alımı başvurusu yapmak isteyen adaylar, başvuru ve detaylarını Polis Akademisi internet sitesi üzerinden görebiliyor. Peki, polislik başvurusu nasıl yapılacak? İşte, 2500 polis alımı hakkında detaylı bilgiler

9.5.2017Gündem
YGS’ye giremeyenler için kanun teklifi verildi

YGS’ye giremeyenler için kanun teklifi verildi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) katılmak üzere başvurusunu ve gerekli ödemeyi usulüne uygun yaptığı halde sınava giremeyen adaylara yönelik bir sınav daha yapılması için kanun teklifi verildi.

8.5.2017Eğitim
15 dakikaya takıldılar

15 dakikaya takıldılar

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar dönemi dün yapıldı. 12 Mart’taki Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) olduğu gibi bazı adaylar ÖSYM’nin bu yıl hayata geçirdiği ‘15 dakika kuralı’ nedeniyle sınava alınmadı.

7.5.2017Eğitim
2017 ALES sınavı nasıl geçti ALES yorumlarından dikkat çeken detay

2017 ALES sınavı nasıl geçti? ALES yorumlarından dikkat çeken detay

2017 ALES ilkbahar dönemi sınavı bugün saat 10.00'da başladı ve 13.00'de sona erdi.180 dakika süren sınavda adaylara sayısal ve sözel testlerde toplamda 120 soru yöneltildi. ALES sınavlarının bitmesinin hemen ardından sosyal medyada soru yorumları tartışılmaya başlandı. Öte yandan 09.45 kuralı nedeniyle bazı öğrenciler sınava alınmadı ve ALES'e giremeyen öğrenciler oldukça büyük tepki gösterdi. Peki, 2017 ALES sınavı nasıl geçti? işte, ALES sınavına giren öğrencilerden dikkat çeken yorumlar.

7.5.2017Eğitim
ALESe geç kalan öğrencinin 09.45 isyanı

ALES'e geç kalan öğrencinin 09.45 isyanı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) saat 10.00’da başlarken, ÖSYM’nin yeni kuralıyla 09.45’te sınava girişlerin sonlanması bazı öğrencilerin kabusu oldu. Birkaç dakikayla sınavı kaçıran öğrenciler hayal kırıklığı yaşarken, bir öğrenci kapıyı açmayan polislere ‘Cinnet geçireceğim’ dedi. 

7.5.2017Gündem
ALES sınav giriş yerleri açıklandı.. ÖSYMden saat uyarısı

ALES sınav giriş yerleri açıklandı.. ÖSYM'den saat uyarısı

ALES sınavı için giriş yerleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. ÖSYM sınav hakkında dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Geçtiğimiz aylarda yapılan YGS sınavında oluşan 'sınav giriş saati' probleminin tekrar yaşanmaması için ÖSYM resmi Twitter hesabından bir duyuruda bulundu. Peki ALES Sınavı yarın saat kaçta başlayacak?

6.5.2017Eğitim
Zeka oyunu satrancın sınavda başarıyı 2 kat artırdığı belirtildi

Zeka oyunu satrancın sınavda başarıyı 2 kat artırdığı belirtildi

Zeka oyunu satrancın sınavda başarıyı 2 kat artırdığı belirtildi

5.5.2017Ankara
Lise mezunu polis alımı başvurusu nasıl yapılır Başvuru şartları neler

Lise mezunu polis alımı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

Lise mezunu polis alımı başvurusu için geri sayım başladı. Türkiye genelinde lise mezunu milyonlarca gencin merakla beklediği lise mezunu polis alımı için bir duyuru yayımlayan Polis Akademisi Başkanlığı, alımların kısa bir süre içerisinde gerçekleşeceğini duyurdu. Peki, lise mezunu polis alımı başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak? İşte,gerekli şartlar ve konu hakkında detaylı bilgiler

5.5.2017Gündem
ÖSYM’den ‘sakın geç kalma’ kararı

ÖSYM’den ‘sakın geç kalma’ kararı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yönetim Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 15 dakika uygulamasıyla giremeyen adaylara yönelik tavsiyeyi değerlendirdi.

4.5.2017Eğitim
Geleceğin sanatçıları bu liselerden çıkıyor

Geleceğin sanatçıları bu liselerden çıkıyor

Türkiye genelinde 71 ilde toplam 79 güzel sanatlar lisesi var. Peki bu okullara kimler, nasıl girebiliyor? Nasıl bir eğitim veriliyor? Öğrenciler, öğretmenler, mezunlar ve uzmanlar ne diyor? Bütün bu soruların cevabını araştırdık...

4.5.2017Kitap Sanat
ÖSYMden 15 dakika mağdurları için flaş açıklama

ÖSYM'den '15 dakika mağdurları' için flaş açıklama

ÖSYM, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tavsiyesine rağmen saat 9.45 mağdurlarının talebini reddetti. ÖSYM Yönetim Kurulunca, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) yönelik tavsiye kararına ilişkin, "Sınav binasına kılavuzda ilan edilen zamanda gelmiş ve sınavla ilgili tüm kurallara riayet etmiş olan adayların herhangi bir mağduriyete uğramasına yol açmadan yeni bir sınavın yapılması mümkün değildir" değerlendirmesi yapıldı. ÖSYM'nin değerlendirmesinde, '15 dakika kuralının devam edeceği belirtildi.

4.5.2017Eğitim
Kırıkkale Fen Lisesindern Valiye ziyaret

Kırıkkale Fen Lisesi'ndern Vali'ye ziyaret

Kırıkkale Fen Lisesi'ndern Vali'ye ziyaret

4.5.2017Kırıkkale
Lise mezunu polis alımı için süreç başladı Polis Meslek Yüksek Okulu başvuru şartları

Lise mezunu polis alımı için süreç başladı! Polis Meslek Yüksek Okulu başvuru şartları!

Lise mezunu 2500 polis alımı başvuru şartları Polis Akademisi internet sitesi üzerinden açıklandı. Erkek ve kadın olmak üzere toplam 2500 polis alımı yapacağını duyuran Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO), başvuru şartları ve kriterlerini adayların erişimine açtı. Peki, lise mezunu polis alımı başvurusu için şartlar neler olacak? İşte, on binlerce kişinin merakla beklediği Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) başvurusu için detaylı bilgiler

4.5.2017Gündem
Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko: Önceliğimiz, vatansever öğrenci yetiştirmek

Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko: Önceliğimiz, vatansever öğrenci yetiştirmek

Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko: Önceliğimiz, vatansever öğrenci yetiştirmek

3.5.2017Adana
Başkan Çelik, öğrencilerle buluştu

Başkan Çelik, öğrencilerle buluştu

Başkan Çelik, öğrencilerle buluştu

2.5.2017Kayseri
Harp Okulu başvuru işlemi nasıl yapılacak Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları neler

Harp Okulu başvuru işlemi nasıl yapılacak? Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları neler?

Harp Okulu başvuru işlemi için detaylar, Milli Savunma Üniversitesi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Çeşitli bölümlere yapılacak olan subay ve astsubay öğrenci alımı, Milli Savunma Üniversitesi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Peki, Harp Okulu başvuru işlemi nasıl yapılacak? İşte, Milli Savunma Üniversitesi internet sitesi üzerinden yapılacak olan Harp Okulu başvurusu ve detaylı bilgiler

1.5.2017Eğitim
Yöneticilerden liselilere kariyer tüyoları: Önce kendinizi tanıyın

Yöneticilerden liselilere kariyer tüyoları: Önce kendinizi tanıyın

Üniversitenin kariyerde çok önemli bir yer tuttuğu söyleniyor. Ancak lise de en az onun kadar önemli. Çünkü bu dönemde gelecek 50 yıldaki kariyerinizin en sağlam sütunlarını inşa etmeye başlıyorsunuz. YGS ve LYS’ye sıra gelmeden önce kendinize şu soruları sorun: “Ne yapmaktan mutlu oluyorum?”, “Kendimi nerede hayal ediyorum?”. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin insan kaynakları direktörleri lisede kariyer yapmanın sırlarını anlatıyor.

30.4.2017Eğitim
Sizin hiç çocuğunuz yok mu Allah rızası için...

'Sizin hiç çocuğunuz yok mu? Allah rızası için...'

ÖSYM tarafından yapılan YGS'de üniversite adayların bir kaç dakika geç kalarak yaşadıkları mağduriyet henüz unutulmamışken başkentte yine bir sınav mağduriyeti yaşandı. İş yeri hekimliği sınavına girecek olan çocuğu geç kalınca görevlilere yalvardı. Talihsiz annelerin yalvarışları sonuç vermedi.

29.4.2017Gündem
Öğrencilere üniversite hedefini hatırlatan ‘tabelalı’ uygulama

Öğrencilere üniversite hedefini hatırlatan ‘tabelalı’ uygulama

Müfredat derslerinin yanı sıra spor, sağlık ve psikoloji alanında verdiği kurslarla Kilis halkının beğenisini kazanan Nedim Ökmen Anadolu Lisesinde, öğrencilerin üniversite hedeflerini unutmaması için okul bahçesindeki ağaçlara 50 üniversitenin okula uzaklığını belirten tabelalar yerleştirildi.

29.4.2017Eğitim
KDKdan ÖSYMye ’15 dakika kuralı’ tavsiyesi: Öğrencilerin mağduriyetini giderin

KDK'dan ÖSYM'ye ’15 dakika kuralı’ tavsiyesi: Öğrencilerin mağduriyetini giderin 

Kamu Denetçiliği Kurumu’nca (KDK), ÖSYM'ye, geç kaldığı gerekçesiyle YGS'ye giremeyen öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve "Sınav saatinden 15 dakika önce sınav binası önünde hazır bulunma" kuralının gözden geçirilmesi tavsiye edildi.

29.4.2017Eğitim

Öğrenciler de ‘tükenir’

Tükenmişlik sendromu kavramı, birkaç yıl önce hayatımıza girdi ancak hızla yayıldı. Kişinin kendini ‘tüketmesi’ anlamına gelen bu kavramı, günlük tempo, yaşanılan olaylar da tetikliyor. Üstelik yetişkin insanlar kadar yoğun ders ve sınav koşturmacası yaşayan öğrenciler de risk altında. Peki, bu sendromla nasıl baş edilebilir? Öğrenciler neler yapabilir? Yanıtlar, Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Klinik Psikolog Dr. Serap Altekin’den.

29.4.2017Eğitim
‘Yıllardır çalışıyoruz olmuyor, çalışıyoruz olmuyor Sonunda başardık’

‘Yıllardır çalışıyoruz olmuyor, çalışıyoruz olmuyor! Sonunda başardık’

Bu hafta gazetelerde gördüğümüz bir kare, kolay kolay hafızamızdan silinecek gibi değil. Türk kadın kılıç takımının, Belarus’un başkenti Minsk’te, finale çıktığı an çekilen o kare... Nasıl bir coşku, mutluluk... Devamı da geldi üstelik. Kadın kılıç takımımız, 23 yaş altı Eskrim Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon oldu. 94 yıllık eskrim tarihimizdeki ilk Avrupa şampiyonluğu. Fatma Zehra Köse, Melis Sarıçam, Iryna Schukla ve Deniz Selin Üstündağ’dan oluşan takımla bir araya gelmek için daha muhteşem bir neden olamazdı.

29.4.2017Hayat
Gaziantepte kursiyerlere sertifika

Gaziantep'te kursiyerlere sertifika

Gaziantep'te kursiyerlere sertifika

26.4.2017Gaziantep
15 dakika mağdurları için flaş çıkış... ÖSYM’den adım gelmezse kararımızı açıklayacağız

15 dakika mağdurları için flaş çıkış... 'ÖSYM’den adım gelmezse kararımızı açıklayacağız'

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) ’09.45 mağdurları’ hakkında "09.45 mağdurları ile ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Kararın yazım aşamasındayız. Biz, şunu arzu ediyoruz. ÖSYM, bu tür kural değişikliklerini daha yumuşak yapsın. Bu hafta sonuna varmadan ÖSYM’den adım gelmezse kararımızı açıklayacağız" dedi. Şeref Malkoç, ayrıca kendilerine KPSS için 330, ALES için 10 ve LYS için de 256 kişinin başvurduğunu söyledi.

26.4.2017Gündem
Kamu Başdenetçisi Malkoçtan 09.45 mağdurları ile ilgili açıklama: ÖSYMden adım gelmezse kararımızı açıklayacağız

Kamu Başdenetçisi Malkoç'tan '09.45 mağdurları' ile ilgili açıklama: ÖSYM'den adım gelmezse kararımızı açıklayacağız

Kamu Başdenetçisi Malkoç'tan '09.45 mağdurları' ile ilgili açıklama: ÖSYM'den adım gelmezse kararımızı açıklayacağız

26.4.2017Ankara
Ümit Kalko: TEOG, LYS, LGSde birinci çıkardım diyenlere bakmayın

Ümit Kalko: TEOG, LYS, LGS'de birinci çıkardım diyenlere bakmayın

Ümit Kalko: TEOG, LYS, LGS'de birinci çıkardım diyenlere bakmayın

25.4.2017İstanbul
Birinci sınıf dalgıç oluyorlar

Birinci sınıf dalgıç oluyorlar

Birinci sınıf dalgıç oluyorlar

24.4.2017İzmir
Sadece sınav değil okul başarınız da önemli

Sadece sınav değil okul başarınız da önemli

YGS bitti. Sınav heyecanını atlatan adaylar sonuçlarını öğrendi. Şimdi sıralamadaki yerlerini korumak ya da yükseltmek hedefiyle Lisans Yerleştirme Sınavları için çalışıyorlar. Uzmanlar, bu hazırlıklar sırasında okul başarısının da ihmal edilmemesi gerektiğini söylüyor, çünkü yüksek gelen diploma notu sizi aynı puanı aldığınız bir aday karşısında daha da yukarıya çıkaracak.

22.4.2017Eğitim