Arşiv

Ygs

Ygs ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ygs haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.539 Ygs haberi bulunmuştur.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra birer olmak üzere iki oturumda, 1976-1980 yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış; 1981'den itibaren iki basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. İki basamaklı sınav sisteminde ilk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde uygulanmıştır.

1974'ten itibaren adaylardan yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri de toplanmış ve adaylar puanlarına ve tercihlerine göre yükseköğretim programlarına merkezi olarak yerleştirilmiştir.

1982'den itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları toplanmaya başlanmış ve bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına katılmıştır.

1987'den itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999'da iki basamaklı sınavın ikinci basamağı (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ÖYS) kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. Sınavın tek basamaklı olarak uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirilmiştir. Ayrıca adayların OBP'lerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumunun ÖSS ham puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmasıyla oluşturulan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplanmaya başlanmış ve ortaöğretimdeki alanlardan mezun olanların aynı alandaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde AOBP’lerinin yüksek bir katsayıyla, mezun oldukları alanlar dışındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise AOBP’lerinin düşük bir katsayıyla çarpılması uygulamasına geçilmiştir. ÖSS'de soru tipi ve konu dağılımı/müfredat açısından bir değişiklik yapılmamıştır.

2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemi ile AOBP'nin çarpıldığı katsayılar değiştirilmiştir.

2006'da yapılan değişiklikle soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde sorulmuş, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Sınavın tek basamak olarak uygulanmasına devam edilmiştir.

2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. Sınavlar YGS ve LYS'den oluşacaktır. YGS'yi geçen öğrenciler LYS'ye girme hakkı kazanacaklardır.

Katsayı uygulaması

1998 yılına kadar İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diğer lise ve ortaöğrenim türlerine göre yüksek oluşu nedeniyle 1999 tüm meslek liselerine ÖSS ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Ortaöğretimden mezun olunan alanın, yükseköğretimde devamı niteliğindeki alanları tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları yüksek katsayıyla, başka bir alandaki (Alan dışı) programı tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı ise daha düşük bir katsayıyla çarpılmaktadır. Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına girişlerinde de ek puan verilmektedir. 2010'da uygulanmaya başlanacak yeni ÖSS sistemi ile birlikte katsayı uygulaması kaldırılacak, sınava giren herkesin katsayısı 0,15 ile çarpılacaktı. Fakat yeni bir itiraz ile bu uygulama şu anda uygulanmayacaktır.

Ygs Haberleri

Edebiyat coğrafya kolaydı

Edebiyat coğrafya kolaydı

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), dün yapılan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) ile tamamlandı. Uzmanlara göre edebiyat soruları önceki yıllara göre daha dengeli ve kolaydı. Coğrafya testine ise harita soruları damga vurdu.

26.6.2016Eğitim
Edebiyat-coğrafya kolaydı

Edebiyat-coğrafya kolaydı

Üniversiteye girişte ikinci aşama olarak uygulanan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), son oturum olan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) ile tamamlandı. 25 Haziran Cumartesi yapılan LYS-2’de (Fen Bilimleri) soruları çözmekte zorlanan adaylar, LYS-3’ün  kolay olduğunu söylediler.

26.6.2016Eğitim
LYS’de 2 hatalı soru iddiası

LYS’de 2 hatalı soru iddiası

Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) iki hatalı soru olduğu iddia edildi.

21.6.2016Eğitim
Apple bu yıl ilk kez bir Türk öğrenciyi merkezine çağırdı

Apple bu yıl ilk kez bir Türk öğrenciyi merkezine çağırdı

Dünyanın en değerli şirketi Apple'ın Haziran ayı ortalarında San Francisco'da gerçekleştirdiği geliştirici etkinliği WWDC'ye bu yıl ilk kez bir Türk öğrenci de davet edildi.

20.6.2016Teknoloji
LYS'ye ayrı bir sınıfta yatak üzerinde girdi

LYS'ye ayrı bir sınıfta yatak üzerinde girdi

Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde 2 metre 13.5 santim boyuyla dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu kızı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 19 yaşındaki Rumeysa Gelgi özel bir sınıfta yatak üzerinde Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girdi.

19.6.2016Gündem
LYS’ye yatak üzerinde girdi

LYS’ye yatak üzerinde girdi

Karabük’ün Safranbolu İlçesi’nde 2 metre 13.5 santim boyuyla dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu kızı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 19 yaşındaki Rumeysa Gelgi özel bir sınıfta yatak üzerinde Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girdi.

19.6.2016Eğitim
Sorulardan çok, süre sınırı adayları zorladı

Sorulardan çok, süre sınırı adayları zorladı

Binlerce adayın üniversiteli olmak için girdiği Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ikinci gün gün oturumu yapıldı. İstanbul Üniversitesi’nde LYS-1’e (Matematik) giren 43 yaşındaki Mehmet Maşuk Algemi, 23’üncü kez katıldığı sınavın sonunda “Zamanı çok iyi yetiştiremedim. 10- 15 soru boş kaldı. Ancak genel olarak sorular kolaydı” dedi. Adaylar, sorularla ilgili genel olarak zamanı yetiştirememekten yakındı.

19.6.2016Eğitim
Uzmanların LYS-4 yorumları: Bilgi kadar yorum kabiliyeti de ölçüldü

Uzmanların LYS-4 yorumları: Bilgi kadar yorum kabiliyeti de ölçüldü

Üniversite girmek için ikinci adım olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk günkü oturumu olan tarih, coğrafya-2, felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testlerinin yer aldığı LYS-4 (Sosyal Bilimler) bitti. Uzmanlar, öğrencilerden edindikleri bilgilere göre yaptıkları değerlendirmede sınavın zorlayıcı olmadığını belirtirken, yorum kabiliyetini ölçen soruların da yer aldığını söyledi.

18.6.2016Eğitim
Veliler de adaylar kadar heyecanlıydı

Veliler de adaylar kadar heyecanlıydı

Binlerce adayın üniversiteli olmak için girdiği LYS’nin ilk gün oturumu yapıldı. İstanbul Üniversitesi’nde sınava giren Ramazan Melih Kenan isimli öğrenci sınavın başlamasına 15 dakika kala kimliğini evde unuttuğunu fark edince büyük panik yaşadı. Adaylar kadar, onları bahçede bekleyen aileleri de heyecanlı bir gün geçirdi.

18.6.2016Eğitim
ÖSYM'den üniversite adaylarına önemli uyarı

ÖSYM'den üniversite adaylarına önemli uyarı

ÖSYM, üniversite adaylarına, Milli Eğitim Bakanlığı e-Okul sisteminden alınarak Aday İşlemleri Sistemi'ne kaydedilen diploma notları ve eğitim bilgilerinin kontrol edilmesi uyarısında bulundu.

17.6.2016Kampüs
ÖSYM’den LYS adaylarına uyarı: Bilgilerinizi kontrol edin

ÖSYM’den LYS adaylarına uyarı: Bilgilerinizi kontrol edin

ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan e-Okul bilgilerinin okullar ve adaylar tarafından kontrolü için çağrı yaptı. Adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde herhangi bir yanlış ya da eksik bilgi ile karşılaşması durumunda, 20-24 Haziran tarihleri arasında, düzeltme işlemi için kendi okullarına başvurması gerekiyor.

16.6.2016Eğitim

"LYS soruları müfredata uygun hazırlandı"

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 18 Haziran'da başlayacak LYS sorularının önceki yıllarda olduğu gibi tümüyle MEB müfredatına uygun olarak hazırlandığını belirtti. Demir, "Bu yüzden, 2016 LYS'de, adayların daha önce hiç görmediği konudan soru çıkma durumu söz konusu değildir. Adaylarımız müsterih olsun" dedi.

14.6.2016Eğitim
LYS’de son hafta hayat kurtarır!

LYS’de son hafta hayat kurtarır!

2016 LYS maratonunda son viraja girildi. Başvurularını yapan adaylar 18-19 ve 25-26 Haziran tarihlerinde LYS’ye girecekler. Üniversiteye girişin en önemli etabına sayılı günler kala uzmanlar adaylara önemli tavsiyelerde bulunuyor.

13.6.2016Kampüs
Gerçekten isterseniz başarabilirsiniz

Gerçekten isterseniz başarabilirsiniz

Hangi LYS’lere gireceğinize karar verdiniz, onlar için hazırlıklarınızı sürdürüyorsunuz. Bu sınavlarda asıl önemli olan puanlar değil, adayların başarı sıraları. Şu anda uygulanan üniversiteye giriş sisteminde, başarı sıralamasında en sonlarda yer alan adayların bile yerleşmesi mümkün.

13.6.2016Eğitim
LYS adayları sosyal medyada stres atıyor

LYS adayları sosyal medyada stres atıyor

Üniversiteye girişte ikinci aşama olarak uygulanan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) sayılı günler kala adayların heyecanı da artmış durumda. 18-19, 25 ve 26 Haziran’da beş oturumda yapılacak sınavlardan önce adaylar Twitter’da açtıkları  #LYSdenBeklentim  Trend Topic listesine girdi.

9.6.2016Eğitim
Eğitim sistemimizin tümörü: Çoktan seçmeli sınav

Eğitim sistemimizin tümörü: Çoktan seçmeli sınav

Çoktan seçmeli testler yaşamın bir parçası. Sorulması gereken soru, ne kadar büyük bir parçası olması gerektiği. Örneğin ABD’de üniversitelere girişte standart test sonuçlarına bakılır ama başka kriterler de kullanılır (kompozisyon, mülakat, özgeçmiş, portföy vs.). Öte yandan ülkemizde hem liseye hem üniversiteye (hem de devlete) girişte sadece standart test sonuçları kullanılıyor.

6.6.2016Eğitim
İyi ki çalışmışım, her şeye değdi

İyi ki çalışmışım, her şeye değdi

Tiyatro başta olmak üzere lise hayatı boyunca sürdürdüğü faaliyetlerin çoğuna 12’nci sınıfta ara vermek zorunda kalmış biri olarak üniversiteye hazırlık sürecinin size ne kadar can sıkıcı, yorucu ve anlamsız geldiğini anlıyorum. Maalesef en güzel senelerinizde, hayatınızın geri kalanında rahat edebilmek uğruna bazı fedakârlıklar yapmanız gerekiyor. Ancak sınav sonucunuzu ekranda gördüğünüzde ya da üniversitede yer alacağınız futbol maçını kazandığınızda veya çok isteyip de lisede öğrenme fırsatı bulamadığınız bir dili konuşmaya başladığınızda “İyi ki çalışmışım, her şeye değdi” diyeceksiniz. 

6.6.2016Eğitim
Pamukkale’den 575 başarılı öğrenciye altın

Pamukkale’den 575 başarılı öğrenciye altın

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde akademik, sanatsal, sportif başta olmak üzere çeşitli sınavlarda başarı elde eden 575 öğrenci şölen havasında gerçekleştirilen törenle çeyrek altınla ödüllendirildi.

4.6.2016Eğitim
2015 ÖSYS sonuçları bazı ipuçları verebilir

2015 ÖSYS sonuçları bazı ipuçları verebilir

İyi bir üniversiteye girmek için uğraşan yüz binlerce aday Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) yönelik son hazırlıklarını yapıyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) istediği puanı alamayanlar ise kaygılı. Ancak uzmanlar, üniversiteye girişte asıl ağırlığın LYS’de olduğunu hatırlatarak, kalan sürenin iyi değerlendirilmesini söylüyor.

4.6.2016Eğitim
Üniversite giriş sınavlarında açık uçlu soru dönemi geliyor

Üniversite giriş sınavlarında açık uçlu soru dönemi geliyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye girişte birden fazla sınav üzerinde tartıştıklarını belirterek, 2017’de daha az adayın girdiği testlerde, öğrencilerin şık yanıtlamak yerine tek kelimelik cevaplar vereceği açık uçlu soruların yer alabileceğini söyledi.

1.6.2016Eğitim
78 bin öğrenciye üniversite şoku!

78 bin öğrenciye üniversite şoku!

2016 ÖSYS Kılavuzu’nda “sınavsız geçiş hakkı” yer aldığı için yaklaşık 78 bin öğrenci bu haktan yararlanmak için başvurdu, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmedi

26.5.2016Gündem
Üniversiteye hazırlık için son ay

Üniversiteye hazırlık için son ay

Üniversiteye girişin ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) bir ay kaldı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) herhangi bir puan türünde 180 barajını geçen 1 milyon 600 bin 49 aday heyecanlı ve stresli günler yaşıyor. LYS 18,19, 25 ve 26 Haziran’da yapılacak. Ancak adayların son bir ayı nasıl değerlendirecekleri konusunda şüpheleri olabiliyor. İlk sınavda yapılan hatalar nasıl düzeltilebilir? Kalan süreyi en verimli şekilde geçirmenin yolları neler? Son haftalarda stres yönetimi için hangi yollar izlenmeli? Bu sorunların cevaplarını sizler için uzmanlardan aldık.

21.5.2016Eğitim
Türkiye’deki gençler hedeflerini anlatıyor

Türkiye’deki gençler hedeflerini anlatıyor

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’de 15-24 yaş aralığındaki gençlerin sayısı 12 milyon 899 bin 667. Biz de bu gençlerden bazılarıyla konuştuk. İçlerinde tarlada ekin toplayıp geçimini sağlarken okumaya çalışan da var, mülteci durumunda üniversiteye hazırlanan da. Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil edecek sporcular da. İşte Türkiye’nin gençleri ve hedefleri.

18.5.2016Eğitim
Üniversite tercihi için öğretmenler sahaya iniyor

Üniversite tercihi için öğretmenler sahaya iniyor

MEB, geçen yıl TEOG sisteminde başlattığı "tercih danışmanlığı" hizmetini, üniversiteye yerleşecek adaylar için de uygulamak üzere hazırlıklarını tamamladı.

17.5.2016Eğitim
Müsteşar Yardımcısı Kurt: Mazeret sınavının sonuçları haziranın ilk haftasında

Müsteşar Yardımcısı Kurt: Mazeret sınavının sonuçları haziranın ilk haftasında

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, bir televizyon kanalında katıldığı programda, TEOG ile ilgili soruları yanıtladı. 14-15 Mayıs’ta düzenlenen TEOG mazeret sınavlarına 4 bin 459 öğrencinin katıldığı belirten Kurt, sınavlarda herhangi bir sorunun yaşanmadığını dile getirdi. TEOG mazeret sınavı sonuçlarının ise haziranın ilk haftasında e-okul sistemine girileceğini ifade etti.

15.5.2016Eğitim
Soma YGS’de il birincisi

Soma YGS’de il birincisi

Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) 2015 ve 2016'da il genelinde birinci olduklarını anımsatarak, bazı acıların, üzüntülerin çalışma azmini artırdığını söyledi.

11.5.2016Eğitim
60 yaşında YGS'yi kazandı

60 yaşında YGS'yi kazandı

Çankırı'nın Orta ilçesinde bir okulda hizmetli olarak görev yapan 60 yaşındaki Rıza Topal, 58 yaşında başladığı liseyi 2,5 yılda bitirdikten sonra girdiği YGS’yi kazandı.

10.5.2016Eğitim
LYS’nin ilçelerde de yapılması için çalışma başlatıldı

LYS’nin ilçelerde de yapılması için çalışma başlatıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ömer Demir, sadece il merkezlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) 2017’den itibaren ilçelerde de yapılması için çalışmalar yapıldığını söyledi.

9.5.2016Eğitim
Dikkat eksikliği yüzünden sınavlarda soru kaçırmayın!

Dikkat eksikliği yüzünden sınavlarda soru kaçırmayın!

Bu yıl iki milyondan fazla adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) geride kaldı. Şimdi önümüzde 18, 19, 25 ve 26 Haziran’da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) var. Ancak baharın gelmesiyle dikkatleri dağılan öğrenciler derslere odaklanmakta ve sınavlara çalışmakta güçlük çekiyor. Peki motivasyonlarını yükseltip yeniden derslere odaklanmaya nasıl başlayacaklar? Levent Özel Armada Temel Lisesi Rehber Öğretmeni Melek Bakırcı ile Uzman Psikolog, Aile ve Çift Terapisti Gözde Avşar’a öğrencilere dikkat eksikliği konusundaki önerilerini sorduk.

7.5.2016Eğitim
Ağrı’nın YGS ve LYS sınavlarında başarısı yükseliyor

Ağrı’nın YGS ve LYS sınavlarında başarısı yükseliyor

Ağrı Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İshak Hasanoğlu son 5 yılın istatistiklerine göre YGS ve LYS başarısının yükseldiğini söyledi.

5.5.2016Eğitim
‘Özel eğitim öğretmenliği’ YGS 4’ten öğrenci alacak

‘Özel eğitim öğretmenliği’ YGS 4’ten öğrenci alacak

YÖK görme, işitme ve zihin engelliler ile üstün zekalı öğretmenliğini ‘özel eğitim öğretmenliği’ adı altında topladı. Gelecek yıldan itibaren uygulanacak bu yeni lisans programının puan türü ise YGS-4 olacak.

28.4.2016Eğitim

"Uyarıcı ilaçlar psikoza neden olabilir"

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisi için kullanılan uyarıcı ve dikkat artırıcı ilaçları sınavlar öncesi çalışma dönemlerinde kullanan gençlerin ruh sağlığında bozulma olduğu bildirildi. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Aydın: "Her zaman dikkatin artması ve uykusuz kalmak iyi bir şey olmayabiliyor çünkü bu ilaçların aynı zamanda uyarıcı özellikleri var. İhtiyacı olmayan birinin kullanması durumunda psikoza varan tablolar olabilir." 

27.4.2016Sağlık
Moralinizi bozmayın rehavete kapılmayın

Moralinizi bozmayın rehavete kapılmayın

Adaylar, üniversiteye girmek için ilk adım olan YGS puanlarını 25 Mart’ta öğrendiler. Beklediği performansı gösteremeyenler moral bozukluğu yaşıyor. Beklediğinden daha iyi aldığı için rehavete kapılanlar da var. Uzmanlar, üniversiteye girişin uzun bir maraton olduğunu hatırlatarak, LYS çalışmaya bir an önce başlanması gerektiğini vurguluyor. Bir de uyarıları var: “Motivasyonunuzu düşürmeyin, rehavete de kapılmayın, önünüzde daha en az iki sınav var.”

24.4.2016Eğitim
Emniyet Genel Müdürlüğü 2 bin 500 memur alacak

Emniyet Genel Müdürlüğü 2 bin 500 memur alacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Meslek Yüksekokulları’na 2 bin 500 polis memuru alımı yapılacağını duyurdu.

23.4.2016Gündem
Sokağa çıkma yasağı uygulanan illerde LYS başvurusu için yeni şans

Sokağa çıkma yasağı uygulanan illerde LYS başvurusu için yeni şans

2016 Lisans Yerleştirme Sınavları (2016-LYS) için sokağa çıkma yasağının uygulandığı il ve ilçelerdeki adaylara yeni bir başvuru  şansı tanındı.

22.4.2016Eğitim
Adayların LYS dilekleri sosyal medyada

Adayların LYS dilekleri sosyal medyada

İyi bir üniversiteye gidebilmenin ikinci adımı olan LYS 18, 19, 25 ve 26 Haziran’da yapılacak. Ancak adayları şimdiden LYS heyecanı sardı. İki milyona yakın adayın gireceği LYS, Twitter’de #LYSKolayOlsun hastagh’iyle TT oldu. Adaylar sınavla ilgili şu dilek ve paylaşımlarda bulundu:

19.4.2016Eğitim
Terör mağduru öğrenciler eğitimini Bitlis'te sürdürüyor

Terör mağduru öğrenciler eğitimini Bitlis'te sürdürüyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terör olaylarından dolayı mağdur olan öğrenciler, eğitimine Bitlis'te devam ediyor.

18.4.2016Eğitim
Öğrencilere LYS desteği

Öğrencilere LYS desteği

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Lisans Yerleştirme Sınavı’na  (LYS) girecek öğrencilere eğitim desteği sunuyor.

14.4.2016Eğitim
Tunceli YGS'de ilk 10 arasına girdi

Tunceli YGS'de ilk 10 arasına girdi

Tunceli, son 3 yıldır TEOG Türkiye birinciliğinin yanı sıra YGS’de de ilk 10 şehir arasına girmeyi başardı.

14.4.2016Eğitim
LYS başvuruları için son gün

LYS başvuruları için son gün

İki milyona yakın adayın girmeye hak kazandığı LYS 2016’nın başvuruları,bugün saat 23.59’da sona erecek. Başvurular, bireysel olarak ÖSYM’nin internet adresinden veya başvuru merkezlerinden yapılabilecek. Seçilen her LYS için sınav ücreti olan 35 TL’nin ödenmesi gerekiyor.

14.4.2016Eğitim
LYS başvuruları yarın sona erecek!

LYS başvuruları yarın sona erecek!

Üniversite sınavının ikinci aşaması olan LYS için başvurular sona eriyor. YGS'de başarılı olan üniversite adayları LYS'ye girmeye hak kazandı. Peki LYS başvuruları ne zaman sonra erecek? İşte LYS 2016 ile ilgili merak edilen detaylar..

13.4.2016Eğitim
Başarılı öğrencilere altın

Başarılı öğrencilere altın

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Eskişehir Bölge Yarışması’nda dereceye giren ve Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) başarılı olan öğrenciler belediye tarafından çeyrek Cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

13.4.2016Eğitim

"4+4+4 sistemi devam edecek"

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, bakanlığın 4+4+4 eğitim sisteminden vazgeçilmesine veya farklı bir model getirilmesine dair hiçbir politikası bulunmadığını belirtti. Tekin, "Bu, kararlılıkla devam ettirilecektir" dedi.

12.4.2016Eğitim
Google'da 'Google'ı aradık

Google'da 'Google'ı aradık

Türkiye'deki internet kullanıcıları, 1 Ocak-31 Mart 2016 döneminde arama motoru Google'da en çok "Facebook", “Youtube", "hava durumu", "Google", "sahibinden", "haber", "eokul" kelimelerini aradı.

12.4.2016Teknoloji
YGS bitti, şimdi sırada LYS var motivasyonunuzu düşürmeyin

YGS bitti, şimdi sırada LYS var motivasyonunuzu düşürmeyin

İyi bir üniversiteye girebilmenin ilk adımı olan ve 13 Mart’ta yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) sonuçları, 25 Mart’ta açıklandı. Ancak sınav başında ter döken yüz binlerce aday için maraton hâlâ sürüyor. 18-19 ve 25- 26 Haziran’da düzenlenecek Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için çalışmaya devam etmeleri gerekiyor. Biz de YGS sonrası morali bozulan, yorgunluğa kapılan adaylar için motivasyonlarını geliştirecek bazı önerileri derledik.

10.4.2016Eğitim
İdil’de cumartesi günleri öğrencilere telafi eğitimi

İdil’de cumartesi günleri öğrencilere telafi eğitimi

Şırnak’ın İdil ilçesinde 43 gün süren sokağa çıkma yasağı nedeniyle okula gidemeyen öğrenciler için ilk adım atıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün telafi eğitimi kapsamında ilçede kullanılabilir durumdaki okullarda cumartesi günleri öğrencilere eğitim verilmeye başlandı.

9.4.2016 Eğitim
LYS başvurusu nasıl yapılır? 2016 LYS başvuru tarihleri

LYS başvurusu nasıl yapılır? 2016 LYS başvuru tarihleri

YGS sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte LYS 2016 için geri sayım başladı. 1 Nisan tarihinde başlayan LYS başvuruları ne zaman sona erecek? LYS başvuruları ile ilgili merak edilen detaylar haberimizde.

9.4.2016Eğitim
LYS adaylarına video filmle başvuru uyarısı

LYS adaylarına video filmle başvuru uyarısı

ÖSYM, 14 Nisan'da sona erecek olan LYS’ye başvuracak adaylar için video film hazırladı.

8.4.2016Eğitim
LYS 2016 başvurularında son gün ne zaman?

LYS 2016 başvurularında son gün ne zaman?

LYS başvuruları 1 Nisan itibari ile başladı. YGS'da barajı geçen üniversite adayları LYS sınavına girmeye hak kazandı. Peki LYS 2016 başvurularında son gün ne zaman? İşte sınav tarihleri ve başvuru ile ilgili merak edilen detaylar..

5.4.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Eğitimde tam resmi nihayet görüyoruz...

Eğitimde tam resmi nihayet görüyoruz...

FRANSIZ Devrimi’ni biz yapmadık, adı üstünde Fransızlar yaptı.

17.6.2016Haber Yazıları