MENÜ
Arşiv

Yekta Saraç

Yekta Saraç ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yekta Saraç haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 542 Yekta Saraç haberi bulunmuştur.

Yekta Saraç Haberleri

YÖK Başkanı Saraç: Türkiye’miz 15 Temmuz’da bir facianın eşiğinden döndü

YÖK Başkanı Saraç: Türkiye’miz 15 Temmuz’da bir facianın eşiğinden döndü

YÖK Başkanı Saraç: Türkiye’miz 15 Temmuz’da bir facianın eşiğinden döndü

23.2.2017Amasya
YÖK Başkanı Saraç: YÖKDİL’in kapsamı genişliyor

YÖK Başkanı Saraç: YÖKDİL’in kapsamı genişliyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ‘alana özgü’ dil sınavı olan YÖKDİL'in artık TUS ve DUS için de kullanılabileceğini açıkladı.

21.2.2017Eğitim
Çok hızlı kadro takviyesi yapıyoruz

'Çok hızlı kadro takviyesi yapıyoruz'

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde yaşanan ihraçlara ilişkin açıklama yaptı.

17.2.2017Gündem
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: Üniversitelere kadro takviyesi yapıyoruz

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: Üniversitelere kadro takviyesi yapıyoruz

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç yaşanan üniversitelerin öğretim üyesi kullanma izin taleplerini hiç bekletmeden hatta üniversitedeki süreçlerden çok daha kısa bir süre içerisinde sonuçlandırdıklarını, çok hızlı bir şekilde de kadro takviyeleri yaptıklarını söyledi.

17.2.2017Eğitim
Açıköğretime giriş LYSyle

Açıköğretime giriş LYS'yle

ÖSYM kılavuzuna göre açıköğretimdeki lisans bölümleri artık YGS’yle değil, LYS ile öğrenci alacak. Böylece bu programlara girmek zorlaştı. Ayrıca geometrinin matematik testi içine alınmasıyla değeri arttı. TM’den sınava girenler geometriye de ağırlık verecek.

16.2.2017Eğitim
4 yıl boyunca ayda 1.550 lira burs geliyor

4 yıl boyunca ayda 1.550 lira burs geliyor

YÖK, 2 bin kişiye aylık bin 550 lira doktora bursu verecek. Burs, 53 üniversitede 100 alanda doktora yapmak isteyen adaylara verilecek.

16.2.2017Ekonomi
YÖK 1000/1 doktora hedefi için düğmeye bastı

YÖK "1000/1 doktora" hedefi için düğmeye bastı

YÖK, "Türkiye'de her 1000 kişiye bir doktoralı insan" hedefiyle başlatılan proje kapsamında, öncelikli olarak belirlenen 100 alanda 2 bin öğrenciye aylık 1500 lira ‘YÖK bursu’ verilecek doktora programlarıyla üniversiteleri açıkladı.

16.2.2017Eğitim
YÖKten şehit yakınlarına özel öğrenci statüsü

YÖK'ten şehit yakınlarına 'özel öğrenci' statüsü

YÖK'ten şehit yakınları son dakika açıklaması... YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Yükseköğretim Genel Kurulunda, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında, hem yurt içi hem de yurt dışındaki terörle mücadele sırasında şehit olan Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri personeliyle 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen vatandaşların üniversitelerde kayıtlı eş ve çocuklarının talepleri halinde, 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren diledikleri üniversitelerde özel öğrenci statüsünde öğrenim görmelerine ilişkin bir karar aldık" dedi.

15.2.2017Eğitim
YÖKDİL için 92 bin başvuru oldu

YÖKDİL için 92 bin başvuru oldu

YÖK’ün alana özgü dil yeterliliğini belirlemeye yönelik ilk defa uygulamaya başlayacağı YÖKDİL’e, 92 bin 904 aday başvurdu. Adaylar, sınava giriş belgelerine 27 Şubat’ta ulaşabilecek. Sınav ise, 5 Mart’ta İngilizce alanında 30 ilde yapılacak.

11.2.2017Eğitim
YÖKDİLe bir haftada 50 bin başvuru

YÖKDİL'e bir haftada 50 bin başvuru

YÖK Başkanı Yekta Saraç, "YÖKDİL, bir hafta içinde 50 bine yakın başvuru aldı. Çalışmalarımız içinde gerçekten gurur duyduğumuz bir proje olacak" dedi.

8.2.2017Eğitim
‘Üniversiteler daha çok araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunmalı’

‘Üniversiteler daha çok araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunmalı’

YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Nitelikli araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde, Türk üniversiteleri olarak daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor. Örneğin, bir Avrupa Birliği araştırma programı olan UFUK 2020 programına ülke olarak 451 milyon avro vererek dahil olduk ancak 5 üniversitemiz, TÜBİTAK, 2 sanayi kuruluşumuz ve bir ilçe belediyemizle 70 milyon avroya ulaşabildik" dedi.

8.2.2017Eğitim
YÖKDİL başvuruları uzatıldı

YÖKDİL başvuruları uzatıldı

YÖK tarafından yapılacak olan YÖKDİL’in başvuru tarihi 10 Şubat’a kadar uzatıldı. 31 Ocak’da başlayan başvurular, 7 Şubat’ta sona erecekti.

6.2.2017Eğitim
Öğretmen adaylarına kendi alanlarında iş seçenekleri

Öğretmen adaylarına kendi alanlarında iş seçenekleri

Kasım ayında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, eğitim fakültelerine 240 bin barajı getirileceğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin yaptığı sunumda, atanmayı bekleyen öğretmen sayısının önümüzdeki yıllarda 1 milyonu bulacağını, bu adayların öğretmenlik dışında başka alanlara yönelmeleri gerektiğini söyledi. MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ise, 2020’ye kadar öğretmen ihtiyacının 100 bin olacağını ifade etti.

6.2.2017Eğitim
Anadolu Üniversitesi YÖKDİLin organizasyonunu yapacak

Anadolu Üniversitesi YÖKDİL'in organizasyonunu yapacak

Anadolu Üniversitesi (AÜ), Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) başlatılan ve yükseköğretim tarihinde ilk olan "alana özgü" dil yeterliliğini belirlemeye yönelik tek dil sınavı Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı'nın organizasyon ve uygulama ayağını üstlenecek.

3.2.2017Eğitim
‘Alana özgü’ tek dil sınavı YÖKDİLe başvurular başladı

‘Alana özgü’ tek dil sınavı YÖKDİL'e başvurular başladı

YÖK tarafından başlatılan ve yükseköğretim tarihinde ilk olan ‘alana özgü’ dil yeterliliğini belirlemeye yönelik tek dil sınavı YÖKDİL Sınavı'na başvurular, 7 Şubat'a kadar yapılabilecek.

31.1.2017Eğitim
Alana özgü dil sınavı

Alana özgü dil sınavı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), doktora ve doçentlik için alana özgü dil sınavı yapacak. Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında dil yeterliliğini belirleyecek.

26.1.2017Eğitim
YÖKten yeni bir sınav: YÖKDİL

YÖK'ten yeni bir sınav: YÖKDİL

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) Projesi kapsamında dil yeterliliğini belirlemeye yönelik yeni bir sınav getiriliyor. 

26.1.2017Eğitim
AÖF açık uçlu soru sistemi geliyor Ne zaman hayata geçecek

AÖF açık uçlu soru sistemi geliyor! Ne zaman hayata geçecek?

Açık uçlu soru konusu AÖF öğrencileri için de önemli bir yer tutmaya başladı. Üniversite sınavlarında uygulanması planlanan açık uçlu soru uygulaması, bundan böyle AÖF sınavlarında da uygulanmaya başlanacak. Yanlış soruların doğruyu götürmesi uygulaması gelişmesinin ardından devreye alınacak AÖF açık uçlu soru sistemi, Anadolu Üniversitesi sınav sistemlerinde bu yıl bir devrimin uygulanmasına aracılık etmiş olacak

19.1.2017Eğitim
AÖF final sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak İşte, final soruları

AÖF final sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, final soruları!

AÖF final sonuçları için öğrenci kesiminin kıskacına alındı. Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan Açıköğretim Sınavı sonuçları geçtiğimiz hafta sonu tamamlandı. Sınavın ardından birçok öğrenci, AÖF final sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunu gündeme taşıdı. Peki, yüz binlerce adayın katılım gösterdiği AÖF final sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, yüz binlerce adayı yakından ilgilendiren konuyla ilgili rektör Naci Gündoğan'ın yapmış olduğu açıklamalar

19.1.2017Eğitim
AÖF sınav sonuçları açıklandı mı sorusuna resmi cevap

AÖF sınav sonuçları açıklandı mı sorusuna resmi cevap

AÖF sınavlarının ardından öğrenciler merakla, sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını arıyorlardı. Açık Öğretim Fakültesi sınavlarının yakın bir tarihte açıklanması tahmin edilirken AÖF Rektörü Prof. DR. Naci Gündoğan'dan resmi açıklama geldi. Peki AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar

18.1.2017Eğitim
YÖK Başkanı Saraç: 2016’da üniversite eğitimi alan Suriyeli sayısı 10 bini buldu

YÖK Başkanı Saraç: 2016’da üniversite eğitimi alan Suriyeli sayısı 10 bini buldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye'de geçici koruma altında bulunan 19-24 yaş arası Suriyelilerin sayısının geçen yıl ağustos ayı itibarıyla 400 bine yaklaştığını belirtti. Saraç, "2016 yılı itibarıyla ülkemizde yükseköğrenim gören Suriyelilerin sayısı 10 bini buldu" dedi.

17.1.2017Eğitim
Bütünleme sınavları kaldırıldı iddiasına YÖK Başkanından açıklama

Bütünleme sınavları kaldırıldı iddiasına YÖK Başkanı'ndan açıklama

Bütünleme sınavları kaldırıldı şeklinde dönen iddialara en net cevap, YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından verildi. Üniversitelerin bütünleme sınavlarını kaldıracağı yönündeki iddialara Twitter üzerinden yanıt veren Saraç, öğrencilere bazı uyarılarda bulundu.

13.1.2017Eğitim
7 YÖK Başkanı ile çalıştı

7 YÖK Başkanı ile çalıştı

6 Kasım 1981’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK), kurulduktan bir süre sonra personel aramaya başladı. Kızılay’da Selanik Caddesi’ndeki ilk binasında sıraya giren onlarca insanı görünce birçok üniversitede okuyup, diplomayı almadan başkasına kayıt yaptıran ve son olarak da yayıncılık yapan 29 yaşındaki Ekrem Tektaş da bir form doldurdu. Mart 1982’de öylesine doldurduğu form üzerine YÖK’ün kapısından memur olarak girdi. Bir zamanlar Adalet Partisi’nin Selanik Sokak’ta bulunan bu binasında Süleyman Demirel’in çalışma odası artık YÖK Başkanı’nın makamıydı. Tektaş, daha sonra Süleyman Demirel “parti malı değil, şahsi malımdır” diyerek oturma koltuğunu isteyip, almasına tanıklık etmişti.

9.1.2017Eğitim
YÖK ‘Sanayi Bursu’ verecek

YÖK ‘Sanayi Bursu’ verecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, başlattıkları “102 Bin Projesi” ile asgari ücretin üzerinde burs verdiklerini belirterek, “Türkiye’nin öncelikli alanlarında ve özel sektörde de ihtiyaç duyulan alanları seçiyoruz. Bir taraftan akademiyi beslerken diğer taraftan da doktoralı insan ihtiyacı karşılanacak. Bir başka ilke daha imza atıp YÖK Sanayi Bursu vermeye başlayacağız. Hangi alanlarda vereceğimizi de sanayi belirleyecek” dedi.

8.1.2017Eğitim
Akademisyenler için indirimli Müzekart uygulaması başladı

Akademisyenler için indirimli "Müzekart" uygulaması başladı

Tarih, sanat ve kültür meraklılarına birçok avantaj sunan Müzekart uygulamasından artık akademisyenler de indirimli olarak faydalanabilecek.

8.1.2017Eğitim
YÖK Başkanı Saraç: Açık uçlu soruda tedirginliğe yer yok (2)

YÖK Başkanı Saraç: 'Açık uçlu soru'da tedirginliğe yer yok (2)

YÖK Başkanı Saraç: 'Açık uçlu soru'da tedirginliğe yer yok (2)

5.1.2017Samsun
YÖK Başkanı Saraç: Açık uçlu soruda tedirginliğe yer yok

YÖK Başkanı Saraç: Açık uçlu soru'da tedirginliğe yer yok

YÖK Başkanı Saraç: Açık uçlu soru'da tedirginliğe yer yok

5.1.2017Samsun
Üniversite sınavlarında radikal bir değişiklik yok

"Üniversite sınavlarında radikal bir değişiklik yok"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak bir geçiş sürecini bu sene başlatacaklarını, bunu bu sene çok yumuşak bir geçişle sağlayacaklarını ve hiçbir endişeye gerek olmadığını söyledi. YÖK Başkanı Saraç, “Öğrencilerimizin çalışma stillerini, usullerini, üslubunu değiştirecek radikal bir değişiklik yok” dedi.

5.1.2017Eğitim
“YÖK Sağlık Söyleşileri” Samsun’dan başlıyor

“YÖK Sağlık Söyleşileri” Samsun’dan başlıyor

YÖK, tarihinde ilk kez üniversitelerde öğrenci ve akademisyenlere yönelik olarak “YÖK Sağlık Söyleşileri” başlığı altında güncel sağlık konularının ele alınacağı söyleşiler düzenliyor.

5.1.2017Eğitim
Iraklı Bakan İsadan YÖKe ziyaret

Iraklı Bakan İsa'dan YÖK'e ziyaret

Irak Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Abdulrezzak Abdulcelil el İsa, çok sayıda Türk üniversitesinin Irak'taki üniversitelerle yaptığı iş birliğinin yeni ufuklar açarak devam ettiğini bildirdi.

4.1.2017Eğitim
YÖK, sağlıkta şiddeti ele alacak

YÖK, sağlıkta şiddeti ele alacak

YÖK, 5 Ocak’ta ilk kez Samsun'da düzenlenecek "Sağlık Söyleşileri" kapsamında, "Sağlıkta Şiddet, Hekime Saygı" konusu ele alacak.

4.1.2017Eğitim
YÖK’ün ‘Sağlık Söyleşileri’ başlıyor

YÖK’ün ‘Sağlık Söyleşileri’ başlıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ilk kez geçen yıl üniversitelerde düzenlediği ‘Kültür-Sanat Söyleşileri’ne ek olarak ‘Sağlık Söyleşileri’ni de başlatıyor.

2.1.2017Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mühimmat gönderiyoruz derseniz kusura bakmayın, bunu biz yutmayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Mühimmat gönderiyoruz' derseniz kusura bakmayın, bunu biz yutmayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Mühimmat gönderiyoruz' derseniz kusura bakmayın, bunu biz yutmayız

29.12.2016Ankara
Akademisyenlere indirimli Müzekart hazırlığı

Akademisyenlere indirimli Müzekart hazırlığı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya, 28 Aralık’ta düzenlediğimiz toplantıda asistanlardan başlayarak tüm akademisyenlerin Müzekart alımında özel indirim uygulanmasını teklif ettik. Sayın Bakanımız teklifimize olumlu yaklaştı ve bu konuda bir çalışma başlatacaklarını söyledi. Zannedersem kendisi çok hızlı bir şekilde bu konuyu ilgililerle değerlendirip, uygulamaya koyacak" dedi.

29.12.2016Eğitim
YÖK Başkanı: 1000 araştırma görevlisi alacağız

YÖK Başkanı: 1000 araştırma görevlisi alacağız

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın da katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada 1000 araştırma görevlisi alacaklarını duyurdu. 

28.12.2016Eğitim
Eğitim fakültelerinde boş kontenjan kalabilir: Baraj etkisi

Eğitim fakültelerinde boş kontenjan kalabilir: Baraj etkisi

YÖK geçen hafta eğitim fakültelerine 240 bin barajı getirildiğini ve bazı öğretmenlik alanlarının puan türünün değiştiğini açıkladı. Uzmanlara göre baraj 2016’da uygulansaydı bu fakültelerde 2 bin 579 kontenjan boş kalacaktı.

26.12.2016Eğitim
LYS açık uçlu soru nedir Açık uçlu soru örnekleri

LYS açık uçlu soru nedir? Açık uçlu soru örnekleri

LYS açık uçlu soru sistemi öğrenciler tarafından merak konusu oldu. Bugüne kadar hep test sınavlarına giren adaylar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın açıklamaları ile daha farklı bir uygulama ile karşılaşacaklarını öğrendi. YÖK Başkanı Saraç'ın yaptığı açıklamada LYS açık uçlu soru sisteminin yavaş yavaş yürürlüğe gireceği bilgisi edinildi. Peki açık uçlu soru nedir? Bu sisteme ne zaman geçilecek? İşte LYS açık uçlu soru örnekleri

26.12.2016Eğitim
Mazeretten 44 bin atama

Mazeretten 44 bin atama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in aile birliği mazeretini belgelediği halde özür grubu ataması yapılmayan öğretmenlerin mağduriyeti ile ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı.

25.12.2016Eğitim
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç: Yükseköğretimde taşlar yerinden oynadı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç: "Yükseköğretimde taşlar yerinden oynadı"

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Aslında yükseköğretimde taşlar yerinden oynadı. Hiçbir işi, eskiden rutin şu şekilde yapılıyordu, aynı şeyi devam ettirelim anlayışı ile yapmıyoruz, bambaşka şekilde yapıyoruz" dedi.

25.12.2016Eğitim
YÖK Başkanı Saraç: Açıköğretim fakültelerinde kalite artacak

YÖK Başkanı Saraç: Açıköğretim fakültelerinde kalite artacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Açıköğretim fakültesi sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili, "Bu programlardan çıkanların elde ettiği nitelikler, haklar, yetkiler örgündeki ile aynı ise buranın da ölçme ve değerlendirme kalitesinin yükseltilmesi lazım. Dört yanlış bir doğruyu götürecek ama eminim ki öğrencilerimiz daha fazla çalıştıklarında bu zorluğun üstesinden gelecekler" dedi.

24.12.2016Eğitim
2017 LYS klasik mi olacak LYSde açık uçlu soru ne demek

2017 LYS klasik mi olacak? LYS'de açık uçlu soru ne demek?

LYS değişikliğinin kısa sürede yayılması ardından üniversiteye giriş hayali kuran pek çok öğrencinin kafasında soru işaretleri oluştu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, açık uçlu soru sistemine geçileceğinin bilgisini verdi. Yeni sisteme karşı çıkan bazı vatandaşlar, yeni LYS uygulamasına tepkisini sosyal medyadan diel getirdi. Peki, 2017 LYS klasik mi olacak? Açık uçlu soru ne demek?

24.12.2016Gündem
İlahiyat fakültesinde okuyacaklar bu habere dikkat İlahiyat puan türü değişiyor mu

İlahiyat fakültesinde okuyacaklar bu habere dikkat! İlahiyat puan türü değişiyor mu?

İlahiyat fakültesine girmek isteyenler için yeni bir gelişme yaşandı! YÖK’ten gelen açıklamayla İlahiyat Fakültelerine girecek öğrencilerin artık sınavın YGS yerine sınavın ikinci aşamasından değerlendirileceği duyuruldu. Peki, YGS sınavından çıkarılıp LYS puan türüne alınan diğer bölümler hangileri? İşte, İlahiyat fakültesi puan türünde yapılan son değişiklik ve detaylar!

23.12.2016Eğitim
Rektör adaylarının profili önemli

Rektör adaylarının profili önemli

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, kanun hükmünde kararname (KHK) ile üniversitelerdeki rektörlük seçimlerinin kaldırılmasıyla ilgili, "Bu yasanın getirdiği en büyük imkan şu, ilk defa herhangi bir üniversitemiz için bütün Türkiye'deki insan havuzundan istifade etme imkanı doğdu" dedi. Saraç ayrıca, yıllardır Hakkari ile İstanbul Üniversitesi rektörünün aynı profilde seçildiği bir dönemin yaşandığını ve farklı illerdeki üniversitelerde aranan profillerin aynı olmaması gerektiğini, bu nedenle profile önem verdiklerini söyledi.

23.12.2016Eğitim
YÖKten sınav geçiş hakkı için flaş açıklama

YÖK'ten sınav geçiş hakkı için flaş açıklama

Sınavsız geçiş hakkı kalktı yerine ek puan geldi. Meslek lisesi mezunlarının, ön lisans programlarına yerleştirilmelerinde, aldıkları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı 0,06 olarak belirlendi.

21.12.2016Eğitim
YÖK, meslek liseliler için ‘ek puan’ı açıkladı

YÖK, meslek liseliler için ‘ek puan’ı açıkladı

YÖK, sınavsız geçişin kaldırıldığı meslek lisesi mezunlarının, üniversitelerin aynı alandaki ön lisans programlarına yerleştirilmelerinde, merkezi sınavlardan aldıkları puanlara ilave edilecek ‘ek puan’ katsayını 0.06 olarak belirledi.

21.12.2016Eğitim
2 bin doktora adayına burs için geri sayım başladı

2 bin doktora adayına burs için geri sayım başladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 100 tematik alanda 2 bin kişiye yönelik başlatılacak "100/2000 YÖK doktora bursları"nın 22 Aralık 2016 ile 6 Ocak 2017 tarihleri arasında, yükseköğretim kurumlarının başvurularının alınmasıyla başlayacağını belirtti. Saraç, 23-27 Ocak'ta adayların kurumlara başvuru yapacağını, şubat ayı içinde de sonuçların ilan edileceğini söyledi.

21.12.2016Eğitim
YÖK başkanından tebrik mektubu

YÖK başkanından tebrik mektubu

İskenderun Teknik Üniversitesi’ni (İSTE) tercih eden ve bölümlerine birincilikle yerleşen öğrencilere, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yekta Saraç tarafından tebrik mektubu gönderildi.

21.12.2016Eğitim
Mesleki ve teknik liseler için yeni düzenleme: Sınavsız geçiş yok

Mesleki ve teknik liseler için yeni düzenleme: Sınavsız geçiş yok

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin meslek yüksekokullarına sınavsız geçişi kaldırılarak ek puan getirildi. 2017’den itibaren uygulanacak ek puanın katsayısını YÖK bugün açıklayacak. 2016 yılında 155 binden fazla öğrenci sınavsız geçişle bir ön lisans programına yerleşerek üniversiteli olmuştu.

20.12.2016Eğitim
YÖK Başkanından KİYÜ öğrencilerine tebrik

YÖK Başkanı'ndan KİYÜ öğrencilerine tebrik

YÖK Başkanı'ndan KİYÜ öğrencilerine tebrik

16.12.2016Kilis

Yazar Sonuçları

7 YÖK Başkanı ile çalıştı

7 YÖK Başkanı ile çalıştı

6 Kasım 1981’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK), kurulduktan bir süre sonra personel aramaya başladı. Kızılay’da Selanik Caddesi’ndeki ilk binasında sıraya giren onlarca insanı görünce birçok üniversitede okuyup, diplomayı almadan başkasına kayıt yaptıran ve son olarak da yayıncılık yapan 29 yaşındaki Ekrem Tektaş da bir form doldurdu. Mart 1982’de öylesine doldurduğu form üzerine YÖK’ün kapısından memur olarak girdi. Bir zamanlar Adalet Partisi’nin Selanik Sokak’ta bulunan bu binasında Süleyman Demirel’in çalışma odası artık YÖK Başkanı’nın makamıydı. Tektaş, daha sonra Süleyman Demirel “parti malı değil, şahsi malımdır” diyerek oturma koltuğunu isteyip, almasına tanıklık etmişti.

7.1.2017Nuran ÇAKMAKÇI