Merkez Bankası

 • Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı - merkez bankası
  Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı29.01.2015
  EkonomiMerkez Bankası’nın faiz indirme beklentisinin artması ve bankaların ay sonu dolar pozisyonlarını kapamaları ile dolar güne 2,39’un üstünde başladı.Saat 13.40 itibariyle 2.4240'ı gördü.Doların bu hareketinde Amerikan Merkez Bankası'nın dün (Fed) faizleri sabit tutması kararı da etkili oldu.
 • S&P Yunanistan'ı negatif izlemeye aldı - merkez bankası
  S&P Yunanistan'ı negatif izlemeye aldı29.01.2015
  AvrupaUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Yunanistan’ın kredi notunu negatif izlemeye aldığını açıkladı.
 • S&P Yunanistan'ı negatif izlemeye aldı - merkez bankası
  S&P Yunanistan'ı negatif izlemeye aldı29.01.2015
  EkonomiUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard &Poor's (S&P) Yunanistan'ın kredi notunu negatif izlemeye aldığını açıkladı.S&P geçen eylül ayında Yunanistan'ın kredi notunu bir basamak yükseltmişti.
 • "Merkel ve Çipras birbirlerini sevmeyecekler" - merkez bankası
  "Merkel ve Çipras birbirlerini sevmeyecekler"29.01.2015
  AvrupaYunanistan’daki seçimleri kazanan Radikal Sol İttifak Syriza Partisi’nin Bağımsız Yunanlar Partisi ile oluşturduğu koalisyon hükümeti Almanya tarafından dikkatle izlenmeye devam ediliyor.
 • Dolar ne kadar oldu? İşte son durum - merkez bankası
  Dolar ne kadar oldu? İşte son durum29.01.2015
  EkonomiFed’in dün gece faizi sabit tutması açıklamasının ardından dolar bu sabah 2.40 seviyesini aştı.Dolar geçen Aralık ortasından beri en yüksek seviyesini gördü.
 • Akif BEKİ

  Nerede o eski ‘terbiyesiz’ gazeteciler! - merkez bankası
  Nerede o eski ‘terbiyesiz’ gazeteciler!28.01.2015
  YazarlarMEHMET Yılmaz büyüğümüz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ağzının payını vermeyen gazetecilere ‘terbiyeli gazeteciler’ demiş.Ben de onlardan biri oluyorum.
 • Yalçın BAYER

  ‘Rüşvet’ soruşturmasını hükümet neden yapmaz? - merkez bankası
  ‘Rüşvet’ soruşturmasını hükümet neden yapmaz?28.01.2015
  YazarlarCHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soruyor:
 • FED’de sabrın sonu gelmedi - merkez bankası
  FED’de sabrın sonu gelmedi28.01.2015
  EkonomiAmerikan Merkez Bankası (FED) yılın ilk toplantısında istihdam piyasasında ve büyümede iyileşmenin sürdüğüne dikkat çekerek faiz oranlarını değiştirmedi.FED ayrıca enflasyonda bir süre daha düşüş öngörüyor.
 • Karakuş: Yatırımcı tedirgin - merkez bankası
  Karakuş: Yatırımcı tedirgin28.01.2015
  AnkaraAnkara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Canip Karakuş, faiz oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 • Fed sürpriz yapmadı - merkez bankası
  Fed sürpriz yapmadı28.01.2015
  EkonomiAmerikan Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi kararında, aralık ayındaki duruşunu koruyarak faiz artırımı zamanlamasıyla ilgili bir tarih vermedi.Fed faizleri değiştirmedi.
 • Behmeni suçlamaları reddetti - merkez bankası
  Behmeni suçlamaları reddetti26.01.2015
  Ekonomiİranda yolsuzlukla suçlanan işadamı Babek Zencani ve eski hükümet mensuplarıyla olan bağlantısı konusunda yaşanan gerginlik büyüyor.İran eski Merkez Bankası Başkanı Mahmud Behmeni,Zencaniyle bağlantısının olduğuna yönelik Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından yapılan suçlamaları reddetti.
 • Uzmanlardan Yunanistan yorumları: Ekonomik olarak olumsuz olabilir, siyasal olarak olumlu - merkez bankası
  Uzmanlardan Yunanistan yorumları: Ekonomik olarak olumsuz olabilir, siyasal olarak olumlu26.01.2015
  EkonomiDünyanın bugün en önemli gündem maddesi Yunanistan’daki seçimler oldu.SYRİZA yüzde 36.3’lük oyla seçimleri galip bitirdi.Bu oy partinin tek başına iktidar olmasına yetmiyor.Yunan parlamentosuna 149 vekil sokabilen SYRİZA’nın lideri Aleksis Çipras ise vaatleriyle dikkat çekiyor! Uzmanlara göre ekonomik olarak ‘uçuk’ vaatlerde bulunan Çipras’ın milyarlarca euro borcu silme, bedava elektrik ve zenginlerin vergilendirilmesi gibi vaatlerini nasıl gerçekleştireceği merak ediliyor.Öte yandan uzmanlara göre, SYRİZA’nın iktidarı siyasal anlamda Türkiye’yle ikili ilişkiler anlamında olumlu.Euro kurunun Avrupa Merkez Bankası kararıyla ve SYRİZA’nın seçim sonuçlarına paralel düşme ihtimali ise Türkiye için olumsuz olarak değerlendiriliyor…
 • Yunanistan'daki seçimleri kazanan SYRİZA, koalisyon için ANEL'le anlaştı - merkez bankası
  Yunanistan'daki seçimleri kazanan SYRİZA, koalisyon için ANEL'le anlaştı25.01.2015
  PlanetYunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerde, henüz 16 yaşında bir lise öğrencisiyken tarihe “Önlük Hareketi” diye geçen öğrenci direnişinin önderlerinden olan Aleksis Çipras’ın liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük bir zafer kazandı.Tek başına hükümet kurabilme fırsatını iki sandalyeyle kaçıran SYRİZA, sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi ile koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı.Yeni hükümetin Başbakanı, Çipras olacak.SYRİZA'nın seçim vaatleri arasında; yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini ücretsiz verilmesi, zenginlerden alınan vergilerin geri getirilmesi, ihtiyacı olanlara gıda ve kira yardımı yapılması, vatandaşların ödenemeyecek boyuttaki banka borçlarının silinmesinin yanı sıra emekli maaşları ve asgari ücrete zam var.
 • Teşvik paketi Alman ekonomisini endişelendirdi - merkez bankası
  Teşvik paketi Alman ekonomisini endişelendirdi20.01.2015
  AvrupaAvrupa Merkez Bankası’nın (ECB), Euro bölgesinin güçsüz ekonomisini teşvik etmek için Frankfrut’ta düzenleyeceği yılın ilk toplantısında, devlet tahvil alımlarıyla ilgili açıklamada bulunması bekleniyor.Alınan bilgiye göre merkez bankası, yaklaşık 550 milyar Euro değerinde devlet tahvili alımı gerçekleştirecek.Frankfurter Allgemeine Zeitung’a göre ise her Avrupa ülkesi kendi devlet tahvillerini satın alacak.
 • Erdal SAĞLAM

  Merkez kurdan korktu faizde orta yolu seçti - merkez bankası
  Merkez kurdan korktu faizde orta yolu seçti20.01.2015
  YazarlarÜZERİNDEKİ siyasi baskıların arttığı Merkez Bankası yönetimi, dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, diğer faiz oranlarını değiştirmezken, haftalık repo ihale faizinde yarım puanlık indirim yaptı.
 • Uğur GÜRSES

  Ankara için sembolik, piyasa için temkinli - merkez bankası
  Ankara için sembolik, piyasa için temkinli20.01.2015
  YazarlarMerkez Bankası dün, merakla beklenen kararı verdi ve yüzde 8.25’de olan haftalık repo faizlerini yarım puan düşürerek yüzde 7.75’e çekti.Politik baskı ve erken yaptığı yönündeki potansiyel eleştirilere de verdiği mesajla zımnen şunu söyledi; ‘temkinli gideceğim’.
 • Konut finansmanından çekilebiliriz - merkez bankası
  Konut finansmanından çekilebiliriz20.01.2015
  EkonomiŞeker Mortgage Finansman Genel Müdürü Abdurrahman Özciğer, konut finansmanı piyasasının büyümeye devam edeceğini belirterek, finansman şirketlerinin bu alanda etkin olamamalarını şöyle anlattı:
 • Dolandırıcılar Köln'e uzandı - merkez bankası
  Dolandırıcılar Köln'e uzandı20.01.2015
  AvrupaTürkiye’de sık sık gündeme gelen telefonla dolandırma yönteminin Almanya’da da yaşanmaya başladı.Köln’de seyahat acentesi sahibi Meral Terzi, “THY çekiliş biletinden 59 bin Euro kazandınız, alabilmek için bin 500 Euro’luk noter masrafını göndermelisiniz.” kurgusuyla dolandırılmaya çalışıldığını bildirdi, vatandaşları uyardı.
 • Altının onsu 1300 doları geçti - merkez bankası
  Altının onsu 1300 doları geçti20.01.2015
  EkonomiAltın fiyatlarındaki yükseliş sürüyor.Bugün uluslararası piyasalarda altın fiyatları ons başına 1300 doları geçerek kritik sınırı aştı.Altın özellikle merkez bankalarının farklılaşan politikaları ve düşen tahvil faizlerinden destek alıyor.
 • ECB'den faiz indirimi beklenmiyor - merkez bankası
  ECB'den faiz indirimi beklenmiyor20.01.2015
  AvrupaEkonomistler, Avrupa Merkez Bankası yarın yeni bir faiz indirimine gitmeyip nicel genişleme programını duyuracağı görüşünde birleşti.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası verilen mesajlardan nasibini almış değil - merkez bankası
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası verilen mesajlardan nasibini almış değil20.01.2015
  GündemCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya'ya hareketinden önce havalimanında gazetecilere açıklamalarda bulundu.Erdoğan, dün TBMM'de 4 eski bakanla ilgili oylamaya ilişkin sorulara da cevap verdi.
 • Faiz tartışmalarında kim ne dedi? - merkez bankası
  Faiz tartışmalarında kim ne dedi?20.01.2015
  Ekonomi6 ayda yaklaşık 50 dolar düşen petrol fiyatlarının ardından enflasyon oranında önümüzdeki aylarda beklenen düşüş faiz indirim tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.Yılbaşından bu yana piyasa aktörleri ve uzmanlar Merkez Bankası'nın ölçülü faiz indirimi yapacağını dile getirilirken Ankara'da faiz tartışması yeniden alevlendi.
 • Para Politikası Kurulu iç ve dış baskılara karşı hamlesini yapacak - merkez bankası
  Para Politikası Kurulu iç ve dış baskılara karşı hamlesini yapacak19.01.2015
  EkonomiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin faizle ilgili sözlerinin ardından Merkez Bankası bugün yılın ilk faiz toplantısını yapacak.Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Bülent Arınç "Para Piyasası Kurulu’nun toplanacağı ve muhtemelen faiz indirimine gidileceğini bakanlarımız temenni olarak ifade ettiler" diyerek faiz indiriminin sinyalini verdi.
 • Erdal SAĞLAM

  Merkez indirim yapmazsa piyasa faiz oranları düşer - merkez bankası
  Merkez indirim yapmazsa piyasa faiz oranları düşer19.01.2015
  YazarlarTÜM gözler bugün yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında.
 • Taha AKYOL

  Kurallar kurumlar - merkez bankası
  Kurallar kurumlar19.01.2015
  YazarlarYÜCE Divan oylaması bugün yapılıyor.Genel tahmin, iktidarın oylarıyla ret kararının verileceğidir.
 • Altın fiyatları 4.5 ayın zirvesinde - merkez bankası
  Altın fiyatları 4.5 ayın zirvesinde19.01.2015
  EkonomiAltın fiyatları İsviçre Merkez Bankası kararının ardından yükselmeye devam ediyor.Yeniden güvenli liman olarak görülmeye başlanan altın uluslararası piyasalarda ons başına 1292 dolara kadar yükseldi.Gram altın spot piyasada yüzde 1'in üstünde artarak 97 lirayı geçti ve 100 liraya yaklaştı.
 • Merkez Bankası faizi düşürdü dolar uçuşa geçti - merkez bankası
  Merkez Bankası faizi düşürdü dolar uçuşa geçti19.01.2015
  EkonomiMerkez Bankası politika faizi olan 1 haftalık repo faizini yüzde 8,25'ten yüzde 7,75'e düşürdü.Merkez Bankası marjinal fonlama oranını yüzde 11,25'te borçlanma faizini ise yüzde 7.50'de serbest bıraktı.Merkez Bankası'nın kararının hemen ardından dolar 2.34 TL'den 2.33 TL'nin altına gerileyerek 2,3234 TL'ye kadar geriledi.Ancak karara siyasilerin tepkilerinin ardından yeniden yükselişe geçen dolar 2.36 TL'yi gördü.
 • AK Parti'den ilk faiz tepkisi - merkez bankası
  AK Parti'den ilk faiz tepkisi19.01.2015
  EkonomiEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararına ilk tepki geldi.Zeybekci karar için 'Yeterli değil' dedi.
 • Uğur GÜRSES

  Bir çuval incir nasıl berbat edilir? - merkez bankası
  Bir çuval incir nasıl berbat edilir?18.01.2015
  Yazarlar
 • Erdal SAĞLAM

  Yabancı faizde siyasi kararın çıktığını görürse. - merkez bankası
  Yabancı faizde siyasi kararın çıktığını görürse.18.01.2015
  YazarlarUZUN süredir dediğimiz gibi; faiz oranları konusunda hükümetin daha doğrusu siyasi iradenin oynadığı oyun, sürekli bir çatışma havası verilmesi piyasaları bıktırdı.
 • Noyan Doğan

  Emeklilik fonları getiride fark attı - merkez bankası
  Emeklilik fonları getiride fark attı18.01.2015
  YazarlarSon 10 yılda tasarruflarını kendi değerlendirenler yüzde 206 getiri elde ederken, emeklilik fonları yüzde 280 getiri sağladı.Bireysel emeklilik katılımcısı 2011 ve 2013 yılında ise zarar etti.
 • Gila BENMAYOR

  Davos’a Türkiye’nin G20 çıkarması - merkez bankası
  Davos’a Türkiye’nin G20 çıkarması18.01.2015
  Yazarlar
 • Mehmet Y. YILMAZ

  Mükemmel bir ortaoyunu - merkez bankası
  Mükemmel bir ortaoyunu18.01.2015
  YazarlarARTIK biliyoruz ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her şart altında kavga edebileceği birilerini bulmak gibi özel bir yeteneğe de sahip.
 • Dolar fiyatları ne kadar oldu? İşte son durum - merkez bankası
  Dolar fiyatları ne kadar oldu? İşte son durum18.01.2015
  EkonomiBankalarası piyasada dolar/TL 2,3455 ile son iki haftanın en yükseğini gördü.
 • Gürsel Tekin'den zehir zemberek - merkez bankası
  Gürsel Tekin'den zehir zemberek18.01.2015
  EgeCHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun CHP'nin Cumhuriyet'e sahip çıkmadığı yönündeki eleştirilerine, AK Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu'nun "Cumhuriyet'e 90 yıllık reklam arası" sözlerini hatırlatarak yanıt verdi.Tekin, Babuşçu'nun belediyelere Osmanlı lalesi üretip sattığını hatırlatarak, "Senin laleci vekilden haberin yok mu? Senin vekilin Cumhuriyet'e hakaret ederken sen 'Cumhuriyet'e sahip çıkıyoruz' gafını nasıl yapıyorsun? Siz kim, Cumhuriyet'e sahip çıkmak kim?" dedi.
 • Altın fiyatları ne kadar oldu? İşte son durum - merkez bankası
  Altın fiyatları ne kadar oldu? İşte son durum18.01.2015
  EkonomiUluslararası piyasalarda altının ons fiyatındaki artış ve doların Türk Lirası (TL) karşısındaki değer kazancına paralel son iki işlem günündeki yükseliş eğilimini bugün de sürdüren altının gram fiyatı 96,43 TL'ye çıkarak 21 Mart 2014'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.
 • Toplantı sonrası flaş faiz açıklaması - merkez bankası
  Toplantı sonrası flaş faiz açıklaması18.01.2015
  EkonomiCumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği Bakanlar kurulu toplantısı sonrasında Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
 • O zaman hakem değişir - merkez bankası
  O zaman hakem değişir17.01.2015
  EkonomiCUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den de Merkez Bankası’na eleştiri geldi.“Merkez Bankası’nın faizleri indirmesi gerekiyor” diyen Zeybekci, “Eğer, ‘Ben aslında faiz indirecektim ama üstüme çok geliniyor.Aha da indirmiyorum’ gibi bir tutum varsa, o zaman ‘hakem’ değişir” dedi.
 • Vahap MUNYAR

  O zaman hakem değişir - merkez bankası
  O zaman hakem değişir17.01.2015
  YazarlarCUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den de Merkez Bankası’na eleştiri geldi.
 • Gülse BİRSEL

  Eyy Merkez Bankası! Ben bağımlıyım! - merkez bankası
  Eyy Merkez Bankası! Ben bağımlıyım!17.01.2015
  YazarlarEvet, ekonomi programlarının bağımlısıyım! Mikro, makro, parite nerede; ben orada.Ama ne fayda?
 • Ey Merkez Bankası daha neyi bekliyorsun? - merkez bankası
  Ey Merkez Bankası daha neyi bekliyorsun?16.01.2015
  EkonomiErdoğan, faizlerin yüzde 5’e kadar indirilmesini istedi.
 • Gram altın 10 ayın zirvesinde - merkez bankası
  Gram altın 10 ayın zirvesinde16.01.2015
  EkonomiAltının ons fiyatının yükselmesi ve doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasına paralel yurtiçinde altının gram fiyatı 95,54 TL'ye çıkarak yaklaşık 10 ayın en yüksek seviyesini gördü.
 • Para Rusya'dan kaçıyor - merkez bankası
  Para Rusya'dan kaçıyor16.01.2015
  EkonomiRusya Merkez Bankası, 2014 yılında ülkeden çıkan sermaye miktarını 151 milyar dolar olarak açıkladı.Üstelik Rusya’dan sermaye kaçıranların liste başını yabancı yatırımcılar değil, Rus bankalarıyla özel şirketler oluşturuyor.
 • Zeybekci: Başçı'yı severim ama faiz düşmeli - merkez bankası
  Zeybekci: Başçı'yı severim ama faiz düşmeli16.01.2015
  EkonomiCUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yaptığı, “Faiz indirmek için daha ne bekliyorsun” çağrısını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına aynen katılıyorum.Zaten ben de bu yönde görüşlerimi her fırsatta dile getiriyorum.Merkez Bankası’nın faizleri indirmesi gerekiyor” dedi.
 • Kamunun file sınavı - merkez bankası
  Kamunun file sınavı15.01.2015
  AnkaraTürk Telekom’un organize ettiği voleybol turnuvasında dereceye girecek takımlar, bugünkü maçlarla belli olacak.
 • Hedefteki İsviçre Merkez Bankası Başkanı konuştu - merkez bankası
  Hedefteki İsviçre Merkez Bankası Başkanı konuştu15.01.2015
  Ekonomiİsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan piyasalarda büyük dalgalanma yaratan kararının ardından gelen yoğun eleştiriler üzerine basın açıklaması yapmak durumunda kaldı ve kendini savundu.Hedefteki adam Jordan, bankanın faiz indirimi ve minimum kur uygulamasına son vermesine ilişkin, "Karar kaçınılmazdı ve bu önlemi daha fazla erteleyemezdik" dedi.
 • Uğur GÜRSES

  Kur savaşında ilk havlu atan İsviçre - merkez bankası
  Kur savaşında ilk havlu atan İsviçre15.01.2015
  Yazarlarİsviçre Merkez Bankası kur savaşında ilk yenilgi alan merkez bankası oldu.
 • Gila BENMAYOR

  Yaman çelişki ILO’nun raporunda - merkez bankası
  Yaman çelişki ILO’nun raporunda15.01.2015
  YazarlarYAMAN çelişkiyi bir kez daha birkaç gün önce yayınlanan ILO’nun (Uluslararası Çalışma Örgütü) İş Hayatında ve Yönetimde Kadın Raporu ortaya koydu.
 • Komşuda acil çağrı! - merkez bankası
  Komşuda acil çağrı!15.01.2015
  Ekonomiİki Yunan bankası Merkez Bankası'na acil likidite yardım programı için başvurdu.
 • İsviçre Merkez Bankası'nın kararı Avrupa'yı vuracak - merkez bankası
  İsviçre Merkez Bankası'nın kararı Avrupa'yı vuracak15.01.2015
  Avrupaİsviçre'deki Banque Internationale de Commerce'in (Bred) Genel Müdürü Turgut Yüce, İsviçre Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve minimum kur uygulamasına son vermesine ilişkin, Euro Bölgesi'nin bu durumdan daha fazla etkileneceğini söyledi.
içinde

Merkez Bankası


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz