MENÜ
Arşiv

Esad

Esad ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Esad haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.949 Esad haberi bulunmuştur.

Beşşar Hafız el-Esad 11 Eylül 1965'de doğdu. Suriye Devlet Başkanı ve Suriye Baas Partisi'nin lideridir. Adı Türkçeye Beşar Esad, Beşşar Esad veya Beşşar el-Esad olarak çevrilebilmektedir.

1965'te Şam'da dünyaya gelen Esad, Şam Üniversitesi'nde tıp eğitimi aldı. 1988'de tıp fakültesinden mezun olmasının ardından askerî tabip olarak Suriye ordusunda görev yaptı. Daha sonra İngiltere'ye gitti ve Londra'da oftalmoloji ihtisasını tamamladı. Abisinin 1994'te yaşamını yitirmesinin sonrasında Esad ailesinin en büyük oğlu olarak Suriye'ye döndü. Bu dönemde eğitimle ilgili çeşitli toplumsal sorumluluk projelerini örgütledi. 2000 yılında üst düzey bankacı Esma Ekras'la evlendi. Aynı yıl babasının ölümüyle boşalan cumhurbaşkanlığı makamına seçildi. Asıl mesleği ve uzmanlık alanı göz doktorluğudur.


Esad Haberleri

Ön ödeme dolandırıcılığına dikkat

Ön ödeme dolandırıcılığına dikkat!

ESET’in tespitlerine göre, aldatıcı e- postalar yoluyla gerçekleşen ön ödeme dolandırıcılığında bu kez Suriye’deki acılı gelişmeler kullanılıyor. E-posta kutunuza, Suriye’deki savaştan kaçan bir kişiden gönderilmiş gibi görünen bir mesaj geliyor. Oldukça acıklı bir hikayeyi barındıran mesajda, ilgili kişiye yardım edilmesi durumda, büyük kazanç vaat ediliyor.

20.10.2016Teknoloji
Esma Esad: Suriyeden kaçıp kocamı terk etmem için para teklif ettiler

Esma Esad: Suriye'den kaçıp kocamı terk etmem için para teklif ettiler

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eşi Esma Esad, kocasının düşmanlarının ona ülkeyi terk etmesi için teklifte bulunduğunu söyledi.

18.10.2016Dünya
Son dakika haberi: Rusyadan Musul açıklaması

Son dakika haberi: Rusya'dan 'Musul' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, terör örgütü DEAŞ'a ait grupların Musul'dan Suriye'ye kayma riski olduğunu belirterek, böyle bir durumda askeri karar alacaklarını söyledi.

18.10.2016Dünya
Küresel savaş uyarısı İngiliz medyasında

'Küresel savaş' uyarısı İngiliz medyasında

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Suriye meselesinde ABD ve Rusya arasındaki gerginliğin küresel bir savaşa neden olabileceği açıklamasına İngiliz gazeteleri geniş yer verdi.

18.10.2016Gündem
Ümran bebek ağır yaralı iddiası

'Ümran bebek ağır yaralı' iddiası

Suriye'de rejim ve Rus güçlerinin 18 Ağustos'ta Halep'te gerçekleştirdiği hava saldırısında yaralanan Ümran bebeğin, dün gece Katerci'de gerçekleşen Rus hava saldırısında bir kez daha yaralandığı ve durumunun ağır olduğu iddia edildi.

17.10.2016Dünya
Dabıktan sonra hedef El Bab

Dabık'tan sonra hedef El Bab

TSK’nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu, terör örgütü DEAŞ’ın ‘kıyamet savaşı olacağını’ iddia ederek propaganda yaptığı Suriye’nin kuzeybatısındaki Dabık’ta büyük ölçüde kontrolü sağladı. ‘Asgari’ bir direniş gösterdiği belirtilen DEAŞ, Dabık’ı terk ederken bölgedeki en büyük yerleşimi olan güneydeki El Bab’a doğru çekildi. ÖSO’nun hedefinin de El Bab olması bekleniyor.

16.10.2016Dünya
Köln Katedrali önünde Halepteki ölümleri protesto ettiler

Köln Katedrali önünde Halep'teki ölümleri protesto ettiler

Suriye’nin Halep kentinde devam eden hava saldırıları, Almanya’nın Köln kentinde oluşturulan insan zinciriyle protesto edildi.

15.10.2016Dünya
Esad, Rus gazetesine konuştu

Esad, Rus gazetesine konuştu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, "Üçüncü Dünya Savaşı, Suriye konusunda sıkça kullanılan bir terim haline geldi" dedi.

14.10.2016Dünya
Esaddan Türkiye açıklaması

Esad'dan 'Türkiye' açıklaması

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ilgili açıklamalarda bulundu.

13.10.2016Dünya
Suriyede topluca dans etmeli mi etmemeli mi

Suriye'de topluca dans etmeli mi etmemeli mi?

Suriye'nin başkenti Şam'ın bir meydanında bu hafta bir dans festivali düzenlenecek olması, farklı siyasi görüşlerden Suriyelilerin farklı tepkilerine neden oldu.

12.10.2016Dünya
Hillary Clinton: Kürtleri silahlandırırım

Hillary Clinton: Kürtleri silahlandırırım

ABD Başkanlığı için yarışan Demokrat Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Donald Trump’ın ikinci televizyon düellosunda tansiyon çok yüksekti. En çarpıcı anlardan biri ise Clinton’ın Ortadoğu politikasına dair, “Kürtleri silahlandırmayı düşünürdüm. Kürtler hem Suriye’de hem Irak’ta bizim en iyi ortaklarımız” sözleri oldu.

10.10.2016Dünya
BBC Türkçe: Esaddan Türkiye ile görüşme iması

BBC Türkçe: Esad'dan 'Türkiye ile görüşme' iması

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İran dergisi Tahran Dış Politika Çalışmaları'na verdiği röportajda 'Türkiye ile görüşülebilir' imasında bulundu.

10.10.2016Dünya
Hillary Clinton ve Donald Trump ikinci raunda çıktı

Hillary Clinton ve Donald Trump ikinci raunda çıktı

ABD'de 8 Kasım'daki başkanlık seçimi öncesi Demokratların adayı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump ikinci kez canlı yayında baş başa tartıştı. Clinton, münazarada moderatörün "ABD başkanı olsanız, Suriye konusunda Obama'dan farklı ne yapardınız?" sorusuna "Kürtleri silahlandırmayı değerlendirirdim" diye yanıt verdi. Program sırasında atılan 17 milyon tweet ile rekor kırıldı. Twitter'da gecenin hakkında en çok konuşulan anı ise Trump'ın, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahaleye hazırlıklı olması gerektiğini söyleyen Mike Pence'in bu görüşüne katılmadığını söylemesi oldu.

10.10.2016Dünya
Çekya mı, Çek Cumhuriyeti mi

Çekya mı, Çek Cumhuriyeti mi?

HÜRRİYET ile birlikte hemen tüm medyada yayınlanan “Çek Cumhuriyeti’nin adının artık resmen Çekya olduğu” haberlerini okumuştum.

10.10.2016OkurTemsilcisi
Rusya, Halep tasarısını veto etti

Rusya, Halep tasarısını veto etti

Suriye'nin Halep kentinde çatışmaların durmasını ve askeri uçakların kent üzerinde uçuşuna son verilmesini içeren BM Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısını Rusya veto etti.

8.10.2016Dünya
Rusya, Halep tasarısını veto etti

Rusya, Halep tasarısını veto etti

Suriye’de Esad rejimiyle muhalifler arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Halep kentinde çatışmaların durmasını ve askeri uçakların kent üzerinde uçuşuna son verilmesini içeren BM Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısını Rusya veto etti.

8.10.2016Dünya
Son dakika haberi: ABDden Rusya ve Esad rejimi için soruşturma talebi

Son dakika haberi: ABD'den Rusya ve Esad rejimi için soruşturma talebi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de sivillerin ve hastanelerin bombalanması nedeniyle Beşar Esad rejimi ve Rusya hakkında savaş suçları soruşturması açılması gerektiğini söyledi.

7.10.2016Dünya
Halep çağrısı

Halep çağrısı

Esad rejimi dün Halep’te 2013’ten beri muhaliflerin elinde olan kritik Bustan el Paşa bölgesinde ilerlerken BM’nin Suriye Temsilcisi Steffan di Mistura’dan dramatik bir çağrı geldi. Böyle giderse Halep’in doğusunun 2.5 ayda tamamen harabeye döneceğini belirten Mistura, Nusra militanlarına kenti terk etmelerini, gerekirse kendisinin bizzat giderek onlara refakat edebileceğini söyledi.

6.10.2016Dünya
Gentiloni: Son 15 günde olanlarla...

Gentiloni: Son 15 günde olanlarla...

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, “Rusya ve Esad rejimine böyle devam edilemeyeceği mesajını vermemiz lazım. Halep’in doğusunda son 15 günde olanlarla devam etme imkanı yok. 300 bin kişinin yaşadığı bir kent tahrip edilerek bir yere varılamaz” dedi.

6.10.2016Dünya
Suriye’deki savaşı, Brüksel’de protesto ettiler

Suriye’deki savaşı, Brüksel’de protesto ettiler

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Suriye rejimi ve Rusya’nın Halep’teki saldırıları protesto edildi.

5.10.2016Dünya
ABDden Rusyaya S-300 tepkisi

ABD'den Rusya'ya 'S-300' tepkisi

ABD yönetimi, Rusya'nın "savunma amaçlı" olduğunu belirterek, Suriye'ye S-300 hava savunma füze sistemi yerleştirmesine tepki gösterdi ve ülkedeki DEAŞ, El Kaide ve El Nusra gibi örgütlerin hava gücünün olmadığına dikkat çekti. ABD yönetimi tepkisini üst üste 3 açıklama yaparak duyurdu.

5.10.2016Dünya
Gladyatör savaşları

Gladyatör savaşları

Halep’te Esad rejimi ile müttefiklerinin siviller ve sağlık tesislerini de hedef alan yoğun saldırıları gerekçesiyle ABD’nin Rusya ile Suriye’de ateşkes görüşmelerini sonlandırmasını taraflar arasında artan gerilim izliyor.

4.10.2016Dünya
DEAŞ, Dabık’ta direniyor

DEAŞ, Dabık’ta direniyor

Mare-Cerablus hattının DEAŞ’tan temizlenmesi için başlayan Fırat Kalkanı’nda hedef Halep kentinin kuzeyindeki El Bab’ın ele geçirilmesi. Ancak El Bab’a gidebilmek için öncelikle alınması gereken Dabık bölgesinde DEAŞ büyük direnç gösteriyor.

3.10.2016Dünya
DAEŞ Musula kimyasal gaz getirdi iddiası

'DAEŞ Musul'a kimyasal gaz getirdi' iddiası

KYB Musul Sorumlusu Surçi, terör örgütü DAEŞ'in Suriye'de Esed rejiminden ele geçirdiği kimyasal gazların bir kısmını Musul kent merkezine getirdiğini iddia etti. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Musul Sorumlusu yaptığı açıklamada "Musul'da 4 bin militanın kaldığını tahmin ediyoruz." diye konuştu.

3.10.2016Dünya
Erdoğan’dan ABD’deki ‘11 Eylül Yasası’na tepki

Erdoğan’dan ABD’deki ‘11 Eylül Yasası’na tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'a ABD'de 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan "Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası"nın değerlendirilmesi için Suudi Arabistan'la hukuki açıdan işbirliği yapacaklarını söyledi.

3.10.2016Dünya
ABD-Rusya ilişkilerinde flaş gelişme

ABD-Rusya ilişkilerinde flaş gelişme

ABD ile Rusya arasında Suriye nedeniyle son dönemde artan gerilimi düşürebilecek diplomatik bir gelişme yaşandı. İki ülkenin dışişleri bakanları dün iki kez telefonda görüşerek, Suriye'deki gelişmeleri ele aldı.

2.10.2016Dünya
Kerry Esada askeri müdahale yapılmasını istemiş

Kerry Esad'a askeri müdahale yapılmasını istemiş

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin basına sızan ses kayıtlarında, Suriye'de Beşar Esad rejimine karşı askeri müdahalede bulunulması konusunda yönetim tarafından yeterince destek görmediğinden şikayet ettiği ortaya çıktı.

2.10.2016Dünya
Ortadoğu’da deprem olur

Ortadoğu’da deprem olur

Halep’te Esad rejimi ve müttefiklerinin yoğun bombardımanı sürerken ABD ile Şam yönetiminin destekçisi Rusya arasındaki söz düellosu şiddetlendi. Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, ABD’nin Şam yönetimine askeri operasyon başlatması halinde bölgede büyük depremi tetikleyeceği uyarısında bulundu.

1.10.2016Dünya
John Kerrynin gizli ses kaydı sızdırıldı

John Kerry'nin gizli ses kaydı sızdırıldı

ABD Dışişleri Bakanı'nın Suriye konusunda yaptığı bir toplantının ses kaydı New York Times'ta yayımlandı.

1.10.2016Dünya
Lavrov: ABD Nusra Cephesini koruyor

Lavrov: ABD Nusra Cephesi'ni koruyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD'nin, önceki ismi Nusra Cephesi olan Şam'ın Fethi Cephesi'ni, gerekli olduğunda Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı yerinden etmek için kullanmak amacıyla korumaya çalıştığını söyledi.

30.9.2016Dünya
Türk yetkiliden flaş Fırat Kalkanı açıklaması

Türk yetkiliden flaş 'Fırat Kalkanı' açıklaması

Üst düzey bir Türk yetkili, Fırat Kalkanı Harekatı’nın 5-6 yıl sürebileceği şeklindeki yorumlara ilişkin, "Bilemiyorum, o kadar sürmesi gerekiyorsa o kadar sürer" ifadelerini kullandı. Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşme sürecinde karşılıklı atanacak büyükelçilerin de eş zamanlı duyurulacağını belirten yetkili, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi'nin kim olacağının 1 hafta ya da 10 gün içinde duyurulabileceğini söyledi.

30.9.2016Dünya
Suriyede iç savaş devam ederse bu durum Rusyayı vuracak

'Suriye'de iç savaş devam ederse bu durum Rusya'yı vuracak'

Suriye'de ateşkesin sürdürülememesinden Moskova'yı sorumlu tutan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, iç savaşın aynı şiddetle devam etmesinin sonunda Rusları vuracağını kaydederek, "Rusya, Suriye'deki adımlarının ciddi sonuçlarını görecek" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de Suriye’de iç savaşın devam etmesi durumunda bazı aşırıcı grupların saldırılarını sınır ötesine taşıyabileceği ve Rusya’nın şehirlerinde dahi saldırıların olabileceği yönünde uyarıda bulunmuştu.

29.9.2016Dünya
Suriyede katliam partisi

Suriye'de katliam partisi!

Suriye’de savaşın en ağır bombardımanına maruz kalan Halep’te son 10 günde 930 sivil hayatını kaybederken, Esed kontrolündeki bölgelerde katliamlar kutlandı. ‘Katliam partisi’nde içki ve müzik eşliğinde saatlerce eğlenen Esed yandaşları, her bomba sonrası sevinç çığlıkları attı. Kutlamaya iş adamları sponsor oldu.

29.9.2016Dünya
Halepten üst üste kötü haberler geliyor

Halep'ten üst üste kötü haberler geliyor

Suriye'deki hava saldırılarında, Halep'in isyancıların kontrolündeki doğu mahallelerinde yaralılara bakabilecek kapasitedeki son iki hastane de kullanılamaz hale geldi. Esad güçleri ya da Rusya'ya ait olduğu tahmin edilen bir savaş uçağının yine Halep'te gerçekleştirdiği bir başka saldırıda ise bir fırının önündeki ekmek kuyruğunda bekleyen altı kişi yaşamını yitirdi. Halep'teki bir diğer bombardıman, altı yaşındaki ikizleri birbirinden ayırdı.

28.9.2016Dünya
Alman basında şok iddia: ABD, El Nusraya füze verdi

Alman basında şok iddia: ABD, El Nusra'ya füze verdi

ABD’nin, eski adı El Nusra olan Fetih el Şam Cephesi'ne başta TOW tanksavar füzeleri olmak üzere çok sayıda silah gönderdiği öne sürüldü.

27.9.2016Dünya
Çavuşoğlu: Türkiyede PKK, Kürt vatandaşlarımızı temsil etmiyor (1)

Çavuşoğlu: Türkiye'de PKK, Kürt vatandaşlarımızı temsil etmiyor (1)

Çavuşoğlu: Türkiye'de PKK, Kürt vatandaşlarımızı temsil etmiyor (1)

27.9.2016Ankara
ABD, Rusyayı Halepte barbarlıkla suçladı

ABD, Rusya'yı Halep'te 'barbarlıkla' suçladı

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Samantha Power, Suriye'nin Halep kentindeki hava saldırıları nedeniyle Rusya'yı "barbarlıkla" suçladı.

26.9.2016Dünya
BMGK acil toplandı

BMGK acil toplandı

BM Güvenlik Konseyi, Halep'te Esad rejimi ve Rusya'nın hava saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi üzerine acil toplandı. Toplantıda ABD, Rusya'ya yüklendi ve Rusya'nın Suriye'de yaptığının terörle mücadele değil 'barbarlık' olduğunu iddia etti.

25.9.2016Dünya
Türkiye, Halepteki saldırıları kınadı

Türkiye, Halep'teki saldırıları kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de rejim ile destekçilerinin Halep ve çevresinde yoğunlaştırdığı sivillere yönelik saldırılarını kınadı.

25.9.2016Dünya
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD, Esad’dan özür diledi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD, Esad’dan özür diledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin, 17 Eylül’de rejim birliklerinin koalisyon uçakları tarafından bombalandığı olay nedeniyle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan özür dilediğini söyledi.

24.9.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Nesini yazacağım ki Musul denilen şeyin

Nesini yazacağım ki Musul denilen şeyin

SORUYORLAR...

19.10.2016Haber Yazıları
Ya 1957de Suriyeye, 58de Musula girmiş olsaydık

Ya 1957'de Suriye'ye, 58'de Musul'a girmiş olsaydık?

BAŞBAKAN Adnan Menderes ve bakanları, Bakanlar Kurulu toplantısına devam ediyordu ki salonun kapısı açıldı.

18.10.2016Haber Yazıları
İşgal anlaşması işte tam budur

İşgal anlaşması işte tam budur

DÜNKÜ yazımın başlığı, “Göstere göstere” idi.

14.10.2016Haber Yazıları
Clinton ateşle oynuyor

Clinton ateşle oynuyor

Eski First Lady, eski Dışişleri Bakanı, ABD’nin yeni başkan adayı…

11.10.2016Haber Yazıları
Çekya mı, Çek Cumhuriyeti mi

Çekya mı, Çek Cumhuriyeti mi?

HÜRRİYET ile birlikte hemen tüm medyada yayınlanan “Çek Cumhuriyeti’nin adının artık resmen Çekya olduğu” haberlerini okumuştum.

9.10.2016Haber Yazıları
Halep-Musul hattında ABD-Rusya gerilimi ve Türkiye

Halep-Musul hattında ABD-Rusya gerilimi ve Türkiye

Rusya ile ara yeni düzeldi.

9.10.2016Haber Yazıları
Şu fotoğrafın bir fincan kahve kadar hatırı yok mu

Şu fotoğrafın bir fincan kahve kadar hatırı yok mu

O günü hatırlıyorum.

6.10.2016Haber Yazıları
Kritik dönem

Kritik dönem

SURİYE ve Irak sorunları yüzünden Türkiye’nin yıllardır maruz kaldığı terör saldırılarını, bu yüzden uğradığı insani ve mali kayıpları anlatmaya gerek yok.

5.10.2016Haber Yazıları
3 ana görüş ayrılığı

3 ana görüş ayrılığı

ÜÇ temel konuda temel görüş ayrılığı var.

1.10.2016Haber Yazıları
Alt akıl

Alt akıl

Yeni bir darbe söylentilerine “kendimizi kaptırmayalım” diye iki yazı yazdım ya...

1.10.2016Haber Yazıları