Arşiv
Yazarlara Göre
Yalçın BAYER163Erdal SAĞLAM145Vahap MUNYAR61Ahmet HAKAN36Fatih ÇEKİRGE32Gila BENMAYOR31Mehmet Y. YILMAZ30Taha AKYOL26Şükrü KIZILOT24Yalçın DOĞAN21Enis BERBEROĞLU19Erdinç Çelikkan16Doğan HIZLAN14Noyan Doğan14Uğur GÜRSES14Kanat ATKAYA11Kubilay KESKİN10Yılmaz ÖZDİL9Akif BEKİ8Deniz SİPAHİ7Ertuğrul ÖZKÖK7Gökhan KİMSESİZCAN7Cengiz SEMERCİOĞLU6Cengiz ÇANDAR6Cüneyt ÜLSEVER6Eyüp Can - Referans6M. Rauf Ateş6Ege CANSEN5Mehmet Ali BİRAND5Oktay EKŞİ5Tufan TÜRENÇ5Çiğdem TOKER5Özdemir İNCE5İsmet BERKAN5Şükrü KÜÇÜKŞAHİN5Emre Deliveli4Korkut GÖZE4Sefer LEVENT4Uğur CEBECİ4Yaşar SÖKMENSÜER4İsmet SOLAK4Altan Tanrıkulu3Ayşe ARMAN3Erman TOROĞLU3Eyüp CAN3Rahmi TURAN3Sıtkı ŞÜKÜRER3Uğur VARDAN3İsmail ER3Ayşe ARAL2Deniz Gürel2Erdal İPEKEŞEN2Nusret CÖMERT2Tolga TANIŞ2Yaşar AKSOY2Ömür GEDİK2İsmail UĞURAL2Şenay DÜDEK2Ahmet Arsan1Ayçe DİKMEN1Ayşegül EKİNCİ1Can BARTU1Cenker TEZEL1Deniz BAYRAMOĞLU1Deniz Bayramoğlu1Ebru Köksaldı1Emel Armutçu1Emin ÇÖLAŞAN1Emre KIZILKAYA1Emre Özpeynirci1Engin KRATZER1Ercan KUMCU1Erdem SEVGİ1Erkan ÇELEBİ1Fatih Tekeci1Gülse BİRSEL1Hadi ULUENGİN1Hüseyin YAYMAN1Jale Özgentürk1Kamil Aydoğan1Mehmet Ali Birand - English1Mehmet Barlas1Melis ALPHAN1Mesude ERŞAN1Mevlüt TEZEL1Mithat Melen1Muharrem SARIKAYA1Murat Yetkin1Nazlan Ertan1Nurten ERK TOSUNER1Onur BAŞTÜRK1Oral Çalışlar1Orhan CAN1Pako'nun Sayfası1Razi CANİKLİGİL1Refika Birgül1Sarper V. Özten1Savaş ÖZBEY1Sedat ERGİN1Selçuk ŞİRİN1

Mehmet Şimşek

Mehmet Şimşek ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mehmet Şimşek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.944 Mehmet Şimşek haberi bulunmuştur.

Mehmet Şimşek 1 Ocak 1967 yılında Gercüş, Batman'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansını İngiltere'de University of Exeter'de tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra Türkiye'ye döndü. Ankara'da üç ay süre ile Etibank’ta çalıştı.

Ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği’nde yaklaşık dört yıl kıdemli ekonomist olarak çalıştı. 1997'de New York'a yerleşti ve uluslararası yatırım bankası UBS'in hisse senedi analiz kısmında araştırmacı olarak görev yaptı. 1998 yılında İstanbul'a dönerek Deutsche - Bender Menkul Değerler’de iki yıl çalıştı. Daha sonra dünyanın önde gelen yatırım bankalarından birisi olan Merrill Lynch’e geçti ve İngiltere'ye yerleşti.

2000 yılı ortalarında başlayan Merrill Lynch döneminin ilk günlerinde sorumluluk alanında Türkiye, Yunanistan, Mısır ve İsrail’i içeren Akdeniz bölgesi bulunuyordu. 2001'in ortasından itibaren de sorumluluk alanına Rusya, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan Avrupa ülkeleri de eklendi. 2005 yılı sonunda Merrill Lynch'in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığına getirildi. Temmuz 2007 Seçimleri'nde Ak Parti Gaziantep milletvekili, Haziran 2011 Seçimleri'nde Ak Parti Batman miletvekili , Haziran 2015 Seçimleri'nde Ak Parti Gaziantep miletvekili olarak meclise girdi. 60. hükümette 28 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009 tarihleri arasında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini, 1 Mayıs 2009 - 24 Kasım 2015 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı görevini yürüttü. 24 Kasım 2015 tarihinde kurulan 64. Türkiye Hükûmeti'nde Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevine atandı.

“Emerging Markets” Dergisi tarafından 2013 yılında " Yükselen Avrupa’da Yılın Maliye Bakanı" seçildi. Aynı yıl “Foreign Policy” Dergisi tarafından da dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterildi.

DEVAMI

Mehmet Şimşek Haberleri

Çin'in dev bankasına Türkiye'de kuruluş izni çıktı

Çin'in dev bankasına Türkiye'de kuruluş izni çıktı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından dünyanın en büyük bankalarından Bank of China'ya (BOC) Türkiye'de kuruluş izni verildiğini bildirdi.

3.5.2016Ekonomi
MHP'li Tanrıkulu:

MHP'li Tanrıkulu: "İşsizlik maaşı başvuruları yüzde 42 arttı"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Ekonomik Güven Endeksi'nin Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 6.1 oranında azaldığına dikkat çekerek, bu yılın ilk üç ayında İŞKUR'a işsizlik maaşı için başvuranların sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 arttığını belirtti.

2.5.2016Ege
Turist sayısı 10 yılın en düşük seviyesinde

Turist sayısı 10 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.84 azalışla 1.65 milyon olarak gerçekleşti.

28.4.2016Ekonomi
Terör mağduru esnafın kredi borcu ertelenecek

Terör mağduru esnafın kredi borcu ertelenecek

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Terör olayları nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarların düşük faizli kredi borçlarının 1 yıl ertelenmesine ilişkin kararname taslağını Başbakanlığa gönderdik." dedi.

27.4.2016Ekonomi
Yatırım için de özgür basın şart

Yatırım için de özgür basın şart

Pierre Moscovici AB’nin Ekonomi ve Mali İşler Sorumlusu ve Türkiye’yi de yakından tanıyan bir Avrupa siyasetçisi. Moscovici yatırımın da istikrar ve güven istediğini belirterek “Türkiye’ye daha çok yatırımın gelmesi için, mali politikalar başta yapısal reformlar, yargı reformu ve basın özgürlüğü de yüksek öneme sahip” diye konuştu.

26.4.2016Ekonomi
Otomatik Bireysel Emeklilik nasıl olacak?

Otomatik Bireysel Emeklilik nasıl olacak?

Hürriyet yazarı Uğur Gürses, son zamanlarda herkesin aklını karıştıran otomatik bireysel emeklilikle ilgili merak edilenleri Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e sordu. İşte otomatik BES’e yönelik bilinmesi gerekenler:

26.4.2016Ekonomi
İstanbul Boğazı’nda Avrupa Birliği turu

İstanbul Boğazı’nda Avrupa Birliği turu

İSTANBUL Boğazı’nda Semiramis 1 teknesindeyiz. Ev sahibi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte çok önemli konuklarına İstanbul’u anlatıyor.

26.4.2016Ekonomi
Önce Davutoğlu sonra Merkel indi

Önce Davutoğlu sonra Merkel indi

Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gaziantep'e geldi. Başbakan Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angele Merkel, AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Timmermans, 4 bin 818 Suriyelinin yaşadığı Nizip-2 Konteyner Kent ve Konaklama Tesisi'ni ziyaret etti.

23.4.2016Gündem
Anıtkabir'de dikkat çeken ayrıntı

Anıtkabir'de dikkat çeken ayrıntı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 96. açılış yıldönümü kutlamaları devlet erkanının Anıtkabir'i ziyareti ile başladı. Ziyarette dikkat çeken bir ayrıntı vardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu yan yana görüntülendi. Geçtiğimiz günlerde Karaman'daki cinsel istismar olayının ortaya çıkmasının ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, Bakan Ramazaonoğlu'nun söylediği sözleri eleştirmiş ve ''birilerinin önüne yatmış'' suçlamasında bulunmuştu. Kılıçdaroğlu'nun sözleri büyük tepki çekmişti.

23.4.2016Gündem
Kredi faizleriyle ilgili flaş açıklama

Kredi faizleriyle ilgili flaş açıklama

Şimşek, bireysel emeklilik ilgili de konuştu ve BES’e otomatik katılım çalışmalarında sona gelindiğini ifade etti. Şimşek kredi faizleriyle ilgili yaptığı açıklamada ise "Kredi faizlerinde kalıcı iyileşme için birkaç şart daha lazım" diye konuştu.

22.4.2016Ekonomi
Şimşek'ten yeni MB Başkanı yorumu

Şimşek'ten yeni MB Başkanı yorumu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Pazartesi günü twitter hesabından Merkez Bankası görev değişimi ile ilgili yorum yaptı.

12.4.2016Ekonomi
Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası’nın başına Murat Çetinkaya geliyor

Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası’nın başına Murat Çetinkaya geliyor

Görev süresi 19 Nisan’da dolacak olan Erdem Başçı, Merkez Bankası Başkanlığı’nı yardımcısı Murat Çetinkaya’ya devredecek. Erdem Başçı’nın ise OECD nezdinde büyükelçi olarak atanacağı kaydedildi. Başçı, atamalara ilişkin resmi açıklamanın beklenmesini isterken, “Merkez’e güvenmeye devam edin” dedi.

12.4.2016Ekonomi
İşte piyasaların Merkez'de yeni döneme tepkisi

İşte piyasaların Merkez'de yeni döneme tepkisi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Merkez Bankası'nın yeni başkanının kurum içinden olacağını açıklamasının ardından dolar geriledi. Yeni Merkez Bankası Başkanı'nın isminin Murat Çetinkaya olarak belirtilmesinden sonra düşüş hafif de olsa devam etti. Şimşek'in açıklamaları öncesi 2.8340 civarında olan dolar/TL 2.82 seviyesine kadar geriledikten sonra saat 14.57 itibariyle 2.8290 seviyesinden işlem gördü.

11.4.2016Ekonomi
Numan Kurtulmuş: Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Çetinkaya atandı

Numan Kurtulmuş: Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Çetinkaya atandı

Başbakan Davutoğlu, TCMB Başkanlığına Murat Çetinkaya'nın atanma kararnamesinin imzaya açılması talimatı verdi. Mehmet Şimşek, bugün yaptığı açıklamada, yeni başkanın bugün yarın açıklanacağını ve kurumun içinden biri olacağını söylemişti. Akşam saatlerinde açıklama yapan Hükümet sözcüzü Numan Kurtulmuş, Murat Çetinkaya'nın atama kararnamesinin imzalandığını söyledi.

11.4.2016Ekonomi
Mehmet Şimşek’ten hazine kredisi açıklaması

Mehmet Şimşek’ten hazine kredisi açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek terör olaylarından etkilenen KOBİ’lerin nasıl uygun koşullarda kredi alabileceğini açıkladı. Şimşek hazine destekli krediler için başvuru ücretinin 250 lira yerine 100 lira olarak alınacağını belirtti.

11.4.2016Ekonomi
Şimşek: 1 yıl içinde yeni fonlar geliyor

Şimşek: 1 yıl içinde yeni fonlar geliyor

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de girişimcilere finansman sağlamak amacıyla biri yerli olmak üzere iki yeni üst fon kurulması çalışmalarının nihai hale getirildiğini belirterek, söz konusu fonların bu yıl içinde hayata geçeceğini bildirdi. İki fonun büyüklüğünün 1 milyar dolar civarında olduğu belirtildi.

10.4.2016Ekonomi
Mehmet Şimşek: Çok önemli bir reformu yakında meclise göndereceğiz

Mehmet Şimşek: Çok önemli bir reformu yakında meclise göndereceğiz

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 19. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne katıldı. "Belediye meclisleri aldıkları kararlarla önemli rantlara imza atabiliyor" diyen Şimşek, “Yargı reformuna ihtiyacımız var. Çünkü yargı maalesef yeterince hızlı bir fonksiyon ifa etmiyor. Zaman zaman saç baş yolduran uygulamalar var" şeklinde konuştu.

6.4.2016Ekonomi
Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten bireysel emeklilikle ilgili önemli açıklama

Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten bireysel emeklilikle ilgili önemli açıklama

Bireysel Emeklilik'te yeni dönem başlıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Yurt içi tasarruf oranlarını artırmak için BES`te otomatik katılım uygulamasına dair mevzuat çalışmalarını başlattık. Taslağı kısa sürede Meclis`e sunmayı planlıyoruz" dedi.

4.4.2016Ekonomi
7 soruda Panama Belgeleri

7 soruda Panama Belgeleri

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Panama'da kayıtlı bir hukuk firmasının 40 yılı aşkın süredir tuttuğu kayıtlara ve belgelere ulaştı. Kuruluş, kamuoyuna ifşa edilen belgeleri, vergi cennetlerine bugüne kadar indirilmiş en büyük darbe olarak görüyor.

4.4.2016Dünya
Zorunlu trafik sigortasıyla ilgili yeni gelişme

Zorunlu trafik sigortasıyla ilgili yeni gelişme

Torba tasarı" Plan ve Bütçe Komisyonunda ... Tasarının "zorunlu trafik sigortası" ile ilgili maddeleri kabul edildi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Bizim maksadımız; vatandaşın lehine, prim artışını bir an önce durdurmak ve prim artışındaki yükselişi geriye çekmek. Sigorta şirketleri zarar ettiği için prim artırıyorlar, prim arttığı için, belki yarın öbür gün sigortasızlık sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz. Primler çok ciddi yükseldiği zaman kayıt dışılık sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz" dedi. AK Partili bazı milletvekilleri ise Trafik Kanunu’nda yapılan değişikliklerin, vatandaşın yüksekliğinden şikayet ettiği zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatlarını düşürmeyeceği uyarısında bulundular.

1.4.2016Ekonomi
Son dakika... Türkiye 2015 yılında yüzde 4 büyüdü

Son dakika... Türkiye 2015 yılında yüzde 4 büyüdü

Türkiye’nin büyüme oranı 2015 yılında yüzde 4, 2015 ‘in son çeyreğinde yüzde ise 5,7 büyüdü. Kişi başı GSYH değeri 2015 yılında 9 bin 261 dolar, 2014 yılında ise 10 bin 395 dolar olarak hesaplandı.

31.3.2016Ekonomi
Finans Teknopark’a Ar-Ge için ‘Kalkınma’ desteği

Finans Teknopark’a Ar-Ge için ‘Kalkınma’ desteği

Borsa İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi ortaklığı ile kurulan Finans Teknopark A.Ş. ile İstanbul Kalkınma Ajansı arasında yapılan mali destek sözleşmesi, düzenlenen tören ile imzalandı.

30.3.2016Ekonomi
Bakan Şimşek'ten 'yeşil pasaport' açıklaması

Bakan Şimşek'ten 'yeşil pasaport' açıklaması

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Kesinlikle memurlara yeşil pasaport verilmemesi lazım, sanayicimize yeşil pasaport verilmesi lazım" dedi.

29.3.2016Ekonomi
Şimşek'ten çok önemli faiz açıklaması

Şimşek'ten çok önemli faiz açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "faizler yüksek, inmeli" diyenlerin haklı olduğunu ancak asıl meselenin bunun başka sorunlar yaratmadan, kalıcı olarak nasıl başarılacağı olduğunu söyledi.

29.3.2016Ekonomi
Rus turist sayısında büyük düşüş

Rus turist sayısında büyük düşüş

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.32 azalışla 1.24 milyon olarak gerçekleşti. Rus turist sayısındaki düşüş yüzde 50'yi aştı.

29.3.2016Ekonomi
Şimşek: Yeni para piyasası kuruluyor

Şimşek: Yeni para piyasası kuruluyor 

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Borsa İstanbul bünyesinde 6 ay içerisinde yeni teminatlı organize para piyasası oluşturacaklarını, bunun için de gerekli altyapı çalışmalarını başlattıklarını bildirdi. Şimşek, "Reform niteliğindeki bu çalışma ile gösterge niteliğinde uzun vadeli lira faiz oranlarının oluşturulmasını hedefliyoruz" dedi.

27.3.2016Ekonomi
Mehmet Şimşek Reza Zarrab sorusuna cevap verdi

Mehmet Şimşek Reza Zarrab sorusuna cevap verdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kişisel verilerin korunması hakkındaki kanuna ilişkin olarak kanunun geçtiğimiz günlerde ABD'de tutuklanan iş adamı Reza Zarrab'la bir bağlantısı olup olmadığı sorusuna bu kanunun geçen sene hazırlandığı cevabını verdi.

25.3.2016Ekonomi
Şimşek'ten önemli enflasyon açıklaması

Şimşek'ten önemli enflasyon açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin açılış konuşmasında enflasyonla ilgili önemli mesajlar verdi. Şimşek, "Türkiye'nin enflasyonu tek haneye düşürdü, bu bir başarı ama yetmez" dedi.

25.3.2016Ekonomi
Zorunlu trafik sigortası ile ilgili flaş açıklama

Zorunlu trafik sigortası ile ilgili flaş açıklama

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasına ilişkin düzenleme içeren tasarının, Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak TBMM’ye gönderildiğini belirterek, "Sektörde öngörülebilirliği artırıp, primlerin daha makul seviyelere inmesini amaçlıyoruz" dedi.

23.3.2016Ekonomi
Uludağ Ekonomi Zirvesi için geri sayım

Uludağ Ekonomi Zirvesi için geri sayım

Türkiye’nin en önemli ekonomi buluşması Uludağ Ekonomi Zirvesi için geri sayım başladı. Capital ve Ekonomist dergileri tarafından beşinci kez düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi, Grand Yazıcı Otel’de 25-26 Mart’ta gerçekleşecek.

22.3.2016Ekonomi
Türkiye'nin 4. büyük asma köprüsünde sona doğru

Türkiye'nin 4. büyük asma köprüsünde sona doğru

Hasankeyf'te yapımı süren Türkiye'nin 4. büyük asma köprüsünün bu yıl hizmete girmesi planlanıyor.

21.3.2016Ekonomi
Şimşek açıkladı: İnternet üzerinden fon toplanabilecek

Şimşek açıkladı: İnternet üzerinden fon toplanabilecek

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, çok sayıda yatırımcının ufak meblağlar ile bir girişimi internet siteleri üzerinden fonlamasına imkan tanıyan yeni nesil finansman aracı "kitle fonlaması" sistemini Türkiye'de hayata geçirmeye yönelik kanun çalışmasını birkaç ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

21.3.2016Ekonomi
İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba saldırısına Hükümet'ten ilk açıklama

İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba saldırısına Hükümet'ten ilk açıklama

İstiklal Caddesi'nde meydana gelen canlı bomba saldırısına Hükümet'ten ilk değerlendirme geldi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ''Hain planı uygulamaya çalışıyorlar. Ne yapsanız boş, bu millet sizin tuzaklarınıza asla teslim olmayacaktır'' dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ''Terörle mücadelemiz bundan sonra da kararlı bir şekilde her alanda devam edecektir, içeride ve dışarıda. Tüm dünyadan da, başta Avrupa olmak üzere beklentimiz budur. Amasız bir şekilde terörle mücadelede ortak hareket etmemiz gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

19.3.2016Gündem
İşsizlik oranı yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşti

İşsizlik oranı yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşti  

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2015 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 59 bin kişi artarak 3 milyon 204 bin kişi oldu. İşsizlik oranı Kasım, Aralık ve Ocak aylarını kapsayan Aralık döneminde yüzde 10.8 ile, geçen Şubat dönemindeki yüzde 11.2'den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

15.3.2016Ekonomi
Terör mağdurları ve afetzede esnafa kredi kolaylığı

Terör mağdurları ve afetzede esnafa kredi kolaylığı

Terör mağduru ya da afetzede olan esnaf, önceden KOSGEB desteklerinden yararlanmış olsa dahi makine, ekipman ve demirbaş alımları ile işyeri modernizasyonunun karşılanması amacıyla 30 bin liraya kadar kadar sıfır faizli kredi kullanabilecek. Başbakan Yardımcısı Şimşek, konuya ilişkin kararname taslağını Başbakanlığa gönderdi.

13.3.2016Ekonomi
Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne doğru

Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne doğru

Bursa'da 25-26 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek zirve, Türkiye ve dünyadan iş ve siyaset dünyasının önemli isimlerini ağırlayacak. Başbakan Yardımcısı Şimşek ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun açılış konuşmalarıyla başlayacak zirveye, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Symes, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Koç, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ülker de katılacak.

10.3.2016Ekonomi

"Eğitim reformu önceliğimiz"

TBMM Genel Kurulu'nda, 2016 yılı bütçesinin tümü üzerinde yapılan eleştirilere Hükümet adına yanıt veren Başkan Yardımcısı Mehmet Şimşek, eğitimle ilgili de açıklamalarda bulundu. Şimşek, dördüncü sanayi devriminin nitelikli eğitim gerektirdiğini belirterek, “Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji, yeni meslek ve ihtiyaçların oluşumunu da gerektiriyor ve bu noktada bizim eğitimi yeniden yapılandırmamız, reform yapmamız gerekiyor. Bu amaçla eğitim reformunu önceliklendiriyoruz” dedi.

10.3.2016Eğitim
Ali Babacan Meclis'te AK Parti adına konuştu

Ali Babacan Meclis'te AK Parti adına konuştu

AK Parti adına 2016 bütçe oylamasında konuşan Ankara Milletvekili Ali Babacan, "Hukukun üstünlüğü ilkesinin tavizsiz bir şekilde uygulanması hem demokrasimizin ilerlemesi hem de ekonomimizin güçlenmesi için elzemdir." açıklamasında bulundu.

10.3.2016Ekonomi
Taşeron işçilerle ilgili önemli açıklama

Taşeron işçilerle ilgili önemli açıklama

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, taşeron işçilerinkadroya alınmasına ilişkin, "Eylem planımızda buna ilişkin düzenlemeleri 21 Mart'a kadar Meclise göndereceğimiz ifade edilmiş, ona yönelik çalışmalarımızda da mesafe kat ettik. İnanıyorum ki zamanında düzenleme gönderilir" dedi.

7.3.2016Ekonomi
Bireysel emeklilikte 'mega dönem' başlıyor

Bireysel emeklilikte 'mega dönem' başlıyor

Emeklilik fonlarının getirilerini artırmak için, Başbakan Yardımcısı Şimşek’in eleştirileri doğrultusunda harekete geçildi. Otomatik katılım ve kıdem tazminatlarını da içeren çalışma hayata geçerse artık BES fon çeşidi en fazla 6 adet olacak, her fonun yönetimi yılda bir kez ihale ile şirketlere verilecek.

7.3.2016Ekonomi
'MHP'den net tutum bekliyoruz'

'MHP'den net tutum bekliyoruz'

Başbakan Davutoğlu, "Anayasa konusunda MHP'den net tutum bekliyoruz" dedi.

6.3.2016Gündem
Mehmet Şimşek'ten çok önemli açıklamalar

Mehmet Şimşek'ten çok önemli açıklamalar

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yönelik bakışlarına ilişkin, "Nasıl ki 2002-2007 arasında Türkiye'nin performansı da algısı da iyileştiyse, inşallah 2016-2019 arasında hem yapısal reformlarımızı gerçekleştireceğiz hem performansımızı yükselteceğiz hem de algımızı iyileştireceğiz" dedi.

6.3.2016Ekonomi
Mehmet Şimşek’ten faiz açıklaması

Mehmet Şimşek’ten faiz açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Anadolu Ajansı Editör Masası’nda konuştu. Şimşek burada Türkiye’nin tasarruf etmeyen bir ülke olduğuna vurgu yaparak, “Sayın Cumhurbaşkanımız haklı faizler yüksek ama niye yüksek. Türkiye ayağını yorganına göre uzatmayan bir ülkedir, tasarruf oranı en düşük ülkelerden biridir” diye konuştu.

4.3.2016Ekonomi
Enflasyon sekiz ay sonra eksi oldu

Enflasyon sekiz ay sonra eksi oldu

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı. Şubat ayında enflasyon yüzde 0,02 eksi çıktı. Bu durum piyasada şaşkınlıkla karşılandı. Beklenti aylık enflasyonun yüzde 0,3 artış göstermesi yönündeydi.

3.3.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

BES'e 5'li merkezi fon

BES'e 5'li merkezi fon

Hazine’nin üzerinde çalıştığı sisteme göre bireysel emeklilikte şirketten şirkete değişmeyen 5 merkezi fon kurulacak, bu fonlar kamu-özel işbirliğinde ihale yöntemi ile portföy yönetim şirketlerine yönettirilecek. Sektör temsilcileri yasada otomatik katılım 45 yaş altı olarak belirlenirse 15 milyona yakın kişinin bu havuza gireceğini, ayda asgari ücretin yüzde 5’i kadar katkıyla; yılda 15 milyar TL’lik fon girişi tahmin ediyorlar.

25.4.2016Haber Yazıları
Bağımsız yargı, özgür basın AB yatırımı için de önemli

Bağımsız yargı, özgür basın AB yatırımı için de önemli

“Türkiye’yle aramızdaki göç anlaşması bizim için şu anda en önemli konu” diye söze giriyor Pierre Moscovici, Avrupa Birliği’nin Ekonomi ve Mali İşler Sorumlusu.

25.4.2016Haber Yazıları
Tatlı düzen, sağlam dümen

Tatlı düzen, sağlam dümen

DÜNYANIN en önemli ekonomistlerinden biri (hatta halihazırda birincisi) olan Profesör Daron Acemoğlu geçen hafta Türkiye’deydi.

20.4.2016Haber Yazıları
Maliyete göre prim

Maliyete göre prim

Trafik sigortasında değişiklik öngören kanun çıktı. Kamuoyunun beklentisi, primlerin düşmesi yönünde. Sigortacılar ise “Maliyetlere göre fiyatlar yeniden belirlenecek” diyor.

18.4.2016Haber Yazıları
İşsizlik rakamlarını iyi analiz etmek gerekiyor

İşsizlik rakamlarını iyi analiz etmek gerekiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı işsizlik rakamlarını geçen hafta açıkladı.

20.3.2016Noyan Doğan
Dış kaynak

Dış kaynak

EKONOMİDEN sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in dünkü konuşmasından şu satırların altını çiziyorum:

4.3.2016Haber Yazıları