MENÜ
Arşiv

Füze

Füze ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Füze haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.640 Füze haberi bulunmuştur.

Füzeler, roketlerden farklı olarak sadece atmosferde çalışan çeşitli güdüm sistemleri ile (görüntü algılayıcılar, ısıl algılayıcılar, radar, ataletsel algılayıcılar, GPS, v.b.) hedefe yönelen karmaşık silahlardır. Füzeler çoğunluka roket motoruna sahiptirler. Çeşitli füzelerin jet motoru da bulunabilmektedir. Füzelere zaman zaman güdümlü roket de denilmektedir. Roket motoru olmayan sistemlere ise güdümlü mühimmat adı verilmektedir. Sualtı torpidoları gibi havada gitmeyen sistemler, karmaşık güdüm sistemlerine sahip olmalarına rağmen füze sınıflandırması içinde kabul edilmezler.

Füzeler, geçmişte genellikle uzun menziller için kullanılmışlardır. Nedeni ise öncelikle sistemin pahalılığı ve aynı zamanda güdüm sisteminin devreye girebilmesi için zaman gerekmesiydi. Kısa mesafede kullanıldığında güdümsüz bir silahla yapılan atıştan bir farkı yoktu.

Günümüzde hem uzun hem de kısa menzilli çok sayıda tipi mevcuttur. Bilişim teknolojisindeki gelişmeler, elektronik sistemlerin logaritmik mertebede ucuzlaması, güdümsüz sistemlerin lojistik destek yükünün fazlalığı, güdümsüz sistemler ile çevreye ve sivillere verilen yüksek zararlar, hareketli ve/veya zaman kritik hedeflerin güdümsüz sistemler ile vurulma zorlukları, v.b. sebebiyle füze sistemleri gün geçtikçe daha fazla tercih edilir olmuştur.

Güdümsüz sistemlere göre daha pahalı olan füze sistemlerinin kullanılabilmesi için en önemli unsur zamanında, hızlı ve doğru gerçekleştirilen keşif, gözetleme, istihbarat, hedef tespitidir. Yetersiz hedef istihbaratı durumunda güdümsüz bir sistem ile yapılan çoklu atışlarda hedefi vurma olasılığı daha yüksektir. Tabi bu atışta bölgede hedefle birlikte hedef dışındaki her şeye zarar verilebilir. Doğru ve zamanında istihbarat yoksa füzeler hedefi hassas bir biçimde ıskalar.

Füze Haberleri

İsrail füzeleri Suriyeyi vurdu

İsrail füzeleri Suriye'yi vurdu

Suriye devlet televizyonunun duyurduğu habere göre İsrail'den atılan iki füze Şam'ın yakınlarındaki El Sabura bölgesine düştü.

30.11.2016Dünya
Fidel’e veda

Fidel’e veda

20’nci yüzyılın sembol liderlerinden olan Küba devriminin mimarı Fidel Castro 90 yaşında hayata veda etti. ABD’ye kafa tutan Castro, işgal ve suikast girişimlerine rağmen yönetimini sürdürmeyi başardı. Küba’da ölüm haberi hüzünle karşılanırken ABD’deki muhalif Kübalılar sevindi. Yeni ABD Başkanı seçilen Trump, ‘Castro öldü!” diye tweet attı. Türk Dışişleri, “Ölümü büyük üzüntü ile karşılanmıştır” dedi.

26.11.2016Dünya

Fidel Castro: Sakalı, purosu ve haki üniformasıyla Batı'ya kafa tutan devrimci

Sakalı... Purosu... Hâkî üniforması... Fidel Castro, kuşkusuz 20. yüzyıla damgasını vuran başlıca yüzlerden biriydi. Castro, 90 yaşında dün yaşamını yitirdi.

26.11.2016Dünya
Milli helikopter ATAKa milli füze

Milli helikopter ATAK'a milli füze

Taarruz ve taktik keşif görevleri için milli imkanlarla üretilen ATAK helikopterine, milli tanksavar füze sistemi UMTAS entegre ediliyor. Bununla ilgili test atışları başladı.

23.11.2016Gündem
Türkiye NATO’yu zayıflatıcı hamle yapmaz

Türkiye NATO’yu zayıflatıcı hamle yapmaz

Hürriyet’e konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin Rusya ve Çin’in başını çektiği Şanghay 5’lisine katılması önerisiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Eminim ki Türkiye, ortak savunma anlayışını, 5’inci maddeyi, NATO birliğini zayıflatacak hiçbir şey yapmayacaktır.”

22.11.2016Dünya
Rusya Kuril Adalarına savunma sistemi yerleştirdi

Rusya Kuril Adaları'na savunma sistemi yerleştirdi

Rusya Pasifik Filosunun resmi yayın organı olan gazetede yer alan habere göre, Japonya ile aidiyet sorunu yaşadığı Kuril Adaları'na Bastion ve Bal tipi kıyı savunma füzelerinin yerleştirildi

22.11.2016Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hitlerin de İsrailin de yaptıklarını tasvip etmem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hitler'in de İsrail'in de yaptıklarını tasvip etmem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail televizyonu Kanal 2'ye verdiği röportajda, "Gazze'yi vurdukları anı unutmam mümkün değil, Ben Hitler'in yaptığını da tasvip etmem, İsrail'in yaptıklarını da tasvip etmem." dedi.

22.11.2016Gündem
Kurtulmuş: FETÖ mağdurları falan yok bu bir algı operasyonunun parçasıdır

Kurtulmuş: FETÖ mağdurları falan yok bu bir algı operasyonunun parçasıdır

Kurtulmuş: FETÖ mağdurları falan yok bu bir algı operasyonunun parçasıdır

19.11.2016Ordu
El Bab’a rejimden yığınak

El Bab’a rejimden yığınak

Türk güvenlik kaynakları, Suriye’de Esad rejimi güçlerinin El Bab kenti çevresindeki  bölgelerde yoğun askeri yığınak yaptığının tespit edildiğini belirtti. Bu arada Menbiç’in batısından kente doğru ilerlemek isteyen PYD/YPG’lilerin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin top, tank ve çok namlulu roketatar atışlarıyla durdurulduğu bildirildi.

18.11.2016Dünya
15 Temmuz darbe girişimi yorumu: Karargah nasıl bilmez

15 Temmuz darbe girişimi yorumu: Karargah nasıl bilmez

Meclis’te Milli Savunma Bakanlığı’nın 2017 bütçesi görüşülürken 15 Temmuz da tartışıldı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “150 general darbeye teşebbüs eder de karargâh nasıl bilmez? Bunu A Genelkurmay başkanına, B Genelkurmay başkanına fatura edip işin içinden çıkamayız” dedi. Işık özetle şunları söyledi:

18.11.2016Gündem
Kasırga envantere girdi

'Kasırga' envantere girdi

Milli Savunma Bakanı Işık, ROKETSAN 302 mm Güdümlü Füze ve Silah Sistemi teslim töreni sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

18.11.2016Gündem
Bakan Fikri Işıktan flaş hava savunma sistemi açıklaması

Bakan Fikri Işık'tan flaş hava savunma sistemi açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin hava savunma sistemi ihtiyacını gidermek için Rusya ile S400 savunma sistemleri üzerine görüşmeler yaptığını belirterek, farklı ülkelerle de bu konuda görüşmelerin sürdürüldüğünü söyledi.

18.11.2016Gündem
Türk jetlerine yine Suriye engeli

Türk jetlerine yine Suriye engeli

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin, hem DEAŞ’ı çıkarmak, hem de PYD/YPG unsurlarının Afrin ve Menbiç’i birleştirme hamlesini önlemek için El Bab’a batı ve kuzeydoğudan ilerlemesinden sonra bölgedeki ilginç gelişmelerden birisi de Türk jetlerinin Suriye’nin kuzeyinde uçuşlarının yine engellenmesi oldu. Türk savaş uçaklarının 12 Kasım’da DEAŞ’a yönelik yoğun hava harekatından sonra 6 gündür taarruz yapmaması dikkat çekti.

18.11.2016Gündem
Rusya’dan Suriye’deki IŞİD ve El Nusra hedeflerine operasyon

Rusya’dan Suriye’deki IŞİD ve El Nusra hedeflerine operasyon

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’deki IŞİD ve El Nusra hedeflerine operasyon düzenlediğini duyurdu.

17.11.2016Dünya
Rusya, Suriye’de üçüncü dalgayı başlattı

Rusya, Suriye’de üçüncü dalgayı başlattı

Rusya, dün Suriye’de Esad karşıtı güçlere karşı üçüncü dalga operasyonu başlattı. Daha önce Hazar’dan seyir füzesi atan, Akdeniz’deki denizaltısından atış yapan Moskova, bu defa Akdeniz’de konuşlu uçak gemisi Amiral Kuznetsov’u ilk kez devreye soktu.

15.11.2016Dünya
F-16lar 19 gün sonra Suriye içinde vurdular

F-16'lar 19 gün sonra Suriye içinde vurdular

TÜRK savaş uçakları, 19 gün aradan sonra Suriye’nin kuzeyinde yeniden DEAŞ terör örgütüne yönelik hava harekâtı düzenledi.

12.11.2016Dünya
Çin’den ihracatçılara gece baskını

Çin’den ihracatçılara gece baskını

Çin’le Türkiye ilişkilerinde gergin günler yaşanıyor. Vizeleri zorlaştıran Çin, fuarlara giden ihracatçıların otel odalarına gece yarısı gelerek pasaport kontrolü yapıyor. Çinle iş yapan iş dünyası hükümetten ilişkilerin düzelmesi için köklü değişiklikler bekliyor. 

12.11.2016Ekonomi
İran Genelkurmay Başkanı yıllar sonra itiraf etti

İran Genelkurmay Başkanı yıllar sonra itiraf etti

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Hüseyin Bakiri, Suriye'nin Halep kentinde füze fabrikası kurduklarını itiraf etti.

10.11.2016Dünya
Göreve hazır

Göreve hazır

Otokar’ın geliştirdiği milli ana muhabere tankı ‘Altay’ seri üretim için hazır durumda. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, “Milli ana muharebe tankı Altay’ın tasarım ve prototip üretimlerini başarıyla tamamladık. Seri üretim için fiyat teklifimizi verdik ve göreve hazırız” dedi.

9.11.2016Ekonomi
ABDden PYDnin Münbiçten çıkartılması mutabakatı iddialarıyla ilgili ilk açıklama

ABD'den PYD'nin 'Münbiç'ten çıkartılması mutabakatı iddialarıyla ilgili ilk açıklama

Terör örgütü DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Amerikalı komutan John Dorrian, örgütün elindeki Suriye’nin Rakka kentinin izolasyonuna 10 bini Suriye Arap Koalisyonu üyesi toplam 30-40 bin civarında kuvvetin katıldığını belirtti. ABD ile Türkiye arasında Münbiç mutabakatına varıldığına dair medyada yer alan haberlerin hatırlatılması üzerine ise Dorrian, böyle bir anlaşmayı teyit edemeyeceğini bildirdi.

3.11.2016Dünya
Lavrov: Moskova, NATOnun eylemlerinden rahatsız

Lavrov: ''Moskova, NATO'nun eylemlerinden rahatsız''

Lavrov: ''Moskova, NATO'nun eylemlerinden rahatsız''

3.11.2016İstanbul
Kuzey Kore füze sekizinci denemesini yapmaya hazırlanıyor

"Kuzey Kore füze sekizinci denemesini yapmaya hazırlanıyor"

Amerikalı üst düzey yetkililer, Kuzey Kore’nin üç gün içinde yeni bir orta menzilli balistik füze denemesi yapmaya hazırlandığını iddia etti.

1.11.2016Dünya
The Times: Putin Halepe saldırıya hazırlanıyor

The Times: Putin Halep'e saldırıya hazırlanıyor

İngiliz gazetesi The Times bugün manşetinde 'Putin Halep'e dev bir saldırı hazırlığında' haberine yer verdi. Haberde Putin'in ABD'deki seçim öncesi ortamdan kaynaklanan yönetim boşluğundan yararlanmak istendiği belirtildi.

31.10.2016Dünya
300 bin kişi orada bekliyor... Sadece 3 kilometre kaldı...

300 bin kişi orada bekliyor... Sadece 3 kilometre kaldı...

Suriye'nin Halep kent merkezindeki 300 bin kişiyi rejim kuşatmasından kurtarmaya çalışan muhaliflerin saldırıları sürüyor. Muhalifler rejim hattından 2 kilometre içeri girdi. Rejim kuşatmasının kırılabilmesi için muhaliflerin önünde, Şii milisler ve İran güçlerinin de bulunduğu 3 kilometrelik bir hat var.Suriyeli muhalif gruplar, Halep kent merkezinde 300 bin kişiyi kuşatan Beşşar Esed güçlerinin cephe hatlarına saldırılarını sürdürüyor.

29.10.2016Dünya
Dışişlerinden Mekkeyi hedef alan füze saldırısına kınama

Dışişleri'nden Mekke'yi hedef alan füze saldırısına kınama

Dışişleri'nden Mekke'yi hedef alan füze saldırısına kınama

28.10.2016Ankara
Halepte muhaliflerden büyük operasyon

Halep'te muhaliflerden büyük operasyon

Suriyeli muhalifler, Halep kent merkezinde aylardır süren rejim kuşatmasını kırmak için büyük bir operasyon başlattı.

28.10.2016Dünya
ABDyi uyarmışlardı... Çinden büyük tatbikat

ABD'yi uyarmışlardı... Çin'den büyük tatbikat

Çin, ABD savaş gemisinin Güney Çin Denizi'nde devriye gezmesinin ardından bölgede tatbikat düzenledi. Ancak Çin yönetimi, tatbikatın daha önceden planlandığını savundu.

28.10.2016Dünya
Rusyanın termonükleer füzesi Satan 2nin ilk fotoğrafları ortaya çıktı

Rusya'nın termonükleer füzesi 'Satan 2'nin ilk fotoğrafları ortaya çıktı

Rusya'nın Fransa büyüklüğünde bir kara parçasını tek seferde kül edebilme özelliğine sahip termonükleer füzesi 'Satan 2'nin fotoğrafları yayınlandı.

26.10.2016Dünya
Rusların o füzesi ortaya çıktı

Rusların o füzesi ortaya çıktı

Rusların füze kalkanlarını delecek kapasitedeki yeni füze sistemi ilk kez test edildi; görüntüler yayınlandı.

26.10.2016Teknoloji
Dışişlerinden Kuzey Korenin balistik füze fırlatmalarına kınama

Dışişleri'nden Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmalarına kınama

Dışişleri'nden Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmalarına kınama

22.10.2016Ankara
Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Korenin füze denemelerini kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin füze denemelerini kınadı

Türkiye, Kim Jong-un liderliğindeki Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği balistik füze denemelerine tepki gösterdi. Türk Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin söz konusu hamlesini kınadı.

22.10.2016Dünya
Şehit uzman çavuş Murat Özer, Eskişehirde toprağa verildi

Şehit uzman çavuş Murat Özer, Eskişehir'de toprağa verildi

Şehit uzman çavuş Murat Özer, Eskişehir'de toprağa verildi

21.10.2016Eskişehir
Rusya o füzelerle tatbikat yaptı

Rusya o füzelerle tatbikat yaptı

Rusya Silahlı Kuvvetleri İskender-M füzeleriyle tatbikat gerçekleştirdi.

20.10.2016Dünya
3üncü Ana Jet Üs Komutanlığına 3üncü dalga FETÖ operasyonu: 40 gözaltı

3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na 3'üncü dalga FETÖ operasyonu: 40 gözaltı

3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na 3'üncü dalga FETÖ operasyonu: 40 gözaltı

20.10.2016Konya
3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na 3. dalga operasyonu

3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na 3. dalga operasyonu

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’ na FETÖ/PDY operasyonu kapsamında 3 dalga operasyonu yapıldı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan 47 askerden aralarında 2 albay, 1 yarbay, 3 binbaşı, 3 yüzbaşı ve 1 üsteğmenin bulunduğu 40 asker gözaltına alındı.

20.10.2016Gündem
ABDden flaş açıklama: İranın parmağı var

ABD'den flaş açıklama: İran'ın parmağı var

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Kızıldeniz’de uluslararası sularda seyreden Amerikan gemilerine yönelik füze saldırılarında İran’ın parmağı olduğunu ileri sürdü.

19.10.2016Dünya
Fransa Başbakanı Valls: Musulda iş bitmiyor Rakkayı da kurtarmak gerekir

Fransa Başbakanı Valls: Musul'da iş bitmiyor Rakka'yı da kurtarmak gerekir

Fransa Başbakanı Manuel Valls, terör örgütü DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun Irak'taki işinin Musul'da bitmediğini, Suriye'deki Rakka kentinin de kurtarılması gerektiğini söyledi.

19.10.2016Dünya
İşte DEAŞ tünelleri

İşte DEAŞ tünelleri

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'a yönelik Musul operasyonu sürerken, birçok Musullu korku içinde evlerine kapandı. DEAŞ mensupları, kentten kaçmaya çalışan sivilleri yakaladığı yerde infaz ediyor. Şeyh Emin Köyü'nde ise DEAŞ'ın kullandığı tüneller ortaya çıktı. Köy örgüt militanları tarafından adeta köstebek yuvasına döndürülmüş. DAEŞ militanları köyün birçok noktasına tünel kazdığı ve buraya mühimmat yığınağı yaptığı görüldü. Irak ordusu ise Şakuli Köyü'nde DEAŞ tünelleri buldu.

18.10.2016Dünya
50 bin kişiyle Musula harekat

50 bin kişiyle Musul'a harekat

DEAŞ’ın Irak’ta son kalesi Musul’a kara operasyonu dün sabaha karşı başlarken, Irak güçleri, Peşmerge ve Türk ordusunun eğittiği Ninova Muhafızları birliği üç cepheden harekete geçti. 30 bin kişilik Irak ordusu güney ve güneydoğudan, 15 bin kişilik Peşmerge ve bin 500 kişilik Ninova gücü doğudan ilerlerken 19 ülkenin yer aldığı koalisyon güçleri havadan ve karadan destek veriyor.  ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Musul operasyonunun, DEAŞ’ın kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasına yönelik kampanyanın dönüm noktası olduğunu kaydetti.

17.10.2016Dünya
Cenaze katliamı hatalı istihbarattan olmuş

Cenaze katliamı hatalı istihbarattan olmuş

Suudi Arabistan liderliğindeki askeri koalisyon, 8 Ekim’de Yemen’in başkenti Sana’da 140 kişinin ölümüne, 525 kişinin de yaralanmasına neden olan cenaze törenine yönelik hava saldırısını kendilerinin düzenlediğini önceki gün kabul etti.

16.10.2016Dünya
Her şehit ailesini yılda beş kez ziyaret ediyorlar

Her şehit ailesini yılda beş kez ziyaret ediyorlar

Her şehit ailesini yılda beş kez ziyaret ediyorlar

16.10.2016Ankara
Doğu Akdeniz’e Rusya’dan dev yığınak

Doğu Akdeniz’e Rusya’dan dev yığınak

İsviçre’de Suriye krizini görüşmek için masaya oturan Rusya, diğer yandan da gövde gösterisini sürdürüyor.

15.10.2016Dünya
Rusyadan flaş Türkiye açıklaması

Rusya'dan flaş 'Türkiye' açıklaması

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin çözülmesinin ardından, iki ülke ilişkilerini geliştirecek olumlu bir adım daha atılıyor. Kremlin, Rusya'nın "Türkiye'ye çeşitli hava savunma sistemleri sevk etmeyi değerlendirebileceğini" açıkladı.

14.10.2016Dünya
İran Aden Körfezine savaş gemisi gönderdi

İran Aden Körfezi'ne savaş gemisi gönderdi

İran, Yemen kıyılarındaki Aden Körfezi'ne lojistik destek gemisi ve muhripten oluşan askeri filo gönderdi.

14.10.2016Dünya
FETÖden gözaltına alınan havacı askerler adliyede

FETÖ'den gözaltına alınan havacı askerler adliyede

FETÖ'den gözaltına alınan havacı askerler adliyede

13.10.2016Eskişehir
Füzeli saldırılara ABDden sert tepki

Füzeli saldırılara ABD'den sert tepki

Kızıldeniz'de seyreden Amerikan savaş gemilerinin bir hafta içinde ikinci kez füze ile hedef alınmasının ardından ABD, Yemen'de Husilerin elindeki bölgede bulunan üç radar tesisini vurdu.

12.10.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Seks bağımlılığı tedavisi gören erkek ne hale gelir

Seks bağımlılığı tedavisi gören erkek ne hale gelir

ÖNCE bu adama seks tedavisi yaptırtan kadını anlatmalıyım.

22.11.2016Haber Yazıları
Demokrasinin korunmasında muhalefetin işlevi

Demokrasinin korunmasında muhalefetin işlevi

Son yıllarda tüm dünyada giderek yaygınlaştığı gözlemlenen otoriter rejimler ve onların ürettiği "güçlü lider" yönetimlerinin ortaya çıkışının sebeplerini ararken yapılan en büyük hata nerede yanlış yapıldığını  itiraf edememek.

20.11.2016Haber Yazıları
Çinden ihracatçılara gece baskını

Çin'den ihracatçılara gece baskını

Çin’le Türkiye ilişkilerinde gergin günler yaşanıyor. Vizeleri zorlaştıran Çin, fuarlara giden ihracatçıların otel odalarına gece yarısı gelerek pasaport kontrolü yapıyor. İş dünyası ilişkilerin düzelmesi için köklü değişiklikler bekliyor.

12.11.2016Haber Yazıları
ABD ile 7.62 ve Gülen dosyası

ABD ile 7.62 ve Gülen dosyası

ÖNCE meselenin ne olduğunu anlamadım.

5.11.2016Haber Yazıları