MENÜ
Arşiv
Kategorilere Göre
Yazarlara Göre

Ege CANSEN Gazeteler Yazıları - Gazeteler Haberleri

Gazeteler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gazeteler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 24 Gazeteler haberi bulunmuştur.

Gazeteler Haberleri

Yok, para yap para

Yok, para yap para

BÜTÜN bilimlerin temeli fiziktir. İktisat da fiziğe dayanır. İktisadın işleyişi fizik kanunlarına aykırı olamaz. Ancak bunun tersi fizik için doğru değildir.

12.6.2012Ege CANSEN
Gazete pazarlaması

Gazete pazarlaması

HÜRRİYET’in kurucusu Sedat Simavi (1898-1953) günlük bir gazete çıkarmadan önce Türkiye’nin bir numaralı dergicisiydi.

16.12.2011Ege CANSEN
Türk parasının değerini koruma

Türk parasının değerini koruma

MERKEZ Bankası, netice itibariyle hükümetin ekonomi politikasının baş uygulayıcısıdır.

28.10.2011Ege CANSEN
Öcü ve möcü

Öcü ve möcü

İKTİSADİ kriz nedir? Benim tanımım şöyle: Bir ülkenin fizik varlıkları yani tarlaları, ormanları, ovaları, akarsuları, madenleri, yolları, barajları, fabrikaları, yetişmiş insan gücü eksilmediği halde milli gelirinin düşmesi ve bunun sonucunda işsizliğin artmasıdır.

30.11.2010Ege CANSEN
Enflasyon geldi cihane yeşil biber bahane

Enflasyon geldi cihane yeşil biber bahane

GEÇEN hafta enflasyon verileri açıklandı. Tüm Dünya’da kullanılan “yıldan yıla TÜFE artışı” (Year to year Consumer Price Index) tanımına göre enflasyon tekrar yüzde 10’u geçti.

9.3.2010Ege CANSEN
Bir de bakmışsınız kriz bitmiş

Bir de bakmışsınız kriz bitmiş

AÇ tavuk rüyasında, kendini darı ambarında görürmüş. Bizimki de o hesap. Düşünüyorum; neden küresel kriz, dünyada sona ermeden önce, bizde bitmesin? Bizim onlardan farklı bir yapımız varsa, bal gibi kriz her yerden önce Türkiye’de bitebilir. Gelin birlikte durumu değerlendirelim.

2.6.2009Ege CANSEN
Siyasetçi gazeteciler ve ecnebi Türkler

Siyasetçi gazeteciler ve ecnebi Türkler

TÜRK gazeteciliği, meşrutiyetle birlikte kurulmuştur. Kurulduğu günden beri gazetecilik, Türkiye’de siyasetçilerin daha doğrusu gazetecilik kisvesi altında siyaset yapanların meşguliyet alanı olmuştur.

14.11.2008Ege CANSEN
’Devlet Gazetecisi’

’Devlet Gazetecisi’

ELLİLİ yıllarda, TCDD’nin yeniden yapılanması ve kárlı bir işletme haline dönüşmesi için çalışmalar yapılmış. Bu amaçla demiryolu işletmelerini incelemek üzere bir heyet Amerika’ya yollanmış.

5.9.2008Ege CANSEN
Hokus pokus

Hokus pokus

HOCAM Fuat Çobanoğlu, bize "hokus pokus’un İngilizce karşılığını "now there is, now there is not" şeklinde öğretmişti.

7.8.2007Ege CANSEN
Şişmanları rahat bırakın

Şişmanları rahat bırakın

ŞEHİRLİ insanların en çok ilgilendiği konuların başında şişmanlık geliyor. Bu yüzden gazeteler, dergiler, radyolar ve televizyonlar sürekli olarak zayıflama üzerine haber ve yorum yayınlıyor.

4.5.2007Ege CANSEN
Kapitalizmi kurarken

Kapitalizmi kurarken

CUMARTESİ günkü yazıda, Rusya’nın çok önemli siyasi şahsiyetlerinden biri olan Moskova Belediye Başkanı Lujkov’un bir kitabını tanıtmıştım.

26.9.2006Ege CANSEN
Genel kabul görmüş yanlışlar

Genel kabul görmüş yanlışlar

SERMAYE hareketlerini irdeleyen perşembe günkü yazımda ‘‘ne kadar para, o kadar büyüme’’ paradigmasının yanlışlığına değinmiştim.

24.10.2003Ege CANSEN
Kırık omurga

Kırık omurga

SERBEST pazar sisteminde, ülke ekonomilerinin omurgası bankalardır. İsterseniz, daha geniş kapsamlı olsun diye buna ‘‘mali kesim’’ diyelim.

17.9.2002Ege CANSEN
Patrona satılan gazete

Patrona satılan gazete

HÜRRİYET Gazetesi'nin kurucusu Sedat Simavi'nin, Hürriyet'i çıkarmayı tasarlarken söylediği tarihi bir söz vardır: ‘‘Bir gazete ya devlete, ya halka satılır; bugüne kadar gazeteler devlete satıldı. Yeni çıkaracağımız gazeteyi devlete değil, halka satacağız ve öyle yaşayacağız.’’

22.2.2002Ege CANSEN
Döve döve Nazım Hikmet

Döve döve Nazım Hikmet

ŞÜPHE yok ki, yirminci yüzyıla damgasını vuran din, komünizmdir. 1917'de Rusya'da gerçekleşen ihtilalden sonra, komünizm müthiş bir yayılma göstermiştir.

18.1.2002Ege CANSEN