Yazarlara göre

Doğan HIZLAN131Yalçın BAYER110Murat BARDAKÇI61Memet ESER45Gila BENMAYOR19Kanat ATKAYA16Mehmet Ali BİRAND16Mehmet Y. YILMAZ16Ahmet HAKAN15Vahap MUNYAR15Emin ÇÖLAŞAN14Soner YALÇIN12Ayşen GÜR11Mehmet YAŞİN11Tuğrul ŞAVKAY11Yalçın DOĞAN11Cengiz SEMERCİOĞLU10Ertuğrul ÖZKÖK10Melis ALPHAN9Ayçe DİKMEN8Erdal İPEKEŞEN8Fatih ALTAYLI8Ayşe ARMAN7Taha AKYOL7Yaşar SÖKMENSÜER7Özdemir İNCE7Deniz SİPAHİ6Hadi ULUENGİN6Oya BERBEROĞLU6Tufan TÜRENÇ6Yener SÜSOY6Yılmaz ÖZDİL6Ayşegül DOMANİÇ YELÇE5Cengiz ÇANDAR5Figen BATUR5Gökhan KİMSESİZCAN5Oktay EKŞİ5Sahrap SOYSAL5Yurtsan ATAKAN5Cemal TÜKEL4Kubilay KESKİN4Nedim BUBİK4Onur BAŞTÜRK4Rahmi TURAN4Seçim AYDIN4Uğur Ergan4Yaşar AKSOY4Ali Atıf BİR3Cüneyt ÜLSEVER3Eray GÖRGÜLÜ3Gamze CİZRELİ3Gence Alton3Gülçin TELCİ3Melike Karakartal3Yasemin BORAN3Şenay DÜDEK3Şükrü KÜÇÜKŞAHİN3Ayşe ARAL2Bahar AKINCI2Cengiz ÖZDEMİR2Ebru ÇAPA2Erman TOROĞLU2Eyüp CAN2Fatih ÇEKİRGE2Gülse BİRSEL2Hakan GENCE2Mehmet Nuri YILMAZ2Melike Birgölge2Mete Tamer OMUR2Naci Cem Öncel2Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ2Pakize SUDA2Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU2Selim Türsen2Sevil ATASOY2Seçkin TÜRESAY2Tolga AKYILDIZ2Tuna KİREMİTÇİ2Uğur CEBECİ2Uğur DÜNDAR2Uğur VARDAN2Yorgo KIRBAKİ2Ömür GEDİK2Ünal Özüak2İsmet BERKAN2İzzet ÇAPA2Ajda PEKKAN1Arda TÜRKMEN1Arman Kırım1Atilla TÜRKER1Ayşe ÖZEK KARASU1Banu TUNA1Banu ŞEN1Bekir COŞKUN1Ceren Şehirlioğlu1Deniz BAYRAMOĞLU1Deniz Gürel1Doğan ULUÇ1Dursun GÜNDOĞDU1Enis BERBEROĞLU1

tarihi eser

haberleri ve son dakika gelişmeleri
4.193  adet haber bulundu.

8 maddede Hasankeyf’in insanlık tarihi açısından önemi

8 maddede Hasankeyf’in insanlık tarihi açısından önemi

1981'de doğal koruma alanı ilan edilen Hasankeyf, yapımı süren Ilısu Barajı ile sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya.Çevreciler, Hasankeyf’in UNESCO listesine alınmazsa sular altında kalacağına dikkat çekiyor.#HasankeyfToUnesco etiketiyle konuya dikkat çekmek isteyenlerin sayısı sosyal medyada hızla artıyor.Peki adına ‘Hasankeyf yok olmasın’ kampanyaları düzenlenen ilçe neden bu denli önemli? İşte 8 maddede Hasankeyf’in insanlık tarihi

06.07.2015Her şey
Müze yetkilileri tarihi eser vazoyu kıran çocuğu arıyor

Müze yetkilileri tarihi eser vazoyu kıran çocuğu arıyor

Ama sandığınız sebepten değil.Ipswich, Suffolk'taki Christchurch Mansion müzesi, geçtiğimiz sene 221 senelik vazoyu kazara kıran çocuğu ve ailesini, vazonun tamir edildiğini göstermek için tekrar müzeye davet ediyorlar.

06.07.2015Hayat
Müziğimi çal, emeğimi çalma

Müziğimi çal, emeğimi çalma

Müzik meslek birlikleri içinde yaşanan tartışmalar, son dönemde çok ses getiriyor.Bu durumu ve yaşananları, kendi söylemiyle “en meşhur yönetim kurulu” MÜYORBİR’in başkanı Burhan Şeşen’e sorduk.

04.07.2015Paparazzi
Reza Zarrab'ın yalısındaki asansör ve kaçak kat yıkılacak

Reza Zarrab'ın yalısındaki asansör ve kaçak kat yıkılacak

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında bir süre tutuklu kalan işadamı Reza Zarrab ile eşi Ebru Gündeş’e ait Kanlıca’daki yalılar, kaçak kat ve aradaki asansör yıkılarak eski haline getirilecek.İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Kandilli’deki tarihi köşkün de projeye uygun hale getirilmesine karar verdi.Zarrab hakkında suç duyurusu kararı da çıktı.Dava açılırsa Zarrab Ailesi 5 yıla kadar hapisle yargılanacak.

03.07.2015Gündem
Bayan Bach’la aile dedikoduları

Bayan Bach’la aile dedikoduları

Leipzig’de haziran, ıhlamur ve Bach mevsimi.Neredeyse tüm sokakları dolduran ağaçlar çiçekleniyor, kent ıhlamur bahçesine dönüşüyor.Gelmiş geçmiş en ünlü Leipzigli, besteci Johann Sebastian Bach, meydanlarda, konser salonlarında festivalle anılıyor.Fırsatı değerlendirip Bach’ın cefakâr eşi Anna Magdalena’yla buluştum.

28.06.2015Seyahat
Antakya’da medeniyetin tarihi yeniden yazılıyor

Antakya’da medeniyetin tarihi yeniden yazılıyor

Alalah antik kentindeki çalışma15’inci yılına giriyor.Kazıların geldiği nokta kritik.Bu aşamadan sonra antik kent sanattan kültüre, yeme içmeden giyim kuşama kadar birçok konuda tarih kitaplarını değiştirecek bir seyir izliyor.Şimdiye dek çıkanların şöhretiyse sınırları aşmış durumda.

28.06.2015Seyahat
Bizim Bakkal’a Türkiye'den de destek

Bizim Bakkal’a Türkiye'den de destek

Berlinlilerin sahip çıktığı ‘Bizim Bakkal’a, Türkiye’den de destek geldi.Geçen yılki yerel seçimlerde İstanbul’da Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na CHP’den aday olan Aylin Kotil, ‘Bizim Bakkal’ için düzenlenen dayanışma eylemine katıldı.

26.06.2015Avrupa
Hali içler acısı

Hali içler acısı

İZMİR'in Ödemiş İlçesi Bademli Mahallesi'nde bulunan tarihi ev, harabeyi andıran görüntüsüyle çevre sakinlerini tedirgin ediyor.Ödemiş Belediyesi'nin tedbir amacıyla brandalarla kapladığı 100 yıllık binanın yakınından geçmeye korkan mahelleli, yetkililerden acil çözüm istedi.

24.06.2015Ege
Reza Zarrab, tarihi binalarda yasadışı kat çıkıp istediği gibi restore ediyor

Reza Zarrab, tarihi binalarda yasadışı kat çıkıp istediği gibi restore ediyor

17 Aralık ‘rüşvet ve yolsuzluk’ operasyonunda ismi geçen İşadamı Reza Zarrab’ın Kanlıca’daki yalısına kaçak kat çıkması ve asansör eklemesinin ardından, ‘yıkılamaz’ kaydı olduğu ileri sürülen Kandilli’deki tarihi köşkü yıkarak bir kat fazla ve aslına uygun olmayan şekilde yeniden inşaa ettiği ileri sürüldü.

23.06.2015Ekonomi
Define avcılarını yakalamak isteyen jandarma uzman çavuş şehit oldu, 2 er de yaralandı

Define avcılarını yakalamak isteyen jandarma uzman çavuş şehit oldu, 2 er de yaralandı

DENİZLİ’nin Honaz İlçesi’nde jandarma ile 5 define kaçakçısı arasında silahlı çatışma çıktı.Kaçan define kaçakçılarını yakalamaya çalışan 32 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Cengiz Darbaş, uçurumdan yuvarlanarak şehit oldu.2 jandarma eri de kuyuya düşerek yaralandı.Define kaçakçılarından 4’ü yakalanırken, kaçak 1 kişinin yakalanması için bölgede kapsamlı arama başlatıldı.

21.06.2015Ege
Define avcıları jandarmayla çatıştı: 1 şehit, 2 asker yaralı

Define avcıları jandarmayla çatıştı: 1 şehit, 2 asker yaralı

Denizli'nin Honaz İlçesi’nde jandarma ile 5 define kaçakçısı arasında silahlı çatışma çıktı.Kaçan define kaçakçılarından biri Jandarma Uzman Çavuş Cengiz Darbaş'ı uçurumdan itti.Uzman Çavuş Darbaş şehit oldu.İki jandarma eri de kuyuya düşerek yaralandı.Define kaçakçılarından 4’ü yakalanırken, kaçak 1 kişinin yakalanması için bölgede kapsamlı arama başlatıldı.

21.06.2015Gündem
Burası Antalya: Tabela Mezarlığı

Burası Antalya: Tabela Mezarlığı

Burası dünya turizminin gözbebeği Antalya.Ancak objektiflere yansıyan fotoğraflarda daha çok reklam tabelası mezarlığına dönüşen bir kenti andırıyor.Bütün caddeler, sokaklar estetik dışı can ve mal güvenliğini tehdit eden reklam uygulamaları ile dolu.Göreve gelen her siyasi temizlik sözü verse de sözler çabuk unutuluyor.

17.06.2015Gündem
Sahiller ve İstanbul çok renkli

Sahiller ve İstanbul çok renkli

Yaz başladı.Tatil beldeleri hazır.İşletmeler de.Üstelik bu yaz her tarafta yerde yeni yerler açılmış durumda.Ayvalıktan Kemer’e, İstanbul’dan Alaçatı’ya işte size 35 yeni mekân.

14.06.2015Seyahat
İnsanlık tarihi Urfa’da sergileniyor

İnsanlık tarihi Urfa’da sergileniyor

Balıklıgöl yakınındaki 200 dönümlük alana inşa edilen Şanlıurfa Müze Kompleksi bünyesindeki Arkeoloji Müzesi, tarihi eser, canlandırma ve imitasyonlarla ziyaretçilerini insanlık tarihinde kronolojik bir yolculuğa çıkarıyor.

12.06.2015Keyif
AP'den Esad ve IŞİD'e kınama

AP'den Esad ve IŞİD'e kınama

Avrupa Parlamentosu (AP), Esad rejimi ve terör örgütü IŞİD tarafından Suriye'de sivil halka yönelik sistemli saldırıları kınadı.

11.06.2015Dünya
Seçim sonrası ilk gündem: Reza Zarrab'ın kaçak yalı katına soru önergesi

Seçim sonrası ilk gündem: Reza Zarrab'ın kaçak yalı katına soru önergesi

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasına adı karışan işadamı Reza Zarrab’ın, eşi Ebru Gündeş adına 2011 yılında aldığı ve yasa gereği çivi bile çakılması yasak olan Kanlıca’daki tarihi ikiz yalıda yapılan ‘kaçak yapılaşma’, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin seçim sonrası ilk oturumunda soru önergesiyle gündeme taşındı.

10.06.2015Gündem
Efsaneleri sevdiren adam

Efsaneleri sevdiren adam

Dünyanın çeşitli kesimlerindeki müzelerde başka ülkelere ait tarihi eserler sergilenmektedir.Bu yeni bir şey değildir.Yıllardır böyledir.Örneğin Londra’daki British Museum’da (İngiliz Müzesi) İngilizlerin Birleşik Krallık’ın sömürgelerinden veya başka ülkelerden alıp getirdikleri, daha doğrusu çalıp getirdikleri çok sayıda tarihi eserler vardır.

06.06.2015Avrupa
Bursa'da tarihi eser operasyonu

Bursa'da tarihi eser operasyonu

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, bir otomobilin bagajında Roma ve Doğu Roma dönemlerinden kalma 458 parça tarihi eser ele geçirildi.

04.06.2015Gündem
Nazım Hikmet Vakfı AVM mi oluyor?

Nazım Hikmet Vakfı AVM mi oluyor?

Bugün Nazım Hikmet'in ölüm yıl dönümü.Taksim'de Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın olduğu 116 yıllık binanın boşaltılması isteniyor.Gerekçe olarak binanın AVM yapımı için 49 yıllığına kiralandığı iddia ediliyor.Bina sahibi Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’nın Hürriyet’e yaptığı açıklamaya göre ise, bina yıkılıp yerine AVM yapılmayacak.Aslına uygun restore edildikten sonra otel amacıyla kullanılacak.

02.06.2015Her şey
Reza Zarrab’ın katını kimse görmemiş

Reza Zarrab’ın katını kimse görmemiş

Reza Zarrab’ın Ebru Gündeş’e hediye alıp neredeyse yeniden yaptırdığı Boğaz kıyısındaki yalı iddiaya göre hiç denetlenmedi; Koruma Kurulu bile tadilatı Sözcü gazetesinin pazar günkü haberleriyle fark etti.

02.06.2015Gündem
Binali Yıldırım:

Binali Yıldırım: "Tünel, yılda 30 milyon liralık tasarruf sağlayacak"

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu dönemde yapımına başlanan Konak Tüneli’nden günde 17 bin aracın geçtiğini, 30 bin aracın geçişi düşünüldüğünde akaryakıt giderlerinden yılda 30 milyon liralık tasarruf sağlanacağını söyledi.

01.06.2015Ege
Binali Yıldırım Konak Tüneli'nce incelemelerde bulundu

Binali Yıldırım Konak Tüneli'nce incelemelerde bulundu

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu dönemde yapımına başlanan Konak Tüneli’nde incelemelerde bulundu.Yıldırım, tüneli kullanan araçların sürücüleriyle sohbet etti.

01.06.2015Gündem
Silivri'de 5 defineci gözaltına alındı

Silivri'de 5 defineci gözaltına alındı

Silivri'de ormanlık alanda 6 metre çapında 10 metre derinliğinde çukar açarak define arayan 5 kişi gözaltına alındı.

01.06.2015Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Aydın'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Aydın'da konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Adnan Menderes ve arkadaşları bu millete hizmet etti, bu milletin geleceği için mücadele verdi.Onlar asla bu millete tepeden bakmadı.Hayatları pahasına milletin yanında olmaktan milletle yol yürümekten vazgeçmediler.Darağacına çıkarken bile milletin gönlündeki sevgi tahtında bir basamak daha yükseliyordu" dedi.

27.05.2015Gündem
Atina için yapılan proje ödül kazandırdı

Atina için yapılan proje ödül kazandırdı

İZMİR'deki Gediz Üniversitesi öğrencileri Fatmanur Şahin ve Abdou Kerim Ndong, Atina Akropolü için mimari proje hazırladı.Bu insanlık mirasına sergi alanı tasarlayan gençler, ödüle layık görüldü.

26.05.2015Ege
Demirtaş: HDP bir Robin Hood hareketidir

Demirtaş: HDP bir Robin Hood hareketidir

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti’ni eleştirip, "HDP bir Robin Hood hareketidir.Zenginden alıp, fakire veren bir harekettir" dedi.

25.05.2015Gündem
Tarihe Saygı Ödülleri başvuruları başladı

Tarihe Saygı Ödülleri başvuruları başladı

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 13'üncü kez düzenlediği "Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri" için başvurular başladı.Tarihi yapıların korunmasını teşvik eden Koruma Ödülleri için son başvuru tarihi 21 Ağustos olarak belirlendi.

25.05.2015Ege
Tarihi esere ışık tutunca gerçek ortaya çıktı!

Tarihi esere ışık tutunca gerçek ortaya çıktı!

Bursa'da, cam kase ve heykelcilikten oluşan kaçak tarihi eserler ele geçirildi.Eserler incelenirken üzerlerine ışık tutulduğunda gerçek ortaya çıktı.

22.05.2015Her şey
Tarihi esere ışık tutunca gerçek ortaya çıktı!

Tarihi esere ışık tutunca gerçek ortaya çıktı!

Bursa'da, cam kase ve heykelcilikten oluşan kaçak tarihi eserler ele geçirildi.Eserler incelenirken üzerlerine ışık tutulduğunda gerçek ortaya çıktı.

22.05.2015Her şey
Ve mutlu son.

Ve mutlu son.

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İzmir Kordon'da restore edilen Atatürk Müzesi'nin açılışını yaptı.Çelik, "Atatürk'ün İzmir'e verdiği önemi biliyoruz.İzmir'in niteliklerinin dünyaya daha iyi anlatılması benim bakanlığımın görevleri arasındadır.İzmir'in daha iyi tanıtılması çoğulculuğunu, toplumsal barışını anlatmak için özel strateji izliyoruz, özel önem atfediyoruz" dedi.

19.05.2015Ege
Devlet Bahçeli Afyonkarahisar'da konuştu

Devlet Bahçeli Afyonkarahisar'da konuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yürüdük yürüyeli hainler korkuyor.Yürüdük yürüyeli rüşvetçiler siniyor, millet düşmanları telaşla sağa sola kaçışıyor ama nafile, kaçamayacaklar, kurtulamayacaklar, mutlaka yedikleri haram lokmalar burunlarından getirilecektir" dedi.

19.05.2015Gündem
Atatürk'ten Bandırma vapurunun kaptanına: “Düşman görürseniz gemiyi en yakın sahile oturtunuz!”

Atatürk'ten Bandırma vapurunun kaptanına: “Düşman görürseniz gemiyi en yakın sahile oturtunuz!”

Yazar Abdullah Özkan, ‘1919-Atatürk’ün Anlatımıyla Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e adlı kitabında, Nutuk’u daha sade bir dille, açıklamalarla anlatıyor.Kitapta Ulu Önder’in Samsun’a çıkışına ilişkin çarpıcı detaylar var.Atatürk, yola çıkarken, batırılma tehlikesine karşı Bandırma vapurunun kaptanına şöyle diyor: “Düşman görürseniz gemiyi en yakın sahile oturtunuz!”

19.05.2015Gündem
Fransız ressam ile ilgili şok iddia

Fransız ressam ile ilgili şok iddia

Yalova'da ünlü Fransız ressam Paul Cezanne'e ait olduğu ileri sürülen tablo ele geçirildi.

17.05.2015Avrupa
Yalova'da Paul Cezanne'ye ait tablo ele geçirildi

Yalova'da Paul Cezanne'ye ait tablo ele geçirildi

Yalova Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, ünlü Fransız ressam Paul Cezanne’ye ait olduğu öne sürülen, piyasa değeri 150- 200 milyon dolar olduğu belirtilen tabloyu satmak isteyen 3 kişiyi yakalandı.

17.05.2015Keyif
Suluboya Festivali'ne renkli kapanış

Suluboya Festivali'ne renkli kapanış

Bornova Belediyesi ile Uluslararası Suluboya Ressamları Derneği'nin (IWS) birlikte düzenlediği Uluslararası Homeros Sanat Yoluyla Sevgi ve Barış Suluboya Festivali renkli finalle son buldu.50 ressamın Bornova'nın Tarihi Çarşısı'nı 20 metrelik kağıda işleyerek Dünya rekoru kırdığı Festival kapsamında düzenlenen yarışmada derece giren sanatçılar ödüllerini Başkan Olgun Atila'nın elinden aldı.

16.05.2015Ege
Çölün antik gelini IŞİD’in yoluna çıktı

Çölün antik gelini IŞİD’in yoluna çıktı

Ortadoğu’yu kana boğan, Irak’ta tarihi eserleri balyozlarla kıran IŞİD terör örgütü, Suriye’nin ‘Çölün Gelini’ denen 2 bin yıllık tarihi antik kenti Palmira’ya 2 kilometre kadar yaklaştı.

16.05.2015Dünya
Bu bir dünya rekoru

Bu bir dünya rekoru

İZMİR’de, Uluslararası Homeros Sanat Yoluyla Sevgi ve Barış Suluboya Festivali ve Yarışması’nda bir dünya rekoru kırıldı.Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda dünyaca ünlü 50 ressam 20 metrelik suluboya resim yaptı.Bornova’nın 1000 yıllık tarihi çarşısı, İtalya’da özel olarak hazırlanan suluboya kağıdına işlendi.Bornova’da yapılan bu çalışma ile Guinness Rekorlar kitabına başvurulacak.

14.05.2015Ege
Bursa'ya Avrupa'dan başarı belgesi

Bursa'ya Avrupa'dan başarı belgesi

İtalya'da 33 ülkenin yarıştığı Heritage in Motion Yarışması"nda Bursa'nın tanıtımı için hazırlanan "Elimde Sazım Bursa'da Gözüm" isimli klip başarı belgesine layık görüldü.

12.05.2015Avrupa
Michelangelo insansa ben neyim?

Michelangelo insansa ben neyim?

Roma büyülü ışığı, her köşe başında rastlanılan tarihi kalıntılarıyla bir tiyatro sahnesini andırıyor.

11.05.2015Seyahat
Demirdöküm bu reklamı hemen yenilemeli…

Demirdöküm bu reklamı hemen yenilemeli…

Berberde tıraş olurken açık televizyonda göz ucuyla gördüm reklamı.

22.06.2015Cengiz SEMERCİOĞLU
Tarih katliamının sorumlusu var mı?

Tarih katliamının sorumlusu var mı?

Hatay Arkeoloji Müzesi’nde Roma dönemine ait mozaikler restorasyon adı altında katledildi.

07.05.2015Cengiz SEMERCİOĞLU
Ailemizin aşçısı

Ailemizin aşçısı

03.07.2015Doğan HIZLAN
Ay ışığında müzik dinlemek

Ay ışığında müzik dinlemek

CUMARTESİ akşamı Efes Celsus Kütüphanesi’nde Franz Liszt Oda Orkestrası&Arkas Trio’nun konserindeydim.

23.06.2015Doğan HIZLAN
Anneciğim Türkler Venedik’te

Anneciğim Türkler Venedik’te

TÜRKİYE bu yıl 56.yapılan Uluslararası Venedik Sanat Bienali’nde ilk kez kendi pavyonunda.

09.05.2015Gila BENMAYOR
Gezi direnişi ve çözüm süreci

Gezi direnişi ve çözüm süreci

17.05.2015Gülse BİRSEL
Onların evi de Hollywood'da

Onların evi de Hollywood'da

Dizi filmlerden sinema uyarlamalarına yeni bir halka ekleniyor.‘Entourage’, Hollywood’un pırıltılı dünyasında tutunmaya çalışan bir grup sıkı dostun hikâyesini eğlenceli bir dille anlatıyor.

04.07.2015Uğur VARDAN
İkramiye sözünü unutmayın

İkramiye sözünü unutmayın

07.07.2015Yalçın BAYER
‘Biz varız, ya siz?’

‘Biz varız, ya siz?’

20.05.2015Yalçın BAYER
Eskişehirli yargıcı kutlarım

Eskişehirli yargıcı kutlarım

12.05.2015Yalçın BAYER