MENÜ
Arşiv

Berlin

Berlin ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Berlin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 27.976 Berlin haberi bulunmuştur.

Berlin, Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Berlin, aynı zamanda bir eyalet-kenttir.

II. Dünya Savaşı öncesinde 4,3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2008 itibarıyla 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, Kuzey Almanya'da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. 1961'den 1990'a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen duvara (Berlin Duvarı) sonradan "utanç duvarı" adı da verilmiştir. Daha sonra duvar yıkılmıştır.

Berlin Haberleri

Almanya’da faizlerler düşük, komisyon yüksek

Alman Ekonomi Enstitüsünün (IW) araştırmasına göre, Almanya’da düşük faiz sayesinde ev almanın ucuza mal olmasına karşın özellikle komisyoncuların talep ettiği yüksek ücretler, ev satın alma işlemlerini zorlaştırıyor.

17.1.2017Ekonomi
Almanyada Patara tanıtımı

Almanya'da Patara tanıtımı

Almanya'da Patara tanıtımı

17.1.2017Antalya
Lokantalarda Michelin yıldızı şart midur

Lokantalarda Michelin yıldızı şart midur?

Ben Michelin yıldızlı lokantaların pek meraklısı değilim. Eğer birileri davet etmezse, oralarda yemek yemek aklımın ucundan geçmez. Bunun sebepleri var. Öncelikle bu tür restoranlar oldukça pahalı. Hesabı öderken canınız epey sıkılabilir. Sözün özü: Lezzet turizminde ‘Michelin Yıldızlı’ lokantaya gitmek şart değil, parası olanlar için sadece lezzetli bir deneyimdir.

17.1.2017Seyahat
Almanya ile İtalya arasında gerginlik

Almanya ile İtalya arasında gerginlik

ABD Çevre Koruma Ajansının İtalya-Amerika ortaklı otomobil üreticisi Fiat Chrysler şirketine emisyon hilesi soruşturması başlatması, iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

16.1.2017Ekonomi
Alman devlerini tehdit etti

Alman devlerini tehdit etti

ABD'de başkanlığa seçilen Donald Trump, Alman otomobil üretici şirketleri ABD pazarına gönderdikleri otomobillere yüzde 35 gümrük vergisi uygulamakla tehdit ederken, bu plan hem Berlin'in tepkisine hem de üretici firmaların hisselerinde düşüşe neden oldu.

16.1.2017Ekonomi
‘Sempati kazandırma’ yeniden suç mu oluyor

‘Sempati kazandırma’ yeniden suç mu oluyor

Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı CDU, suç ve terör örgütleri lehine propagandayı suç kapsamına almak istiyor. Angela Merkel’in başkanlığında Perl kentinde toplanan CDU yönetimi ‘Güçlü devlet ile özgürlük ve güvenlik’ başlığı altında kabul ettiği karar tasarısında, her insanın güvenlik içinde yaşama hakkına sahip olduğu vurgulandı.

15.1.2017Dünya
Hıristiyan Birlik, SPD’ye teklif götürecek

Hıristiyan Birlik, SPD’ye teklif götürecek

Almanya’da hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Federal Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder, Berlin’de Noel pazarına TIR’la saldıran Tunuslu Anis Amri’nin izlenmesinde güvenlik birimlerinin hata yapıp yapmadıklarının ortaya çıkarılması için Federal Mecliste araştırma komisyonun kurulmasına olumlu baktıklarını bildirdi. Kauder, hükümetin diğer ortağı SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann’a konuyla ilgili teklif götüreceğini söyledi.

15.1.2017Dünya
Değer kaybeden sadece Türk lirası değil

'Değer kaybeden sadece Türk lirası değil'

TÜSİAD Berlin Temsilcisi Alper Üçok, son dönemde Türkiye’nin yanı sıra diğer bazı gelişen piyasa ekonomilerinin para birimlerinin de dolar karşısında değer kaybettiğini söyledi.

14.1.2017Ekonomi
Yıllardır neredeydiniz

Yıllardır neredeydiniz?

Almanya’da şu günlerde en çok konuşulan ve tartışılan konu ‘iç güvenlik’.

14.1.2017Dünya
Kapatmak için gerekçe çok ama...

Kapatmak için gerekçe çok ama...

ALMANYA’da aşırı sağcı parti NPD yasağı davasında yolun sonuna gelindi. Federal Anayasa Mahkemesi, salı günü kararını açıklayacak. Ancak mahkemeden yasak kararı çıkma ihtimali çok zayıf. Gerek hükümet gerekse Eyaletler Meclisi bu konuda pek de ümitli değil. 

14.1.2017Dünya
Alman hükümetinde bütçe fazlası tartışması

Alman hükümetinde bütçe fazlası tartışması

Almanya da hükümet ortakları arasında bütçe fazlasının nereye harcanacağı konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıktı.

13.1.2017Dünya
Kuzu Holding’ten İzmir’e 100 milyon TLlik adım

Kuzu Holding’ten İzmir’e 100 milyon TL'lik adım

Rotasını İzmir’e çeviren Kuzu Holding şirketlerinden C35 Gayrimenkul Yatırım, Çeşme’ye 100 milyon liralık yatırımla hayata geçireceği iki projeyle kente iddialı giriş yaptı.

13.1.2017İzmir
ATM’ye para taşıyan çalışanlar grev yaptı

ATM’ye para taşıyan çalışanlar grev yaptı

Almanya’da ATM’lere para taşıyan çalışanlar iş bırakma eylemi yaptı.

13.1.2017Dünya
Özoğuz: Korkuları aşırılar körüklüyor

Özoğuz: Korkuları aşırılar körüklüyor

Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, Berlin’de katıldığı bir panelde Almanya’daki korkuları aşırıların körüklediğini söyledi.

13.1.2017Dünya
Saldırıyla ilgili rapor hazırlanıyor

Saldırıyla ilgili rapor hazırlanıyor

Almanya Adalet Bakanı Maas, Noel pazarına yapılan terör saldırısında güvenlik birimlerinin hatası olduğunu kabul etti. Maas, saldırıyla ilgili rapor hazırlandığını söyledi.

13.1.2017Dünya
Bu macera aşkla başladı

Bu macera aşkla başladı

Turist rehberi Ali İleri, aşık olduğu Conny’nin peşinden Almanya’ya geldi. Hem Conny ile daha yakınlaşmak, hem de doktorasını yapmak istiyordu... Gündüzleri üniversiteye gidiyor, geceleri de bir restoranda bulaşık yıkıyor, temizlik yapıyordu. Ama bu tempoya daha fazla dayanamadı. Bünyesi kaldırmadı... Bu yüzden okulu bıraktı. Ticarete atıldı. Fransa’da bir fuarda, üstelik Türk standında yaşadığı bir olay Ali İleri için dönüm noktası oldu. “Beni resmen kovdular. Bu olay çok canımı sıktı” diyen İleri, o anda kafasına koydu... Avrupa’da yılda 4 milyon Türk malı havlu, peştamal, kese, sabun, krem, şampuan benzeri banyo ve kozmetik ürünleri satan Ottoman 1881 işte böyle doğdu.

13.1.2017Ekonomi
Fransa’ya göç, en aza indirilmeli

Fransa’ya göç, en aza indirilmeli

Cumhurbaşkanı adayı François Fillon, seçildiği takdirde AB vatandaşı olmayan mültecilerin sayısına kota getirmek suretiyle bu konuyu denetim altına alacağını söyledi.

12.1.2017Dünya
Hamburg’un İncisi törenle açıldı

'Hamburg’un İncisi' törenle açıldı

Yapımı 10 yıl sürdü. Maliyeti 241 milyon euro olarak hesaplandı ama 866 milyon euroya mal oldu. Açılmaz derken, hem de büyük bir şatafatla kapılarını açtı.

12.1.2017Dünya
Almanya, Irak’taki askerlerin görev sürelerini uzattı

Almanya, Irak’taki askerlerin görev sürelerini uzattı

Almanya, Kuzey Irak’ta bulunan askerlerin görev sürelerinin 31 Ocak 2018’e kadar uzatılmasına karar verdi.

12.1.2017Dünya
Avrupa’da Türkçe internet nereye gidiyor

Avrupa’da Türkçe internet nereye gidiyor

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkçe internet gazeteciliğini tartışacak.

12.1.2017Dünya
Almanya ‘tehlikeli’lere karşı çözümü buldu

Almanya ‘tehlikeli’lere karşı çözümü buldu

Alman hükümeti, Berlin’de 19 Aralık’ta Noel pazarına yapılan saldırı nedeniyle terörle mücadele yasalarını sertleştirme kararı aldı. Bakanlar Maiziere ve Maas, tehlikeli’ kabul edilen ve sınır dışı edilemeyen kişileri izlemeye ilişkin bir dizi güvenlik yasasının sertleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

11.1.2017Dünya
Türklerin ‘kapı komşusu’nu kaybettik

Türklerin ‘kapı komşusu’nu kaybettik

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 6’ıncı Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker’i 31 Ocak 2015, 4’üncü Cumhurbaşkanı Walter Scheel’i 24 Ağustos 2016 tarihinde kaybettik.

11.1.2017Dünya
Dünyanın en lezzetli sokakları

Dünyanın en lezzetli sokakları

Yola çıkmanın tam vakti. Gidilen yerlerden keyif almanın ilk şartı da damakları şenlendirmek. Ben, kent gezilerimde, sabah ve öğle yemeklerini genellikle sokakta yerim. Hem çok lezzetli hem de ucuz olur. Ayrıca kuyruklarda sürpriz dostluklar da kurulur. İşte not defterimdeki sokaklara damgasını vuran lezzetler.

11.1.2017Seyahat
Eksi 40 derecede saatlerce kuzey ışıkları için bekledim

Eksi 40 derecede saatlerce kuzey ışıkları için bekledim

Abdülkadir Göksel, yüz plastik cerrahisi uzmanı. İş hayatı oldukça yoğun ve stresli. Bu yorucu yaşamı içinde en büyük tutkusu seyahat etmek ve fotoğraf çekmek oldu. Küçük yaşlarda babası sayesinde başlayan fotoğraf aşkı, seyahat tutkusuyla birleşince Avrupa, Asya ve Amerika’da 30 ülkeye ayak bastı. Sıradaki rotasında ise Berlin ve St. Petersburg gezileri var.

11.1.2017Seyahat
Bir Erasmus bir kıta

Bir Erasmus bir kıta

Gülşah Miyasoğlu (22) Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okuyor. Geçen yıl İspanya Almeria’ya Erasmus değişim programı için gitti. Eğitiminden arta kalan zamanlarda yirmiyi aşkın Avrupa ülkesini gezdi. Erasmus sayesinde dünyanın her tarafından arkadaşlar edindiğini ve hayata daha geniş bir pencereden baktığını söylüyor.

11.1.2017Seyahat
Dünyanın en güzel 20 şehri

Dünyanın en güzel 20 şehri

İngiliz Telegraph Gazetesi okurları, İstanbul'u dünyanın en güzel 20 şehri arasında gösterdi. Gazetenin internet sitesinde yapılan ankete göre birinci sırayı Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Cape Town şehri alırken, İstanbul 11'inci sırada yer buldu. İşte, Telegraph okurlarına göre dünyanın en güzel 20 kenti.

11.1.2017Seyahat
Dünyanın en seksi yeri

Dünyanın en seksi yeri

Seyahat insanı rahatlatır, ferahlatır, kafayı boşaltır ama dahası da var. ABD merkezli, son zamanların gözde internet sitesi PureWow yolculukların afrodizyak etkisi olduğunu da söylüyor. Yeni insanlarla tanışmak ya da tavsayan ilişkilerde yeni kıvılcımlar yaratmak için doğru yeri saptamak önemli. PureWow da bu iş için ‘dünyanın en seksi dokuz yeri’ni seçmiş. Bir numarada fotoğrafta gördüğünüz, Karayipler adası Saint Lucia var. Listenin geri kalanı şöyle: Venedik (İtalya), Porto Riko, Berlin (Almanya), St. Tropez (Fransa), Paris (Fransa), Rio de Janeiro (Brezilya), Aspen (ABD) ve Seyşeller.

11.1.2017Seyahat
Almanyada bir Türk mahallesi: Küçük İstanbul Kreuzberg

Almanya'da bir Türk mahallesi: 'Küçük İstanbul' Kreuzberg

Eminim birçoğumuzun akrabası ya da bir tanıdığı Almanya’da yaşıyordur. Ağırlıklı olarak Türkler’in yaşadığı bölge olan Kreuzberg, sizi Türkiye'de hissettirecek bir yer. 'Küçük İstanbul' olarak anılan semtte, pazara, pazar arabasıyla giden Ayşe teyzeler, pazarcı Ahmet abiler, marketler, tabelalar, dönerciler, kafeler, herkes, her yer Türk.

11.1.2017Seyahat
Fransız şarkıcının Reina şarkısı tepki çekti

Fransız şarkıcının 'Reina' şarkısı tepki çekti

Frederic Fromet isimli Fransız şarkıcının 'Reina'da' isimli şarkısının sözlerinde yılbaşı gecesi Reina'da gerçekleşen saldırıya yer verdi. Şarkının sözleri ise büyük tepki çekti.

10.1.2017Dünya
Erdoğan: Güveni temin edemezsek dışarıda ne sözümüzün kıymeti kalır ne tek bir adım atacak zemin bulabiliriz

Erdoğan: Güveni temin edemezsek dışarıda ne sözümüzün kıymeti kalır ne tek bir adım atacak zemin bulabiliriz

Erdoğan: Güveni temin edemezsek dışarıda ne sözümüzün kıymeti kalır ne tek bir adım atacak zemin bulabiliriz

10.1.2017Ankara
Çalgı Çengiden rekor açılış

Çalgı Çengi'den rekor açılış

“Çalgı Çengi” serisinin devam filmi “Çalgı Çengi İkimiz” bir rekora imza attı. Daha ilk hafta sonunda, birinci filmin toplam izlenme rakamını 10’a katladı.

10.1.2017Magazin
İzmiri daha çok tanıtmalıyız

"İzmir'i daha çok tanıtmalıyız"

EGE Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Tercan, yurt dışında İzmir’i tanıtma çalışmalarında Adnan Menderes Havalimanı’ndan direkt uçulan kentlere ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Bülent Tercan, "İzmir’in sahip olduğu zenginlikler ve özellikler, direkt uçulan kentlerde yapılacak roadshow’larla anlatılmalı" dedi.

10.1.2017İzmir
Turizm fuarlarında Antalya ayrıcalığı

Turizm fuarlarında Antalya ayrıcalığı

Turizm fuarlarında Antalya ayrıcalığı

10.1.2017Antalya
Berlin saldırısı: Merkelden göçmenlerin iadesi için yeni hamle

Berlin saldırısı: Merkel'den göçmenlerin iadesi için yeni hamle

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin başkenti Berlin'de 12 kişinin ölümüne neden olan bir noel pazarına yönelik tır saldırısının ardından, bazı sığınmacıların ülkelerine gönderilmesi için yeniden düğmeye basacağını açıkladı.

10.1.2017Dünya
Almanyada öldürülen işadamı Samsunda toprağa verildi

Almanya'da öldürülen işadamı Samsun'da toprağa verildi

Almanya'da öldürülen işadamı Samsun'da toprağa verildi

9.1.2017Samsun
Manuel Neuer işlemleri başlattı

Manuel Neuer işlemleri başlattı

Alman milli takımının ve Bayern Münih'in file bekçisi Manuel Neuer gönlünü kaptırdığı üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Nina Weiss ile evleniyor.

9.1.2017Spor
Osmanlı bayrağına yasak evrensel kültüre uymaz

Osmanlı bayrağına yasak evrensel kültüre uymaz

Almanya’nın Fürth kentinde 1817 yılından bu yana Eylül ayında yapılan Hasat Bayramı kortejinde, üç hilalli Osmanlı bayrağının taşınmasının belediye tarafından yasaklanması, Fürth Türk Birliği üyelerince tepkiyle karşılandı. Bir bildiri yayınlayan Türk Birliği, PEGIDA’ya boyun eğildiğini dile getirdi.

9.1.2017Dünya
Bakan Kılıçtan uluslararası organizasyonların iptali iddialarına tepki

Bakan Kılıç'tan uluslararası organizasyonların iptali iddialarına tepki

Bakan Kılıç'tan uluslararası organizasyonların iptali iddialarına tepki

9.1.2017Kars
Koalisyon ortakları, iç güvenlikte anlaşamıyor

Koalisyon ortakları, iç güvenlikte anlaşamıyor

Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden Almanya’yı iç güvenlik korkusu sardı. Mülteci göçü ve Berlin’de 12 kişinin hayatını kaybettiği Noel Pazarı saldırısıyla iç güvenlik tartışmaları, gündemin başına oturdu.

9.1.2017Dünya

Gittiği camiler tek tek belirlendi

Berlin’de Noel Pazarı’na TIR’la saldırı düzenleyen Tunuslu terörist Anis Amri’nin Almanya’da çoğu selefilere ait 20 camiye girip çıktığı, bazılarında ise gecelediği belirtildi.

8.1.2017Dünya
Almanya’da seçimin tarihi belli oldu mu

Almanya’da seçimin tarihi belli oldu mu?

Almanya’da eylül ayında genel seçimler yapılacak. Genel seçim için koalisyon 24 Eylül, muhalefet ise 17 Eylül tarihini istiyor.

8.1.2017Dünya
Alman bankalarına ‘kartel’ suçlaması

Alman bankalarına ‘kartel’ suçlaması

Egzoz gazı değerlerini düşük gösteren yazılım nedeniyle Alman otomobil devi VW’ye milyarlarca Euro tazminat davası açan Amerikalı avukat Michael Hausfeld şimdi Alman bankalarını dava ediyor.

8.1.2017Ekonomi
Almanya’yı sallayan Türk

Almanya’yı sallayan Türk!

Ahmet Çakı'nın koçluğunu yaptığı Alba Berlin, Almanya 1. Ligi'nde üst üste 8 maçtır kazanıyor.

8.1.2017Basketbol
Almanya’nın tehlikeliler listesinde 500 kişi var

Almanya’nın tehlikeliler listesinde 500 kişi var

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, ülkede ‘tehlikeliler’ listesinde 550 kişi var. Bunun 224’ü Almanya’da yaşıyor. 62’sinin hemen sınır dışı edilmesi gerekiyor.

8.1.2017Dünya
Belçika yolcuları kontrol etmek istiyor

Belçika yolcuları kontrol etmek istiyor

Belçika hükümeti, yurtdışından gelen tren ve otobüs yolcularını kontrol etmeyi amaçlıyor. Ancak Schengen bölgesine dahil olan ülkede bunu hayata geçirmek hiç de kolay değil.

7.1.2017Dünya
Muratpaşa, Kaleiçini EMİTTte tanıtacak

Muratpaşa, Kaleiçi'ni EMİTT'te tanıtacak

Muratpaşa, Kaleiçi'ni EMİTT'te tanıtacak

7.1.2017Antalya
Almanya’da Osmanlı sancağı taşımak yasaklandı

Almanya’da Osmanlı sancağı taşımak yasaklandı

Almanya'nın Fürth kentinde geleneksel olarak düzenlenen "Hasat Bayramı" etkinliğindeki geçit töreninde mehter takımının 3 hilalli Osmanlı sancağını taşımasının yasaklandığı bildirildi.

6.1.2017Dünya

Yazar Sonuçları

İşte ay yıldızlı askerle ay yüzlü Koreli kız

İşte ay yıldızlı askerle ay yüzlü Koreli kız

Yıl 1950... İskenderun’dan kalkıp Kore Savaşı’na giden Süleyman Astsubay, savaş alanında ormanlık bir bölgede donmak üzere olan bir kız çocuğu bulur. Ailesi Çinli askerler tarafından öldürülen bu kız çocuğunu alır, Türk askerinin bulunduğu karargâha getirir.

14.1.2017Kelebek Yazıları
Kıbrıs’ın elden çıkarılması mümkün değil

Kıbrıs’ın elden çıkarılması mümkün değil

Kıbrıs halkı imparatorluğun bize bıraktığı, korumak zorunda olduğumuz azınlığımızdır. Bu konuda seçim şansımızın da olmadığı açıktır. ‘Kıbrıslı’ deyimine, tekrarlayanların kendileri dahi inanmıyor. Hayatın her safhasında, bürokrasinin her dalında yaptığımız lüzumsuz masraflar ve ödediğimiz cehalet vergisi ortadayken Kıbrıs adasına verdiğimizin lafını etmek bile mantık ve insaf dışıdır.

7.1.2017Haber Yazıları
Biçimsiz bir yaşam biçimi tartışması

Biçimsiz bir yaşam biçimi tartışması

ORTAKÖY’deki korkunç katliam, yüzyıldır tartışmaya doyamadığımız “yaşam biçimi” meselesini yeniden alevlendirdi: DEAŞ’ın üstlendiği saldırı belli bir yaşam tarzına karşı mıydı, değil miydi?

6.1.2017Haber Yazıları