MENÜ
Arşiv

Suriyeli Kürtler

Suriyeli Kürtler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Suriyeli Kürtler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 492 Suriyeli Kürtler haberi bulunmuştur.

Suriyeli Kürtler Haberleri

Trump’a yakın isimden mesajlar: Kürtler ABD için tampon güç

Trump’a yakın isimden mesajlar: Kürtler ABD için tampon güç

Hafta sonunda Roma her yıl düzenlenen Akdeniz Diyalogları toplantısına ev sahipliği yaptı. Suriye krizinin damga vurduğu toplantının Kerry, Lavrov, Mogherini, de Mistura gibi ağır topları vardı. En çok dikkat çeken konuşmacılardan biri de Trump yönetiminin Ortadoğu politikasını anlatması için davet edilen Mary Beth Long oldu. Long aslında Trump’ı reddeden Cumhuriyetçi müesses nizamın kalbinden çıkma bir isim. Yıllarca CIA’in operasyonlar bölümünde görev yapmış. Oğul Bush döneminde hem Rumsfeld hem de Gates’in savunma bakanlıkları sırasında yardımcılıklarını yaparak Pentagon’da kritik bir koltukta oturmuş. 2012’de Mitt Romney’nin kampanyasını yürütmüş. Trump’ın kampanyasına da son aylarda katılmış. Sadece ismi dışişleri bakan adayı olarak adı geçen Romney’le değil Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı atadığı General Michael Flynn ile de yakın çalışmış. Henüz yeni yönetimde resmi bir görevi yok ancak Amerikan basını kendisine teklif gittiğini yazdı. Trump’lı ABD’nin Türkiye için ne anlama geleceğini yorumlamasını istedim. Trump’ın bugüne kadar henüz söylemediklerine ışık tutan önemli tüyolar verdi.

4.12.2016Gündem
El Bab için üç iddia

El Bab için üç iddia

Suriye’nin Halep kentinin kuzeyinde Türkiye'nin desteklediği ÖSO ile PKK bağlantılı YPG arasındaki El Bab yarışı sürüyor. İran'ın Fars Ajansı'na göre, Esad rejimi ile YPG'nin yer aldığı SDG, El Bab’a yönelik ortak operasyon başlattı. A.A.’ya göre DEAŞ, bu cephede bazı yerleşimleri bilerek PKK bağlantılı YPG’nin içinde yer aldığı SDG’ye terk ediyor. Rus basınına göre Moskova, Halep karşılığında Kürt kuşağını engellemeye çalışan Türkiye’nin El Bab hedefine onay verdi.

31.10.2016Dünya
Tel Rıfat’ı terk edin

Tel Rıfat’ı terk edin

ŞAM yönetimine yakın Al Masdar News sitesine göre, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Halep’in kuzeyindeki stratejik öneme sahip Tel Rıfat’ta üstlenen terör örgütü PKK’nın uzantısı  YPG’ye, kasabayı 48 saat içinde terk etmeleri için ültimatom verdi.

19.10.2016Dünya
ABD’den PYD’ye doğrudan silah

ABD’den PYD’ye doğrudan silah

Amerikan gazetesi bu yılın sonunda görevi bırakacak ABD Başkanı Obama’nın DEAŞ’ı Suriye’deki merkezi Rakka’dan atacak operasyonu hızlandırmak için danışmanlarına çalışma talimatı verdiğini yazdı. Masada Suriyeli Kürtlerin oluşumu PYD’ye doğrudan hafif silah ve cephane yardımı var. ABD’nin doğrudan silah temini Ankara ile ilişkileri daha da gerebilir.

21.9.2016Dünya
Reuters: Suriyeli Kürtler anayasa taslağını Ekimde onaylayacak

Reuters: Suriyeli Kürtler anayasa taslağını Ekim'de onaylayacak

Reuters'ın haberine göre; "Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde kurmak istedikleri federal yapının anayasa taslağını önümüzdeki ay onaylayacaklarını" duyurdu.

8.9.2016Dünya
Washington Post: 10 yeni savaş çıkabilir

Washington Post: 10 yeni savaş çıkabilir

Washington Post gazetesinin yayınladığı makaleye göre Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı verilen mücadele sonrasında 10 yeni savaş çıkabilir. Amerikan gazetesinin yorumuna göre 10 savaş senaryosunun üçünde Türkiye var.

8.9.2016Dünya
FT yazarı Gardner: Kürtlerin devlet hayali giderek uzaklaşıyor

FT yazarı Gardner: Kürtlerin devlet hayali giderek uzaklaşıyor

Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye destekli Cerablus harekatının ardından Kürtlerin Orta Doğu'daki karışıklıktan özerkliklerini artırarak çıkmasının çok zor hale geldiğini yazıyor:

31.8.2016Dünya
Wall Street Journal: Türkiye ABDyi hazırlıksız yakaladı

Wall Street Journal: Türkiye ABD'yi hazırlıksız yakaladı

ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, Türkiye'nin "Fırat Kalkanı" operasyonuna ve Ankara-Washington ilişkilerine dair çarpıcı iddialar ortaya attı.

30.8.2016Dünya
ABD: YPG Fıratın doğusuna çekiliyor

ABD: YPG Fırat'ın doğusuna çekiliyor

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekildiğini söyledi. "Türkiye sadece IŞİD karşıtı ortak olarak değil, aynı zamanda NATO müttefiki olarak da aşırı derecede etkili" ifadesini kullanan Carter, "Hem SDG hem YPG ile mutabakatımız YPG'nin Menbiç operasyonu sonrasında Fırat'ın doğusuna çekilmesiydi ve çekiliyorlar. Doğal olarak bu durum onları Cerablus bölgesine inen Türk güçlerinden ayıracak ve Türk güçlerinin oldukları yerde kalmalarını sağlayacak" diye konuştu.

29.8.2016Dünya
Esad’dan PYD’ye hava saldırısı

Esad’dan PYD’ye hava saldırısı

Suriye'nin Haseke kentinde PKK bağlantılı PYD'nin polis gücü Asayiş ve orduyla müttefik Ulusal Savunma Kuvvetleri arasında beş gündür devam eden çatışmalar dün ateşkes çabalarının boşa düşmesinin ardından Suriye uçaklarının Asayiş ve YPG hedeflerini vurmasıyla yeni bir boyut kazandı.

18.8.2016Dünya
Halep alarmı

Halep alarmı

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Esad rejimi ve muhaliflerin yığınak yaptığı Suriye’nin Halep şehrinde kötüleşen insani durumla ilgili alarm verdi. Yetkililer, elektrik ve su şebekesinin onarımı ile insani yardım için çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı. Henüz büyük harekâtlar başlamasa da çatışmalar muhaliflerin kuşatmayı kırdığı güneydeki Ramussa’da yoğunlaştı .

9.8.2016Dünya
Bölgede üç üsleri var ABD’ye güveniyoruz

Bölgede üç üsleri var ABD’ye güveniyoruz

TERÖR örgütü PKK ile bağlantılı Suriye’de faaliyet gösteren PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yeniden normalleşmesinin tek taraflı ilan ettikleri özerk yönetim programına etki etmeyeceğini, federasyondan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

4.7.2016Dünya
Irak ordusu Felluce’nin merkezine girdi

Irak ordusu Felluce’nin merkezine girdi

Irak’ta güvenlik güçleri, IŞİD’in kalelerinden biri kabul edilen Felluce’nin merkezini bugün ele geçirdi.

17.6.2016Dünya
PYD karşıtı Suriyeli Kürtler Şanlıurfa’da toplandı

PYD karşıtı Suriyeli Kürtler Şanlıurfa’da toplandı

PYD karşıtı Suriyeli Kürtler Şanlıurfa’da toplandı

11.6.2016Şanlıurfa
PYDden tansiyonu yükseltecek Rakka açıklaması

PYD'den tansiyonu yükseltecek 'Rakka' açıklaması

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD, Demokratik Suriye Güçleri’nin operasyon başlattığı Rakka kentinin IŞİD’den kurtarıldıktan sonra "Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi’nin bir parçası olacağını" öne sürdü. Demokratik Suriye Güçleri'nin ana unsurunu, PYD'nin silahlı kanadı YPG oluşturuyor.

26.5.2016Dünya
Kürtler Esad ile esir takasında anlaştı

Kürtler Esad ile esir takasında anlaştı

Suriyeli Kürtler Beşar Esad rejimiyle esir takası konusunda anlaşmaya vardı.

25.4.2016Dünya
PYDnin Cenevrede olmaması adaletsiz

'PYD'nin Cenevre'de olmaması adaletsiz'

PKK ile bağlantısından ötürü Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Amerikan New York Times (NYT) gazetesi için bir yazı kaleme aldı.

12.4.2016Dünya
Suriyeli Kürtler 6 ay içerisinde federasyon hedefliyor

Suriyeli Kürtler 6 ay içerisinde federasyon hedefliyor

Suriyeli Kürtler, Şam’ın ve Türkiye ile ABD dahil birçok ülkenin itirazına rağmen, ülkenin kuzeyinde federal yönetim kurma planlarına altı ay içinde nihai şeklini vermeyi hedefliyor.

12.4.2016Dünya
YPG Prag’da büro açıyor

YPG Prag’da büro açıyor

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da pazar günü temsilcilik açmaya hazırlandığı bildirildi.

31.3.2016Dünya
Times: ABD ile Türkiye arasında Menbic anlaşmazlığı

Times: ABD ile Türkiye arasında 'Menbic anlaşmazlığı'

The Times gazetesi, ABD'nin 'IŞİD militanlarının geçişine engel olmak için' Türkiye'nin Suriye'de sınıra yakın IŞİD kontrolündeki Menbic'le arasındaki yolları kapatmasını istediğini ve Washington'ın o bölgeye Suriyeli Kürtlerin yerleşmesinden yana olduğunu yazdı.

28.3.2016Dünya
Başbakan Ahmet Davutoğlundan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel'deki AB zirvesi dönüşü uçakta gündeme dair açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, AB ile varılan 'göçmen' anlaşmasıyla ilgili "Avrupa'dan mülteci almayacağız. 20 Mart'tan itibaren Yunanistan'a gidenler kapsamda" dedi.

19.3.2016Gündem
#sabahkahvesi: Bugün başlarken bilmeniz gerekenler – 18.03.2016

#sabahkahvesi: Bugün başlarken bilmeniz gerekenler – 18.03.2016

Günün haberlerini Ertuğrul Özkök seçti...

17.3.2016Gündem
Türkiye sınırında Rojava Federasyonu

Türkiye sınırında Rojava Federasyonu

Suriyeli Kürtler, Esad yönetimi, ABD ve Türkiye’den gelen tepkilere rağmen, Arap ve Süryani temsilcilerin de katıldığı toplantıda, ülkenin kuzeyinde üç kantonda federasyon ilan etme kararı aldı. ‘Rojava ve Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi’nin eşbaşkanlarından biri Arap, diğeri Kürt oldu.

17.3.2016Dünya
Suriyeli Kürtler federal sistemi onayladı

Suriyeli Kürtler federal sistemi onayladı

Suriye'nin kuzeyinde Suriyeli Kürtlerin kontrolündeki üç bölge; Ankara, Şam ve Washington'ın aksi yöndeki uyarılarına rağmen "federal sistemin" kurulmasını onayladı.

17.3.2016Dünya
Suriyeli Kürtlerden federasyon hamlesi

Suriyeli Kürtlerden federasyon hamlesi

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, ülkenin kuzeyindeki kantonları birleştirerek federal sistem ilan edeceklerini açıkladı. Kuzeydeki Rimelan’da dün düzenlenen kurucu meclis toplantısında federal sistem tartışıldı. Şam yönetimi ve Ankara, Suriye’nin bütünlüğüne vurgu yaparak tepki gösterdi.

16.3.2016Dünya
ABD: Suriyede özerk bölgeleri tanımıyoruz

ABD: Suriye'de özerk bölgeleri tanımıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye'deki siyasal durumla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlık açıklamasında ABD'nin Suriye'deki herhangi bir özerk bir bölgeyi tanımıyoruz ifadelerini kullandı.

16.3.2016Dünya
Esad rejiminden Suriyeli Kürtlere federal yönetim tepkisi

Esad rejiminden Suriyeli Kürtlere 'federal yönetim' tepkisi

Suriye'nin BM Daimi Büyükelçisi Beşar Caferi, Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin federal yönetim ilan edeceklerini açıklamasına tepki gösterdi. Suriyeli Kürtlerin bu hamlesine Ankara'dan da "Geçerliliği olmaz" tepkisi gelmişti.

16.3.2016Dünya
Ankara’dan Suriyeli Kürtlere federasyon tepkisi: “Geçerliliği olmaz”

Ankara’dan Suriyeli Kürtlere federasyon tepkisi: “Geçerliliği olmaz”

SURİYE’nin kuzeyindeki Kürtlerin, ülke içinde Kürt bölgelerini kapsayacak federal sistem kurulduğunu ilan etme girişimine Ankara sert tepki verdi.

16.3.2016Gündem
Suriyeli Kürtler Kuzey Suriye Federasyonu kuruyor

Suriyeli Kürtler 'Kuzey Suriye Federasyonu' kuruyor

Reuters'ın haberine göre, "Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin bugün federal sistem kurulduğunu ilan etmeleri" bekleniyor.

16.3.2016Dünya
Cenevre turu öncesi Esad’ın akıbeti gerdi

Cenevre turu öncesi Esad’ın akıbeti gerdi

Suriye yönetimi, yarın başlaması planlanan Cenevre’deki barış görüşmelerine katılacaklarını ancak Beşar Esad’ın devlet başkanlığını tartışmayacaklarını açıkladı. Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, “Esad kırmızı çizgimizdir. O Suriye halkınındır” dedi. Muhalifler ise Muallim’in müzakereleri başlamadan durdurduğunu söyledi.

12.3.2016Dünya
ABD: Suriye’de Kürtlere özerk bir bölge olmayacak

ABD: Suriye’de Kürtlere özerk bir bölge olmayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ardından ülkenin bütünlüğünü koruyacak bir yönetimin iktidara gelmesi gerektiğini belirterek,  Kürtler için yarı özerk bir bölgenin oluşmasını istemediklerini söyledi.

5.3.2016Dünya
Uluslararası Kriz Grubu: Suriyeyi kurtarmak için Türkiyeyi feda etmeyin

Uluslararası Kriz Grubu: Suriye'yi kurtarmak için Türkiye'yi feda etmeyin

Uluslararası Kriz Grubu (ICG) Başkanı Jean-Marie Guehenno, Guardian gazetesinin internet sitesine Türkiye ve Orta Doğu'daki gelişmelere ilişkin bir makale yazdı.

1.3.2016Dünya
New York Times: ‘Türkiye, Kürtleri nasıl yanlış okudu’

New York Times: ‘Türkiye, Kürtleri nasıl yanlış okudu’

AMERİKAN New York Times gazetesi dün ‘Türkiye, Kürtleri nasıl yanlış okudu’ başlıklı bir başyazı yayınlayarak, Türk hükümetinin Kürtlere yönelik tutumunun ülkeyi Suriye savaşı içine çekerken, savaş alanını karmaşık hale getirip Ankara ile ABD arasındaki tansiyonu yükselttiğini öne sürdü.

24.2.2016Dünya
Savaşın eşiğindeyiz

'Savaşın eşiğindeyiz'

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, bugünkü yazısında ''Savaşın eşiğindeyiz'' diye yazdı.

15.2.2016Gündem
PYD’ye Moskova’da kurdeleli açılış

PYD’ye Moskova’da kurdeleli açılış

SURİYE’nin kuzeyinde tek taraflı üç Kürt kantonu ilan eden terör örgütü PKK bağlantılı PYD dün Rusya’nın başkenti Moskova’da siyasi temsilcilik açtı.

10.2.2016Dünya
Suriyeli Kürtler Moskovada temsilcilik açacak

Suriyeli Kürtler Moskova'da temsilcilik açacak

Rusya, Suriyeli Kürt gruplara Moskova’da temsilcilik açmaları için izin verdi. Temsilcilik Kürtlerin Suriye’nin kuzeyinde tek taraflı ilan ettiği Cezire, Kobani ve Afrin kantonlarını kapsayacak.

2.2.2016Dünya
Caferinin Kürtlerle ilgili sözleri tartışma yarattı

Caferi'nin Kürtlerle ilgili sözleri tartışma yarattı

Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde hükümet heyetinin başkanlığını yapan Suriye'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Beşar el Caferi Rudaw TV'ye, Suriye'deki Kürtlerin özerkliğine karşı olduklarını söyledi.

2.2.2016Dünya
YPG, Fıratın batısına geçerek Türkiye-Suriye sınırından IŞİDi çıkarmayı planlıyor

YPG, Fırat'ın batısına geçerek Türkiye-Suriye sınırından IŞİD'i çıkarmayı planlıyor

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG ve müttefik grupların, Türkiye-Suriye sınırının IŞİD militanlarının kontrolü altındaki son bölümünü ele geçirmek için büyük bir taarruz planı yaptığı iddia edildi.

29.1.2016Dünya
Suriye’de YPG’den kritik adım

Suriye’de YPG’den kritik adım

SURİYE’de Kürt ve Arapların ABD desteğinde oluşturdukları Suriye Demokratik Güçleri’nin Afrin’deki kolu, doğusunda kalan Halep vilayetindeki Azez kentinin yakınlarındaki Tanab köyünü ele geçirdi.

1.1.2016Dünya
HDPye dost uyarısı: Meşruiyetinizi kullanın

HDP'ye dost uyarısı: Meşruiyetinizi kullanın

Ankara ile Bağdat arasındaki Musul-Başika gerilimi, Irak’ı dış politika gündeminin yine baş sırasına oturttu. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani arka arkaya Türkiye’ye geldi. Ankara ile sıkı fıkı ilişkileri, amca Barzani’nin Erbil’e dönüşünde bağımsızlık referandumu için hazırlık talimatı vermesine engel olmadı. Bütün bu gelişmeleri Irak Kürt Yönetimi’nin ABD’deki yeni yüzü Bayan Sami Abdul Rahman ile konuştuk. Türkiye’deki olaylar için, “HDP’nin bu denklemde meşruiyetini kullanmayı başarmasını umut ediyoruz” görüşünde.

27.12.2015Dünya
IŞİD, 2015te elindeki toprakların yüzde 14ünü kaybetti

IŞİD, 2015'te elindeki toprakların yüzde 14'ünü kaybetti

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu IHS Janes'in raporuna göre IŞİD, 2015 içinde elindeki toprakların yüzde 14'ünü kaybetti. Aynı rapora göre Suriyeli Kürtleri ise kontrol ettikleri alanı artırdı.

22.12.2015Dünya

Yazar Sonuçları

5 soruda Suriye’de son durum

5 soruda Suriye’de son durum

SADECE Türkiye değil dünya kritik bir dönemden geçiyor

29.9.2016Haber Yazıları
Suriyeli Kürtler düşmanımız değildir

Suriyeli Kürtler düşmanımız değildir

ÖZGÜR Suriye Ordusu’nun, TSK’nın desteğiyle Cerablus’u IŞİD’den geri alması ve bu operasyon sırasında da askerlerimizin bir kayıp vermemiş olması kuşkusuz ki önemli.

25.8.2016Haber Yazıları
Eksen kayması mı

Eksen kayması mı

‘TÜRKİYE, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Batı’dan yüz çevirip Rusya’ya mı dönüyor?’ St. Petersburg’ta yapılan Türk-Rus zirvesi dolayısıyla gündeme gelen soru etrafında yapılan yorumlar, şu günlerde dünya basınının en popüler konularından biri.

11.8.2016Haber Yazıları
Federal Suriye mi

Federal Suriye mi

TÜRKİYE, Ankara’daki hain terör saldırısının acısını yaşarken hafta başından beri dış politikada kritik gelişmeler yaşanıyor.

17.3.2016Haber Yazıları
Asıl Oyun Şimdi Başlıyor

Asıl Oyun Şimdi Başlıyor

Suriye savaşı birçok ülkeyi birbirine düşürdü. Yetmedi. Şimdi de müttefikleri, dost diye geçinenleri birbirine düşürüyor.

11.3.2016Haber Yazıları
Ateş duracak mı

Ateş duracak mı

SURİYE’de kritik süreç başlıyor.

25.2.2016Haber Yazıları
Gerçekler

Gerçekler

2010 yılından beri Türk-Amerikan ilişkilerini yerinden takip ediyorum.

20.2.2016Haber Yazıları
Esad’ın PYD Politikası Değişiyor mu

Esad’ın PYD Politikası Değişiyor mu?

“Bölünme meselesini tamamen aklınızdan çıkarın. Suriye’yi bölmeyi düşünenler, uykularında sayıklamalarına neden olan bu kötü ateşten kurtulmak için Panadol ya da Advil gibi ilaçlar kullansınlar.”

8.2.2016Haber Yazıları
Cenevrenin masası, Suriyenin sahası...

Cenevre'nin masası, Suriye'nin sahası...

İsviçre’nin barış müzakereleri ile anlaşmaları ile ünlenmiş şehri Cenevre’nin, dün, Suriye konusunda “Cenevre III” adını taşıyacak yeni bir “barış hamlesi”ne ev sahipliği yaptığı varsayılıyordu.

30.1.2016Haber Yazıları