MENÜ
Arşiv

Ygs

Ygs ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ygs haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.763 Ygs haberi bulunmuştur.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra birer olmak üzere iki oturumda, 1976-1980 yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış; 1981'den itibaren iki basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. İki basamaklı sınav sisteminde ilk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde uygulanmıştır.

1974'ten itibaren adaylardan yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri de toplanmış ve adaylar puanlarına ve tercihlerine göre yükseköğretim programlarına merkezi olarak yerleştirilmiştir.

1982'den itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları toplanmaya başlanmış ve bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına katılmıştır.

1987'den itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999'da iki basamaklı sınavın ikinci basamağı (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ÖYS) kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. Sınavın tek basamaklı olarak uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirilmiştir. Ayrıca adayların OBP'lerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumunun ÖSS ham puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmasıyla oluşturulan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplanmaya başlanmış ve ortaöğretimdeki alanlardan mezun olanların aynı alandaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde AOBP’lerinin yüksek bir katsayıyla, mezun oldukları alanlar dışındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise AOBP’lerinin düşük bir katsayıyla çarpılması uygulamasına geçilmiştir. ÖSS'de soru tipi ve konu dağılımı/müfredat açısından bir değişiklik yapılmamıştır.

2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemi ile AOBP'nin çarpıldığı katsayılar değiştirilmiştir.

2006'da yapılan değişiklikle soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde sorulmuş, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Sınavın tek basamak olarak uygulanmasına devam edilmiştir.

2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. Sınavlar YGS ve LYS'den oluşacaktır. YGS'yi geçen öğrenciler LYS'ye girme hakkı kazanacaklardır.

Katsayı uygulaması

1998 yılına kadar İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diğer lise ve ortaöğrenim türlerine göre yüksek oluşu nedeniyle 1999 tüm meslek liselerine ÖSS ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Ortaöğretimden mezun olunan alanın, yükseköğretimde devamı niteliğindeki alanları tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları yüksek katsayıyla, başka bir alandaki (Alan dışı) programı tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı ise daha düşük bir katsayıyla çarpılmaktadır. Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına girişlerinde de ek puan verilmektedir. 2010'da uygulanmaya başlanacak yeni ÖSS sistemi ile birlikte katsayı uygulaması kaldırılacak, sınava giren herkesin katsayısı 0,15 ile çarpılacaktı. Fakat yeni bir itiraz ile bu uygulama şu anda uygulanmayacaktır.

Ygs Haberleri

YGS adaylarına geçiçi kimlik belgesi uyarısı

YGS adaylarına geçiçi kimlik belgesi uyarısı

YGS sınavı öncesinde kimlik kartı değiştirmek zorunda kalan adaylar için önemli bir uyarıda bulunuldu. ÖSYM, 15 gün süreli verilen ‘Geçici Kimlik Belgesi’ ile YGS girilebileceğini açıkladı.

20.1.2017Eğitim
Şırnakta yasak sonrası ilk karne

Şırnak'ta yasak sonrası ilk karne

Şırnak'ta yasak sonrası ilk karne

20.1.2017Şırnak
Türkiye’den karne manzaraları

Türkiye’den karne manzaraları

Yaklaşık 18 milyon öğrenci bugün karne alarak 2016-2017 eğitim öğretim yılının birinci dönemini tamamladı. Öğrenciler bugünden itibaren 6 Şubat Pazartesi gününe kadar tatil yapacak.

20.1.2017Eğitim
Karneler sosyal medyanın gündeminde

Karneler sosyal medyanın gündeminde

Bugün eğitim öğretim yılının ilk döneminin sona ermesiyle öğrencilere verilecek karneler sosyal medyanın da gündeminde. Kırık notlar için öğrencileri üzmemeleri yönünde velilere tavsiyelerde bulunanlar ise yoğunlukta.

20.1.2017Eğitim
Valilikten YGS adaylarına ‘nüfus cüzdanı’ uyarısı

Valilikten YGS adaylarına ‘nüfus cüzdanı’ uyarısı

İstanbul Valiliği’nden, YGS'ye girecek ve nüfus cüzdanı değişikliği başvurusunda bulunan adaylar için yapılan açıklamada, mevcut soğuk damgalı kimliklerin geçerli olduğu belirtildi.

19.1.2017Eğitim
ÖSYM Başkanı’ndan YGS ücret uyarısı

ÖSYM Başkanı’ndan YGS ücret uyarısı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, üniversite adaylarını sosyal medyadan uyararak başvuruda bulunan YGS adaylarından ücretini ödemeyenlerin başvurularının geçerli olmayacağını hatırlattı.

19.1.2017Eğitim
TEOG birincisine, Umre ödülü

TEOG birincisine, 'Umre' ödülü

TEOG birincisine, 'Umre' ödülü

18.1.2017Kayseri
YGS paraları hangi bankaya yatırılacak İşte, YGS sınav ücreti yatırma işlemi

YGS paraları hangi bankaya yatırılacak? İşte, YGS sınav ücreti yatırma işlemi

YGS sınav ücreti hangi bankalara yatırılacak konusu, sınav başvurusunun son günü merak edilmeye devam ediyor. YGS parası yatırma işlemi ile birlikte başvurularını tamamlayacak olan adaylar, üniversite sınavı için hazırlıklarına devam edecek. Hayallerindeki üniversite ve bölümleri okumak isteyen adaylar, sınavın yapılacağı tarihe kadar hazırlıklarına ara vermeyecek. Peki, YGS başvuru ve sınav ücreti yatırma işlemi nasıl tamamlanacak? İşte, adayların merak ettiği o detaylar

18.1.2017Eğitim
YGS başvuru ücreti hangi bankaya yatırılacak Ödeme işlemi nasıl yapılır

YGS başvuru ücreti hangi bankaya yatırılacak? Ödeme işlemi nasıl yapılır?

YGS para yatırma işlemi hangi bankaya yatırılacak konusu, başvurular için son saatlere girilirken, üniversite adaylarının hassasiyet gösterdiği konular arasında yer aldı. İnternet üzerinden de yapılabilecek olan YGS para yatırma ve ücret ödeme işlemi, bankaların ATM'leri üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. İşte, YGS para yatırma ve sınav ücreti konusunda hangi bankalar üzerinden işlem yapılabileceğine dair detaylı bilgiler

17.1.2017Eğitim
Sınav kaygısı başarıyı engelliyor

"Sınav kaygısı başarıyı engelliyor"

Yüz binlerce öğrenci iyi bir üniversiteye girmek için hazırlıklarına hız verdi. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart’ta yapılacak. Sınav için başvurular ise, 18 Ocak’ta bitecek. Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi psikologlarından Süreyya Kitapçıoğlu, "Sınav kaygısı yaşayan kişide birtakım fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtiler ortaya çıkıyor. Bunlar sınav öncesinde veya sınav anında kendini gösterebiliyor. YGS başvurularıyla artan kaygılar başarıyı olumsuz etkiliyor" dedi.

14.1.2017Eğitim
Müfredat sil baştan

Müfredat sil baştan

Uzun süredir üzerinde çalışılan eğitimde yeni müfredatı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz dün açıkladı. Öneri ve eleştiriler için bir ay askıya çıkacak yeni müfredatta, içerikleri hafiflese de ders saatlerinin artırılması, darbelerin de okutulması ve 5’inci sınıflara yabancı dil hazırlığının eylülde başlaması gibi pek çok yenilik var... Yeni müfredata göre, lise son sınıf biyoloji dersinin müfredatında yer alan, “Hayatın başlangıcı ve evrim” ünitesi çıkarıldı.

13.1.2017Eğitim
YGS başvurusu para yatırma işlemleri hangi bankaya yapılacak

YGS başvurusu para yatırma işlemleri hangi bankaya yapılacak?

YGS başvurusu yapmak isteyen yüz binlerce öğrenci, başvurunun ardından ücretlerin hangi bankaya yatırılacağını soruşturdu. YGS kayıt işlemleri için son günlere girilirken, bazı öğrenciler başvurunun ardından para yatırma işlemlerinin nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. Üniversite hayali kuran öğrencilerin rağbet ettiği YGS başvuruları18 Ocak Çarşamba günü son başvurusunu alacak

13.1.2017Eğitim
Yeni müfredat MEB tarafından açıklandı İşte, yapılan değişiklikler

Yeni müfredat MEB tarafından açıklandı! İşte, yapılan değişiklikler

Yeni müfredat, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve bakanlık yetkilileri birlikteliğinde açıklanan yeni müfredat detayları, birçok konuda değişiklik içeriyor. Bir sonraki eğitim öğretim dönemi itibariyle faaliyete alınacağı duyurulan yeni müfredat döneminin, ilk etapta 1. 5. ve 9. sınıf öğrencileri için geçerli olacağı ifade ediliyor. İşte, Bakan İsmet Yılmaz'ın yapmış olduğu müfredat değişikliği açıklaması ve bu değişikliğin neden yapıldığına dair detaylar

13.1.2017Eğitim
Guinnese adayız

Guinnes'e adayız

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, yeni açtıkları 5 bin kişilik e-Sınav Merkezi’ni tanıttı, merkezle Guinness Rekorlar Kitabı’na aday olacaklarını söyledi. 2016’da 1955 adayın sınavının saat yüzünden iptal edildiğini de açıklayan Demir, şu bilgileri verdi:

12.1.2017Eğitim
ÖSYM sınavlarında 5 bin 566 iptal

ÖSYM sınavlarında 5 bin 566 iptal

ÖSYM, 2016’da 5 bin 566 adayın sınavını geçersiz saydı. En çok iptal ise 1.955 ile kol saatinden geldi.

12.1.2017Eğitim
ÖSYM sınav kitapçıklarını elektronik ortamda arşivleyecek

ÖSYM sınav kitapçıklarını elektronik ortamda arşivleyecek

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, yasal bir düzenlemeyle sınavın evrağının aslı niteliğindeki belgeyi, elektronik ortamda saklayacak sisteme geçileceğini belirtti. Demir, "Dolayısıyla adayların soru kitapçıkları fiziksel olarak imha edilse de kitapçık üzerinde yaptıkları bütün işlemler, elektronik ortamda taranmış ve saklanmış olacak" dedi.

12.1.2017Eğitim
Öğrencilere sınav kaygısı söyleşisi

 Öğrencilere sınav kaygısı söyleşisi

 Öğrencilere sınav kaygısı söyleşisi

12.1.2017Burdur
Görme engelliler için ‘Sesli Soru Bankası’

Görme engelliler için ‘Sesli Soru Bankası’

Görme engelli öğrencilerin YGS’ye hazırlanması için son 40 yılın çıkmış sorularından oluşan 1600 soruluk YGS testi seslendirildi. Sesli Soru Bankası Projesi Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) ve İstanbul Üniversitesi ortaklığıyla hayata geçirildi.

12.1.2017Eğitim
Başkan Işık, KPSSde dereceye girenleri ödüllendirdi

Başkan Işık, KPSS'de dereceye girenleri ödüllendirdi

Başkan Işık, KPSS'de dereceye girenleri ödüllendirdi

11.1.2017Kayseri
YGS ödemesi hangi bankalara yatırılabiliyor İşte, YGS başvuru tarihleri

YGS ödemesi hangi bankalara yatırılabiliyor? İşte, YGS başvuru tarihleri

YGS başvuru tarih aralıkları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Süreci en doğru şekilde atlatmak isteyen üniversite adayları, özellikle ödeme işleminin hangi bankalar üzerinden gerçekleşebileceğini sorguladı. Peki, YGS ödemesi hangi bankalara yatırılabiliyor? Başvuru için son gün ne zaman? İşte, YGS başvuru tarih aralıkları!

11.1.2017Eğitim
YGS başvuruları nasıl yapılır İşte başvuru adımları

YGS başvuruları nasıl yapılır? İşte başvuru adımları

Yükseköğretim Geçiş Sınavı başvuru tarihlerinin açıklanmasıyla birlikte üniversite heyecanı daha da artan adaylar, 'YGS başvuruları nasıl yapılır, başvurular ne zamana kadar sürecek?' gibi pek çok soruyu gündeme getirmeye başladı. Öğrencilerin soru işaretlerinin giderilmesi için ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden kılavuz yayınlandı. İşte, 2017 YGS başvuru ücreti ve süreçle ilgili bilinmesi gerekenler!

10.1.2017Eğitim
YGS başvurusunda son gün ne zaman YGS ödemeleri hangi bankalara yapılabiliyor

YGS başvurusunda son gün ne zaman? YGS ödemeleri hangi bankalara yapılabiliyor?

YGS başvuru tarihleri ve süreçle ilgili beklenen haberler geldi. 2017 ÖSYS kılavuzunun yayımlanmasıyla birlikte YGS başvurusunda son gün ne zaman? Ödemeler hangi bankalara yapılabiliyor? gibi pek çok soru işareti yanıt buldu. İşte, YGS başvurularının sorunsuz gerçekleşmesi için gerekli bilgiler ve detaylar!

7.1.2017Eğitim
Silopide YGS kayıtlarında yoğunluk

Silopide YGS kayıtlarında yoğunluk

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na katılmak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırmak için ÖSYM Silopi Merkezi’nde kuyruk oluşturdu.

6.1.2017Eğitim
Silopi’de YGS kayıtlarında yoğunluk

Silopi’de YGS kayıtlarında yoğunluk

Silopi’de YGS kayıtlarında yoğunluk

6.1.2017Şırnak
Okul Öncesi ve Özel Eğitim Öğretmenliği hangi bölümden alım yapacak

Okul Öncesi ve Özel Eğitim Öğretmenliği hangi bölümden alım yapacak?

Son zamanların popüler bölümleri arasında yer alan Okul Öncesi ve Özel Eğitim Öğretmenliği konusunda ÖSYM'den radikal bir değişiklik kararı geldi. 2017 ÖSYS değişiklikleriyle son günlerin popüler kurumlarından birisi olan ÖSYM, Okul Öncesi Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği için puan türü değişiklikliğine gitti. Peki Okul Öncesi Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği hangi bölümden alacak? İşte detaylı bilgiler

6.1.2017Eğitim
YGS başvurusu nasıl yapılır YGS ücretleri hangi bankaya yatırılacak

YGS başvurusu nasıl yapılır? YGS ücretleri hangi bankaya yatırılacak?

YGS başvurusu ile üniversite hayallerine bir adım daha yaklaşan milyonlarca öğrenci, YGS ücretlerinin hangi bankaya yatırılacağını araştırdı. Geçtiğimiz yıllara göre farklılık arz eden sınav sistemi nedeniyle öğrencilerin merakına neden olan 2017 YGS başvurusu, ÖSYM tarafından alınmaya başladı. Üniversiteye girişte ilk adım olarak kabul edilen sınav için ilk kez başvuru yapacak adaylar, ÖSYM sınav merkezleri ve yetkilendirilmiş bazı okul müdürlüklerine başvuruda bulunabilecek. İşte ne zaman yapılacağı da merak konusu olan sınav hakkında detaylı bilgiler

6.1.2017Eğitim
LYS açık uçlu soru örnekleri ÖSYM tarafından yayımlandı İşte 2017 sınav değişiklikleri

LYS açık uçlu soru örnekleri ÖSYM tarafından yayımlandı! İşte 2017 sınav değişiklikleri

LYS açık uçlu soru örnekleri öğrenci, veli ve öğretmenlerin erişimine açıldı. Üniversite sınavına hazırlanan milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendirecek olan LYS açık uçlu soru sistemi, ÖSYM resmi İnternet sitesi üzerinden ilgili kişilere tanıtıldı. Bahsi geçen soruların kısa cevaplı olacağını dile getiren ÖSYM Başkanı demir, LYS'de açık uçlu soru sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte ÖSYM'nin duyurduğu kısa cevaplı sorular hakkında resmi açıklamalar ve yeni sistem üzerindeki yeniliklerin detayları

6.1.2017Eğitim
2017’de üniversite sınavlarında neler değişti

2017’de üniversite sınavlarında neler değişti?

2017 ÖSYS Kılavuzu’nun yayımlanmasıyla, üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili önemli değişiklikler konuşulmaya başlandı. Bunların başında da LYS’de ilk kez 15 kısa cevaplı açık uçlu sorunun yer alacak olması geliyor. Ancak değişiklikler bununla sınırlı değil. Fen Bilimleri Temel Liseleri Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, yapılan değişikliklerle ilgili Hürriyet için ayrıntılı bir inceleme yaptı. İşte önemli değişiklikler.

5.1.2017Eğitim
“LYS’deki değişiklikler yükseköğrenimin kalitesinin artırmaya yönelik

“LYS’deki değişiklikler yükseköğrenimin kalitesinin artırmaya yönelik

“LYS’deki değişiklikler yükseköğrenimin kalitesinin artırmaya yönelik

5.1.2017İstanbul
Nazik Kösegil: Açık uçlu sorular avantaj oluşturacak

Nazik Kösegil: Açık uçlu sorular avantaj oluşturacak

Nazik Kösegil: Açık uçlu sorular avantaj oluşturacak

5.1.2017İstanbul
Kumlucada YGS ve LYS yapılacak

 Kumluca'da YGS ve LYS yapılacak

 Kumluca'da YGS ve LYS yapılacak

5.1.2017Antalya
Öğrenciler için deneme sınavı

Öğrenciler için deneme sınavı

Öğrenciler için deneme sınavı

5.1.2017Şanlıurfa
ÖSYS, başarılı ve donanımlı bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyor

"ÖSYS, başarılı ve donanımlı bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyor"

"ÖSYS, başarılı ve donanımlı bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyor"

5.1.2017Ankara
ÖSYM, LYSde açık uçlu soru ve diğer yenilikleri kılavuzda yayımladı

ÖSYM, LYS'de açık uçlu soru ve diğer yenilikleri kılavuzda yayımladı

ÖSYM, LYS'de açık uçlu soru dönemini yayımladığı 2017 ÖSYM kılavuzu ile duyurdu. Sınav sisteminde yapılan bazı değişiklikler sonrası ortaya çıkan yeni LYS sistemi, öğrenci ve velilere açık uçlu soruların nasıl yöneltilebileceğini sorgulattı. Açık uçlu soru sistemi ile birlikte öğrenciler, bazı sorularda optik okuyuculara kodlama yapmak yazılı kısa cevaplar yazacak. LYS'de yöneltilecek kısa cevaplı açık uçlu sorular, Matematik başta olmak üzere tüm alanlarda bulunacak. İşte açık uçlu soru örnekleri ve gerçekleşmesi planlanan bazı yenilikler

4.1.2017Eğitim
Tekirdağ’ın 3 ilçesinde de YGS yapılacak

Tekirdağ’ın 3 ilçesinde de YGS yapılacak

Tekirdağ il merkezine yaklaşık 70 kilometre mesafede olması sebebiyle, Kapaklı ve Saray ilçelerini de kapsayacak şekilde Çerkezköy ilçesi YGS merkezi oldu. 

4.1.2017Eğitim
2017 YGS sınav başvuruları ne zaman başlayacak YGS sınav ücreti nereden yatırılacak

2017 YGS sınav başvuruları ne zaman başlayacak? YGS sınav ücreti nereden yatırılacak?

YGS sınav başvurularının ne zaman başlayacağı binlerce lise öğrencisi tarafından merak konusu olmuştu. Lise son sınıf ve mezun durumda olan adayların gireceği YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) başvurularının ne zaman yapılacağı ÖSYM üzerinden yayımlanan kamu spotuyla açıklandı. YGS başvuru tarihlerinin netleşmesinden kısa bir süre sonra ÖSYM'den önemli bir uyarı geldi. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) gireceklerin binalara alım saati değiştirildi. Peki, 2017 YGS sınav başvuruları ne zaman yapılacak? YGS sınav ücreti nereden yatırılacak?

3.1.2017Eğitim
YGS ve LYSde bina giriş saatlerine düzenleme

YGS ve LYS'de bina giriş saatlerine düzenleme

ÖSYM tarafından, YGS ve LYS’ye gireceklerin binalara alımının sınav başlama saatinden 15 dakika önce sonlandırılması kararlaştırıldı.

3.1.2017Eğitim
ÖSYMden YGS başvuruları için kamu spotu

ÖSYM'den YGS başvuruları için kamu spotu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan kamu spotu ile üniversite adayları, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için yapılacak başvurular sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarıldı.

29.12.2016Eğitim
Eğitim fakültelerinde boş kontenjan kalabilir: Baraj etkisi

Eğitim fakültelerinde boş kontenjan kalabilir: Baraj etkisi

YÖK geçen hafta eğitim fakültelerine 240 bin barajı getirildiğini ve bazı öğretmenlik alanlarının puan türünün değiştiğini açıkladı. Uzmanlara göre baraj 2016’da uygulansaydı bu fakültelerde 2 bin 579 kontenjan boş kalacaktı.

26.12.2016Eğitim
Üniversiteliler sosyal sorumluluk için kıyasıya yarışıyor

Üniversiteliler sosyal sorumluluk için kıyasıya yarışıyor

Üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışmasının dördüncü döneminde gelen başvuru sayısı ilk ayda 100’ü aştı.

26.12.2016Kampüs
Üniversitelilerin projeleri gerçek olacak

Üniversitelilerin projeleri gerçek olacak

‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’ sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışması için başvurular 3 Mart 2017’de sona erecek. Öğrencilerin çevre, eğitim, finansal okuryazarlık, kültür sanat, sağlık ve spor ile toplumsal alanlardaki sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışacak. En yüksek puanı alarak büyük ödülün sahibi olan projeye 10.000 TL veya yurtdışı eğitim fırsatı verilecek. Ayrıca, projesi gerçekleştirilecek.

26.12.2016Eğitim
ATA AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ATA AÖF sınav sonucunda son durum

ATA AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ATA AÖF sınav sonucunda son durum

ATA AÖF sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı Atatürk Üniversitesi bünyesinde eğitim gören öğrenciler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. AÖF sınavlarına giren adaylar, Atatürk Üniversitesi'nin resmi internet sitesi üzerinden sonuçlara erişim sağlayabilecekler. Peki ATA AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? OBS sisteminden sonuçlar nasıl öğrenilir?

24.12.2016Eğitim
MEB’den üniversite adaylarına ikinci deneme sınavı

MEB’den üniversite adaylarına ikinci deneme sınavı

MEB tarafından, üniversite sınavlarına girecek adaylar için hazırlanan kazanım testleri ve değerlendirme sınavlarının ikincisi, MEB’in internet sayfasında yayınlandı.

23.12.2016Eğitim
İlahiyat fakültesinde okuyacaklar bu habere dikkat İlahiyat puan türü değişiyor mu

İlahiyat fakültesinde okuyacaklar bu habere dikkat! İlahiyat puan türü değişiyor mu?

İlahiyat fakültesine girmek isteyenler için yeni bir gelişme yaşandı! YÖK’ten gelen açıklamayla İlahiyat Fakültelerine girecek öğrencilerin artık sınavın YGS yerine sınavın ikinci aşamasından değerlendirileceği duyuruldu. Peki, YGS sınavından çıkarılıp LYS puan türüne alınan diğer bölümler hangileri? İşte, İlahiyat fakültesi puan türünde yapılan son değişiklik ve detaylar!

23.12.2016Eğitim
Öğrenciler, meslek gruplarının temsilcileriyle buluştu

Öğrenciler, meslek gruplarının temsilcileriyle buluştu

Öğrenciler, meslek gruplarının temsilcileriyle buluştu

22.12.2016Muğla
YÖK Başkanından önemli açıklamalar

YÖK Başkanı'ndan önemli açıklamalar

YÖK Başkanı Saraç, "Bazı yükseköğretim programları, birinci aşama ile öğrenci alıyorlardı. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık. Bu çok radikal bir karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS'deki test içeriklerini dikkate alacağız. Bütün bu LYS'den öğrenci kabul edecek programlar için de başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu olmayacak" dedi.

22.12.2016Eğitim
Eyyübiye Belediyesi’nden ‘Ebru’ kursu

Eyyübiye Belediyesi’nden ‘Ebru’ kursu

Eyyübiye Belediyesi’nden ‘Ebru’ kursu

19.12.2016Şanlıurfa
YGS kalkıyor mu Üniversiteye sınavsız giriş açıklaması

YGS kalkıyor mu? Üniversiteye sınavsız giriş açıklaması

YGS kalkıyor mu? sorusuna yanıt, YÖK ve MEB’ten geldi. Son günlerde pek çok basın organında üniversiteye sınavsız giriş için adımlar atıldığı, öğrencilerin dört yıllık ve iki yıllık üniversite bölümlerine lise puanı ile girebileceği haberleri yayılmıştı. Peki, iddialar doğru mu? Üniversitelere sınavsız mı girielecek? YGS kalkıyor mu? İşte, YÖK'ten YGS kalkıyor söylentilerine yanıt!

19.12.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

OKS’yi hatırlayan var mı

OKS’yi hatırlayan var mı?

GEÇEN hafta arada kaynadı gitti.

15.1.2017Haber Yazıları
Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe’ye gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkürler. Geçen hafta yardıma koşan tüm dostlarımıza ve de özellikle Firdes Hanım’a, Erdem Bey’e, Aygül Hanım’a, Zerrin Hanım’a destekleri için sonsuz teşekkürler…

25.12.2016Haber Yazıları