Koah

 • Aileye tabutta veda - koah
  Aileye tabutta veda13.01.2015
  GündemBEYİN tümörü ve koah hastalığı nedeniyle hastanede hayatını kaybeden Mehmet Canpolat, hastanenin ve İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) ‘infazının ertelenmesine gerek yok’ yönündeki raporları nedeniyle son günlerini ailesinin yanında geçiremedi, yakınlarına veda edemedi.
 • Eray GÖRGÜLÜ

  Hava kirliliğine göz yummak en büyük rüşvet - koah
  Hava kirliliğine göz yummak en büyük rüşvet05.01.2015
  Yazarlar‘Hava kirliliği’ yazı dizimizin ikinci gününde; soluduğumuz hava ne kadar temiz? Hava kirliliği neden kaynaklanıyor ve kirliliğin derecesini nasıl anlarız? Yetkililer ne gibi önlemler alıyor ve hava kalitesi sağlıksız boyutlara ulaştığında kentli olarak nelere dikkat etmeliyiz? gibi sorulara yanıt arıyoruz.
 • Sıcaklıklar birden düşecek - koah
  Sıcaklıklar birden düşecek03.01.2015
  GündemMeteoroloji uyardı: Pazartesi gününden itibaren yeni bir soğuk ve yağışlı hava dalgası geliyor.Özellikle salı, çarşamba ve perşembe günleri Türkiye'de hava adeta buz kesecek.Marmara da dahil tüm yurtta kar yağışı bekleniyor.Soğuk hava dalgasının ardından ise sıcaklıkların yükselişe geçeceği tahmin ediliyor.Uzmanlar, hava sıcaklıklarındaki bu ani düşüş ve artışın hastalıklara davetiye çıkardığı konusunda vatandaşları uyardı.
 • 5 kişiden biri hasta ama farkında değil - koah
  5 kişiden biri hasta ama farkında değil01.01.2015
  SağlıkAfyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Ünlü, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) yakalananların ancak onda birinin bunun farkında olduğunu bildirdi.
 • Ege'de hava kirliliği kritik durumda - koah
  Ege'de hava kirliliği kritik durumda26.12.2014
  EgeYAŞAR Üniversitesi Elektrik ve Enerji Bölümü akademisyenleri, son günlerde, İzmir ve Ege Bölgesi genelinde havadaki insan sağlığına zararlı partikül madde değerlerinin sınır değerleri aştığını belirterek uyarıda bulundu.Hava kirliliğini önlemek için alınacak önlemler, yapılması gerekenler ve çözüm yolları anlatıldı.
 • İzmir ve Ege’de hava kirliliği alarmı - koah
  İzmir ve Ege’de hava kirliliği alarmı25.12.2014
  GündemYAŞAR Üniversitesi Elektrik ve Enerji Bölümü akademisyenleri, son günlerde, İzmir ve Ege Bölgesi genelinde havadaki insan sağlığına zararlı partikül madde değerlerinin sınır değerleri aştığını belirterek uyarıda bulundu.Hava kirliliğini önlemek için alınacak önlemler, yapılması gerekenler ve çözüm yolları anlatıldı.
 • İşte en güzel hediye - koah
  İşte en güzel hediye21.12.2014
  EgeİZMİR Halk Sağlığı Müdürlüğü, Souvenir Hediyelik Eşya Günleri kapsamında, Kültürpark 2 No’lu Hol’de stant açtı.Ar-Ge Sorumlusu Uzm.Dr.Ece Özkan, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şube Müdürü Uzm.Dr.Asya Babaoğlu, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, KOAH, diyabet, bağımlılık, gebelik, çocuk gelişimi, evde sağlık dahil birçok sağlık sorunu hakkında ziyaretçileri bilgilendirip korunma yollarını anlatan broşürler dağıtıyor.Görevliler ise kilo ve kan şekeri ölçümü yapıyor.
 • Cuma günü 21 bin aile hekimi iş bırakacak - koah
  Cuma günü 21 bin aile hekimi iş bırakacak10.12.2014
  SağlıkAile hekimleri yarın tüm Türkiye'de iş bırakacak ve Sağlık Bakanlığı'nın getirmeye çalıştığı nöbet sistemine karşı çıkacak.Günde 12 saat, haftada 6 gün çalışarak halka iyi bir hizmet sunamayacaklarını belirten aile hekimlerinin eylemine ise Sağlık Bakanı, bu eylemin güçlü bir desteği olduğuna inanmıyorum yorumunu yaptı.
 • Aile hekimleri iş bırakıyor - koah
  Aile hekimleri iş bırakıyor08.12.2014
  SağlıkAile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), 12-13 Aralık tarihlerinde eylem yapacak.12 Aralık Cuma günü Türkiye genelinde iş bırakacak olan Aile hekimleri, 13 Aralık'ta da Ankara'da Sağlık Bakanlığı'na yürüyecekler.
 • İç taraftaki kirlilik daha kötü - koah
  İç taraftaki kirlilik daha kötü27.11.2014
  Sağlıkİnsanı olumsuz yönde etkileyen çevresel faktörlerin başında gelen hava kirliliğinin, görünen ve dumanı hissedilen dış ortamdaki kirliliğe oranla iç ortamlarda daha etkili olduğu bildirildi.
 • Klima kışın virüslerin yayılmasına neden oluyor - koah
  Klima kışın virüslerin yayılmasına neden oluyor26.11.2014
  SağlıkÇukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Behice Kurtaran, klimaların kışın solunum yolu virüslerini bulaştırma olasılığının daha fazla olduğunu söyledi.
 • Yaşlılar en çok bundan şikayetçi - koah
  Yaşlılar en çok bundan şikayetçi24.11.2014
  SağlıkOrtalama yaşam süremiz gittikçe artıyor.Tıp dünyasında yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde birçok hastalık eskiye oranla çok daha kolay tedavi edilebiliyor.Ancak vücudumuzu taşıyan omurga sistemimiz modernleşen dünyada her geçen gün daha fazla yıpranıyor.
 • 'Doğumların yarıya yakını sezaryenle yapılıyor' - koah
  'Doğumların yarıya yakını sezaryenle yapılıyor'22.11.2014
  SağlıkSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de doğumların yarıya yakınının sezaryenle yapıldığını açıkladı.İlk sezaryenin kadının sağlığını riske atacak şekilde gereksiz yere yapılmasını önlemede kararlı projelerin altyapılarını oluşturduklarını anlatan Müezzinoğlu, "Önümüzdeki yıl uygulamaya geçeceğiz." dedi.
 • KOAH'ta korkutan rakam - koah
  KOAH'ta korkutan rakam21.11.2014
  EgeMANİSA İl Halk Sağlığı Müdürlüğü akciğer hastalığı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'na (KOAH) dikkat çekmek için Manolya Meydanı'nda Manisalılar'a nefes ölçüm testi yaptı.Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ziya Tay, il genelinde KOAH tanısıyla tedavi gören 42 bin kişi bulunduğunu, ancak doktorlara başvurmayan kişilerin çoğunlukta olduğunu belirtip, gerçek sayının 400 bini bulduğunu açıkladı.
 • Öldüren tehlike KOAH - koah
  Öldüren tehlike KOAH19.11.2014
  AnkaraTürkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Ankara Şubesi, 19 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında, Safranbolu’da bir toplantı düzenledi.KOAH’ta erken tanının sakatlık ve ölüm oranlarını azalttığına dikkat çekti.
 • Akciğerinizin yaşını öğrenin - koah
  Akciğerinizin yaşını öğrenin19.11.2014
  SağlıkKOAH’ın belki en basit tanımı, akciğerin erken yaşlanması.Siz de solunum testiyle, saniyeler içinde akciğerinizin yaşını öğrenebilirsiniz.Tıp dilinde ‘spirometri’ denilen testle, bir üflemeyle akciğerden ne miktarda havanın, ne hızla çıkabildiği ölçülüyor.Böylece akciğerin kapasitesi ortaya konabiliyor.
 • Boğaziçi Köprüsü KOAH’a.dikkat çekiyor - koah
  Boğaziçi Köprüsü KOAH’a.dikkat çekiyor19.11.2014
  Sağlık19 Kasım Dünya KOAH Gününde hastalık farkındalığı çalışmaları kapsamında Boğaziçi Köprüsü altın sarısı rengiyle ışıklandırıldı.Akciğer hastalığı olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), Türkiye’de 4 milyon, tüm dünyada ise yaklaşık 50 milyon insanı etkiliyor, her yıl yaklaşık 3 milyon kişi KOAH nedeniyle yaşamını yitiriyor.
 • Bol bol yürü KOAH olma - koah
  Bol bol yürü KOAH olma18.11.2014
  SağlıkÜlkemizdeki 3-5 milyona yakın KOAH’lı hastanın sadece 300-500 bini hastalığını biliyor.Basit bir testle teşhisi koyulabilecek hastalığın başlıca nedeni sigara.Hastalığın döngüsünü kırmak içinse uzmanlar günde en az yarım saat egzersiz öneriyor.
 • 19 Kasım Dünya KOAH Günü - koah
  19 Kasım Dünya KOAH Günü18.11.2014
  AvrupaGöğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Nevin Fazlıoğlu, KOAH hastalığının her yıl 3 milyon kişinin ölümüne yol açtığını ve yaygınlığınını giderek artan kronik hava yolu hastalığı olduğunu belirterek, "Hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir.Çok basit ve kolay uygulanan bir test olan solunum fonksiyon testi yaptırarak KOAH olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz” dedi.
 • En çok öldüren dördüncü hastalık - koah
  En çok öldüren dördüncü hastalık16.11.2014
  SağlıkKronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı'nın (KOAH), dünyada tüm ölümlerde dördüncü, bulaşıcı olmayan hastalıklar içinde üçüncü ölüm nedeni olduğu belirtildi.
 • Buse Özel

  Bizim Norveç'ten neyimiz eksik? - koah
  Bizim Norveç'ten neyimiz eksik?16.11.2014
  YazarlarTürkiye 2010 yılında aile hekimliği ile tanıştı.Son yıllarda ise sürekli "koruyucu hekimlik" kavramı dile getiriliyor.Koruyucu hekimliğin Türkiye'de geliştiği, bunun en önemli ayağının aile hekimliği olduğu belirtiliyor.Peki ama koruyucu hekimlik denilen şey nedir? İyi bir doktor hastasını iyi tedavi eden doktor mudur yoksa hastası "hasta olmayan" doktor mudur?
 • Greenpeace, Yırca Köyü'nün hava kirliliğini ölçtü - koah
  Greenpeace, Yırca Köyü'nün hava kirliliğini ölçtü16.11.2014
  GündemGreenpeace, Soma’ya bağlı Yırca Köyü’nde yaptığı 24 saatlik hava kirliliği ölçümünün sonuçlarını açıkladı.Termik Santral Projesi nedeni ile 6 bin zeytin ağacın kesildiği Yırca Köyü’ndeki hava kirliliğinin, ölçüm sonucunda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün güvenilir olarak belirtilen günlük limitlerinin iki katından fazla olduğunu kaydetti.Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın, "Son 15 gün içinde iki kişi akciğer kanserinden öldü.Bunun nedenleri hem santralden çıkan gaz, hem de santralin kül barajı.Nefes alamıyor, çamaşır asamıyoruz" dedi.
 • 'Tedavi eden değil hastalıktan koruyan sistem başarılıdır' - koah
  'Tedavi eden değil hastalıktan koruyan sistem başarılıdır'14.11.2014
  SağlıkTürkiye 2010 yılında aile hekimliği ile tanıştı.Son yıllarda ise sürekli "koruyucu hekimlik" kavramı dile getiriliyor.Koruyucu hekimliğin Türkiye'de geliştiği, bunun en önemli ayağının aile hekimliği olduğu belirtiliyor.Peki ama koruyucu hekimlik denilen şey nedir? İyi bir doktor hastasını iyi tedavi eden doktor mudur yoksa hastası "hasta olmayan" doktor mudur?
 • Saruhan Ayber hayatını kaybetti - koah
  Saruhan Ayber hayatını kaybetti18.10.2014
  Gündemİzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin eski başkanı duayen gazeteci Saruhan Ayber (75) yaşamını yitirdi.Bir dönem Yeni Asır ve Günaydın gazetelerinin Genel Yayın Yönetmenliği’ni de yapan Saruhan Ayber, Türk basınına yaptığı katkılardan dolayı İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından Hasan Tahsin Basın Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştü.Uzun süredir KOAH hastası olan Ayber, Bursa Mudanya’da tedavi gördüğü hastanede 16 Ekim Perşembe günü vefat etti.
 • En sağlıklı inovasyon - koah
  En sağlıklı inovasyon23.09.2014
  EkonomiTURKCELL’in kronik hastalıklarla mücadele için geliştirdiği mobil sağlık inovasyonu ‘SağlıkMetre’ projesi hayata geçti.SağlıkMetre’nin 100 diyabet hastası üzerinde test edilen sonuçlarına göre, diyabet kontrolünde yüzde 41’e varan başarı sağlandı.
 • "SağlıkMetre" diyabet kontrolünde başarı gösterdi - koah
  "SağlıkMetre" diyabet kontrolünde başarı gösterdi22.09.2014
  TeknolojiTurkcell'in, 2012 yılında geliştirdiği ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) iş birliği ile denemelerine başlanan "SağlıkMetre" çözümünün, ilk etapta İÜ İstanbul Tıp Fakültesi'nde tedavi gören 100 diyabet hastası üzerinde test edilen araştırma sonuçları açıklandı.
 • Akciğer kanseri korkutan boyutlara ulaştı - koah
  Akciğer kanseri korkutan boyutlara ulaştı03.09.2014
  SağlıkManisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Arzu Yorgancıoğlu, akciğer kanserindeki korkutan artışa dikkat çekti.Kanser vakasında inanılmaz bir artış yaşandığını kaydeden Prof.Dr.Yorgancıoğlu, "Servisimizin yarısından fazlası kanser hastalarıyla dolu.Manisa sanayi bölgesi ve maden bölgesi olduğu için büyük etkilenmeler yaşanıyor" dedi.
 • Tuncay Gürel'e vefasızlık - koah
  Tuncay Gürel'e vefasızlık31.08.2014
  PaparazziYALOVA’nın Çiftlikköy İlçesi’nde son yolculuğuna uğurlanan ve ’Tosun Paşa’ filminde canlandırdığı 'Küçük Enişte Bekir’ karakteri ile ünlenen sinema oyuncusu Tuncay Gürel’in cenazesine sanatçı dostları katılmadı.
 • Oyuncu Tuncay Gürel hayatını kaybetti - koah
  Oyuncu Tuncay Gürel hayatını kaybetti28.08.2014
  PaparazziTürk sinemasında, "Tosun Paşa" filminde canlandırdığı "küçük enişte Bekir" karakteriyle ünlenen 75 yaşındaki Tuncay Gürel, vefat etti.
 • 'Tuncay Gürel öldü' haberi hastanelik etti - koah
  'Tuncay Gürel öldü' haberi hastanelik etti13.08.2014
  Paparazzi"Tosun Paşa" filminde canlandırdığı "küçük enişte Bekir" karakteriyle ünlenen Tuncay Gürel'in, tedavi gördüğü hastanede öldüğü yönünde çıkan haberler, yakınlarını üzdü.
 • Ayvalık'ta asfalt eylemi - koah
  Ayvalık'ta asfalt eylemi06.08.2014
  EgeBALIKESİR’in Ayvalık İlçesi’nde, belediyenin yollarını asfaltlamamasına tepki gösteren 20 kişilik bir grup, bir süre sokağı trafiğe kapatıp, eylem yaptı.
 • Eto’o’ya eski sevgili şoku - koah
  Eto’o’ya eski sevgili şoku28.07.2014
  FutbolCHELSEA ile sözleşmesi biten Eto’o, eski kız arkadaşının açtığı dava ile şoke oldu.
 • Eto'o için şok dava - koah
  Eto'o için şok dava26.07.2014
  FutbolMourinho'nun takımı Chelsea ile sözleşmesi sora eren gelecek sezon için yen ibir klüp arayan Samuel Eto'o, eski kız arkadaşının açtığı dava ile şoke oldu.
 • Sigara tiryakilerini bekleyen büyük tehlike: KOAH - koah
  Sigara tiryakilerini bekleyen büyük tehlike: KOAH23.07.2014
  SağlıkÖzel Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Nezaket Erdoğan, “KOAH Yaklaşık olarak 20 yıl günde 1 paket sigara içme sonrasında ortaya çıkar.Eğer 1 paketten daha fazla sayıda sigara içiliyorsa hastalığın ortaya çıkma zamanı daha da kısalır.” şeklinde konuştu.
 • 17 günde ağabeyi annesi, ablası yaşama veda etti - koah
  17 günde ağabeyi annesi, ablası yaşama veda etti08.07.2014
  EgeİZMİR Büyükşehir Belediyesi’nde çeşitli görevler yapan Tufan Eker (59), geçen 19 Haziran’da evli ve üç çocuk babası olan ağabeyi Muhsin Eker’i (69) kaybetti.
 • Art arda ailesinden 3 kişiyi kaybetti - koah
  Art arda ailesinden 3 kişiyi kaybetti07.07.2014
  GündemİZMİR Büyükşehir Belediyesi’nde bir dönem Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan 59 yaşındaki Tufan Eker, 17 gün önce ağabeyi Muhsin Eker’i, 3 gün önce de 15 dakika arayla annesi Esma Eker ile ablası Ayşe Alkut’u kaybetti.
 • 350 kiloluk kadını evinden böyle çıkardılar - koah
  350 kiloluk kadını evinden böyle çıkardılar30.06.2014
  AvrupaErzurum'da 46 yaşındaki 7 çocuk annesi Nebahat Tepe'yi 350 kiloyu bulan ağırlığı nedeniyle İtfaiye ve Sivil Savunma ekipleri bile evden çıkaramayınca çok ilginç bir çözüm bulundu.
 • Siz de lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz - koah
  Siz de lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz29.06.2014
  SeyahatGeçen haftalarda vefat eden İzmirli beyin cerrahı Prof.Dr.Yusuf Erşahin’in ölümüne yol açan lejyoner hastalığı aslında ‘seyahat hastalıkları’ arasında yer alıyor.Bakteriye karşı alabileceğiniz kişisel önlem pek yok.Ama en azından kendinize iyi bakarak, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanızda yarar var.
 • Mesude ERŞAN

  Siz de lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz - koah
  Siz de lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz29.06.2014
  YazarlarGeçen haftalarda vefat eden İzmirli beyin cerrahı Prof.Dr.Yusuf Erşahin’in ölümüne yol açan lejyoner hastalığı aslında ‘seyahat hastalıkları’ arasında yer alıyor.
 • Melis ALPHAN

  İnşaat işçilerini de konuşalım - koah
  İnşaat işçilerini de konuşalım15.06.2014
  YazarlarSOMA faciasında aynı anda 301 işçi ölünce iş cinayetleri her boyutuyla gündeme geldi.
 • Tanrıkulu'ndan hastane tepkisi - koah
  Tanrıkulu'ndan hastane tepkisi11.06.2014
  EgeMİLLİYETÇİ Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Tepecik Göğüs Hastanesi ve Dr.Suat Seren Göğüs Hastanesi'nin birleştirilmesinden dolayı büyük mağduriyet yaşayan hasta ve hastane çalışanları hakkında TBMM'de Sağlık Bakanına yazımı soru önergesi verdi.
 • 4 milyondan daha fazla - koah
  4 milyondan daha fazla10.06.2014
  SağlıkNefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürükle kendini gösteren astım hastalığına çocuklarda 7-8'de 1, yetişkinlerde ise 12'de 1 rastlanıyor ve Türkiye'deki astımlı sayısının 4 milyonun üstüne çıktığı tahmin ediliyor.
 • Nefes ver kanser misin öğren - koah
  Nefes ver kanser misin öğren07.06.2014
  SağlıkAkciğer kanseri yakında basit ve etkili bir nefes testiyle teşhis edilebilir.
 • Yaşlı ve hastaya evde temizlik - koah
  Yaşlı ve hastaya evde temizlik23.05.2014
  AnkaraBüyükşehir ve Şereflikoçhisar Belediyeleri, 'Yaşlı Hastaların Ev temizliği' projesi kapsamında astım, koah, kalp hastalığı olan yaşlı ve hastaların evlerinde ayda bir temizlik yapma kararı aldı.
 • Akciğerlerin ilacı üzüm - koah
  Akciğerlerin ilacı üzüm22.05.2014
  PlanetTedavi edilebilen bir hastalık olmasına rağmen KOAH, genellikle sigaraya bağlı kronik öksürük zannediliyor ve geç kalındığı için ilerliyor.
 • Bir nargileyle 50 sigara içiyorsunuz - koah
  Bir nargileyle 50 sigara içiyorsunuz10.05.2014
  Gündem‘Masum’ sanılan nargileye savaş açıldı.İlk kampanyayı hayata geçiren Yeşilay Başkanı Prof.Dr.İhsan Karaman, “Sanılanın aksine, nargile sigaradan bile daha fazla zararlı” dedi.Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir nargile 50 sigara ile aynı zararı veriyor.
 • Kılıçdaroğlu'nun amcası vefat etti - koah
  Kılıçdaroğlu'nun amcası vefat etti01.05.2014
  GündemCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Antalya’da oturan ve bir süredir tedavi gören amcası 75 yaşındaki Arslan Karabulut vefat etti.
 • KOAH 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde var - koah
  KOAH 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde var28.04.2014
  SağlıkÖlümle sonuçlanabilen akciğer hastalığı olan Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı (KOAH), Türkiye'de ölüm nedenleri içinde 3.sırada yer alıyor ve toplumda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde görülüyor.
 • Meğer erkek kalbi daha hastaymış - koah
  Meğer erkek kalbi daha hastaymış20.04.2014
  SağlıkDünya Sağlık Örgütü'nün Küresel Hastalık Yükü çalışması, tütün ve tütün ürünlerinin her 10 kardiyovasküler (kalp ve damar hastalığı) hastalığın birinin sebebi olduğunu ortaya koydu.
 • Şenol Kalyoncu

  Hastanın yaşam kalitesi artıyor - koah
  Hastanın yaşam kalitesi artıyor07.03.2014
  YazarlarPulmoner rehabilitasyonun, akciğer ve solunum yolu hastalıklarında yaşam kalitesini arttırdığını belirten Prof.Dr.Pınar Ergün, “Rehabilitasyonla atak sayısı azalıyor, komplikasyonlar önleniyor ve egzersiz toleransı artıyor” dedi.
içinde

Koah


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz