MENÜ
Arşiv

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Genel Sağlık Sigortası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.870 Genel Sağlık Sigortası haberi bulunmuştur.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinde genel sağlık sigortalısı sayılanlar düzenlenmiş olup genel sağlık sigortalısı sayılmanın ana koşulu, yerleşim yerinin Türkiye olmasıdır. 1/1/2012 tarihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiştir. Aşağıda genel sağlık sigortalısı sayılmayanların anlatıldığı bölümde sayılanlar hariç olmak üzere yerleşim yeri Türkiye olan Türk vatandaşlar zorunlu olarak, yabancı ülke vatandaşları ise talepleri ile genel sağlık sigortası kapsamına alınmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Haberleri

Son dakika: Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor Kabul edildi...

Son dakika: Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Kabul edildi...

Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi, ahilik sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarının yeniden yapılandırılması düzenlemelerini de içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

15.2.2017Ekonomi
Büyükanne maaşı şartları neledir 48 saatte 30 bin başvuru yapıldı

Büyükanne maaşı şartları neledir? 48 saatte 30 bin başvuru yapıldı

Büyükanne maaşı için başvuruları devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ortaklığında geliştirilen büyükanne maaşı başvuru şartları belirlendi. İlk olarak pilot 10 ilde gerçekleştirilecek sisteme toplam 6 bin 500 aile dahil olabilecek. Ailelere bu kapsamda toplam 425 TL destek verilecek. Peki, büyükanne maaşı başvuru şartları nelerdir? İşte, çalışan annelerin merak ettiği başvuruya dair detaylı bilgiler

14.2.2017Ekonomi
GSS affı bekleyenlere müjdeli haber - Prim miktarı ne kadar olacak

GSS affı bekleyenlere müjdeli haber - Prim miktarı ne kadar olacak?

GSS affı bekleyenlere müjdeli haber geldi. Genel Sağlık Sigortası borcu olan 4.2 milyon kişinin borcu hazırlanan yeni torba yasa ile silinecek. Kanun tasarısı sonrası cebinden prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanacak kişilerin primleri ne kadar olacak? Peki, Genel Sağlık Sigortası prim miktarı ne kadar olacak? Aylık ödenecek prim 53 lirayı geçmeyecek, 53 lira prim ödeyen sağlık haklarından yararlanacak.

14.2.2017Ekonomi

Büyükanne maaşı için iki günde 30 bin başvuru

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, torunlarının bakımını üstlenen 6 bin 500 anneanne ve babaanneye maaş için rekor başvuru geldiğini söyledi.

13.2.2017Ekonomi
İşsizlik oranında hedef yüzde 9.5-10.5

'İşsizlik oranında hedef yüzde 9.5-10.5'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ’Çalışma hayatında milli seferberlik’ çalışmaları kapsamında İzmir’e geldi. Kentteki sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileriyle buluşan Bakan Müezzinoğlu, yıl sonunda işsizlik oranını yüzde 9.5 ile 10.5 arasında hedeflediklerini dile getirdi.

10.2.2017Ekonomi
Genel Sağlık Sigortası primi düşüyor - GSS ne kadar olacak

Genel Sağlık Sigortası primi düşüyor - GSS ne kadar olacak?

ZORUNLU olarak genel sağlık sigortalı (GSS) olan 2.3 milyon kişiye müjde, GSS primleri düşecek! Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne dün gönderilen yasa teklifine göre, ailede kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların primlerini devlet karşılayacak. Bunun dışında kalanlar için de yeni düzenleme geçerli olacak. Peki, GSS ne kadar olacak?

9.2.2017Ekonomi
İşkurdan özel hastanede 51 kişiye iş

İşkur'dan özel hastanede 51 kişiye iş

İşkur'dan özel hastanede 51 kişiye iş

8.2.2017Osmaniye
BTSO, Yenişehir için lojistik şirket kuruyor

BTSO, Yenişehir için lojistik şirket kuruyor

BTSO, Yenişehir için lojistik şirket kuruyor

1.2.2017Bursa
İŞKUR gençlere tecrübe kazandırıyor

İŞKUR gençlere "tecrübe" kazandırıyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, İşbaşı Eğitim Programı'nın, gençlerin tecrübe eksikliğini ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışma olduğunu belirterek, "Bugün gençlerimiz üniversiteden ya da okullarından mezun olduklarında, işverene gittiklerinde, iş görüşmesi esnasında kendilerine yöneltilen temel soru şu; 'tecrübeniz var mı?' Okuldan yeni mezun olmuş gencin tecrübesinin fazla olması tabii ki beklenemez. Bu programlarla bu açıklığı ortadan kaldırmayı hedefliyoruz." dedi.

30.1.2017Ekonomi
İŞKURdan 30 işsize istihdam desteği

İŞKUR'dan 30 işsize istihdam desteği

İŞKUR'dan 30 işsize istihdam desteği

19.1.2017Osmaniye
Erken Emeklilikte pirim borcu ödemesi nasıl yapılacak Yaşa takılanlar ne yapmalı

Erken Emeklilikte pirim borcu ödemesi nasıl yapılacak? Yaşa takılanlar ne yapmalı?

Erken Emeklilik için detayları bekleyen vatandaşlar için bir dizi kararda artık sona yaklaşıldı. Vatandaşlar erken emekli olma hayalleri artık gerçeğe dönüşebilir fakat dikkat edilmesi gereken konular var. Peki Erken Emeklilikte yaşa takılanlar veya pirim borcu birikenler ne yapmalı? Memurlar 2 yıl erken emekli olabilecekler mi? İşte erken emeklilikle ilgili merak edilen tüm detaylar

19.1.2017Ekonomi
İşkurdan 30 kişiye hastanede iş

İşkur'dan 30 kişiye hastanede iş

İşkur'dan 30 kişiye hastanede iş

18.1.2017Osmaniye
Musluğu açmayan karşısında bizi bulur

Musluğu açmayan karşısında bizi bulur

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son dönemde döviz kurlarında yaşanan hızlı artışın rasyonel sebeplere dayanmadığını belirterek, “Acımasız parayı kullananları ben ekonomik terör estiriyorlar diye vasıflandırı-yorum. Bunun başka izahı yok” dedi. Erdoğan, bankalara da kredi uyarısında bulunarak, kredi musluğunu açmayanın karşısında kendisini bulacağını söyledi.

17.1.2017Ekonomi
Erdoğandan terörist açıklaması

Erdoğan'dan terörist açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Reina katliamını düzenleyen teröristin yakalanmasına ilişkin açıklama geldi. Erdoğan, "Bu ülkede kimsenin yaptığı yanına kâr kalmayacak. Hukuk devleti ilkesi çerçevesinde herkesten hesap sorulacaktır. Bu teröristin yakalanmış olması bu güvenlik anlayışının tezahürüdür" dedi.

17.1.2017Gündem
Çıraklık eğitimde değişiklik

Çıraklık eğitimde değişiklik

Çıraklık eğitimde değişiklik

6.1.2017Sivas
Çalışan annelere, anneanne destek ücreti

Çalışan annelere, anneanne destek ücreti

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çalışan annenin çocuğuna bakan anneanne ve babaanneye destek verilmesi için pilot proje başlatacaklarını belirterek asgari ücret desteği için işverenlere geçen yıl 100 lira olarak verilen desteğin de 75 liraya indiğini açıkladı.

4.1.2017Ekonomi
Mahkumlar üç kuruşa mahkum ediliyor

"Mahkumlar üç kuruşa mahkum ediliyor"

CHP İzmir milletvekili Atila Sertel, çalıştırılan mahkumların ücretlerinin iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi.

29.12.2016İzmir
Ucuz borçlanma için son günler

Ucuz borçlanma için son günler

Doğum ya da askerlik gibi hizmet borçlanması yapacaklar elini çabuk tutsun. 2016 sonuna kadar borçlanma hakkını kullananlar daha az prim ödeyecek, 2017’ye sarkıtanlar artacak asgari ücretten dolayı daha pahalı borçlanacak.

27.12.2016Ekonomi
‘İşkur’dan maaş desteği

‘İşkur’dan maaş desteği

Zorda kalan işyerlerinde çalışanlara 4 ay süreyle İşkur tarafından gelir desteği verilmesi anlamına gelen ‘kısa çalışma ödeneği”nde, şartların yumuşatılması için çalışma başlatıldı. İşçi ve işverenin daha çok işletmenin bu imkândan yararlanması gerektiği yönündeki talepleri ardından, İşkur konuyu gündemine aldı. 

26.12.2016Ekonomi
Emeklilerin beklediği tasarı kabul edildi

Emeklilerin beklediği tasarı kabul edildi

İşletmelere, yatırımcılara, ihracatçılara vergisel teşvikler getiren, denizcilik sektörünün gelişmesine imkan sağlayan, memurların emekli ikramiyesine yönelik düzenleme yapan "Torba Kanun Tasarısı", TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

22.12.2016Gündem
Çanakkale SGKdan öğrencilere seminer

Çanakkale SGK'dan öğrencilere seminer

Çanakkale SGK'dan öğrencilere seminer

19.12.2016Çanakkale
GSS borcunu sildirmek isteyenler bu habere dikkat Gelir testi nedir

GSS borcunu sildirmek isteyenler bu habere dikkat! Gelir testi nedir?

GSS borcunu sildirmek isteyenler, gelir testi yaptırarak borçlarından kurtulabilecek! Peki, nasıl? SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü'nün yeni yapılandırmasıyla birlikte daha önce gelir testi yaptırmayıp bu yıl yaptıranlar borçlarından kurtulabilecek. Gelir testi nedir? Nasıl yaptırılır? İşte, bilinmesi gerekenler!

17.12.2016Gündem
GSS yapılandırması 2 Ocakta bitiyor

GSS yapılandırması 2 Ocak'ta bitiyor

GSS yapılandırması 2 Ocak'ta bitiyor

15.12.2016Hatay
GSS prim borcu yapılandırmasında son gün 2 Ocak

GSS prim borcu yapılandırmasında son gün 2 Ocak

GSS prim borcu yapılandırmasında son gün 2 Ocak

14.12.2016Kayseri
GSS borcunu sildirmek isteyenler bu habere dikkat

GSS borcunu sildirmek isteyenler bu habere dikkat!

Daha önce hiç gelir testine girmeyenler için GSS borcunda fırsat doğdu. Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlar kısmi af sayesinde borcunu sildirebilecek. GSS borcunda yapılandırmaya giderek peşin ödeyenler faizden de kurtulacak, GSS borcunu 12 taksitle ödeyenler ise gecikme zammı ve cezası ödemeyecek. İşte, gelir testi aracılığıyla GSS borcunun sildirmek isteyenlerin bilmesi gerekenler!

14.12.2016Ekonomi
Prof. Akbay: Kanser sübvansiyonu vaadleri aldatmaca

Prof. Akbay: Kanser sübvansiyonu vaadleri aldatmaca

Prof. Akbay: Kanser sübvansiyonu vaadleri aldatmaca

11.12.2016Ankara
Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için YÖK’ten açıklama

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için YÖK’ten açıklama

Kapatılan vakıf üniversitelerinde kayıtlı öğrencilerden diğer üniversitelere merkezi yerleştirme sonucunda kayıt yaptıranların ödemelerinin öğrencinin ilgili yıla ait ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun özel koşul ve açıklamalar kısmında belirtilen bursluluk durumları ile ilişkilendirilecek.

9.12.2016Eğitim
Özel öğrenci yurtları artık MEB’e bağlı

Özel öğrenci yurtları artık MEB’e bağlı

"Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" yürürlüğe girdi. Kanunla, öğrencilere özel barınma hizmeti sunan kurumların iş yeri açma ve çalışma ruhsatı Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilecek, mevzuata aykırılık tespit edilirse bakanlıkça kapatılabilecek. Çıraklık eğitimi zorunlu ortaöğretim kapsamına alınıyor. Başkalarının özgün fikirlerini, eserlerini atıf yapmadan kendi eseri gibi gösterenler, üniversite öğretim üyeliği mesleğinden çıkarılacak. Eğitim ve öğretim faaliyetlerini yapan ancak bu kanuna uygun kurum açma izniyle iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmeyen yerleri kuran veya işletenlere, asgari ücretin 20 katı idari para cezası uygulanacak ve bu yerler valiliklerce kapatılacak.

9.12.2016Eğitim
Otizmli çocuğu olan babalara da erken emeklilik hakkı

Otizmli çocuğu olan babalara da "erken emeklilik" hakkı

Sürekli bakıma ihtiyacı bulunan otizmli çocuklar için hali hazırda sadece annelere sağlanan erken emeklilik hakkı, 5510 sayılı kanunda yapılacak yasal düzenlemeyle çocukların bakımını üstlenen babalar ile  bakmakla yükümlü olan diğer kişileri de kapsayacak şekilde genişletilecek.

7.12.2016Gündem
Sözleşmeli erbaş ve erler ne kadar maaş alır

Sözleşmeli erbaş ve erler ne kadar maaş alır?

Sözleşmeli erbaş ve erler için başvuru şartlarının yanı sıra merak edilen konulardan biri de sözleşmeli erbaş ve erlerin ne kadar maaş aldığı.. Sözleşmeli personel olmak için Türk Silah Kuvvetleri'ne başvurmak isteyen adaylar için başvuru şartları detayları açıklandı. Peki Sözleşmeli erbaş ve erler ne kadar maaş alıyor?

6.12.2016Gündem
Akademisyen vekillerin çifte maaş düzenlemesi geri çekildi

Akademisyen vekillerin çifte maaş düzenlemesi geri çekildi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı. Böylece eğitim alanına önemli değişiklikler getirilirken, akademisyen kökenli milletvekillerine istedikleri üniversiteye dönüş hakkı ve emeklilik aylığıyla birlikte çifte maaş ödenmesine ilişkin madde ise geri çekildi.

2.12.2016Eğitim
Öldürdüğü eşinin maaşını almak istedi, SGK hayır dedi

Öldürdüğü eşinin maaşını almak istedi, SGK 'hayır' dedi

Öldürdüğü eşinin maaşını almak istedi, SGK 'hayır' dedi

1.12.2016Erzurum
Akademisyen milletvekilleri düzenlemesinin yeniden görüşülmesi istendi

Akademisyen milletvekilleri düzenlemesinin yeniden görüşülmesi istendi

TBMM Genel Kurulu’nda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın 20 maddesi daha kabul edildi. Görüşmeler sırasında hükümet, tasarının önceki gün kabul edilen akademisyen kökenli milletvekillerine yönelik düzenlemeyi içeren 37'nci maddesinin yeniden görüşülmesi yönünde talepte bulundu. Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, Danışma Kurulu’nun görüşü alındıktan sonra hükümetin bu talebini yerine getireceğini Genel Kurul’a ifade etti.

1.12.2016Eğitim
Sağlıkçılar fiili hizmet zammı bekliyor

Sağlıkçılar fiili hizmet zammı bekliyor

Sağlıkçılar fiili hizmet zammı bekliyor

28.11.2016İzmir
Yatılılık, bursluluk ve okul pansiyonlarına düzenleme

Yatılılık, bursluluk ve okul pansiyonlarına düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği yayımlandı.

25.11.2016Eğitim
Vali Işıktan SGKya ziyaret

Vali Işık'tan SGK'ya ziyaret

Vali Işık'tan SGK'ya ziyaret

22.11.2016Amasya
Erken emeklilik hayali kuranlar bu habere dikkat

Erken emeklilik hayali kuranlar bu habere dikkat!

Erken emeklilik için atılan son adımlar büyük bir merakla takip edilirken Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın prim borcu ve diğer borçlara yönelik açıklaması heyecanlandırdı. Prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur’lular, borcunu toplu veya taksitle ödeyerek erken emeklilik hayalini gerçekleştirebilecek. Ancak yapılandırma için tarih aralığında son günler yaklaştı. İşte, erken emeklilik için yapılan kritik uyarılar!

22.11.2016Gündem
Bakan Ağbaldan yapılandırmada son 5 gün uyarısı

Bakan Ağbal'dan "yapılandırmada son 5 gün" uyarısı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı alacakların yapılandırılmasında başvuru için 5 gün kaldığı uyarısında bulunarak, fırsatı kaçırmamak için başvuruların 25 Kasım'a, ilk taksit veya peşin ödemelerin ise 30 Kasım'a kadar yapılması gerektiğini bildirdi.

21.11.2016Ekonomi
CHPye önerge tepkisi: Siyasi istismar

CHP'ye önerge tepkisi: Siyasi istismar

Başbakan Binali Yıldırım, çocuk yaşta evlilik konusunu önlemek için eğitimde reform yapıldığını ancak ana muhalefet partisinin konuyu istismar ettiğini belirterek “Bunun üzerine atlayıp buradan ucuz siyaset yapmak eski Türkiye’nin alışkanlığı. Cinsel istismar değil bunların yaptığı tamamen siyasi istismar” dedi. Yıldırım, Tuzla’da Okan Üniversitesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin açılışında özetle şu mesajları verdi:

19.11.2016Gündem
SGKdan yapılandırma için son tarih uyarısı

SGK'dan yapılandırma için son tarih uyarısı

SGK'dan yapılandırma için son tarih uyarısı

17.11.2016Hatay
Motorlu taşıtlarda ÖTV tasarısı TBMMde kabul edildi

Motorlu taşıtlarda ÖTV tasarısı TBMM'de kabul edildi

Motorlu taşıtların ÖTV oranlarını yeniden belirlemeye yönelik, Bakanlar Kuruluna yetki verilmesi, alacakların yapılandırılmasında başvuru süresinin uzatılması düzenlemelerini de içeren tasarı TBMM'de kabul edildi.

16.11.2016Ekonomi
Hayat kadını işsizlik maaşı da alabilir

Hayat kadını işsizlik maaşı da alabilir

Genelevlerde çalışan hayat kadınları, diğer kadın işçilere sağlanan her türlü haktan yararlanabilir. Sigortalarının yapılmaması durumunda işveren, para cezasına çarptırılabilir.

11.11.2016Ekonomi
1.1 TL veren SMS’le gündelikçi sigortalayacak

1.1 TL veren SMS’le gündelikçi sigortalayacak

Ayda 10 günden az gündelikçi çalıştıranlar abonesi oldukları GSM operatörlerinde 5510’a SMS atarak sigorta yaptıracak. Ücret daha sonra telefon faturasıyla birlikte tahsil edilecek. Uygulama yılbaşına kadar başlayacak.

5.11.2016Ekonomi
SGK Başkanı Bağcı: SGKnin karadelik olabilecek açığı yok

SGK Başkanı Bağcı: SGK'nin karadelik olabilecek açığı yok

SGK Başkanı Bağcı: SGK'nin karadelik olabilecek açığı yok

24.10.2016Antalya
Burdurda 30 milyon TL yapılandırıldı

Burdur'da 30 milyon TL yapılandırıldı

Burdur'da 30 milyon TL yapılandırıldı

24.10.2016Burdur

Yazar Sonuçları

Bu yazıyı okumadan hastaneye gitmeyin

Bu yazıyı okumadan hastaneye gitmeyin!

Kamu, özel, üniversite hastanelerinde vatandaştan alınan muayene katılım payı yüzde 20 ile yüzde 60 arasında arttı. SGK ile anlaşmalı özel hastanede muayene olmanın bedeli 18 lira oldu. Aynı gün iki doktora muayene olursanız cebinizden 33 lira çıkacak.

7.2.2017Haber Yazıları
Asgari ücret üzerine bir analiz

Asgari ücret üzerine bir analiz

2017 yılı asgari ücret rakamı belirlendi; brüt, 1777,50 lira, net 1404 lira.

30.12.2016Noyan Doğan
Ucuz borçlanma için son günler

Ucuz borçlanma için son günler

Doğum ya da askerlik gibi hizmet borçlanması yapacaklar elini çabuk tutsun. 2016 sonuna kadar borçlanma hakkını kullananlar daha az prim ödeyecek, 2017’ye sarkıtanlar artacak asgari ücretten dolayı daha pahalı borçlanacak.

27.12.2016Haber Yazıları
5 milyon kişi için son hak

5 milyon kişi için son hak

Genel sağlık sigortasına prim borcu olan ve sağlık hizmeti alamayan 5 milyona yakın kişi, 2 Ocak 2017’ye kadar borçlarını yeniden yapılandırabilecek. Tek şart ise gelir testi yaptırmaları. İlk taksitlerini ödedikten sonra da devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanabilecekler.

13.12.2016Haber Yazıları
Hiç çalışmadan nasıl emekli olunur

Hiç çalışmadan nasıl emekli olunur?

Ev hanımından part-time çalışanlara kadar hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar isteğe bağlı emeklilik sistemi ile hem emekli olabilir hem de sağlık hizmetinden yararlanabilirler. Ayda ödeyecekleri prim ise 527.4 lira.

29.11.2016Haber Yazıları