MENÜ
Arşiv

Hamas

Hamas ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hamas haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.265 Hamas haberi bulunmuştur.

Hamas Haberleri

Kaçırılan asker ve polisleri sordu

Kaçırılan asker ve polisleri sordu

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede, "Hükümet, teröristlerce kaçırılan asker ve polislerimizin terör örgütlerinin elinden kurtarılması için ne yapıyor?" diye sordu.

2.12.2016İzmir
Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanına ezan yasağını sordu

Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı'na ezan yasağını sordu

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in, Türkiye'nin İsrail'e gönderdiği yangın söndürme araçları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini ilettiği telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra ezan yasağı yasa tasarısının da gündeme geldiği bildirildi.

28.11.2016Dünya
Mursi hakkındaki müebbet hapis cezası bozuldu

Mursi hakkındaki müebbet hapis cezası bozuldu

Mısır'da askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında daha önce verilen bir müebbet hapis kararı, temyiz mahkemesi tarafından bozuldu.

22.11.2016Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hitlerin de İsrailin de yaptıklarını tasvip etmem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hitler'in de İsrail'in de yaptıklarını tasvip etmem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail televizyonu Kanal 2'ye verdiği röportajda, "Gazze'yi vurdukları anı unutmam mümkün değil, Ben Hitler'in yaptığını da tasvip etmem, İsrail'in yaptıklarını da tasvip etmem." dedi.

22.11.2016Gündem
Arap vekil İsrail parlamentosunda ezan okudu

Arap vekil İsrail parlamentosunda ezan okudu

İsrail'in "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla hoparlörle ezan okunmasını yasaklama planını protesto eden Arap milletvekili Talib Ebu Arar da İsrail Parlamentosu'nda (Knesset) kürsüden ezan okudu.

17.11.2016Dünya
Mahmud Abbas: Arafatın katillerini açıklayacağız

Mahmud Abbas: Arafat'ın katillerini açıklayacağız

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 12 yıl önce hayatını kaybeden Filistin'in efsanevi lideri Yasir Arafat'ın şüpheli ölümüyle ilgili olarak, "Yakında katilleri açıklayacağız ve herkes dehşete düşecek." dedi.

10.11.2016Dünya
Filistin için kritik buluşma

Filistin için kritik buluşma

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Katar’a gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında, Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ve yardımcısı İsmail Heniyye ile bir araya geldiği bildirildi.

27.10.2016Dünya
Obama, Peresin cenaze törenine katılan Abbas’a teşekkür etti

Obama, Peres'in cenaze törenine katılan Abbas’a teşekkür etti

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in cenaze törenindeki konuşmasında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a teşekkür etti. Obama, tepkilere rağmen törene katılan Abbas’ın bu davranışının, geçmişte denenen ancak sonu gelmeyen barış için de bir ümit kaynağı olduğunu söyledi.

30.9.2016Dünya
Filistinlilerden Abbas’a Peres tepkisi

Filistinlilerden Abbas’a Peres tepkisi

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres için taziye mesajı yayınlaması ve işgal altındaki Kudüs’te şu sıralarda düzenlenen cenaze törenine katılma kararı alması Filistin’de tartışmalara yol açtı.

29.9.2016Dünya
Mister İsrailden veda

'Mister İsrail'den veda

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres iki hafta önce geçirdiği felcin ardından dün sabaha karşı hayata veda etti. 93 yaşında ölen Peres, İsrail’i kuran ilk neslin yaşayan son temsilcilerindendi. Dünya Yahudi Kongresi’nin “Mister (Bay) İsrail” diye nitelediği Peres, ülkesini Ortadoğu’da güçlendirmek için çalışırken, Filistin’de barışçı çabalarından ötürü de 1994’de Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

28.9.2016Dünya
Galatasaray Meydanında Gazze eylemi

Galatasaray Meydanı'nda Gazze eylemi

Galatasaray Meydanı'nda Gazze eylemi

14.9.2016İstanbul
ABD’den İsrail’e rekor askeri yardım

ABD’den İsrail’e rekor askeri yardım

ABD ve İsrail milyarlarca dolarlık askerî yardım konusunda anlaştı. İlgili anlaşmanın bugün Washington’da imzalanması bekleniyor.

14.9.2016Dünya
Başbakan Binali Yıldırım, Meşal ile telefonda görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, Meşal ile telefonda görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, Meşal ile telefonda görüştü

13.9.2016İstanbul
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğandan bayram telefonları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan bayram telefonları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan bayram telefonları

12.9.2016İstanbul
İsrail ile yenilenen ilişkilerde ilk kriz

İsrail ile yenilenen ilişkilerde ilk kriz

TÜRKİYE-İsrail ilişkileri bir kez daha Gazze nedeniyle gerildi.

22.8.2016Dünya
Şimdi suçlu arıyorsunuz ama hepiniz alkışlamıştınız

Şimdi suçlu arıyorsunuz ama hepiniz alkışlamıştınız

Almanya son dönemlerde Türkiye ile yatıp, Türkiye ile kalkmaya başladı. Federal İçişleri Bakanlığı tarafından Sol Parti’nin sunduğu bir soru önergesine verdiği yanıtta, “Türkiye’nin Orta Doğu bölgesindeki İslamcı gruplar için merkezi bir eylem platformu haline geldiğine” yer verilmesi ve şu anda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminden beri AKP hükümetinin Hamas, Müslüman Kardeşler ve Suriye’deki silahlı muhalif grupları destekledikleri iddiaları üzerine bir sürü şeyler yazılıp çizildi.

20.8.2016Avrupa
Türkiye önemli bir partner

Türkiye önemli bir partner

Çarşamba günkü yazımda “Durduk yerde sorun yaratmakta şu ‘Bizim Almanlar’ın üstüne yok” demiştim. Hatta “Şu ‘Bizim Almanlar’ bu alanda şampiyondur bence” demiştim.

19.8.2016Avrupa
Rapor gerilimi

Rapor gerilimi

Alman İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye’yi, “İslamcı grupların merkezi eylem platformu” olarak değerlendirdiğinin ortaya çıkması Almanya’da hükümet ortaklarını karşı karşıya getirdi. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), İçişleri Bakanlığı’ndan bu suçlamalara yönelik delilleri istedi. Türk Dışişleri de rapordaki iddialara sert tepki gösterdi.

17.8.2016Dünya
Türkiyeden Alman televizyonu ARDye tepki

Türkiye'den Alman televizyonu ARD'ye tepki

Dışişleri Bakanlığı, Almanya devlet televizyon kanallarından ARD'nin bir haberinde yer alan iddialara tepki gösterdi.

17.8.2016Dünya
Almanya İçişleri Bakanlığından Türkiye itirafı

Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan 'Türkiye' itirafı

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yazılan ve içinde 'Türkiye’nin Ortadoğu bölgesindeki İslamcı gruplar için bir merkez haline geldiği' iddiası yer alan belgenin basına sızdırılması tartışmalara sebep oldu. Almanya İçişleri Bakanlığı, belgenin Alman Dışişleri Bakanlığı'na danışılmadan hazırlandığını ve bir iletişim hatası olduğunu itiraf etti. Anadolu Ajansı ise belgeyi yayımlayan ARD kanalının ifadeleri çarptırdığını belirtti.

17.8.2016Dünya
‘Türkiye, İslamcı grupların eylem platformu’

‘Türkiye, İslamcı grupların eylem platformu’

ALMANYA’da devlet televizyon kanalı ARD’nin haber sitesi ‘tagesschau’, Alman hükümetinin Türkiye’yi “İslamcı grupların merkezi eylem platformu” olarak değerlendirdiğini öne sürdü.

16.8.2016Dünya
Hamas Şefi Halid Meşaldan, Başbakan Yıldırıma Darbe direnişi kutlaması

Hamas Şefi Halid Meşal'dan, Başbakan Yıldırım'a 'Darbe direnişi' kutlaması

Hamas Şefi Halid Meşal'dan, Başbakan Yıldırım'a 'Darbe direnişi' kutlaması

11.8.2016Ankara
Her taşın altından o çıkıyor

Her taşın altından o çıkıyor

Son olarak Fetullah Gülen ile röportaj yapan Mısır kanalının sahibi olarak Türkiye'de gündeme gelen Filistinli Muhammed Dahlan'ın geçmişi oldukça karanlık.

7.8.2016Dünya
Gülenin konuştuğu Mısır kanalının sahibi Dahlan çıktı

Gülen'in konuştuğu Mısır kanalının sahibi Dahlan çıktı

Fetullah Gülen'in konuştuğu kanalın Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edilen Filistinli muhalif lider Muhammed Dahlan’ın televizyon kanalı olduğu ortaya çıktı. The Guardian’ın eski editörü David Hearst, Dahlan'ı, darbe girişiminde aracılıkla suçlamıştı.

5.8.2016Dünya
Darbenin parası Körfez’den mi geldi

Darbenin parası Körfez’den mi geldi

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian’ın eski editörü David Hearst, genel yayın yönetmenliğini üstlendiği Middle East Eye haber sitesinde önemli iddialar ortaya attı. Buna göre Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti FETÖ darbecilerine Muhammed Dahlan aracılığıyla para gönderdi. Türk istihbarat servislerine yakın kaynaklara dayandırılan haberdeki iddialar özetle şöyle:

30.7.2016Dünya
Dünyadan seçilmiş hükümete güçlü destek

Dünyadan seçilmiş hükümete güçlü destek

Türkiye’deki darbe teşebbüsü dünya genelinde yankılandı. ABD ve AB’nin açıklamalarında Türkiye’nin ‘seçilmiş hükümetine’ destek vurgusu yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ‘Bu (darbe) Türkiye’dekiler dahil herkesi şaşırttı. Çok parlak planlanmış ve uygulanmış gibi durmuyor” dedi.

16.7.2016Dünya

İsrail 9 yıl sonra ilk kez izin verecek!

İsrail, 2007 yılından bu yana ilk kez Gazze'ye Beyt Hanun Sınır Kapısı'ndan araç girişine izin verecek.

12.7.2016Dünya
Suriyeliye TOKİ konutları

Suriyeliye TOKİ konutları

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Polonya’daki NATO Liderler Zirvesi dönüşünde, geziye katılan gazetecilerin sorularını yanıtlarken, vatandaşlık hakkı verilmesi tartışılan Suriyelilerin TOKİ’nin elindeki boş konutlara yerleştirilebileceğini söyledi.

10.7.2016Gündem
Erdoğandan telefon diplomasisi

Erdoğan'dan telefon diplomasisi

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı sırasında, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ve Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'le görüştü.

7.7.2016Gündem
Erdoğandan liderlere Ramazan Bayramı tebrikleri

Erdoğan'dan liderlere Ramazan Bayramı tebrikleri

Erdoğan'dan liderlere Ramazan Bayramı tebrikleri

7.7.2016İstanbul
Büyük öfke

Büyük öfke

Suudi Arabistan’da Medine kentindeki kutsal Mescid-i Nebevi yakınlarında düzenlenen intihar saldırısı İslam dünyasında infial yarattı. Suudi Din Adamları Yüksek Konseyi, “Mürtedler, bu saldırılarla kutsal olan her şeyi ihlal ettiklerini kanıtlıyor” dedi. İran Dışişleri Bakanı Zarif, “Teröristlerin aşacağı başka bir kırmızı çizgi kalmadı” ifadesini kullandı.

5.7.2016Dünya
İsrail Başkonsolosu Cohen: Açılan davaların sonunda yaptırım olmayacak

İsrail Başkonsolosu Cohen: Açılan davaların sonunda yaptırım olmayacak

İsrail Başkonsolosu Shai Cohen Mavi Marmara saldırısı sonrası İsrailli yetkililer hakkında açılan davalar yaptırımla sonuçlanmayacağını, Türkiye ile bu konuda anlaşıldığını söyledi.

4.7.2016Dünya
7 yıl sonra one minute yanıtı

7 yıl sonra one minute yanıtı

İsrail’in 9. Cumhurbaşkanı Şimon Peres, politik kariyerine ülkesinin skalasına göre ‘şahin’ olarak başlasa da uzun süredir barış yanlısı tutumuyla ve deneyimiyle akil konum elde etmiş bir siyasetçi. 12 hükümette dışişleri bakanlığından başbakanlığa birçok önemli görev aldı. Cumhurbaşkanlığını 2014’te Reuven Rivlin’e devrettiğinde Türkiye ile İsrail arasında geçen hafta imzalanan ilişkilerin normalleşmesine dair anlaşma, kapalı kapılar ardında müzakere ediliyordu. Peres, 2009 Davosu’ndaki meşhur ‘One minute’ panelinde Erdoğan’la podyumu paylaşan isimdi. Daima Türkiye’yle iyi ilişkiden yana tavır koyan Peres, Mavi Marmara baskınında 10 Türk vatandaşının öldürülmesiyle başlayan sıkıntılı süreci birebir yaşadı. İki ülke arasında 6 yıl sonra gelen uzlaşmanın ardından durum değerlendirmesi için kapısını çaldım.

3.7.2016Gündem
Çavuşoğlu: Cumhurbaşkanımızla Putin arasında Eylüldeki G-20den önce görüşme olacak

Çavuşoğlu: Cumhurbaşkanı'mızla Putin arasında Eylül'deki G-20'den önce görüşme olacak

Çavuşoğlu: Cumhurbaşkanı'mızla Putin arasında Eylül'deki G-20'den önce görüşme olacak

3.7.2016Ankara
‘Çok sabırlı olmam gerekti

‘Çok sabırlı olmam gerekti'

Türkiye ile yürütülen normalleşme görüşmelerine İsrail adına katılan diplomat Joseph Ciechanover, pazarlıklarla ilgili ilk kez konuştu. 6 yıllık süreçte hiç mi bıkkınlığa kapılmadığına dair soruya “Çok sabırlı olmam gerekti. Ancak sabırlı değilseniz, bu işe girmezsiniz” dedi.

2.7.2016Dünya
İsrail kabinesi uzlaşmayı onayladı

İsrail kabinesi uzlaşmayı onayladı

İSRAİL kabinesi, Mavi Marmara krizinin aşılması için Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakata onay verdi. Güvenlik kabinesinde yer alan 10 İsrailli bakandan yedisinin onayıyla mutabakat çoğunlukla kabul edildi.

29.6.2016Dünya
Eşzamanlı imza

Eşzamanlı imza

Türkiye ile İsrail ilişkilerini normalleştiren mutabakat dün eşzamanlı olarak saat 11.00’de imzalandı. Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu Ankara’da, İsrail Dışişleri Genel Direktörü Dore Gold ise mutabakata Kudüs’te imza attı. İsrail’de üç radikal sağcı bakan anlaşmayı desteklemediğini açıkladı. İsrail’de yapılan bir ankete göre de İsrail vatandaşlarının yüzde 56’sı anlaşmaya karşı.

28.6.2016Dünya
Türkiye - İsrail anlaşması: Ramallah tepkili, Hamas teşekkür ediyor

Türkiye - İsrail anlaşması: Ramallah tepkili, Hamas teşekkür ediyor

İsrail ve Türkiye'nin ilişkileri normalleştirmek üzere vardığı anlaşmanın şartları, Batı Şeria'daki Ramallah hükümeti tarafından tepkiyle karşılanırken Gazze'deki Hamas yönetiminden Türkiye'ye teşekkür geldi.

28.6.2016Dünya
İsrailli iki bakandan Türkiye ile yapılan anlaşmaya veto

İsrailli iki bakandan Türkiye ile yapılan anlaşmaya veto!

İsrail'de Eğitim Bakanı Naftali Bennett ve Adalet Bakanı Ayelet Shaked, Türkiye ile ikili ilişkilerin normalleştirilmesi için varılan anlaşmayı veto edeceklerini açıkladı. Shaked, 2014 yılında Filistinli annelerle ilgili kullandığı ırkçı ifadeler nedeniyle sert tepki görmüştü.

28.6.2016Dünya
6 soruda uzlaşma

6 soruda uzlaşma

Türkiye ile İsrail, altı yıl sonra ilişkileri normalleştirme kararı aldı. Türkiye ve İsrail başbakanlarının dün eşzamanlı olarak yaptıkları açıklamalardan tarafların sıkı bir müzakereyle karşılıklı bazı tavizler vererek orta noktada buluştuğu anlaşılıyor.

27.6.2016Dünya
İsrail ile mutabakatın şifreleri

İsrail ile mutabakatın şifreleri

TÜRKİYE ile İsrail arasında varılan mutabakatın detaylarına Hürriyet ulaştı. Mutabakatın özünü, bugün Ankara’da ve Tel Aviv’de eşzamanlı bir şekilde iki ülke Dışişleri Müsteşarları tarafından imzalanacak 7 maddelik bir tazminat anlaşması ile mutabakat muhtırası oluşturuyor. Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, varılan anlaşmanın iki ayağı var. İlk ve ana ayağını 7 maddelik tazminat anlaşması oluşturuyor.

27.6.2016Dünya
Başbakan Binali Yıldırım: ‘İki halkın da menfaatine’

Başbakan Binali Yıldırım: ‘İki halkın da menfaatine’

Türkiye ve İsrail başbakanları dün eşzamanlı olarak iki ülkenin altı yıl aradan sonra ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladı. Başbakan Yıldırım Ankara’da, İsrail Başbakanı Netanyahu Roma’da basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin özür, tazminat ve Gazze şartlarının karşılandığını söyleyen Yıldırım, “Bu mutabakatı en iyi şekilde işletmek hem Türk hem de İsrail halkının menfaatinedir” dedi. İsrail Başbakanı Netanyahu ise anlaşmanın Ortadoğu’da istikrar sağlanmasına yardımcı olacağını söyledi.

27.6.2016Dünya
Hamastan Erdoğan ve Türk halkına teşekkür

Hamas'tan Erdoğan ve Türk halkına teşekkür

Hamas, Gazze halkına olan destekleri ve ablukanın hafifletilmesi yönündeki çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'ye teşekkür etti.

27.6.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Washington’ın yeni sert adamları

Washington’ın yeni sert adamları

- Bir dünya savaşındayız ama çok az Amerikalı bunun fakında. (Sayfa 2)

19.11.2016Haber Yazıları
Siz Mahmut Abbas olsaydınız

Siz Mahmut Abbas olsaydınız

ESKİ İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in cenazesine katılması, hem Filistin’den hem Türkiye içinden tepki çekti.

1.10.2016Haber Yazıları
Bomba imal ederken ölen iki Suriyeli kalifiye miydi

Bomba imal ederken ölen iki Suriyeli kalifiye miydi?

HATAY’ın Reyhanlı ilçesinde iki Suriyeli sığınmacı, bir evde bomba imal ediyorlarmış.

7.7.2016Haber Yazıları
İsrail gazı Kuzey Kıbrıs üzerinden geliyor

İsrail gazı Kuzey Kıbrıs üzerinden geliyor

Tabii gelirse... İsrail gazı boru hattıyla Türkiye’ye gelirse muhtemelen Kuzey Kıbrıs üzerinden gelecek.

3.7.2016Haber Yazıları
Terörün üstünü köprüyle örtmek

Terörün üstünü köprüyle örtmek

“OSMANGAZİ Köprüsü”, gerçekten de çok büyük, çok faydalı, çok önemli bir hizmet.

1.7.2016Haber Yazıları
İsrail anlaşmasının bilinmeyen iki sonucu

İsrail anlaşmasının bilinmeyen iki sonucu

İsrail’le ilişkilerin normale dönüş anlaşmasından sonra ilk insani malzeme gemisi Leyla Hanım dün Mersin’den yola çıktı.

1.7.2016Haber Yazıları
Allah her partiye böyle bir taban nasip etsin

Allah her partiye böyle bir taban nasip etsin

“İSRAİL’le asla anlaşma yok” diyorlar.

28.6.2016Yazar Yazıları