MENÜ
Arşiv

2005 Nicolas Sarkozy Haberleri

Nicolas Sarkozy ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nicolas Sarkozy haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 248 Nicolas Sarkozy haberi bulunmuştur.

Nicolas Sarkozy Haberleri

Fransada Ermeni soykırımı yasası değişmiyor

Fransa'da 'Ermeni soykırımı' yasası değişmiyor

Fransa’da "Ermeni Soykırımı"nın da reddedilmesini yasaklayan yasalara ilişkin tartışmalar sürerken İçişişleri Bakanı ve iktidardaki parti UMP Başkanı Nicolas Sarkozy’nin görevlendirdiği avukat Arno Klarsfeld, "Ermeni Soykırımı"nın reddedilmesini yasaklayan yasanın kalkmayacağı sinyalini verdi.

30.12.2005Hürriyet Arşiv
Fransa camilere kamera koyacak

Fransa camilere kamera koyacak

Fransa, komşularında meydana gelen terör eylemlerinin ardından yasalarını sertleştirme kararı aldı. Buna göre, artık toplu taşıma araçları ya da garların yanı sıra ibadet yerlerine gözetleme amacıyla video kameraları yerleştirilebilecek.

22.12.2005Hürriyet Arşiv
Paris civarında silah, cephane ve patlayıcı bulundu

Paris civarında silah, cephane ve patlayıcı bulundu

Fransa'da uluslararası İslamcı terörizmi finanse etmek amacıyla kara para aklamak ve silahlı saldırı düzenlemekle ilgili soruşturma kapsamında başkent Paris yakınlarında silah, cephane ve patlayıcı bulunduğu bildirildi.

15.12.2005Hürriyet Arşiv
Paris standardı

Paris standardı

Fransa Başbakanı Villepin, ülkesinin sömürgeci geçmişiyle ilgili yasa konusunda ‘Tarih yazmak meclise düşmez’ dedi. Oysa aynı meclis, sözde Ermeni soykırımını resmen kabul etmişti.

8.12.2005Dünya
Sarkozy’den rakibi bertaraf etme taktiği

Sarkozy’den rakibi bertaraf etme taktiği

Fransa’da iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) başkanlık divanı, 2007 yılında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacak kişiyi, UMP’nin delegelerinin ön seçimle belirlemesi için parti tüzüğünde değişiklik yapacak.

6.12.2005Dünya
Adana’da doğdu, bir yaşından beri Paris varoşunda yaşıyor adı Sakine, kimliğinde Angel yazılı ama herkes ona Lilly diyor

Adana’da doğdu, bir yaşından beri Paris varoşunda yaşıyor adı Sakine, kimliğinde Angel yazılı ama herkes ona Lilly diyor

Tartarets, Paris’in en sakat banliyölerinden biri. Elini kolunu sallayarak girmeye çalışan gazetecilerin sağlam bir sopa yedikten sonra kameralarını bırakarak kaçtıkları mahalle. Devasa binalarının küçük dairelerinde kalabalık Faslı, Tunuslu, Cezayirli, Haitili aileler alt alta, üst üste yaşıyorlar. Akşam karanlığı çöktüğünde perdelerin arkasındaki ürkek kafalar, dışarıdaki çeteleri izliyor.

19.11.2005Hürriyet Arşiv
Sarkozy’den özel yaşam kitabına engelleme

Sarkozy’den özel yaşam kitabına engelleme

Fransa’daki varoş isyanı sırasında gündemin birinci sırasında bulunan İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy şimdi de özel hayatıyla ilgili yeni bir tartışmanın odağında bulunuyor. Sarkozy, ayrı yaşadığı eşi Cecilia Sarkozy ile ilgili bir kitabın yayımlanmasını engellemesiyle gündeme geldi.

18.11.2005Dünya
Sarkozy: Fransaya karşı ciddi terör tehdidi var

Sarkozy: Fransa'ya karşı ciddi terör tehdidi var

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, ülkesinin ciddi ve gerçek bir terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

17.11.2005Hürriyet Arşiv
Fransız Meclisinde olağanüstü hal yasası oylanacak

Fransız Meclisi'nde olağanüstü hal yasası oylanacak

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, son günlerde meydana gelen şiddet olaylarıyla, ülkenin en karmaşık krizlerinden birini yaşadığını söyledi.

15.11.2005Hürriyet Arşiv
Fransa’yı sarsan polis dayağına otosansür

Fransa’yı sarsan polis dayağına otosansür

Fransa’nın başkenti Paris’in banliyölerinde patlak veren olayların 18’inci gününe girilirken, bir şüpheliye dayak attıkları iddiasıyla yargılanan polisler ve olayı görüntüleyen France 2 kanalının bu görüntüleri iki bültende yayınladıktan sonra yayından çekmesi ülke gündemine yerleşti.

14.11.2005Dünya
İsyancılara verilecek ceza Fransız hükümetini böldü

İsyancılara verilecek ceza Fransız hükümetini böldü

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, şiddet olaylarına karıştığı gerekçesiyle mahkum olan göçmen gençlerin sınır dışı edilmesi konusunda, İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy ile ters düştü.

14.11.2005Hürriyet Arşiv
Fransa hükümeti olağanüstü hal yetkisini uzatmak istiyor

Fransa hükümeti olağanüstü hal yetkisini uzatmak istiyor

Fransa'da hükümet, devam eden şiddet olayları nedeniyle bakanlar kuruluna verilen olağanüstü hal ilan etme yetkisini uzatmaya çalışıyor.

14.11.2005Hürriyet Arşiv
Paris’teki patlamanın nedeni din değil, sosyal dışlanma

Paris’teki patlamanın nedeni din değil, sosyal dışlanma

Tam 55 yıldır evliyiz.

1949 yılının bir Mayıs günü nikah masasına oturduğumuzda 60 milyon insana mezar olan yaşlı kıta kan gölü gibiydi. Korkunç olayların bir daha yaşanmaması için ne yapmalıydık?

12 millet buluştuk. Önce Fransa, İngiltere, İtalya, Hollanda, İrlanda, İsveç, Belçika, Danimarka, Lüksemburg ve Norveç. Sonra da Türkler ve Yunanlılar...

12.11.2005Hürriyet Arşiv
Paris’te varoşla tokalaşma

Paris’te varoşla tokalaşma

Yaklaşık iki haftadır varoş isyanıyla meşgul olan Fransa’nın başkenti Paris’te dün, Birinci Dünya Savaşı’nın bitişinin 87’nci yıldönümü törenleri yapıldı. Savaşın bitiş anı olarak kabul edilen 11’inci ayın 11’inci gününde saat 11’de düzenlenen Champs-Elysees’deki tören yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlendi. Zafer Takı’ndaki meçhul asker anıtına çelenk koyan Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, törene davet edilen göçmen gençlerle de yakından ilgilenip tokalaştı.

11.11.2005Dünya
Eşitlik konusunda problemimiz var

Eşitlik konusunda problemimiz var

Varoş isyanı başladığından bu yana etkin bir şekilde ortada görünmemekle suçlanan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, dün yaptığı açıklamada Fransız toplumunda eşitsizlik problemi yaşandığını kabul etti. Chirac, ‘Kökenimiz ne olursa olsun hepimiz Cumhuriyetin çocuklarıyız ve hepimiz aynı haklara sahip olmayı bekleriz. Herkesin saygı ve eşit fırsat hakkı vardır’ dedi.

10.11.2005Dünya
Fransada dün gece 482 araç yakıldı

Fransa'da dün gece 482 araç yakıldı

Fransa genelindeki şiddet olaylarında dün gece yakılan araç sayısı 482'ye çıktı. Fransız polisi, dün geceki aramalarda 203 kişinin sorgulandığını açıkladı.

10.11.2005Hürriyet Arşiv
Zidane’ın babası niye oy kullanamıyor

Zidane’ın babası niye oy kullanamıyor

Hürriyet yazarı Özdemir İnce, Paris Temsilcimiz Muammer Elveren ve Sebati Karakurt ile birlikte, ayaklanmaya sahne olan Paris varoşlarını dolaştı, ilginç gözlem ve analizlerini kaleme aldı.

9.11.2005Dünya
Laik gençlerin isyanı

Laik gençlerin isyanı

Paris’te varoşları dolaşarak nabız tutan Hürriyet yazarı Özdemir İnce, Fransa’da Müslüman cemaatin en üst otoritesi olan İslam Konseyi Başkanı Dalil Boubakeur ile isyanın perde arkasını konuştu. Boubakeur şöyle konuştu: ‘Bu olayların dini bir kaynağı ve nedeni yoktur. Ve bunu İslamcılar organize etmemişlerdir. Bu bir toplumsal patlamadır, laik gençlerin patlamasıdır.’

9.11.2005Dünya
Camiye gelmeyin kontrolü sağlayamam

Camiye gelmeyin kontrolü sağlayamam

FRANSA’da varoş eylemcilerini ‘ayak takımı’ diye tanımlayıp şiddeti körüklemekle suçlanan İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’nin polisin gözyaşartıcı bomba attığı camiye ziyarete gitmek istediği ancak ret cevabı aldığı ortaya çıktı.

9.11.2005Dünya
Almanyada öncelikli görev göçmenler olacak

Almanya'da öncelikli görev göçmenler olacak

Almanya'da kurulacak yeni hükümette federal içişleri bakanı olması beklenen Birlik partilerinin (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Wolfgang Schaeuble, göçmenlerin topluma daha iyi şekilde uyum sağlamalarının, yeni kurulacak hükümetin ağırlıklı görevlerinden biri olacağını söyledi.

9.11.2005Hürriyet Arşiv
Fransız halkı sokağa çıkma yasağına destek veriyor

Fransız halkı sokağa çıkma yasağına destek veriyor

Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, halkın, şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için, sokağa çıkma yasağı uygulanmasına destek verdiğini ortaya koydu.

9.11.2005Hürriyet Arşiv
Why it is that Zidanes father still cant vote

Why it is that Zidane's father still can't vote

Hurriyet journalists Ozdemir Ince and Paris representatives Muammer Elveren and Sebati Karakurt roamed the streets of Paris, making observations and writing about the riots experienced over the past days.

9.11.2005Hürriyet Arşiv
İlk can kaybı ilk kurşun

İlk can kaybı ilk kurşun

Polisten kaçan iki Müslüman gencin trafoda elektriğe kapılıp ölmesinin ardından Paris varoşlarında patlak veren ve 12 gündür devam eden eylemler dün ilk kurbanını aldı. Geçen hafta çöp tenekesindeki ateşi söndürmek isterken dövülen ve komaya giren 61 yaşındaki Jean-Jacques Le Chenadec öldü.

8.11.2005Dünya
Fransa sıkıyönetimle yeniden tanıştı

Fransa sıkıyönetimle yeniden tanıştı

Fransa'da göçmen isyanı nedeniyle 1955 tarihli 'özgürlükleri kısıtlayıcı nitelikte' bir kanun tekrar hayata geçiriliyor. Fransız hükümeti, yerel yöneticilere, olağanüstü hal halinde, sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisi verdi.

8.11.2005Dünya
Fransa hükümeti sertleşiyor

Fransa hükümeti sertleşiyor

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, polisin silahların toplanıldığından şüphe ettiği yerlere baskın yapabileceğini açıkladı.

8.11.2005Hürriyet Arşiv
İsyan cumhuriyetin kalbinde

İsyan cumhuriyetin kalbinde

Fransa’daki varoş ayaklanması Paris’in göbeğine kadar dayandı. Dün sabaha karşı, Republique (Cumhuriyet) semtinde araçlar yakıldı. Yayılan şiddet olaylarının 11'inci gecesinde, ülke genelinde 1408 araç yakıldı, 321 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Sarkozy, ‘Suçlular cezasını bulacak. Cumhuriyet, şiddeti kabul edemez’ dedi.

7.11.2005Dünya
Fransada 10 günde 3500 araç yakıldı

Fransa'da 10 günde 3500 araç yakıldı

Fransa'nın başkenti Paris'in banliyölerinde 10 gün önce başlayan ve ülke geneline yayılan protesto gösterilerinde yakılan araç sayısının 3500'ü bulduğu bildirildi.

6.11.2005Dünya
Paris gerillaları

Paris gerillaları

Geçen hafta polisten kaçan iki Müslüman gencin trafoda elektrik çarpması sonucu ölmesinin ardından patlak veren eylemler yüzünden Fransa’nın başkenti Paris’in varoşları alev alev yanıyor. Gündüz evlerine çekilen eylemciler, karanlık bastığında sokaklara hücum ederek araçları ateşe veriyor. Önceki akşam gerçekleşen saldırılarda 518 araç ile 27 belediye otobüsü kundaklandı.

5.11.2005Gündem
Avrupa tedirgin

Avrupa tedirgin

Fransa’da polisten kaçan iki gencin trafoda elektriğe kapılıp ölmesinin ardından Paris varoşlarında çıkan eylemler diğer kentlere de sıçrarken, göçmen nüfusa sahip Avrupa ülkeleri de gelişmeleri tedirginlikle izliyor.

5.11.2005Dünya
Pariste öfke dinmiyor

Paris'te öfke dinmiyor

Geçen hafta polisten kaçan iki gencin trafo binasına çarpıp, elektrik akımına kapılması sonucu hayatını kaybetmesiyle başlayan eylemler, Paris dışındaki kentlere de sıçradı.

5.11.2005Dünya
Fransada Başpiskoposlar Birliğinden şiddeti durdurun çağrısı

Fransa'da Başpiskoposlar Birliği'nden şiddeti durdurun çağrısı

Fransa'da iki büyük dinin temsilcileri, banliyölerde giderek artan şiddet olaylarının yatıştırılması çağrısında bulundu.

5.11.2005Hürriyet Arşiv
Sarkozy: Eylemlere karşı taviz yok

Sarkozy: Eylemlere karşı taviz yok

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, hükümetin, banliyölerdeki şiddet olaylarının sorumlularına karşı tavizsiz davranılması konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

5.11.2005Hürriyet Arşiv
Paristeki olaylar yayılıyor

Paris'teki olaylar yayılıyor

Fransa'nın başkenti Paris'te protestocu gençlerle güvenlik güçleri arasında süren çatışmaların 9. gecesinde olaylar başkent Paris dışına taşarken, dün gece yakılan araç sayısının 900'ü geçtiği bildirildi.

5.11.2005Hürriyet Arşiv
Fransadaki şiddet olayları

Fransa'daki şiddet olayları

Fransa'nın başkenti Paris'te protestocu gençlerle güvenlik güçleri arasında süren çatışmaların 9. gecesinde olaylar başkent Paris dışına taşarken, sadece dün gece 750'den fazla araç yakıldı.

5.11.2005Hürriyet Arşiv
Avrupa laik Türk sistemden ders alsın

Avrupa laik Türk sistemden ders alsın

Ortadoğu konularında uzman Washington Enstitüsü, radikal İslam ile ciddi sorunlar yaşayan Avrupa’nın, Türkiye’deki laik sistemden ders almasını önerdi. Bu etkin düşünce kuruluşu tarafından yayınlanan raporda, Avrupa’da yaşanan İslamcı terör hareketlerine, Eski Kıta’nın bazı ülkelerinde yoğun biçimde yaşanmasına rağmen, Türkler’in bulaşmadığına dikkat çekildi.

3.11.2005Gündem
Sarko tutuştu

Sarko tutuştu

Paris varoşlarında ayaklanıp bina ve araçları kundaklayan gençlerin durdurulamaması Fransa İçişleri Bakanı Sarkozy’nin, 2007’de cumhurbaşkanı seçilme hedefini tehdit etmeye başladı. Sarkozy’nin, polisten kaçan iki gencin elektrik çarpması sonucu ölümü üzerine bir hafta önce patlak veren ve olaylardaki tutumu eleştiriliyor.

3.11.2005Dünya
Pariste göçmen isyanı büyüyor

Paris'te göçmen isyanı büyüyor

Fransa'nın başkenti Paris'in Seine-Saint-Dennis banliyösünde, protestocu gençlerin, dün gece çıkan olaylarda polis ve itfaiye erlerine gerçek mermilerle ateş açtığı bildirildi.

3.11.2005Dünya
Paris bönliyölerindeki isyan büyüyor

Paris bönliyölerindeki isyan büyüyor

Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Clichy-Sous-Bois banliyösünde perşembe günü iki gencin polisten kaçarken elektrik trafosunda akıma kapılarak hayatını kaybetmesi üzerine, polisi protesto edenlerin çıkarttığı olaylar giderek artıyor.

2.11.2005Dünya
Fransada Sarkozy merkez sağın en güçlü adayı

Fransa'da Sarkozy merkez sağın en güçlü adayı

Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin, 2007 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için merkez sağın en güçlü adayı olduğunu ortaya koydu.

26.10.2005Hürriyet Arşiv
Fransa’da laiklik kavgası

Fransa’da laiklik kavgası

Fransa’da 2007 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde rekabet laiklik üzerinde kızışmaya başladı. Muhtemel adaylardan İçişleri Bakanı Sarkozy, 1905 tarihli laiklik yasasının değişmesini istedi. Chirac cephesini temsil eden Başbakan Villepin ise ‘Cumhuriyetin temel ilkesi olan laiklik yasası değiştirilemez. Chirac da aynı fikirde’ dedi.

24.10.2005Dünya
Fransada laiklik tartışması büyüyor

Fransa'da laiklik tartışması büyüyor

Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin, 1905 yılından bu yana yürürlükte olan laiklik yasasında değişiklik yapılması teklifine karşı çıktı.

24.10.2005Dünya
Korsikada valiliğe roketatarlı saldırı

Korsika'da valiliğe roketatarlı saldırı

- Korsika adasındaki Bastia kentinde, valilik binasına sabaha karşı roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

14.10.2005Hürriyet Arşiv
Sarkozy Korsikayı ziyaret ediyor

Sarkozy Korsika'yı ziyaret ediyor

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, bu sabah bir günlük ziyaret için Korsika adasına gitti.

13.10.2005Hürriyet Arşiv

Yazar Sonuçları

Nicolas Sarkozy’ye devam

Nicolas Sarkozy’ye devam

NİCOLAS Sarkozy’nin dün sözünü ettiğim kitabının (‘Cumhuriyet, Dinler, Umut’/ ’La Republique, Les Religions, L’Esperance’) arka kapağındaki tanıtım yazısını aktarıyorum:

25.11.2005Özdemir İNCE
Bir Nicolas Sarkozy kazısı

Bir Nicolas Sarkozy kazısı

TÜRKİYE’de kimilerinin korkusu gerçekleşti: Angela Merkel, Almanya Başbakanı oldu. Bir başka korku kaynağı olan Nicolas Sarkozy’nin de Fransa Cumhurbaşkanı olması olasılığı var. Korkunun ecele faydası yok.

24.11.2005Özdemir İNCE
Neden tavan

Neden tavan?

FRANSA İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy deyimin tam anlamıyla ‘tavan’ yapmış.

18.11.2005Hadi ULUENGİN
Yeri gelince...

Yeri gelince...

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da bir törene giderken kendisine refakat eden gazetecilere ‘Türbanın yasaklanmasıyla ilgili olarak Fransız okullarında başlatılan süreç, olayları fitilledi’ (7 Kasım 2005 Yeni Şafak) demeye hakkı varsa, Fransa’ya topu topu 8-10 kere gitmiş olmaktan başka iddiası olmayan biri sıfatıyla bizim de o konuda bir şeyler söylemeye hakkımız olmalı.

9.11.2005Oktay EKŞİ
Türban mı, din mi

Türban mı, din mi?

HAYIR, Başbakan’ın Paris olayları konusundaki yorumuna hiç mi hiç katılmıyorum.

Yani, Erdoğan’ın Fransa’daki çapulculuğu bu ülke orta öğrenim kurumlarında hüküm süren türban yasağıyla irtibatlandırması, heyhat, esas ve temel gerçeği asla yakalayamıyor.

8.11.2005Hadi ULUENGİN
Paris yanıyor mu

Paris yanıyor mu?

ASLINDA, yukarıdaki başlığın işleyeceğim konuyla hiç mi hiç ilgisi bulunmuyor.

4.11.2005Hadi ULUENGİN