MENÜ
Arşiv

Emeklilik

Emeklilik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Emeklilik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 12.165 Emeklilik haberi bulunmuştur.

Emeklilik, kişilerin yasalarca belirlenen uzunca bir süre çalıştıktan sonra çalışma hayatından tamamen çekilmeleri. Bu kimselere emekli veya tekaüt denir. Emekliler, geçmiş hizmetleri nedeniyle, çalışmaksızın, belirli ve düzenli bir gelir almaya hak kazanırlar. Bununla birlikte, gündelik kullanımda, kanuni zorunluluğu doldurmadan iş bırakmış kimseler de zaman zaman emekli olarak adlandırılırlar.

Emeklilik, genellikle kişinin ekonomik durumunun yanı sıra hayattaki rolünde de önemli değişikliklerin meydana gelmesi anlamına gelir.

 

Devamı...

Emeklilik Haberleri

Van Gaal’den emeklilik kararı

Van Gaal’den emeklilik kararı

Hollandalı teknik direktör Louis van Gaal, 26 yıllık kariyerine nokta koyarak takım çalıştırmayı düşünmediğini açıkladı.

17.1.2017Spor
Van Gaalden emeklilik kararı

Van Gaal'den emeklilik kararı

Hollandalı teknik direktör Louis van Gaal, 26 yıllık kariyerine nokta koyarak takım çalıştırmayı düşünmediğini açıkladı.

17.1.2017Futbol
Yeni anayasa değişiklik maddeleri nelerdir İşte, 18 maddelik anayasa değişiklik metni

Yeni anayasa değişiklik maddeleri nelerdir? İşte, 18 maddelik anayasa değişiklik metni

Yeni anayasa değişikliği maddeleri ilk turda tüm maddelerin kabul edilmesiyle birlikte sonlandırıldı. TBMM'de 9 Ocak Pazartesi günü başlatılan yeni anayasa maddeleri görüşmesi, oylamaların gerçekleştirilmesinin ardından ilk turu tamamladı. Peki, yeni anayasa maddeleri neler içeriyor? İşte, yeni anayasa değişikliği maddeleri ve detayları

16.1.2017Gündem
Anayasa değişiklik görüşmelerinin birinci turu tamamlandı

Anayasa değişiklik görüşmelerinin birinci turu tamamlandı

316 AKP milletvekilinin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunulan 18 maddelik anayasa değişiklik teklifinin 1. tur oylamaları tüm maddeler kabul edilerek tamamlandı. İki günlük aranın ardından ikinci tur görüşmelerinin 18 Ocak Çarşamba günü başlaması bekleniyor.

15.1.2017Gündem
Helal sana Melih

Helal sana Melih!

Spor Toto All-Star 2017 organizasyonu kapsamındaki Leaseplan yetenek yarışmasında TOFAŞ'tan Yiğit Arslan ve ING Bank 3 sayı mücadelesinde Fenerbahçeli Melih Mahmutoğlu ilk sırada yer alırken, MetLife smaç organizasyonunda Anadolu Efes'ten Honeycutt birinci oldu. 3 sayı yarışmasının şampiyonu Melih Mahmutoğlu, kazandığı 10 bin lirayı şehit ailelerine bağışladı .

15.1.2017Basketbol
Yatırımcılar bu hafta altınla kazandı

Yatırımcılar bu hafta altınla kazandı

24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 6,57 değer kazandı. Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 5,73 yükseldi. Euro/TL, bu hafta yüzde 5,17 yükseldi.

14.1.2017Ekonomi
Yeni anayasa değişikliği maddeleri nelerdir 18 maddede neler var

Yeni anayasa değişikliği maddeleri nelerdir? 18 maddede neler var?

Anayasa değişikliği için görüşmeler TBMM'de devam ediyor. Milletvekillerinin oylaması ile üzerinde görüşülen 18 madde, 9 Ocak Pazartesi günü meclis gündeminde yer almaya başladı. Birer birer ele alının anayasa değişikliği maddeleri, 18 madde için oylama tamamlandığında derlenecek ve yeni anayasa içerisine dahil edilecek. Peki yeni anayasa değişikliği maddeleri arasında neler yer alıyor? İşte, 13 Ocak Cuma günü itibariyle kabul edilen maddeler

13.1.2017Gündem
Otomatik BES’e 40 bin kişi girdi

Otomatik BES’e 40 bin kişi girdi

45 yaş altı tüm çalışanların bireysel emekliliğe girişine imkân tanıyan otomatik katılım, 1 Ocak’ta başladı. Maaşını peşin alan, ağırlığı kamu ve özel bankalar olmak üzere 40 bine yakın çalışan işverenleri tarafından sisteme dahil edildi.

12.1.2017Ekonomi
ERÜde personele ve öğrencilere ödül töreni düzenlendi

ERÜ'de personele ve öğrencilere ödül töreni düzenlendi

ERÜ'de personele ve öğrencilere ödül töreni düzenlendi

12.1.2017Kayseri
Tropikal havalı kozmopolit: Panama City

Tropikal havalı kozmopolit: Panama City

Haritada incecik bir hat halinde gözüken Orta Amerika ülkelerinde seyahat ederken, doğal güzellikler, el değmemiş ormanlar, aktif yanardağlar çevrelemiş oluyor her yerinizi. Ama olay Panama City'e gelince, bunların yanında bir mühendislik harikası olarak zihinlere kazınmış bulunan Panama Kanalı, gökdelenler ve surların arkasındaki eski şehrin birlikteliklerindeki uyumu Panama'yı diğer ülkelerden başka bir boyuta taşıyor. İşte size Panama City gezi rehberi...

12.1.2017Seyahat
BES hakkında bilinmesi gereken her şey

BES hakkında bilinmesi gereken her şey

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ve Resmi Gazete'de yayımlanan Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı yani Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulaması 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle başladı.

10.1.2017Ekonomi
104lük Efe

104'lük Efe

Aydın’ın Bozdoğan ilçesi, Türkiye’de en uzun yaşayanların bulunduğu Nazilli ilçesine komşu. Yaklaşık 35 bin nüfusu olan ilçede 60 yaşın üstünde toplam 7 bin 592 kişi yaşıyor. Bozdoğan’ın yaşayan hazinelerinden 104 yaşındaki İbrahim Budak’ın lakabı ‘Çizmeli’... 11 yaşında giydiği körüklü efe çizmelerini hiç çıkarmamış...

9.1.2017Gündem
ERÜde emekli olan öğretim üyeleri için tören düzenlendi

ERÜ'de emekli olan öğretim üyeleri için tören düzenlendi

ERÜ'de emekli olan öğretim üyeleri için tören düzenlendi

9.1.2017Kayseri
Bakan Faruk Özlü sanayi üretim endeksini değerlendirdi

Bakan Faruk Özlü sanayi üretim endeksini değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: Geçen yıl Avrupa ve dünya ticaretinden aldığımız pay en yüksek seviyeye çıktı. 2017 yılında bu bölgelere yapacağımız ihracat artacaktır

9.1.2017Ekonomi
Vatandaş 2016da BES kumbarasına 12,8 milyar lira daha attı

Vatandaş 2016'da BES kumbarasına 12,8 milyar lira daha attı

Sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulan BES'te, katılımcıların fon tutarı 53,4 milyar liraya, devlet katkısı fon tutarı 7,4 milyar liraya ulaşırken, geçen yıl toplam fon büyüklüğünde 12 milyar 848 milyon lira artış sağlandı

9.1.2017Ekonomi
Bakan Naci Ağbaldan Milli Piyango ihalesine ilişkin açıklama

Bakan Naci Ağbal'dan Milli Piyango ihalesine ilişkin açıklama

Bakan Ağbal Milli Piyango'nun Varlık Fonu devriyle ilgili açıklama yaparken, at yarışlarına ilişkin lisansın da Varlık Fonu'na devredildiğini ifade etti

9.1.2017Ekonomi
Kuveyt Türk otomatik katılıma girdi

Kuveyt Türk otomatik katılıma girdi

Katılım Emeklilik, 1000’in üzerinde çalışanı olan şirketler için başlayan otomatik katılımın ilk anlaşmasını Kuveyt Türk’le gerçekleştirdi.

8.1.2017Ekonomi
Girişimciye dört koldan destek

Girişimciye dört koldan destek

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de girişimcilerin finansman sorununu çözmek ve gençleri de girişimciliğe teşvik etmek amacıyla devrim niteliğinde destekler vereceklerini belirterek, bu kapsamda 2017'de 2.5-3 milyar liralık yeni finansman kaynağı yaratacaklarını açıkladı.

8.1.2017Ekonomi
Emeklilik yaşı açıklaması - İntibak zammı var mı

Emeklilik yaşı açıklaması - İntibak zammı var mı?

Emeklilik yaşı ve intibak zammıyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'deki durumu değerlendirdi. Konya'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, emeklilik maaşlarını etkileyen intibak zammı konusuna da değindi. Peki, bu yıl intibak zammı var mı? İşte, Müezzinoğlu'nun açıklamalarından kesitler!

8.1.2017Ekonomi
Kırklarelide emeklilik belgelerini elden teslim ediyor

Kırklareli'de emeklilik belgelerini elden teslim ediyor

Kırklareli'de emeklilik belgelerini elden teslim ediyor

7.1.2017Kırklareli
Torba tasarının 1. bölümü kabul edildi

'Torba tasarı'nın 1. bölümü kabul edildi

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın 1. bölümü kabul edildi.

5.1.2017Gündem
Kenan Sofuoğlu: Emeklilik yaşıma geldim

Kenan Sofuoğlu: Emeklilik yaşıma geldim

Dünya Supersport şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, aktif sporculuk yaşamını en geç 3 yıl içinde sonlandırmayı düşündüğünü söyledi.

5.1.2017Spor
Günde 3 bin 100 euro emekli maaşı alacak

Günde 3 bin 100 euro emekli maaşı alacak

Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW) istifa eden CEO’su Martin Winterkorn’un günlük yaklaşık 3 bin 100 euro emekli maaşı alacağı öne sürüldü.

5.1.2017Ekonomi
DİSK: İşçileri, çalışanları zorunlu BESten caymaya çağırıyoruz

DİSK: İşçileri, çalışanları zorunlu BES'ten caymaya çağırıyoruz

DİSK: İşçileri, çalışanları zorunlu BES'ten caymaya çağırıyoruz

4.1.2017İstanbul
Otomatik BES katılım döneminde ne kadar kesinti yapılacak Çıkış hakkı var mı

Otomatik BES katılım döneminde ne kadar kesinti yapılacak? Çıkış hakkı var mı?

Otomatik BES dönemi 1 Ocak 2017 itibariyle başladı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan yönetmelikle, kapsamı belirlenen iş yerlerinde 45 yaşını doldurmamış çalışanların otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil edilmelerine ilişkin esaslar belirleniyor. Peki, BES kesintisi ne kadar olacak? Zorunlu BES'ten çıkış yapılabilecek mi? İşte, zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi'yle yaşanacak değişmeler!

3.1.2017Ekonomi
BES’te MİT kapsam dışı

BES’te MİT kapsam dışı

TASARRUFLARIN artırılması amacıyla kamu ve özel sektörde çalışanların otomatik dahil olacağı Bireysel Emeklilik Sistemine’ne (BES) yönelik yönetmelik Resmi Gazete’de dün yayımlandı.

2.1.2017Ekonomi
Rosberg 50 milyon Euroyu bıraktı

Rosberg 50 milyon Euro'yu bıraktı

Geçen sezon Formula 1'de kariyerinin ilk şampiyonluğuna ulaşan Rosberg, emeklilik kararıyla birlikte 2 yılda kazanacağı 50 milyon Euro'dan da vazgeçmiş oldu

2.1.2017Motor Sporları
Asgari ücretle beraber tüm hesaplar değişti

Asgari ücretle beraber tüm hesaplar değişti!

Asgari ücretteki 104 liralık artışla beraber SGK'ya yapılacak borçlanma tutarları, gelir testi sınırı, işsizlik maaşı, asgari geçim indirimi ödemeleri yeniden belirlendi.

2.1.2017Ekonomi
Yeni dönem 1 Ocakta başlıyor... İşte BES ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Yeni dönem 1 Ocak'ta başlıyor... İşte BES ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) otomatik katılımı dönemi için geri sayım sona erdi. Tasarrufların artırılması amacıyla kamu ve özel sektörde çalışanların işverenleri aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik katılımı öngören süreç için net bilgilere gelmeye başladı. Peki zorunlu BES dönemi ne zaman başlayacak? BES'ten çıkış hakkı var mı? İşte sisteme dair tüm detaylar!..

31.12.2016Ekonomi
Elde kaldı 51 lira

Elde kaldı 51 lira

2017 yılında 104 liralık asgari ücret zammının 53 lirası bireysel emeklilik için kesilecek. Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, “Kalan 51 lirayla asgari ücretli hem hayat pahalılığıyla mücadele edecek, hem de ailesine bakacak” dedi.

30.12.2016Ekonomi
Başbakan Yıldırım, Güngörmüşler Konağını ziyaret etti

Başbakan Yıldırım, Güngörmüşler Konağı'nı ziyaret etti

Başbakan Yıldırım, Güngörmüşler Konağı'nı ziyaret etti

30.12.2016Ankara
Emekli promosyonu ne kadar Nasıl ödenecek Ne zaman ödenecek

Emekli promosyonu ne kadar? Nasıl ödenecek? Ne zaman ödenecek

Emekliye ödenecek promosyonlar belli oldu. Başbakan Binali Yıldırım, açıklamasında aylık 1000 TL altında emekli maaşı alanların 300 TL promosyon ücreti alacağını söyledi. 1000-2000 TL arası emekli maaşı alanlara 375 TL, 2 bin TL üzeri maaş alanlar için ise 450 lira emekli promosyonu ödenecek. hurriyet.com.tr'nin edindiği bilgiye göre promosyon anlaşması ilk etapta emekli maaşı veren 3 kamu bankasıyla yapıldı. Bu durumda 7.5 milyon emekli kapsam içinde yer alırken, maaşını özel bankalardan alan yaklaşık 4 milyon milyon emekli isterse kamu bankalarına dönerek promosyon alabilecek. SGK önümüzdeki hafta aynı koşullarda anlaşma için özel bankalar ve PTT Bank ile de masaya oturacak. Promosyonların ne zaman ödeneceği de belli oldu.

30.12.2016Ekonomi
Otomatik katılım çalışanlara fırsat

Otomatik katılım çalışanlara fırsat

MetLife Genel Müdürü Deniz Yurtseven, otomatik katılımın çalışanlar için özendirici olduğunu belirterek, “Yatırım araçları arasında bu kadar avantaj, teşvik içeren başka enstrüman yok. Kişiler sistemde kalarak bunlardan faydalanmalı” dedi.

29.12.2016Ekonomi
Asgari ücret 1350 liraya inecek

Asgari ücret 1350 liraya inecek

Asgari ücret 1350 liraya inecek

29.12.2016Gaziantep
DİSK: Yeni asgari ücret açlık sınırının altında kaldı

DİSK: Yeni asgari ücret "açlık sınırı"nın altında kaldı

DİSK: Yeni asgari ücret "açlık sınırı"nın altında kaldı

29.12.2016İstanbul
BESte otomotik dönem ne zaman başlayacak BESten çıkış hakkı var mı

BES'te otomotik dönem ne zaman başlayacak? BES'ten çıkış hakkı var mı?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) otomatik katılımı dönemi için geri sayım başladı. Tasarrufların artırılması amacıyla kamu ve özel sektörde çalışanların işverenleri aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik katılımı öngören süreç için net bilgilere gelmeye başladı. Peki, zorunlu BES dönemi ne zaman başlayacak? BES'ten çıkış hakkı var mı? İşte, sisteme dair tüm detaylar!..

29.12.2016Ekonomi
Onaran,Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı

Onaran,Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı

GARANTİ Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran, Garanti Bankası Küçük ve Orta Boy İşletme Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

25.12.2016Ekonomi
Bu hafta borsa ve altın kaybettirdi, döviz kazandırdı

Bu hafta borsa ve altın kaybettirdi, döviz kazandırdı

Haftalık bazda Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 0,80 değer kaybetti, dolar yüzde 0,26 değer kazandı. BIST 100 endeksi, hafta içinde en yüksek 78.203,47, en düşük ise 76.883,74 puanı gördükten sonra haftayı, önceki hafta kapanışına göre yüzde 0,80'lik azalışla 76.972,15 puandan tamamladı.

24.12.2016Ekonomi
ikramiye farkı en az 100 TL

ikramiye farkı en az 100 TL

30 yıldan çok çalışması olan memur emeklilerine yapılacak ek ödemelerin “60 kuruşlardan” başlayacak olması, TBMM’yi harekete geçirdi. Yapılan düzenlemeye göre, memur emeklilerine yapılacak ek ödemenin tabanı 100 TL olacak.

22.12.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hem BES’i olup hem de otomatik katılıma gireceklere tavsiyeler

Hem BES’i olup hem de otomatik katılıma gireceklere tavsiyeler

ÇALIŞANLARIN bireysel emeklilik sistemine girmesine imkan tanıyan otomatik katılım ile ilgili her gün okuyuculardan onlarca soru geliyor. Merak edilenlerin büyük bir çoğunluğuna bugüne kadarki yazılarımda değindim, önümüzdeki günlerde de değinmeye devam edeceğim.

12.1.2017Haber Yazıları
Bir gecede sigorta fakiri olduk

Bir gecede sigorta fakiri olduk

TÜİK’in, ulusal hesaplarda yaptığı revizyonla kişi başına düşen milli gelir 2 bin dolar artarken, sigorta pazarı yüzde 1.5 daraldı. Kişilerin gelirlerinden sigortaya ayırdıkları pay da yüzde 25 azaldı. Revizyonla bir gecede sigorta fakiri haline geldik.

8.1.2017Haber Yazıları
İade-i itibara yanıt yok

İade-i itibara yanıt yok

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, 2009-2016 yılları arasında askeri okullardan toplam 5 bin 792 kişinin ayrıldığını veya ilişiğinin kesildiğini bildirdi.

3.1.2017Haber Yazıları
TÜSİAD’a başkan aranıyor

TÜSİAD’a başkan aranıyor

İş dünyasının önemli örgütlerinden TÜSİAD’da seçimler yaklaşıyor. 600 üyeli derneğin genel kurulu 12 Ocak’ta toplanıyor. Genel kurula bu kadar az kalmışken TÜSİAD’ın başkanı kim olacak sorusu hâlâ yanıt bulmuş değil.

1.1.2017Haber Yazıları
TÜSİAD’a başkan aranıyor

TÜSİAD’a başkan aranıyor

İş dünyasının önemli örgütlerinden TÜSİAD’da seçimler yaklaşıyor. 600 üyeli derneğin genel kurulu 12 Ocak’ta toplanıyor. Genel kurula bu kadar az kalmışken TÜSİAD’ın başkanı kim olacak sorusu hâlâ yanıt bulmuş değil. 

31.12.2016Haber Yazıları
Asgari ücret üzerine bir analiz

Asgari ücret üzerine bir analiz

2017 yılı asgari ücret rakamı belirlendi; brüt, 1777,50 lira, net 1404 lira.

30.12.2016Noyan Doğan
Yönetmelikte gözden kaçan önemli detay

Yönetmelikte gözden kaçan önemli detay

1 Ocak’ta başlayacak olan, 45 yaş altı tüm çalışanları ilgilendiren bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım ile ilgili tahmin ediyorum bahsetmediğimiz konu kalmadı.

29.12.2016Haber Yazıları
2.5 milyon kişi kararsız

2.5 milyon kişi kararsız

Bugün bireysel emekliliği olan 2.5 milyon kişi, 1 Ocak 2017’den itibaren otomatik katılım ile ikinci kez sisteme girecek.

24.12.2016Haber Yazıları
Emeklilik yaşı 56

Emeklilik yaşı 56

Otomatik katılımdan istediğiniz zaman, birikimlerinizi getirisi ile birlikte alıp, ayrılabilirsiniz. Ancak erken ayrılmalarda devletin sizin adınıza yatırdığı katkıyı hak etmeniz belli sürelere bağlı. İlk 3 yıl devlet katkısına el süremiyorsunuz. Tamamını hak etmenizin tek yolu 56 yaşında emekli olmak.

23.12.2016Haber Yazıları
İlk yıl getiriniz garanti

İlk yıl getiriniz garanti

Sisteme ilk girişte, çalışanların birikimleri, başlangıç fonu adı altında kurulan emeklilik fonunda değerlendirilecek. Fonun faizli ve faizsiz seçeneği olacak. İlk yılın sonunda standart fona geçilecek. Risk almak isteyenlere ise farklı alternatifler sunulacak. Başlangıç ve standart fonlarda yatırım yapılacak enstrümanlar içinde ağırlığı ise faiz oluşturuyor.

22.12.2016Haber Yazıları
Kırık kalpli adamlar kulübü: Başakşehir

Kırık kalpli adamlar kulübü: Başakşehir

MEDiPOL Başakşehir, ‘üç büyükler’ tarafından ciddiye alınacağı günü bekliyor!

22.12.2016Spor Yazıları