MENÜ
Arşiv

Brüksel

Brüksel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Brüksel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 21.522 Brüksel haberi bulunmuştur.

Brüksel, Belçika'nın başkentidir. Belçika'nın üç federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi'nin başkentidir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehirdir. Adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Brüksel büyükşehrine bağlı 19 belediyenin toplam nüfusu 1.050.000'dir. Büyükşehrin bir parçası haline gelmiş civar belediyelerin nüfusu ve gün içinde işleri için Brüksel'e gelenlerin (Brüksel'de çalışan nüfus) miktarı da göz önüne alındığında toplam kapsamlı nüfusun birkaç milyona çıktığı hesaplanmaktadır.

Avrupa Birliği'nin 3 ana kurumu olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu içinde ilk ikisinin resmi organlarının büyük çoğunluğu Brüksel'de yerleşiktir. Sonuncusu Avrupa Parlamentosu ise Strazburg ile dönüşümlü olarak Brüksel'de çalışmalarını yürütmektedir. Bunlara bağlı ve bunlarla ilgili irili ufaklı yüzlerce kuruluş da dikkate alındığında Brüksel, bu sebeplerden AB veya Avrupa başkenti olarak gösterilir. Ayrıca NATO Merkez Karargahı da Brüksel'dedir.

Brüksel Haberleri

Yaşlanmayan leydi: Brugge

Yaşlanmayan leydi: Brugge

Colin Farrell ve Brendan Gleeson’un muhteşem oyunculuklarıyla bende ayrı bir yeri olan ‘In Bruges’ filminden sonra hayalini kurduğum yerlerin başında geliyordu Brugge... Kendimi el değmemiş bir Ortaçağ kentinde hissetmek, orijinalliği bozulmamış bir şatoda konaklamak ve bir masalın tam ortasında uyanmak için “Brugge’de olmalıyım” diyordum. Öyle de oldu...

9.12.2016Seyahat
Brüksel için yapmadan dönmeyin listesi

Brüksel için yapmadan dönmeyin listesi

Brüksel gotik ve barok mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan Belçika'nın şirin başkenti. Brüksel'de mutlaka yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık...

9.12.2016Seyahat
AB: Türkiye 7 şartı yerine getirmedi

AB: Türkiye 7 şartı yerine getirmedi

AB Komisyonu, Ankara ile Brüksel’in arasındaki vize muafiyeti mutabakatının uygulanmasının zorlu koşullara rağmen mümkün olmayı sürdürdüğünü açıkladı.

8.12.2016Dünya
Geri dönenler saldırı emri almış olabilir mi

Geri dönenler saldırı emri almış olabilir mi?

Avrupa Birliği’nin yayınlayacağı bir raporda Suriye ve Irak’a giden ve orada radikalleşen 5 bin Avrupalı cihatçının üçte birinin Avrupa’ya geri döndüğü ve saldırı emri almış olabileceği uyarısı yapıldı.

8.12.2016Dünya
AB: 1750 Avrupalı cihatçı geri döndü

AB: 1750 Avrupalı cihatçı geri döndü

Avrupa Birliği'nin yayınlayacağı bir raporda Suriye ve Irak'a giden ve orada radikalleşen 5 bin Avrupalı cihatçının üçte birinin Avrupa'ya geri döndüğü ve saldırı emri almış olabileceği uyarısı yapıldı.

8.12.2016Dünya
Alman elçisi çağrıldı

Alman elçisi çağrıldı

MECLİS Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın, Almanya’da diplomatik pasaportunu çaldırmasının ardından konsolosluğun verdiği geçici pasaportla Türkiye’ye dönmek isterken, havalimanında alıkonulmasına hem hükümet hem de Meclis’ten tepki geldi.

7.12.2016Gündem
Çavuşoğlu ve Johnson Brükselde görüştü

Çavuşoğlu ve Johnson Brüksel'de görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Boris Johnson ile bir araya geldi.

7.12.2016Dünya
NATO ile Avrupa Birliği arasında yeni dönem

NATO ile Avrupa Birliği arasında yeni dönem

TÜRKİYE’nin Kıbrıs sorunu nedeniyle yıllarca ilerleme sağlanmasını engellediği NATO-Avrupa Birliği ilişkileri yeni bir döneme giriyor.

6.12.2016Dünya
AB Büyükelçilik Müsteşarı Poupeau: 2016 insan hakları ihlallerinin çok yaygınlaştığı bir yıl oldu

AB Büyükelçilik Müsteşarı Poupeau: 2016 insan hakları ihlallerinin çok yaygınlaştığı bir yıl oldu

AB Büyükelçilik Müsteşarı Poupeau: 2016 insan hakları ihlallerinin çok yaygınlaştığı bir yıl oldu

5.12.2016Giresun
Terörün Belçika’ya maliyetini çıkardılar

Terörün Belçika’ya maliyetini çıkardılar

Belçika İş Federasyonu (FEB), 22 Mart’ta Brüksel’de yaşanan terör saldırılarının ülke ekonomisine etkilerine ilişkin hazırladığı çalışmayı yayınladı. Bu çalışmaya göre terör saldırılarının Belçika’ya maliyeti 2.4 milyar euroyu buldu.

5.12.2016Dünya
Avusturyada seçimin sonucu belli oldu... Türkiye karşıtı lider Hofere büyük darbe

Avusturya'da seçimin sonucu belli oldu... Türkiye karşıtı lider Hofer'e büyük darbe!

Avusturya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağcı lider Norbert Hofer yenilgiye uğradı. Yeşiller'in desteklediği aday Alexander Van der Bellen, Avusturya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu. Türkiye karşıtı lider Hofer kazansaydı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, Avrupa'da seçilen ilk aşırı sağcı devlet başkanı olacaktı. Hofer, Türkiye'nin AB'ye katılması ya da Brüksel'in daha merkeziyetçi bir politika izlemesi halinde, Avusturya'nın AB'den çıkıp çıkmamasını referandum ile halka soracağını söylemişti.

4.12.2016Dünya
Bakanlar Eroğlu ve Kılıç, Samsunda açılış yapıp temel attı (3)

Bakanlar Eroğlu ve Kılıç, Samsun'da açılış yapıp temel attı (3)

Bakanlar Eroğlu ve Kılıç, Samsun'da açılış yapıp temel attı (3)

4.12.2016Samsun
THYye İzmirden çağrı

THY'ye İzmir'den çağrı

THY'ye İzmir'den çağrı

3.12.2016İzmir
AB Komisyonu Başkanı Junckerden Türkiye açıklaması

AB Komisyonu Başkanı Juncker'den 'Türkiye' açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik "Bizim onlara olduğu kadar, Türkiye'nin de Avrupa'ya ihtiyacı var" dedi.

2.12.2016Dünya
The Weeknd: Michael Jackson’ın tahtına aday olmak kolay değil

The Weeknd: Michael Jackson’ın tahtına aday olmak kolay değil

The Weeknd, kariyerinde hızla yükseldi fakat şimdilerde ‘romantik salon erkeği’yle ‘partileyen çılgın’ arasında savruluyor. Bir önceki albümü başyapıttı. Yeni albümün kötü olduğunu düşünmeyin ama o düzeyde de değil.

2.12.2016Keyif
Avusturya’dan sonra bir Türkiye çıkışı da Hollandadan

Avusturya’dan sonra bir 'Türkiye çıkışı' da Hollanda'dan

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısının yankıları sürerken Avusturya'dan sonra Hollanda da Türkiye ile ilgili fikrini olumsuza çevirdi. Hollanda, AB Daimi Temsilciler Komitesi toplantısında Türk hükümetinin uyarılması ve mevcut yaklaşımının devamı halinde müzakere sürecinin dondurulabileceği mesajının verilmesini talep etti. Yaklaşık iki hafta önceki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda; Hollanda, Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğini savunmuştu.

2.12.2016Dünya
Antigoon canavarının ruhunu taşıyan şehir: Antwerpen

Antigoon canavarının ruhunu taşıyan şehir: Antwerpen

Şehir efsanelerine inanır mısınız bilmiyorum ama Antwerpen (Anvers) denince aklıma ilk gelen bu... Son yıllarda Benelüks turlarının artmasıyla Belçika’ya ziyaretler çoğaldı. Ama kaçımız Brugge ya da Brüksel’i görürken Antwerpen’in varlığından haberdardı? İşte Avrupa'nın efsaneleriyle en ilginç şehri...

2.12.2016Seyahat
Ömer Çelik’ten AB Komiseri Hahn’a sert eleştiri

Ömer Çelik’ten AB Komiseri Hahn’a sert eleştiri

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerde son dönemde kırılganlık ve gerginlik öne çıkarken Türkiye’nin, AB Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’a yönelik tepkisi artıyor.

30.11.2016Dünya
ABye sığınmacı çocukların haklarını ihlal etmeyin çağrısı

AB'ye sığınmacı çocukların haklarını ihlal etmeyin çağrısı

Aralarında Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Save the Children gibi oluşumların da olduğu 78 insan hakları örgütü, Avrupa Birliği (AB) ve üye ülkelerin çocuk sığınmacıların korunmasına yönelik yeterince çaba göstermediğini ve haklarının ihlal edildiğini belirtti.

30.11.2016Eğitim
‘İngilizlere, AB vatandaşlığı satılsın’ önerisi kızdırdı

‘İngilizlere, AB vatandaşlığı satılsın’ önerisi kızdırdı

Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Demokratlar Grubu üyesi Charles Goerens, İngilizlere AB vatandaşlığı satılması önerisinin, Brexit’ten endişe duyan İngiliz vatandaşları için ‘tatmin edici bir çözüm olacağını’ söyledi. İngiliz siyasetçiler ise Goerens’in bu önerisine tepki gösterdi.

30.11.2016Dünya
Darbeciler kaliteli yargılanacak

Darbeciler kaliteli yargılanacak

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile AB müzakerelerinin dondurulması kararının ardından Brüksel’e dün ilk ziyaretini gerçekleştiren AB Bakanı Ömer Çelik, darbe girişimi faillerinin ‘en kaliteli’ şekilde yargılanacağını söyledi.

29.11.2016Dünya
Adanadaki faciaya hükümetten ilk açıklama

Adana'daki faciaya hükümetten ilk açıklama

Adana'da kız öğrenci yurdundaki yangında çok sayıda öğrenci hayatını kaybetti. Hükümet adına ilk açıklama AB Bakanı Ömer Çelik'ten geldi.

29.11.2016Gündem
Lufthansa, 1706 uçuşunu daha iptal etti

Lufthansa, 1706 uçuşunu daha iptal etti

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, pilotların grevi nedeniyle salı ve çarşamba için planlanan bin 706 uçuşun iptal edildiğini ve bu iptallerden yaklaşık 180 bin yolcunun etkileneceğini bildirdi.

28.11.2016Dünya
Avusturyada cumhurbaşkanı adayından şok Türkiye çıkışı

Avusturya'da cumhurbaşkanı adayından şok 'Türkiye' çıkışı

Avusturya'da göçmen karşıtı Özgürlük Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılması halinde, Avusturya'nın AB üyeliğini referanduma götüreceğine söz verdi.

28.11.2016Dünya
Yunanistanı endişelendiren senaryo

Yunanistan'ı endişelendiren senaryo!

Yunan basını, Türkiye'nin günde 3 bin mültecinin Yunanistan'a ulaşmasına izin vermeyi planladığını öne sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta AP Parlamentosu'nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulmasını önermesinin ardından, "Daha ileri giderseniz, bu sınır kapıları açılır" uyarısında bulunmuştu.

28.11.2016Dünya
Erdoğan’ın AB’ye daha çok ihtiyacı var

"Erdoğan’ın AB’ye daha çok ihtiyacı var"

TÜRKİYE ile ilişkilerin askıya alınması yolunda karar alan Avrupa Parlamentosu’nun  (AP) en büyük grubu olan Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) Başkanı Manfred Weber, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Onun bize ihtiyacı, bizim ona ihtiyacımızdan çok daha fazla” dedi.

27.11.2016Dünya
Tanburi Cemil Bey Avrupa’da anıldı

Tanburi Cemil Bey Avrupa’da anıldı

Yunus Emre Enstitüsü, ünlü Türk bestekârı Tanburi Cemil Bey’i ölümünün 100’üncü yılında Brüksel ve Amsterdam’da düzenlediği etkinliklerle andı.

27.11.2016Dünya
Brüksel’de ‘Özgür Medya, Demokrasi ve Darbe Girişimi’ paneli

Brüksel’de ‘Özgür Medya, Demokrasi ve Darbe Girişimi’ paneli

Belçika Türkçe Medya Birliği (BTMB) ‘Özgür Medya, Demokrasi ve Darbe Girişimi’ konulu panel düzenledi.

27.11.2016Dünya
Strasbourg ve Lüksemburg’da ‘Teröre hayır’ dediler

Strasbourg ve Lüksemburg’da ‘Teröre hayır’ dediler

Geçen hafta Berlin, Brüksel, Paris ve Rotterdam’da düzenlenen ‘Teröre Lanet, Demokrasiye Davet’ mitinglerinin devamı, bu hafta Strasbourg ve Lüksemburg’da düzenlendi.

27.11.2016Dünya
Strasbourg ve Lüksemburg’da da protesto ettiler

Strasbourg ve Lüksemburg’da da protesto ettiler

Geçen hafta Berlin, Brüksel, Paris ve Rotterdam’da düzenlenen ‘Teröre Lanet, Demokrasiye Davet’ mitinglerinin devamı, bu hafta Strasbourg ve Lüksemburg’da düzenlendi.

27.11.2016Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar tatlı su demokratıdır, bunlardan bir şey olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar tatlı su demokratıdır, bunlardan bir şey olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar tatlı su demokratıdır, bunlardan bir şey olmaz

25.11.2016İstanbul
Kati Piriden ABye eleştiri

Kati Piri'den AB'ye eleştiri

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, tweet atarak, Ankara ile Brüksel arasındaki mülteci anlaşmasının şartlarını eleştirdi.

25.11.2016Dünya
Hırvatistandan Türkiye uyarısı: ABnin çıkarına olmaz

Hırvatistan'dan 'Türkiye' uyarısı: AB'nin çıkarına olmaz

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Davor Ivo Stier, Türkiye ile müzakereleri askıya almanın, Avrupa Birliği'nin çıkarına olmayacağını belirtti.

25.11.2016Dünya
Erdoğanın Kapılar açılır çıkışına ilk yanıt Almanyadan

Erdoğan'ın 'Kapılar açılır' çıkışına ilk yanıt Almanya'dan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne bugün yaptığı uyarı, Avrupa'da geniş yankı buldu. İlk açıklama Almanya'dan geldi.

25.11.2016Dünya
Avrupalı Türkler dört şehirde sokağa çıkıyor

Avrupalı Türkler dört şehirde sokağa çıkıyor

Türkiye kökenlilerin kurduğu derneklerin öncülüğünde geçen hafta sonu Berlin, Brüksel, Paris ve Rotterdam’da düzenlenen ‘Teröre Lanet, Demokrasiye Evet’ mitingleri, bu hafta sonu Viyana, Lüksemburg ve Strasbourg’da yapılacak.

25.11.2016Dünya
Sağlık-sosyal bakım çalışanları yürüdü

Sağlık-sosyal bakım çalışanları yürüdü

Belçika’da kar amacı gütmeyen sektörlerin çalışanları, daha iyi çalışma şartları ve maaşlarına zam talebiyle gösteri düzenledi. Sağlık ve sosyal bakım sektörü çalışanlarının protestosuna sanatçılar da destek verdi.

25.11.2016Dünya
Avusturya Parlamentosu’ndan Türkiye’ye silah ambargosu kararı

Avusturya Parlamentosu’ndan Türkiye’ye silah ambargosu kararı

Avusturya Meclisi, Türkiye’ye askeri teçhizat ve malzeme ihracatının engellenmesini talep eden önergeyi kabul etti. AB üyesi ülkelerin dışişleri ve savunma bakanlarının geçen hafta Brüksel'de yaptığı toplantıda, "Türkiye ile üyelik müzakereleri durdurulsun" çağrısında bulunan tek ülke de Avusturya'ydı.

24.11.2016Dünya
Avrupa Parlamentosu Dondurun dedi... Ankara, kararı iade edecek

Avrupa Parlamentosu 'Dondurun' dedi... Ankara, kararı iade edecek!

Avrupa Parlamentosu, dün AB ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı 37 oya karşı 479 evet oyuyla ezici bir farkla kabul etti. 107 parlamenter ise çekimser kaldı. Karar metnine son anda, Türkiye’de Lozan Anlaşması hakkında yapılan açıklamaların ‘kaygı verici’ olduğu ifadesi de eklendi. Çağrı’ niteliğinde olan karar, müzakerelerin otomatik olarak askıya alınacağı anlamına gelmese de AP’nin Türkiye algısının tamamen olumsuza döndüğünün göstergesi niteliğinde. Ankara’nın kararı işleme sokmadan Türkiye’nin Brüksel’deki AB Daimi Temsilciliği aracılığıyla AP’ye iade etmesi öngörülüyor.

24.11.2016Dünya
Bakan Avcı: Almanya ticari ortağımız ve müttefiğimiz

 Bakan Avcı: Almanya ticari ortağımız ve müttefiğimiz

 Bakan Avcı: Almanya ticari ortağımız ve müttefiğimiz

24.11.2016Antalya
Son dakika Avrupa Parlamentosu ‘Türkiye ile müzakereler dondurulsun’ dedi

Son dakika! Avrupa Parlamentosu ‘Türkiye ile müzakereler dondurulsun’ dedi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı 37 oya karşı, 479 oyla kabul etti. 107 parlamenter ise çekimser kaldı. Peki AB-Türkiye ilişkilerinde bundan sonra ne olacak? İşte tüm detaylar!

24.11.2016Dünya
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz görevini bırakıyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz görevini bırakıyor!

Yaptığı açıklamalar nedeniyle başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk yetkililerin tepkisini çeken Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Brüksel'deki görevini bırakacağını açıkladı. Schulz, ülkesi Almanya'da siyaset hayatını sürdüreceğini duyurdu.

24.11.2016Dünya
Martin Schulz, SPD’den milletvekili adayı oluyor

Martin Schulz, SPD’den milletvekili adayı oluyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa politikası yerine ülkesi Almanya’da siyaset yapmaya karar verdi.

24.11.2016Dünya
Sani Şener Brüksel’de Türkiye’yi anlattı

Sani Şener Brüksel’de Türkiye’yi anlattı

Sani Şener Brüksel’de Türkiye’yi anlattı

23.11.2016İstanbul
Grev 100 bin yolcuyu olumsuz etkileyecek

Grev 100 bin yolcuyu olumsuz etkileyecek

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, pilotlar, bu sabaha karşı greve gitti. Grevi nedeniyle bugün için planlanan 876 uçuş iptal edildi. İptallerden 100 bin yolcu olumsuz etkilendi.

23.11.2016Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: El Baba dayandık, Münbiçe gideceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: El Bab'a dayandık, Münbiç'e gideceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: El Bab'a dayandık, Münbiç'e gideceğiz

22.11.2016Ankara

Yazar Sonuçları

Dünya gerçekten hayret ediyor

Dünya gerçekten hayret ediyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin dış ilişkilerinde göreve yeni başlayan Dışişleri Bakanları ve Başbakanların ilk yurt dışı ziyaretlerini sırasıyla önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ardından da Azerbaycan'a yapmaları geleneksel bir uygulamaya dönüşmüştür.

7.12.2016Haber Yazıları
Değişim olacak mı

Değişim olacak mı?

Avusturya'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerini aşırı sağcı aday Hofer'in yerine bağımsız aday Van Der Bellen'in kazanması Avrupa'nın rahat bir nefes almasına sebep oldu.

4.12.2016Haber Yazıları
Almanya ve Türkiye: Ne yapmamalı

Almanya ve Türkiye: Ne yapmamalı?

Avrupa Birliği ile ilişkilerin görümü adeta freni boşalmış bir otobüsün içindeki yolcularla birlikte duvara doğru son sürat gidişini andırıyor.

30.11.2016Haber Yazıları
Erdoğan mı pes edecek Yoksa...

Erdoğan mı pes edecek? Yoksa...

İlginç ve ciddi sonuçları olabilecek bir inatlaşma var.

29.11.2016Haber Yazıları
Ne güzel bir geceydi o ne güzel bir umuttu

Ne güzel bir geceydi o ne güzel bir umuttu

NE güzel bir geceydi... Ne güzel bir hayal, ne harika bir umuttu...

24.11.2016Haber Yazıları