MENÜ
Arşiv
Yazarlara Göre
Hadi ULUENGİN492Mehmet Ali BİRAND315Ferai TINÇ298Yalçın DOĞAN157Gila BENMAYOR135Yalçın BAYER118Zeynep GÖĞÜŞ88Cengiz ÇANDAR87Ertuğrul ÖZKÖK81Erdal SAĞLAM74Sedat ERGİN68Vahap MUNYAR65Özdemir İNCE65Tufan TÜRENÇ64Uğur CEBECİ64Oktay EKŞİ56Emin ÇÖLAŞAN52Şükrü KÜÇÜKŞAHİN44Mümtaz SOYSAL42Doğan HIZLAN37Yılmaz ÖZDİL31Fatih ÇEKİRGE28Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU25Ayşe ARMAN24Mehmet Y. YILMAZ24İlter TÜRKMEN23Ahmet HAKAN23Akif BEKİ22Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ21Bekir COŞKUN20Enis BERBEROĞLU20Murat Yetkin20Fatih ALTAYLI19Taha AKYOL18Deniz SİPAHİ16Güven ÖZALP16Tuğrul ŞAVKAY15Deniz BAYRAMOĞLU15Zeynep ATİKKAN15Cüneyt ÜLSEVER12Ercan KUMCU12Serdar TURGUT12İsmet BERKAN12Kanat ATKAYA11Yener SÜSOY11Sahrap SOYSAL11Rauf TAMER11Muammer ELVEREN11Yorgo KIRBAKİ10Osman MÜFTÜOĞLU9Cengiz SEMERCİOĞLU9Melike Karakartal9Murat BARDAKÇI8Zeynel LÜLE8Ayçe DİKMEN8Muharrem SARIKAYA7Nurten ERK TOSUNER7Onur BAŞTÜRK7Ayşe ÖZEK KARASU7Tolga TANIŞ7Ali Atıf BİR6Arman Kırım6Eyüp CAN6Adnan KAYA6Mehmet ÖZ6Verda ÖZER6İsmet SOLAK5Yonca TOKBAŞ5Gökhan KİMSESİZCAN5Uğur GÜRSES5Ünal ÇEVİKÖZ5Figen BATUR4Ebru ÇAPA4Mesude ERŞAN4Ömür GEDİK4Altan Tanrıkulu4Soner YALÇIN4Rahmi TURAN4Eyüp Can - Referans4Melike Birgölge4Melis ALPHAN4Oral Çalışlar4Oya BERBEROĞLU3Reha ERUS3Kubilay KESKİN3Melda Narmanlı ÇİMEN3Gülçin TELCİ3Mehmet Barlas3Şenay DÜDEK3Bahar AKINCI3Gürül Öğüt3Emre KIZILKAYA3Pakize SUDA2Mehmet YAŞİN2Oğuz ARAL2Güzin Abla2Şükrü KIZILOT2Erman TOROĞLU2Nora ROMİ2Banu TUNA2

Brüksel

Brüksel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Brüksel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 21.806 Brüksel haberi bulunmuştur.

Brüksel, Belçika'nın başkentidir. Belçika'nın üç federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi'nin başkentidir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehirdir. Adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Brüksel büyükşehrine bağlı 19 belediyenin toplam nüfusu 1.050.000'dir. Büyükşehrin bir parçası haline gelmiş civar belediyelerin nüfusu ve gün içinde işleri için Brüksel'e gelenlerin (Brüksel'de çalışan nüfus) miktarı da göz önüne alındığında toplam kapsamlı nüfusun birkaç milyona çıktığı hesaplanmaktadır.

Avrupa Birliği'nin 3 ana kurumu olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu içinde ilk ikisinin resmi organlarının büyük çoğunluğu Brüksel'de yerleşiktir. Sonuncusu Avrupa Parlamentosu ise Strazburg ile dönüşümlü olarak Brüksel'de çalışmalarını yürütmektedir. Bunlara bağlı ve bunlarla ilgili irili ufaklı yüzlerce kuruluş da dikkate alındığında Brüksel, bu sebeplerden AB veya Avrupa başkenti olarak gösterilir. Ayrıca NATO Merkez Karargahı da Brüksel'dedir.

Brüksel Haberleri

THYden turizmcilere destek

THY'den turizmcilere destek

THY'den turizmcilere destek

25.2.2017Muğla
Noel arifesinde baş döndüren kış güzelliği

Noel arifesinde baş döndüren kış güzelliği

Yaşlı Kıta Avrupa’da kuzeyden güneye yapılacak bir yolculuk karşımıza bambaşka iklimler, yiyecekler ve hayat tarzlarını çıkarır. Yılın 12. ve son ayı geldiğinde ise tüm bu farklılıklar saydamlaşır, tek bir ruh, Noel ruhu, Batı insanını heyecanla sarar. İşte tam da bu zamanda Avrupa'nın görmüş geçirmiş nice kent meydanı, keyfi müşterek yaşanan bir panayır yerine dönüşür. Yurt dışı seyahatler rehberi Cem Önder iki farklı dünyanın ortak Noel ruhunu yazdı.

24.2.2017Seyahat
AP mesajı: OHAL kalkana kadar donar

AP mesajı: OHAL kalkana kadar donar

Mart ayı sonunda ilk taslağı yayınlanacak Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raporu’na hazırlık için hükümet yetkilileri, muhalefet partileri ve STK’larla görüşen AP Türkiye Raportörü Kati Piri, İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. Piri özetle şunları söyledi:

23.2.2017Gündem
Yaratıcı yürümenin felsefesi

Yaratıcı yürümenin felsefesi

Frédérick Gros ‘Yürümenin Felsefesi’ ile düşünüp de dile getirmediklerimize kafa yormak için yan yollara çıkarıyor. Oralarda sık sık yazarlar, felsefeciler, yaratıcı düşünce içinde yaşayanlarla karşılaştırıyor bizi.

23.2.2017Kitap Sanat
Bay Çello turnede

Bay Çello turnede!

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), geçtiğimiz hafta 98 kişilik kadrosuyla Hong Kong’a uçtu. Şef Sascha Goetzel yönetiminde iki konser veren orkestranın yolculuğu ise başlı başına bir macera.

23.2.2017Kitap Sanat
“Gümrük Birliği güncellenmesinde tarım sektörüne dikkat edilmeli”

“Gümrük Birliği güncellenmesinde tarım sektörüne dikkat edilmeli”

“Gümrük Birliği güncellenmesinde tarım sektörüne dikkat edilmeli”

23.2.2017İstanbul
Dünyaya ‘gönül’ ver kariyerin güçlensin

Dünyaya ‘gönül’ ver kariyerin güçlensin

Önde gelen kuruluşlar, gençlere kariyerlerine güç katmak için birçok gönüllülük ve staj programı sunuyor. Adaylar, bu sayede uluslararası ağlarını geliştiriyor ve dünyanın geleceği için çalışan önemli organizasyonlarda deneyim kazanma fırsatı buluyor.

23.2.2017Eğitim
Romanların hasır örme üretim atölyesi örnek çalışma

Romanların hasır örme üretim atölyesi örnek çalışma

Romanların hasır örme üretim atölyesi örnek çalışma

22.2.2017Mersin
ABD bayrağındaki ilginç hata

ABD bayrağındaki ilginç hata!

ABD Başkanı Mike Pence ile Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği ortak basın toplantısındaki bir hata uzun süre fark edilmedi.

21.2.2017Dünya
ABD bayrağındaki hatayı kimse fark etmedi

ABD bayrağındaki hatayı kimse fark etmedi!

ABD Başkanı Mike Pence ile Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği ortak basın toplantısındaki bir hata uzun süre fark edilmedi.

21.2.2017Dünya
CHPli Sertelden ilginç hayır çağrısı

CHP'li Sertel'den ilginç 'hayır' çağrısı

CHP'li Sertel'den ilginç 'hayır' çağrısı

21.2.2017İzmir
Mike Pence: Aynı değerleri paylaşıyoruz

Mike Pence: Aynı değerleri paylaşıyoruz

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD’nin, AB ile ‘daha derin bağlar kurmaktan yana’ olduğunu söyledi.

21.2.2017Dünya
İsveç ve Trump arasında polemik sürüyor

İsveç ve Trump arasında polemik sürüyor

ABD Devlet Başkanı Donald Trump bugün yayımladığı Twitter mesajı ile hem medyayı hem İsveç’i yeniden eleştirdi. İsveç Başbakanı Stefan Löfven ABD Devlet Başkanı Trump’ın son günlerde İsveç ile ilgili yorumlarına şaşırdığını ifade etti.

21.2.2017Dünya
Pariste aşk bir başka güzel...

Paris'te aşk bir başka güzel...

Paris'e sadece aşk şehri demek az kalır. Kültür, sanat, tarih ve modanın kalbi burası. Ne ararsanız var bu şehirde. Paris'in romantik havası, insanı aşık olmaya sürüklüyor. Yaşanmışlıkları, müzeleri ve tarihiyle insanı içine çekiyor.

21.2.2017Seyahat
Trump yönetiminden ABye işbirliği ve ortaklık güvencesi

Trump yönetiminden AB'ye 'işbirliği ve ortaklık' güvencesi

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pazartesi günü AB liderleriyle yaptığı görüşmede, ABD'nin Brüksel'e olan desteğinin devamına ilişkin endişeleri gidermeye çalıştı.

20.2.2017Dünya
Bağdattan Brüksele: APnin kararı ABnin kültüründe hukukunda yok

Bağdat'tan Brüksel'e: AP'nin kararı AB'nin kültüründe hukukunda yok

Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi olarak Brüksel’e atanan Büyükelçi Faruk Kaymakcı, müzakerelerin geçici dondurulmasını tavsiye eden Avrupa Parlamentosu (AP) kararını “Bu karar, AB hukukunda ve kültüründe olmayan bir söylemden bahsediyor. AP’nin, bir kurum olduğunu unutmaması lazım” diye yorumladı. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin sıkıntılı bir süreçten geçtiği bir dönemde Brüksel’de önemli bir görev değişikliği oldu. AB çevrelerinde en etkili büyükelçilerden biri olarak görülen Selim Yenel, görevi Brüksel’de daha önce iki kez görev yapan, Brüksel’in de yakından tanıdığı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’ya devretti. AB’de herkes Türkiye’de 16 Nisan referandum sürecinin tamamlanmasını ve sonrasında Ankara’nın izleyeceği politikayı beklerken Kaymakcı, zorluklara rağmen sorunların aşılacağı görüşünde. Kaymakcı’nın uzun vadeli mesajı ise net: “Türkiye’nin AB’ye üyelik hedefi değişmez.”

19.2.2017Gündem
Belçika’da tren kazası: 1 ölü, 13 yaralı

Belçika’da tren kazası: 1 ölü, 13 yaralı

Belçika’da bir yolcu trenin raylardan çıkması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi öldü, 5’i ağır 13 kişi yaralandı.

19.2.2017Dünya
Rusyayı kızdıracak karar: NATO, Karadenizde...

Rusya'yı kızdıracak karar: NATO, Karadeniz'de...

NATO Savunma Bakanları zirvesinde, NATO'nun Karadeniz'deki askeri varlığının arttırılması kararı alındı. Rusya ile olası bir gerginliğin önüne geçmek için de, gemilerin tüm hareketliliği önceden Türkiye'ye bildirilecek.

18.2.2017Dünya
Doktora öğrencisi, laboratuvarda kazayla bomba yaptı

Doktora öğrencisi, laboratuvarda kazayla bomba yaptı

İngiltere'de Bristol Üniversitesi'nde bir doktora öğrencisi kimya laboratuvarında başka bir şey üzerinde çalışırken kazayla, 2007'de Londra'da 52 kişinin öldüğü 750 kişinin yaralandığı saldırıda kullanılan bombaların aynısı yaptı.

18.2.2017Dünya
Dikkat çeken trafik... Art arda indiler

Dikkat çeken trafik... Art arda indiler

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'un, İncirlik'te bir araya geldiği sırada üste hava trafiği yaşandı.

17.2.2017Gündem
Kritik görüşme için Dunford İncirlike geldi

Kritik görüşme için Dunford İncirlik'e geldi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, İncirlik'te bir araya gelecek.

17.2.2017Gündem
ABD’li komutan Rakka için geliyor

ABD’li komutan Rakka için geliyor

CIA  Başkanı Pompeo’nun geçen cuma Ankara’ya yaptığı ziyaretin ardından bugün ABD Genelkurmay Başkanı, Türk mevkidaşı  Akar ile görüşmek üzere geliyor. Ziyareti Milli Savunma Bakanı Fikri Işık açıkladı. Işık, ABD’nin Rakka operasyonunun birlikte yapılıp yapılmayacağına bu ziyaretten sonra karar vermesinin beklendiğini söyledi.

16.2.2017Dünya
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, El Babtan sonraki hedefi açıkladı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, El Bab'tan sonraki hedefi açıkladı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Brüksel’de önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işık, Türkiye'nin El Bab'tan sonraki önceliğinin Münbiç ve Rakka olduğunu söyledi. ABD Genelkurmay Başkanı'nın yarın Türkiye'ye geleceğini açıklayan Işık, Rakka operasyonuyla ilgili Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüşeceklerini aktardı. İşte Işık’ın sözlerinden satır başları:

16.2.2017Gündem
İlk temasta destek ve uyarı

İlk temasta destek ve uyarı

ABD Savunma Bakanı James Mattis, NATO üyelerinin savunma harcamalarını artırmaması durumunda, ülkesinin NATO'ya olan desteğini azaltacağı uyarısında bulunarak, "Amerikalılar, sizin çocuklarınızın gelecekteki güvenliğine, sizden daha fazla önem veremez" dedi.

15.2.2017Dünya
İlk görüşmede PYD uyarısı

İlk görüşmede PYD uyarısı

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Brüksel’e gelen ABD Savunma Bakanı James Mattis ile dün ilk ikili görüşmesini yaptı.

15.2.2017Dünya
SPD ile CDU arasında Martin Schulz atışması

SPD ile CDU arasında Martin Schulz atışması

Almanya'da 24 Eylül'de yapılacak genel seçimler için siyasi partiler şimdiden atağa geçti. Hıristiyan Birlik, anketlerde her gün oylarını artıran Sosyal Demokrat Parti'nin başbakan adayı Martin Schulz'u hedef aldı.

15.2.2017Dünya
Trump ekibiyle ilk toplantılar başladı

Trump ekibiyle ilk toplantılar başladı

Yeni ABD yönetimi ile ilk toplantılar bu hafta başladı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, hafta başında Washington’a giderek ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’da temaslarda bulundu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da bugün Brüksel’de başlayan, NATO Savunma Bakanları Toplantısı, kapsamında ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüşecek.

14.2.2017Dünya
Seda Akgül kimdir Kısmetse Olur sunucusu Seda kaç yaşında

Seda Akgül kimdir? Kısmetse Olur sunucusu Seda kaç yaşında?

Kanal D ekranlarının reyting rekortmeni Kısmetse Olur'un sunucusu Seda Akgül’ün hayatı en az adaylarınki kadar merak ediliyor. Kısmetse Olur programıyla her gün evlere konuk olan Seda Akgül, özellikle verdiği kilolarla dikkat çekiyor. Peki, Seda Akgül kimdir, kaç yaşında?

14.2.2017Kelebek
İç turizme sömestr desteği

İç turizme sömestr desteği

Türkiye genelinde ilk, orta ve liselerde eğitim gören 18 milyon öğrencinin tatile çıktığı 26 Ocak-6 Şubat tarihlerini içeren sömestr tatili, başta kayak merkezleri olmak üzere iç turizmi önemli ölçüde hareketlendirdi.

14.2.2017Ekonomi
Avrupa için Roma’da büyük yürüyüş

Avrupa için Roma’da büyük yürüyüş

Avrupa Birliği’nin (AB) kuruluşuna giden yolu açan Roma Anlaşması’nın imzalanmasının 60’ıncı yıldönümü öncesi, aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 300 kişilik grup, ortak bir mektup yayımladı.

14.2.2017Dünya
Hollanda, kaçak askerlere kapısını açtı

Hollanda, kaçak askerlere kapısını açtı!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'ye dönmeyi reddeden bir grup Türk subayının, aileleriyle birlikte Hollanda'ya siyasi sığınma başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Hollanda, subayların ve ailelerinin 18 ay boyunca ülkede kalmalarına izin verdi.

14.2.2017Dünya
Brüksel’de Trump protestosu

Brüksel’de Trump protestosu

BELÇİKA’nın başkenti Brüksel’de, ABD Başkanı Donald Trump’ın yedi İslam ülkesinin vatandaşlarına getirdiği vize yasağı protesto edildi. ABD Büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, Trump aleyhinde slogan attı, dövizler açtı. Belçika polisi, yaklaşık iki saat süren protesto nedeniyle çevrede güvenlik önlemleri aldı. Trump’ın politikalarını eleştiren gruptakiler, çeşitli talepler içeren bir bildiri okudu. Bildiride, Belçika topraklarında yaşayan ve Trump’ın söz konusu kararında yer alan yedi ülke vatandaşı Müslümanların sınır dışı edilmeyeceğine dikkat çekildi, yasak devam ettiği sürece Trump’ın Belçika’ya gelmemesi istendi. ABD Başkanı Trump’ın Brüksel’e mayıs sonunda düzenlenecek NATO zirvesi için gelmesi bekleniyor. Zirve sırasında Brüksel’de Trump karşıtı büyük bir gösteri düzenlenmesi bekleniyor.

13.2.2017Dünya
Gel de güven

Gel de güven

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’de son dönemlerde yaşanan gelişmeleri gerekçe göstererek, bundan kısa bir süre önce, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında sürdürülmekte olan müzakerelerin dondurulmasını kararlaştırdı.

11.2.2017Dünya
Mogherini’den ABDye ‘İçişlerimize karışma’ uyarısı

Mogherini’den ABD'ye ‘İçişlerimize karışma’ uyarısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD yönetimini AB’nin içişlerine karışmaması konusunda uyardı.

10.2.2017Dünya
İngilizce yerine robot yapmayı öğrenmeliyiz

İngilizce yerine robot yapmayı öğrenmeliyiz!

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dünyada büyük kırılma yaşanacağını ve Türkiye’nin buna hazırlanması gerektiğini belirterek, “Endüstri 4.0 için 5G şart. Türkiye eğitim sistemini de bu gelişmelere uydurmalı. Türkiye eğitime olan ihtiyacını dijitalleşmeyle karşılayabilir. İleride yabancı dil öğrenmeye gerek kalmayabilir ama yazılım ve robotik (robot uzmanlığı) mutlaka öğrenilmeli” diyor.

10.2.2017Ekonomi
Yunanistandan kapıda vize açıklaması

Yunanistan'dan 'kapıda vize' açıklaması

Yunanlı yetkililer, Türk vatandaşlarına "kapıda vize" uygulamasının devam etmesi için elinden geleni yapacağını bildirdi.

10.2.2017Dünya
Dünya Melek Yatırım Forumu 13 Şubatta İstanbulda

Dünya Melek Yatırım Forumu 13 Şubat'ta İstanbul'da

Londra Borsası'nın ana sponsorluğunu üstlendiği, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu forum kapsamında, 75 ülkeden yüzlerce melek yatırımcı İstanbul'da bir araya gelecek.

9.2.2017Ekonomi
McGurk: Türkiyenin çok haklı ulusal güvenlik endişeleri var

McGurk: Türkiye'nin çok haklı ulusal güvenlik endişeleri var

McGurk: Türkiye'nin çok haklı ulusal güvenlik endişeleri var

9.2.2017Diyarbakır
AB otomobil pazarında ‘yavaş büyüme’ tahmini

AB otomobil pazarında ‘yavaş büyüme’ tahmini

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) Başkanı Dieter Zetsche, belirsizlikler nedeniyle Avrupa Birliği’nde (AB) 2017 yılında otomobil satışlarının yüzde 1 büyümesinin beklendiğini söyledi.

9.2.2017Ekonomi
9 eve baskın yapıldı, 11 kişi gözaltında

9 eve baskın yapıldı, 11 kişi gözaltında

Belçika polisi, Suriye’den dönen yabancı savaşçılarla ilgili düzenlediği operasyonlarda 11 kişiyi gözaltına aldı.

9.2.2017Dünya
Yunan adalarına kapıda vize sona eriyor

Yunan adalarına 'kapıda vize' sona eriyor

Ege'deki Yunan adalarına seyahatte kolaylık sağlayan geçici vize uygulamasının kaldırıldığı belirtildi.

9.2.2017Dünya
‘Stratejik ortak ve NATO müttefiki’

‘Stratejik ortak ve NATO müttefiki’

ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki akşam bir telefon görüşmesi yaptı. ABD tarafı iki cümlelik açıklamasında ‘Türkiye’yi stratejik ortak ve NATO müttefiki’ olarak niteledi, ‘Terörün her türlüsüne karşı savaştaki ortak taahhüt görüşüldü’ dedi. Türk yetkililer, El Bab ve Rakka’da birlikte hareket edilmesi konusunda mutabık kalındığını bildirdi.

8.2.2017Dünya
ANFAŞ Food Product Fuarı öncesinde sektör yetkilileri ve basın mensupları bir araya geldi

ANFAŞ Food Product Fuarı öncesinde sektör yetkilileri ve basın mensupları bir araya geldi

ANFAŞ Food Product Fuarı öncesinde sektör yetkilileri ve basın mensupları bir araya geldi

8.2.2017İstanbul

Yazar Sonuçları

Karadenizde neler oluyor

Karadeniz'de neler oluyor?

Geçen hafta Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında örgütün Karadeniz'deki varlığının güçlendirilmesi kararlaştırıldı. NATO'nun Karadeniz'e olan ilgisi ileriye dönük olarak bu bölgede Rusya'nın üstünlük kurmasını engellemeyi hedeflemesinden kaynaklanıyor.

22.2.2017Ünal ÇEVİKÖZ
NATOda adil külfet paylaşımı konusu ABD ile Avrupa arasında gerginliğe neden oluyor

NATO'da adil külfet paylaşımı konusu ABD ile Avrupa arasında gerginliğe neden oluyor

Avrupa'da geçen haftaya damga vuran iki önemli toplantı vardı: 15-16 Şubat tarihlerinde Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı ile 17-18 Şubat tarihlerinde yapılan Münih Güvenlik Konferansı. Bu iki toplantıyı birbirlerini bütünleyen bir anlayış içinde değerlendirmek gerekiyor.

19.2.2017Ünal ÇEVİKÖZ
Yeni bir dünya kuruluyor: Türkiye yerini alabilecek mi

Yeni bir dünya kuruluyor: Türkiye yerini alabilecek mi

Almanya’da yapılan Münih Güvenlik Konferansı’nda ABD Başkan Yardımcısı Pence, Trump’ın daha önceki açıklamalarının aksine “NATO’ya güçlü desteğimiz sürecek” dedi, ancak üye ülkelere savunma harcamalarını paylaşma taahhütlerini de hatırlattı. “Başkan müttefiklerinden sözlerini yerine getirmeyi bekliyor” diye de ekledi. Münih Konferansı’nda görülen o ki, Trump dönemiyle yeni bir dünya kuruluyor. Peki bu yeni dünyada Türkiye’nin yeri ne olacak?

18.2.2017Murat Yetkin
Trump dünyasında Türkiyenin yeri

Trump dünyasında Türkiye'nin yeri

Son yarım asırdır dünyanın askeri ve diplomatik siyasetine yön veren karar alıcılar bir araya gelir ve bir sonraki yılın gündemini konuşurlar.

17.2.2017Murat Yetkin
Ortadoğu’da Trump telaşı

Ortadoğu’da Trump telaşı

DÜNYA siyaseti belirsiz bir dönemden geçiyor. Bir yanda iç çekişmeler yüzünden kaotik görüntü veren Trump yönetimi, öte yanda ABD’nin uluslararası siyasette özellikle de Ortadoğu’da politika değişikliği anlamına gelecek attığı adımlar.

16.2.2017Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ
Amerika PYD’den vazgeçer mi

Amerika PYD’den vazgeçer mi?

ABD Türkiye’nin ısrarı ile IŞİD’e karşı savaşında PYD’den vazgeçer mi?

16.2.2017Murat Yetkin
Yapana değil yaptırana bak

Yapana değil yaptırana bak!

ÜLKEMİZDE çarpık yapılaşma konusunda çok şey söylenir de kararlı bir şey yapılamaz. Ankara’dan Ömer Bekri adlı okurumuz bu konuda diyor ki:

13.2.2017Yalçın BAYER