MENÜ
Arşiv
Kategorilere Göre
Yazarlara Göre

Gence Alton Fransa Yazıları - Fransa Haberleri

Fransa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fransa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 21 Fransa haberi bulunmuştur.

Fransa Haberleri

Şampanya alemi

Şampanya alemi

Yılın en keyifli tadımlarından biri iple çektiğim MW (Masters of Wine) Şampanya Tadımı. Piyasadaki seçeneklerin önemli bir kısmını kıyaslayarak değerlendirmek için kaçırılmaz bir fırsat. Şampanya derken bahsettiğim haliyle Fransa’nın Şampanya bölgesinde yapılan gerçek şampanya

2.10.2010Gence Alton
Kadeh dolu kareler - 2

Kadeh dolu kareler - 2

Sinema ve şarap konusunda 1990’lı yıllara değinmeden önce bir iki adım geri atıp James Bond filmlerinde geçen kadehlerden bahsetmeden olmaz

4.9.2010Gence Alton
Sağlığına babacığım

Sağlığına babacığım!

Şarapçılık tek nesilde getiri vaat etmeyen meşakkatli, nankör bir tutku. Çoğu zaman biri meşhur olduysa mutlaka bir önceki neslin attığı temellerin üzerine inşa edilenle yücelmiş oluyor. Halbuki çağımız, hemen-şimdi çağı! Kimse başarı için oturup beklemek istemiyor.

19.6.2010Gence Alton
Yaz beyazları

Yaz beyazları

Buzzz gibi bir biranın karşısında şarap rekabeti elden bırakmamalı. Neyse ki yakıcı yaz günlerinde şarapseverleri serinletecek beyazlar var. Düşükçe alkollü, limonata misali canlı asiditeli, taze sıkılmış meyve edalı beyazlar yanan damaklara adeta su serpebiliyor.

29.5.2010Gence Alton
Hospice du Rhône

Hospice du Rhône

Rhône nehri vadisi iki bin yıldır bağlarla kaplı. Bölgeyi ilk eken Galyalı bağcılar dünyanın en popüler üzüm cinsi kategorilerinden birine önayak olduklarını nereden bilebilirlerdi ki. Hele hele bu üzümleri yüceltme amaçlı tarihin en büyük kutlamasının 21. yüzyılda Amerika’nın vahşi batısında yapılacağını asla.

22.5.2010Gence Alton
Teruarist bir yaşında

Teruarist bir yaşında

Yanlış anlamayın, ben değil, köşemiz bir yaşında... Ben ise bu yıl kırkıma merdiven dayadım.

8.5.2010Gence Alton
En İyi Şaraplarımız - 2

En İyi Şaraplarımız - 2

Geçtiğimiz hafta Türkiye ziyaretim sırasında tatma fırsatı bulduğum 80 kadar Türk şarabından bende iz bırakanların değerlendirmesine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

17.4.2010Gence Alton
La Paulée de San Francisco

La Paulée de San Francisco

İster inanın, ister inanmayın, bazı özel şaraplarla tıpkı bilim kurgu filmlerindeki gibi ışınlanmak mümkün. Daha geçen hafta hayatım boyunca katıldığım en özel büyük tadımda başıma geldi.

20.3.2010Gence Alton
Kırmızı bisiklet kamyonun altında kaldı

Kırmızı bisiklet kamyonun altında kaldı

Geçtiğimiz yıl şarap dünyasında en çok konuşulan konulardan biri sürpriz bir evlilikti.

20.2.2010Gence Alton
Wine Entre Femme - I

Wine Entre Femme - I

Elit hanımefendilerin şaraplarını özel bir kulüpte kendi ellerinden tatmak fırsatı benzersiz, karşı konulması imkânsız bir davetti.

6.2.2010Gence Alton
Bir demet Viognier

Bir demet Viognier

Çiçeksi denince şarapta akla ilk gelen üzüm Viognier. Baharı müjdeleyen yeni açmış hanımeli ve yasemin gibi bin bir kokuyu iyi bir Viognier ile dört mevsim yaşamak mümkün.

9.1.2010Gence Alton
Çağdaş Bolgheri klasikleri

Çağdaş Bolgheri klasikleri

Günümüzde dahi pek tanınmayan Bolgheri, yarım asırlık tarihiyle İtalya’nın en önemli şarap bölgelerinden, meşhur Super-Toskana şaraplarının merkezi. Bolgheri’nin en ilginç şarapları ise tek bir üzümü yüzde yüz saf haliyle yorumlayanlar.

2.1.2010Gence Alton
Emsalsiz Priorato

Emsalsiz Priorato

Yakın dostlarımızla geçen hafta paylaştığımız özel bir şişeyle doğdu bu haftanın konusu. Teruarist dediğin kişilikli bir toprak buldu mu peşini bırakmamalı, oradan tattığı her şişede bir parmak izini aramalı.

5.12.2009Gence Alton
Bir gecede en iyi 100 şaraphane

Bir gecede en iyi 100 şaraphane

Wine & Spirits dergisinin Kalifornia’da her yıl düzenlediği tadıma dünyanın en iyi yüz şaraphanesi davet ediliyor.

24.10.2009Gence Alton
Bir düzine Montrachet

Bir düzine Montrachet

Burgonya’da köylerin tanınmış bağlarla isimlendirilmeleri âdet ama adı bile paylaşılamayan tek bağ Montrachet.

26.9.2009Gence Alton
Yıl boyu bağbozumu

Yıl boyu bağbozumu

Bağcılık ve şarapçılık dünyasının bu ünlü yıldızlarına boşuna uçan yapımcılar denmiyor.

29.8.2009Gence Alton
Sek Portekiz

Sek Portekiz

Avrupa Birliği üyeliğinden önce içine dönük olan Portekiz’de uluslararası üzüm ve tarzlara aykırı şaraplar çoğunlukta. Bugün en küçüğünden en büyüğüne Portekiz’de bir sek şarap devrimi yaşanıyor.

1.8.2009Gence Alton
Rozeden öteye PROVENCE

Rozeden öteye PROVENCE

Ailem şaraba benim kadar tutkun olmasa da her seyahatimizde onları şaraphanelere sürüklemeden edemiyorum. Bu sefer rotamız Nice’ten başlayarak Châteauneuf-du-Pape.

18.7.2009Gence Alton
Kırk Hektar

Kırk Hektar

Hundred Acre, yani Kırk Hektar, bugün Napa’nın yükselen yıldızları arasında en parlaklarından.

11.7.2009Gence Alton
Sihirbaz Bonneau

Sihirbaz Bonneau

Siz hiç bir sihirbazın şapkasından tavşan çekip çıkartmasına kendi gözlerinizle şahit oldunuz mu? Bu hafta ilk Bonneau’mu tattığımda benzer bir fenomeni yaşadım. Henri Bonneau tek kelimeyle mucizelerin adamı. Öncelikle kasabası Châteauneuf-du-Pape, değil Fransa, tüm dünya çapında en özel şarapların yapıldığı apelasyonlardan.

23.5.2009Gence Alton
Ukala değiliz biz züppe hiç değiliz biz teruaristiz

Ukala değiliz biz züppe hiç değiliz biz teruaristiz

Ne ist, ne ist? Terörist olmasın? Aksine, son derece sulh yüklü bir sözcük bu. İçinde bulunduğumuz yeni yüzyılın ürünü bir kelime.

16.5.2009Gence Alton