Merkez Bankası


 • Bu düzenlemeler herkesin hayatını etkileyecek - merkez bankası

  Bu düzenlemeler herkesin hayatını etkileyecek19.12.2014

  EKONOMİ

  Bugüne kadar telefon veya mektupla yapılan ve birçok önemli vergi soruşturmasının temelini oluşturan ihbarlar artık internetten yapılabilecek.Bu konudaki düzenlemenin 1 yıl içinde hayata geçirilmesi planlanıyor.
 • Babacan'dan flaş dolar yorumu - merkez bankası

  Babacan'dan flaş dolar yorumu19.12.2014

  EKONOMİ

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Rusya kaynaklı gelişmelerin, diğer gelişmekte olan ülkelere etkisiyle ilgili, "Kurda bir etkisi oluyor ama temeller sağlamsa bundan da korkmamak lazım" dedi.Babacan doların değer kazanması trendinin bir süre daha devam edeceğini belirtti.
 • Merkez Bankası Başkanı gerekirse faiz silahını çekecek - merkez bankası

  Merkez Bankası Başkanı gerekirse faiz silahını çekecek19.12.2014

  EKONOMİ

  Meclis Komisyonu’nda milletvekilerinin piyasalarla ilglii sorularını cevaplayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Elimizdeki bütün araçları gerektiği kadar gerektiği yerde kullanıyoruz ve bundan sonra da kullanmaya hazırız, amacımız da enflasyonu düşürmek” dedi.
 • Dolar 2,3230'dan güne başladı - merkez bankası

  Dolar 2,3230'dan güne başladı19.12.2014

  EKONOMİ

  İstanbul serbest piyasada dolar 2,3230, euro 2,8530 liradan güne başladı.Yatay seyreden döviz piyasalarında saat 10:40 itibariyle dolar 2,2330 TL'den euro da 2,8544 TL'den işlem görüyor.Uzmanlar Rusya riskinin takip edileceğini belirtirken Fed'in dalgalanma yaratmamasının olumlu karşılandığını belirtti.
 • İsviçre eksi faize döndü - merkez bankası

  İsviçre eksi faize döndü18.12.2014

  EKONOMİ

  İsviçre, Rusya'daki varlıklardan kaçan portföy yatırımlarının ülkeye hücum etmesini önlemek için "negatif faiz"e geçti.
 • 'Delikanlı adam Erdoğan' - merkez bankası

  'Delikanlı adam Erdoğan'18.12.2014

  EKONOMİ

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yıllık olağan basın toplantısında ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların iki yıl daha devam edeceğini söyledi.Putin'in açıklamalarından sonra Dolar, ruble karşısında 2 puan artışla 63 ruble seviyelerine yükseldi.Putin, düzenlediği yıllık basın toplantısında “GüneyAkım” yerine inşa edilecek “Türk Akımı” boru hattı konusuna da değinerek “Türkiye’den geçirilecek boru hattından daha garantilisi, daha güvenilir güzergah yok” dedi."Türk akımı” doğalgaz boru hattının inşa edilmesi kararı alınırken Avrupalı ülkelerin kızacağını önceden bildiğini söyleyen Putin, “Benim hiç şüphem yoktu.Erdoğan’a da söyledim.‘Aramızda yaptığımız anlaşmayı şimdilik gizli tutalım, açıklamayalım, Avrupalı kazları kızdırmayalım.Yarın soluğu burada alırlar’ dedim.Ancak delikanlı adam (Rusça: krepkiy mujik) Erdoğan, bizim kimsenin malını çalmadığımızı belirterek gizlemenin gereksiz olduğunu söyledi” dedi.
 • Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar - merkez bankası

  Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar18.12.2014

  EKONOMİ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu '10.Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planları’nı açıklıyor.Davutoğlu burada Türkiye’nin büyüme rakamlarıyla ilgili olarak, “Son büyüme rakamları beklentimizin altında geldi.Ama genel olarak takdir gören bir performanstır bu” dedi.Davutoğlu ayrıca plaket hediye etmenin israf olduğunu söyleyerek, "Plaket ve hediyelerle ciddi bir israf veriliyor.Yerel yönetimler valilikler ve kurumlar plaket ve hediye sunumunda bulunmayacaklar" diye konuştu.
 • Taha AKYOL

  Gidiş nereye? - merkez bankası

  Gidiş nereye?17.12.2014

  YAZARLAR

  İKTİDAR partisinin ve Türkiye’nin sıkıntıları üç alanda gittikçe artacak gibi görünüyor: Hukuk, dış itibar ve ekonomi.
 • Erdal SAĞLAM

  Asıl korku: Rusya’nın sermaye hareketlerini kısıtlaması - merkez bankası

  Asıl korku: Rusya’nın sermaye hareketlerini kısıtlaması17.12.2014

  YAZARLAR

  PİYASALARDAKİ asıl korkunun, “Rusya’nın döviz çıkışına dayanamayıp sermaye hareketlerini kısıtlama ihtimali” olduğunu görüyoruz.Bu takdirde yabancı sermayenin ayrım gözetmeden tüm gelişmekte olan ülkelerden hızla çıkması, bunun da TL’yi ciddi biçimde vurmasından korkuluyor.
 • Dolar ve euroda son durum - merkez bankası

  Dolar ve euroda son durum17.12.2014

  EKONOMİ

  Amerikan Merkez Bankası (Fed) açıklamalarından sonra İstanbul serbest piyasada doların ateşi düştü.Dolar 2,3370, euro ise 2,8760 liradan güne başladı.Dolar saat 10:54'te 2.3287 TL'ye gerilerken euro da 2,8728 TL'ye geriledi.Kapalıçarşı'da 2,3340 liradan alınan dolar 2,3370 liradan satılıyor.2,8720 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 2,8760 lira olarak belirlendi.Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,3400 lira, euronun satış fiyatı ise 2,9100 lira olmuştu.
 • Ne umduk ne bulduk - merkez bankası

  Ne umduk ne bulduk17.12.2014

  EKONOMİ

  Rusya’daki ‘ekonomik ve siyasi’ kriz, Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihracatçılarını iflasın eşiğine getirdi.Ağustos ayında Batılı ülkelerin yaptırımları sonrası yüzde 30-40 büyüme umuduyla sevinen ihracatçılar, 3 ay vadeli ve ruble ile yaptıkları satışlar nedeniyle yüzde 60 zarara girdiler.
 • Makul süre gitti 'sabırlı olacağız' geldi - merkez bankası

  Makul süre gitti 'sabırlı olacağız' geldi17.12.2014

  EKONOMİ

  Amerikan Merkez Bankası (Fed) yılın son Açık Piyasa Komitesi toplantı açıklamasında faiz artırımı için "makul bir süre sonra" ifadesini kaldırdı.
 • Zirvede buluştular - merkez bankası

  Zirvede buluştular17.12.2014

  EKONOMİ

  Rusya Merkez Bankası’nın önceki yüksek faiz silahı ters tepince dün ruble ve TL tarihi rekorlarını kırdı.Türkiye’de Merkez Bankası müdahalesi doları tekrar 2.37 TL’ye düşürdü.Rusya’da ise ‘sermaye kontrolü’ ihtimali dile getirilmeye başlandı.Bu ihtimal gerçekleşirse Türkiye de olumsuz etkilenecek.Öte yandan Apple, rublenin tehlikeli dalgalanışı nedeniyle Rusya'daki online satışlarını durdurma kararı aldı.
 • Dolar ve euro düşüyor - merkez bankası

  Dolar ve euro düşüyor17.12.2014

  EKONOMİ

  Merkez Bankası'nın enerji ithalatçısı kamu kuruluşlarının döviz ihtiyacını bu aydan itibaren karşılayacak olması, rekortmen dolar geriletiyor.
 • Medvedev kabineyi topladı - merkez bankası

  Medvedev kabineyi topladı17.12.2014

  EKONOMİ

  Başbakan Medvedev, ekonomiden sorumlu kurmayları, merkez bankası ve büyük şirketlerin yöneticileriyle bir araya geldi.
 • Başçı: Sıkı para politikası devam edecek - merkez bankası

  Başçı: Sıkı para politikası devam edecek17.12.2014

  EKONOMİ

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, para politikasındaki sıkı duruşun, enfyasyonda iyileşme sağlanana kadar süreceğini söyledi.Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki sunumunda, "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmesağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir" dedi.
 • Kredi kartı borçlarında icraya son - merkez bankası

  Kredi kartı borçlarında icraya son17.12.2014

  EKONOMİ

  CHP İzmir Milletvekili Dr.Aytun Çıray, milyonlarca kredi ve kredi kartı mağdurunu ilgilendiren kanun teklifini TBMM’ye sundu.Teklif, kredi ve kredi kartı borcu olanların icradan kurtulmasına ilişkin hükümler içeriyor.
 • Apple Rusya'daki satışlarını durdurdu - merkez bankası

  Apple Rusya'daki satışlarını durdurdu17.12.2014

  Avrupa

  Dünyanın teknoloji devlerinden Apple'ın, Rusya'daki satışlarını rublede yaşanan "aşırı dalgalanma" nedeniyle geçici olarak durdurduğu bildirildi.
 • DANKE SCHÖN (Teşekkür ederim) - merkez bankası

  DANKE SCHÖN (Teşekkür ederim)17.12.2014

  Avrupa

  Deutsche Bank, geçtiğimiz günlerde İstanbul-İzmir Otoyol projesinin 3.5 milyar dolarlık birinci faz finansman paketine refinansman teklifinde bulundu.Projeyi üstlenen konsorsiyum, pakette yer alan 8 Türk bankası ile masaya oturdu ve daha düşük faizle kredi yenilendi.Alman bankanın düşük faizli teklifi sayesinde konsorsiyumun finansman maliyetini düşürmüş oldu.
 • Rusya müdahale etti, dolar ve euro yatay seyrediyor - merkez bankası

  Rusya müdahale etti, dolar ve euro yatay seyrediyor17.12.2014

  EKONOMİ

  Küresel gelişmeler ve iç siyasi gerginliklerle dün yeni rekor düzeye yükselen dolar, yeni güne 2.37 liranın üzerinde başladı.Bir süredir hızla düşerek 60 doların altına gerileyen Brent tipi petrolün varil fiyatı ise dünkü 59.50 - 60.00 dolar düzeyinde hareket ediyor.Kesintisiz yükselişle dün 2.4140 liraya çıkarak tüm zamanların yeni rekor düzeyine tırmanan dolar, Merkez Bankası'nın, enerji ile ilgili kamu kurumlarının ayda 1.0 - 1.5 milyar dolarlık döviz talebini piyasadan çekmesiyle gerilediği 2.37 - 2.38 dolar bandında hareket ediyor.Euro ise 2.9536 seviyelerinde yüzde 0,16 kayıpla işlem görüyor.Öte yandan Rusya Maliye Bakanlığı rubleye müdahalede bulunuyor.Bloomberg News'de yer alan habere göre, Rusya döviz piyasasında doğrudan satış yoluyla rubleye müdahale ediyor.Doğrudan müdahale sonrasında ruble/dolar 68'den 62.63'e kadar geriledi.Fakat kısa bir süre sonra tekrar 67 seviyesine çıktı.
 • Uğur GÜRSES

  Bir otokratın ekonomiyle sınavı - merkez bankası

  Bir otokratın ekonomiyle sınavı16.12.2014

  YAZARLAR

  Rus rublesi son iki günde hızla değer kaybetti; Ruble/dolar kuru yüzde 30 arttı.Rusya, parasındaki hızlı değer kaybını durduramıyor.Hızla çöküşe doğru ilerliyor.Ama bir taraftan da hem içinde Türkiye’nin de bulunduğu diğer gelişen ülkeler, hem de gelişmiş ülkelerde mali piyasalarda tedirginlik yükseliyor.
 • Dolar rekoru - merkez bankası

  Dolar rekoru16.12.2014

  EKONOMİ

  Ekonomiden gelen düşük büyüme, artan işsizlik rakamları ve siyasi arenada yükselen tansiyonun da etkisiyle dolar 2.39 TL’yi aştı.Dolardaki tırmanış Merkez Bankası’nın faiz yükselttiği Ocak 2014 dönemini hatırlattı.
 • Merkez Bankası'ndan tarihi karar - merkez bankası

  Merkez Bankası'ndan tarihi karar16.12.2014

  EKONOMİ

  Doların 2.41 TL'ye yükselerek yeni rekor kırması üzerine Merkez Bankası'ndan flaş bir karar geldi.Buna göre enerji ithalatçısı kamu kuruluşlarının döviz ihtiyaçları Hazine ve Merkez Bankası tarafından karşılanacak.
 • Dolardan yeni rekor - merkez bankası

  Dolardan yeni rekor16.12.2014

  EKONOMİ

  Dolar/TL rubledeki değer kaybı, süren siyasi endişelerle 2.3950'yi aşarak yeni tarihi zirveye çıktı.Dolar TL 2.41'i aştı.Merkez Bankası'nın enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmını Hazine ve Merkez Bankası'nın sağlayacağını açıklaması doları tekrar 2.36 TL'ye düşürdü.Borsa İstanbul 100 endeksi ise yaklaşık yüzde 4'ün üzerinde düştü.
 • Rusya'da hareketli dakikalar - merkez bankası

  Rusya'da hareketli dakikalar16.12.2014

  EKONOMİ

  Rusya Merkez Bankası'nın sert faiz artışına rağmen dolar/ruble ilk kez 80 seviyesini aşarak yeni bir rekor kırdı.
 • Otomotive 36 milyar lira kredi kullandık - merkez bankası

  Otomotive 36 milyar lira kredi kullandık16.12.2014

  EKONOMİ

  Araç alımında kasım ayı sonu itibarıyla kullanılan kredi miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 artarak 36 milyar 397 milyon lira oldu.
 • Özel sektörün yurt dışı kredi borcu arttı - merkez bankası

  Özel sektörün yurt dışı kredi borcu arttı16.12.2014

  EKONOMİ

  Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 2014 ekim ayı sonunda geçen yıl sonuna göre 8,4 milyar dolar artarak 164,8 milyar dolar oldu.
 • Rekor kıran doları Rusya'nın şok faiz hamlesi geri çekti - merkez bankası

  Rekor kıran doları Rusya'nın şok faiz hamlesi geri çekti16.12.2014

  EKONOMİ

  Dün 2.3934 TL ile tarihi rekorunu gören dolar dün akşam saatlerinde 2.35 TL'ye geri çekildi.Bu geri çekilişte Rusya Merkez Bankası'nın faizi şok bir artışla yüzde 10.5'tan yüzde 17'ye çıkarması etkili oldu.Böylece Rus Merkez Bankası tek seferde 650 baz puanlık artış yapmış oldu.Dolar bu sabah 2.3560-2.3580 lira bandında hareket ediyor.
 • Erdal SAĞLAM

  Asıl etken Fed - merkez bankası

  Asıl etken Fed15.12.2014

  YAZARLAR

  İÇ piyasada geçen hafta, özellikle kurun belirlediği, ciddi bir bozulma başladı ve dün haftanın ilk günü bozulma daha da hızlandı.
 • "2015 kolay geçmeyecek" - merkez bankası

  "2015 kolay geçmeyecek"15.12.2014

  Ege

  İZMİR Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi, Garanti ve Yapı Kredi Bankalarının Eski Genel Müdürü Halit Soydan, ekonomiyi değerlendirirken "2015 yılı kolay geçmeyecek.Kemerleri bağlayalım" dedi.
 • Dolarda tarihi rekor: 2.3934 TL - merkez bankası

  Dolarda tarihi rekor: 2.3934 TL15.12.2014

  EKONOMİ

  Ekonomiden gelen düşük büyüme, artan işsizlik rakamları ve siyasi arenada yükselen tansiyonun da etkisiyle dolar 2.39 TL’yi aştı.Dolardaki tırmanış Merkez Bankası’nın faiz yükselttiği Ocak 2014 dönemini hatırlattı.
 • Erdal SAĞLAM

  Yapısal ve faiz tedirginliği kuru vurmaya devam edebilir - merkez bankası

  Yapısal ve faiz tedirginliği kuru vurmaya devam edebilir14.12.2014

  YAZARLAR

  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın son açıklamaları, bundan sonraki ekonomik seyir için önemli ipuçları veren piyasa hareketlerine neden oldu.
 • ‘Babam çıkınca beni öldürecek’ - merkez bankası

  ‘Babam çıkınca beni öldürecek’14.12.2014

  GÜNDEM

  Kendisine cinsel istismarda bulunup cezaevine giren babasının ‘Öldüreceğim’ tehdidi üzerine genç kadın hakkında mahkemeden “güvenlikli bir kamu kurumunda işe başlaması” kararı çıktı.Ancak devletin kapıları bu çığlığa kapalı.
 • Doları ‘faiz’ zıplattı - merkez bankası

  Doları ‘faiz’ zıplattı13.12.2014

  EKONOMİ

  Amerikan Merkez Bankası’nın ABD faiz artışı için ‘kayda değer süre’ ifadesini kaldıracağı beklentisi ardından dolar 2.28 TL’ye çıktı.Buna Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘faiz düşmeli’ vurgusu eklenince dolar 29 Ocak’tan beri en yüksek seviyesi olan 2.31 TL’ye yükseldi.
 • Erdoğan’dan bedelliye onay - merkez bankası

  Erdoğan’dan bedelliye onay13.12.2014

  GÜNDEM

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kamuoyunda bedelli askerlik kanunu olarak bilinen “Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.Kanuna göre, 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 18 bin TL karşılığında bedelli askerlik düzenlemesinden faydalanabilecek.
 • Dolar 2.31 TL'yi geçti, Ocak 2014'ten beri zirveyi gördü - merkez bankası

  Dolar 2.31 TL'yi geçti, Ocak 2014'ten beri zirveyi gördü12.12.2014

  EKONOMİ

  Bugün güne 2,27 TL seviyesinden başlayan dolar bankalararası piyasada dolar 2,31'in üzerine çıktı.Dolar 2,3116 TL ile 29 Ocak'tan bugüne en yüksek düzeyi gördü.
 • Ifo, Almanya'nın yüzde 1,5 büyüyeceğini öngördü - merkez bankası

  Ifo, Almanya'nın yüzde 1,5 büyüyeceğini öngördü12.12.2014

  Avrupa

  Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü Ifo, ülke ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıl yüzde 1,5 büyüyeceğini öngördü.
 • Açık 4 yılın dibinde - merkez bankası

  Açık 4 yılın dibinde11.12.2014

  EKONOMİ

  CARİ açık ekimde 2.03 milyar dolar ile 1.9 milyar dolar olan beklentiler dahilinde gerçekleşirken 12 aylık kümülatif açık petrol fiyatlarındaki düşüş, ihracattaki artış ve geçen yılki yüksek altın ithalatının ortadan kalkmasıyla 45.7milyar dolar ile Aralık 2010’dan beri en düşük seviyeye geriledi.
 • Yıllık cari açık 4 yılın en düşüğünde - merkez bankası

  Yıllık cari açık 4 yılın en düşüğünde11.12.2014

  EKONOMİ

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Türkiye'nin cari işlemler açığı 2014 yılı ekim ayında 2 milyar 27 milyon dolar, yıllıklandırılmış bazda ise 45 milyar 726 milyon dolar oldu.Yıllıklandırılmış cari açık 45.7 milyar dolarla Aralık 2010'dan bu yana en düşük düzeye indi.
 • Rusya faiz artırdı dolar/ruble tarihi rekor kırdı - merkez bankası

  Rusya faiz artırdı dolar/ruble tarihi rekor kırdı11.12.2014

  EKONOMİ

  Petrol fiyatlarının düşmesiyle sıkıntılı günler geçiren Rusya ekonomisi için Rusya Merkez Bankası şok faiz artırım kararı aldı.Kararın ardından dolar ruble karşısında tarihi rekoru kırdı.
 • Merkez Bankası kısa vadeli kredi musluğunu kesecek - merkez bankası

  Merkez Bankası kısa vadeli kredi musluğunu kesecek10.12.2014

  EKONOMİ

  Merkez Bankası, düşük gelirli vatandaşa ‘aşırı borçlanmadan kaçın’ uyarısı yaptı.Bankaların bol keseden kısa vadeli düşük faizli kredi dağıtmasını da durdurma kararı aldı.ABD Merkez Bankasının faiz artırımına hazır olduklarını açıklayan Başkan Erdem Başçı, “FED’in normalleşmesi, faiz artırımı konusunda endişemiz yok.Türkiye’den portföy çıkışı olursa, dış borçlanmada zorluk olursa ne yapacağımızı biliyoruz.Elimizde araçlarımız hazır” dedi.
 • Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan kritik açıklamalar - merkez bankası

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan kritik açıklamalar10.12.2014

  EKONOMİ

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı "2015 yılında para ve kur politikası" sunumunda petrol fiyatlarında 10 dolarlık düşüşün enflasyonu 0,4 puan düşürdüğünü belirtirken 2015 enflasyonun yüzde 5'e oldukça yakın olmasının mümkün olduğunu söyledi.Büyümenin düşük çıkmasında özellikle hasat döneminde daralan tarım sektörünün önemli rolü oldu.Bu yılın 3.çeyreğine ilişkin büyüme oranı yüzde 1,7 olarak açıklandı.
 • Çürüğe de bedelli - merkez bankası

  Çürüğe de bedelli10.12.2014

  GÜNDEM

  BEDELLİ askerlik düzenlemesi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
 • Büyüme oranı beklentilerin çok altında kaldı - merkez bankası

  Büyüme oranı beklentilerin çok altında kaldı10.12.2014

  EKONOMİ

  Türkiye 2014'ün üçüncü çeyreğinde yüzde 1,7 büyüdü.Beklentiler yüzde 2,9-3 aralığındaydı.Böylece büyüme 3.çeyrekte beklentilerin çok altında kalmış oldu.
 • Altın son 1.5 ayın zirvesinde - merkez bankası

  Altın son 1.5 ayın zirvesinde09.12.2014

  EKONOMİ

  Avrupa borsalarında yaşanan sert satış dalgası altına yaradı.Altının onsu 1222 doları aşarak 29 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.
 • Fiyatları bu komite mercek altına alacak - merkez bankası

  Fiyatları bu komite mercek altına alacak09.12.2014

  EKONOMİ

  Türkiye'de gıda ve tarım ürünlerinin fiyat değişimlerini, yeni kurulan Gıda Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi izleyecek.Başbakan Ahmet Davutoğlu, komite çalışmalarının bir bütünlük içerisinde yürütülmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü desteğin yerine getirilmesini istedi.Merkez
 • Dolar 2,28 TL'yi aştı - merkez bankası

  Dolar 2,28 TL'yi aştı08.12.2014

  EKONOMİ

  Dolar, Türk Lirası karşısında yaklaşık iki ayın en yüksek seviyesini görerek 2,28 seviyesini aştı.Bunun üzerine Merkez Bankası yükselen dolar karşısında günlük döviz satım ihalesi tutarını 20 milyon dolardan 40 milyon dolara çıkardı.Bu hamlenin ardından dolar tekrar 2.27 TL'nin altına düştü.
 • Almanya'da sanayi üretimi arttı - merkez bankası

  Almanya'da sanayi üretimi arttı08.12.2014

  Avrupa

  Almanya'da ekim ayında sanayi üretimi bir önceki aya oranla yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 0,8 artış kaydetti
 • Erdal SAĞLAM

  Faizde düşüş beklentisi FED’e takılabilir - merkez bankası

  Faizde düşüş beklentisi FED’e takılabilir07.12.2014

  YAZARLAR

  DÜNYA petrol fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak Türkiye ekonomisine ilişkin olumlu yönde değişen beklentiler, FED engeliyle karşılaşabilir.ABD’den hafta sonu gelen, beklentilerden daha olumlu ekonomik veriler, FED’in faiz artırımının öne alınabileceği tartışmalarını başlattı.
 • Uğur GÜRSES

  IMF’den üçlü politika reçetesi - merkez bankası

  IMF’den üçlü politika reçetesi06.12.2014

  YAZARLAR

  Cuma gecesi açıklanan IMF uzman raporu öyle ayrıntılarla dolu ki; yakın geçmişte ekonomi politikasında yapılan hataları tek tek sıralıyor.
içinde

Merkez Bankası


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz