Arşiv

kolelik

haberleri ve son dakika gelişmeleri
594 adet haber bulundu.
Damadın ecel terleri döktüğü gelenek!

Damadın ecel terleri döktüğü gelenek!

Dünya üzerinde birbirinden ilginç düğün gelenekleri var. Bu ülkelerden biri de Polonya. Gözleri bağlanan damat, mini etekli kadınların arasında oturan gelini bulmaya çalışıyor. Düğün sezonlarında bir çok ülkede yıllardır yaşatılmaya çalışılan gelenekler de yeniden gün yüzüne çıkıyor...

12.9.2015Her Şey
Soma davasında sanık İsmail Adalı, başkanı olduğu acil durum eylem planını bilmiyormuş

Soma davasında sanık İsmail Adalı, başkanı olduğu acil durum eylem planını bilmiyormuş

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 8’i tutuklu 46 sanıklı davanın, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında bugün, işçilerin ifadelerinde, sık sık hakaret, küfür ve dayakla suçladıkları tutuklu İşletme Müdür Yardımcısı maden mühendisi İsmail Adalı’nın çapraz sorgusuna geçildi. Adalı, kendisine sözlü ya da yazılı olarak ’İşletme müdür yardımcılığı’ görevinin verilmediğini öne sürdü.

20.8.2015Gündem
Mitsubishi'den ABD'li esirlere 'kölelik' özrü

Mitsubishi'den ABD'li esirlere 'kölelik' özrü

Japon şirketi Mitsubishi, İkinci Dünya Savaşı'nda Amerikalı esirleri maden ocaklarında zorla çalıştırdığı için özür diledi.

20.7.2015Dünya

"Gölmarmara’daki kaza değil katliam"

İZMİR’de sendikalar ve meslek örgütleri, Manisa’nın Gölmarmara İlçesi’nde 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği kazanın, ’kaza değil katliam’ olduğunu belirterek, yapılması gerekenler konusunda hazırlanan raporların siyasi çabaya dönüşmediğini, denetimsizliğin devlet politikası haline geldiğini söyledi.

9.7.2015Ege
CHP lideri Kılıçdaroğlu: Vallahi dedikodulardan bıktım

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Vallahi dedikodulardan bıktım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili ''Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı. Vallahi dedikodudan bıktım" dedi.

7.7.2015Gündem

"Kaza Değil Katliam"

Hacıveliler Mahallesi’ne yakın mevkide 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili olarak Manisa Emek Demokrasi Barış Platformu Şehzadeler İlçesi Manolya Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Platform üyeleri "İş Kazası Değil, Bu Bir Cinayet" yazılı büyük pankart açarak ellerinde "301+?,15+? Manisa", "Kaza Değil Katliam", "Katliam Bu Düzenin Adı Be Kardeş, Okuman Yazman Varsa Yaz Bu Vahşeti Kanlı Paraya" yazılı dövizleri bulundurdular.

7.7.2015Ege
'IŞİD kadın pazarı kurdu' iddiası

'IŞİD kadın pazarı kurdu' iddiası

Terör örgütü IŞİD'in, Irak'ın Enbar iline bağlı Felluce kasabasında Suriyeli kadınları pazarlarda sattığı öne sürüldü.

3.7.2015Dünya
KARDEMİR'de yüzde 26'lık zam

KARDEMİR'de yüzde 26'lık zam

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Çelik-İş Sendikası arasında yürütülen 12. dönem toplu iş sözleşmesine ilişkin, "Yaklaşık yüzde 25-26'lık bir zamla toplu sözleşmeyi tamamladık. Mevcut yapılan, toplu sözleşmelerin arasında en iyisi oldu" dedi. Gül, KARDEMİR çıkış kapısında işçilere hitaben yaptığı konuşmada, toplu sözleşme sürecinin zor geçtiğini ancak mutlu sona ulaşıldığını söyledi.

3.7.2015Ekonomi
DAEŞ'in

DAEŞ'in "kadın pazarı kurduğu" iddiası

Terör örgütü DAEŞ'in, Irak'ın Enbar iline bağlı Felluce kasabasında Suriyeli kadınları pazarlarda sattığı öne sürüldü.

2.7.2015Dünya
ABD'de bayrak tartışması

ABD'de bayrak tartışması

ABD'nin Güney Carolina eyaleti kongre binasındaki "ırk ayrımcılığı ve beyaz Amerikalıların egemenliğinin simgesi" olarak görülen konfederasyon bayrağının indirileceği bildirildi.

23.6.2015Dünya
ABD ilk kez 10 dolara kadın portresi koyacak

ABD ilk kez 10 dolara kadın portresi koyacak

ABD Hazine Bakanı Lew, demokrasi temasıyla yeniden tasarlanacak 10 dolarlık banknotların üstünde kadın portresine yer verileceğini duyurdu. Lew, "Yeni 10'lukların, 100 yılı aşkın süredir kadın portresini taşıyacak ilk banknot olmasından gurur duyuyorum" dedi.

18.6.2015Ekonomi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimler sonrası ilk kez konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimler sonrası ilk kez konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenecek 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'ne katıldı. Hükümet kurma çalışmalarına değinen ve "Kimse ben deme hakkına sahip değil" diyen Erdoğan, "Herkes egolarını bir kenara koyup, bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı" ifadelerini kullandı.

12.6.2015Gündem
Dünya paralarında erkek egemenliği

Dünya paralarında erkek egemenliği

Dünyadaki 167 resmi para biriminde yer alan insan portrelerinin yüzde 90'ından fazlasını erkekler oluştururken, sadece 34 ülke banknotlarında kadın resimlerine yer veriyor. Bu 34 ülkeden biri olan Türkiye, aynı zamanda para biriminde kadın portresi kullanan tek Müslüman ülke olmasıyla dikkati çekiyor. Kadınların banknotlarda yer almaması, erkek egemenliğinin para birimlerine de yansıdığı eleştirilerine neden olurken, Amerikalı kadınlar, "20'lik banknotlara kadın yüzü" kampanyasıyla, dolardaki erkek hükmüne son vermeye çalışıyor.

23.5.2015Ekonomi
Öğrencisini koruyan öğretmene veli dayağı

Öğrencisini koruyan öğretmene veli dayağı

ERZİNCAN'da okula giden veli Erkan U., koridorda tartıştığı oğlu S.U.’nun üzerine yürüyünce Din Kültürü Öğretmeni Bayram Çelik araya girdi. Veli, öğretmen Bayram Çelik’in boğazını sıkıp, göğsüne vurduktan sonra yere düşürdü. Olay anı okulun güvenlik kameralarına yansıdı.

19.5.2015Gündem
Demirtaş Adıyaman'da konuştu

Demirtaş Adıyaman'da konuştu

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Adıyaman’daki mitingde konuştu.

19.5.2015Gündem
İngiltere’yi karanlık günler bekliyor

İngiltere’yi karanlık günler bekliyor

İngiltere’de geçen haftaki genel seçimlerde beklenmedik bir zafer elde eden Muhafazakar Parti, seçimden önce halka verdiği sözleri yerine getirmek için hızla harekete geçti.

16.5.2015Avrupa
Bahçeli Bartın'da konuştu

Bahçeli Bartın'da konuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Zonguldak’tan Bartın’a geçti. Bartın girişinde partililer tarafından karşılanan Bahçeli, bir otelde kısa süre dinlendikten sonra Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan halka hitap etti. Kalabalığa, "AKP ile birlikte huzurunuz, mutluluğunuz arttı mı, yüzünüz güldü mü?" diye soran Bahçeli, "AKP’yle umut yoktur. AKP’yle huzur yoktur. AKP’yle huzurlu bir gelecek kalmamıştır. Bartın’ın oyalanacak zamanı, hayal tacirlerine kanacak vakti çoktan bitmiştir. Bartınlı gerçekleri görmüştür. Bartınlı, yalancıların, yozlaşmış zihinlerin, rüşvetçilerin, yolsuzluk çetesinin oyunlarını okumuştur. Artık bu oyun 7 Haziran’da bozulacaktır. AKP’nin bayatlamış ve miadı dolmuş senaryosunun son perdesi 25 gün sonra kapanacaktır" dedi.

14.5.2015Gündem
Kılıçdaroğlu Bartın'da konuştu

Kılıçdaroğlu Bartın'da konuştu

7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde Bartın’da miting yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “13 yıl kredi açtık. Gelinen nokta iç açıcı değil. Ben sizden 4 yıllık yetki istiyorum” dedi.

12.5.2015Gündem
Kılıçdaroğlu Manisa mitingini 21 gün erken yaptı

Kılıçdaroğlu Manisa mitingini 21 gün erken yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa mitinginde yaptığı konuşmada, don yüzünden zarar gören üzüm üreticilerinin zararlarının CHP iktidarında karşılanacağını söyledi. Hükümeti eleştiren ve ucuz mazot vaadini tekrarlayan Kılıçdaroğlu, "Sen birilerini düşünüyorsun, ben çiftçimi düşünüyorum, tarlada çalışanı, üreten insanı, alınteriyle çalışanları düşünüyorum. Aramızda Ağrı Dağı kadar fark var. Sen bir yerdesin, ben bir yerdeyim. Sen oradasın ben halkımın yanındayım" dedi.

8.5.2015Gündem
‘Modern kölelik’ kalkacak

‘Modern kölelik’ kalkacak

KATAR’ın Çalışma Bakanı Dr. Abdullah bin Saleh al Khulaifi, bazı çevrelerin modern kölelik olarak nitelendirdiği tartışmalı ‘kafala’ sisteminin bu yılın sonunda kaldırılacağını söyledi.

6.5.2015Dünya
New York Times 'uzlaşı ilanı'nı yayınlamadı

New York Times 'uzlaşı ilanı'nı yayınlamadı

The New York Times gazetesi, Türk ve Ermeniler arasında uzlaşıyı teşvik eden ilanı, "büyük tarihi gerçeğin" ihlali sayarak yayınlamayı reddetti. İlan Washington Post'ta ise tam sayfa yayınlandı.

24.4.2015Dünya
İki gazete iki zıt tavır

İki gazete iki zıt tavır

ABD’de 150’ye yakın Türk-Amerikan toplum kuruluşunu bir araya getiren Yönlendirme Komitesi’nin 1915 Olayları’na ilişkin ilanı New York Times tarafından “Büyük tarihi gerçeğin ihlali” diyerek reddetti.

24.4.2015Dünya

"İnsan kaçakçılarıyla savaş halindeyiz"

Yarın olağanüstü toplanacak AB liderler zirvesinde ülkesini temsil edecek olan İtalya Başbakanı Renzi, "İnsan kaçakçılarıyla mücadele etmek, 21. yüzyılın köleliğiyle mücadele etmektir. İnsan kaçakçılarıyla savaş halinde olduğumuzun farkında olmalıyız" dedi.

22.4.2015Avrupa
Game of Thrones'un setindeydik

Game of Thrones'un setindeydik

Efsane geri döndü. Hem de ne dönmek! Taht Oyunları’nın yeni sezonu dört bölümün internete sızmasıyla başladı. Bu arada serinin yazarı, dizinin kitaptan farklı olacağını söylüyor, oyuncularsa her şeyden bihaber aralarında ‘kim gidecek’ bahisleri döndürüyor.

20.4.2015Keyif
'IŞİD militanları tecavüz etti'

'IŞİD militanları tecavüz etti'

Tecavüz, kötü muamele, zorla evlendirilme ya da din değiştirmeye zorlama: IŞİD'in elinden kaçmayı başaran Ezidi kadınlar, maruz kaldıkları şiddeti insan hakları savunucularına anlattı.

17.4.2015Avrupa
Irak'taki Ezidi kadınların tüyler ürperten dramı

Irak'taki Ezidi kadınların tüyler ürperten dramı

Iraklı Ezidiler terör örgütü IŞİD’in saldırıları nedeniyle, kutsal kabul ettikleri “Kırmızı Çarşamba Bayramı”nı bu yıl da buruk kutlarken İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) dün yayınladığı bir rapor yeni dramları ortaya çıkardı.

16.4.2015Dünya
Hayatlar bu yüzden 'Paramparça'!

Hayatlar bu yüzden 'Paramparça'!

Avrupa, Orta Doğu ve hatta Amerika’yı bile esir alan Türk yapımı dizilerde oyuncular çalışma saatlerinden şikayetçi. Bir bölümü hemen hemen üç saat süren dizilerde çalışma düzeni, ekranda göründüğünün aksine ışıltılı bir dünya olmaktan uzak.

25.3.2015Keyif
Valilik önünde yasak tartışması

Valilik önünde yasak tartışması

CHP İzmir Gençlik Kolları'nın İzmir Valiliği önünde mülteci dramına dikkat çekmek için yapmak istediği basın açıklamasına polis 'yasak' olduğu gerekçesiyle izin vermedi. Kısa süre gerginlik yaşanırken, CHP'li gençler basın açıklamasını okuyup, selfie çektikten sonra alandan ayrıldı.

23.3.2015Ege
İşçiler kıdem tazminatı için yürüdü

İşçiler kıdem tazminatı için yürüdü

İZMİR'de Türk- İş'e bağlı sendikaların üyeleri, kıdem tazminatının yeniden düzenlemesi girişimlerine tepki gösterdi. İşçiler adına konuşan Türk- İş Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç, "Kıdem tazminatı Türk İş Hukukuna 1936 tarihli İş Kanunu ile girmiştir. Bu hakkın aşındırılması değil, korunması ve geliştirilmesi temel yaklaşım olmalıdır" dedi.

4.3.2015Ege
Venedik etrafımda dolandı

Venedik etrafımda dolandı

Yeni bir yeri görmenin iki yolu var. Birincisi, gitmeden okumak. Tarihini öğrenmek. Elinde harita, yolunu kaybetmiş turist karikatürüne benzememek. Bir ülkeye gitmeden önce dil kursuna bile yazılan, o ülkenin haberlerini özellikle takip eden, edebiyatını hatmeden tanıdıklarım var. Ben tersini yapıyorum. Önce görüp, yaşıyor, sonra okuyup öğreniyorum. Venedik maceramı da işte böyle yaşadım.

23.2.2015Seyahat
Metal işçilerinden Bakanlar Kurulu kararına tepki

Metal işçilerinden Bakanlar Kurulu kararına tepki

BAKANLAR Kurulu kararıyla metal grevinin 60 gün ertelenmesine tepki gösteren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve grevdeki işçiler, İzmir’de, Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) önünde eylem yaptı. Birleşik Metal İş Ege Şube Başkanı Ali Çelenk, tepki eylemlerini AK Parti Konak ilçe örgütü önünde sürdüreceklerini açıkladı.

4.2.2015Ekonomi

"Modern çağın ırgat pazarları kuruluyor"

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Meclis'e sunulan Aile Paketi'nin 11'inci maddesindeki 'Özel İstihdam Bürolarına ilişkin kanunun kabul edilmesi halinde, kurulacak bürolarda modern çağın ırgat pazarlarının yaratılacağını söyledi.

29.1.2015Ege
Meclis Sağlık Komisyonu’nda tansiyonu yükselten madde

Meclis Sağlık Komisyonu’nda tansiyonu yükselten madde

Hükümetin, yeni torba yasasındaki 28.madde sendikaları, meslek odalarını ve muhalefet partilerini ayağa kaldırdı. Evden çalışma, uzaktan çalışma düzenlemesine sendikalar, “Patron işyerini kapatır, evden çalıştırır; ailenin tüm bireyleri meslek hastalığına yakalanır, çocuklar, yaşlılar astım olur” diye itiraz etti. Muhalefet de “Bu 1 asgari ücrete anne, baba, çocuk çalıştırmak, kölelik, demek” sözleriyle itiraz etti. Çalışma Bakanı Çelik ise itirazlara “Tam tersine emeğin sömürüsüne son verilecek, evde çalışanın ücreti artacak” diyerek yanıt verdi.

25.1.2015Ekonomi
Düşeceğiz kalkacağız ama ilerleyeceğiz

Düşeceğiz kalkacağız ama ilerleyeceğiz

Hocaların hocası Nermin Abadan-Unat günümüze ışık tuttu: Türkiye ayak sürüyerek de olsa ilerliyor.

19.1.2015Hayat

Yazar Sonuçları

Belki…

Belki…

Belki de herşeye yeni baştan başlamak lazım..

İntisabım ezelden…

İntisabım ezelden…

Geçen hafta yazımda 'kölelik' meselesini ele almış ve Tevrat'ta "medeni kanun hükümleri" içeren ilgili ayetlerin o çağın inanç toplumu nezdindeki zahiri(görünürdeki) yorum ve uygulamalarını köşeme taşımış, günümüz toplumunun yaşam ve çalışma şartlarıyla bir kıyasının yapılmasını amaçlamıştım.

Kölelik

Kölelik

"Ben seni Mısır Ülkesi'nden, köle evinden çıkarmış olan İlah'ın Yehova" (Tevrat/Şemot - 10 emirin birincisi)

Kulağıma küpe…

Kulağıma küpe…

Yıllar önce dost bildiğim biriyle iş ortaklığı yapmıştık.

O fotoğraf tarihin akışını değiştirdi

O fotoğraf tarihin akışını değiştirdi

Bir değişim yaşanırken, buna adapte olmak zor.

Köleliğe baş kaldıran kentin çocuğu

Köleliğe baş kaldıran kentin çocuğu

Rhodolfo, Bandeirantes doğumlu.O coğrafyadaki dedeleri gibi o da maceracı bir gelenekten geliyor.

27.7.2015Serhan ASKER
Eşcinsel evliliği kararı

Eşcinsel evliliği kararı

BİR yanda 150 yıl önceki iç savaşı kaybettiğini kabul etmeyen, kölelik yanlısı konfederasyonun bayrağını taşıyan ırkçıların yeri...

28.6.2015Tolga TANIŞ
Ayşe Tükrükçü’nün akıllara durgunluk veren hikâyesi

Ayşe Tükrükçü’nün akıllara durgunluk veren hikâyesi

9 yaşında amcasının tecavüzüne uğradı, kocası tarafından geneleve satıldı, 7 genel evde çalıştı, şimdi bir sivil toplum kahramanı, her gece evsizlere çorba dağıtıyor.

24.5.2015Ayşe ARMAN
Tweet atarak hiçbir şey değişmez

Tweet atarak hiçbir şey değişmez

Fırat Tanış hep güzel işler yapar ve ne güzel ki biz o işlerden hemen sonra bir araya gelir sohbet ederiz. Bu kez de “Öğrenci İşleri” filmi için buluştuk Fırat’la. Filmi konuşurken son günlerin gündeminden; Su Kutlu’nun diziden kovulması olayından da söz etmeden geçmedik.

26.4.2015Ömür GEDİK
Din ve mezhep mi? Mesele egemenlik

Din ve mezhep mi? Mesele egemenlik

TAYYİP Erdoğan, Kutlu Doğum Haftası açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bizim Sünnilik diye bir dinimiz yoktur.

Kürtler açısından Cizre’nin önemi nedir?

Kürtler açısından Cizre’nin önemi nedir?

GÜNEYDOĞU’da, Atatürk döneminden bugünlere ilişkin akademik araştırmalarıyla tanınan Yrd. Doç. Ramazan Topdemir köşemize ‘Hükümet ve Cizre’de halk iktidarı denemesi’ başlıklı bir yazı gönderdi.

'Hürriyet'…

'Hürriyet'…

Kendimce kendimi özgürlükçü olarak nitelendirebilirim.

18.1.2015Musa Dede