bilim sanayi ve teknoloji bakanligi

haberleri ve son dakika gelişmeleri
688  adet haber bulundu.

‘Bilim Seyyahları Projesi’ başladı

‘Bilim Seyyahları Projesi’ başladı

TÜBİTAK'ın desteklediği ‘Bilim Seyyahları Projesi’, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde başlatıldı.

30.09.2015Eğitim
Bakan Işık: ‘Eğitim, ülkenin yarınları için en önemli güvence’

Bakan Işık: ‘Eğitim, ülkenin yarınları için en önemli güvence’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni eğitim döneminde okul zilini, Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde çaldı.Bakan Işık, eğitimi, ülkenin yarınları için en önemli güvence olarak gördüklerini, bu nedenle de hiçbir çocuğun eğitim hakkından ve fırsatından mahrum kalmaması için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

28.09.2015Eğitim
Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

2015-2016 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla Türkiye genelinde 600 bin derslikte, açık öğretim öğrencileri dahil, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin 794 öğretmen ders başı yaptı.İzmir’den Zonguldak’a, Manisa’dan Kayseri’ye ülkenin dört bir yanındaki okullarda açılış törenleri düzenlendi.Okulla yeni tanışan bazı minik öğrenciler ağlarken, kimileri mutluydu.Arkadaşlarına tekrar kavuşan ara sınıf öğrencileri hasret giderdi.İşte Türkiye’den yeni eğitim öğretim dönemine yönelik kutlamalar:

28.09.2015Eğitim
ABD’linin saçı Bioxcin’e emanet

ABD’linin saçı Bioxcin’e emanet

TÜRKİYE’nin bitkisel şampuan markalarından Bioxcin, ABD pazarını B’iota Botanicals markasıyla girdi.

26.09.2015Ekonomi
Bakanlar Kurulu toplantısında eğitim konuşuldu

Bakanlar Kurulu toplantısında eğitim konuşuldu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Bundan sonra isteyen hayırseverlerimizin derslik yapabilmesi, herkesin bir okul yapmaya gücü yetmez ama belli oranlarda okullara katkıda bulunacak olan insanların isimlerinin, annelerinin, babalarının isimlerinin bu okullara verilmesi hatta maalesef son zamanlarda artan terör dolayısıyla şehirlerimize gelen şehitlerimizin anısına yapılacak olan yeni okullarda şehitlerimizin adının bu okullara verilmesi perspektifini hep beraber, Bakanlar Kurulu olarak benimsemiş buluyoruz" dedi.

02.09.2015Eğitim
İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 84’üncüsüne duygusal açılış

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 84’üncüsüne duygusal açılış

İZMİR Enternasyonal Fuarı (İEF), 84’üncüsü kez kapılarını açtı.Açılışta, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu da açılışta duygusal birer konuşma yaptı.

29.08.2015Ege
OSTİM yapılarına çevreci dönüşüm

OSTİM yapılarına çevreci dönüşüm

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden OSTİM'de ömrünü tamamlamış yaklaşık 6 bin bina çevreci anlayışla yenilenecek.Kapalı alanları 3 katına kadar artacak binaların çatılarında güneş panelleri kurulacak.

29.08.2015Ankara
Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı

Başbakan Davutoğlu, yeni Bakanlar Kurulu üyelerini açıkladı.Geçici Bakanlar Kurulu'nda Ali Rıza Alaboyun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olurken, Müslüm Doğan Kalkınma Bakanı, Selami Altınok ise İçişleri Bakanı oldu.

28.08.2015Gündem
Deniz Feneri ödülü

Deniz Feneri ödülü

11 bakanlıkta atama ve görevden almalar gerçekleşti.Bunlardan biri de Adalet Bakanlığı’ndaydı.Deniz Feneri yolsuzluğu soruşturmasını yürütürken görevden alınan 3 savcı hakkında HSYK soruşturmasını yürüten ve cezalandırılmalarını isteyen Başmüfettiş Vedat Ali Tektaş, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun başına getirildi.

27.08.2015Gündem
Celal Bayar Üniversitesi'nde hedef ilk 10

Celal Bayar Üniversitesi'nde hedef ilk 10

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) 49 bin öğrenci sayısına yaklaşmasına rağmen girişimci ve yenilikçi üniversiteler sıralamasına ik 50 arasına giremedi.CBÜ Rektör Prof.Dr.Kemal Çelebi, Manisa'nın potansiyelini de kullanarak CBÜ'yü önce ilk 50, ardından ilk 10 yenilikçi üniversite arasına sokmayı hedeflediklerini açıkladı.

24.08.2015Ege
Eski oksijen tüpleri için kritik uyarı

Eski oksijen tüpleri için kritik uyarı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Van İl Müdürü Nevzat Gün, olası faciaların meydana gelmemesi için 1976 yılı üretimi olan oksijen tüplerinin tedavülden kaldırıldığını belirterek bu tüplere dolum yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

19.08.2015Ekonomi
Bakanlıkları sollayan AVM

Bakanlıkları sollayan AVM

Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezleri arasında yerini alan ANKAmall, çalışan sayısı ile bakanlıkları geçti.Son bir yıl içerisinde 5 binden fazla işsize istihdam sağlayan ANKAmall Başbakanlık'tan bile daha fazla iş gücü ile çok sayıda bakanlığı geride bıraktı.

18.08.2015Ekonomi
Türkiye

Türkiye "yetim" ilaçlar için kolları sıvıyor

Türkiye, nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan ancak normal pazarlama koşullarında ekonomik görülmediği için geliştirilmesine ve üretimine sıcak bakılmayan "yetim" ilaçlara yönelik özel politikalar oluşturacak.

17.08.2015Sağlık
Teknoloji Bakanlığı’ndan iptal kararı

Teknoloji Bakanlığı’ndan iptal kararı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Konukevi inşaat ruhsatının iptal edildiğini açıkladı.

13.08.2015Gündem
Konya'da şehit komseri 5 bin kişi uğurladıı

Konya'da şehit komseri 5 bin kişi uğurladıı

İstanbul ve Siirt'te düzenlenen saldırıda şehit düşen polis memurları tük yurtta düzenlenen törenlerle toprağa verildi.İstanbul'da şehit olan komser Beyazıt Çeken Konya'da 5 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.Denizli, Ankara, Malatya, Elazığ ve Yozgat'ta da şehitler gözyaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı.

11.08.2015Gündem
Manisa'da sanayideki düşük verimli elektrik motorları yenilenecek

Manisa'da sanayideki düşük verimli elektrik motorları yenilenecek

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonluğunda yürütülen 'Sanayide Kullanılan Verimsiz Elektrik Motorlarının Dönüşümü Programı' kapsamında pilot illerden olan Manisa'da 24 büyük fabrikanın elektrik motorlarının envanteri hazırlandı.Bakanlığın yapacağı tespitin ardından Manisa sanayisinde kullanılan düşük verimli motorlar yenilecek.

07.08.2015Ege
Tuzla'dan zehir sızdı

Tuzla'dan zehir sızdı

Tuzla’daki Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde nitrik asit (kezzap) üretimi yapan bir fabrikada dün sabah 20 tonluk tank delindi.Sızıntı meydana geldi.5 saatte kontrol altına alınabilen sızıntının yaratacağı sonuçlar henüz bilinmiyor.Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, devletin sızıntılara müdahale edecek planı olmadığını iddia etti.

06.08.2015Gündem
Bakan Işık'tan Manisa turu

Bakan Işık'tan Manisa turu

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki elektronik ve beyaz eşya üretiminde öncü tesislerden olan Vestel’i gezen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sonrasında Valiliğe hareket etti.

05.08.2015Ege
Öğrenciler ‘daha yerli tablet’ kullanacak

Öğrenciler ‘daha yerli tablet’ kullanacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Eğitimde Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında öğrencilere dağıtılan tablet bilgisayarların üretiminde yerlilik oranını yükseltmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığıyla birlikte yürüttükleri çalışmada sona yaklaştıklarını belirterek, belirlenecek yerlilik oranına göre kamunun alıma çıkacağını söyledi.

05.08.2015Eğitim
Tuzla'da kimyasal sızıntı

Tuzla'da kimyasal sızıntı

Tuzla Organize Deri Sanayi bölgesinde bir fabrikada kimyasal madde tankerinde sızıntı meydana geldi.Söz konusu nitrik asidin halk arasında “kezzap” olarak bilinen kimyasal olduğu ortaya çıktı.Konuyla ilgili İBB, Valilik ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık açıklama yaptı.

05.08.2015Ekonomi
Bilişim Öğretmenleri Bakan Fikri Işık ile görüştü

Bilişim Öğretmenleri Bakan Fikri Işık ile görüştü

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Manisa Valiliği ziyaretinde insansız hava aracı ve 4,5G hakkında önemli açıklamalarda bulundu.Dünyada İHA üretebilen 6 ülkeden biri olduğumuza dikkat çeken Bakan Işık, Türkiye’nin İHA’ların silahlı versiyonlarını hayata geçirebilecek teknolojiye sahip olduğunu kaydetti.Bakan Işık ayrıca 4G ihalesinin iptal edilerek 4,5G’ye çıkıldığını hatırlatarak, “4,5G olarak ihaleye çıkılmış olması, yarın 5G’ye de zemin hazırlayacaktır” dedi.Öte yandan, Bakan Işık, Valilik önünde atanamayan Bilişim Teknolojileri öğretmenleriyle karşılaştı.

04.08.2015Gündem
AGÜ, ilk 10 üniversite arasında

AGÜ, ilk 10 üniversite arasında

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), tüm bölümlerinde en başarılı ilk 10 üniversite arasında yer aldı.

01.08.2015Eğitim
4G ihale şartnamesi değişti

4G ihale şartnamesi değişti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanvekili Ömer Fatih Sayan, 26 Ağustos'ta yapılacak 4G ihalesinin şartnamesinde değişiklik yapıldığını belirterek, "Değişikliklerin ardından bu ihaleyle Türkiye'de kamuoyunda bilinen adıyla 4,5G teknolojisiyle hizmete başlanacak.5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önü açılacak" dedi.

30.07.2015Teknoloji
Patent başvurusunda

Patent başvurusunda "lider" Arçelik

Türk Patent Enstitüsüne (TPE), bu yılın ilk 6 ayında en çok yerli patent başvurusu Arçelik tarafından yapıldı.158 başvuru ile yerli patent liginin zirvesindeki yerini koruyan Arçelik'i, 20 başvuruyla BSH Ev Aletleri, 18 başvuruyla Avea izledi.

29.07.2015Ekonomi
Verimli çalışma için mobbing tedbiri

Verimli çalışma için mobbing tedbiri

Hükümet; kamuda sosyal hakların, ücretlerin ve iş uyuşmazlıklarının verimlilik üzerindeki etkilerini analiz etmeye hazırlanıyor.

29.07.2015Ankara
Üniversite bursu veren kurumlar hangileridir? Burs şartları nelerdir? Burs kimlere verilir?

Üniversite bursu veren kurumlar hangileridir? Burs şartları nelerdir? Burs kimlere verilir?

Karşılıksız burs veren tüm iş adamları ve vakıfların listeleri, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı geldiği bu günlerde Burs Veren kurum ve kuruluşlar hangileri? Geçmişten günümüzü iş adamları, Karşılıksız burs veren vakıflar ve dernekler tüm öğrenci adayları merakla beklemekte.İşte 2015 Yılı için burs başvuruları yapacağınız yerler

28.07.2015Gündem
Okullara kodlama dersi

Okullara kodlama dersi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kodlama dersinin ilkokul ve ortaokullarda seçmeli; liselerde zorunlu olması için Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) resmi yazı ile başvuruda bulundu.

28.07.2015Eğitim
KOSBİ’ye bayram müjdesi

KOSBİ’ye bayram müjdesi

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, (KOSBİ) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın planları onaylamasıyla davalardan kurtuldu.

17.07.2015Ege
KOSBİ’ye bayram müjdesi

KOSBİ’ye bayram müjdesi

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, (KOSBİ) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın planları onaylamasıyla davalardan kurtuldu.

16.07.2015Ege
Mucit kızlar şirket sahibi oldu

Mucit kızlar şirket sahibi oldu

GEDİZ Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Fatma Rüveyda Özceylan ve Elif Göksügür, danışman hocaları Yrd.Doç.Dr.Yavuz Bayam’la rüzgar türbinlerinde bir ilk olacak yerli teknoloji geliştirdi.Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da şirket kurmaları için destekledi.Mucit kızlar mezun olmadan firma sahibi oldu.

14.07.2015Ege
YÖK Başkanı’ndan adaylara ‘bilinçli tercih’ uyarısı

YÖK Başkanı’ndan adaylara ‘bilinçli tercih’ uyarısı

YÖK Başkanı Prof.Dr.Yekta Saraç, üniversite tercihi yapacak adayların ‘geleceğin meslekleri’ gibi efsunkar, büyülü sözcüklere karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, bunun yerine önemini her zaman koruyan bilim alanlarına yönelmenin doğru olduğunu belirtti.

09.07.2015Eğitim
Yerli otomobilde flaş açıklama

Yerli otomobilde flaş açıklama

Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, yerli otomobille ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.Işık, Ağustos ayında 4 yeni prototip deneyeceklerini ifade etti.

08.07.2015Ekonomi Oto
Gediz, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında

Gediz, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında

İZMİR’deki Gediz Üniversitesi, TÜBİTAK’ın her yıl, ülkenin girişimcilik ve yenilikçilikte en iyi 50 üniversitesini belirlediği endekse girdi.

07.07.2015Ege
İlginç iddia: Bakanların attığı temel kayıp

İlginç iddia: Bakanların attığı temel kayıp

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın, seçimden 17 gün önce İzmit’te attıkları Şehir Hastanesi temelinin, kaybolduğunu söyledi.İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise temelin üzerinin neden kapatıldığını kendilerinin de bilmediklerini söyledi.

07.07.2015Gündem
Oyuncak OSB’leri geliyor

Oyuncak OSB’leri geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, çocukların vazgeçilmezi olan yerli oyuncak sektörünün geliştirilmesi için Oyuncak İhtisas OSB’ler kurmaya hazırlanıyor.

30.06.2015Ankara
Oyuncak OSB’leri kuruluyor

Oyuncak OSB’leri kuruluyor

HÜKÜMET yerli oyuncak sektörünün geliştirilmesi ve markalaşması için Oyuncak İhtisas OSB’ler kurmaya hazırlanıyor.

26.06.2015Ekonomi
'Orta gelir tuzağı'na teknoloji desteği

'Orta gelir tuzağı'na teknoloji desteği

AB Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPA) kapsamında kurulan Türkiye’nin ilk teknoloji transfer fonu, ekonomik büyümenin hızlanmasına katkı sağlamak amacıyla, katma değeri yüksek yeni teknolojilerin geliştirilmesi için, bir kıvılcım çakacak.

23.06.2015Ekonomi Kobi
18 ürün için toplatma kararı

18 ürün için toplatma kararı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, güvensizliği tespit edilen 18 ürün için toplatma kararı aldı.

23.06.2015Ekonomi
TÜBİTAK Başkanlığı'na Ahmet Arif Ergin atandı

TÜBİTAK Başkanlığı'na Ahmet Arif Ergin atandı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı’na Ahmet Arif Ergin getirildi.Atama kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

12.06.2015Gündem
Kamu işletim sistemi PARDUS'a emanet

Kamu işletim sistemi PARDUS'a emanet

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Desteklenmesi" eylemi gereği, Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen milli işletim sistemi PARDUS'un, kullanılması çalışmalarının başladığını belirterek, "PARDUS'un 2023'e kadar bir milyon 800 bin bilgisayarda daha kullanılmasını bekliyoruz ve böylece işletim sistemi ve diğer yazılım lisanslarından yıllık 2,2 milyar dolar kar etmeyi hedefliyoruz" dedi.

08.06.2015Teknoloji
TSE'de görevden alma depremi

TSE'de görevden alma depremi

TSE'de aralarında bölge müdürlerinin de olduğu 26 kişi görevlerinden alındı.

28.05.2015Gündem
İlk gün özçekimi

İlk gün özçekimi

DÜNYANIN teknoloji devleri ile yerel yöneticileri buluşturan 2.Akıllı Belediyecilik Zirvesi Bursa’daki Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde bugün başladı.Zirvenin açılış konuşmasını yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, zirve katılımcıları için oluşturulan hatıra fonunda cep telefonuyla özçekim yaptı.

14.05.2015Gündem
Kazdıkça çıkıyor

Kazdıkça çıkıyor

KOCAELİ Dilovası’nda 4 yıl önce yaptırılan Organize Sanayi Bölgelerine ulaşımı sağlayan yolun kenarındaki toprak yığınının çökmesi sonucu ortaya çıkan siyah atık madde, 4 kamyonu doldurdu.Bakan Fikri Işık "Oradan geçerken birisinin bıraktığı atık.İnceleme sürüyor.Çevreye zarar verebilecek hiçbir üretime izin vermiyoruz.Çakma haber yapmayın" dedi.

07.05.2015Gündem
Koltuğa yapışmadı

Koltuğa yapışmadı

TÜRKİYE’nin en büyük üç organize sanayi bölgesinden biri Çerkezköy OSB’nin başkanı Ömer Sarıoğlu, 2005’ten beri seçilerek oturduğu koltuğa bu defa aday olmayacak.Sarıoğlu, “Genç sanayicilere de fırsat vermek lazım” dedi.

03.05.2015Ekonomi
Gelelim savaşın faydalarına

Gelelim savaşın faydalarına

PKK terörüne her gün bu kadar çok şehit vermemiz, askeri teknoloji alanında da savaşın bize hiçbir şey kazandırmadığını gösteriyor.Ama maalesef bunun tam tersini düşünen bakanlarımız var.

30.09.2015Emre KIZILKAYA
Biyoteknolojide ilk somut adım

Biyoteknolojide ilk somut adım

22.06.2015Erdal SAĞLAM
Kamunun malı çerez

Kamunun malı çerez

DİYANET İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “Mercedes sorunsalı” üzerinden yürüyen tartışmaların “ne kadar boş olduğunu” açıklamak için devreye Maliye Bakanı Mehmet Şimşek girdi.

24.05.2015Kanat ATKAYA
Bu telefon 3 bin kişi için iş kapısı olacak

Bu telefon 3 bin kişi için iş kapısı olacak

VESTEL Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, bu ay sonuna doğru tanıtımına hazırlandıkları cep telefonu Venüs 3’ü cebinden çıkardı:

04.10.2015Vahap MUNYAR
Anayasal düzen ve fiili durumlar

Anayasal düzen ve fiili durumlar

TC ANAYASASI yürürlükte olmasına rağmen devleti yönetenler tarafından ciddiye alınmıyor.

18.08.2015Yalçın BAYER