Suriyeli Kürtler

 • Demirtaş'tan sürpriz Rusya ziyareti - Suriyeli Kürtler
  Demirtaş'tan sürpriz Rusya ziyareti21.12.2014
  PlanetHalkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çeşitli temaslarda bulunmak üzere İstanbul'dan Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti.Demirtaş'ın, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda da görüşmeler yapacağı belirtildi.
 • Emre KIZILKAYA

  Suruç'ta Türk bayrağını kim indirdi - Suriyeli Kürtler
  Suruç'ta Türk bayrağını kim indirdi02.12.2014
  YazarlarHaftasonu Batı medyasında da yer alan "IŞİD Kobani'ye ilk kez Türkiye üstünden saldırdı" iddiasında son durum şöyle:
 • Kobani’deki Peşmerge değişecek iddiası - Suriyeli Kürtler
  Kobani’deki Peşmerge değişecek iddiası30.11.2014
  PlanetABD’nin saldırıları, çatışmalar ve intihar saldırılarında 24 saatte Kobani’de 50 IŞİD teröristinin öldüğü bildirilirken, Suriyeli Kürtlere takviye için gelen Iraklı Peşmerge güçlerinin değiştirileceği açıklandı.
 • Yeşiller de akıllanmaya başladı - Suriyeli Kürtler
  Yeşiller de akıllanmaya başladı25.11.2014
  AvrupaGEÇEN hafta Hamburg’da Yeşiller’in, yani Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin kurultayı vardı.
 • Başbakan Ahmet Davutoğlu: Alevilerin nasıl CHP'li olabildiklerine hep şaşmışımdır - Suriyeli Kürtler
  Başbakan Ahmet Davutoğlu: Alevilerin nasıl CHP'li olabildiklerine hep şaşmışımdır18.11.2014
  PlanetBaşbakan Prof.Ahmet Davutoğlu, dün Filipinler’den Türkiye’ye dönerken gezisini izleyen gazetecilerle uçakta yaptığı sohbette Alevi meselesi, çözüm süreci ve IŞİD konusunda bir dizi açıklamada bulundu.
 • Verda ÖZER

  Kobani ile yüzleşmek - Suriyeli Kürtler
  Kobani ile yüzleşmek31.10.2014
  YazarlarKOBANİ direnişi ve ardından yaşanan 6-7 Ekim olayları, bizleri hem çözüm sürecinin zaaflarıyla yüzleştirdi.Hem de bölgedeki yeni gerçeklikle.
 • Cengiz ÇANDAR

  Peşmerge Kobani'de, Ankara "ofsayt"ta. - Suriyeli Kürtler
  Peşmerge Kobani'de, Ankara "ofsayt"ta.29.10.2014
  YazarlarPeşmerge’nin Türkiye toprakları üzerinden Kobani’ye geçmesi, ilk bakışta göründüğünden çok daha önemli bir olay.Tarihi bir gelişme.
 • Davutoğlu: Kobani değil Suriye politikası - Suriyeli Kürtler
  Davutoğlu: Kobani değil Suriye politikası27.10.2014
  PlanetTürkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, kamuoyunu tatmin etmek için sadece Kobani'ye yardıma yönelik bir stratejiyi kabul etmeyeceklerini söyledi.
 • ABD'nin silahları IŞİD'in eline geçti - Suriyeli Kürtler
  ABD'nin silahları IŞİD'in eline geçti22.10.2014
  PlanetABD Savunma Bakanlığı, Kobani'deki Suriyeli Kürtlere ulaşması için havadan yapılan askeri yardım paketlerinden birinin IŞİD'in eline geçtiğini doğruladı.
 • Suriyeli Kürtler anlaştı - Suriyeli Kürtler
  Suriyeli Kürtler anlaştı22.10.2014
  PlanetSuriye'nin Rojava bölgesinde bulunan Kürt siyasi hareketlerinin 9 günden bu yana Kuzey Irak'ın Duhok kentinde yaptığı görüşmeler sona erdi.Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin çağrısı ile yapılan toplantıda 3 başlık altında anlaşan gruplar, Duhok Anlaşmasını imzaladı.
 • Rojava’da özerklik pekişiyor - Suriyeli Kürtler
  Rojava’da özerklik pekişiyor22.10.2014
  PlanetKobani krizinin ardından Suriyeli Kürtler birliğin sağlanması açısından önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani’nin ev sahipliğinde bir araya gelen muhalif Suriyeli Kürtlerin, Rojava diye anılan üç kantonlu Kürt özerk bölgesinin yönetimi konusunda anlaştığı iddia ediliyor.
 • Times: Kürtler, yeni bir devlet kurmak için uzlaşıyor - Suriyeli Kürtler
  Times: Kürtler, yeni bir devlet kurmak için uzlaşıyor21.10.2014
  PlanetTimes gazetesinde "Kürtler, yeni bir devlet kurmak için uzlaşıyor" başlıklı bir habere yer veriliyor.
 • Peşmerge koridoru - Suriyeli Kürtler
  Peşmerge koridoru20.10.2014
  PlanetKobani’de IŞİD’e karşı savaşan YPG’lilere silah desteği anlamında birkaç gündür başdöndürücü bir trafik yaşandı.ABD, Kobani’deki Kürtlere havadan Iraklı Kürtlerden temin edilen silahları attığını açıkladı.Türkiye ise topraklarından Iraklı Peşmergenin Kobani’ye geçmesine izin verdi.
 • Avrupa'da 'Seyirci Türkiye' görüntüsü - Suriyeli Kürtler
  Avrupa'da 'Seyirci Türkiye' görüntüsü17.10.2014
  AvrupaSURİYE ve Irak’taki gelişmeler, Avrupa kamuoyunda Türkiye’ye bakışı değiştirdi.
 • Verda ÖZER

  Yalçın Akdoğan’la çözüm süreci ve Kobani - Suriyeli Kürtler
  Yalçın Akdoğan’la çözüm süreci ve Kobani17.10.2014
  YazarlarGEÇTİĞİMİZ hafta tam 90’ların tortusu üzerimize çökmüştü ki, ani bir refleksle hem Kürt kanadı, hem hükümet çözüm sürecine daha da sıkı sarıldı.İvmeyi arttırdı.
 • Barzani PYD ile yakınlaşıyor - Suriyeli Kürtler
  Barzani PYD ile yakınlaşıyor16.10.2014
  PlanetIRAK Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Parlamentosu, Rojava’yı tanıyan ve her türlü yardım çağrısı yapan tasarıyı onaylarken KBY Başkanı Mesut Barzani ile Rojava’da özerkliğe giden Suriyeli Kürtler arasındaki husumetin giderilmesi yönünde yeni bir çalışma başlatıldı.
 • "BURASI DAĞ BAŞI MI" - Suriyeli Kürtler
  "BURASI DAĞ BAŞI MI"16.10.2014
  AvrupaBatı, Türkiye'nin Kobani'ye sınırı açmasını istiyor.Suriyeli Kürtlerle birlikte IŞİD'e karşı savaşmak isteyenler sınırdan rahatça geçsin diyor.Türkiye Batı'dan gelen bu eleştirilere bugüne kadar cevap vermedi.Ben bu soruyu doğrudan Bakan Nihat Zeybekçi'ye sordum.
 • 'Türkiye, Kobani’ye sınırı açmalı' - Suriyeli Kürtler
  'Türkiye, Kobani’ye sınırı açmalı'14.10.2014
  PlanetIŞİD’in Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’yi kuşatması birinci ayına girerken YPG güçleri batıdaki Til Şeir Tepesi’ni geri alarak buraya kendi bayraklarını dikti, doğuda da bir IŞİD bayrağı artık yok.Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ise Kobani’nin her an düşebileceğini söyleyerek “Türkiye mutlaka sınırını açmalı” dedi.
 • Fransa'dan Türkiye'ye 'Kobani' çağrısı - Suriyeli Kürtler
  Fransa'dan Türkiye'ye 'Kobani' çağrısı13.10.2014
  PlanetFransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Kobani’nin her an teröristlerin eline düşme olasılığı bulunduğunu belirterek, “Türkiye mutlaka sınırını açmalı” dedi.
 • Öcalan kantonu - Suriyeli Kürtler
  Öcalan kantonu07.10.2014
  PlanetRojava, her üçü de Türkiye ili sınırdaşı olan 3 özerk bölgeden oluşuyor.Bu 3 bölge yekpare bir bütün oluşturmuyor.En batıda Hatay ve Kilis ile komşu olan Afrin Kantonu var.Ortada Kobani Kantonu.En doğuda ise Mardin ve Şırnak ile komşu olan Cezire Kantonu var.Doğu sınırında Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi ile komşu olan bu kantonun nüfusu 1 milyon dolayında.Görevlilerin yakalarında, duvarlarda Abdullah Öcalan fotoğrafları var.Kadın akademisinde Öcalan posteri altında tarih dersleri veriliyor.Meydanda dev Öcalan posteri.
 • Akdoğan'dan Kobani protestolarıyla ilgili açıklama - Suriyeli Kürtler
  Akdoğan'dan Kobani protestolarıyla ilgili açıklama06.10.2014
  GündemBaşbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Kobani konusunda Türkiye'nin hiçbir şey yapmadığı büyük bir yalandır.Türkiye insani zeminde yapılabilecek ne varsa yapmaya çalışmaktadır" dedi.
 • Kobani’ye sessiz destek - Suriyeli Kürtler
  Kobani’ye sessiz destek03.10.2014
  GündemBaşbakan Davutoğlu, “Kobani’nin düşmemesi için ne gerekiyorsa da elimizden geleni yaparız” dedikten sonra, hükümetin Irak ile Suriye’ye asker gönderme ve yabancı silahlı güçleri Türkiye’de bulundurma yetkisini aldığı tezkere de Meclis’ten geçti.Hükümet IŞİD’e karşı Suriyeli Kürtlere açıkça destek vereceğini ortaya koydu.Ancak Ankara’nın bu desteği vermesi göründüğü kadar kolay değil.Bu yüzden Ankara’nın Kobani’ye desteğini ‘sessizce’ sürdürmesi bekleniyor.
 • Taha AKYOL

  Tezkere - Suriyeli Kürtler
  Tezkere01.10.2014
  YazarlarORTADOĞU’da sınırlar, bu arada Türkiye’nin güney sınırları sarsılıyor.
 • Guardian: Türkiye, IŞİD'le mücadelede büyük bir rol üstlenecek - Suriyeli Kürtler
  Guardian: Türkiye, IŞİD'le mücadelede büyük bir rol üstlenecek29.09.2014
  PlanetGuardian gazetesinin internet sitesinde yer alan bir yorum yazısında, Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede ne tür adımlar atabileceği irdeleniyor.
 • Suriyeli Kürtler doğal müttefikimiz - Suriyeli Kürtler
  Suriyeli Kürtler doğal müttefikimiz27.09.2014
  GündemBaşbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Suriyeli Kürtler tarihsel olarak Esad rejiminin değil, Türkiye’nin tarihi dostu ve doğal müttefikidir” dedi.Mardin Atatürk Kültür Merkezi’nde TÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Çözüm Süreci’nin İktisadi Boyutuna Katkı: Alternatif Turizm’ başlıklı konferansın açılışında konuşan Akdoğan, şunları söyledi:
 • Verda ÖZER

  Kırılma noktası - Suriyeli Kürtler
  Kırılma noktası26.09.2014
  YazarlarIŞİD’in Kobani’yi kuşatması, Türkiye’yi Kürtlerle kritik bir kırılma noktasına getirdi.
 • Akdoğan: Suriyeli Kürtler Türkiye'nin tarihi dostu - Suriyeli Kürtler
  Akdoğan: Suriyeli Kürtler Türkiye'nin tarihi dostu26.09.2014
  GündemBaşbakan Yardımcısı Akdoğan "Bölgedeki iç çatışmaların, mezhep savaşlarının, etnik ve ideolojik çatışmaların, toplumsal gruplar arasında yaşanan ayrışma ve sosyal travmaların örnek alabileceği tek model Türkiye'dir, Türkiye'nin çözüm süreciyle bölgeye sunduğu reçetedir" dedi.Akdoğan sözlerine şöyle devam etti: Suriyeli Kürtler tarihsel olarak Esad rejiminin değil, Türkiye'nin tarihi dostu ve doğal müttefikidir.
 • Teli yıkanlar dönmek istediler ama - Suriyeli Kürtler
  Teli yıkanlar dönmek istediler ama25.09.2014
  GündemSuriye sınırındaki Kobani’deki çatışmaları protesto eden ve dünden itibaren Suriyeli Kürtlere destek için sınır hattında toplanmaya başlayan HDP öncülüğündeki çeşitli siyasi parti ve STK üyesi yüzlerce kişi, öğleden sonra Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında, Atmanek Köyü çevresindeki sınır tellerini yıktı.
 • Verda ÖZER

  Koalisyon pazarlığının perde arkası-2 - Suriyeli Kürtler
  Koalisyon pazarlığının perde arkası-222.09.2014
  YazarlarIŞİD karşıtı koalisyon oluşurken ne gibi pazarlıklar yapılıyor? Önceki yazımda bazı soruları cevaplamaya çalışmıştım.O günden bu yana ise sorular daha da arttı.Serbest bırakılan rehineler ve Suriyeli Kürtlere sınırların açılmasıyla birlikte.
 • Ölüm şehri Kobani - Suriyeli Kürtler
  Ölüm şehri Kobani21.09.2014
  PlanetIŞİD’in 1 haftadan beri doğu, batı ve güneyden kuşatıp ağır silahlarla saldırdığı, onbinlerce kişinin göç ettiği Kobani kentine girdik.30 köyü ele geçiren IŞİD’in uzun menzilli ağır silahlarla 10 kilometre mesafeden Kobani’yi hedef alması onlarca köyün boşalmasına ve büyük bir göç dalgasına neden oldu.Durum şöyle:
 • Hürriyet Avrupa'dan bir yenilik! - Suriyeli Kürtler
  Hürriyet Avrupa'dan bir yenilik!07.08.2014
  AvrupaBu günden itibaren Hürriyet Avrupa sizlere Türkiye'den haberler iletiyor.İlk uygulamaya bugün başlıyoruz.İşte Türkiye'de il il olan olaylardan seçtiklerimiz:
 • Fatih ÇEKİRGE

  Farkında mısınız? - Suriyeli Kürtler
  Farkında mısınız?07.08.2014
  YazarlarAĞDAM şehrinden Telafer’e.
 • ‘Savaşı bitirmek işimize gelmez’ - Suriyeli Kürtler
  ‘Savaşı bitirmek işimize gelmez’16.07.2014
  PlanetTarih 6 Ağustos 2013.Yer Paris’in tarihi tren garlarından Gare Saint-Lazare’ın yakınında bir bar.Saat 17.00.Suriye muhalefetinin örgütlenmesi ve silahlandırılmasının mimarlarından ABD’nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, iki yardımcısıyla birlikte Heysem Menna ile buluşuyor.
 • Türkiye sınırında IŞİD önlemi - Suriyeli Kürtler
  Türkiye sınırında IŞİD önlemi14.07.2014
  GündemIŞİD, Suriye'nin sınıra yakın Telabyad ve Carablus ilçelerini ele geçirmesinin ardından, PKK’nın bu ülkedeki uzantısı PYD kontrolündeki Kobani ilçesine yöneldi.IŞİD militanlarının Halep’in Kobani ilçesine ulaşmak için Türkiye sınırındaki köylerde PYD güçleriyle çatışmaya başlaması üzerine, Suriye sınırındaki Gaziantep ve Şanlıurfa’da önlemler artırıldı.
 • Fatih ÇEKİRGE

  Türkiye nasıl bölgesel güç olur - Suriyeli Kürtler
  Türkiye nasıl bölgesel güç olur26.06.2014
  YazarlarKENDİ evinde özgürlüğü, demokrasiyi oturtmadan, bölgede nasıl bir ‘çözüm gücü’ olabilirsiniz?
 • Verda ÖZER

  Kürtler: Olağan Kaybedenler - Suriyeli Kürtler
  Kürtler: Olağan Kaybedenler25.01.2014
  YazarlarSURİYELİ Kürtler için bol tezatlı bir haftaydı.
 • Suriyeli Kürtler Cenevre’de bölündü - Suriyeli Kürtler
  Suriyeli Kürtler Cenevre’de bölündü16.01.2014
  PlanetSuriye’de içsavaşı önlemek için 22 Ocak’ta yapılacak Cenevre 2 Konferansı öncesi muhalif güçler içinde “Kürt çatlağı” başgösterdi.
 • El Kaide devletine ihtiyacınız yok - Suriyeli Kürtler
  El Kaide devletine ihtiyacınız yok24.11.2013
  GündemStephen Hadley, George W.Bush’un ikinci döneminde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı sıfatıyla ülkesinin en kritik dış politika dosyalarına yön veren isimlerden biriydi.
 • Cengiz ÇANDAR

  Dış politikaya ‘reset’, bir tür ‘Türk-Kürt ittifakı’, bir tür ‘Kürt bölünmesi’ - Suriyeli Kürtler
  Dış politikaya ‘reset’, bir tür ‘Türk-Kürt ittifakı’, bir tür ‘Kürt bölünmesi’12.11.2013
  YazarlarBarzani’nin Diyarbakır ziyareti, nereden bakılsa, bölge çapında bir ‘AK Parti-KDP ittifakı’nın oluşma girişimini ifade edecek.
 • Cengiz ÇANDAR

  Eğer gerçekten Kürtlerle savaş değil barış isteniyorsa. - Suriyeli Kürtler
  Eğer gerçekten Kürtlerle savaş değil barış isteniyorsa.23.10.2013
  Yazarlar‘Süreç’in durmasına ve hatta olumsuz etkilenmesine dair son durum ile Suriye’deki (Rojava’daki) gelişmeler arasında yakın bağlantı var.
 • Barzani: Bu Kürtlerin doğal hakkı ama. - Suriyeli Kürtler
  Barzani: Bu Kürtlerin doğal hakkı ama.13.10.2013
  PlanetIrak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani, "Kürt halkının kendi devletine sahip olması doğal bir haktır.Ama buna şiddetle ulaşılmaz.Bu doğal bir şekilde olmalı" dedi.Barzani, Suriyeli Kürtlere askeri eğitim verdiklerini de doğruladı.
 • Cengiz ÇANDAR

  “Sınırötesi”nde karanlık işler. - Suriyeli Kürtler
  “Sınırötesi”nde karanlık işler.12.10.2013
  YazarlarŞair ve yazar Bejan Matur, birkaç gün önce şöyle bir tweet yazdı:
 • Jandarma korumalı taziye ziyareti - Suriyeli Kürtler
  Jandarma korumalı taziye ziyareti11.10.2013
  GündemBDP ve KDK yöneticilerinden oluşan 10 kişilik heyet Suriye’de öldürülen PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim’in oğlu, Şervan Müslim (20) için taziye ziyaretine giderken, jandarma ve polis sınır kapısında güvenlik önlemi aldı.
 • BDP heyeti Suriye'ye gitti - Suriyeli Kürtler
  BDP heyeti Suriye'ye gitti10.10.2013
  GündemSuriye’de öldürülen PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim’in oğlu, 20 yaşındaki Şervan Müslim taziye ziyareti için aralarında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yardımcısı Gültan Kışanak, DTK Başkanı Ahmet Türk, yardımcısı Aysel Tuğrul, BDP milletvekilleri İbrahim Binici, Nazmi Gür, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan ile BDP’li üst düzey yöneticilerden oluşan 10 kişilik heyet, 4 otomobille jandarma uygulama noktasından pasaport göstererek Suriye’ye geçiş yaptı.
 • Birleşik Kürdistan’dan PKK bile vazgeçti - Suriyeli Kürtler
  Birleşik Kürdistan’dan PKK bile vazgeçti06.10.2013
  GündemIRAK Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi, Türkiye’yi çok yakından tanıyan bir isim.
 • Barzani'den Suriyeli Kürtlere destek - Suriyeli Kürtler
  Barzani'den Suriyeli Kürtlere destek24.08.2013
  PlanetMesut Barzani, Kuzey Irak'taki bölgesel hükümete bağlı tüm kurumların bir aylık bütçesinden yüzde 20’sinin Suriye’den gelen Kürt sığınmacılara verilmesini önerdi.
 • Economist: Erdoğan hâlâ güçlü - Suriyeli Kürtler
  Economist: Erdoğan hâlâ güçlü22.08.2013
  Planetİngiliz Economist dergisi içeride ve dışarıda aldığı bazı yenilgilere rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hâlâ gücünü koruduğunu belirtti.Foreign Policy dergisinde yayımlanan "Türkiye 'sıfır sorun'dan sıfır dosta nasıl geldi?" başlıklı makalede ise son yıllarda izlenen Türk dış politikasının sonuçları ele alındı.
 • Barzani’den gövde gösterisi - Suriyeli Kürtler
  Barzani’den gövde gösterisi20.08.2013
  PlanetSuriye’nin Kürt bölgesinden Kuzey Irak’a geçen mülteci sayısı 30 bini geçti.
 • Suriye'de 2 günde 17 bin kişi Kuzey Irak'a geçti - Suriyeli Kürtler
  Suriye'de 2 günde 17 bin kişi Kuzey Irak'a geçti17.08.2013
  GündemBİRLEŞMİŞ Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, son 24 saat içerisinde 10 bin kadar Suriyeli mültecinin Kuzey Irak’taki Kürt bölgesine sığındığını açıkladı.
 • Rojava’da neler oluyor - Suriyeli Kürtler
  Rojava’da neler oluyor08.08.2013
  PlanetSuriye'nin kuzeyinde Kürtler ile İslamcılar çatışıyor, bombalar patlıyor, suikastlar düzenleniyor, katliam haberleri geliyor.PKK'nın Suriye kolu PYD sınıra bayrak çekerken diplomasi trafiği yoğunlaşıyor.'Rojava'da neler olduğunu uzmanına sorduk.
içinde

Suriyeli Kürtler


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz