MENÜ
Arşiv

2005 Doğan Hızlan Haberleri

Doğan Hızlan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doğan Hızlan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 457 Doğan Hızlan haberi bulunmuştur.

Doğan Hızlan Haberleri

Bir ışık daha yaktı

Bir ışık daha yaktı

Eğitime Yüzde Yüz Destek projesi kapsamında Aydın Doğan Vakfı tarafından yeniden inşa ettirilen Aydın Doğan İlköğretim Okulu dün törenle açıldı. Törende konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Balıbey ‘Aydın Doğan, Konfüçyüs’ün sözünde olduğu gibi, karanlıktan şikayet etmemiş, bir kandil yakmış ve karanlığı aydınlatan bir ayna olmuştur’ dedi.

29.12.2005Gündem
Nâzımin 106ncı yaşı için

Nâzım'in 106'ncı yaşı için

Yeni yılın ilk “Ustalara Saygı” etkinliği, 106. doğumgünü kutlanan Nâzım Hikmet için yapılıyor... Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu tarafından düzenlenen gece, Akatlar Kültür Merkezi’nde, 2 Ocak saat 19:00da gerçekleşiyor. İstanbul Gölge Oyuncuları’nın “Sevdalı Bulut” u ile başlayacak olan gecenin sürprizi ise Nazım Hikmet'in son eşi Vera'nın kızı. Anyuta Stepanova.

29.12.2005Hürriyet Arşiv
Avare

Avare

25.12.2005Hürriyet Arşiv
Avare

Avare

18.12.2005Hürriyet Arşiv
Dünyanın dilinde

Dünyanın dilinde

Çin’den Avustralya’ya, Japonya’dan Amerika’ya dünya, Orhan Pamuk davasını konuşuyor. Hemen hemen tüm haberlerde aynı noktaya değiniliyor: ‘Protestocular yumurtalarla saldırdı. Türkiye ifade özgürlüğü sınavını geçemedi. AB’yle ilişkiler davanın sonucuna bağlı.’

17.12.2005Gündem
AP Heyeti, Orhan Pamuk ve bazı yazarlarla buluştu

AP Heyeti, Orhan Pamuk ve bazı yazarlarla buluştu

Avrupa Parlamentosu (AP) Heyeti, yazar Orhan Pamuk ve bazı köşe yazarlarıyla yemekte bir araya geldi.

16.12.2005Hürriyet Arşiv
Hızlan ve Güler Picasso’yu anlattı

Hızlan ve Güler Picasso’yu anlattı

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden ‘Picasso İstanbul’da’ sergisi kapsamında düzenlenen ‘İki Üstad Bir Sohbet’ başlıklı söyleşide, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ile fotoğrafçı Ara Güler, dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’yu anlattılar.

15.12.2005Gündem
Ustalar Picassoyu konuşuyor

Ustalar Picasso'yu konuşuyor

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) devam eden Picasso İstanbul’da sergisi kapsamında düzenlenecek “İki Üstad Bir Sohbet” başlıklı söyleşide, Gazeteci Doğan Hızlan ile Fotoğrafçı Ara Güler bir araya gelecek. 14 Aralık saat 19:00’da yapılacak söyleşide, Ara Güler'in, Vallauris'deki şatosunda Pablo Picasso ile geçirdiği 4 gün, dia gösterisi eşliğinde konuşulacak.

13.12.2005Hürriyet Arşiv
Avare

Avare

11.12.2005Hürriyet Arşiv
Medyadan Muhtelif alıntılar

Medyadan Muhtelif alıntılar

5.12.2005Hürriyet Arşiv
Avare

Avare

4.12.2005Hürriyet Arşiv
13 yıl sustuktan sonra, söyleyeceklerimi 600 sayfalık kitaba sığdırmışım çok mu

13 yıl sustuktan sonra, söyleyeceklerimi 600 sayfalık kitaba sığdırmışım çok mu?

Elimde tuttuğum kitap, insanın niyetine göre cinayet aleti ya da savunma silahı olarak kullanılabilir: 600 sayfa. Tuğladan daha ağır. Bir kitap, cüssesiyle bu kadar korkutucu olabilir. Ama elinize alıp okumaya başladığınızda, bir o kadar da şaşırtıcı. Çünkü kardeşim, o tuğlayı bir güzel yalayıp yutuyorsunuz. Tıkır tıkır akıyor. Belki de Hasan Cemal’in bugüne kadar yazdığı kitapların en akıcısı. Konu da bir hayli heyecanlı.

3.12.2005Hürriyet Arşiv
Ertugrul Ozkok:What does Picasso-Istanbul mean for Turkey

Ertugrul Ozkok:What does Picasso-Istanbul mean for Turkey?

A while back, the Prime Minister said "I'm marketing Turkey." Yesterday morning, my wife and I, along with Hurriyet columnist Dogan Hizlan, went to see the Picasso exhibit at the Sabanci Museum.

30.11.2005Hürriyet Arşiv
İzmir dostları buluştu

İzmir dostları buluştu

‘İstanbul’da yaşayan İzmirliler ve İzmir dostları’ ile bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in, 5 yılda bir düzenlenen ‘EXPO’ fuarına 2015 yılı için aday olduğunu hatırlatarak, hazırlıklara başladıklarını söyledi.

29.11.2005Kelebek
Avare

Avare

DOĞAN HIZLAN ÖNERİYOR

27.11.2005Hürriyet Arşiv
Avare

Avare

20.11.2005Hürriyet Arşiv
Karikatür Oscarı Almanya’ya

Karikatür Oscarı Almanya’ya

Karikatür Oscarları olarak adlandırılan ‘22. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın ödül töreni, önceki akşam Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Birinciliği kazanan Alman karikatürist Friederike Gross’a 8 bin dolarlık para ödülü ve plaketini, Devlet Bakanı Prof. Dr. Beşir Atalay ve Aydın Doğan Vakfı Başkan Vekili, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan’ın eşi Sema Doğan birlikte verdi.

18.11.2005Hürriyet Arşiv
Avare

Avare

DOĞAN HIZLAN ÖNERİYOR

13.11.2005Hürriyet Arşiv
Cem Yılmaz’dan gelen gizli zarf

Cem Yılmaz’dan gelen gizli zarf

Geçen pazartesi Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan Burhan Felek Ödülleri töreni, Cem Yılmaz’ın gizli tuttuğu bir olayı ortaya çıkardı.Babıali döneminin ünlü karikatürcüsü Cafer Zorlu bundan bir süre önce Cem Yılmaz’ı seyretmeye gitti. Kendisi de Leman dergisinde çizerlik yapmış olan Cem Yılmaz, yaşlı karikatürcüye büyük ilgi gösterdi.Bu görüşmeden bir hafta sonra Cem Yılmaz Cafer Zorlu’yu arayarak, ‘Abi evde misiniz? Sizi ziyarete gelmek istiyorum’ diye sordu. Zorlu evde olduğunu söyleyince, ‘Peki bir saat içinde oradayım’ dedi.Bir saat kadar sonra Zorlu’nun kapısı çalındı. Ancak kapıda tanımadığı biri vardı. Gelen kişi ‘Cem Bey’in son dakikada bir işi çıktı. Gelemediği için özür diliyor’ dedikten sonra, elindeki zarfı uzattı. Bakın zarfın içinde ne vardı.

10.11.2005Kelebek
Avare

Avare

30.10.2005Hürriyet Arşiv
Ustalara büyük ödül

Ustalara büyük ödül

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri'ne Halil İnalcık, Ferruh Başağa, Oktay Akbal, Ara Güler, Sevda-Cenap And Vakfı değer görüldü.

27.10.2005Hürriyet Arşiv
Melih Cevdete saygı

Melih Cevdet'e saygı

Edebiyat, sanat, kültür dünyamızda iz bırakan "ustalar" Beşiktaş Belediyesi'nin Akatlar Kültür Merkezi'nde anılacak. Ustaların çalıştıkları alanlara damga vuran çeşitli yönleri ile izleyici ile buluşacağı gecelerin ilki, 31 Ekim'de gerçekleştirilecek. İlk usta Melih Cevdet Anday.

26.10.2005Hürriyet Arşiv
Avare

Avare

16.10.2005Hürriyet Arşiv
Yazarken ağladım

Yazarken ağladım

Fiyatına rağmen (747 sayfa, 22 YTL) satış rekorlarını alt üst eden ‘Şu Çılgın Türkler’ kitabının yazarı Turgut Özakman Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Bundan sonra Çanakkale Savaşı’nı anlatan bir kitap düşündüğünü belirten Özakman, ‘Şu Çılgın Türkler’i yazarken çoğu yerde ağladığını söyledi.

11.10.2005Gündem
Elde var hüzün

Elde var hüzün

Türk edebiyatından bir çınar devrildi. Üçüncü Şahsın Şiiri, Elde Var Hüzün, Yağmur Kaçağı gibi unutulmaz eserlere imza atan şair ve yazar Attila İlhan hayata veda etti.

11.10.2005Hürriyet Arşiv
Elde var hüzün

Elde var hüzün

Türk edebiyatından bir çınar devrildi. Üçüncü Şahsın Şiiri, Elde Var Hüzün, Yağmur Kaçağı gibi unutulmaz eserlere imza atan şair ve yazar Attila İlhan hayata veda etti. Gece saatlerinde evinde hayatını kaybeden Atilla İlhan'ın yarın İstanbul'da toprağa verilmesi planlanıyor.

11.10.2005Hürriyet Arşiv
Haldun Taner Ödülü Duman’ın

Haldun Taner Ödülü Duman’ın

2004 Milliyet Haldun Taner Öykü Ödülü, ‘Keder Atlısı’ adlı kitabıyla Faruk Duman’na verildi. Doğan Hızlan’ın başkanlığını yaptığı seçiciler kurulunda Milliyet Sanat ve Radikal Ekler Yönetmeni Tuğrul Eryılmaz, eleştirmen Füsun Akatlı, yazarlar Ferit Edgü, Selim İleri ve Ahmet Oktay, emekli öğretim üyeleri Prof. Dr. Şara Sayın ve Prof. Dr. Tahsin Yücel ile Haldun Taner’in eşi Demet Taner yer aldı.

10.10.2005Hürriyet Arşiv
Avare

Avare

DOĞAN HIZLAN ÖNERİYOR

9.10.2005Hürriyet Arşiv
TÜYAP Kitap Fuarı’na 7 dilde ‘hoş geldiniz’

TÜYAP Kitap Fuarı’na 7 dilde ‘hoş geldiniz’

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından bu yıl ‘Avrupa’daki Türkiye, Türkiye’deki Avrupa’ temasıyla Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 24. İstanbul Kitap Fuarı dün açıldı.

8.10.2005Hürriyet Arşiv

Yazar Sonuçları

Báki kalan kulisten sadálar

Báki kalan kulisten sadálar

TÜRK musikisinin önemli bestecilerini, icracılarını, onların müzik dünyasındaki değerlerini, sahneden kulise, kulislerden evlerine taşan özel yaşamlarını öğrenmek isterseniz, Sermet Sami Uysal’ın Báki Kalan Bu Kubbede... kitabını okuyun.

30.12.2005Doğan HIZLAN
Hürriyet’çiler Park Orman da eğlendi

Hürriyet’çiler Park Orman da eğlendi

Hürriyet Medya Towers çalışanları, önceki akşam Park Orman’da düzenlen "Yeni Yıl Partisi"nde biraraya gelerek eğlendi.

29.12.2005Cenker TEZEL
Komplo teorileri: Paranoya mı, gerçek mi

Komplo teorileri: Paranoya mı, gerçek mi?

Günümüzün en etkileyici, zihinleri bulandıran, çabuk inananları sanal çözümlerin tuzağına düşüren komplo teorileri üzerine Antoine Vitkine’in Yeni Şarlatanlar’ını okuduktan sonra, komplo teorilerinin yaratıcılarını birkaç sınıfa ayırmak gereğini duydum.

23.12.2005Doğan HIZLAN
Eyüp’te sadece evliyalar değil aileler de var

Eyüp’te sadece evliyalar değil aileler de var

Şener Türkmenoğlu’nun hazırladığı Eyüp kitabının yöntem ve anlayış olarak oluşumunu doğrusu benimsedim.

16.12.2005Doğan HIZLAN
Orhan Kemal’in muhalif babası

Orhan Kemal’in muhalif babası

Türk edebiyatının Aydınlık Gerçekçi, büyük yazarı Orhan Kemal’in kitaplarında yer alan, ömrünün bir bölümünü sürgünde geçirip sonra afla Türkiye’ye dönen babası Abdülkadir Kemali Öğütçü’nün anıları nihayet yayınlandı.

9.12.2005Doğan HIZLAN
Süleymaniye yollarına düşmek gerek

Süleymaniye yollarına düşmek gerek

SÜLEYMANİYE’deki yazma eserler internet ortamına aktarıldı (Hürriyet, 6 Aralık 2005) başlıklı yazımla ilgili aldığım e-postaları aşağıda okuyacaksınız.

7.12.2005Doğan HIZLAN
Ben kim miyim

Ben kim miyim?

TAM da ben Hakkári-Şemdinli-Yüksekova hattında ‘ölümcül bir kimliğin peşine düşmüş’ debelenirken...

6.12.2005Ahmet HAKAN
Bu günü Tanrı yaratmadı

Bu günü Tanrı yaratmadı

Bütün savaş hikáyelerinin satırlarında ya da mısralarında sadece kan damlası yoktur. Zulüm, öldürmeler, kıyımlar arasında, acımasızlık haritasında sevecenliğin küçücük adaları da vardır. Genellikle de romanlar bunun üzerine yazılır.

3.12.2005Doğan HIZLAN
Kimliklerden biri tehditle karşılaşırsa tüm kimlik onu korumak için serferber oluyor

Kimliklerden biri tehditle karşılaşırsa tüm kimlik onu korumak için serferber oluyor

Lübnan asıllı Amin Maalouf’u yıllar önce Semerkant kitabıyla tanıyorum. Kitap beni öyle sarıyor ki, o kitabı pek çok arkadaşıma öneriyorum ya da armağan ediyorum.

3.12.2005Yalçın DOĞAN
Bu sergi dışarda da pazarlanmalı

Bu sergi dışarda da pazarlanmalı

BAŞBAKAN ‘Ben Türkiye’yi pazarlıyorum’ diyordu. Dün sabah eşim, ben ve Doğan Hızlan birlikte Sabancı Müzesi’ndeki Picasso sergisine gittik.

29.11.2005Ertuğrul ÖZKÖK
B Planı ile yaşamak

B Planı ile yaşamak

Tuna Kiremitçi’nin A.Ş.K. Neyin Kısaltması?’ndaki denemeleri okurken, bir yazarın itiraf güncesi, denemedir, yargısına vardım.

25.11.2005Doğan HIZLAN
Apartman katındaki tek kişilik ayin

Apartman katındaki tek kişilik ayin

POSTAYLA gelen sarı zarf önüme konduğunda, tesadüf ben de Doğan Hızlan’ın anlattığı o olayı düşünüyordum.

19.11.2005Ertuğrul ÖZKÖK
Otuz dört yılda hazırlanan sözlük

Otuz dört yılda hazırlanan sözlük

Otuzdört yıl önce yapılmasına karar verilen Asırlar boyu tárihi seyri içinde Misalli Büyük Türkçe Sözlük (Kubbealtı Lugatı) tamamlandı. Sözlüğün baskısında ve tanıtımında Vehbi Koç Vakfı’nın da yardımları oldu.

18.11.2005Doğan HIZLAN
Sartre’a mutsuz doğum günü

Sartre’a mutsuz doğum günü

-Sartre’ın büyük çevirmeni, felsefeci, yazar dostum Seláhattin Hiláv’ın anısına-

11.11.2005Doğan HIZLAN
Tutunamayanların En Uzun Gece’si

Tutunamayanların En Uzun Gece’si

Ahmet Altan’ın yeni kitabı En Uzun Gece, çalkantılı, tutkulu, saplantılı bir aşkın romanı.

4.11.2005Doğan HIZLAN
Çankaya ödülleri

Çankaya ödülleri

CUMHURBAŞKANI AHMET NECDET SEZER, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülleri’ni alacak kişileri belirledi.

31.10.2005Doğan HIZLAN
10 kısım tekmili birden dünya tarihi

10 kısım tekmili birden dünya tarihi

1900’den başlayıp 1999’a yani 2000’e bir kalaya kadar dünya tarihinin en önemli olaylarını, kişilerini öğrenmek istiyorsanız, en çarpıcı resimaltlarıyla, en çarpıcı fotoğraflarla hazırlanmış Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi dizisini okumalısınız.

28.10.2005Doğan HIZLAN
Google gibi bir cumhuriyet tarihi

Google gibi bir cumhuriyet tarihi

Turgut Özakman’ın ‘Şu Çılgın Türkler’ romanının çok satışından sonra cumhuriyet tarihine, Kurtuluş Savaşı’na dair eserler aranır oldu. Okurlar, tarihin ayrıntılarını öğrenmek için başvuru kitapları aramaya başladılar.

21.10.2005Doğan HIZLAN
Cağaloğlu öksüz kaldı

Cağaloğlu öksüz kaldı

‘PEMBE Konak’ diye bilinen bina ‘İttihat ve Terakki’nin merkezinin yeriymiş Osmanlı’nın sonlarında...

15.10.2005Yalçın BAYER
Fuarın ödüllü kitapları

Fuarın ödüllü kitapları

TÜYAP Kitap Fuarı’nda edebiyat ödüllerinin bir bölümü verildi, bir bölümü de verilecek.Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü her yıl ayrı bir türe veriliyor. Bu yılki ödül öyküye ayrılmıştı. Ödülü, Kış Leylekleri kitabıyla Günhan Kuşkanat aldı.

14.10.2005Doğan HIZLAN