MENÜ
Arşiv

2010 Devamsızlık Haberleri

Devamsızlık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Devamsızlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 45 Devamsızlık haberi bulunmuştur.

Devamsızlık Haberleri

Organ ticaretinin adı var kanıtı yok

Organ ticaretinin adı var kanıtı yok

Meclis Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı taslak rapora göre Türkiye’de organ ticareti nedeniyle çocuk kaçırıldığı söyleniyor ancak buna ilişkin kanıt yok. Raporda bir çocuğun daha önce kaybolma öyküsü varsa, tekrar kayıp riski arttığı belirtiliyor.

23.12.2010Ankara
İşte Kayıp Çocuklar Komisyonu raporu

İşte Kayıp Çocuklar Komisyonu raporu

“Kayıp Çocuklar Başta Olmak Üzere Çocukların Mağdur Olduğu Sorunların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi” amacıyla oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonunca hazırlanan taslak rapora göre, Türkiye'de organ ticareti nedeniyle çocuk kaçırıldığı söyleniyor ancak buna ilişkin kanıt yok.

21.12.2010Gündem
Gençleri bekleyen gizli tehlike

Gençleri bekleyen gizli tehlike

Tedavi edilmemiş gizli depresyonlar genç bireyin ailevi, sosyal ve eğitim yaşantısında ciddi sorunlara yol açabilir.

21.12.2010Hürriyet Arşiv
Kanayan çocuk da koşabilecek

Kanayan çocuk da koşabilecek

Eklem içi kanamaların yol açtığı el ve ayaklarındaki şekil bozuklukları nedeniyle eve kapanmak zorunda kalan hemofili hastaları artık daha aktif bir yaşam sürebilecek.

17.12.2010Hürriyet Arşiv
Hukuka tehdit var

Hukuka tehdit var

Konu yargıda. Bu süreçte taraf olmayacağız. Hukukun gereği yerine getirilirken, dava açan birini tehdit eden açıklamalarda bulunursanız -ki Başbakan’ın yaptığı bu- hukuk devleti olmaktan çıkarsınız. Tehdidin olduğu yerde hukuk olmaz. ‘Süreç artık yargıdadır’ deyip konuyu kapatmıyor.

28.11.2010Gündem
Başörtülü vekil olabilir

Başörtülü vekil olabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, devamsız vekillerin 12 Haziran seçimindeki aday listelerinde yer almayacağı işaretini verdi, “Bize bu acıyı çektirenlerle yola devam edemeyiz” dedi. Erdoğan 25-30 yaş arası birkaç genci de Meclis’e sokmayı hedeflediklerini belirtti.

26.11.2010Gündem
Tuğçe bulundu

Tuğçe bulundu

SİBEL Alaş’ın dört gün önce kaybolan kızı Tuğçe, dün bulundu.

14.11.2010Hürriyet Arşiv
Diyabetli sayısında ürküten artış

Diyabetli sayısında ürküten artış

Dünya Diyabet Atlası'nın verilerine göre, 2030 yılında dünyadaki diyabet hastalarının sayısının 438 milyona ulaşması bekleniyor.

14.11.2010Hürriyet Arşiv
Uçan melekler

Uçan melekler

Yurtdışında, dans kültürünü anlatıp başarı kazanan müzikal dans filmlerine bir örnek de Türkiye’den çıktı. Hip-hop ve rap kültürünün bir parçası olan break dansın anlatıldığı gençlik filmi ‘Uçan Melekler’te (Flying Angels) gerçek dansçılar oynadı.

12.11.2010Hürriyet Arşiv
Okullarda rapor derdi kalkıyor

Okullarda rapor derdi kalkıyor

18’nci Milli Eğitim Şurası’nda kadın yöneticiler için norm kadro verilmesi ve okullara kadın müdür yardımcısı zorunluluğu getirildi. Şurada, lise son sınıf öğrencilerinin, üniversite sınavlarına son bir veya iki hafta kala rapor alıp okula gelmeme sorununu önlemek içinde öğrencilere, ailelerinin izni dahilinde devamsızlık hakkı verilmesi yönünde karar alındı.

12.11.2010Gündem
Sartan Ailesinin yürek burkan dramı

Sartan Ailesi'nin yürek burkan dramı

MUĞLA'nın Kavaklıdere İlçesi'nde, eşi tarafından terkedilince 3, 8 ve 10 yaşındaki 3 çocuğuyla birlikte ortada kalan 42 yaşındaki İsa Sartan'ın durumu yürekleri parçalıyor.

7.11.2010Gündem
Alpay: Ankara’dan asla vazgeçmem

Alpay: Ankara’dan asla vazgeçmem

Buğulu sesiyle müzik listelerini alt üst eden, albümleri milyonlar satmasına rağmen, heyecanı yüzünden iki yıl sahnelerden uzak kalan 70’li yılların efsane ismi Alpay, yaşadığı hiçbir şeyden pişman olmadığını söylüyor. Son derece haylaz bir çocukluk geçirdiğini belirten Alpay, şimdilerde en çok o yılların özlemini çekiyor.

1.11.2010Ankara
Türbanlılara af düzenlemesi

Türbanlılara af düzenlemesi

Türbanlı öğrencilere derslere ve sınavlara giriş serbestisi tanıyan YÖK, şimdi de türbanlı oldukları için üniversiteyle ilişiği kesilenlerin okullarına dönüşlerine kapı açmak için yeni bir af düzenlemesine hazırlanıyor.

27.10.2010Gündem
26 öğrenciye kampüs yasağı

26 öğrenciye kampüs yasağı

Yıldız Teknik Üniversitesi, geçen hafta türban karşıtı eylem yapan 26 öğrencinin kampüse girişlerini, açılan soruşturma bitene kadar yasakladı. Yasak kararı yazılı olarak kendilerine bildirilen öğrencilerden Özgür Keskin, “Devam zorunluluğu olan dersimden kalırsam hesabını kim verecek. Soruşturma olsa bile henüz ceza almadığıma göre kampüse alınmamamın bir hukuki dayanağı yok. Ayrıca soruşturma kapsamında benim de savunma yapmam gerekmiyor mu?” dedi.

25.10.2010Gündem
Yıldız Teknik’te 26 öğrenciye okul yasağı

Yıldız Teknik’te 26 öğrenciye okul yasağı

YILDIZ Teknik Üniversitesi’nde türban karşıtı afişlerin indirilmesi nedeniyle geçen hafta yaşanan gerginlikle ilgili rektörlük tarafından açılan soruşturma kapsamında, 26 öğrencinin soruşturma bitene kadar kampüse girmeleri yasaklandı.

25.10.2010Gündem
Şampiyonlar Kocaeliden çıkar

Şampiyonlar Kocaeli'den çıkar

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda (BESYO) 13 branşta öğrenim gören yaklaşık 250 milli sporcudan bazılarının uluslararası, bazılarının da ulusal müsabakalarda derecesi bulunuyor.

24.10.2010Spor
O gizlese de siz anlayacaksınız

O gizlese de siz anlayacaksınız

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “şiddet” konusunda veliler için rehber hazırladı. Rehberde, çocukların okulda şiddet görüp görmediğinin nasıl anlaşılacağı, hangi özelliklere sahip çocukların daha çok şiddet görebileceği, çocuğun şiddet gördüğü anlaşıldığında neler yapılabileceği konusunda öneri ve uyarılarda bulunuluyor.

21.10.2010Gündem
T.Y. babasıyla savcılığa başvurdu

T.Y. babasıyla savcılığa başvurdu

ADANA’da türbanlı olarak derse girmesine izin verilmeyen ilköğretim okulu öğrencisi 13 yaşındaki T.Y.’nin babası Hüseyin T., Okul Müdürü H.İ.’nin, eğitim-öğretim hakkını engellediği ve evrakta sahtecilik yaptığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

20.10.2010Gündem
Universiadea katılacak sporcular endişeli

Universiade'a katılacak sporcular endişeli

Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Kılavuz, Erzurum 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda (Universiade Erzurum 2011) yer alacak milli takım sporcularının, okudukları üniversitelerle ilgili olarak sıkıntılar yaşadığını söyledi.

19.10.2010Spor
Milli Eğitim Bakanlığı: Boykotun etkisi az

Milli Eğitim Bakanlığı: Boykot'un etkisi az

Milli Eğitim Bakanlığı, “okul boykotunun” genel etkisinin görülmeyecek kadar az ve il ve ilçelerin durumuna göre yüzde 1 ila 2 civarında olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

20.9.2010Gündem
Beslenme şekli öğrenmeye engel

Beslenme şekli öğrenmeye engel

Sağlık Bakanlığı, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğunun belirlendiği uyarısında bulundu. Çocukluk döneminde mutlaka dört besin grubundan yeterli miktarda tüketilmesi gerektiği belirtildi.

17.9.2010Hürriyet Arşiv
Bulgaristanda Türk lidere para cezası

Bulgaristan'da Türk lidere para cezası

Üyelerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalif Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (DPS-HÖH) Genel Başkanı Ahmet Doğan'a milletvekili olarak bir yıldır parlamentoya gitmediği gerekçesiyle 27 bin 314 leva (yaklaşık 27 bin TL) para cezası kesildiği açıklandı.

12.9.2010Dünya
Üniversiteler tercih rehberi

Üniversiteler tercih rehberi

Üniversite adayları müjde! Bu tercih kılavuzu sizin için hazırlandı.

26.7.2010Advertorial
Onlar ikinci baharı üniversitede yaşıyor

Onlar ikinci baharı üniversitede yaşıyor

Hepsi 40'lı yaşlarını çoktan geride bırakmış. Orta yaşın en güzel zamanındalar. Yaşıtlarına göre kendilerine farklı bir yol çizmişler. Emekliye ayrılıp bahçede domates yetiştirmiyor, ikinci baharlarını üniversitede yaşıyorlar. Milyonlarca gencin yarıştığı maratona girip, yarı yaşlarındakilerle aynı sınıfı paylaşmayı göze almışlar. Kimi can sıkıntısından, kimi yalnızlıktan, kimi gecikmiş hayalleri uğruna üniversitede okumaya karar vermiş. En büyük rehberleri ise eşleri ve çocukları.

15.7.2010Gündem
Okuldan atıldı

Okuldan atıldı

Beren Saat'in devamsızlık nedeniyle okuldan ilişkisi kesildi.

9.4.2010Hürriyet Arşiv
Okulda tabancayla yakalandı

Okulda tabancayla yakalandı

ADANA'da, devamsızlık nedeniyle uzaklaştırma aldığı öğrenilen Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki M.K., kuru sıkı tabancayla geldiği okulunda polis tarafından yakalandı.

1.4.2010Gündem
Kayıp öğrenciler bağ evinde bulundu

Kayıp öğrenciler bağ evinde bulundu

KONYA’da sınıf arkadaşı olan 4 öğrenci, okuldaki devamsızlık sınırını aştıkları için korkularından ne okula ne de evlerine gitti. 4 öğrenci, polis tarafından saat 01.30'da boş bir bağ evinde bulundu.

31.3.2010Gündem
Mazeretim var, cezaevindeyim ben

Mazeretim var, cezaevindeyim ben

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bakanlığa bağlı ilköğretim ve ortaöğretimde öğrenim görmekteyken çeşitli nedenlerle tutuklanan veya hüküm giyen öğrencilerin eğitim haklarından mahrum kalmamaları için genelge yayınladı.

27.3.2010Gündem
Ne anne ne baba sevgisi gördü

Ne anne ne baba sevgisi gördü

Cansel Eroğlu (15), geçen salı gecesi Tekirdağ’daki evinde kendini astı. Anne babası boşandığında 6 yaşındaydı. Altı yıl Edirne Yetiştirme Yurdu’nda kaldı. İki yıl önce annesi ve ablasıyla Tekirdağ’da yeni bir hayata başladı. Hem annesi hem babası alkolik, işsiz ve ilgisizdi. Yine de hayalleri vardı. Yaz tatilinde İstanbul’da oyunculuk dersi alacak, TV dizilerinde oynayacaktı. Olmadı. “Bu hayattan kurtulmak istiyorum” dedi, kendini öldürdü.

25.3.2010Gündem
2 milyon TL vurgun iddiasına inceleme

2 milyon TL vurgun iddiasına inceleme

Taşımalı eğitimde yemek parası üzerinden vurguna ihbar mektubunu yazdığı iddia edilen Yatağan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hayrettin Şaşmaz, yemek firması sahibi Mustafa Mazı’nın tehdit ettiği iddiasıyla şikayetçi oldu.

19.3.2010Ege
Öğrenci yemeğinde vurgun iddiasına Bakan el koydu

Öğrenci yemeğinde vurgun iddiasına Bakan el koydu

MUĞLA genelinde, taşımalı eğitim veren okullardaki yemek ihalesini kazanan firmalara, devamsızlığı olan öğrencilerin de yemek yemiş gibi gösterilerek fazladan ödeme yapıldığı, bu yolla devletin son 7 yılda 2 milyon TL’yi aşkın tutarda zarara uğratıldığı iddiaları, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya ulaştı.

4.3.2010Gündem
Öğrenci yemeğinde 2 milyonluk vurgun iddiası

Öğrenci yemeğinde 2 milyonluk vurgun iddiası

MUĞLA genelinde taşımalı eğitim veren okullardaki yemek ihalesini kazanan firmalara, çeşitli hilelerle fazladan ödeme yapılarak, son 7 yılda devletin 2 milyon TL’yi aşkın zarara uğratıldığı iddia edildi.

2.3.2010Gündem
YGSye hazırlanan öğrencilere izin kolaylığı

YGS'ye hazırlanan öğrencilere izin kolaylığı

Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Geçiş Sınavı'na (YGS) hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin sağlık raporu almak yerine velilerinin başvurması halinde toplam 25 güne kadar izin verilmesini kararlaştırdı.

23.2.2010Gündem
Eğitimde Roman açılımı

Eğitimde Roman açılımı

SAMSUN'un Canik İlçesi'nde 514 öğrencisi bulunan Emrullah Efendi İlköğretim Okulu'nda eğitim- öğretim gören 254 Roman öğrencinin büyük çoğunluğunun derslere girmemesi üzerine, sorunu çözmek isteyen okul yönetimi ilginç bir yönteme başvurdu. Okul bünyesinde mehter takımı ve Türk Sanat Müziği korosu oluşturuldu, müziğe düşkünlükleriyle bilinen Roman öğrenciler okula ve derslerine bağlandı. Okuldaki devam oranın yüzde 90'ın üstüne çıktığını belirten Müdür Kemal Akın, “Öğrencilerimiz okula gelmiyordu. Şimdi müzik sevgisi nedeniyle okuldan ayrılmıyorlar” dedi.

12.2.2010Gündem
‘Öğrenciler yarın karne alamayabilir’

‘Öğrenciler yarın karne alamayabilir’

Yarın illk ve orta dereceli okullar yarıyıl tatiline giriyor. Ancak öğrencilerin karne alıp alamayacağı belli değil. Karneler Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesindeki ‘e-okul’ adlı bölüm kanalıyla hazırlanıyor. Ancak sisteme iki gündür giriş yapılamıyor. Bu nedenle bir çok okul karnelerini henüz hazırlayamadı.

21.1.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Özel okullar nasıl öğrenci alacak

Özel okullar nasıl öğrenci alacak?

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler özellikle çocuğunu yabancı okullara göndermek isteyen velilerin kafasını karıştırdı. Yönetmeliğe göre özel liselere öğrenci alımı değişti. Yani özel okulların lise bölümleri isterse sınavsız, isterlerse sınavlı öğrenci alabilecek.

25.12.2010Nuran ÇAKMAKÇI
Özel okullar nasıl öğrenci alacak

Özel okullar nasıl öğrenci alacak?

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler özellikle çocuğunu yabancı okullara göndermek isteyen velilerin kafasını karıştırdı.

24.12.2010Nuran ÇAKMAKÇI
Çocuğum şiddet görüyor mu

Çocuğum şiddet görüyor mu?

Çocuğu olan her ailenin onun herhangi bir yerinde yara bere olduğu zaman aklına gelir. Acaba çarptı mı, yoksa biri şiddet mi uyguluyor? Ya da içine kapanıp, davranışları değiştiğinde daha farklı taciz ve şiddetler çağrışım yapıyor.

23.10.2010Nuran ÇAKMAKÇI
Balıkesir’de neler oluyor

Balıkesir’de neler oluyor

EVET, Balıkesir’de kesinlikle bir şeyler oluyor. Olan bir şeylerde de polisin parmağı var.

11.10.2010Nedim BUBİK
Sağlık raporu karmaşası

Sağlık raporu karmaşası

BÜYÜK ölçüde işçilerin hastalanmaları üzerine aldıkları sağlık raporlarından dolayı işverenlerin yapmak zorunda oldukları bazı yükümlülükleri bulunmaktadır.

25.7.2010Memet ESER
Kızının jean’ini en son babası duyar

Kızının jean’ini en son babası duyar

Bu yazıyı işte veya okulda okuyorsanız, en az yarınızın üstünde jean olduğuna bahse girerim.

12.7.2010Melis ALPHAN
Biraz da eğitimdeki sorunlara baksak

Biraz da eğitimdeki sorunlara baksak

BUGÜNKÜ yazımı güncel siyasi tartışma konularının dışına çıkarak, çok daha yaşamsal olduğuna inandığım bir konuya, eğitime ayırmak istiyorum.

17.6.2010Sedat ERGİN
Hindistan’a 100 milyon dolarla girdi kargoda Türkiye’yi geçti, yerde tekerlekli sandalye rekoru yaşadı

Hindistan’a 100 milyon dolarla girdi kargoda Türkiye’yi geçti, yerde tekerlekli sandalye rekoru yaşadı

GEÇEN cuma Yeni Delhi’de (Hindistan) kargo terminali... Çelebi Holding Yeni İş Alanları ve Yatırımlar Bölüm Başkanı Cemil Erman başkanlığındaki ekipten Çelebi Delhi Cargo Terminal Management’i dinliyoruz.

15.4.2010Vahap MUNYAR