Arşiv
Yazarlara Göre
Yalçın BAYER434Şükrü KIZILOT168Oktay EKŞİ145Emin ÇÖLAŞAN108Özdemir İNCE101Yalçın DOĞAN95Mehmet Y. YILMAZ84Taha AKYOL71Ahmet HAKAN56Cüneyt ÜLSEVER50Enis BERBEROĞLU42Ertuğrul ÖZKÖK42Sedat ERGİN40Şükrü KÜÇÜKŞAHİN38Fatih ALTAYLI37Vahap MUNYAR37Cengiz ÇANDAR36Yılmaz ÖZDİL36Oya ARMUTÇU34Tufan TÜRENÇ34Yaşar SÖKMENSÜER30Mümtaz SOYSAL29Erdal SAĞLAM27Bekir COŞKUN26Mehmet Ali BİRAND24Deniz SİPAHİ14Hadi ULUENGİN13İsmet BERKAN13Ali Atıf BİR12Ayşe ARMAN12Ferai TINÇ11Melis ALPHAN11Muharrem SARIKAYA10Murat BARDAKÇI10Rahmi TURAN9Deniz Gürel8Fatih ÇEKİRGE8Gila BENMAYOR8Deniz BAYRAMOĞLU7Ege CANSEN7Erdal İPEKEŞEN7Memet ESER7Soner YALÇIN7İlter TÜRKMEN7İsmet SOLAK7Kurthan FİŞEK6Nuran ÇAKMAKÇI6Cengiz SEMERCİOĞLU5Doğan HIZLAN5Ebru ÇAPA5Ercan KUMCU5Erkan ÇELEBİ5Eyüp CAN5Kanat ATKAYA5Noyan Doğan5Oya BERBEROĞLU5Yener SÜSOY5Ayçe DİKMEN4Fatih Tekeci4Gülçin TELCİ4Güzin Abla4Pakize SUDA4Rauf TAMER4Abdülkadir Küşin3Ateş Yalazan3Banu TUNA3Banu ŞEN3Cengiz ÖZDEMİR3Mehmet Barlas3Melike Karakartal3Nihat DEMİRKOL3Tahir Perek3Zeynep GÖĞÜŞ3Aydın CANDABAK2Dr. Gündüz TEZMEN2Nedim BUBİK2Nuray MERT2Oğuz DİŞLİ2Serdar ALYAMAÇ2Yaşar AKSOY2Yorgo KIRBAKİ2Yurtsan ATAKAN2Çiğdem TOKER2İbrahim IRMAK2Abdülkadir SELVİ1Ahmet Arsan1Ahmet Mümtaz TAYLAN1Akif BEKİ1Arzu Çakır Morin1Ateş BAKAN1Atilla TÜRKER1Ayşe ARAL1Ayşen GÜR1Emre KIZILKAYA1Eray GÖRGÜLÜ1Ercan SAATÇİ1Erdinç Çelikkan1Esra KAYA1Eyüp Can - Referans1Hayri ÇETİNKAYA1

Danıştay

Danıştay ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Danıştay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 12.705 Danıştay haberi bulunmuştur.

Danıştay, Türkiye'nin 6 yüksek yargı organından birisidir. 15'i dava, ikisi idari daire olmak üzere toplam 17 daireden oluşmaktadır.

Anayasa'da öngörülen Yüksek Mahkemelerden biri olan Danıştay, Anayasa'nın 155. maddesine göre, yönetimin yargı yoluyla denetlenmesinde etkin ve önemli görev yapan bir yargı kuruluşu olmanın yanı sıra, yürütme organına yardımcı bir inceleme, danışma ve karar organıdır.

Bugün Danıştayın idari görevleri ile yargı görevi birbirlerinden kesin olarak ayrılmış ve her iki görevi yürütecek daireler birbirinden tamamen ayrı olarak kurulmuşlardır. Yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini, idare ve vergi mahkemeleriyle birlikte, Danıştayın dava daireleri yürütmektedir.

Günümüzde Danıştay, 1982 yılında yürürlüğe giren 2575 sayılı Danıştay Kanununa göre örgütlenmiştir. Bu Kanuna göre Danıştay, onbeşi dava, ikisi idari olmak üzere onyedi daireden oluşmaktadır. Bugün Danıştayda, Danıştay Başkanı, Başsavcı, başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeler olarak, 168 yüksek mahkeme hakimi görev yapmaktadır.

Danıştayda, Daire başkan ve üyeleri haricinde, dava dosyalarını inceleyerek daire veya görevli kurullara gerekli açıklamaları yapmak, tutanakları hazırlamak, dava hakkındaki görüşlerini daire veya kurula bildirmek ve karar taslaklarını yazmakla görevli tetkik hâkimleri ile davalar hakkında hukukî mütalaalarını bildirmekle görevli savcılar da görev yapmaktadır.

Devamı...

Danıştay Haberleri

Sağlık Bakanlığı hasta bilgilerini istiyor

Sağlık Bakanlığı hasta bilgilerini istiyor

Sağlık Bakanlığı aile hekimleri ve sağlık kurumlarına gönderdiği genelgeyle 1.1.2015’den beri tutulan hasta kayıtlarını istedi. TTB (Türk Tabipleri Birliği) Başkanı Dr. Bayazıt İlhan bu bilgilerin “hasta sırrı” olduğunu, paylaşılmasının insan hakları, anayasaya aykırı ve hukuki temelden yoksun olduğunu söyledi.

26.5.2016Sağlık
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 175 üyesine beraat

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 175 üyesine beraat

İZMİR Bornova Belediyesi eski Başkanı, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ile aralarında halen görevde olan ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu 175 Büyükşehir Belediye Meclis üyesine, Abdullah Kavuk’un Altındağ’daki arazisine ilişkin plan tadilatı nedeniyle 1-3 yıl hapis cezası istemiyle yargılandıkları davada beraat kararı çıktı.

26.5.2016Gündem
Başbakan Yardımcılarının görev dağılımı belli oldu

Başbakan Yardımcılarının görev dağılımı belli oldu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş 65. Hükümet'in ilk Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Başbakan yardımcılarının görev dağılımı belli olduğunu bildirdi. Buna göre, "Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek'in görevleri; Hazine Müsteşarlığı, TC. Merkez Bankası, TC. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un görevi, hükümet sözcülüğü, Kamu diplomasisi ile ilgili işleri yürütülmesi ve Danıştay ile ilgili ilişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurumu Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü, Radyo Televizyon Üst Kurulu" ndan sorumlu olacak.

25.5.2016Gündem
Yargıtay Başkanı'ndan flaş MHP açıklaması

Yargıtay Başkanı'ndan flaş MHP açıklaması

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, MHP kararı için konuştu: "18. Hukuk Dairesi üyeleri vicdanlarıyla karar vermiştir ve karar kesindir" dedi

25.5.2016Gündem
Sivil plakayla geldi '0002' ile çıktı

Sivil plakayla geldi '0002' ile çıktı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne sivil plakalı araçla gelen Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından '0002' plakalı araçla çıkış yaptı.

24.5.2016Gündem
Karnında mala unutulan hastaya 42 bin lira tazminat

Karnında mala unutulan hastaya 42 bin lira tazminat

Nezihe Yılmaz, 8 yıl kadar önce, eski adı Vakıf Gureba olan Bezmialem Hastanesi’nde ameliyat oldu. Bir süre sonra, Yılmaz’ın ameliyatında cerrahi mala unutulduğu ortaya çıktı. Mala yüzünden sağlığı daha da kötüleşen Yılmaz, hastaneye karşı tazminat davası açtı. Hastanenin, Yılmaz’a toplam 42 bin lira tazminat ödemeye mahkûm eden idare mahkemesinin kararını Danıştay da onadı.

23.5.2016Ekonomi
AK Parti yorumu: Kongre değil prosedür

AK Parti yorumu: Kongre değil prosedür

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Kongresi’ni, “Sadece bir prosedür yerine getiriliyor” diye eleştirdi, Binali Yıldırım’a ise “Yetkilerine müdahaleyi engellerse yüksek profilli başbakan olduğunu kabul edeceğiz” mesajını verdi. Kılıçdaroğlu, Antalya’da bir grup gazeteciye özetle şunları söyledi:

22.5.2016Gündem
Danıştay, Başbakanlık’tan Sur için ivedi savunma istedi

Danıştay, Başbakanlık’tan Sur için ivedi savunma istedi

DİYARBAKIR Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen’in Sur İlçesi’ndeki acele kamulaştırma kararına yaptığı itiraz, Danıştay 6’ncı Dairesi’nce ivedi yargılama usulü kapsamına alındı. Danıştay, Başbakanlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 15 gün içerisinde savunma ve kamulaştırmaya ilişkin belgelerin gönderilmesini istedi.

18.5.2016Ekonomi
Kayıp-kaçakta şirketleri de tüketiciyi de koruduk

Kayıp-kaçakta şirketleri de tüketiciyi de koruduk

Yeni elektrik kanunu tasarısında kayıp-kaçak bedellerinin yeniden tüketicilere yansıtılması tartışma yaratırken, bu sayede şirketlerin mağduriyeti önlenmiş oldu. EPDK Başkanı Yılmaz, kayıp-kaçak meselelerinde şirketleri mağdur etmemek için kendilerini ortaya koyduklarını belirterek, “Kayıp-kaçağı şirketlerden almıyorlar’ diye hakkımda savcılığa yapılmış dünya kadar şikayet var” diye konuştu.

9.5.2016Ekonomi
Yüksek yargıda yeni dönem

Yüksek yargıda yeni dönem

Yargıtay ve Danıştay’ı tümüyle yeniden dizayn edecek yargı paketi hazır. Yasaya konulacak geçici maddeyle, 516 Yargıtay ve 195 Danıştay üyesinin tamamının görevi sona erecek

7.5.2016Gündem
Bu karar 30 bin kişiyi etkileyecek

Bu karar 30 bin kişiyi etkileyecek

İstanbul Gaziosmanpaşa’da 30 bin evi etkileyeceği belirtilen ‘acele kamulaştırma kararı’nın iptali için İstanbul İdare Mahkemesi’nde toplu dava açıldı. Sosyal Haklar Derneği’nin avukatlarından Can Atalay, “Acele kamulaştırma kararı, ancak milli müdafaa gibi istisnai durumlarda alınır” dedi.

6.5.2016Ekonomi
Gökçeada’nın kaçak oteline hapis cezası

Gökçeada’nın kaçak oteline hapis cezası

Gökçeada Bademli Köyü'nde sit alanına kaçak yapılan ve yıkım kararı verilen 5 katlı Masi isimli otelin sahibi Fazlı Yıldırım ve mimarı Harun Yılmaz’a hapis cezası verildi.

5.5.2016Gündem
Bekir Bozdağ'dan önemli açıklama: Yüksek yargıda 12 yıl sınırı

Bekir Bozdağ'dan önemli açıklama: Yüksek yargıda 12 yıl sınırı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Yargıtay ve Danıştay üyeliklerini 12 yıllık bir süreyle sınırlı hale getiriyoruz. Şu anda seçilen üyeler 65 yaşını doldurana kadar görev yapıyor. Bunun yasalaşması halinde Yargıtay ve Danıştay'a seçilen üyeler 12 yıl görev yapacak" dedi

5.5.2016Gündem
Gaziosmanpaşa'da acele kamulaştırma kararı kargaşa yarattı

Gaziosmanpaşa'da acele kamulaştırma kararı kargaşa yarattı

Gaziosmanpaşa'nın bazı mahallelerini kapsayan "acele kamulaştırma" kararı, mahalleli ile ilçe belediyesini karşı karşıya getirdi.

4.5.2016Ekonomi
Gaziosmanpaşa'da 10 bin ev sahibi diken üstünde

Gaziosmanpaşa'da 10 bin ev sahibi diken üstünde

Daha önce alınan acele kamulaştırma kararları Danıştay tarafından iptal edilen İstanbul Gaziosmanpaşa’da binlerce ev sahibi yeniden sancılı bir süreç yaşıyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin başvurusu sonrası ilçedeki bir çok mahallede acele kamulaştırma kararı alındı. Anılan kararın 10 bin evi ilgilendirmesi söz konusu

3.5.2016Ekonomi
Efemçukuru'nda yeni gelişme

Efemçukuru'nda yeni gelişme

İZMİR’de yıllardır tartışma konusu olan, ruhsatı ve ÇED süreçleri mahkemeye taşınan Efemçukuru Altın Madeni'nde süreci karıştıracak yeni bir karar daha çıktı.

2.5.2016Ege
'Drone' kararını mahkeme verecek

'Drone' kararını mahkeme verecek

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan drone'ların uçuşunu düzenleyen İnsansız Hava Aracı Sistemleri talimatının durdurulması ve iptali için Danıştay 10. Dairesi'ne dava açıldı. Drone sahibi Cem Gürcan tarafından açılan davada, drone sahiplerine hukuki ve cezai olarak son derece ağır yaptırımlar içeren, hukuka, ceza hukukunun temel ilkelerine ve Anayasa’ya aykırı hükümler yer alması söz konusu olduğu belirtilerek, talimatın yürütmesinin durdurulması istendi.

2.5.2016Gündem
Çukurova Üniversitesi’nde not sistemi değişikliğine yargı freni

Çukurova Üniversitesi’nde not sistemi değişikliğine yargı freni

Adana’daki Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) öğrencilerin sınav notu hesaplamasıyla ilgili yapılan yönetmelik değişikliği, Adana 1’inci İdare Mahkemesi’nce iptal edildi.

1.5.2016Eğitim
O madene durdurma kararı

O madene durdurma kararı

İZMİR'e su sağlayan havzada kurulan altın madeninin kapasite artırımına verilen ÇED olumlu kararı için, çevrecilerin itirazı üzerine 6'ncı İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurdu.

30.4.2016Ege
Yargıtay Başkanı: Güven yüzde 70'ti, şimdi yüzde 30'a düştü

Yargıtay Başkanı: Güven yüzde 70'ti, şimdi yüzde 30'a düştü

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "Geçmişte yargıya güven yüzde 70 idi, şimdi yüzde 30'lara düştü. Bizde ihtiyadi olarak tahkim müesseseleri var ancak buna rağmen vatandaşlarımız yargıya geliyorlar. Yani burada tezat var gibime geliyor. Çünkü bir seçenek var; arabuluculuk müessesesi var, ihtişadii tahkim müessesesi var. Ancak gitmiyorlar, yargı içerisine geliyorlar, yargıya güvenmektedirler" dedi.

29.4.2016Gündem
Nineler isyanda!

Nineler isyanda!

MANİSA'nın Soma İlçesi Yırca Köyü'nde termik santral yapamayan Kolin Grubu, Türkpiyale ve Kayrakaltı köyleri arasında belirlenen yeni yerde inşaat çalışlarına başladı.

29.4.2016Ege
Kahraman’ın laiklik sözlerine tepki yağıyor: Koltuğu bırak

Kahraman’ın laiklik sözlerine tepki yağıyor: Koltuğu bırak

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anadolu Ajansı’nın önceki günkü haberine göre “Yeni anayasada laiklik tarifi olmamalıdır, dindar anayasa yapmalıyız” demişti. Kahraman tepkiler üzerine dün yaptığı açıklamada ise “İÜ’deki ‘Yeni Anayasa, Yeni Türkiye’ sempozyumunda şahsi düşüncelerimi ifade ettim. Konuşmamın bütününde 1937 yılında anayasaya kelime olarak dercedilen laikliğin tanımının yapılması gerektiğine vurgu yaptım.  Net bir biçimde tarif edilmeli, istismar edilmesinin önüne geçilmelidir” ifadesini kullandı. 

27.4.2016Gündem
FETÖ PDY’den dinlediler: Özel bilgileri arşivlediler

FETÖ PDY’den dinlediler: Özel bilgileri arşivlediler

Gazeteciler, siyasi parti yöneticileri, yargı, emniyet, MİT ve iş dünyası mensuplarının da arasında bulunduğu 402 kişinin, sahte isim ve suçlamalarla usulsüz dinlendiği iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı. İddianamede şüphelilerin, ‘kişilerin özel hayatına dair (cinsel tercih, evlilik dışı ilişki, vs.) konuşmaları da kaydedip arşivlediği’ ileri sürüldü.

22.4.2016Gündem
Ergenekon davası avukatları Yargıtay'ın kararını değerlendirdi

Ergenekon davası avukatları Yargıtay'ın kararını değerlendirdi

Ergenekon davası avukatlarından Celal Ülgen, Yargıtayın bozma kararıyla hukuki hatadan dönüldüğünü belirterek, "Ama bu bizim için yetmez. Bizim için en önemli şey bu çetenin birebir ortaya çıkarılmasıdır." dedi.

21.4.2016Gündem
Ergenekon davasında karar açıklandı

Ergenekon davasında karar açıklandı

9 yıl sonra Ergenekon Davası'nda karar belli oldu. Ergenekon Davası'nın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması gerektiğine karar verildi, bu da bozma gerekçesi yapıldı. Yargıtay, Ergenekon terör örgütünün varlığına ilişkin somut delil ortaya konulamamasını da esastan bozma gerekçesi yaptı. Peki bundan sonra neler olacak? İlker Başbuğ'un avukatı, müvekkili açısından ortaya çıkan ilginç durumu ve kararı yorumladı.

21.4.2016Gündem
Dink davasında kamu görevlileri 9 yıl sonra hakim karşısında

Dink davasında kamu görevlileri 9 yıl sonra hakim karşısında

HRANT Dink cinayetiyle ilgili haklarında dava açılan 26 kamu görevlisi bugün hâkim karşısına çıkacak. Haklarında dava açılanlar arasında, dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek, dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ile dönemin İstanbul İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun da var. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hrant Dink’in ailesi, İçişleri Bakanlığı’nın yargılama izni vermediği eski İçişleri Bakanı ve dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler için Danıştay’a başvuru yaptı. Danıştay başvuruyu kabul ederse, Muammer Güler de dava dosyasına girmiş olacak.

19.4.2016Gündem
İçişleri Bakanlığı'nın Muammer Güler kararına Yargıtay'dan itiraz

İçişleri Bakanlığı'nın Muammer Güler kararına Yargıtay'dan itiraz

Hrant Dink suikastinin gerçekleştiği dönemde İstanbul Valisi olan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'le ilgili soruşturma izni verilmesi talebiyle İçişleri Bakanlığı'na yapılan başvuru reddedildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da Danıştay'a başvurarak karara itiraz etti.

17.4.2016Gündem
Alakır’da HES’e karşı kesin sonuç

Alakır’da HES’e karşı kesin sonuç

DANIŞTAY, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 2 yıldır gündeme almayarak askıda bıraktığı Alakır havzasına ilişkin ’1’inci Derece Doğal SİT’ kararına atıfta bulunarak, bölgedeki 8 HES projesinden Dereköy’ü iptal etti. Mahkeme kararında, "1’inci Derece Doğal SİT niteliğinde olduğu yargı kararıyla sabit olan Alakır Çayı üzerinde HES projesinin yapılmasına olanak bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

15.4.2016Ekonomi
Temel liselere rakip: Kurslar

Temel liselere rakip: Kurslar

Özel öğretim kurslarında verilebilecek ders sayısının 3’ten 5’e çıkarılması, “Kurslar dershaneleşir mi?” sorusunu akıllara getirdi. Üniversite sınavlarına hazırlık için tercih edilen temel liselerde ise öğrenci kaybı endişesi yaşanıyor. Dershanelerini kapatıp temel lise olan bazı kurumların ders sayısının artmasıyla birlikte özel öğretim kursuna dönüşmesi ihtimali de doğdu.

15.4.2016Eğitim
Karayolları’na Kıvırcık Ali cezası

Karayolları’na Kıvırcık Ali cezası

Danıştay, İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nce, hizmet kusuru bulunduğu gerekçesiyle Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine ilk defa verilen tazminat kararını onadı.

15.4.2016Gündem
Genç avukat adayı Selin Mirkelam'ın hukuk zaferi

Genç avukat adayı Selin Mirkelam'ın hukuk zaferi

Türkiye’de beyin göçünün önüne geçilmeye çalışılırken, bir yandan da bu ‘göç’e kapı aralayan kimi durumlar da söz konusu. Selin Mirkelam, Saint Joseph Lisesi’ni birincilikle bitirdi; Sorbone Hukuk Fakültesi’ne kabul edildi. Ancak amacı Türkiye’de okumaktı. Vakıf üniversitesinin yaptığı iç sınava girdi. Notları yanlış okundu. Mirkelam dava açtı; eli boş döndü. Son sözü Anayasa Mahkemesi söyledi. AYM Mirkelam’ın adalete erişimin engellendiğine hükmetti 10 bin TL de manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

14.4.2016Gündem
Mahkeme eş durumundan atanmamayı hukuka aykırı buldu

Mahkeme eş durumundan atanmamayı hukuka aykırı buldu

Ankara 4. İdare Mahkemesi, Polatlı Yüzükbaşı İlkokulu'nda öğretmen olarak görev yapan Eğitim-Bir-Sen üyesinin, Ağustos 2015'de elektronik ortamda yaptığı il içi eş durumu mazeret tayini talebinin reddedilmesine ilişkin işlemi, hukuka aykırı bularak iptal etti.

13.4.2016Eğitim
Özel öğretim kurslarının programlarını MEB onaylayacak

Özel öğretim kurslarının programlarını MEB onaylayacak

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, "Bütün özel öğretim kursları bilim grubu tanımı yapacaklar ve bilim grubunda verecekleri müfredat ve kazanımlarla ilgili programları MEB tarafından onaylanacak" dedi.

13.4.2016Eğitim
Gaziosmanpaşa’da ‘riskli alanlar’ için acele kamulaştırma

Gaziosmanpaşa’da ‘riskli alanlar’ için acele kamulaştırma

İstanbul Gaziosmanpaşa’da riski alan ilan edilen yerlerde bulunan bazı taşınmazlar için acele kamulaştırma kararı verildi. Karar Resmi Gazete’te yayımlandı

12.4.2016Ekonomi
Özel öğretim kursları 5 bilim grubunda hizmet verecek

Özel öğretim kursları 5 bilim grubunda hizmet verecek

Danıştay’ın özel öğretim kurumlarıyla ilgili genelgedeki "en fazla 3 bilim grubunda kurs açılabileceği" düzenlemesinin yürütmesini durdurmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) yeni düzenleme yapıldı. Düzenlemeyle özel öğretim kurumlarının 5 bilim grubunda kurs açabilmesine imkan sağlandı.

12.4.2016Eğitim
Erzurum'un Uzundere İlçesi'nde HES dendi 'huzur' gitti

Erzurum'un Uzundere İlçesi'nde HES dendi 'huzur' gitti

İtalya’da mart ayında yapılan Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu toplantısında Türkiye'nin 11'inci ‘sakin kent’i seçilen Erzurum'un Uzundere ilçesinde yaşanan sevinç “HES yapılacak” haberiyle yerini endişeye bıraktı. Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, “HES ekolojik faciaya neden olacak ” dedi.

11.4.2016Gündem
Ortaöğretimde başörtüsü serbestliğinin iptal istemine ret

Ortaöğretimde başörtüsü serbestliğinin iptal istemine ret

Danıştay 8. Dairesi, ortaöğretimde başörtüsü serbestisi getiren Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin ilgili hükmünün iptal istemini oy birliğiyle reddetti.

8.4.2016Eğitim
Danıştay'dan flaş başörtüsü kararı

Danıştay'dan flaş başörtüsü kararı

Danıştay 8. Dairesi, ortaöğretimde başörtüsü serbestisi getiren Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin ilgili hükmünün iptal istemini oy birliğiyle reddetti.       

8.4.2016Gündem
Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi için Danıştay son noktayı koydu

Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi için Danıştay son noktayı koydu

İstanbul Cumhuriyet Mahallesi’nde kentsel dönüşüm planlarının önünü açan 'riskli alan' kararı Danıştay’a takıldı. Danıştay, Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararı iptal etti.

7.4.2016Ekonomi
Çınarlı’da planlama zıtlaşması

Çınarlı’da planlama zıtlaşması

İZMİR’de kapatılan İl Özel İdaresinin malları dağıtımıyla ilgili kriz planlamaya da sıçradı. Konak Belediyesi, Çınarlı’da İl Özel İdaresi’nin yıkılan idare binasının yeraldığı 20 bin metrekarelik araziyi protokol camii yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı ikinci plan askıdan inmeden alternatif camii yeri hamlesiyle yine Çınarlı’daki Karayolları’nın eski araç muayene istasyon alanının cami alanına dönüştürecek plan hazırladı.

5.4.2016Ege

Yazar Sonuçları

Sanki şöyle bir talimat almışlar

Sanki şöyle bir talimat almışlar

AJANSLARDAN gelen fotoğraflara bakıyorum.

26.5.2016Haber Yazıları
Yıldırım, örgütü kime emanet etti

Yıldırım, örgütü kime emanet etti

AKP’de MKYK üyelerini de içeren genel merkez yapısını İstanbul milletvekili Mustafa Ataş belirledi.

23.5.2016Haber Yazıları
Yargısal kaos

Yargısal kaos

YARGITAY MHP kongresiyle ilgili olarak bu satırlar yazılırken henüz bir karar vermemişti.

13.5.2016Haber Yazıları
80 termik santral daha geliyor

80 termik santral daha geliyor

DOLANDIRILANLARIN çoğunun ortak özelliği nedir sizce?

12.5.2016Haber Yazıları
Ey yargı!

Ey yargı!

HABERİ gazetelerde okudum, iktidar Yargıtay ve Danıştay’da köklü değişiklikler yapacakmış yine...

10.5.2016Haber Yazıları
Laiklikte din ve vicdan özgürlüğü ne değildir?

Laiklikte din ve vicdan özgürlüğü ne değildir?

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi, geçen hafta sözünü ettiğim çok önemli Alevilik kararının 66. paragrafında aynen şöyle bir cümle kullanıyor:

3.5.2016Haber Yazıları
Elbirliğiyle işlenmiş bir cinayet bu

Elbirliğiyle işlenmiş bir cinayet bu

Kuddusi Okkır... Ergenekon davasının sembol isimlerinden... “Ergenekon’un kasası” diye tutuklandı... 1 yıl içinde kanser oldu... Tedavi edilmedi... Ölümünden 5 gün öncesine kadar da tahliye edilmedi... Öldüğünde “kasa” diye nitelenecek bir geliri olmadığı ortaya çıktı... Ergenekon davasının düşmesinin ardından eşi Sabriye Okkır soruyor: “Bu cinayeti işleyenler hesap vermeyecek mi?”

26.4.2016Haber Yazıları
Veysel’e bakın sözünüzü tutun

Veysel’e bakın sözünüzü tutun

“BÜYÜK abla Fatoş Atılgan, kardeşinin giyemediği yeni kırmızı montuna sarılarak ağlarken kardeşinin son anlarını şöyle anlattı:

16.4.2016Haber Yazıları
Dokunulmazlıkların kaldırılması

Dokunulmazlıkların kaldırılması

İKTİDAR partisinin 316 milletvekili imzalı ‘dokunulmazlıkların kaldırılması’ hakkında bir kanun teklifi Meclis’e verildi...

13.4.2016Haber Yazıları
İktidar doğruları söylesin

İktidar doğruları söylesin

AKP iktidarları döneminde kamu idarelerinde taşeron işçi çalıştırılması uygulaması yaygınlaşmış, taşeron işçi sorunları çığ gibi büyümüştür.

7.4.2016Haber Yazıları