MENÜ
Arşiv
Yazarlara Göre
Doğan HIZLAN358Uğur VARDAN154Ayşe ARMAN136Güzin Abla120Ali Atıf BİR95Yalçın BAYER85Mehmet Y. YILMAZ58Özdemir İNCE52Yalçın DOĞAN46Ahmet HAKAN39Tufan TÜRENÇ34Deniz SİPAHİ34Cengiz SEMERCİOĞLU31Onur BAŞTÜRK28Tolga TANIŞ21Vahap MUNYAR20Nihat DEMİRKOL19Kubilay KESKİN18Tuğrul ŞAVKAY16Osman MÜFTÜOĞLU14Tuna KİREMİTÇİ14Enis BERBEROĞLU13Mehmet YAŞİN13Ömür GEDİK13İzzet ÇAPA13Ayşe ARAL12Çağlayan ÇEVİK12Bekir COŞKUN11 Yılmaz ÖZDİL11Adnan KAYA11Reşat KUTUCULAR11Fatih ALTAYLI10Kanat ATKAYA10Murat BARDAKÇI10Yasemin BORAN10Yurtsan ATAKAN10Temuçin Tüzecan10Erol Aksoy10Yaşar SÖKMENSÜER9Nora ROMİ8Cenker TEZEL8Nilüfer KAS8Sedat ERGİN8Mete Tamer OMUR8Ferai TINÇ7Gila BENMAYOR7Serdar TURGUT7Oğuz ARAL7Mehmet Ali BİRAND7Pako'nun Sayfası7Fatih ÇEKİRGE7Ayşe ÖZEK KARASU7Ayçe DİKMEN7Melike Karakartal7Şenay DÜDEK7Gökhan KİMSESİZCAN7Serhan ASKER7Pakize SUDA6Tolga AKYILDIZ6Figen BATUR6Rahmi TURAN6Kubilay qb Tunçer6Faruk BİLDİRİCİ6Uğur MELEKE6Emin ÇÖLAŞAN5Ebru ÇAPA5Banu TUNA5İnci TÜRKAY5Sevil ATASOY5Tekin ARAL5Cengiz ÇANDAR5Yonca TOKBAŞ5Ayşegül DOMANİÇ YELÇE5Hikmet Demirkol5Şükrü KÜÇÜKŞAHİN4Zeynep BÖLÜKBAŞI4Arman Kırım4Cengiz ÖZDEMİR4Nedim BUBİK4Yaşar AKSOY4İsmet BERKAN4Erdem SEVGİ4Rıza Özel4Elif Çongur4Dr. Gündüz TEZMEN3Seçkin TÜRESAY3Armağan ÇAĞLAYAN3Mesude ERŞAN3Salih NEFTÇİ3Haluk KALAFAT3Soner YALÇIN3Pınar REYHAN3Mevlüt TEZEL3Ezgi Başaran3Yonca TOKBAŞ - Kelebek3Melis ALPHAN3Haldun ARMAĞAN3Sıtkı ŞÜKÜRER3Ateş BAKAN3Uğur Ergan3

Öykü

Öykü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Öykü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.944 Öykü haberi bulunmuştur.

Hikâye ya da öykü, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düzyazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.

Öyküde, olayın geçtiği yer sınırlı, anlatım özlü ve yoğundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çoğu zaman sadece belli özellikleri yansıtılır. Konu tümüyle düş ürünü olabilir ya da son derece gerçekçidir. Genellikle ironik bir rastlantı yoluyla oluşturulan özel bir an üzerindeki yoğunlaşma sürpriz sonlara olanak verir.

 

 

Öykü Haberleri

15 Temmuz öykü yarışmasında ödüller verildi

15 Temmuz öykü yarışmasında ödüller verildi

15 Temmuz öykü yarışmasında ödüller verildi

26.4.2017Niğde
Üç aylık aşk

Üç aylık aşk

Merve Dinçkol, Ata Demirer’in son filmi “Olanlar Oldu”nun galasına sunucu arkadaşı Öykü Cengiz’le birlikte katıldı.

25.4.2017Magazin
Doktor adayları simüle hasta ile pratik yapıyor

Doktor adayları 'simüle hasta' ile pratik yapıyor

İZMİR'deki Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gören öğrenciler pratiklerini, hasta rolü yapan simüle hastalar üzerinden yapıyor. Hastalarla iletişim ve mesleki beceri kazandıran program yaklaşık 20 yıldır uygulanıyor, bu uygulamadan yararlanarak fakülteden 3 bin 158 öğrenci mezun oldu.

24.4.2017İzmir
Kırcaalili öğrenciler Edirne’de resim sergisi açtı

Kırcaalili öğrenciler Edirne’de resim sergisi açtı

Kırcaalili öğrenciler Edirne’de resim sergisi açtı

23.4.2017Edirne
23 Nisan’da çocuk etkinlikleri

23 Nisan’da çocuk etkinlikleri

Bu yıl 23 Nisan Pazar günü! Bu durum ebeveynlerin çocuklarıyla geçirebileceği harika bir bayram günü anlamına geliyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, pek çok farklı mekanda birbirinden eğlenceli ve renkli etkinliklerle kutlanacak. Okurlarımız için çocuklarımızla katılabileceğimiz 23 Nisan etkinliklerini derledim.

21.4.2017Keyif
Çocuklar en çok Küçük Prens okuyup, Karlar Ülkesi izliyor

Çocuklar en çok Küçük Prens okuyup, Karlar Ülkesi izliyor

Çocuklar en çok Küçük Prens okuyup, Karlar Ülkesi izliyor

21.4.2017İstanbul
Yazarların haleleri var mıdır

Yazarların haleleri var mıdır?

Yetenek dedikleri, bir içten gelme hali... İlk öykü kitabı ‘Anne Kız, Harikasın’ ile karşımızda olan Elif Türkölmez’in metinlerini tanımlamamı isterseniz, bu içten gelme halinden dem vurarak başlarım lafa...

21.4.2017Kitap Sanat
Çocuklara özel maceralar

Çocuklara özel maceralar

Kedi çocuklar, ayı köpekler, kariyer peşindeki kedicikler, çılgın büyükanneler, böcek çocuklar, bilimsel keşfe çıkan korsanlar... Çocuklara özel bu haftada, okulöncesinden ortaokul çağına, her yaşa uygun en yeni kitaplardan bir seçki sunuyoruz.

20.4.2017Kitap Sanat
Fotoğraftan filizlenen öyküler

Fotoğraftan filizlenen öyküler

“Fotoğraftan öykü filizlenebilir mi?” sorusuna yanıt arayan yazar Tolga Gümüşay, dört yıl boyunca çektiği fotoğraf karelerine öyküler yazdı. Bu hikâyelerden ‘Kareli Öyküler’ doğdu.

20.4.2017Kitap Sanat
Çift mi yoksa ikiz mi

Çift mi yoksa ikiz mi?

Genç kuşakların hem gözlem kabiliyetini geliştirmeleri hem de yazma tekniği ve bu tekniğin dille kurduğu organik irtibatı çözmüş olmaları yönünden daha umut verici bir ortamdayız... Mevsim Yenice ve Mehmet Kahraman yeni öykücü isimlerden ikisi...

20.4.2017Kitap Sanat
Lösemiden ölen Eren, beyin felci hastası Öyküye umut oldu

Lösemiden ölen Eren, beyin felci hastası Öykü'ye umut oldu

Lösemiden ölen Eren, beyin felci hastası Öykü'ye umut oldu

20.4.2017Zonguldak
Gençler Kadıköy’de toplanıyor

Gençler Kadıköy’de toplanıyor

Kadıköy 9 gün boyunca gençlerin konser, tiyatro ve gösterilerine ev sahipliği yapacak. "Kadıköy Gençlik Festivali" Kadıköy Belediyesi desteği ile 21 Nisan’da başlıyor. 9 gün sürecek festivalde parklar, kültür merkezleri ve sokaklar gençlerin performans mekanları olacak.

19.4.2017Kampüs
Ankara memur kentinden öteye taşınmalı

Ankara memur kentinden öteye taşınmalı

Hürriyet Ankara’nın, kent ile üniversiteyi buluşturan “Ankademi: Şehir ve üniversite” yazı dizisinin 7’nci oturumu Atılım Üniversitesi’nde yapıldı. Ankara’daki üniversite potansiyeline dikkat çeken Rektör Yıldırım Üçtuğ, “Ankara’yı memur, öğrenci ikileminin ötesine taşıyacak bir şeylerin araştırılması gerekiyor” dedi.

18.4.2017Ankara
Psikoz bozukluğa sanatla terapi

Psikoz bozukluğa sanatla terapi

Evlerinden çıkmayan, kimseyle konuşmayan, çeşitli şüphelerle yaşayan psikoz tanılı hastalar, Ahmet Andiçen Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde ilaç tedavisinin yanı sıra resimden ebruya, dramadan ahşap boyamaya birçok kursla topluma adapte oluyor.

17.4.2017Ankara
Genç eleştirmenler TED’te buluştu

Genç eleştirmenler TED’te buluştu

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Zümresi tarafından düzenlenen Liseli Genç Eleştirmenler Sempozyumu’na, Türkiye genelinde 35 liseden 700 öğrenci ve öğretmen katıldı.

15.4.2017Ankara
Kaybedilmiş bir Türkiye’den

Kaybedilmiş bir Türkiye’den

Hatice Aydoğdu’nun efsanevi Türk dili ve edebiyatı hocası Emin Özdemir’le yaptığı nehir söyleşi kitabı ‘Göğüne Sığmayan Bulut’, bir Cumhuriyet aydınının kendisiyle, başarılarıyla ve pişmanlıklarıyla yüzleşmesi.

13.4.2017Kitap Sanat
Wolfgang Borchert’le yıllar

Wolfgang Borchert’le yıllar

Wolfgang Borchert’ten hem ‘Ama Fareler Uyurlar Geceleyin’i hem ‘Kapıların Dışında’yı yazdıklarıma göz atan okurlara özellikle salık veririm: Çok acı bir mutluluk duyacaklar.

13.4.2017Kitap Sanat
Ustasından senaryo atölyesi

Ustasından senaryo atölyesi

Kadıköy Moda’daki MiM Sanat Merkezi, aralarında ‘Hanımın Çiftliği’, ‘Kurşun Yarası’ gibi dizilerin de olduğu 30’un üzerinde senaryoya imza atan, aynı zamanda ‘Unutulmayanlar’ ve başrolünde Cengiz Bozkurt’un oynadığı ‘İyi Biri’ filmlerinin yönetmeni Ayhan Sonyürek ile senaryo yazarlığı atölyesi düzeniyor.

13.4.2017Kitap Sanat
GKVli kulaçlar, şampiyonluğu kucakladı

GKV'li kulaçlar, şampiyonluğu kucakladı

GKV'li kulaçlar, şampiyonluğu kucakladı

13.4.2017Gaziantep
Yunanistanın dostluk kuşağı Türkiyeden

Yunanistan'ın dostluk kuşağı Türkiye'den

Yunanistan'ın dostluk kuşağı Türkiye'den

13.4.2017Balıkesir

Kula kitabını imzaladı

Kula kitabını imzaladı

13.4.2017İzmir
Seçmenin oy tercihini ne etkileyecek

Seçmenin oy tercihini ne etkileyecek?

Anayasa değişikliği referandumu için son birkaç güne girilirken kamuoyuna sızan anketlerde zaman zaman 'Evet' bazen de 'Hayır' öne geçiyor. Oy oranları arasındaki fark ise kıl payı. Seçmenin oy tercihini etkileyecek başlıklar olarak 'psikilojik aidiyet, hemşerilik, istikrar, sevgi, nefret gibi birçok etmen ortaya çıkıyor.

12.4.2017Gündem
Mustafa Denizli de futbolcu hükümdarlığı nedeniyle istifa etti

'Mustafa Denizli de futbolcu hükümdarlığı nedeniyle istifa etti'

Hürriyet Futbol Konseyi bu hafta birbirinden önemli konuları ele aldı. Galatasaray'daki kötü gidişi reğerlendiren konsey Mustafa Denizli'nin neden istifa ettiğini değerlendirdi. "Galatasaray, Sneijder veya Podolski olmadığı için Medipol Başakşehir’e mağlup olmadı. Bu oyuncular varken de yenildi. Galatasaray’daki sorun Igor Tudor’da değildir. Sarı kırmızılılardaki asıl sorun futbolcuların kurduğu iktidardır."

12.4.2017Spor Arena
Sorun Tudor değil futbolcu iktidarı

Sorun Tudor değil futbolcu iktidarı

Galatasaray, Sneijder veya Podolski olmadığı için Medipol Başakşehir’e mağlup olmadı. Bu oyuncular varken de yenildi. Galatasaray’daki sorun Igor Tudor’da değildir. Sarı kırmızılılardaki asıl sorun futbolcuların kurduğu iktidardır.

11.4.2017Spor Arena
Türkiyenin ilk vegan festivali başlıyor

Türkiye'nin ilk vegan festivali başlıyor!

Türkiye'nin ilk vegan festivali, Didim VegFest, 29 - 30 Nisan'da Didim'de ziyaretçilerini bekliyor.

11.4.2017Kampüs
Öykü Gürmanın sürpriz aşkı

Öykü Gürman'ın sürpriz aşkı

İlk evliliği tatsız biten Öykü Gürman, aradığı aşkı buldu.

11.4.2017Magazin
Bu albüm benim için bir tatil

Bu albüm benim için bir tatil

maNga’nın solisti Ferman Akgül, şimdi ilk solo albümü ‘Yürüyorum İçimde’ ile karşımızda. Albümün kendisi için bir tatil olduğunu belirten Akgül, “Tamamen solo gitmek gibi bir niyetim yok. Çünkü grup müziğini çok seviyorum” diyor.

11.4.2017Kitap Sanat
21. Aydın Doğan Ödülü Neş’e Erdok’un

21. Aydın Doğan Ödülü Neş’e Erdok’un

21. Aydın Doğan Ödülü Neş’e Erdok’un

10.4.2017İstanbul
1-B okula gitmek için can atıyor

1-B okula gitmek için can atıyor

Kadıköy’deki Şükran Karabelli İlkokulu’nun 1-B sınıfındayız. Yakalarındaki ‘okuyorum’ rozetiyle 35 minik öğrencinin sınıfı burası. Onlar akranlarının aksine okullar tatil olsun istemiyor, teneffüslerde dışarı çıkmıyor. Sebebi ise standartların dışında, rengarenk bir mekânlarının olması. 30 yıllık öğretmen Nilgün Aydın, öğrencilerin okulu sevmesi, evlerindelermiş gibi hissetmesi için dersliği baştan yarattı. Üzerinde gökkuşağı olan bir kapıdan geçerek sınıfa girdiğinizde sizi aydınlık bir ortam karşılıyor. Kitaplık üzerinde oyuncaklar, öykü kitapları, fotoğraflar yer alıyor. Her öğrencinin eşyalarını koyabileceği renk renk kumaşlardan çekmeceleri var. Sınıfın hikâyesini, öğretmeni ve mimarı Nilgün Aydın’dan dinledik:

10.4.2017Eğitim
Dikkat çeken Çarşamba’nın tesadüfü

Dikkat çeken Çarşamba’nın tesadüfü 

PARİS’te PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in Ömer Güney tarafından öldürülmesini konu alan sinema filminin çekimlerine başlandı.

7.4.2017Keyif
‘SpringBreak 2017’ Başlıyor...

‘SpringBreak 2017’ Başlıyor...

Türkiye’nin ilk ve en büyük bahar festivali ‘SpringBreak 2017’, ünlü sanatçıların sahne performanslarıyla ‘Unitravel’ ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleşiyor.

6.4.2017Magazin
Şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri verildi

Şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri verildi

Şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri verildi

6.4.2017Kırklareli
Gazeteci Bardaktan öykü kitabı

Gazeteci Bardak'tan öykü kitabı

Gazeteci Bardak'tan öykü kitabı

5.4.2017Osmaniye
Demrede öğrencilerle söyleşi

Demre'de öğrencilerle söyleşi

Demre'de öğrencilerle söyleşi

5.4.2017Antalya
14’üncü kitap fuarı başladı

14’üncü kitap fuarı başladı

Bir özel okulun düzenlediği, 48 yayınevi ve 29 yayıncılık firmasının katılımıyla gerçekleşen “14. Kitap Fuarı ve Söyleşi Günleri” başladı, etkinlik 7 Nisan'a kadar sürecek.

3.4.2017Eğitim
Mercan Civan, öğrencilerle buluştu

Mercan Civan, öğrencilerle buluştu

Mercan Civan, öğrencilerle buluştu

31.3.2017Kırklareli
‘Ne vakit dara düşsem açar bir kitap okurum’

‘Ne vakit dara düşsem açar bir kitap okurum’

Hayatın ortasındaki mizahı somurtkan yüzlerimize tatlı bir dille vuran öykülerden oluşan ‘Ağrıkesici’ kitabını Ademhan Esen’le konuştuk.

30.3.2017Kitap Sanat
Kütüphane karnesi bu yıl da zayıf

Kütüphane karnesi bu yıl da zayıf

53’üncü Kütüphane Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu hafta nedenle bir açıklama yayımlayan Okul Kütüphanecileri Derneği, okullardaki kütüphane sayısının azlığına dikkat çekti. Yapılan açıklamaya göre, okulların yüzde 70’inde kütüphane yok. Öğrencilerin yarısı okuduğunu anlamıyor. Evinde en fazla 10 kitap olan ailelerin oranı yüzde 27.

30.3.2017Eğitim
Tarık Dursun K. Yazar Evi İpekçiyi konuk etti

Tarık Dursun K. Yazar Evi İpekçi'yi konuk etti

KONAK Belediyesi'nin İzmirli yazar Tarık Dursun K.'nın adıyla hizmete açtığı Karataş semtindeki Tarık Dursun K. Yazar Evi'nin son konuğu 'Büyük Adam Küçük Aşk' filminin yönetmeni Handan İpekçi oldu.

28.3.2017İzmir
Kerimcan Durmaz, Bahar Candan taklidiyle yıktı geçti

Kerimcan Durmaz, Bahar Candan taklidiyle yıktı geçti!

Kerimcan Durmaz, 'İşte Benim Stilim'de yarışan Bahar Candan'ı tiye aldı...

28.3.2017Televizyon

Yazar Sonuçları

Güçlü bir demokrasi için objektif bir medya şart

Güçlü bir demokrasi için objektif bir medya şart

Taraf olunması gereken konular var.

24.4.2017Deniz SİPAHİ
Eski hesaplar itinayla kapatılır...

Eski hesaplar itinayla kapatılır...

Vakti zamanında ‘Günaha Son Çağrı’sıyla dini çevreler tarafından tepkilere maruz kalan Martin Scorsese, son filmi ‘Silence’ta, 1600’lerde Japonya’da Budist sistem tarafından acı çektirilen cizvit rahiplerin öyküsünü anlatırken adeta kendini affettiriyor. Film çok iyi çekilmiş bir Hıristiyanlık propagandası tadında.

21.4.2017Uğur VARDAN
Üç kitabıyla Zeyyat Selimoğlu

Üç kitabıyla Zeyyat Selimoğlu

Türk edebiyatında iyi öykücüleri saymak gerekirse mutlaka Zeyyat Selimoğlu’nun adı anılmalıdır. Deniz temasını işleyen ustalardan Halikarnas Balıkçısı denizin derinliklerine inenleri, Sait Faik balıkçıları ve denize meftunları, Selimoğlu ise bütün unsurlarıyla deniz adamlarını anlatır.

21.4.2017Doğan HIZLAN
ÇİFT TERAPİSİNDE ÇOCUKLUK ÇAĞI TRAVMALARI

ÇİFT TERAPİSİNDE ÇOCUKLUK ÇAĞI TRAVMALARI 

14 yıllık evliyiz, 10 yaşında kızımız , 4 yaşında oğlumuz var. Çocuklar olana kadar eşim benimle ve evle daha ilgiliydi. Cinsel hiçbir sorunumuz yoktu. “Bir an önce şu iş bitse de eve gitsek “ diye düşünüyorduk.

17.4.2017Obengül Ejder
Hızlı, öfkeli ve ‘aile’li...

Hızlı, öfkeli ve ‘aile’li...

2000’li yılların en uzun serisi ‘Hızlı ve Öfkeli’nin sekizinci adımı, aile değerlerine vurgu yapan ama öyküsü itibariyle sırtını klişelere dayayan sıradan bir aksiyon... Filmin görsel anlamdaki tek kayda değer hamlesi bir Rus denizaltısının araba takip sahnelerinde boy göstermesi olmuş.

14.4.2017Uğur VARDAN
Murathan Mungan dosyası

Murathan Mungan dosyası

NOTOS* dergisinde bu ay bir “Murathan Mungan Dosyası” yayınlandı.

10.4.2017Doğan HIZLAN
Engelsiz Filmler Festivali 2017

Engelsiz Filmler Festivali 2017

Merhabalar sevgili okurlar.

9.4.2017Ayşegül DOMANİÇ YELÇE
Kadından kadına mektup köprüsü

Kadından kadına mektup köprüsü

MALUM, referandum çalışmaları tüm hızıyla sürüyor, hem de tüm rengiyle. Kimi, ‘evet’, kimi ‘hayır’ diyor.

31.3.2017Nedim BUBİK
‘Öldüren’ güzellik

‘Öldüren’ güzellik

‘Rüya fabrikası’ Hollywood’un, şu aralar ‘Rüyaları süsleyen kadın’ kontenjanındaki en önemli ismi Scarlett Johansson, ‘Kabuktaki Hayalet’te elinde silahıyla adeta güzelliğiyle öldürüyor. Film vesilesiyle oyuncunun kariyeri üzerinden küçük bir gezintiye çıkalım dedik.

31.3.2017Uğur VARDAN
Fatma Tülinin yüzleri

Fatma Tülin'in yüzleri

FATMA TÜLİN’in Nişantaşı Merkur galerisinde açtığı ‘Yüzler, Fısıltılar’ sergisini çok beğendim.

30.3.2017Doğan HIZLAN