Arşiv

suriyeli_kurtler

haberleri ve son dakika gelişmeleri
281 adet haber bulundu.
ABD’den IŞİD’e 3-R’li savaş planı

ABD’den IŞİD’e 3-R’li savaş planı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ülkesinin IŞID’e karşı yeni mücadele taktiğini ‘3-R kampanyası’ diye tarif etti. Örgüte karşı yürütülen savaş bu üç unsur üzerinde odaklanacak. Bu ‘R’ler IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka şehri, örgütün elinde olan Irak’ta Sünnilerin çoğunlukta olduğu El Enbar vilayetinin merkezi Ramadi ve Türkçe baskın anlamına gelen İngilizce “raid” kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor.

28.10.2015Dünya
YPG botlarına tank ateşi

YPG botlarına tank ateşi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türk Silahlı Kuvetleri’nin PYD’nin silahlı kolu YPG’yi iki defa vurduğuna dair açıklamasının detayları ortaya çıktı. Bu olaylardan ilkinde sınırın PYD tarafından açılan ateşe karşılık verildi. 10 gün önceki ikinci olayda ise Fırat Nehri üzerinden botlarla Cerablus bölgesinin batısına geçmeye çalışan YPG’lilere tanklarla ateş açıldı.

27.10.2015Dünya
ABD'nin yeni ortağı: Suriye Demokratik Güçleri

ABD'nin yeni ortağı: Suriye Demokratik Güçleri

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına yönelik eğit-donat programı iflas eden ABD, yüzünü Suriye'deki yeni bir oluşuma çevirdi.

13.10.2015Dünya
ABD, Suriyeli Kürtlere 50 ton silah attı

ABD, Suriyeli Kürtlere 50 ton silah attı

ABD’nin Türkiye ve Arap ülkeleriyle Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programını askıya almasının ardından Suriyeli Kürtler, bazı Arap grupları ve bir Süryani grupla Suriye Demokratik Güçleri adı altında yeni bir silahlı ittifak kurdu. Öte yandan ABD’nin de önceki gece Suriyeli Kürtlerin kontrolündeki Haseke’ye 50 ton mühimmat bıraktığı bildirildi.

12.10.2015Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa, Belçika ve Japonya’yı kapsayan seyahatine çıkmadan önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi.

4.10.2015Gündem
'Rusya'nın saldırıları IŞİD'i güçlendiriyor'

'Rusya'nın saldırıları IŞİD'i güçlendiriyor'

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Esad rejimine destek için Suriye'de düzenlediği hava saldırılarının 'IŞİD'i güçlendirdiğini söyledi. Rusya'nın Esad karşıtı tüm muhalifleri 'terörist' olarak gördüğünü belirten Obama, "Rusya, IŞİD ve daha ılımlı İslamcı muhalifler arasında ayrım yapmıyor. Bu felaketin tarifidir" diye konuştu.

3.10.2015Dünya
ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi'nden önemli açıklamalar

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi'nden önemli açıklamalar

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, Türkiye'nin Ortadoğu'daki anahtar rolüne dikkat çekerek, "Bölgedeki krizleri ciddiye alıyorsak, Türkiye ile birlikte çalışmaktan başka seçeneğimiz yok" dedi.

26.9.2015Dünya
YPG’nin gözü Cerablus’ta

YPG’nin gözü Cerablus’ta

Batı basını Suriye’de IŞİD’e karşı Kürtlerin partisi PYD’nin silahlı kanadı YPG’ye ABD’nin desteği artırmaya hazırlandığını yazdı. Washington Post gazetesine konuşan bir Amerikalı yetkili, Kürtler dahil Suriyeli muhaliflerin ilerlemesiyle ilgili, “IŞİD’i Türkiye sınırından tamamen çıkarma fırsatımız var” dedi. İngiliz Independent gazetesine konuşan Suriyeli Kürtler ise Türkiye sınırındaki Cerablus’u IŞİD’den alma planı yaptıklarını anlattı.

23.9.2015Dünya
Ve ABD açıkladı: Türkiye'de eğitilen 70 kişi Suriye'de

Ve ABD açıkladı: Türkiye'de eğitilen 70 kişi Suriye'de

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), terör örgütü IŞİD'le mücadele kapsamında eğitilip silahlandırılan Yeni Suriyeli Güçler'e bağlı yaklaşık 70 kişinin Suriye'ye başarılı bir şekilde sevk edildiğini bildirdi.

22.9.2015Dünya
Trajik geçiş

Trajik geçiş

Türkiye’deki Suriyeli binlerce sığınmacı, 240 kilometrelik İstanbul-Edirne otoyolunda dramatik bir kaçış yürüyüşüne başladı. Güneş altında, asfalt sıcağında kavrula kavrula. Aç, susuz. Çocuk, kadın, erkek, yaşlı...

16.9.2015Gündem
Cengiz Çandar: 'İmralı sessizse mutabakat yoktur'

Cengiz Çandar: 'İmralı sessizse mutabakat yoktur'

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinin başındaki Harvard’ın Ortadoğu Çalışmaları Merkezi geçen hafta gazeteci-yazar Cengiz Çandar’ı ağırladı. ‘Türkiye ve Ortadoğu’yu anlamak ve yanlış anlamak’ başlıklı seminerde konuşan Çandar’a ilgi büyük oldu. Amerikalı akademisyenler Türkiye’de 7 Haziran seçiminden bugüne yaşanan dramatik değişimin kodlarını çözmek için Çandar’ı soru yağmuruna tuttu. Cengiz Çandar’la Harvard randevusunun ardından Cambridge’de buluştuk. Kürt meselesi üzerine yıllardır çalışan Çandar’a göre HDP’nin devre dışı kalmasını hükümet kadar PKK da istedi. Çandar, “Asıl sürpriz gelişmeler ise Washington-Kürtler hattında yaşanabilir” diyor.

14.9.2015Gündem
Salih Müslim: Koalisyon Rojava’daki üsleri kullansın

Salih Müslim: Koalisyon Rojava’daki üsleri kullansın

SURİYE’nin kuzeyindeki Kürtlerin kurduğu Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) başkanı Salih Müslim, terör örgütü IŞİD ile mücadele eden ABD liderliğindeki koalisyonun Rojava üzerinden savaşını yürütebileceğini, Suriyeli muhaliflere eğit-donat eğitiminin de burada verilebileceğini söyledi.

1.9.2015Dünya
New York Times'dan Türkiye'ye 'Başkanın Adamları' benzetmesi

New York Times'dan Türkiye'ye 'Başkanın Adamları' benzetmesi

New York Times gazetesinin yazı işleri kurulu "Türkiye'nin Dikkat Dağıtma Savaşı" başlıklı bir makale yayımladı. Yazıda; Türkiye’deki son gelişmeler, başrollerinde Robert De Niro ve Dustin Hoffman’ın oynadığı "Wag the Dog" (Başkanın Adamları) filmine benzetildi. İşte o makale:

31.8.2015Dünya
‘PYD, istihbarat havuzumuzda olmaz’

‘PYD, istihbarat havuzumuzda olmaz’

Hürriyet’e konuşan ABD’nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Brett McGurk, IŞİD ile savaşta PYD ile sahada irtibatın söz konusu olduğunu söylemişti. Bu açıklama Ankara kulislerinde “Suriye’de PKK çizgisindeki PYD, savaşta Türkiye’nin dolaylı müttefiki mi olacak” sorusuna yol açtı. Diplomatik yetkililer olası bir ittifakı reddetti.

17.8.2015Dünya
2 Kürdistan 1 Suudi Arabistan

2 Kürdistan 1 Suudi Arabistan

Hasan Kanbolat, yıllarını farklı akademik kurumlarda ve düşünce kuruluşlarında Ortadoğu üzerine çalışmalara vermiş bir isim. Profesyonel ilgisinin kökeninde aile tarihinin etkisi büyük. Reyhanlılı bir aileden gelen Kanbolat’ın dedesi hem Osmanlı döneminde hem sonrasında Halep ve İdlib’de hâkimlik yapmış. Suriye’de savaş başlamadan önce akrabaları Halep’te, Şam’da, Mumbuç’da yaşıyordu. Yakın zamanda emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz ile Ankara Politikalar Merkezi isimli yeni bir düşünce kuruluşu kurdular. Suriye, Irak, IŞİD eksenindeki gelişmeleri konuştuk. Ankara’nın PKK ile savaşının girdiği yeni evreyi de yorumladı.

17.8.2015Gündem
Eğit-donat devam edecek

Eğit-donat devam edecek

ABD, Suriyeli muhaliflere yönelik 'eğit donat' programına devam edecek.

13.8.2015Dünya
Kirby: PKK'ya saldırıları durdurup siyasal sürece dahil olması çağrısında bulunuyoruz

Kirby: PKK'ya saldırıları durdurup siyasal sürece dahil olması çağrısında bulunuyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'de herkesin IŞİD'e karşı yoğunlaştığını belirterek "Suriye'nin bütünlüğünü değiştirecek herhangi bir şeyle ilgilenmiyoruz" dedi. Kirby, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik operasyonları için "terörist saldırılara karşı kendini savunma hakkı" yorumu yaparken, "PKK'ya saldırılarını sonlandırarak siyasal sürece dahil olma çağrısında bulunuyoruz" dedi.

11.8.2015Dünya
IŞİD'cilere tutuklama güven tazeleyici

IŞİD'cilere tutuklama güven tazeleyici

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi göreve atanalı bir buçuk yıl oldu. O gün bugündür kendisini en çok uğraştıran dosya kuşkusuz IŞİD. İngiltere’den IŞİD’e katılmak üzere yola çıkan gençleri durdurmak için Türk makamlarıyla yakın istişare içinde. ‘Neredeyse her hafta yeni bir vakayla karşı karşıya kalıyoruz’ diyor. Türkiye’nin işbirliği için ortaya koyduğu çabalardan memnun. Ankara’nın üsleri Washington’a açma kararı kadar Türkiye içindeki IŞİD’cilerin tutuklandığı geniş çaplı operasyon Batı’nın Türkiye’nin pozisyonuna bakışını hayli etkilemiş. Bütün bu gelişmeleri ve IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun önemli bir üyesi olan İngiltere’nin gözünden Suriye denkleminde gelinen aşamayı konuştuk. Gidişatla ilgili önemli ipuçları ve sahadan ilginç detaylar verdi.

10.8.2015Gündem
IŞİD'e karşı yeni merkez Türkiye

IŞİD'e karşı yeni merkez Türkiye

Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmanın detayları belli oldu. Türkiye, IŞİD’e karşı hava operasyonlarında kullanılmak üzere İncirlik dışındaki üslerini de açmayı önerdi. Görüşmeler tamamlandığında, Ankara’nın IŞİD’e karşı hava operasyonlarında belirgin bir artış olacak.

7.8.2015Gündem
Suriyeli Kürtler ilk kez petrol işlemeye başladı

Suriyeli Kürtler ilk kez petrol işlemeye başladı

Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Haseke bölgesinde Kürtlerin ilk kez çıkarılan petrolü rafine etmeye başladığı ve petrol faaliyetlerinde Kürtlerle Beşar Esad rejiminin işbirliği içerisinde olduğu ifade ediliyor.

30.7.2015Ekonomi
PYD lideri: YPG, Suriye ordusuna katılabilir ama bir şartla...

PYD lideri: YPG, Suriye ordusuna katılabilir ama bir şartla...

Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik hava operasyonları sürerken, terör örgütünün Suriye kolu PYD'den ilginç bir çıkış geldi. İddiaya göre, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, YPG'nin, Türkiye'nin mesafeli durduğu Esad yönetiminin ordusuna katılabileceğinin sinyalini verdi.

27.7.2015Dünya
'Türkiye güvenli bölgede ısrar etmeli'

'Türkiye güvenli bölgede ısrar etmeli'

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ortadoğu başdanışmanlığını yapan Iraklı Türkmen Erşat Hürmüzlü, Hürriyet'e konuştu.

27.7.2015Gündem
IŞİD’e karşı ortak hareket

IŞİD’e karşı ortak hareket

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde Kürtlerin silahlı gücü YPG ile rejim ordusunun IŞİD’e karşı ortak hareket etmeye başladı. Rejim güçlerinin Kürtlere silah verdiği belirtilirken, ABD’nin de koordineli bir şekilde IŞİD’e havadan saldırdığı iddia ediliyor.

21.7.2015Dünya
Yalon: Suriye omlet haline gelmiş bir yumurta

Yalon: Suriye omlet haline gelmiş bir yumurta

İsrail Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Moşe Yalon, Suriye’nin yeniden birleşik bir devlet haline gelmesinin imkânsız olduğunu belirterek, “Suriye, omlet olmuş bir yumurta gibi. Omletten yumurta yapamazsınız” dedi.

21.7.2015Dünya
İncirlik’in karşılığı eğit-donat

İncirlik’in karşılığı eğit-donat

ABD ve Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadele konusunda yürüttüğü görüşmelerde İncirlik Üssü’nün kullanımını daha önce Suriye’de güvenli bölge kurulmasına bağlayan Ankara, şartını, eğit&donat programının etkin hale getirilmesine çekti. Müzakere zemini Hakan Fidan’ın, hiç alışılmadık biçimde ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile de bir araya geldiği Mayıs’taki gizli Washington ziyaretinde oluştu.

12.7.2015Dünya
Türkiye girerse YPG direnir

Türkiye girerse YPG direnir

Ankara’nın Suriye planlarını PYD lideri Salih Müslim, Hürriyet’e şöyle değerlendirdi.

4.7.2015Dünya
Rusya Dışişleri Bakanı: IŞİD’le mücadele koalisyonuna Türkiye de katılabilir

Rusya Dışişleri Bakanı: IŞİD’le mücadele koalisyonuna Türkiye de katılabilir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, IŞİD’e karşı bölge devletlerinin mücadele koalisyonuna Türkiye’nin de katılabileceğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşmesinde Suriye ve bölgedeki diğer ülkelerin IŞİD’e karşı mücadelede birleşmesi gerektiğini ifade etmişti.

3.7.2015Dünya
Suriyeli muhalif komutan: IŞİD sınıra hendek kazıyor

Suriyeli muhalif komutan: IŞİD sınıra hendek kazıyor

Halep'in kuzeyinde IŞİD ile Suriyeli muhalif gruplar arasında çatışmalar şiddetlendi. Türkiye'nin müdahale ihtimaline karşı IŞİD'in, kontrolündeki köylerin etrafına geniş hendekler kazdığı iddia edildi.

29.6.2015Dünya
İntikam saldırısı

İntikam saldırısı

Geçen hafta Kürtlerin YPG’sinin Akçakale karşısındaki Tel Abyad’ı alması üzerine darbe yiyen IŞİD intikam saldırısı başlattı.

26.6.2015Dünya
YPG Tel Abyad sınır kapısını açtı, dönüşler başladı

YPG Tel Abyad sınır kapısını açtı, dönüşler başladı

YPG, geçen cuma kapattığı Tel Abyad Sınır Kapısı’nı dün sabah açtı. Kent sakinleri Arapça anons sonrası kapıya akın etti. Dün akşamüstüne kadar 2 bin civarında kişi sınırdan geçti. Yaklaşık 20 kişi ise terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi oldukları gerekçesiyle YPG’liler tarafından alıkondu.

23.6.2015Dünya
Üç günde Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı 23 bini aştı

Üç günde Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı 23 bini aştı

Resmi rakamlara göre 1.8 milyona yaklaşan Suriyeli mültecilere hafta sonundan bu yana binlercesi daha eklendi. Suriye'nin kuzeyindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısı son üç günde 23 bini aştı. Diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayıları ise durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Türkiye'deki mülteci sayısı milyonları bulmuşken Avrupa'nın en büyük ülkelerinden Fransa bugüne kadar sadece 4 bin 500 Suriyeliyi ülkesine kabul etti. En fazla mülteci kabul eden batılı ülke olan Almanya'da bile rakam 100 bin mültecide kaldı.

16.6.2015Dünya
Karen Donfried: Ergenekon ve Balyoz’u ABD’ye bağlayacak ciddi delil yok

Karen Donfried: Ergenekon ve Balyoz’u ABD’ye bağlayacak ciddi delil yok

Karen Donfried bir yılı aşkın bir süredir ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund’un başkanlığını yürütüyor.

11.5.2015Dünya
IKBY Başkanı Barzani: Bağımsız Kürdistan geliyor

IKBY Başkanı Barzani: Bağımsız Kürdistan geliyor

IKBY Başkanı Mesud Barzani Atlantik Konseyi'nde konuştu: "Kendi geleceğini belirleme fırsatı referandumla Kürt halkına verilmeli. Bu da şiddetten uzak şekilde, barış, koordinasyon ve anlayış içinde olmalı. Ancak o zamana kadar da sorunların çözümü için elimizden geleni yapacağız. Ne zaman olacağını söyleyemem ama bağımsız Kürdistan geliyor. Referandumumuz olacak ama şimdi IŞİD ile mücadeleyle uğraşıyoruz, o nedenle ertelendi ama yapılacak" dedi.

7.5.2015Dünya

Yazar Sonuçları

“ABD’nin kafası hiç bu kadar karışmadı, Suriye ile ilgili sorular, seçimler sonrası için kaygılar”

“ABD’nin kafası hiç bu kadar karışmadı, Suriye ile ilgili sorular, seçimler sonrası için kaygılar”

Paris’teki kanlı saldırılar ve daha da geri giderek 1 Kasım seçimleri ardından Amerikalıların, Türkiye’yi nasıl gördüklerini soran çok.  Şunu öncelikle belirteyim ki; Amerikan halkı veya siyasetçisi sadece güncel konulara bakar.  Bizdeki gibi tarihin karanlık, karışık ve teorilerle dolu sayfalarına bakmazlar.

Menbic Boşluğu’nu Türkler mi dolduracak Kürtler mi

Menbic Boşluğu’nu Türkler mi dolduracak Kürtler mi

GERİYE sadece 98 km kaldı. IŞİD’in yabancı savaşçı geçirdiği...

Atlantik'in öte yanında 'göçmenler', 'IŞİD'le mücadele', vs...

Atlantik'in öte yanında 'göçmenler', 'IŞİD'le mücadele', vs...

Halifax- Kanada’nın Atlantik kıyısındaki Halifax’ın Amerika’nın New York’una benzer tek bir yana varsa –ki, var- o da okyanusu aşan mültecilerin Kanada’ya ayak bastığı, bir anlamda “özgürlüğe giriş kapısı” olması.

IŞİD’le nasıl mücadele edilmez

IŞİD’le nasıl mücadele edilmez

Bütün veriler, arkasında tek başına IŞİD’in olduğuna dair güçlü kanıtlar ortaya koyuyorken, bir eylemin sorumluluğunu başkalarına yüklemeye çalışarak IŞİD tehdidini bertaraf edemezseniz.

Ekrem Demirtaş Parkı

Ekrem Demirtaş Parkı

BİRİNCİ Kordon’da İzmir Ticaret Odası’na ait bina yeniden inşa edilmek üzere bu aralar yıkıldı. Duyduğumuza göre “Oda” oraya taşınacakmış.

Suriye batağından Kürtlerle çıkabilmek

Suriye batağından Kürtlerle çıkabilmek

Suriye meselesine objektif bakmaya çalışalım. Neler yanlış, neler doğru?

Türkiye başka seçeneğin yok

Türkiye başka seçeneğin yok

BELLİ ki, tarihimizin en zor süreçlerinden birinden geçiyoruz.

IŞİD’i geriletmek ‘3 yıl alır’ diyoruz

IŞİD’i geriletmek ‘3 yıl alır’ diyoruz

IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyon’da ABD Başkanlık Temsilcisi’nin Yardımcısı olan Brett McGurk, resmi temaslar için bulunduğu Ankara’da Skype üzerinden Hürriyet’e röportaj verdi. McGurk’un önemli bazı mesajları şöyle:-Türkiye’nin IŞİD’e (DAEŞ) karşı çok az sayıda, PKK’ya karşı çok sayıda operasyon yaptığı algısı var. Oysa askeri düzenlemeler sürdüğü için DAEŞ operasyonu henüz başlamadı.- İncirlik’in açılması oyunu değiştirdi. İncirlik’ten Suriye’ye uçmak 15 dakika sürüyor. Körfez’den, Bahreyn’den uçmak ise 3 saat. Bu önemli bir fark…- Geçtiğimiz yaz üç yıllık bir harekat planı çıkarmıştık. Örgütü geriletmenin 3 yıl alacağını düşünüyoruz.

15.8.2015Verda ÖZER
Siyasi çözüm cephesinde neler oluyor

Siyasi çözüm cephesinde neler oluyor

TÜRKİYE şu günlerde terör örgütü PKK ile mücadele ve koalisyon görüşmelerine odaklanmışken, arka planda Suriye krizinin çözümlenmesi için hararetli bir trafik yaşanıyor.

Kürt oyunu

Kürt oyunu

HER şey ne kadar hızlı gelişti değil mi?

2.8.2015Tolga TANIŞ
Davutoğlu Davutoğlu'ya karşı

Davutoğlu Davutoğlu'ya karşı

Hem IŞİD hem de PKK'yı aynı anda Türkiye'ye saldırtabilmek, ancak kararlılıkla uygulanan bir Stratejik Derinlik sayesinde mümkün olabilirdi. Davutoğlu Ahmet Hoca'dan birkaç ders hatırlayalım.

Ne oldu?

Ne oldu?

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın IŞİD’e karşı saldırılarda İncirlik Üssü’nü neden açtığını dört maddede ele almaya çalışacağım.

26.7.2015Tolga TANIŞ
Sınır ötesi riskler

Sınır ötesi riskler

TÜRKİYE günlerdir Suriye’ye yapılabilecek askeri bir operasyon ya da sınırda güvenli bölge oluşturulma olasılığını konuşuyor.

Türkiye ve İsrail Seçimleri: İlişkiler Normalleşiyor mu?

Türkiye ve İsrail Seçimleri: İlişkiler Normalleşiyor mu?

İsrail’le bu aralar kader birliği yapıyoruz. Zira orada da genel seçimler yaklaşık üç ay önce yapıldı.

13.6.2015Verda ÖZER