MENÜ
Arşiv

Bddk

Bddk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bddk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.867 Bddk haberi bulunmuştur.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye'de tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumak, bankalar ve özel finans kurumlarının piyasa disiplini içerisinde sağlıklı, etkin ve dünya ölçeğinde rekabet edebilir bir yapıda işleyişi için uygun ortamı yaratmak bu sayede ülkenin uzun vadeli büyümesine ve istikrarına katkıda bulunmak amacıyla 31 Ağustos 2000 tarihinde kurulmuş özerk bir kurumdur. İdari yapılanma, Kurul ve Kurum şeklinde örgütlenmiştir. Kurulun karar organı olarak aldığı karar ve yaptığı düzenlemelerin uygulanması, Kurumun yetki ve görevleri arasındadır.

BDDK, 5411 sayılı Bankacılık Kanunun ve mevzuatla kendisine verilen düzenleme ve denetlemeyle ilgili görev ve yetkileri kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak yerine getirir ve kullanır. Kurumun kararları yerindelik denetimine tâbi tutulamaz. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi BDDK kararlarını etkilemek amacıyla emir ve talimat veremez.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, BDDK'nın karar organıdır. Kurul; biri başkan, biri ikinci başkan olmak üzere yedi üyeden oluşur. Kurul Başkanı Kurumun da başkanıdır.

Kurumun şu anki başkanı Mehmet Ali Akben'dir.

Bddk Haberleri

Başbakanlık eski çalışanlarının FETÖ Davasında 2 tahliye

Başbakanlık eski çalışanlarının "FETÖ Davası"nda 2 tahliye

Başbakanlık eski çalışanlarının "FETÖ Davası"nda 2 tahliye

24.3.2017İstanbul
Bankacılık sektörünün kredi hacmi azaldı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi azaldı

BDDK verilerine göre, bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi 17 Mart itibarıyla yaklaşık 1 trilyon 824,7 milyar liraya geriledi. Sektörün takipteki alacakları 13,3 milyar lira, öz kaynakları ise 357,3 milyar lira oldu.

23.3.2017Ekonomi
Batan ünlü perakende zinciri Esse kavga çıkarttı...

Batan ünlü perakende zinciri Esse kavga çıkarttı...

ÜNLÜ perakende markası Esse’de sular durulmuyor. Geçtiğimiz Şubat ayında el değiştirdikten 8 ay sonra iflasın eşiğine gelen Esse’de yeni bir kriz yaşanıyor. Esse mağazalarını yeniden açmak için Batu Yatırım isimli bir şirket ortaya çıktı. Esse’nin sahipleri ise, Batu Yatırım ile yaptıkları tüm sözleşmeleri fesh ettiklerini belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Hurriyet.com.’ye konuşan şirketin sahipleri “Esse adına hiçbir iş yapamazlar. Şirketi ele geçirmek istiyorlar” derken Batu Yatırım adına yapılan açıklamada "Esse'yi ayağa kaldırmak için gerekli kaynağımız var" denildi.

23.3.2017Ekonomi
Gülen’in sağ kolunun yeğeni çıktı

Gülen’in sağ kolunun yeğeni çıktı

Hürriyet'te dün ‘TSK’ya FETÖ sızıntısının hikâyesi: Takipteyken darbeci oldu’ haberindeki iki isimden, eski BDDK Denetim Daire Başkanı Utku Tosun, FETÖ’nün A takımında yer alan Kaynak Holding’in eski Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tosun’un yeğeni çıktı. Hürriyet’in bulduğu kayıtlara göre Utku Tosun ve amcası Naci Tosun Konya Kulu ilçesine bağlı Kozanlı kasabası nüfusuna kayıtlı.

21.3.2017Gündem
TSKya FETÖ sızıntısının hikâyesi: Takipteyken darbeci oldu

TSK'ya 'FETÖ sızıntısı'nın hikâyesi: 'Takip'teyken darbeci oldu

Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri Bilal Akyüz ve Utku Tosun, 31 yıl önce okulda başlatılan Gülen soruşturmasında şüpheliydi. Akyüz cemaat bağını itiraf etti. Askeri Disiplin Kurulu ‘askeri öğrenci ve subay olamazlar’ kararı verdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Akyüz’ü ‘takip ve kontrol’ altında eğitime devam ettirirken Tosun okuldan atıldı. Tosun yıllar sonra FETÖ’cü bürokrat, Akyüz ise darbe girişimi yöneticisi kurmay albay olarak ortaya çıktı.

20.3.2017Gündem
Prof. Dr. Yetkiner, Teknoloji eğitimi olmalı

Prof. Dr. Yetkiner, "Teknoloji eğitimi olmalı"

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yetkiner, banka kartlarıyla ilgili alınan son önlemlere değinerek, Türkiye'de acilen teknoloji eğitimi seferberliği gerçekleştirilmesinin zorunluluk olduğunu söyledi.

20.3.2017İzmir
Dev banka yeniden satışa çıkarılıyor

Dev banka yeniden satışa çıkarılıyor!

TMSF, Adabank AŞ'nin yüzde 94,44'lük hissesini yeniden satışa çıkardı. İhale 25 Nisan 2017 tarihinde, saat 11.00'de TMSF'nin Esentepe'deki binasında düzenlenecek.

18.3.2017Ekonomi
Kredi kartı kullananlar dikkat 10 milyon kişi...

Kredi kartı kullananlar dikkat! 10 milyon kişi...

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), kredi kartlarının internet alışverişlerine açık olması için kullanıcının talebini zorunlu tutan düzenlemesiyle ilgili, "Türkiye tüm dünyada kartlı ödemeler konusunda en iyi sicili olan, en güvenli ülkelerden birisi. Aslında Türkiye için biraz sert bir karar." dedi.

17.3.2017Ekonomi
Kadınlar koğuşunun en zengin ağaları

Kadınlar koğuşunun en zengin ağaları

Bursa’da kurdukları saadet zincirleri ile piyasayı milyonlarca lira dolandırdıkları iddiasıyla tutuklu bulunan 46 yaşındaki Özlem Akçeşme ile 38 yaşındaki Arzu Mertgil, Bursa’nın Yenişehir İlçesi’ndeki Yüksek Güvenlikli Kadın Cezaevi’nde aynı koğuşta kalıyor. Cezaevi çalışanları tarafından, ’Kadınlar koğuşunun en zengin ağaları’ olarak adlandırılan Akçeşme ile Mertgil devam eden savcılık soruşturmalarından sonra hakim karşısına çıkarılacak.

16.3.2017Gündem

Kadınlar koğuşunun en zengin ağaları

Kadınlar koğuşunun en zengin ağaları

16.3.2017Bursa
BDDKdan kredi kartlarıyla ilgili önemli açıklama

BDDK'dan kredi kartlarıyla ilgili önemli açıklama

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu, kredi kartlarının internete kapatılmasının söz konusu olmadığını ve tüm kredi kartlarının internete açık olduğunu duyurdu.

15.3.2017Ekonomi
Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı için flaş karar

Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı için flaş karar

Kredi kartı ile sanal alışveriş için 17 Ağustos'tan sonra müşteri onayı gerekecek. Mevcut kartlar için de onay gerekli. Türkiye’de 176 milyon banka kartı ve kredi kartı bulunuyor.

15.3.2017Ekonomi
Ankademi’deki iklim Türkiye’nin ihtiyacı

Ankademi’deki iklim Türkiye’nin ihtiyacı

Hürriyet Ankara’nın “Ankademi: Şehir ve Üniversite” projesi kapsamında Hürriyet Ankara Haber Koordinatörü Deniz Gürel ve Doç. Dr. Zafer Savaş Şahin, Ankara Üniversitesi’nden sonra Hacettepe Üniversitesi’ne konuk oldu. H.Ü Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, “Öğretim üyesinin, öğrenci temsilcisinin her konuyu rahatlıkla konuşabildiği Ankademi projesindeki bu iklime Türkiye’nin ihtiyacı var” dedi.

14.3.2017Ankara
Başvuru rekoru kırılıyor Her 50 bin TLye 11 bin 500 TL...

Başvuru rekoru kırılıyor! Her 50 bin TL'ye 11 bin 500 TL...

KOSGEB Başkanı Recep Biçer 400 bin KOBİ`nin bankalarla kredi için görüşmelere başladığını, kurumun her 50 bin liralık kredi için ortalama 11 bin 500 lira kadar faiz ödemesi yapacağını, bankalara yapılacak toplam faiz ödemesinin ise 2,5 milyar TL olacağını ifade etti.

14.3.2017Ekonomi
Vertu firarda

Vertu firarda

Dolandırıcılık suçundan dolayı kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan, Güney Kıbrıs’ta kurulu ‘Baferton’ şirketi üzerinden lüks akıllı telefon üreticisi Vertu’yu satın aldı. Yaklaşık 227 milyon TL’lik anlaşma sonrası açıklama yapan Uzan, “Vertu’nun potansiyelini gerçekleştirecek yatırımları yapmak ve ekiple birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

13.3.2017Ekonomi
Ukrayna’ya “Demir” attı

Ukrayna’ya “Demir” attı

Aramızda koca bir deniz olmasına rağmen Ukrayna ile ilişkilerimiz son dönemde hızlı bir artış gösteriyor. Kiev-Moskova arasındaki siyasi gerilimde Ukrayna’ya yönelik attığımız adımlar, yaptığımız resmi ziyaretler de bu ilişkiyi son birkaç yıl içinde hızla geliştirdi. Türklerin ülkenin geleceğindeki rolü de artıyor...

13.3.2017Ekonomi
Bankaların destek hizmeti alımını ilişkin yönetmelik

Bankaların destek hizmeti alımını ilişkin yönetmelik

Kıymetli evrakın toplanması, sayılması, dağıtılması ve teslimini içeren hizmetler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca yetkilendirilen hizmet sağlayıcıları tarafından da ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak sağlanabilecek.

4.3.2017Ekonomi
BDDK açıkladı İptal edilebilecek

BDDK açıkladı! İptal edilebilecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), aykırı işlem yaptığı tespit edilen varlık yönetim şirketlerinin faaliyet izinlerini iptal edebilecek.

4.3.2017Ekonomi
BDDKdan bankacılık düzenlemesi

BDDK'dan bankacılık düzenlemesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), bankaların iç sistemleri ve içsel sermaye yeterliliği değerlendirme süreci hakkındaki yönetmelik değişikliği yayımlandı.

4.3.2017Ekonomi
Çukurova illerinde tasarruf arttı

Çukurova illerinde tasarruf arttı

Çukurova illerinde tasarruf arttı

4.3.2017Adana
Elektronik paraya vergi geliyor

Elektronik paraya vergi geliyor

WIRECARD, Türk Elektronik Para, Vizyon tahsilat gibi elektronik para kuruluşları ve ödeme kuruluşlarının yaşadığı vergi kargaşasında son sözü Maliye söyleyecek.

2.3.2017Ekonomi
Yüzde 45i İstanbuldan

Yüzde 45'i İstanbul'dan

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bayrakdar, "Geçen yıl Türkiye'de toplanan vergilerin, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi başkanlığı dahil, yüzde 44,5'i İstanbul'dan toplandı." dedi

2.3.2017Ekonomi
Bankacılık sektörün ocak sonu kârı yüzde 50 arttı

Bankacılık sektörün ocak sonu kârı yüzde 50 arttı

Bankacılık sektörünün Ocak ayı net kârı geçen yıla kıyasla yüzde 50 artışla 3.7 milyar liraya yükseldi.

1.3.2017Ekonomi
TBB / Aydın: Paranın üzerine oturmamak lazım

TBB / Aydın: Paranın üzerine oturmamak lazım

TBB / Aydın: Paranın üzerine oturmamak lazım

1.3.2017İstanbul
FETÖ sanığı çocuğunun rahatsızlığı gerekçesiyle tahliye edildi

FETÖ sanığı "çocuğunun rahatsızlığı" gerekçesiyle tahliye edildi

FETÖ sanığı "çocuğunun rahatsızlığı" gerekçesiyle tahliye edildi

28.2.2017İstanbul
Turkcell’den ödeme kartı

Turkcell’den ödeme kartı

TURKCELL, finans hizmetlerine şimdi de ön ödemeli Paycell Card’ı ekledi.

27.2.2017Ekonomi
GYODER: konut satışında 2016’da 2015 aşıldı

GYODER: konut satışında 2016’da 2015 aşıldı

GYODER: konut satışında 2016’da 2015 aşıldı

27.2.2017İstanbul
Turkcell ön ödemeli kartı Paycell Card’ı tanıttı; hedef 10 milyon müşteri

Turkcell ön ödemeli kartı Paycell Card’ı tanıttı; hedef 10 milyon müşteri

Turkcell ön ödemeli kartı Paycell Card’ı tanıttı; hedef 10 milyon müşteri

27.2.2017İstanbul
BDDK uzman yardımcılığı sınavı için detaylar yayımlandı

BDDK uzman yardımcılığı sınavı için detaylar yayımlandı

BDDK uzman yardımcılığı sınavına katılım göstermek isteyen bireyler için Devlet Personel Başkanlığı (DPB) internet sitesi üzerinden başvuru şartları yayımlandı. Yazılı ve sözlü gerçekleştirilecek BDDK uzmaan yardımcılığı sınavı, iki oturum halinde olacak. Peki, BDDK sınav başvurusu nasıl yapılacak? Şartlar neler olacak? İşte, merak edilen detaylar

21.2.2017Ekonomi
2016nın tasarruf şampiyonu iller belli oldu

2016'nın tasarruf şampiyonu iller belli oldu

BDDK verilerine göre, geçen yıl kişi başına düşen tasarruf mevduatını artıran şehirler belli oldu. İşte o şehirler...

20.2.2017Ekonomi
Bize 20 değil 5 yıl vade yeter

Bize 20 değil 5 yıl vade yeter!

OYDER Başkanı Alp Gülan, 2017’de en önemli teşvik beklentilerinin yaşlı araçların parktan çekilmesi olacağını belirterek, “Bunun için de konut gibi 240 ay değil, teşvike destek olarak oto kredilerinde yasal sınır olan 48 ay vadenin 60 ay ve üzerine çıkmasını istiyoruz” dedi.

19.2.2017Ekonomi
10 yılın en yüksek büyümesini getirdi

10 yılın en yüksek büyümesini getirdi

4.5G yatırımlarına hız kesmeden devam eden Turkcell, 2016 yılında toplam 3.5 milyar TL yatırım yaptı. 2017 yılında 3,6 milyar TL daha yatırım yapmayı planlayan Turkcell 2015 başından 2017 sonuna kadarki 3 yıllık dönemde 4.5G lisans bedeli dâhil toplam 15.7 milyar TL yatırıma ulaşacak.

16.2.2017Ekonomi
Kredi kartı borcu olanlar dikkat Hükümetten flaş açıklama

Kredi kartı borcu olanlar dikkat! Hükümet'ten flaş açıklama

CHP Milletvekili sordu, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli yanıt verdi.  Milyonlarca kredi kartı ve kredi borçlusunun, borcunu ödeyemediği için uygulanan temerrüt, cezai faizi silinecek mi? sorusuna Canikli "Cezanın silinmesi BDDK'nin yetki alanında değil." açıklamasında bulundu.

14.2.2017Ekonomi

Gri alanlar kaldırıldı

Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Hürriyet’e zimmet suçunun kalkmadığını belirterek, “Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 2015’te aldığı bir karar sonrasında ‘cesaretimizi kırıyor’ dedik. Devleti yönetenlere ilettik. Birilerini kurtarma anlamında değil. Gri alanlar ortadan kaldırıldı” dedi.

10.2.2017Ekonomi
Kredinin önü açıldı

Kredinin önü açıldı

Bankaların, batık kredileri yapılandırması, ek kredi vermesi, taksitlendirme gibi işlemleri artık zimmet suçu olarak sayılmayacak. Kredileri batık hale düştüğü veya krediyi yeniden yapılandırdıklarında ‘zimmet suçu’ ile karşı karşıya kalan bankalar da artık uygun koşullarda kredi verirken ‘zimmet’i düşünmeyecek.

9.2.2017Ekonomi
Finansal okuryazarlık tasarrufların artmasını sağlar

"Finansal okuryazarlık tasarrufların artmasını sağlar"

"Finansal okuryazarlık tasarrufların artmasını sağlar"

9.2.2017İstanbul
Bankaların faiz gelirleri 195 milyar liraya ulaştı

Bankaların faiz gelirleri 195 milyar liraya ulaştı

Türk bankacılık sektörünün faizden elde ettiği gelir geçen yıl 195 milyar liraya ulaştı.

8.2.2017Ekonomi
Milyoner sayısı 16 bin kişi arttı

Milyoner sayısı 16 bin kişi arttı

Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurt içi yerleşik mudi sayısı, geçen yıl 15 bin 856 kişi daha arttı.

6.2.2017Ekonomi
Titan hortladı: 24 bin kişiden 100 milyon Euro topladılar

Titan hortladı: 24 bin kişiden 100 milyon Euro topladılar

BİR zamanlar Türkiye gündemine damga vuran Titan saadet zincirinin bir benzerinin daha oluştuğu ortaya çıktı. Bu kez sanal para üzerinden yeni üyelikler yapılıyor. Son bir yılda 24 bin kişiden 100 milyon Euro’ya yakın para toplandı. Toplanan paraların, döviz büroları üzerinden Malta ve Slovenya’ya gönderildiği ifade ediliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şirketi denetime alırken, Malta'dan da 'Paranız batabilir; dikkatli olun' uyarısı yapıldı.

5.2.2017Ekonomi
Himmet akademisi

Himmet akademisi

FETÖ’nün Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki akademik yapılanmasına ilişkin soruşturmada 89 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede, 17-25 Aralık’tan sonra Bank Asya’ya 5 bin akademisyen üzerinden yaklaşık 5 milyar lira fon yönlendirildiği ifade edildi. İddianamede, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Bank Asya’yı kurtarmak için ‘Himmet Akademisi’ oluşturduğu kaydedildi. 

3.2.2017Gündem
İddianamede 5 bin akademisyen üzerinden 5 milyar TL iddiası...

İddianamede 5 bin akademisyen üzerinden 5 milyar TL iddiası...

Yıldız Teknik Üniversitesindeki (YTÜ) FETÖ yapılanmasına ilişkin 83 akademisyen hakkında hazırlanan iddianame Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

3.2.2017Ekonomi
İflas erteleme yasağı için kritik uyarı

İflas erteleme yasağı için kritik uyarı

15 TEMMUZ darbe girişimi sonrası iflas erteleme başvuruları yasaklandı. OHAL süresince bu kararda bir değişiklik olmayacağı belirtiliyor. Konuya yakın uzmanlar ise, başvuruların uzun süre yasak olmasının ekonomiye kalıcı zararlar vereceği görüşünde.

2.2.2017Ekonomi
Bankalardaki altın hesapları kabardı

Bankalardaki altın hesapları kabardı

Yatırımcıların bankalardaki altın mevduatları geçen yıl yaklaşık 6,3 milyar lira daha artış gösterdi.

2.2.2017Ekonomi
Bursa Tüketiciler Derneğinden hesap işletim ücreti açıklaması

Bursa Tüketiciler Derneği'nden 'hesap işletim ücreti' açıklaması

Bursa Tüketiciler Derneği'nden 'hesap işletim ücreti' açıklaması

30.1.2017Bursa
Prof. Dr. Seyfettin Gürsel: Ekonomi kurumları itibarıyla bu ülke iyi yönetilmiyor

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel: Ekonomi kurumları itibarıyla bu ülke iyi yönetilmiyor

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel: Ekonomi kurumları itibarıyla bu ülke iyi yönetilmiyor

27.1.2017İstanbul
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

BDDK verilerine göre bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi 20 Ocak itibarıyla yaklaşık 1 trilyon 825 milyar liraya ulaştı.

26.1.2017Ekonomi
KOBİlerle güçlü ve güvenli yarınlara

KOBİ'lerle güçlü ve güvenli yarınlara

KOBİ'lerle güçlü ve güvenli yarınlara

26.1.2017İzmir
BDDKdan Japon devine izin

BDDK'dan Japon devine izin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ Turkey AŞ'ye destek/danışmanlık hizmeti yetkisi verdi.

26.1.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kısa vadeli canlandırma önlemlerinin faturası

Kısa vadeli canlandırma önlemlerinin faturası

HÜKÜMETİN referandum öncesi piyasaları canlandırma tedbirleri ardı ardına gelirken, bu tedbirlerin çıkaracağı faturayı da artık tartışmak gerekiyor. İçeride yapılmayan bu tartışmayı, Türkiye’nin ekonomik görünümünü durağandan negatife çeviren Moody’s’in başlattığı görülüyor.

20.3.2017Erdal SAĞLAM
Finans kurumları arasında ayrımcılığın zamanı mı

Finans kurumları arasında ayrımcılığın zamanı mı?

Önce, bir okuyucudan gelen soru ile başlayayım. İnşaat alanında faaliyet gösteren orta büyüklükteki bir şirketin yöneticisi olduğunu, belli dönemlerde inşaat makineleri aldıklarını söylüyor, okuyucum ve özetle, “Yıllardır birkaç büyük banka ile çalışıyoruz. Banka, ‘hemen krediyi vereyim, makineni al’ diyor.

25.1.2017Noyan Doğan