Laparoskopik

 • Göbekten tek delikle fıtık ameliyatı - laparoskopik
  Göbekten tek delikle fıtık ameliyatı03.01.2015
  SağlıkKasık fıtığı ameliyatları açık operasyonda 8 santimlik kesik ile yapılabiliyor.İki taraflı fıtıkta ise her iki kasık bölgesine de iki kesi yapılıyor.Hastalar bu nedenle ameliyat sonrası dönemde daha fazla ağrı duyuyor, daha fazla hastanede kalıyor.
 • 18 ayda tam 93 kilo verdi - laparoskopik
  18 ayda tam 93 kilo verdi25.12.2014
  Sağlık30 yaşından sonra hızla kilo almaya başlayarak 100 kilodan 186 kiloya ulaşan 41 yaşındaki tanker şoförü Ali Ürün, denediği ilaç ve diyet programlarından sonuç alamayınca mide küçültme ameliyatı oldu ve 18 ayda tam 93 kilo verdi.
 • Kadın yumurtasına gençlik aşısı - laparoskopik
  Kadın yumurtasına gençlik aşısı19.12.2014
  SağlıkYaşlanan kadın yumurtasına, yine kendi öncü hücreleriyle ‘gençlik aşısı’ yapılmaya başlandı.Yumurtalıklardan toplanan öncü hücrelerden izole edilen mitokondri, DNA hasarlı ve yaşlı olan yumurta hücresini onarıyor.Rahime tutunma şansı daha yüksek embriyo elde edilmesine olanak sağlıyor.
 • Şenol Kalyoncu

  Obezite vücudun tüm sistemini bozuyor - laparoskopik
  Obezite vücudun tüm sistemini bozuyor12.12.2014
  YazarlarSevgili okurlar bu hafta konumuz obezite ve tedavisi.
 • Daha erken taburcu daha az ağrılı ameliyat - laparoskopik
  Daha erken taburcu daha az ağrılı ameliyat27.11.2014
  SağlıkDünyada robotik cerrahinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de kadın hastalıkları ve doğum ameliyatları.Robotik cerrahi ile ameliyat, 0,5-1 cm’lik küçük kesilerden karın boşluğuna gönderilen optik kameraların sağladığı görüntüler sayesinde yapılıyor.
 • Ameliyatlar "3D teknolojisi"yle kolaylaştı ve süreleri kısaldı - laparoskopik
  Ameliyatlar "3D teknolojisi"yle kolaylaştı ve süreleri kısaldı26.11.2014
  TeknolojiSinema, televizyon ve telefon alanında günlük yaşamda çok önemli bir yer edinen 3D teknolojisi, sağlık sektöründe de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.Bu teknolojiyle gerçekleştirilen laparoskopik ameliyatlarla yara iltihaplanması büyük ölçüde azalırken operasyon sonrası iyileşme süresinin az olması ve hastanın günlük yaşama hızlı dönmesi mümkün hale gelebiliyor.
 • Kariyer kadını kapalı ameliyat istiyor - laparoskopik
  Kariyer kadını kapalı ameliyat istiyor10.10.2014
  Sağlıkİş hayatında zamanı etkin kullanmak çalışanlar için çok önemli.Özellikle kariyer hedefli çalışan kadınlar, işlere yetişememek kaygısıyla sağlık sorunlarının bile kısa sürede çözümlenmesi gerektiğini düşünüyorlar.
 • Öldürücü obeziteye ‘tüp’ yöntemi - laparoskopik
  Öldürücü obeziteye ‘tüp’ yöntemi07.10.2014
  AnkaraObezitenin artış hızına dikkat çeken Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Uzm.Dr.Mustafa Kotanoğlu, obeziteden cerrahi tekniklerle kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.
 • 5 ameliyat tek delik - laparoskopik
  5 ameliyat tek delik21.09.2014
  Sağlık1990’lı yıllarda başlayan laparoskopik (kapalı) ameliyat tekniği sayesinde neredeyse tüm ameliyatlar minicik deliklerden yapılır hale geldi.
 • Şenol Kalyoncu

  Küçük kesiyle büyük dokunuş - laparoskopik
  Küçük kesiyle büyük dokunuş05.09.2014
  YazarlarDünyada ve ülkemizde gelişen tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen kalp ve damar hastalıkları ölüm nedenleri arasında halen birinci sırada.Buna karşın, gelişen teknoloiyle kalp cerrahisinde kullanılan teknikler de hızla değişiyor.Bu günkü yazımızın konusu bu gelişmelerden biri olan küçük kesi ile kalp ameliyatları.
 • Şenol Kalyoncu

  Karaciğer tümöründe yeni umut - laparoskopik
  Karaciğer tümöründe yeni umut25.07.2014
  YazarlarSevgili okurlar, bu hafta konumuz hepatoselüler karsinom olarak adlandırdığımız, karaciğerin habis tümörlerinin tedavisinde yeni kullanılmaya başlanan bir yöntem olan RFITT, yani ‘radyofrekans kaynaklı termo terapi.’
 • Aşırı terleme sorununa 20 dakikada operasyon - laparoskopik
  Aşırı terleme sorununa 20 dakikada operasyon17.06.2014
  SağlıkAşırı terleme sorununun, el ve koltuk altı bölgesindeki sinirlere müdahale edilerek çözülebileceği bildirildi.
 • Şenol Kalyoncu

  Böbrek taşı erkekleri kıvrandırıyor - laparoskopik
  Böbrek taşı erkekleri kıvrandırıyor13.06.2014
  YazarlarErkeklerde kadınlara göre 2-3 kat daha sık görülen ‘böbrek taşı’ rahatsızlığının en başta gelen belirtisinin şiddetli ağrı olduğunu belirten Doç.Dr.Özgür Uğurlu, şu önerilerde bulundu: “Günlük su tüketimi ortalama 2-3 litre olacak şekilde arttırılmalı, asitli içeceklerden kaçınılmalı.”
 • Türk doktorlardan bir ilk - laparoskopik
  Türk doktorlardan bir ilk25.05.2014
  SağlıkBağcılara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tıp literatürüne geçebilecek bir ameliyat gerçekleşti.Ameliyatla birlikte sağ böbreğinde tümör bulunan, hamile bir kadın böbreğine ve bebeğine zarar gelmeden ameliyat edilerek tümörden kurtuldu.
 • Mide küçültme ameliyatıyla 6 ayda 95 kilo verdi - laparoskopik
  Mide küçültme ameliyatıyla 6 ayda 95 kilo verdi03.05.2014
  SağlıkKonya’da 250 kilo olan 46 yaşındaki Şükran Kutlu, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde olduğu mide küçültme ameliyatının ardından 6 ayda 155 kiloya indi.
 • Ameliyat sonrası robot rahatlığı - laparoskopik
  Ameliyat sonrası robot rahatlığı25.04.2014
  AnkaraLaparoskopik cerrahide geliştirdiği ‘tunç tekniği’ ile tanınan Doç.Dr.Lütfi Tunç, prostat kanseri ameliyatında yeni bir yöntem buldu.Tunç’un tekniği ile 2,5 saat süren operasyon prostat kanserini bitiriyor ve hastanın konforu artıyor.
 • 'Saatli bombayla yaşıyordu' - laparoskopik
  'Saatli bombayla yaşıyordu'14.04.2014
  Sağlık79 yaşındaki Ekrem Çelikten, yıllarca vücudunda taşıdığı 210 adet safra kesesi taşından ve normalinin 10 katı büyüklüğündeki 260 gramlık prostattan Memorial Antalya Hastanesi’nde gerçekleştirilen ve eş zamanlı yapılan 2 ameliyat ile aynı anda kurtuldu.
 • Kısırlık nedeni olabilir - laparoskopik
  Kısırlık nedeni olabilir08.04.2014
  SağlıkKısırlık problemi yaşayan, sonradan oluşan ya da doğmalık anatomik bir problem saptanan hastalarda, dikkatli bir cerrahi tedavi sonrasında sağlıklı gebelikler elde edilebiliyor.
 • Sezen Aksu ameliyat oldu - laparoskopik
  Sezen Aksu ameliyat oldu16.03.2014
  MagazinBir süredir kolit tedavisi gören ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun, bugün ameliyat oldu.
 • Her 8 kadından 1'i bunu yaşıyor - laparoskopik
  Her 8 kadından 1'i bunu yaşıyor06.03.2014
  SağlıkTürk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof.Dr.Cihat Ünlü, çikolata kisti olarak da bilinen endometriozistin, özellikle üreme çağındaki kadınlarda yaygın görülen bir kronik hastalık olduğunu belirterek, dünyada her 8 kadından birinin endometriozis hastası olduğunu bildirdi.
 • Mucize annenin mucize bebeği - laparoskopik
  Mucize annenin mucize bebeği21.02.2014
  EgeİZMİR'de, yumurtalıklarını saran enfeksiyon nedeniyle ölümden dönen, bir doktorun "masada kalır' endişesiyle ameliyatından vazgeçtiği, daha sonra laparoskopik yöntemle 5 saat süren operasyonla sağlığına kavuşan 29 yaşındaki Pınar Surat, normal yollarla hamile kalma şansını yitirdi.Hayatta kalarak bir mucizeyi gerçekleştiren, ardından tüp bebek yöntemine başvurup, ilk denemede hamile kalan Surat, 4 gün önce, Coşkun adını verdiği oğlunu dünyaya getirdi.Genç kadın, "Hayatta kalmam da bebeğimin olması da mucize" dedi.
 • Tek delikten 3 ameliyat - laparoskopik
  Tek delikten 3 ameliyat02.02.2014
  SağlıkAnkara’daki Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, dünyada ilk niteliği taşıyan tarihi cerrahi bir operasyona imza atıldı.Doktorlar, ‘Single Port’ diye adlandırılan yöntem ile tek delikten üç ameliyatı aynı seansta yapmayı başardı.
 • Dış gebelikten koruyor - laparoskopik
  Dış gebelikten koruyor19.01.2014
  SağlıkTrabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bölümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyelerince, anne ölümlerine yol açabilen dış gebeliğin sonlandırılmasında, organ kayıpları gibi birçok risk faktörünü ortadan kaldıran kapalı ameliyat tekniği geliştirdi.
 • Türkan Şoray'dan iyi haber - laparoskopik
  Türkan Şoray'dan iyi haber13.01.2014
  MagazinCushing Sendromu teşhisi konulan Türkan Şoray, Acıbadem Kadıköy Hastanesi'nde böbrek üstü bezlerinden ameliyat oldu.
 • Şenol Kalyoncu

  Robotlara emanetiz - laparoskopik
  Robotlara emanetiz27.12.2013
  YazarlarSevgili okurlar, bu hafta ‘Sağlık Olsun’da üroloji alanında ‘robotik cerrahi’ uygulamalarını ele aldık.
 • Osman MÜFTÜOĞLU

  PKOS’lu kadınların sorunları - laparoskopik
  PKOS’lu kadınların sorunları10.12.2013
  YazarlarBize yumurtalık kistleri, adet düzensizliği, kilo alma, tüylenme ve sivilcelerle seyreden PKOS sorununa ilişkin çok soru geliyor, kliniğimize de çok sayıda genç hanım bu sorunla mücadelede destek olmamızı talep ederek başvuruyor.
 • 735 ilaç piyasada bulunmuyor - laparoskopik
  735 ilaç piyasada bulunmuyor20.11.2013
  SağlıkCHP Manisa Milletvekili, Eczacı Özgür Özel, SGK’nin ödeme kapsamında olduğu halde 735 ilacını piyasada bulunmadığını iddia etti.Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “Eğer böyleyse bu bizim görevimiz, getirin listeyi çözelim” dedi.
 • İzmir’deki ameliyatı dünya canlı izledi - laparoskopik
  İzmir’deki ameliyatı dünya canlı izledi14.11.2013
  SağlıkWashington’daki 42’nci Jinekololji Kongresi, Türk doktorları açısından da bir gurura sahne oldu.Ege Üniversitesi’nden Prof.Dr.Fatih Şendağ’ın İzmir’de göbek deliğinden robotla yaptığı ameliyatı, 80 ülkeden 5 bin doktor ‘canlı’ izledi.
 • Levent İnanır ameliyat oldu - laparoskopik
  Levent İnanır ameliyat oldu12.11.2013
  MagazinOrdu'nun Korgan ilçesinde yapılan "Şipşak Anadolu" filminin çekimlerinden sonra rahatsızlanan ünlü oyuncu Levent İnanır, ameliyat oldu.
 • Tedaviye cevap vermeyen diyabetlilere ameliyat - laparoskopik
  Tedaviye cevap vermeyen diyabetlilere ameliyat10.11.2013
  SağlıkTedaviye cevap vermeyen tip-2 şeker hastaları ameliyatla yeniden sağlığına kavuşabilecek.
 • Obeziteden kurtulmanın son çaresi ameliyat - laparoskopik
  Obeziteden kurtulmanın son çaresi ameliyat20.10.2013
  SağlıkMemorial Şişli Hastanesi Obezite ve Diyabet Cerrahisi Bölümü'nden Doç.Dr.Halil Coşkun, obezite cerrahisinin, kilo kaybettirici cerrahinin ötesinde, kiloya bağlı olan hastalıkları tamamen iyileştirici bir yöntem olduğunu belirtti.
 • Bu ameliyatlar artık robotlu - laparoskopik
  Bu ameliyatlar artık robotlu19.10.2013
  SağlıkUzaydaki astronotları Dünya'dan ameliyat etmek için geliştirilen Da Vinci Robotları, jinekolojik ameliyatlarda kapalı cerahinin yerini almaya başladı.
 • Türkiye'de ilk kez Gazi'de yapıldı - laparoskopik
  Türkiye'de ilk kez Gazi'de yapıldı11.10.2013
  SağlıkCerrahinin birçok alanında kullanılan "robotik cerrahi" Türkiye'de "ilk" defa bir üniversite hastanesinde böbrek nakli ameliyatında kullanıldı.
 • Dünyada sadece 2 hastadan biri - laparoskopik
  Dünyada sadece 2 hastadan biri13.08.2013
  SağlıkDünyada tokluk hissetmeyen bilinen 2 hastadan biri olan 28 yaşındaki Cuma Özalbayrak’a, onikiparmak bağırsağını devre dışı bırakma ve tüp mide ameliyatı başarıyla uygulandı.Özalbayrak, bu tanıyla ameliyatı yapılan dünyadaki ilk hasta olarak literatüre geçti.
 • 1 santimlik kesi ile kistten kurtuldu - laparoskopik
  1 santimlik kesi ile kistten kurtuldu11.08.2013
  SağlıkKonya’da 8 yıl önce sağ akciğerindeki kist nedeniyle göğüs kafesi açılarak ameliyat edilen ev kadını 62 yaşındaki Hacer Ural, aynı hastalığın sol akciğerinde de tekrarlaması üzerine, bu kez 1 santimetrelik 2 ayrı kesik açılarak laparoskopik cerrahi yöntemiyle ameliyatı gerçekleştirilerek sağlığına kavuşturuldu.
 • 9’uncu denemede Sevinç hamile - laparoskopik
  9’uncu denemede Sevinç hamile09.08.2013
  Sağlık33 yaşındaki anaokulu öğretmeni Sevinç Navruz, 9’uncu tüp bebek denemesinde, ‘aCGH’ denilen kapsamlı kromozom taramasıyla seçilen embriyoların nakliyle gebe kaldı.
 • Ayşe ARAL

  Genç bir kadının dramı - laparoskopik
  Genç bir kadının dramı01.08.2013
  YazarlarGünlerdir genç bir kadının verdiği mücadeleye yakından tanık oldum.
 • Holosko fıtık ameilyatı oldu - laparoskopik
  Holosko fıtık ameilyatı oldu29.07.2013
  FutbolBeşiktaş'ın Slovak futbolcusu Filip Holosko, fıtık ameliyatı oldu.
 • Safra kesesi taşlarında 5F'ye dikkat - laparoskopik
  Safra kesesi taşlarında 5F'ye dikkat25.07.2013
  SağlıkSafra kesesi taşları en sık kadınlarda ortaya çıkıyor.
 • Safra kesesi alındı - laparoskopik
  Safra kesesi alındı23.07.2013
  GündemBalyoz davasından 20 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in safrakesesi alındı.
 • Özden Örnek safra kesesi ameliyatı olacak - laparoskopik
  Özden Örnek safra kesesi ameliyatı olacak22.07.2013
  GündemBalyoz Davası'ndan 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli oramiral Özden Örnek'in yarın saat 09.00'da safra kesesinden ameliyat olacağı öğrenildi.
 • Özden Örnek'in safra kesesi alındı - laparoskopik
  Özden Örnek'in safra kesesi alındı22.07.2013
  GündemBalyoz Davası’ndan 20 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örneki’in safra kesesi alındı.
 • Karaciğer hastalıklarında yöntem iyi seçilmeli - laparoskopik
  Karaciğer hastalıklarında yöntem iyi seçilmeli16.07.2013
  SağlıkLiv Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Doç.Dr.Binnur Şimşek, ileri devre karaciğer hastalıklarının tedavisinde başarılı etkileyen en önemli faktörlerden birinin doğru tedavi yönteminin seçilmesi ve düzenli takibin yapılması olduğunu bildirdi.
 • En büyük ipucu orada - laparoskopik
  En büyük ipucu orada15.07.2013
  SağlıkGörülme sıklığı yaşla birlikte artan kolon kanseri oluşumunda sağlıksız beslenme önemli rol oynuyor.
 • Bir günde normale dönüyor - laparoskopik
  Bir günde normale dönüyor18.06.2013
  SağlıkSamsun’da Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Deniz Yorgancılar, terlemenin fizyolojik bir olay olduğunu belirterek, "Aşırı terleme, özgüven eksikliğine ve sosyal çekingenliğe neden olabilir" dedi.
 • Hepatit B ve C - laparoskopik
  Hepatit B ve C09.06.2013
  SağlıkBatı ülkelerinde karaciğer sirozuna yol açan en büyük faktör alkolken, Türkiye’de hepatit B ve C virüslerine bağlı gelişen kronik hepatitler.Karaciğer sirozunun kanser gelişmesinde en önemli risk faktörü olduğu biliniyor.Dolasıyla hepatit B ve C’ye karşı önlem alarak kendinizi kanserden korumanız mümkün.
 • Necip Uysal ve Emre Özkan ameliyat oldu - laparoskopik
  Necip Uysal ve Emre Özkan ameliyat oldu19.05.2013
  FutbolBeşiktaş Futbol Takımı'nın genç oyuncuları Necip Uysal ve Emre Özkan, ameliyat oldular.
 • Şenol Kalyoncu

  CAN SIKAN HASTALIK REFLÜ - laparoskopik
  CAN SIKAN HASTALIK REFLÜ26.04.2013
  YazarlarSevgili okurlar, bu hafta konumuz ‘gastroözofajiyal reflü.’ Sıkça görülen ve can sıkıcı hastalıklar arasında yer alan reflü aslında dilimizde geri kaçmak anlamına gelir.
 • Hem obezite hem diyabetten kurtuldu - laparoskopik
  Hem obezite hem diyabetten kurtuldu01.04.2013
  SağlıkABD’de, obezite ve şeker hastalığı tedavisinde, yeni trend olarak belirtilen Modifiye Duodenal Switch ameliyatı (ince bağırsağın kısaltılması), Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde, Genel Cerrah Doç.Dr.Ayhan Mesci tarafından yapılmaya başlandı.
 • Şenol Kalyoncu

  ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI OBEZİTENİN TEDAVİSİNDE CERRAHİNİN YERİ - laparoskopik
  ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI OBEZİTENİN TEDAVİSİNDE CERRAHİNİN YERİ29.03.2013
  YazarlarSevgili okurlar, bu hafta konumuz “Morbid Obezitenin Cerrahi Tedavisi”.
içinde

Laparoskopik


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz