gida tarim ve hayvancilik bakanligi

haberleri ve son dakika gelişmeleri
1.532  adet haber bulundu.

Marketlerde 'akıllı etiket' uygulaması başlıyor

Marketlerde 'akıllı etiket' uygulaması başlıyor

Marketlerde konuşan etiket dönemi başlıyor.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın akıllı etiket uygulaması 31 Aralık 2015’ten itibaren yürürlüğe giriyor.Yeni yıldan itibaren market raflarındaki ambalajlar, tüketiciye ürünü anlatacak.Tüketici fahri müfettiş gibi ürünleri denetleyebilecek.

31.07.2015Ekonomi
Ege'de yasa dışı balıkçılık iddiası

Ege'de yasa dışı balıkçılık iddiası

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) Yönetim Kurulu Üyesi Emrecan Polat, İzmir Körfezi ve Foça'da kaçak su ürünleri avcılığının büyük sorun oluşturduğunu ve denetimlerin yetersiz olduğunu öne sürdü.

31.07.2015Gündem
Türkiye'nin balık stokları

Türkiye'nin balık stokları "tükeniyor"

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin denizlerinden avladığı toplam balık miktarında son 10 yılda yüzde 30 gerileme yaşandı.En çarpıcı düşüş kefal, levrek, çipura, akya, kalkan gibi dip balığı türlerinde görüldü.On yıl önce 10 bin 560 ton avlanan kefal, geçen yıl bin 721 tona düştü - ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Gücü: "Pek çok balık türünde tehlike çanlarının çalmaya başladığı sınırdayız" dedi.

30.07.2015Ekonomi
Fiyat arttı ithalat kapıda

Fiyat arttı ithalat kapıda

SON yedi ayda fiyatı yüzde 20’nin üzerinde fiyatı artan kırmızı et, tüketiciyi üzüyor.

28.07.2015Ege
Başbakanlık Kupası Perfect Warrior'ın

Başbakanlık Kupası Perfect Warrior'ın

At yarışlarının en önemli koşularından 64.Başbakanlık Kupası Koşusu'nu Deniz Kurtel'in sahibi olduğu ve jokeyliğini Uğur Polat'ın yaptığı "Perfect Warrior" adlı safkan kazandı.

26.07.2015Diger
Misket üzümünde yeni hasat zamanı

Misket üzümünde yeni hasat zamanı

İZMİR’de, Boronva İlçesi’ne bağlı Çamiçi Mahallesi’nde 4 yıl önce oluşturulan 5 dönümlük bağda yetişen dünya literatürüne ‘Bornova’ adıyla giren, ancak uzun yıllardır üretilmeyen misket üzümleri 20-25 gün içinde toplanmaya başlayacak.Ayrıca Bornova misket üzümünü yetiştirmek isteyen Bornovalılara dağıtmak üzere fidanlar da üretiliyor.

24.07.2015Ege
Fındıkta yeni sezon öncesi tüm kurumların rekorte tahmini farklı

Fındıkta yeni sezon öncesi tüm kurumların rekorte tahmini farklı

Geçen yıl 420 bin tonluk üretimin yakalandığı fındıkta, bu yıl beklenti daha yüksek.Ancak ardı ardına gelen rekolte tahminleri kafaları karıştırdı.Fındık Tanıtım Grubu 733 bin ton, TÜİK 585 bin ton, Tarım Bakanlığı 646 bin ton TZOB ise 590 bin ton rekolte açıkladı.Bir sektör temsilcisi, “Üretici ve sanayici tarafı fındık fiyatlarını kendi lehlerine çevirmek için bu rekolte tahminlerini düşük ya da yüksek tutuyor” dedi.

24.07.2015Ekonomi
O ürünler 8 ay önce raflardaydı

O ürünler 8 ay önce raflardaydı

Tüketici kanadından taklit ve tağşiş yapılan 171 ürün ile ilgili açıklama geldi.Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Gıda Komisyonu Başkanı Can Demir, dün ifşa edilen bu ürünlerin 6-8 ay evvel raflarda olduğunu ve çoktan tüketildiğini iddia etti.

23.07.2015Ekonomi
Baltazar'ın hamburgerinde kanatlı eti tespit edildi, mekan açıklama yaptı

Baltazar'ın hamburgerinde kanatlı eti tespit edildi, mekan açıklama yaptı

İstanbul’da Karaköy’de bulunan ünlü hamburgerci Baltazar’ın kullandığı hamburger köfte harcında kanatlı eti tespit edilmesi sosyal medyada müşterilerin tepkisini çekti.Restoran yaptığı açıklamada raporun güncel olmadığını belirtti.

23.07.2015Ekonomi
Bakanlık'tan taklit tağşiş listesi

Bakanlık'tan taklit tağşiş listesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüketici sağlığının korunması, gıdalarda taklit ve hilenin önlenmesi amacıyla yaptığı gıda denetim sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.Haziran ayı sonu itibariyle 335 bin denetim yapan bakanlık, 79 parti üründe taklit-tağşiş; 16 parti üründe ise ilaç etken maddesi tespit etti.Köftelerde at eşek eti; sucukta 'tükürük bezi'; kaymakta nişasta; tereyağında bitkisel yağ; epimedyumlu (azgın teke otu) ve ballı bitkisel macunlarda 'sildenafil' ilacı bulundu.Zeytinyağında, pamuk yağı tespit edildi.

22.07.2015Ekonomi
Limon fiyatı el yakıyor

Limon fiyatı el yakıyor

ANTALYA’da limon fiyatı, bir ayda yüzde 20 ile 30 arasında arttı.Limon, pazarda 8 ile 10 TL arasında değişen fiyat aralığında satılıyor.

22.07.2015Ekonomi
Protokol var çalışma yok

Protokol var çalışma yok

Ankara Hürriyet’in kirlilik ve çevre felaketi nedeniyle defalarca gündeme getirdiği Mogan Gölü’nün kurtarılması amacıyla üç bakanlık ve iki belediye, 30 Eylül 2014’te bir protokol yaptı.

22.07.2015Ankara
Hedefleri bal verimini ikiye katlamak

Hedefleri bal verimini ikiye katlamak

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr.Mevlüt Karaoğlu, Türkiye'de kovan başına bal üretiminin 15 kilogram civarında olduğunu belirterek, "Dünyada ileri düzeyde arıcılık yapan ülkelere baktığımız zaman kovan başına yaklaşık 40 kilogram bal çıkartıyorlar.Biz de eğitimlerle teknolojik imkanlarla bal verimini arttırmamız gerekiyor" dedi.

21.07.2015Ekonomi
Kayısının belalısı

Kayısının belalısı "şarka"ya darbe

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi'nin İnönü Üniversitesi'yle yürüttüğü çalışmayla kayısıya zarar vererek ürün kaybına ve ticari değerinin düşmesine neden olan "şarka virüsü" hastalığının etkileri en aza indirildi.

17.07.2015Ekonomi
Demirtaş'tan Davutoğlu'na: CHP ile kurun destekleyelim

Demirtaş'tan Davutoğlu'na: CHP ile kurun destekleyelim

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk tur koalisyon görüşmelerinin son durağında HDP’lilerle bir araya geldi.1 saat 58 dakika süren görüşmeye, Çözüm Süreci’nin geleceği ve Abdullan Öcalan’ın durumu damga vurdu.Görüşmede Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı’na 2 kez “Selahattin Bey” diye seslendi.HDP’li Sırrı Süreyya Önder, ziyaretin ardından “AK Parti-CHP koalisyonuna yapıcı muhalefet anlayışıyla destek veririz” dedi.

16.07.2015Gündem
Adice suç işleniyor

Adice suç işleniyor

BU yıl zeytinyağı fiyatlarındaki rekor artış, tağşiş olarak nitelenen hileli karışım yağları da piyasada rekor düzeye çıkardı.Beş litrelik zeytinyağının marketlerdeki raf fiyatı 100 TL’ye kadar çıktı.Geçen yıl 7 TL olan üretici litre fiyatı, bu yıl artan iç talep ve dünya fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle 13 TL’ye yükseldi, bu da tüketiciye 20 liradan ulaşması anlamına geliyor.

15.07.2015Ege
Organik tarım için kanun teklifi

Organik tarım için kanun teklifi

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Polatlı Tarımı Geliştirme ve Organik Tarım Uygulama Enstitüsü Kurulması için TBMM'ye bir kanun teklifi verdi.

14.07.2015Ankara
TİB davasında ilk celse başladı

TİB davasında ilk celse başladı

Devlet büyüklerinin kullandığı kriptoluların da aralarında bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK görevlisi 28 kişi hakkındaki davanın görülmesine başlandı.

13.07.2015Gündem

"Yalancı" bayram indirimleri uyarısı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin Ramazan Bayramı öncesi "yalancı" bayram indirimi tuzaklarıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, "Etiket fiyatı önce yükseltilerek, üzerinin çizilip indirimli fiyattan satılıyormuş izlenimi veriliyor" dedi.

12.07.2015Ekonomi
Denizli'de ceviz fidanı için ortak proje

Denizli'de ceviz fidanı için ortak proje

DENİZLİ'de Valilik, Orman Bölge Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Denizli Ticaret Borsası, ceviz yetiştiriciliğinin artması için ortak proje geliştirdi.Denizli Valiliği'nde yapılan toplantının ardından ceviz ve badem fidanı yetiştirilmesi düşünülen Denizli Fidanlık Müdürlüğü'nde inceleme yapıldı.

11.07.2015Ege
Öğrencilere 3 yıl süt dağıtılacak

Öğrencilere 3 yıl süt dağıtılacak

Bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığının kazandırılması amacıyla 2015-2016'dan başlamak üzere, 3 eğitim öğretim yılı süresince uzun ömürlü, dayanıklı UHT içme sütü dağıtılacak.

10.07.2015Eğitim
Yaş çay üreticisine fark ödemesi yapılacak

Yaş çay üreticisine fark ödemesi yapılacak

Yaş çay üreticisine kilogram başına 12 kuruş fark ödemesi yapılacak.

10.07.2015Ekonomi
Aynı aileden 3 kişi bu hastalıktan öldü

Aynı aileden 3 kişi bu hastalıktan öldü

Adana'nın Tufanbeyli İlçesi'nde hayvancılıkla uğraşan aileden 3 kişi, hayvandan insana bulaştığı düşünülen bir hastalık şüphesiyle yaşamını yitirdi.Hastalığın şu anda ne olduğu bilinmiyor ancak örnekler inceleniyor.

07.07.2015Sağlık
Domates, yeşil biber, salatalık ve patlıcanda pestisit tespit edildi

Domates, yeşil biber, salatalık ve patlıcanda pestisit tespit edildi

Domates, yeşil biber, salatalık, patlıcan gibi sofralardaki temel ürünler zehir deposu.Ürünlerde limit değerlerin çok üzerinde pestisit tespit edildi.

06.07.2015Sağlık
Çiçek üreticisine güzel haber

Çiçek üreticisine güzel haber

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, Bayındır Kaymakamlığı tarafından düzenlenen çiçekçilik sektör toplantısına katıldı.Başkan Aziz Kocaoğlu, Arıkbaşı’nda 56.5 hektarın Tarım İhtisas Alanı olarak planlandığını açıkladı.

04.07.2015Ege
Mavi Göl’ün iki yüzü

Mavi Göl’ün iki yüzü

Mogan Gölü’ndeki çevre felaketinin bir benzeri de Mavi Göl’de yaşanıyor.Bölgedeki taş ocağının atıkları, gölün güneydoğu tarafından kaynağına zarar veriyor.Bataklığa dönen göldeki balık ölümleri korkutuyor.

01.07.2015Ankara
Balıkesir'de kuduz karantinası

Balıkesir'de kuduz karantinası

Balıkesir'in Havran ilçesinde 2 inek, 2 köpek ve bazı kümes hayvanlarını ısıran bir köpeğin kuduz olduğunun anlaşılması üzerine iki mahalle 6 ay süreyle karantinaya alındı.

30.06.2015Gündem
Markette artan fiyat, üreticiye yansımadı

Markette artan fiyat, üreticiye yansımadı

Adana Çiftçiler Birliği 2.Başkanı Mutlu Doğru, sürekli artan girdi fiyatlarına rağmen zam alamayan üreticinin hayvanlarını kesime göndermeye başlayacağını söyledi.Doğru, markette artan fiyatın üreticiye yansımadığına dikkat çekerek, “Üreticinin zam talebine karşı çıkan süt sanayicisi bindiği dalı kestiğinin farkında değil.Bu durum hem süt üretimini hem de hayvancılığı vuracaktır” dedi.

28.06.2015Ekonomi
Antep fıstığındaki yüksek rekolte ihracat ümitlerini artırdı

Antep fıstığındaki yüksek rekolte ihracat ümitlerini artırdı

Önceki yıllarda düşük rekolte nedeniyle dünya pazarlarına açılmakta zorlanan Antep fıstığında, bu yıl yüksek ve kaliteli rekolte beklentisi ihracatçıları umutlandırdı.

28.06.2015Ekonomi

"Burak" ve "Aldamla" kirazı görücüye çıktı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen ve "Burak" ile "Aldamla" adı verilen yeni kiraz çeşitlerinin tanıtımı yapıldı.

26.06.2015Ekonomi
Fındık üreticisinin yaz yağmuru endişesi

Fındık üreticisinin yaz yağmuru endişesi

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, yaz aylarında etkili olan yağışların fındık rekoltesini olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

26.06.2015Ekonomi
'Yanık üniteleri için yeterli uzman yok'

'Yanık üniteleri için yeterli uzman yok'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, zayıflama çayları ve yanık ünitelerinde yer olmaması ile ilgili konuştu.Bakan Müezzinoğlu, 'Bizim sorunumuz yanık tedavi merkezlerindeki tedavi uzman ekibimizin yetersizliği.Biz uzman sayımız oluştukça yanık merkezlerimizi genişletiyoruz.Önümüzde ki bir iki yıl içerisinde yanık tedavisinde ki uzman ekibimizin Türkiye için yeterli noktaya gelmesi konusunda çalışmaları yapıyoruz' dedi.

25.06.2015Sağlık
Zeytinyağı 20 lira oldu suçlu kim?

Zeytinyağı 20 lira oldu suçlu kim?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, zeytinyağı fiyatlarındaki hızlı artış konusunda, yükselen ihracat ve üretici ve toptancıların artış beklentisiyle piyasaya mal sürmemesini gösterdi.

24.06.2015Ekonomi
Alo taze süt

Alo taze süt

Ankara Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan İPARD projesi kapsamında aldığı yüzde 50 hibe desteği ile Ankaralı üreticilerin ürettiği sütü Başkentlilerle buluşturuyor.

19.06.2015Ankara
Datça'nın nurlu bademi tescillendi

Datça'nın nurlu bademi tescillendi

Datça'da yetiyen nurlu bademinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğünce "Nurlu35" ismi ile tescilinin yapıldığı bildirildi.

18.06.2015Ekonomi
Bandırma Limanı, 9 bin büyükbaş hayvan gelince koktu

Bandırma Limanı, 9 bin büyükbaş hayvan gelince koktu

BALIKESİR’in Bandırma İlçesi’ndeki Çelebi Limanı’nda Uruguay’dan ithal edilen 9 bin 250 büyükbaş hayvanın tahliyesi sırasında ilçeyi saran kötü koku tepkilere neden oldu.Tabipler Odası Bandırma Temsilciliği üyesi doktorlar, liman önünde maskeli eylem yaparak, önlem alınmasını istedi.

12.06.2015Ekonomi
Mera işgali maliyeti artırıyor

Mera işgali maliyeti artırıyor

Bir dönem ülkenin en önemli ihraç ürünlerinden olan Ankara Keçisi tiftiğinin, yeniden değer kazanması için gerçekleştirilen toplantıda, Ankaralı keçi yetiştiricileri sıkıntılarını şöyle özetledi: “Mera alanlarının işgal edilmesi ve orman arazisi olarak tanımlanmasından mağduriyet yaşıyoruz.Bu nedenle maliyet de artıyor.”

12.06.2015Ankara
Mogan Gölü’nde temizlik için ilk adım atılıyor

Mogan Gölü’nde temizlik için ilk adım atılıyor

Bakanlık ve belediyelerin işbirliğinde hayata geçirilen Mogan Gölü’nün kurtarılması projesinde ilk aşama tamamlandı.Gölün tabanından alınacak 2 milyon 700 bin metreküp dip çamuru susuzlaştırılarak, geotekstil tüp teknolojisiyle geri kazanılacak.

12.06.2015Ankara
Hobi amaçlı beslediği keklikleri şimdi ihraç ediyor

Hobi amaçlı beslediği keklikleri şimdi ihraç ediyor

Antalya'da girişimci Bilal Aydın, hobi amaçlı kurduğu çiftlikte ürettiği keklik ve sülünler yoğun talep görünce ihracat yapmaya başladı.Girişim hikayesini anlatan Aydın, keklik ve sülün üretimine 2008 yılında bir arkadaşının tavsiyesiyle hobi olarak 2 bin 500 metrekarelik bir alanda başladığını söyledi.

07.06.2015Ekonomi
Türk işadamlarından Manhattan'da külliye sözü

Türk işadamlarından Manhattan'da külliye sözü

TÜRK iş dünyası, hayır faaliyetleri alanında yeni ve zorlu bir maraton için kolları sıvadı.

07.06.2015Gündem
Manisa ve Niğde'de dolu ürünlere zarar verdi

Manisa ve Niğde'de dolu ürünlere zarar verdi

Dolu, Niğde ve Manisa'yı vurdu.Kiraz bahçeleri zarar gördü.10 bin dekarlık üzüm bağında ürünler harap oldu.

06.06.2015Ekonomi
İstifa eden TEİAŞ Genel Müdürü müşavir oldu

İstifa eden TEİAŞ Genel Müdürü müşavir oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında bakanlık müşavirliğine TEİAŞ Genel Müdürlüğü'nden istifa eden Kemal Yıldır atandı.

03.06.2015Ekonomi
Karantina bölgeleri dışında Rusya beyaz et ithalat yasağını kaldırdı

Karantina bölgeleri dışında Rusya beyaz et ithalat yasağını kaldırdı

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), kuş gribi vakaları nedeniyle Rusya'nın Türkiye'den beyaz et ithalatına koyduğu yasağın, karantinanın devam ettiği bölgeler dışında kaldırıldığını duyurdu.

29.05.2015Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arap atı tanıtımı, Hipoterapi Merkezi ve TİGEM işletmelerindeki tesislerin toplu açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arap atı tanıtımı, Hipoterapi Merkezi ve TİGEM işletmelerindeki tesislerin toplu açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Arap atı tanıtımı, Hipoterapi Merkezi ve TİGEM işletmelerindeki tesislerin toplu açılış törenine katıldı.Erdoğan, ''Abdullah Bey’in cumhurbaşkanlığının son dönemlerinde başlatmış olduğu bu atlarla karşılama geleneğini genişleterek devam ettirmeye başladık.Katar Emiri'ni de bu şekilde karşıladık.Döndükten bir süre sonra bir haber gönderdi, bir baktık bir sürpriz.53 tane Arap atı gönderdi'' dedi.

27.05.2015Gündem
Kuru üzüm ve süte ek olarak ceviz ve fındık geliyor

Kuru üzüm ve süte ek olarak ceviz ve fındık geliyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullarda bu yıl başlayan kuru üzüm dağıtımının gelecek yıl ceviz ve fındık gibi takviyelerle devam edeceğini belirterek, programdan 6 milyondan fazla öğrencinin yararlanacağını bildirdi.

26.05.2015Eğitim
Buğday üretiminin 22 milyon tonu aşması bekleniyor (

Buğday üretiminin 22 milyon tonu aşması bekleniyor (

Ekim alanları ve çiftçilerin verilerine dayanarak yapılan tahminlere göre 2015 sezonunda, buğday üretiminin 22 milyon tonu toplam tahıl üretiminin de 38 milyon tonu aşması, geçen yıl don nedeniyle üretiminde büyük düşüş yaşanan kayısıda yüzde 100'ün üzerinde artkası bekleniyor.

26.05.2015Ekonomi
Buğday üretiminde iyimser beklenti

Buğday üretiminde iyimser beklenti

Ekim alanları ve çiftçilerin verilerine dayanarak yapılan tahminlere göre 2015 sezonunda, buğday üretiminin 22 milyon tonu toplam tahıl üretiminin de 38 milyon tonu aşması bekleniyor.

26.05.2015Ekonomi
Göbeklitepe, Filipinler’in ‘un direnci’ni yumuşattı

Göbeklitepe, Filipinler’in ‘un direnci’ni yumuşattı

ORTA Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (OAİB) ile Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Turgay Ünlü’yü 5 yıl kadar önce dönemin İhracat Genel Müdürü aradı:

10.07.2015Vahap MUNYAR