Arşiv

Çadır Kent

Çadır Kent ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çadır Kent haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 549 Çadır Kent haberi bulunmuştur.

Çadır Kent Haberleri

Çadır kentte yangın tatbikatı

Çadır kentte yangın tatbikatı

GAZİANTEP’in İslahiye İlçesi’nde, Suriyeli sığınmacıların yerleştirildiği 2 çadır kentte yangın tatbikatı yapıldı.

29.6.2016Çukurova
Anlaşmadan sonra kaçak geçişler azaldı

Anlaşmadan sonra kaçak geçişler azaldı

TÜRKİYE ile AB arasındaki sığınmacılara ilişkin anlaşmanın yürürlüğü girmesinden sonra il sonuçlar da alınmaya başlandı. Buna göre, anlaşmadan önceki her gün ortalama 3 bin kişi yakalanırken, yasağın ilk günü yakalanan sığınmacı sayısı 235’de kaldı. Tek tek önlemleri anlatan İzmir Valisi Mustafa Toprak, "İlk izlenim azalma olduğuna yönelik. Ancak kesin sonuçlar birkaç günlük periyod sonrasında ortaya çıkacaktır. Biz her türlü önlemlerimizi aldık ve bekliyoruz" dedi. Sığınmacıların umut yolculuğu öncesi geçici kaldığı Basmane semtinde de eski yoğunlukten eser kalmadı, oteller boşaldı. Suriyeliler, durumu gözlediklerini anlattı.

21.3.2016 Ege
Türkiye-Suriye sınır hattında güvenlik önlemleri

Türkiye-Suriye sınır hattında güvenlik önlemleri

2. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Mehmet Ali Tuna, tüm hudut hattının fiziki güvenlik sisteminin parçası olarak modüler beton duvarlarla kaplanacağını ve bunun yanında yol, Türkiye tarafında fens teli, gözetleme kuleleri, aydınlatma ve kamera sistemleri bulunacağını belirtti.

23.2.2016Gündem
'Suriyelileri mahalle mahalle tespit ediyoruz'

'Suriyelileri mahalle mahalle tespit ediyoruz'

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı ile ilgili tartışma sürüyor. Geçen yıl Birleşmiş Milletler 1.8 milyon, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi ise 1 milyon 900 bin Suriye vatandaşının Türkiye'de yaşamını sürdürmeye çalıştığını açıklamıştı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazonoğlu, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sayısının net olarak belirlenebilmesi için mahalle mahalle tespit yapmaya başladıklarını belirterek, “Bunu yaparken kadın erkek, aile, birlikte yaşayan ama aile olmayan, yetim ve öksüz olarak belirleme yapıyoruz. Sorunların giderilmesi için de Bakanlığımız bünyesinde Göç Dairesi kuruyoruz” dedi.

28.1.2016Gündem
Doç. Dr. Şüra Baykan'dan

Doç. Dr. Şüra Baykan'dan "vicdan" dersi

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şüra Baykan, Basmane'de ağaç altında rastladığı Suriyeli anne ve 6 çocuğuna sahip çıktı. 

22.11.2015Gündem
Bu okul Suriyeli öğrencilere umut oluyor

Bu okul Suriyeli öğrencilere umut oluyor

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde çadır kent dışında yaşayan Suriyeli öğrenciler için açılan Süleyman Şah El Velid Okulu, bölgedeki Suriyeli çocuklara eğitim olanağı sağlıyor.Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak sığındıkları Akçakale'de çadır kent dışında yaşamını sürdüren Suriyeli ailelerin çocukları, Suriye'de yarım bırakmak zorunda kaldıkları eğitimlerini Türkiye'nin sağladığı imkanlarla tamamlamaya çalışıyor.

15.11.2015Eğitim
Suriyeli öğretmenler okullarını renklendiriyor

Suriyeli öğretmenler okullarını renklendiriyor   

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bazı Suriyeli öğretmenler, görev yaptıkları okullarla sınıflara resimler çizerek, öğrencilerin hem savaşın acılarını unutmalarını sağlıyor hem de mesleklerini yapabilmenin sevincini yaşıyor.

14.11.2015Eğitim
230 bin Suriyeli öğrenci ders başı yaptı

230 bin Suriyeli öğrenci ders başı yaptı

Suriyeliler için özel eğitim veren kamplarda ve geçici eğitim merkezlerinde 190 bin, devlet okullarında da 40 bin olmak üzere yaklaşık 230 bin Suriyeli öğrenci, yeni eğitim-öğretim döneminde ders başı yaptı.

28.9.2015Eğitim
İzmir'de Suriyeli mülteciler Atatürk Stadyumu'nda toplanacak

İzmir'de Suriyeli mülteciler Atatürk Stadyumu'nda toplanacak

İzmir’de günlerdir kamuoyunun gündemine oturan Basmane’de meydan ve sokak aralarında geceleyip, Yunan adalarına geçmek için hazırlık yapan mültecilerle ilgili çözüm bulundu.

13.8.2015Gündem
Vali Toprak: İzmir, bir çadır kent alanı değil

Vali Toprak: İzmir, bir çadır kent alanı değil

İZMİR Valisi Mustafa Toprak, Suriyeli mültecilerin Avrupa ülkelerine yasa dışı yollarla ulaşabilmek için özellikle İzmir gibi kıyı illerinde yoğunlaşmalarına karşın yeni tedbirler alınacağını belirtti. Vali Toprak, "İzmir bir çadır kent alanı, kamp alanı, yerleşme alanı değil" dedi.

7.8.2015Ekonomi
Almanya’da mülteciler Neonazi tehdidinde

Almanya’da mülteciler Neonazi tehdidinde

Almanya’nın Dresden kentinde kurulan 1000 kişilik çadır kente yerleştirilen mülteciler, Neonaziler tarafından tehdit ediliyor.

26.7.2015Avrupa
Evsizler ABD'nin başını ağrıtıyor

Evsizler ABD'nin başını ağrıtıyor

ABD sokaklarındaki evsizlerin sayısı uygulanan farklı yardım ve iyileştirme programlarına rağmen bir çok eyalette artarken, ülkede çözüm bekleyen evsizlik ve çadır kent problemi gün geçtikçe kronik bir krize dönüşüyor. Uluslararası askeri operasyonlara katılmış gazi evsizlerle birlikte evsiz çocukların sayısındaki büyük artış endişe yaratıyor.

19.7.2015Ekonomi
Kahramanmaraş'ta Suıriyelilerin kaldığı çadır kentte yangın: 2 çocuk öldü

Kahramanmaraş'ta Suıriyelilerin kaldığı çadır kentte yangın: 2 çocuk öldü

Kahramanmaraş'ta, 17 bin 479 Suriyeli sığınmacının barındığı çadır kentte elektrik kontağından çıktığı sanılan yangında 6 çadır yandı, 2 ve 3 yaşlarındaki iki kız kardeş öldü.

24.6.2015Gündem
Biyometrik Suriyeliler

Biyometrik Suriyeliler

İçsavaşın devam ettiği Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan 2 milyon 187 bin Suriyeliden 1 milyon 761 bin 355’i kayıt altına alınarak biyometrik kimlik verildi.

7.6.2015Gündem
15 bin Türkmen alarmı

15 bin Türkmen alarmı

Suriye’nin Türkiye sınırındaki iki farklı noktada Azez ve Tel Abyad’da yaşanan çatışmalar nedeniyle yoğun bir göç akımına karşı Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı ile Türk Kızılayı alarma geçti. AFAD yetkilileri, Türkmenlerin olası bir göç dalgasına karşı Öncüpınar’daki hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

5.6.2015Dünya
62 bin 358 kişi Kobani’ye geri döndü

62 bin 358 kişi Kobani’ye geri döndü

ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’nin karşısında bulunan ve IŞİD militanları ile 5 ay süren çatışmaların ardından YPG denetiminde kalan Suriye’nin Kobani kentine geri dönüşler devam ediyor. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, savaşın izlerinin silinmeye çalışıldığı ve yeniden inşa çalışmalarının sürdüğü Kobani’ye, çatışmaların sona ermesinden sonra bugüne kadar 62 bin 358 kişinin geri döndüğünü söyledi.

29.5.2015Gündem
Çadır kentte yangın

Çadır kentte yangın

HATAY’ın Yayladağı İlçesi’nde ülkelerindeki iç savaştan kaçan 2 bin 500 Suriyelinin kaldığı 1 Nolu Çadır Kent’te, bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İki çadır kül olduğu yangında, şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı.

27.4.2015Gündem
Çadırkent'in yaşlıları pikniğe çıkartıldı

Çadırkent'in yaşlıları pikniğe çıkartıldı

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde barınan yaşlı çınarlar kamp idaresi tarafından pikniğe çıkartıldı. Akçakale’deki ağaçlık alana çıkartılan yaşlı çınarlar, üç yıldır ilk kez dışarıya çıktıklarını dile getirerek çadır kent yönetimine teşekkür ettiler.

31.3.2015Çukurova
Emine Erdoğan, Türkiye'nin en büyük çadır kentini açtı

Emine Erdoğan, Türkiye'nin en büyük çadır kentini açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşe Nur İslam, Şanlıurfa'da Tülmen Köyü Kırsal Kalkınma Kadın Kooperatifini ziyaret etti. Erdoğan, kooperatifte bir araya geldiği kadınlarla bir süre sohbet ederek sorunlarını dinledi. Erdoğan, daha sonra alanı gezerek kooperatifteki hayvanlarla ilgilendi.

5.3.2015Gündem
CHP'li Güven Alsancak stadının geleceğini sordu

CHP'li Güven Alsancak stadının geleceğini sordu

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Alsancak Stadı'na müsabakaya uygun değil raporunun verilmesi üzerine verdiği önergelerin dikkate alınmadığı belirterek konuyu yeniden gündeme taşıdı. Güven, Alsancak Stadı'nın, stat yapısı içinde, bitişiğinde veya eklentisi olarak AVM kurulup kurulmayacağı ve Altay Spor Kulübü'nün mağduriyetinin nasıl giderileceğini Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a sordu.

20.12.2014Ege
Öğrencilerden, Suriyelilere destek

Öğrencilerden, Suriyelilere destek

Mardin’in Midyat İlçesi’nde Vali Kemal Nehrozoğlu Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencileri, ‘Misafirlerimize Yardım Edelim’ sloganıyla yardım kampanyası düzenledi. Okul yöneticileri, öğretmen ve velilerin de destek verdiği kampanyada toplanan yardımları Suriye’den kaçan savaş mağdurlarına gönderildi.

8.11.2014Eğitim
Suriyeli sığınmacılara yardım eli

Suriyeli sığınmacılara yardım eli

Mardin'in Midyat İlçesi’nde Vali Kemal Nehrozoğlu Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencileri, 'Misafirlerimize Yardım Edelim’ sloganıyla yardım kampanyası düzenledi. Okul yöneticileri, öğretmen ve velilerin de destek verdiği kampanyada toplanan yardımları Suriye’den kaçan savaş mağdurlarına gönderildi.

8.11.2014Avrupa
Suriyeli çift çadır kentte evlendi

Suriyeli çift çadır kentte evlendi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Akçakale ilçesindeki çadır kente yerleşen Suriyeli çift, düzenlenen düğünle dünyaevine girdi.

4.11.2014Gündem
Kobani'de sokak savaşı sürüyor

Kobani'de sokak savaşı sürüyor

ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’nin karşısında olan IŞİD’in hedefindeki Suriye’nin Kobani kentinde 31 gündür çatışmalar devam ediyor. DHA ekibi, YPG güçleri ile ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının bombardımanı ile IŞİD ilerlemesini durdurmaya çalıştığı Kobani’ye girdi ve yaşananları görüntüledi.

15.10.2014Gündem
Kobani'de çatışma, tanklar tepelere konuşlandırıldı

Kobani'de çatışma, tanklar tepelere konuşlandırıldı

IŞİD’in ele geçirmek için saldırdığı Kobani’de, şiddetli çatışmalar devam ediyor. Kobani’den silah ve patlama sesleri yükselirken, sınırı aşan kurşunlar Suruç’un sınır hattındaki mahallelerinde tedirginliğe yol açıyor. 3 mahalle ile sınır hattında kurulan çadırlarda kalan Suriyeliler tahliye edilirken, sabah saatlerinde sınırı aşan havan mermisi sınır hattındaki bir ev ile işyerine isabet etti. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar Suruç'a geldi. Onlarca tank Suriye'yi gören hakim tepelere konuşlandırıldı.

6.10.2014Gündem
Sınırı kaldırdılar

Sınırı kaldırdılar

Suriye’de IŞİD’in ele geçirmeye çalıştığı Kürt yerleşim birimi Kobani ile dayanışma için dün Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gelen destekçiler, karşıya geçmek için sınırdaki tel örgüleri kesti, direkleri devirdi. Suriye tarafına geçen eylemcileri sınırın öte yanında YPG’li bir grup karşıladı. Dağılmayan gruba güvenlik birimleri müdahale ederken bir kısmı Kobani’ye gitti. Kobani’ye gidip dönenler ise sınır kapılarına yönlendirilirken, önlemler arttırıldı.

27.9.2014Dünya
Sınırda eylem, müdahale ve hortum

Sınırda eylem, müdahale ve hortum

Kobani'den kaçan Suriyelilerin Türkiye'ye girişi sürerken sınır bölgesinde olaylar bugün de devam etti. Bölgedeki bazı araçları yakarak taşlı saldırı yapan göstericilere güvenlik güçleri tazyikli su ve gazla müdahale etti. Bu sırada aniden çıkan hortum panik yarattı.

22.9.2014Gündem
Şanlıurfa Valisi: Suruç'a yeni kamp kuruluyor

Şanlıurfa Valisi: Suruç'a yeni kamp kuruluyor

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, iç karışıklığın sürdüğü Suriye'nin Kobani ilçesi yakınlarında IŞİD tehdidinden kaçanların alınmaya başlanmasının ardından 40-45 bin kişinin Türkiye'ye geldiğini söyledi. Vali Küçük, şu anda göçün olmadığını ve gelen Suriyelilerin barınmaları için Suruç ilçesine 15-20 bin kişilik yeni bir çadır kent kurulacağını söyledi.

20.9.2014Gündem
2 bin Ezidi için çadır kent

2 bin Ezidi için çadır kent

BATMAN Belediyesi, IŞİD saldırıların kaçarak kente gelen yaklaşık 2 bin Ezidi'yi ağırlamak için Beşiri İlçesi'ne bağlı Uğurca Köyü'nde 2 bin kişilik çadır kent kurdu. Köyde 10 dönümlük alana kurulan çadır kent için sıcak-soğuk su şebekesi ve elektrik hattı çekildi, çadır kent kilitli taşlarla döşendi.

12.9.2014Gündem
Şanlıurfa Valiliği'nden 700 Ezidi'ye yardım

Şanlıurfa Valiliği'nden 700 Ezidi'ye yardım

ŞANLIURFA Valiliği, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidi nedeniyle Irak’tan kaçarak Viranşehir İlçesi’ne yerleşen yaklaşık 700 Ezidi için yardım çalışması başlattı. Ezidiler’in halen travma içinde olduğunu ifade eden Vali İzzettin Küçük, "Viranşehir’de gelen Ezidi konuklarımızın insani ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için çaba içerisindeyiz" dedi.

16.8.2014Gündem
Atalay: Ezidiler için çadır kent kurmaya karar verdik

Atalay: Ezidiler için çadır kent kurmaya karar verdik

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

14.8.2014Gündem
İşler: Bir iki hafta içinde net olarak ortaya çıkar

İşler: Bir iki hafta içinde net olarak ortaya çıkar

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, AK Parti olağanüstü kongre tarihine ilişkin, “Şimdi parti MKYK'sında, MYK'sında görüşecek ve kararını verecek. Buna göre bir yol haritası çizilecek. Doğrusu ben de bunun ne zaman olacağını bilmiyorum, ama bekleyip göreceğiz. Önce mi olacak sonra mı olacak; zaten çok kısa bir zamanda, bir iki hafta içerisinde her şeyin gayet net bir şekilde ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi.

11.8.2014Gündem
Kahramanmaraş'ta Suriyeli gerginliği: 27 gözaltı

Kahramanmaraş'ta Suriyeli gerginliği: 27 gözaltı

KAHRAMANMARAŞ’ta kent merkezindeki Suriyeli’lerin ülkelerine dönmelerine yönelik protestolar gece de devam etti. Suriyeli bir kişinin otomobilinin tahrip edildiği kentte önlemler artırılırken, polis pazar gününden bu yana olaylara karıştığı saptanan 27 kişiyi gözaltına aldı.

16.7.2014Gündem
8 bin dönümü dolu vurdu

8 bin dönümü dolu vurdu

Polatlı’da etkili olan sağanak yağmur ve dolu, ilçeye bağlı Yaralı Mahallesi'nde 8 bin dönümlük ekili alana zarar verdi.

9.6.2014Ankara
40 bin Suriyeli'ye tanıtım kartı

40 bin Suriyeli'ye tanıtım kartı

Reyhanlı ilçesine sığınan ve çadır kent dışında kalan 40 bin Suriyeliye tanıtım kartı dağıtılmaya başlandı.

31.5.2014Gündem
İşte GAUCK’un çantasındakiler

İşte GAUCK’un çantasındakiler

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un uçağında Türk basını olarak sadece Hürriyet vardı. Cumhurbaşkanı ile uçakta görüşme fırsatı buldum. Cumhurbaşkanı Gauck’un çantası özgürlük mesajı dolu.

28.4.2014Hürriyet Arşiv
AFAD Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar

AFAD Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) Fuat Oktay, Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak, Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısının 900 bini aştığını, bir milyona yaklaştığını açıkladı. Dünyanın yok saydığı, gölge kabul ettiği bu insanlara ev sahipliği yapan Türkiye, 2.5 milyar dolar harcadı. Yurtdışından ise sadece 200 milyon dolar geldi.

24.4.2014Gündem
Anaokulu öğrencilerinden, 23 Nisan fidanı

Anaokulu öğrencilerinden, 23 Nisan fidanı

Çanakkale’de Gelibolu Anaokulu Müdürlüğü’nün ‘Çalışkan Karıncalar Sınıfı’ öğrencileri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Gelibolu Belediyesi’nin desteği ile 25 çam fidanı dikti.

22.4.2014Eğitim
Türk Bakan ikna etti, çadırlar söküldü

Türk Bakan ikna etti, çadırlar söküldü

Afrikalı mültecilerin Berlin'in göbeğindeki Türk semtinde kurduğu çadır kent olaysız kaldırıldı. Mimarı ise Berlin'in Çalışma, Kadın ve Uyum Bakanı Dilek Kolat.

8.4.2014Dünya
İŞTE BÖYLE...

İŞTE BÖYLE...

Berlin'in göbeğinde mültecilerin kurduğu çadır kent olaysız kaldırıldı. Mimarı: Berlin'in Çalışma, Kadın ve Uyum senatörü Dilek Kolat.

8.4.2014Hürriyet Arşiv
İŞTE BÖYLE...

İŞTE BÖYLE...

Berlin'in göbeğinde mültecilerin kurduğu çadır kent olaysız kaldırıldı. Mimarı: Berlin'in Çalışma, Kadın ve Uyum senatörü Dilek Kolat.

8.4.2014Hürriyet Arşiv
Kamplardaki Suriyelilerin sayısı 220 bini aştı

Kamplardaki Suriyelilerin sayısı 220 bini aştı

Türkiye'deki kamplarda barınan Suriyelilerin sayısının 220 bini aştığı bildirildi.

18.3.2014Gündem
Türkiye sınırında yine patlama: 16 ölü

Türkiye sınırında yine patlama: 16 ölü

HATAY’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyünün karşısındaki Suriye’nin İdlib kentine bağlı Atme kasabasında, dün bomba yüklü aracın patlaması sonucu en az 16 kişi öldü, 65 kişi de yaralandı.

24.2.2014Dünya
Türkiye-Suriye sınırında patlama

Türkiye-Suriye sınırında patlama

Suriye’nin Türkiye sınırındaki İdlib kentine bağlı Atme kasabasında bir hastane binasının dışında bomba yüklü araç patladı. Patlamada 16 kişinin öldüğü 65 kişinin yaralandığı bilgisi verildi.

23.2.2014Dünya
İHH temsilcisi: Çadır bile kuracak yer kalmadı

İHH temsilcisi: Çadır bile kuracak yer kalmadı

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Kilis Koordinatörü Erhan Yemelek, Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşısındaki Esselame bölgesinde çadır kuracak alan kalmadığını belirterek, "Bu yüzden alternatif olarak yeni yerleşim yeri aramaya başladık" dedi.

8.2.2014Dünya
Suriyelilere 'geçici kimlik'

Suriyelilere 'geçici kimlik'

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve çadır kent dışında kendi imkanlarıyla barınmaya çalışan Adana'daki Suriyelilere, kayıt altına alınmaları için "geçici kimlik" verileceği bildirildi.

14.12.2013Gündem
Türkiye'de 50 bin Suriyeli eğitim görüyor

Türkiye'de 50 bin Suriyeli eğitim görüyor

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerden yaklaşık 50 bini kamplardaki eğitim hizmetlerinden faydalanıyor.

6.12.2013Eğitim
Timoşenko, Avrupa yolu için açlık grevi başlattı

Timoşenko, Avrupa yolu için açlık grevi başlattı

Ukrayna’da halen hapiste tutulmaya eski Başbakan Yuliya Timoşenko, Viktor Yanukoviç yönetiminin Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşması imzalamaktan son anda vazgeçmesi üzerine süresiz açlık grevine gittiğini ilan etti.

26.11.2013Dünya

Yazar Sonuçları

Bu problemler başkanları aşar

Bu problemler başkanları aşar

Çeşme’de su yok, doğru...

9.7.2016Ege
Seçim meydanı

Seçim meydanı

BAŞBAKAN Erdoğan’ın Brüksel’de yarattığı etkinin rüzgârı Berlin’den nasıl duyuldu?

24.1.2014Fatih ÇEKİRGE