MENÜ
Arşiv
Yazarlara Göre
Yalçın BAYER449Şükrü KIZILOT180Oktay EKŞİ150Emin ÇÖLAŞAN114Özdemir İNCE108Yalçın DOĞAN95Mehmet Y. YILMAZ95Taha AKYOL85Ahmet HAKAN62Cüneyt ÜLSEVER50Ertuğrul ÖZKÖK45Sedat ERGİN43Enis BERBEROĞLU42Şükrü KÜÇÜKŞAHİN40Vahap MUNYAR38Fatih ALTAYLI37Tufan TÜRENÇ37Cengiz ÇANDAR37Yılmaz ÖZDİL36Oya ARMUTÇU34Yaşar SÖKMENSÜER30Mümtaz SOYSAL29Erdal SAĞLAM27Bekir COŞKUN26Mehmet Ali BİRAND24Deniz SİPAHİ18İsmet BERKAN15Melis ALPHAN14Ayşe ARMAN13Hadi ULUENGİN13Muharrem SARIKAYA13Murat BARDAKÇI13Ali Atıf BİR12Erkan ÇELEBİ11Ferai TINÇ11Deniz BAYRAMOĞLU11Fatih ÇEKİRGE9Rahmi TURAN9Noyan Doğan9Gila BENMAYOR8Deniz Gürel8İlter TÜRKMEN7İsmet SOLAK7Erdal İPEKEŞEN7Rauf TAMER7Soner YALÇIN7Ege CANSEN7Memet ESER7Kurthan FİŞEK6Cengiz SEMERCİOĞLU6Nuran ÇAKMAKÇI6Doğan HIZLAN5Ercan KUMCU5Kanat ATKAYA5Oya BERBEROĞLU5Yener SÜSOY5Ebru ÇAPA5Eyüp CAN5Fatih Tekeci5Murat Yetkin5Ahmet KARABIYIK5Pakize SUDA4Güzin Abla4Gülçin TELCİ4Ayçe DİKMEN4Oral Çalışlar4Abdulkadir SELVİ4Abdülkadir Küşin3Tahir Perek3Zeynep GÖĞÜŞ3Banu TUNA3Cengiz ÖZDEMİR3Mehmet Barlas3Ateş Yalazan3Melike Karakartal3Nihat DEMİRKOL3Banu ŞEN3Dr. Gündüz TEZMEN2Yurtsan ATAKAN2Yorgo KIRBAKİ2Aydın CANDABAK2Nedim BUBİK2Çiğdem TOKER2Oğuz DİŞLİ2Yaşar AKSOY2Serdar ALYAMAÇ2Tolga TANIŞ2Nuray MERT2İbrahim IRMAK2Uğur GÜRSES2Jale Özgentürk2Fikret BİLA2Ayşen GÜR1Mustafa KUTLAY1Yasemin BORAN1Tolga AKYILDIZ1Ufuk SANDIK1Nurten ERK TOSUNER1Sevgi'nin Diviti1Ercan SAATÇİ1

Danıştay

Danıştay ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Danıştay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.955 Danıştay haberi bulunmuştur.

Danıştay, Türkiye'nin 6 yüksek yargı organından birisidir. 15'i dava, ikisi idari daire olmak üzere toplam 17 daireden oluşmaktadır.

Anayasa'da öngörülen Yüksek Mahkemelerden biri olan Danıştay, Anayasa'nın 155. maddesine göre, yönetimin yargı yoluyla denetlenmesinde etkin ve önemli görev yapan bir yargı kuruluşu olmanın yanı sıra, yürütme organına yardımcı bir inceleme, danışma ve karar organıdır.

Bugün Danıştayın idari görevleri ile yargı görevi birbirlerinden kesin olarak ayrılmış ve her iki görevi yürütecek daireler birbirinden tamamen ayrı olarak kurulmuşlardır. Yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini, idare ve vergi mahkemeleriyle birlikte, Danıştayın dava daireleri yürütmektedir.

Günümüzde Danıştay, 1982 yılında yürürlüğe giren 2575 sayılı Danıştay Kanununa göre örgütlenmiştir. Bu Kanuna göre Danıştay, onbeşi dava, ikisi idari olmak üzere onyedi daireden oluşmaktadır. Bugün Danıştayda, Danıştay Başkanı, Başsavcı, başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeler olarak, 168 yüksek mahkeme hakimi görev yapmaktadır.

Danıştayda, Daire başkan ve üyeleri haricinde, dava dosyalarını inceleyerek daire veya görevli kurullara gerekli açıklamaları yapmak, tutanakları hazırlamak, dava hakkındaki görüşlerini daire veya kurula bildirmek ve karar taslaklarını yazmakla görevli tetkik hâkimleri ile davalar hakkında hukukî mütalaalarını bildirmekle görevli savcılar da görev yapmaktadır.

Devamı...

Danıştay Haberleri

Danıştay’dan 1’e karşı 4’le CHP’ye ret

Danıştay’dan 1’e karşı 4’le CHP’ye ret

DANIŞTAY 10’uncu Dairesi, CHP’nin geçen cuma günü Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 16 Nisan’daki referandumda kullanılan mühürsüz oyları geçerli sayan 560 sayılı kararın, ‘genel düzenleyici idari işlem’ olduğu iddiasıyla iptali istemiyle açtığı davayı reddetti.

25.4.2017Gündem
Galataporta mühür

Galataport'a mühür

İhalesi, projesi, davaları ve yapımı 12 yıldır yılan hikayesine dönen Galataport projesinde inşaat durduruldu. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu  incelemesinde ‘Paket Postanesi’ ve ‘Karaköy Yolcu Salonu’nda yıkım şekli ve iletilen tadilat projesinin uygun olmadığına karar verip suç duyurusunda bulunuldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise projeye aykırımı uygulamalar sebebiyle inşaatı mühürledi.

25.4.2017Ekonomi
Burdurda FETÖ/PDY yargılanmaları

Burdur'da FETÖ/PDY yargılanmaları

Burdur'da FETÖ/PDY yargılanmaları

25.4.2017Burdur

Yunanistan'a kaçmak isteyen FETÖ'cülerin kimlikleri belirlendi (2)

Yunanistan'a kaçmak isteyen FETÖ'cülerin kimlikleri belirlendi (2)

25.4.2017Edirne
Ankarada sürpriz görüşme

Ankara'da sürpriz görüşme

Başbakan Binali Yıldırım, saat 14.30'da Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ü kabul edecek.

25.4.2017Gündem
Danıştaydan CHPnin itirazına ret

Danıştay'dan CHP'nin itirazına ret

Danıştay'dan CHP'nin itirazına ret

25.4.2017Ankara
Son dakika: Danıştay referandum için kararını verdi

Son dakika: Danıştay referandum için kararını verdi

Danıştay 10. Dairesi, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) "mühürsüz oyların geçerli sayılması"na ilişkin kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle CHP'nin yaptığı başvuruyla ilgili, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

25.4.2017Gündem
MEB, özel öğretim kurslarını mercek altına aldı

MEB, özel öğretim kurslarını mercek altına aldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), dershanelerin dönüşümünün ardından tanımlanan özel öğretim kurslarının 1 Ağustos 2017'den sonra "bir" bilim grubunda faaliyet gösterip göstermediği, elektronik takip sistemi ile denetlenecek.

25.4.2017Eğitim
AYM Başkanı Zühtü Arslan: Yetkimiz dışında

AYM Başkanı Zühtü Arslan: Yetkimiz dışında

Referandum sonrası devletin zirvesinde yer alan isimler ilk kez Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde buluştu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, "Anayasa Mahkemesi OHAL KHK'larını denetleme yetkisine sahip değildir. AYM'den anayasal sınırların dışına çıkması beklenmemelidir" dedi. Arslan, "OHAL döneminde bireysel başvuru incelemesinin nasıl yapılabileceğine dair teknik ve hukuki çalışmaya aylar öncesinden başlanmıştır. Bu çalışma tamamlanmak üzeredir" diye konuştu.

25.4.2017Gündem
Danıştay’daki dosya tetkik hâkiminde

Danıştay’daki dosya tetkik hâkiminde

CHP, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz oyları geçerli sayan işlemlerinin iptali ve kesin sonuçların ilanının durdurulması için Danıştay’da açtığı davada dün ek dilekçe sundu. Ek dilekçede, davanın gerekçelerine ve yasal dayanağına ilişkin örnek kararlara yer verildi.

24.4.2017Gündem
Son dakika... YSKdan CHPye ret

Son dakika... YSK'dan CHP'ye ret

Yüksek Seçim Kurulu, "CHP'nin referandum sonuçlarının açıklanması için Danıştay'ı bekle teklifinin" reddedildiğini açıkladı.YSK böylece Danıştay'ı beklemeden resmi sonuçları açıklayacak

24.4.2017Gündem
CHP’li Aksünger: AİHM başvurusu yüzde 100

CHP’li Aksünger: AİHM başvurusu yüzde 100

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Erdal Aksünger, 16 Nisan halk oylamasıyla ilgili hukuki mücadelenin süreceğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurunun yüzde 100 yapılacağından tereddütü olmadığını söyledi. Sine-i millet tartışmasıyla ilgili de konuşan Aksünger, "Eğer CHP grubu istifa ederse, AKP’nin de belki de ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey olmayacaktır" dedi.

24.4.2017Gündem
CHPli Aksünger: AİHM başvurusu yüzde 100

CHP'li Aksünger: AİHM başvurusu yüzde 100

CHP'li Aksünger: AİHM başvurusu yüzde 100

24.4.2017İzmir
Erdoğanın AK Parti üyeliği için tarih açıklaması

Erdoğan'ın AK Parti üyeliği için tarih açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti'ye yeniden üye olması için YSK'nın seçimlerin kesin sonucunu açıklamasını beklediklerini söyledi.

24.4.2017Gündem
Dolar kritik seviyenin altına geriledi

Dolar kritik seviyenin altına geriledi

Cuma gününü 3.65 seviyesine yakın tamamlayan dolar fiyatları, Fransa seçimleri sonrası yeni haftaya düşüşle başladı. Dolar fiyatları 3.59 seviyesinin altına geriledi. Euro fiyatları ise dolar karşısında 5 ayın zirvesini gördü.

24.4.2017Ekonomi
DEDAŞ, 4 bin çiftçinin 70 milyon lirasına bloke koydu iddiası

'DEDAŞ, 4 bin çiftçinin 70 milyon lirasına bloke koydu' iddiası

'DEDAŞ, 4 bin çiftçinin 70 milyon lirasına bloke koydu' iddiası

23.4.2017Diyarbakır
Hâkimleri tehdit ediyor

'Hâkimleri tehdit ediyor'

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, attığı tweet’lere tepki göstererek, “Adalet Bakanı anayasal suç işlemiştir. Hâkimleri baskı altına almıştır, talimat vermiştir, tehdit etmiştir” dedi. Gök, dün düzenlediği basın toplantısında, Bozdağ’ın CHP’nin Danıştay’a başvurmasına yönelik mesajlarına tepki gösterdi. Gök, özetle şunları söyledi:

22.4.2017Gündem
Danıştay reddeder

'Danıştay reddeder'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP’nin referandumun kesin sonuçlarının ilan edilmemesi için Danıştay’da dava açmasına tepki gösterdi. Bozdağ, “YSK’nın verdiği kararlar aleyhine Danıştay ve Anayasa Mahkemesi dahil hiçbir mahkemeye başvurulamaz” görüşünü savundu. Bozdağ, dün Twitter’dan özetle şunları kaydetti:

22.4.2017Gündem
Yeni dönem stratejisi

Yeni dönem stratejisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğinin ardından izlenecek siyasetin ipuçlarını verdi. Referandumun meşruiyetinin her yerde tartışılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, “Meclis’te olacağız, hakaret içermeyen, en ılımlı aynı zamanda en sert mücadeleyi vereceğiz” dedi.

22.4.2017Gündem
Kaynak: CHP, eski alışkanlığıyla yeni vasiler bulmak için yollara düşüyor

Kaynak: CHP, eski alışkanlığıyla yeni vasiler bulmak için yollara düşüyor

Kaynak: CHP, eski alışkanlığıyla yeni vasiler bulmak için yollara düşüyor

22.4.2017Kahramanmaraş
CHPli Gökten Bakan Bozdağa tepki: CHP, başvuruda bulunamaz demenin arkasında hakimlere tehdit var

CHP'li Gök'ten Bakan Bozdağ'a tepki: 'CHP, başvuruda bulunamaz' demenin arkasında hakimlere tehdit var

CHP'li Gök'ten Bakan Bozdağ'a tepki: 'CHP, başvuruda bulunamaz' demenin arkasında hakimlere tehdit var

22.4.2017Ankara
Ehliyet sınavlarına yeni düzenleme

Ehliyet sınavlarına yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Danıştay kararı gereği, daha önce yönerge ile düzenlenen "ehliyet uygulama sınavlarında görev alanlara ödenecek ücretlere" ilişkin yönerge hükmünü yönetmelik kapsamına aldı. Danıştay kararı ile düzenlenen yeni yönetmelik ile bir hafta sürecine askıya alınan direksiyon uygulama sınavlarının yeniden başlatılmasının önü açıldı.

22.4.2017Gündem
Bakan Kılıç: Neyi tanımıyorsunuz, milleti mi

Bakan Kılıç: Neyi tanımıyorsunuz, milleti mi?

Bakan Kılıç: Neyi tanımıyorsunuz, milleti mi?

22.4.2017Samsun
Bakan Bozdağ: Anayasa Mahkemesi ve Danıştayın ret kararı dışında karar verme seçeneği yok

Bakan Bozdağ: Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın 'ret' kararı dışında karar verme seçeneği yok

Bakan Bozdağ: Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın 'ret' kararı dışında karar verme seçeneği yok

22.4.2017Ankara
Bozdağdan CHPnin başvurusu için flaş yorum

Bozdağ'dan CHP'nin başvurusu için flaş yorum

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ CHP'nin referanduma ilişkin Danıştay'a yaptığı başvuru hakkında konuştu. Bozdağ, "YSK'nın kararları aleyhine Danıştay ve AYM dahil hiçbir merciye başvurulamaz" dedi. 

22.4.2017Gündem
Başbakan: Milletin kararı üzerine mahkeme karar ihdas edemez

Başbakan: Milletin kararı üzerine mahkeme karar  ihdas edemez

Başbakan Binali Yıldırım, referandum sonuçlarına itirazlara ilişkin “Milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme karar ihdas edemez. YSK’nın kararları kesindir” dedi. Yıldırım, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “Maç henüz bitmedi” çıkışına ise “Yenilen pehlivan güreşe doymaz. Anamuhalefet partisinde kim en son sözü söylüyor anlamış değilim” yanıtını verdi. Başbakan, dün gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

21.4.2017Gündem
CHP Danıştayda dava açtı

CHP Danıştay'da dava açtı

CHP, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 16 Nisan’daki referandumun tümden iptali istemini reddetmesinin ardından Danıştay’da dava açtı. CHP, YSK’nın mühürsüz oyları geçerli sayan 16 Nisan tarihli 560 sayılı kararının, “Oy sayım ve tasnif işleminde uyulması gereken yöntemin değiştirilmesi genelgesi” olduğunu belirterek iptal edilmesini istedi. CHP’nin dilekçesi özetle şöyle:

21.4.2017 Gündem
Bakan Çelik: Korkunun ecele faydası yok

Bakan Çelik: Korkunun ecele faydası yok

Bakan Çelik: Korkunun ecele faydası yok

21.4.2017Bursa
CHP, YSK kararının iptali için Danıştaya başvurdu

CHP, YSK kararının iptali için Danıştay'a başvurdu

CHP, YSK kararının iptali için Danıştay'a başvurdu

21.4.2017Ankara
Başbakan Yıldırımdan Danıştay kararı açıklaması: Milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme, karar ihdas edemez

Başbakan Yıldırım'dan 'Danıştay kararı' açıklaması: Milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme, karar ihdas edemez

Başbakan Yıldırım'dan 'Danıştay kararı' açıklaması: Milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme, karar ihdas edemez

21.4.2017Ankara
DHA ANKARA - Başbakan Yıldırımdan Danıştay kararı açıklaması: Milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme, karar ihdas edemez

DHA ANKARA - Başbakan Yıldırım'dan 'Danıştay kararı' açıklaması: Milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme, karar ihdas edemez

DHA ANKARA - Başbakan Yıldırım'dan 'Danıştay kararı' açıklaması: Milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme, karar ihdas edemez

21.4.2017Ankara
Binali Yıldırımdan kritik ABD mesajı

Binali Yıldırım'dan kritik ABD mesajı

Başbakan Binali Yıldırım, "Uludere'de maalesef saha taramaları sırasında iki üsteğmenimiz şehit edildi" dedi. ABD ile DEAŞ’a karşı mücadeledeki tavırlarının net olduğunu belinten Yıldırım, "Nasıl işbirliği yapacağımız her seviyede kendilerine aktarılmıştır. Bu şartlar altında karar bizim değil karar ABD'nin olacaktır" diye konuştu. Yıldırı, CHP'nin referandum için Danıştay'a gitmesini de eleştirdi.

21.4.2017Gündem
CHPli Tezcan: YSK işleminin iptali talebiyle Danıştayda dava açıyoruz

CHP'li Tezcan: YSK işleminin iptali talebiyle Danıştay'da dava açıyoruz

CHP'li Tezcan: YSK işleminin iptali talebiyle Danıştay'da dava açıyoruz

21.4.2017Ankara
Son dakika: CHPden mühürsüz oylar için yeni hamle

Son dakika: CHP'den mühürsüz oylar için yeni hamle

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay’da dava açıyoruz" dedi. CHP, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararıyla ilgili Danıştay’a başvuracağını duyurdu.

21.4.2017Gündem
flaş

flaş

flaş

21.4.2017Ankara
Maçka Parkı’nda ‘inşaata devam’

Maçka Parkı’nda ‘inşaata devam’

Maçka Parkı’nda ‘inşaata devam’

20.4.2017İstanbul
Meclis’te ‘hırçın’ renge veda

Meclis’te ‘hırçın’ renge veda

Meclis, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne mekansal uyum kapsamında yeniden düzenlenirken Genel Kurul’daki turuncu koltuklar da değiştirilecek.

19.4.2017Gündem
İptal talebine YSK’dan ret

İptal talebine YSK’dan ret

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), referandumda kullanılan ‘mühürsüz oy pusulaları ve zarfların geçerli sayılması’na ilişkin kararla başlayan tartışmalara dün 7 saatlik bir toplantıyla nokta koydu. Kurul, mühürsüz oy ve zarfların geçerli sayılmasını ‘tam kanunsuzluk hali’ olarak niteleyen CHP, HDP ve Vatan Partisi’nin “Referandum iptal edilsin” talebini 1’e karşı 10 oyla reddetti.

19.4.2017Gündem
Baro: YSKnın kararı kanuna aykırı

Baro: YSK'nın kararı kanuna aykırı

Baro: YSK'nın kararı kanuna aykırı

18.4.2017Antalya
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi öncesinde 3 madde hemen değişecek

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi öncesinde 3 madde hemen değişecek

Parlamenter sistem yerine cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirilmesini ve cumhurbaşkanına geniş yetkiler verilmesini öngören anayasa değişikliğinin dünkü referandumda kabul edilmesinin ardından üç değişiklik 2019 beklenmeden yürürlüğe girecek. Değişikliklerin büyük bir çoğunluğu 3 Kasım 2019'da hayata geçerken, üç değişiklik ise hemen yürürlüğe girecek.

16.4.2017Gündem
Mermer ocağının 25 hektar hilesini Danıştay bozdu

Mermer ocağının 25 hektar hilesini Danıştay bozdu

Mermer ocağının 25 hektar hilesini Danıştay bozdu

15.4.2017Antalya
HES karşıtı Kazım Delal’in bitmeyen hukuk mücadelesi

HES karşıtı Kazım Delal’in bitmeyen hukuk mücadelesi

HES karşıtı Kazım Delal’in bitmeyen hukuk mücadelesi

14.4.2017Rize
(geniş haber) Kılıçdaroğlundan 17 maddelik neden sorusu

(geniş haber) Kılıçdaroğlu'ndan 17 maddelik "neden" sorusu

(geniş haber) Kılıçdaroğlu'ndan 17 maddelik "neden" sorusu

14.4.2017İstanbul
Kılıçdaroğlu’ndan 17 maddelik neden sorusu

Kılıçdaroğlu’ndan 17 maddelik "neden" sorusu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da referandumla ilgili basın toplantısı düzenledi.

14.4.2017Gündem
Kılıçdaroğlundan 17 maddelik neden sorusu

Kılıçdaroğlu'ndan 17 maddelik "neden" sorusu

Kılıçdaroğlu'ndan 17 maddelik "neden" sorusu

14.4.2017İstanbul

Yazar Sonuçları

Cumhurbaşkanı kimi alkışladı, Başbakan dedesiyle ilgili ne anlattı

Cumhurbaşkanı kimi alkışladı, Başbakan dedesiyle ilgili ne anlattı?

MECLİS’e girdiğimde ilk olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile karşılaştık.

23.4.2017Abdulkadir SELVİ
AK Parti içinde neden gizli hayırcılar var

AK Parti içinde neden gizli hayırcılar var?

VAR, ÇÜNKÜ...

22.4.2017Ahmet HAKAN
Mahcubiyet

Mahcubiyet

Referandumdan önceki anket sorusu:

21.4.2017Rauf TAMER
Muhalefetin önündeki altın fırsat

Muhalefetin önündeki altın fırsat

REFERANDUMDAN önce 2 milyon yeni seçmenin oy kullanabileceği açıklanmıştı.

21.4.2017Mehmet Y. YILMAZ
Kılıçdaroğlu: Hak arayışından vazgeçmeyeceğiz

Kılıçdaroğlu: Hak arayışından vazgeçmeyeceğiz

“Ne yapmak istediklerini biliyorum” dedi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün telefonda.

21.4.2017Murat Yetkin