MENÜ
Arşiv
Etiketler

2010 Ergenekon Haberleri

Ergenekon ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ergenekon haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.951 Ergenekon haberi bulunmuştur.

Ergenekon Haberleri

57 bin tutukluya tahliye heyecanı

57 bin tutukluya tahliye heyecanı

Cezaevlerindeki 57 bin 171 tutuklu bugün yürürlüğe giren ve tutukluluk süresini sınırlayan CMK’nın 102. maddesine gözünü dikti. Azami tutukluluk süresini aşan sanıklar tahliye edilebilecek.

30.12.2010Gündem
Arama izni veren hâkim HSYK seçiminde 57 oy almış

Arama izni veren hâkim HSYK seçiminde 57 oy almış

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü’nün talebi üzerine polise üniversite ve çevresinde 1 yıl süreyle arama izni veren İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimi Cavit Marancı, daha önce verdiği pek çok kararla da geniş kesimlerin tepkisini çekmiş bir isim.

30.12.2010Gündem
Ergenekon ziyareti

Ergenekon ziyareti

GAZETECİLERE Özgürlük Platformu (GÖP) üyeleri önceki gün Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteciler Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Hikmet Çiçek, Deniz Yıldırı ve Ufuk Akkaya’yı ziyaret etti.

28.12.2010Gündem
Suç varsa benim

Suç varsa benim

Bu davaların 1. Ordu’dan çıktığı ile ilgili hiçbir rapor yok. Bu CD’de adı geçen 148 kişi burada sanık.

28.12.2010Gündem
Orgeneral Berkin ‘yargılanma’ dosyası Kemaliyede

Orgeneral Berk'in ‘yargılanma’ dosyası Kemaliye'de

BAŞBAKAN Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi'nin yargılanmasına karar verdiği Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Orgeneral Saldıray Berk’le ilgili dosya Erzincan'ın Kemaliye İlçesi'ne gönderildi. Kemaliye Cumhuriyet Savcılığı dosyayla ilgili iddianameyi Kemaliye Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderecek.

28.12.2010Gündem
Adli Tıp yatağında muayene edecek

Adli Tıp yatağında muayene edecek

Adli Tıp Kurumu’na sevki rapor engeline takılan 2. Ergenekon davasının tutuklu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal, tedavi gördüğü hastanede muayene edilecek.

27.12.2010Gündem
Adli tıp Haberal’a gidecek

Adli tıp Haberal’a gidecek

Prof. Dr. Mehmet Haberal, sağlık problemleri nedeniyle Adlı Tıp Kurumu’na gidemeyince, kurum yetkililerinin kendisini tedavi gördüğü hastanede ziyaret edip nihai sağlık durumuyla ilgili rapor hazırlanmasına karar verildi.

27.12.2010Gündem
KKTC-Ergenekon bağı çıkmadı

KKTC-Ergenekon bağı çıkmadı

KKTC Meclisi’nde geçen yıl Haziran ayında kurulan ‘Ergenekon davası ile KKTC arasındaki bağı araştırma komisyonu’, davayla KKTC arasında herhangi bir bağ bulunmadığı sonucuna vardı.

25.12.2010Gündem
Ergenekon: Adaylığım yönünde talep var

Ergenekon: Adaylığım yönünde talep var

DP Genel Başkan adayları arasında adı geçen Gökberk Ergenekon adaylığı yönünde talep olduğunu söyledi. Ergenekon "Arkadaşlarımızın taleplerine bağlı. Yani benim birçok il, ilçemiz var, onların talebine bağlı. Öyle bir talep var, bakalım o talep ne kadar yoğunlaşıyor, ona bağlı” dedi.

25.12.2010Gündem
Duruşmada slogan davası başladı

Duruşmada slogan davası başladı

Birinci “Ergenekon” davasının 149. duruşmasında İşçi Partili (İP) sanıkların avukatlarının, soruşturma kapsamında tutuklanan sanık avukatlarından Mehmet Cengiz'in gözaltına alınmasını eleştirerek duruşmayı terk etmelerinin ardından slogan atarak mahkemeyi protesto eden çoğunluğu İP üyesi 119 kişinin yargılandığı davada, 90 sanığın kimlik tespiti tamamlandı.

25.12.2010Gündem
Dosya gelmedi dava ertelendi

Dosya gelmedi dava ertelendi

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, İlhan Cihaner’in “Görevi kötüye kullanmak” ve “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçu kapsamındaki yargılanmasına ilişkin davayı, ikinci kez erteledi.

24.12.2010Gündem
Özal ailesinin korkunç bir tantanası var

Özal ailesinin korkunç bir tantanası var

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında, dün sabah Ankara Adalet Sarayı’na giden gazeteci Emin Çölaşan, soruşturmayı yürüten savcı Hüseyin Görüşen’e tanık sıfatıyla, yaklaşık yarım saat ifade verdi.

24.12.2010Gündem
Senetteki imza avukatın eli ürünü

Senetteki imza avukatın eli ürünü

CHP’nin, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yolsuzluk iddiaları yeni bir boyut kazandı. Gazeteport internet sitesinde yayınlanan habere göre, son olarak Kayseri Başsavcılığı’nın açıklamasına konu olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin borçlu gösterildiği 10 milyon liralık sahte senedin tahsil edildiği iddia edildi.

24.12.2010Gündem
Yıldırım şikayetçi olmadı

Yıldırım şikayetçi olmadı

SAHTE çürük raporu hazırladıkları ileri sürülen Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’un da aralarında bulunduğu 17 sanıklı davanın müştekilerinden Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, sanıklardan şikayetçi olmadığını söyledi.

24.12.2010Futbol
Org. Berke Başbakana hakaret davası

Org. Berk'e Başbakan'a hakaret davası

TUNCELİ Ağır Ceza Mahkemesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti’ye hakaret ettiği ididasıyla yargılanmasına karar verdi.

24.12.2010Gündem
Emin Çölaşan tanık sıfatıyla ifade verdi

Emin Çölaşan tanık sıfatıyla ifade verdi

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında, gazeteci Emin Çölaşan, “tanık” sıfatıyla ifade verdi.

24.12.2010Gündem
Cihaner davası 25 Şubata ertelendi

Cihaner davası 25 Şubat'a ertelendi

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in “görevi kötüye kullanmak” ve “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçu kapsamındaki yargılanmasına ilişkin davayı, 25 Şubat 2011 tarihine erteledi.

24.12.2010Gündem
Kayseriden Hamurcu açıklaması

Kayseri'den 'Hamurcu' açıklaması

KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi, halen İstanbul Silivri’de Ergenekon davasından tutuklu, belediyedeki dolandırıcılık davasından 6 yıla hükümlü Hacı Ali Hamurcu’nun Emniyet ve Savcılık’ta verdiği ifadeler arasındaki çelişki ve tutarsızlıklar bulunduğunu bildirdi.

23.12.2010Gündem
KKTCdeki Ergenekon soruşturma raporu açıklandı

KKTC'deki Ergenekon soruşturma raporu açıklandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi'nde, “Türkiye'de Başlayan Ergenekon Soruşturmasının KKTC ile Bağını Ele Almak Maksadıyla Oluşturulan Meclis Araştırma Komitesi”, araştırmasının sonuçlarını içeren raporu tamamladı.

23.12.2010Dünya
Belgesi olan getirsin

Belgesi olan getirsin

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Siyami Başok, yazılı bir açıklama yaptı. Başok, “Soruşturma konusu olan iddialarla ilgili delil olabilecek bilgi ve belgeleri getirin” çağrısında bulundu.

22.12.2010Gündem
Cumhuriyet’e molotof Ergenekon’da

Cumhuriyet’e molotof Ergenekon’da

Cumhuriyet Gazetesi’ne molotofkokteyli atılmasına ilişkin 6’sı tutuklu 8 sanığın yargılandığı davanın, eylemin Ergenekon örgütünün hedefleri doğrultusunda işlendiği belirtilerek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 86 sanıklı birinci Ergenekon davası ile birleştirilmesine karar verildi.

22.12.2010Gündem
Tazminata mahkûm yargıçların davaya bakması skandaldır

Tazminata mahkûm yargıçların davaya bakması skandaldır

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, dün TBMM’de, Ergenekon sanığı Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal’la ilgili basın toplantısı düzenledi.

22.12.2010Gündem
Cumhuriyete molotof, Ergenekonla birleşti

Cumhuriyet'e molotof, Ergenekon'la birleşti

CUMHURİYET Gazetesine molotof kokteyli atılması olayına ilişkin 6'sı tutuklu 7 sanığın yargılandığı dava, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasıyla birleştirildi.

22.12.2010Gündem
ÜNLÜLER BU AÇILIŞTA BULUŞTU

ÜNLÜLER BU AÇILIŞTA BULUŞTU

Futbol dünyasının önemli isimleri çorbacıda buluştu. Açılışa Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın Galatasaray'ın kaptanı Arda Turan'a 'Ulan Arda sen de mi burdasın' demesi damga vurdu.Açılışa Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yöneticilerden Abdullah Kiğılı ve Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu, Galatasaraylı futbolcular Arda Turan ve Sabri Sarıoğlu, Beşiktaş'ın kalecisi Hakan Arıkan, Eskişehirsporlu futbolcu Ümit Karan, sanatçı Gönül Yazar, oyuncu Sinem Kobal, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün yanı sıra siyaset, spor ve iş dünyasının tanınmış isimleri katıldı. Açılış kurdelesini Emre Belözoğlu, Arda Turan, Sabri Sarıoğlu ve Ümit Karan birlikte kestiler.Yıldırım, Arda Turan'ı açılışta görünce espri ile takıldı: Ulan Arda sen de mi burdasın?Esprili kişiliği ile tanınan genç yıldız Arda ise başkan Yıldırım'ı güldürerek, 'Futbolu bıraktık başkanım, açılışlarda geziyoruz' dedi.(Cem TURSUN - Zafer KARAKOÇ-DHA)

21.12.2010Haber
Ulan Arda sen de mi burdasın

Ulan Arda sen de mi burdasın

Futbol dünyasının önemli isimleri çorbacıda buluştu. Açılışa Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın Galatasaray'ın kaptanı Arda Turan'a ''Ulan Arda sen de mi burdasın'' demesi damga vurdu.

21.12.2010Futbol
DHKP-C operasyonunda Ümraniye bombası

DHKP-C operasyonunda Ümraniye bombası

İstanbul’da terör örgütüne yönelik olarak düzenlenen operasyonlarda, ele geçirilen iki adet el bombasından birinin Ümraniye’de 2007 yılında ele geçirilen ve Ergenekon soruşturmasını başlatan el bombaları ile aynı tür ve seriden olduğu iddia edildi.

20.12.2010Gündem
Haberal Adli Tıpa sevk edilemedi

Haberal Adli Tıp'a sevk edilemedi

Mahkeme tarafından Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesi kararlaştırılan ikinci “Ergenekon” davasının tutuklu sanığı eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın sevki yapılamadı.

20.12.2010Gündem
Mehmet Haberal Adli Tıpta

Mehmet Haberal Adli Tıp'ta

Ergenekon davası sanıklarından Başkent Üniversitesi eski rektörü Mehmet Haberal sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Adli Tıp’a getirildi.

20.12.2010Gündem
Hem sosyalist hem Kemalistim

Hem sosyalist hem Kemalistim

Özellikleri kalın, net ve de sert çizgilerle belirginleştirilmiş bir kişilik. Abartılı bir tarzı var Kocasakal’ın kendini anlatırken. Fakat dinledikçe anlıyorsunuz ki, kalkanları hep havada tutmasının nedeni, içinde sakladığı çocuğu korumak. Yoksa kolay değil, bu kadar naif bir insanın dünyanın en kalabalık barolarından birine başkan seçilip, ‘yeni statüko’nun yeni kalelerine karşı kavgaya girişmesi

18.12.2010Hürriyet Arşiv
Aşındırma kampanyası

Aşındırma kampanyası

17.12.2010Gündem
Türk Ordusunun verdiği en büyük mücadele

'Türk Ordusu'nun verdiği en büyük mücadele'

Dış basın, hükümeti devirmeyi istedikleri iddia ediken askerlerin yargılanmaya başladığı 'Balyoz' davasına geniş yer ayırdı. Uluslararası basın organları, davayla ordu-hükümet çatışmasının iyice gözler önüne serildiğini belirtti.

17.12.2010Hürriyet Arşiv
Büyükanıtın sır CDsi deşifre edildi

Büyükanıt'ın sır CD'si deşifre edildi

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile Dolmabahçe’de yaptığı görüşmenin içeriğinin yer aldığı iddia edilen sır CD’den ilaç, doktor, reçete ve kooperatif bilgileri çıktı. 8 klasörün bulunduğu CD’yi inceleyen bilirkişi, Dolmabahçe görüşmesine ilişkin herhangi bir bağlantı bulunamadığını açıkladı.

17.12.2010Gündem

Yazar Sonuçları

15 yıl tutuklu kalmak

15 yıl tutuklu kalmak!

CEZAEVLERİMİZ fazla kalabalık. Ama bu kalabalığın yarıdan fazlası mahkum bile değil; tutuklu olarak yargılanan insanlar.

30.12.2010İsmet BERKAN
Harp Akademisi Balyoz davasına nasıl girdi

Harp Akademisi Balyoz davasına nasıl girdi?

BALYOZ iddianamesini okurken gecikmeli olarak fark ettiğim durumlardan biri, sanıklar arasında 2003 yılında Harp Akademisi’nde görevli komutan, öğretim elemanı ve kurmaylık eğitimi alan öğrencilerden oluşan bir kümenin de bulunmasıydı.

28.12.2010Sedat ERGİN
Türkçeme dokunma

Türkçeme dokunma!

TÜRK Dil Kurumu, sözlüklerden bazı sözcükleri ve deyimleri ayıklamış.

27.12.2010Mehmet Y. YILMAZ
‘Demokratik özerklik doğru değildir’ demek bu kadar mı zor

‘Demokratik özerklik doğru değildir’ demek bu kadar mı zor?

EFENDİM biliyorsunuz Diyarbakır merkezli çalışan bir ‘Demokratik Toplum Kongresi’ var.

27.12.2010İsmet BERKAN
Başbakan’ın gözünde köşe yazarlığı müessesesi

Başbakan’ın gözünde köşe yazarlığı müessesesi

ŞUNU bir kez daha anlamış bulunuyorum:

Başbakan Erdoğan’ın nezdinde “İyi bir köşe yazarı” unvanını hak etmek için...

27.12.2010Ahmet HAKAN
Cezaya dönüşen tutukluluk

Cezaya dönüşen tutukluluk!

TUTUKLU olarak yargılanan Ergenekon Sanıkları’nın bulunduğu Silivri Cezaevi’nde hayat nasıl geçiyor? Dün, Albay Atillâ Uğur’un mektubuyla başladığım yazıya bugün sanıkların cezaevindeki günlük yaşamlarıyla devam ediyorum:

26.12.2010Rahmi TURAN
İslamcılara ne oldu

İslamcılara ne oldu

ESKİDEN...

26.12.2010Ahmet HAKAN
Cezaevinden mektup

Cezaevinden mektup!

ERGENEKON tutukluları, Silivri Cezaevi’nde nasıl yaşıyor? Günler nasıl geçiyor?

25.12.2010Rahmi TURAN
Siren sesiyle uyanmak

Siren sesiyle uyanmak

MALUM soruyu soracağım ve iki taraftan da “Ne alakası var” feryadı yükselecek.

22.12.2010Ertuğrul ÖZKÖK
Harvard’dan bir ses geldi

Harvard’dan bir ses geldi

Önce şu iki ismi tanıyalım:

22.12.2010Ahmet HAKAN
Kürt sorununu çözmek için ateşi yeniden keşfetmeye gerek yok…

Kürt sorununu çözmek için ateşi yeniden keşfetmeye gerek yok…

Prof. Dr.Vamık Volkan’ın geçenlerde Cumhurbaşkanı Gül'e verdiği, Kürt sorunu ile ilgili çözüm içeren raporu okumakta çok yarar var. Volkan, Savaşan Toplumların birarada yaşamalarına yönelik çalışmalar yapan, değerli bir bilim adamıdır. Bu günlerde, sağduyuya en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde bakın neler tavsiye ediyor.

21.12.2010Mehmet Ali BİRAND
Balyoz davasında fişleme dosyaları sorunu

Balyoz davasında fişleme dosyaları sorunu

ÖNCEKİ gün Silivri’de resmen başlayan Balyoz davasında yargılanan 196 sanıktan 52’si, 49’u muvazzaf olmak üzere Jandarma görevlisi. Bu grubun 27’si subay, 25’i ise astsubay sınıfından.

17.12.2010Sedat ERGİN
Ergenekon’un faydaları

Ergenekon’un faydaları

BİR yanıyla elbette adli bir konudan söz ediyoruz; savcı delilleri toplamış, suç olduğuna kanaat getirmiş, davasını açmış.

17.12.2010İsmet BERKAN
Balyoz davası ve ileri demokrasi...

Balyoz davası ve ileri demokrasi...

BALYOZ konusunda aylardır senaryo üzerine senaryo yazan arkadaşlar, hiç 162 kişiyle darbe hazırlığı toplantısı yapıldığını duydular mı?

17.12.2010Tufan TÜRENÇ
Balyoz Davası uzun yıllar sürebilir

Balyoz Davası uzun yıllar sürebilir

MÜBAŞİR isimleri tek tek okurken, kapının önüne yığılmış olan hepsi sivil giyimli sanıklar birbiri ardına orta ölçekte bir spor salonu büyüklüğündeki mahkeme salonundan içeri girmeye başladı.

17.12.2010Sedat ERGİN