Kölelik


 • Aile hekimleri iş bıraktı - kölelik

  Aile hekimleri iş bıraktı12.12.2014

  Sağlık

  Aile hekimleri, çalışma saatleri ve nöbet sistemini protesto amacıyla bugün iş bıraktı.Muayene için aile sağlığı merkezlerine gelenler, geri dönmek zorunda kaldı.Yeni doğan bebeği kontrol için getiren baba, merkezin kapalı olduğunu görünce tepki gösterdi.Sağlık Bakanlığı müsteşarı da eylem için yorum yaparak, 'Bu bir nöbet, gece acili değildir' dedi.
 • CHP hükümetin 2014 insan hakları raporunu açıkladı - kölelik

  CHP hükümetin 2014 insan hakları raporunu açıkladı11.12.2014

  GÜNDEM

  CHP, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin yıldönümü olan10 Aralık’ta, hükümetin 2014 "insan hakları karnesini" açıkladı.CHP'nin raporunda 2014 yılında, toplantı ve gösterilere müdahale, nefret suçu ya da iş kazaları nedeniyle, toplam 2229 kişinin "yaşam hakkının elinden alındığı" vurgulandı.Raporda, hükümetin TBMM'ye getirdiği yeni güvenlik paketi de eleştirilerek, şöyle denildi: Türkiye’de başta yaşam hakkı olmak üzere temel insan hakları hükümetin ağır saldırısı altındadır.Hapishanelerde, karakollarda, sokaklarda, sınır boylarında, kamusal bütün mekânlarda yurttaşlar, insan onurunu zedeleyen uygulamalara maruz kalmaktadır.Temel insan hakları toplumsal, ekonomik, siyasal, kültürel ve sosyal dönüşümle birlikte genişlerken, hükümet bu genişlemenin önüne her seferinde yeni setler çekmektedir.Bununla da yetinmeyip büyük mücadeleler sonucunda kazanılmış olan hakları gasp etmektedir.
 • Malala 'Neden birilerine silah vermek kitap vermekten daha kolay' - kölelik

  Malala 'Neden birilerine silah vermek kitap vermekten daha kolay'11.12.2014

  Avrupa

  Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen eğitim hakları savunucusu Malala Yusufzay (17) ve Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi (61) Oslo’da düzenlenen törenle ödüllerini aldı.
 • Okullu çocuklar için mücadeleye devam - kölelik

  Okullu çocuklar için mücadeleye devam10.12.2014

  DÜNYA

  TALİBAN’ın güçlü olduğu Pakistan’ın Svat Vadisi’nde özellikle kız çocuklarının eğitimi ve kadın hakları konularındaki kampanyalarıyla adını duyuran 17 yaşındaki aktivist Malala Yusufzay, 2014 Nobel Barış Ödülü’nü dün Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle aldı.
 • Barışın en genç şampiyonu ödülünü aldı - kölelik

  Barışın en genç şampiyonu ödülünü aldı10.12.2014

  Eğitim

  Pakistanlı aktivist Malala Yusufzay ve Hindistan’da çocuk hakları çalışmalarıyla tanınan Kailash Satyarthi Nobel Barış Ödülü’nü Oslo’da aldı.Nobel komitesi iki ismi ‘barışın şampiyonları’ olarak niteliyor.Seremoniye komitenin yanı sıra Norveç Kralı V.Harald’da katıldı.
 • HDP: Partimiz koşulsuz destekleyecek' - kölelik

  HDP: Partimiz koşulsuz destekleyecek'08.12.2014

  GÜNDEM

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi, aralık ayına dair bir sonuç bildirgesi yayımladı.HDP'den yapılan yazılı açıklamada seçim barajı konusunda değerlendirmede bulunularak "12 Eylül'ün yarattığı ve AKP'nin de arkasına sığındığı Türkiye'deki seçim sistemi temsilde adaleti engelleyen bir yapıya sahiptir.Demokratik bir seçim için atılması gereken asgari adım, yüzde 10 barajının bu şekliyle sürmemesi ve Hazine yardımındaki eşitsizliğin giderilmesidir.Bu doğrultuda toplumsal muhalefetin, demokrasi ve barış güçlerinin birlikte davranacağı bir zemin ve talepler bütünü, demokratikleşme mücadelesinin de bir parçası olması nedeniyle partimiz tarafından koşulsuz desteklenecektir" denildi.
 • Atanamayan öğretmenlerden Bakırköy ve Diyarbakır'da eylem - kölelik

  Atanamayan öğretmenlerden Bakırköy ve Diyarbakır'da eylem06.12.2014

  GÜNDEM

  Atamaları yapılmadığı için bir grup öğretmen, Sahil Kennedy Caddesi'nde toplanarak Bakırköy Meydan'a yürüdü.Burada eylem yapan öğretmenler Şubat ayına kadar 40 bin öğretmen atanması yapılmasını istedi.Benzer bir eylem Diyarbakır'da da vardı.
 • Öğretmenlerden ‘atama’ duası - kölelik

  Öğretmenlerden ‘atama’ duası06.12.2014

  Eğitim

  Adana’da sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla bir araya gelen ataması yapılmayan bir grup branş öğretmeni, yürüyüş yapıp atama duası etti.
 • İngiltere’de 13 bin köle - kölelik

  İngiltere’de 13 bin köle29.11.2014

  Avrupa

  İngiltere İçişleri Bakanlığı İngiltere’de 10 ila 13 bin kişinin köle olarak çalıştırılıyor olabileceğini düşündüklerini açıkladı.
 • "Türkiye insan istismarında Avrupa birincisi" - kölelik

  "Türkiye insan istismarında Avrupa birincisi"18.11.2014

  Avrupa

  Türkiye 185 bin 500 kişiyle, başta çocuk yaşta evlilikler olmak üzere insan istismarında Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor.
 • Avrupa'da en fazla ‘köle’ Türkiye’de - kölelik

  Avrupa'da en fazla ‘köle’ Türkiye’de18.11.2014

  DÜNYA

  Bu yıl ikincisi yayınlanan Küresel Kölelik Endeksi, dünyada 35.8 milyon insanın kölelik koşulları içinde yaşadığını ortaya koyuyor.Endekse göre Türkiye, Avrupa’da en fazla ‘köle’nin yaşadığı ülke.
 • ÖSO’ya eğitim Hirfanlı’da - kölelik

  ÖSO’ya eğitim Hirfanlı’da15.11.2014

  DÜNYA

  Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitilip donatılmasıyla ilgili toplantılarını sürdüren Türk ve ABD’li askeri uzmanlar, eğitim yerinin Kırşehir Hirfanlı olması konusunda anlaştı.
 • Rafinerideki IŞİD kuşatması kırıldı - kölelik

  Rafinerideki IŞİD kuşatması kırıldı15.11.2014

  DÜNYA

  Irak ordusu, IŞİD’e karşı aylardır sürdürdüğü askeri operasyonlarda en büyük başarılarını kazanmaya başladı.Irak güçleri, Bağdat’ın 200 km kuzeyinde bulunan Beyci kentindeki petrol rafinerisinin çevresindeki IŞİD kuşatmasını kırdı.
 • Melike Karakartal

  Bir değişim hikayesi - kölelik

  Bir değişim hikayesi05.11.2014

  YAZARLAR

  Her gün yeni bir facia haberi aldığımız için bir önceki hafta olanlar “unutulmuş felaketler” listesine atılıyor ve bir daha bahsi geçmiyor malumunuz.Bu haftaya da yeni bir facia ile, batan tekne ile başladığımız için Ermenek’i “uzatmaya” fırsat olmadı.
 • Deniz SİPAHİ

  Soma’nın acısı bu kadar tazeyken - kölelik

  Soma’nın acısı bu kadar tazeyken03.11.2014

  YAZARLAR

 • Kılıçdaroğlu'ndan açıklamalar - kölelik

  Kılıçdaroğlu'ndan açıklamalar01.11.2014

  GÜNDEM

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Antalya kampında konuştu.
 • Melike Karakartal

  “50 kişi” - kölelik

  “50 kişi”31.10.2014

  YAZARLAR

  Birkaç gün önce duyduğunuz, “Tehlikeli madenleri kapatacağımız zaman 50 kişi giriyor araya, kapatamıyoruz” meselesi, çöken toplumun özeti.
 • Ahmet HAKAN

  AKP, Cumhuriyet’in hem yenilgisi hem başarısıdır - kölelik

  AKP, Cumhuriyet’in hem yenilgisi hem başarısıdır28.10.2014

  YAZARLAR

  Emre Kongar'dan Cumhuriyet'in 91'inci yıldönümünde önemli saptamalar.
 • Tayland'da insan ticareti operasyonu - kölelik

  Tayland'da insan ticareti operasyonu12.10.2014

  Planet

  Milletler Cemiyeti tarafından 1926 yılında kabul edilen sözleşmeyle tüm dünyada yasaklanan kölelik bazı ülkelerde halen devam ediyor.Bangladeş'teki evlerinden kaçırılarak Tayland'a köle olarak çalıştırılmak için getirilen 53 kişi polis operasyonuyla kurtarıldı.
 • İşçi üzülecek, patron sevinecek - kölelik

  İşçi üzülecek, patron sevinecek08.10.2014

  Ekonomi

  Hükümet, milyonlarca çalışanı ilgilendiren üç kritik konuyu yeniden gündemine aldı.'Kıdem tazminatı fonu', 'taşeron işçilik' ile işçisi hastalanan, izne çıkan, askere giden, siparişi artan patrona 'işçi kiralama' imkanı getiren özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisi imkanı verilmesi için adım atılacak.
 • İnsan onuruna aykırı demişti ama şimdi. - kölelik

  İnsan onuruna aykırı demişti ama şimdi.08.10.2014

  Ekonomi

  Hükümet, milyonlarca çalışanı ilgilendiren üç kritik konuyu yeniden gündemine aldı.'Kıdem tazminatı fonu', 'taşeron işçilik' ile işçisi hastalanan, izne çıkan, askere giden, siparişi artan patrona 'işçi kiralama' imkanı getiren özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisi imkanı verilmesi için adım atılacak.OVP'de 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'insan onuruna aykırı' diyerek reddettiği 'işci kiralama' da OVP'de tekrar ele alınacak.
 • Süheyl Batum: 'Gençler.siyasetten ellerini çekti' - kölelik

  Süheyl Batum: 'Gençler.siyasetten ellerini çekti'27.09.2014

  Keyif

  1.Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali için geldiğim Marmaris’te tanıştığım CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum’un enerjisine hayran kalmamak mümkün değil.Bir siyasetçi değil de pop yıldızıymış gibi etrafını saran kalabalığa rağmen yüzündeki gülümseme bir an olsun düşmüyor.
 • Taşerona karşı mitinge davet - kölelik

  Taşerona karşı mitinge davet18.09.2014

  Ege

  DİSK, 22 Eylül'de, İzmir Gündoğdu Meydanı'nda taşerona karşı yapacağı miting için destek arayışını sürdürüyor.
 • TMMOB Soma maden kazası raporunu açıkladı - kölelik

  TMMOB Soma maden kazası raporunu açıkladı17.09.2014

  Ekonomi

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki yeraltı kömür ocağında meydana gelen ve 301 maden işçisinin ölümüne neden olan Soma faciası ile ilgili raporu düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı.
 • CHP'de yeni PM üyeleri ile ilk toplantı - kölelik

  CHP'de yeni PM üyeleri ile ilk toplantı12.09.2014

  Gündem2008

  CHP'nin 18.Olağanüstü Kurultayı'nda seçilen Parti Meclisi (PM) üyeleri, Genel Başkan Kılıçdaroğlu, başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.Toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, 12 Ekim'de HSYK seçimleri olduğunu hatırlatarak, "Başbakanı ziyaret ediyorlar bazıları, özel rüşvet taleplerinde bulunuyorlar" dedi.
 • Akif BEKİ

  Beni şaşırtan iki bakan - kölelik

  Beni şaşırtan iki bakan12.09.2014

  Yazarlar

  Biri eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, diğeri de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik.
 • Tarikat lideri çocuklarına tecavüz etmekten suçlu bulundu - kölelik

  Tarikat lideri çocuklarına tecavüz etmekten suçlu bulundu08.09.2014

  Avrupa

  21 karısı ve 38 çocuğu bulunan İsrailli tarikat lideri Goel Ratzon çıkartıldığı mahkemede öz kızlarına tecavüz etmekten suçlu bulundu ancak karşı karşıya olduğu “kölelik” suçlamalarından aklandı.
 • Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi ifadeye çağrıldı - kölelik

  Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi ifadeye çağrıldı06.09.2014

  Ekonomi

  Torunlar İnşaat şantiyesinde meydana gelen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasıyla ilgili olarak savcılık 4 kişiyi ifadeye çağrıldı.İfadeye çağrılan isimlerin Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi olduğu öğrenildi.
 • Melike Karakartal

  Gönüllü kölelik - kölelik

  Gönüllü kölelik13.08.2014

  Yazarlar

  Bir ofise tıkılı kalarak çalışmayı bırakalı dört yıl oldu.
 • Tarhan'dan sert sözler - kölelik

  Tarhan'dan sert sözler11.08.2014

  Gündem2008

  CHP milletvekili Emine Ülker Tarhan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında CHP yönetimini sert sözlerle eleştirdi.
 • İşte ABD'li bir seks kölesi - kölelik

  İşte ABD'li bir seks kölesi11.08.2014

  Ekonomi

  ABD'de 'seks kölesi' tartışması patladı.Vakalar o kadar çoğaldı ki New York Belediyesi mağdurlara yardım etmek üzere bir girişim açıkladı.Girişimin yüzlerinden Kika Cerpa ve Holly Smith'in hikayesi de oldukça dramatik.
 • Yonca TOKBAŞ - Kelebek

  Havadan sudan OYdan buydan - kölelik

  Havadan sudan OYdan buydan08.08.2014

  Yazarlar

  Ömrü hayatımda ilk defa ülkemin Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanma şansım var ve bu da o seçimden bir gün önceki yazım.
 • İhsanoğlu: 'Büyük sürprizle karşılacağız' - kölelik

  İhsanoğlu: 'Büyük sürprizle karşılacağız'07.08.2014

  Gündem2008

  Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, TOBB'un ekonomi raporu toplantısında konuştu.10 Ağustos'ta yapılacak seçimlerde büyük sürpriz olacağını söyleyen İhsanoğlu, ''Bu sürpriz sessiz yığınların sesi olacak'' dedi.
 • Demirtaş: büyük haksızlık yapılıyor - kölelik

  Demirtaş: büyük haksızlık yapılıyor30.07.2014

  Gündem2008

  MERSİN’de düzenlenen mitingde halka ve partililere seslenen Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, seçim sürecinde demokratik yarış adı altında büyük bir haksızlık yaşandığını söyledi.
 • Kaybolan entelektüel bir halka Mu’tezile ekolü - kölelik

  Kaybolan entelektüel bir halka Mu’tezile ekolü16.07.2014

  Gündem2008

  Prof.Dr.Aydınlı, Hürriyet okuruna, “İnsanın kendi geleceğini inşa etme gücüne işaret eden Mu’tezile ekolü” hakkındaki ikinci yazısıyla sesleniyor.
 • CHP’li Tanal’dan “modern kölelik” tepkisi - kölelik

  CHP’li Tanal’dan “modern kölelik” tepkisi15.07.2014

  Gündem2008

  Meclis’te birçok idari uygulamayla ilgili çalışanların rahatsızlıkları ve usulsüzlük iddialarını gündeme getiren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bu kez kazma-kürek çalıştırılan ve domates, peynir, ekmeğe talim eden taşeron işçilerin fotoğraflarıyla, “Meclis’te modern kölelik” dediği tabloyu paylaştı.
 • Derdim güldürmek değil - kölelik

  Derdim güldürmek değil12.07.2014

  Paparazzi

  Cem Yılmaz’dan “hadi sete gel, filmi konuşalım” mesajı geldiğinde her Cem Yılmaz projesinde olduğu gibi yine heyecanlandım.Ama bu kez heyecan biraz daha fazlaydı çünkü “Pek Yakında”nın çok çok sevdiğim “Hokkabaz” tadında olduğu söylentiler arasındaydı.Bu filmde de kaybedenler vardı, aşk vardı, gerçek karakterler vardı, mücadele vardı ve bunlardan çıkan komedi ile hüzün vardı.“Pek Yakında”yı Cem Yılmaz’la konuştuk.
 • Musa Dede

  Candomble no Brazil - kölelik

  Candomble no Brazil12.07.2014

  Yazarlar

  Brezilya'da oynanan dünya futbol şampiyonası finalleri Brezilya anılarımı depreştirdi.
 • CHP'li Emine Ülker Tarhan: Ben kırmızıyım diyene de seçenek sunulmalıydı - kölelik

  CHP'li Emine Ülker Tarhan: Ben kırmızıyım diyene de seçenek sunulmalıydı01.07.2014

  Gündem2008

  CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanı adayı olması için başlatılan girişimler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.Tarhan açıklamasında, "Bana göre, 'çatı benim, çatı benim' diye şişinip duran bir adam doğrulanmamalı, onun kurallarına uyulmamalıydı.'Siz sandığınız kadar çok, biz de sandığınız kadar az değiliz" denebilmeliydi inançla… Çünkü, toplum siyahla gri arasında seçim yapmaya zorlanmamalı, 'ben kırmızıyım' diyenlere de seçenek sunulmalıydı" ifadelerine yer verdi.
 • Kanat ATKAYA

  Niye üzüyorsunuz Soma’nın patronlarını? - kölelik

  Niye üzüyorsunuz Soma’nın patronlarını?30.06.2014

  Yazarlar

  NİYE üzüyorsunuz bakayım Soma Kömür İşletmeleri AŞ’yi?
 • Asgari ücrete 45 liralık zam protesto edildi - kölelik

  Asgari ücrete 45 liralık zam protesto edildi30.06.2014

  Gündem2008

  İLKELİ Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası (Eğitim İlke-Sen) üyesi bir grup, asgari ücret zamlarını protesto etti.
 • Melike Karakartal

  “Tebliğ” fikir yayma özgürlüğü mü? - kölelik

  “Tebliğ” fikir yayma özgürlüğü mü?26.06.2014

  Yazarlar

  Sakarya Karasu halk plajında kadınlara hesapta “güzel ahlak” öğretmek için gezinen beyin dağıttığı broşürlerde ne yer alıyordu?
 • Soma komisyonu Zonguldak'ta - kölelik

  Soma komisyonu Zonguldak'ta26.06.2014

  Gündem2008

  SOMA’da 301 işçinin öldüğü maden kazasını araştırmak için TBMM’de kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında inceleme yaptı.13'ü milletvekili ve 7'si uzman 20 kişilik heyet, yerin metrelerce altında madencilerin sofralarına konuk oldu.Komisyon Başkanı AK Parti’li Ali Rıza Alaboyun, Soma madeninde işçilerde oksijen maskesi yerine karbonmonoksit maskesi olduğunu hatırlatarak, "Burada tüm işçilere oksijen maskesi veriliyor.Ayrıca işçilerin hepsinde çip var.5 dakika hareketsiz kaldıklarında hemen yukarıya sinyal gidiyor" dedi.
 • Grevdeki Şişecam işçisi için destek eylemi - kölelik

  Grevdeki Şişecam işçisi için destek eylemi25.06.2014

  Ekonomi

  ŞİŞECAM grevini desteklemek için Taksim’de bir araya gelen Sendikal Güç Birliği Platformu üyesi yaklaşık 150 kişilik grup, Tepebaşı’ndaki gruba ait bir satış mağazasının önüne kadar slogan atarak yürüdü.
 • Melike Karakartal

  Boşlukları dolduranlar - kölelik

  Boşlukları dolduranlar25.06.2014

  Yazarlar

  Birbirlerinin arkasından konuşan, böyle rahatlayan, insanlara karşı içinde kızgınlık biriktirip bunu adeta bedensel bir yük gibi taşıyanlara hayret ediyorum, en büyük zenginliği içindeki niyet olan, içi dışı bir Habitus okuru.
 • Akif BEKİ

  TÜSİAD’ın işçi şapkası - kölelik

  TÜSİAD’ın işçi şapkası05.06.2014

  Yazarlar

  GEZİ’de, 1 Mayıs’ta, Soma’da işçi dostu bir duruş sergiledi TÜSİAD, direnişçileri selamladı, Taksim’cilerin safında yer aldı.Bu uğurda o kadar tavizsiz bir tavır takındı ki.
 • Kamu neden taşeron işçi çalıştırıyor? - kölelik

  Kamu neden taşeron işçi çalıştırıyor?02.06.2014

  Ekonomi

  Hak-İş kamuda taşeron gerçeğini gözler önüne serdi.Devlet, 661 bin diyor ancak gerçek rakam 1 milyon 200 bini aşıyor.Yüzde 10'unun maaşı asgari ücret görünüyor ama taşeron bankadan verdiği ücretin bir bölümünü elden geri alıyor.Peki ama kamu neden taşeron işçi çalıştırıyor yanıtı işçiler veriyor: "Yandaşa para aktarmak ve ucuz işçilik yaratmak".
 • Ece SÜKAN

  Hiç uyumayan sokaklardan bildiriyorum! - kölelik

  Hiç uyumayan sokaklardan bildiriyorum!31.05.2014

  Yazarlar

  New York sokaklarında hangi ünlüden kaçış yok? Ara sezon olmasına rağmen dünyanın tüm mühim moda insanları neden Brookyln’de toplandı? En görülesi sergiler ve en izlenesi belgeseller cepte, çok hızlı bir New York turundayız.
 • Hiç uyumayan sokaklardan bildiriyorum! - kölelik

  Hiç uyumayan sokaklardan bildiriyorum!31.05.2014

  Stil

  New York sokaklarında hangi ünlüden kaçış yok? Ara sezon olmasına rağmen dünyanın tüm mühim moda insanları neden Brooklyn’de toplandı?
 • İşten çıkarılan çalışana kötü haber - kölelik

  İşten çıkarılan çalışana kötü haber27.05.2014

  Ekonomi

  Milyonlarca işçinin, patron karşısında hakkını araması zorlaşacak.Dava açma süresi 1 yıla inecek.İzin, kıdem, ücret, fazla mesai alacaklarının her biri için ayrı ayrı dava açılacak.İşçilerin mahkeme masraflarını düşürmek için ortaklaşa açtıkları 'pilot davalar' son bulacak.Avukat Murat Özveri, taşeron işçilerin haklarını düzeltmek için hazırlandığı iddia edilen yasa taslağının, tam bir 'kölelik' düzenlemesi olduğunu söyledi.
içinde

Kölelik


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz