Arşiv

bütçe_açığı

haberleri ve son dakika gelişmeleri
2493 adet haber bulundu.
'Dünyanın en zengin insanları kemer sıkacak'

'Dünyanın en zengin insanları kemer sıkacak'

İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesinde yer alan bir haberde Katarlılara atfen, 'Dünyanın en zengin, en şişman insanları sıkıntıda' deniyor ve uluslararası piyasalarda enerji fiyatlarının düşmesi nedeniyle Katar Emiri'nin halka tasarruf çağrısında bulunduğu belirtiliyor.

8.11.2015Ekonomi
Bazı sektörlere 'asgari' teşvik geliyor

Bazı sektörlere 'asgari' teşvik geliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçimler sonrasında ilk kez katıldığı bir televizyon programında, AK Parti'nin 100 günlük planlarına yönelik açıklamalar yaptı. Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınması yönündeki soruya, "O konuda en ufak bir tereddüt yok" dedi. Şimşek, asgari ücretin kesinlikle 1300 lira olacağını ve teşvik sağlanabilir" dedi ve iş dünyasından asgari ücret artışı sonrasında ortaya çıkacak yükün devlet tarafından karşılanması yönündeki taleplerin sağlıklı olmadığını söyledi.

6.11.2015Ekonomi
38 milyon liralık teleferik açıldı

38 milyon liralık teleferik açıldı

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekçi ile Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Denizli Belediyesi tarafından 38 milyon TL yatırım ile yaptırılan ‘Denizli Teleferik’in açılışını gerçekleştirdi.

17.10.2015Ege
Orta Vadeli Mali Plan yayımlandı

Orta Vadeli Mali Plan yayımlandı

Yüksek Planlama Kurulunun (YPK) 2016-2018 dönemini kapsayan Orta Vadeli Mali Plan'a ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.Bütçenin, 2016 yılında 15 milyar 428 milyon lira açık vermesi beklenirken, bütçe giderlerinin 540 milyar 876 milyon lira, bütçe gelirlerinin ise net 525 milyar 448 milyon lira olması öngörülüyor.

11.10.2015Ekonomi
Babacan'dan asgari ücret açıklaması

Babacan'dan asgari ücret açıklaması

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti'nin Ankara Milletvekili adayı Ali Babacan seçim vaatlerinin ana gündem maddelerinden birini oluşturan asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. Babacan, asgari ücret artışının kamuya bir maliyeti olmadığını belirterek, "İlk seçimde bu işçi ile işveren arasında konuşarak ortaya çıkması gereken bir rakamdır demiştik. Ancak muhalefetin önerileri sonrası işverenlerden bir tepki gelmedi" diye konuşarak asgari ücrete zam sinyali verdi.

6.10.2015Ekonomi
1 taşla 3 kuş

1 taşla 3 kuş

Başbakan Davutoğlu, 1300 TL’lik asgari ücreti vaatleri hakkında kaynak tartışması açılabileceğini belirterek, “Bizim taahhütlerimizin kaynak ihtiyacı 19 milyar TL. CHP ve MHP’nin yaptıkları ise 150 milyar TL civarında. Bizimkinin farkı şu, tabiri caizse biz bir taş atıyoruz, 3 kuşu birden vuruyoruz” dedi.

5.10.2015Ekonomi
Türkiye'den KKTC'ye su taşıma krizi büyüyor

Türkiye'den KKTC'ye su taşıma krizi büyüyor

Türkiye’nin asrın projeleri arasındaki deniz altından askılı boru sistemiyle KKTC’ye su götürülmesi projesi tamamlandı ancak kriz bitmedi. İşletmeyi kimin yapacağı hâlâ belirsizliğini korurken, belediyeler isyan bayrağını açtı. Çünkü önerilen tahsilat yöntemi en büyük geliri su olan belediyelere yeterli gelmiyor.

5.10.2015Ekonomi
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı

Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin 1 Kasım seçim bildirgesini açıkladığı toplantıda 1 Ekim'de Meclis açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MHP'lilere yönelik 'Rahatsız mı oldunuz' şeklindeki sözlerine yanıt verdi. Bahçeli, ''Evet biz Erdoğan’dan, sözlerinden rahatsısız buna da devam edeceğiz. Sırtından taşıdığı akrebin ise kendini sokması meselemiz değildir'' dedi. Koalisyon görüşmelerinden de bahseden Bahçeli, ''Davutoğlu koalisyon teklifiyle gelmedi, verilmiş bir kararın 45 günlük sürenin dolması için geçerken bize de uğradı. 4 maddemizi kabul etseydi gövdemizi taşın altına koyardık. Şaşkın şaşkın sanki ilk defa duyuyor gibi yüzümüze baktılar'' ifadelerini kullandı. Bahçeli, 1 Kasım'da 7 Haziran'daki sonucun bir benzerinin çıkması halinde MHP'nin HDP dışındaki partilerle iktidar kurmaya hazır olduğunu söyledi.

3.10.2015Gündem
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten önemli açıklamalar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten önemli açıklamalar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV'deki canlı yayında gündeme ve ekonomiye ilişkin sorulara yanıt verdi. Bakan Şimşek, emekli maaşlarında iyileştirme olup olmayacağıyla ilgili 'Bizim de bir takım taahhütlerimiz olacak. Çalışmalarımız sürüyor, bittiğinde Başbakanımız açıklayacak' yanıtını verdi.

22.9.2015Gündem
Finlandiya ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,2 büyüdü

Finlandiya ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,2 büyüdü

Finlandiya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğe göre yüzde 0,2 büyüdü.

4.9.2015Avrupa
Bakanlar Kurulu toplantısında eğitim konuşuldu

Bakanlar Kurulu toplantısında eğitim konuşuldu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Bundan sonra isteyen hayırseverlerimizin derslik yapabilmesi, herkesin bir okul yapmaya gücü yetmez ama belli oranlarda okullara katkıda bulunacak olan insanların isimlerinin, annelerinin, babalarının isimlerinin bu okullara verilmesi hatta maalesef son zamanlarda artan terör dolayısıyla şehirlerimize gelen şehitlerimizin anısına yapılacak olan yeni okullarda şehitlerimizin adının bu okullara verilmesi perspektifini hep beraber, Bakanlar Kurulu olarak benimsemiş buluyoruz" dedi.

2.9.2015Eğitim
Roubini'nin ekonomistinden Türkiye yorumu

Roubini'nin ekonomistinden Türkiye yorumu

Piyasalarda Kriz Kahini olarak bilinen, popüler ekonomist Nouriel Roubini'nin Roubini Global ekibinin içindeki Türkiye analisti Mert Yıldız, Radikal Genel Yayın Yönetmeni Ezgi Başaran ile konuştu. Yıldız Türkiye'de 2001 yılındaki gibi bir ekonomik krizin çıkma ihtimali olup olmadığı sorusuna, "Ne evet ne hayır" cevabını verdi.

28.8.2015Ekonomi
Tim Ash: Türkiye 'yatırım yapılabilir' notunu koruyor

Tim Ash: Türkiye 'yatırım yapılabilir' notunu koruyor

Yatırım bankası Nomura'nın Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (CEEMEA) Bölgesi Stratejisti Timothy Ash, Türkiye'nin mali ölçütlerinin 2013 yılına oranla daha iyi durumda olduğunu belirterek, ülkenin hala "yatırım yapılabilir" olarak görüldüğünü belirtti.

7.8.2015Ekonomi
Sosyal yardımlar kesiliyor

Sosyal yardımlar kesiliyor

İngiltere’nin yeni bütçe programı yaklaşık 12 milyar sterlin seviyesinde sosyal yardımın kesilmesini öngörürken, kesintilerden yaklaşık 13 milyon ailenin etkilenmesi bekleniyor.

11.7.2015Avrupa
Fitch'ten kritik seçim açıklaması

Fitch'ten kritik seçim açıklaması

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, pazar günü gerçekleşen seçimlere yönelik açıklama yaptı. Fitch, seçim belirsizliğinin Türk ekonomisi için baskıları artırabileceğini belirtti ve bu durumun Merkez Bankası'nı teste sokabileceğinin altını çizdi.

9.6.2015Ekonomi
Türkiye’nin ilk Çinli bankasının yönetimindeki tek Türk Hilmi Güler

Türkiye’nin ilk Çinli bankasının yönetimindeki tek Türk Hilmi Güler

Eski Enerji Bakanı, Turkcell Yönetim Kurulu üyesi Hilmi Güler Türkiye’nin ilk Çinli bankasının yönetimindeki tek Türk üye. Yönetime atamayla gelmediğini vurgulayan Güler Hürriyet’e “Bu yönetime beyin avcılarının araştırmasıyla seçildim” diye konuştu.

28.5.2015Ekonomi
Zeybekci asgari ücret formülü verdi

Zeybekci asgari ücret formülü verdi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, asgari ücretin nasıl yükseleceğine yönelik konuştu. Zeybekci, ""2003'de bu ülkede asgari ücretin karşılığı 129-130 dolardı, şimdi 430 doların üzerinde. Türkiye kalkınırsa asgari ücret artar, Türkiye büyürse asgari ücret artar. Kişi başına düşen milli gelir artarsa asgari ücret artar" dedi.

28.5.2015Ekonomi
Yabancılardan asgari ücret yorumu

Yabancılardan asgari ücret yorumu

Türkiye'yi yakından takip eden yabancı analistler, siyasi partilerin asgari ücrete yönelik vaatlerini değerlendirdi.

28.5.2015Ekonomi
Babacan'dan ilk Çinliye yorum

Babacan'dan ilk Çinliye yorum

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Tekstil Bankası'nı alarak Türkiye'de faaliyet gösterecek olan ilk Çinli banka olan ICBC hakkında konuştu. Babacan, "ICBC'nin Türkiye'deki bu yatırımı çok önemli, bundan sonraki adım, bir Türk bankasının Çin'de lisans alıp, Çin'de faaliyete başlaması. İlgilenen birkaç bankanın olduğunu ben biliyorum" "Umarım ki o bankaların iş planı netleşir, Çin otoriteleri o bankaların orada faliyet gösterebilmesi için gerekli anlayışı ve kolaylığı gösterir" dedi.

26.5.2015Ekonomi
Hırvatistan AB’nin yeni Yunanistan’ı mı

Hırvatistan AB’nin yeni Yunanistan’ı mı

AB’yi zorlayan Yunanistan’a yeni bir AB üyesinin daha eklenmesi bekleniyor.

26.5.2015Avrupa
Haydar Baş:

Haydar Baş: "500 trilyon para basacağım"

BTP Genel Başkanı Por. Dr. Haydar Baş, Bakırköy’de yaptığı mitingde, "Türkiye maden kaynağı, taşı toprağı altın. Onların veremediklerinin dışında 500 trilyon liralık tespit davası açacağım. Bu tespit davasını kefalet olarak gösterip hazineye bırakacağım. Dava dosyası orada olacak. 500 trilyon para basma hakkını elde edeceğim“ dedi.

25.5.2015Ekonomi
Ali Babacan'dan önemli açıklamalar

Ali Babacan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan küresel piyasalara ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Merkez bankalarının yaptıkları 3 tane tuşa basıp enterliyorlar, bitti. Para piyasaya sürüldü. Elektrik ortamda üretiliyor. Bu kadar karşılıksız para basmaya rağmen, bu kadar likidite piyasaya sürmeye rağmen o likidite dönüyor dolaşıyor bir yerlerde patlıyor" dedi. Babacan aynı zamanda Avrupa'nın en büyük sorunlarından birinin lider eksikliği olduğunu ifade etti.

16.5.2015Ekonomi
Babacan: 'Bankacılığın sağlığı önemli ama...'

Babacan: 'Bankacılığın sağlığı önemli ama...'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu'ndaki konuşmasında şu açıklamaları yaptı:

15.5.2015Ekonomi
Irak Türkiye'den tavuk ithalatını durdurdu

Irak Türkiye'den tavuk ithalatını durdurdu

Türkiye’de ardı ardına yaşanan tavuk itlafları sonrası, en büyük ihracat pazarı Irak, Türkiye’den tavuk alımlarını durdurduklarını açıkladı. Sektör temsilcileri, Irak’ın aldığı bu kararın uzaması halinde sektörün olumsuz etkileneceğinden korkuyor. Tarım Bakanlığı yetkilileri ise henüz kesinleşen birşey olmadığını belirtiyor.

15.5.2015Ekonomi
Özel sektörün borcu ekonomiyi yutabilir

Özel sektörün borcu ekonomiyi yutabilir

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek ile sosyal medya üzerinden yaşadığı ‘büyüme polemiği’ ile gündeme gelen Princeton Üniversitesi Ekonomi Profesörü Dani Rodrik, geçtiğimiz günlerde Türkiye ekonomisi ile ilgili kaleme aldığı makalesinde, bu kez özel sektörün borçluluğunun risklerine dikkat çekti.

14.5.2015Ekonomi
Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğimizde lüks araç saltanatına da, büyük kamu binaları saltanatına da son vereceğiz. Herkes bilsin. Diyanete ‘ben olsam o arabayı iade etmezdim’ diyerek kaçak sarayı aklıyor. O zaman git al aracı kullan. Sana biraz hafif gelir ama” dedi.

12.5.2015Gündem
Başbakan Ahmet Davutoğlu: Suriye’ye müdahale yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu: Suriye’ye müdahale yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu, perşembe günkü Bingöl ve Elazığ mitinglerinden Ankara’ya dönerken uçakta gazetecilerle sohbet etti. Davutoğlu, Suriye’deki dengelerin rejim aleyhine değişmekte olduğunu vurguladı.

9.5.2015Gündem
İngiltere yarın sandık başına gidiyor

İngiltere yarın sandık başına gidiyor

İngiltere yarın genel seçimler için sandık başına gidiyor. Partiler, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'na gidecek 650 milletvekilinin belirleneceği seçimlerde, 326 milletvekili çıkarabilmeyi hedefliyor.

6.5.2015Dünya
İmzalar atılıyor

İmzalar atılıyor

Türkiye, Almanya’da sağlık sektörüne ciddi yatırım yapmak istiyor. Bu konuda uzun zamandır yapılan hazırlıklar tamamlandı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Almanya ile sağlık sektöründe işbirliği için Berlin’e geliyor.

6.5.2015Avrupa
Şimşek: Seçim belirsizliği kalkınca ekonomi canlanacak

Şimşek: Seçim belirsizliği kalkınca ekonomi canlanacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Seçim belirsizliği ortadan kalkar kalmaz, ben inanıyorum ki Türkiye ekonomisi hızlanacak, büyüme hızlanacak çünkü ertelenmiş bir tüketim var, ertelenmiş yatırımlar var"dedi.

3.5.2015Ekonomi
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Davutoğlu TOBB zirvesinde konuştu.

2.5.2015Ekonomi
Babacan'dan muhalefete bir eleştiri daha

Babacan'dan muhalefete bir eleştiri daha

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, katıldığı bir programda gündeme yönelik soruları yanıtladı. Babacan, muhalefet partisinin ekonomik vaatlerini yerine getirmesinin mümkün olmadığını, olma ihtimalinde Türkiye'nin sonunun Yunanistan'a benzeyebileceğini söyledi.

26.4.2015Ekonomi
Şimşek: Evde bütçeyi eşim yönetiyor

Şimşek: Evde bütçeyi eşim yönetiyor

Maliye Bakanı Şimşek, evde bütçeyi eşinin yüklendiğini, kendisinin zamanının olmadığını söyledi.

22.4.2015Ekonomi
Başbakan Yardımcısı Akdoğan'dan açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Akdoğan'dan açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Yeni Türkiye'de darbeci, paralelci anlayışa, vesayet odaklarına yer yok. Daha önce hiç haz etmedikleri bir partinin kuyruğuna takıldılar, onu ittirerek acaba barajı geçirtebilir miyiz, barajı geçerse AK Parti'ye zarar verebilir miyiz? Bunun hesabı içindeler. Tayyip Bey'in bize söylediği bir şey vardır: Hedefe kitleneceksin ve koşacaksın." dedi.

22.4.2015Gündem
Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Ankara milletvekilleri aday tanıtım toplantısında konuştu. Ekonomi yazarlarına seslenen Davutoğlu, "esnafımıza sıfır faiz kredi verdiğimizde, KOBİ'lere kredi verdiğimizde, bugün onları destekleyen medya 'bütçe disiplini kayıp mı oluyor' diye yaygara koparıyorlardı" dedi.

21.4.2015Gündem
Şimşek: Herhalde Cem Uzan'dan kopya çektiler'

Şimşek: Herhalde Cem Uzan'dan kopya çektiler'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'nin ekonomik vaatlerine yönelik konuşmaya devam ediyor. Şimşek katıldığı bir televizyon programında, "Herhalde Cem Uzan'dan ya da Yunanistan'dan kopya çektiler" dedi.

21.4.2015Ekonomi
CHP'nin seçim bildirgesi

CHP'nin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin 2015 Seçim Bildirgesi.

19.4.2015Gündem
Maliye Bakanı'ndan israf açıklaması

Maliye Bakanı'ndan israf açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye'nin kamu tasarrufları alanında önemli bir başarı kaydettiğini vurguladı. Şimşek, "Yurt kiralarını hariç tutun, devletin bütün kiralara ödediği para 350 milyon lira, bütçenin binde 1'i dahi değil ama vatandaşta 'israf var' algısı oluşturuluyor" dedi.

17.4.2015Ekonomi
Ekonomi çevreleri yeni teşvik paketini konuşuyor

Ekonomi çevreleri yeni teşvik paketini konuşuyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugün açıkladığı ‘istihdam ve teşvik paketi’ konuşuluyor. İş kurmak isteyenlere ciddi vergi avantajları öngören paketin bütçeye ek bir yük getirebileceği belirtiliyor. Ekonomi yönetiminden bazı yetkililer bütçe disiplininden sapılacağını bazıları ise bu paketin bütçeyi etkilemeyeceğini ifade ediyor.

2.4.2015Ekonomi
Başbakan Davutoğlu, 'istihdam ve teşvik paketi'ni açıkladı

Başbakan Davutoğlu, 'istihdam ve teşvik paketi'ni açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ekonomiden sorumlu bakanların da katılımı ile 'Üretim ve İstihdama Destek Paketi'ni açıkladı. Davutoğlu, açıkladıkladı tedbir paketinin 11 ayaklı olduğunu kaydetti. Paket, vergi indirimlerinden, işverene mesleki eğitim desteğini dek bir dizi destek içeriyor. Pakette, toplum yararına çalışan sayısını artıracaklarını 120 bin yeni istihdam imkânı da yer alıyor. Yeni paketin maliyeti, emekli desteği 7,5 milyar TL olarak açıklandı.

2.4.2015Ekonomi
Başçı: Mavi bölgenin altına inmeye gayret ediyoruz

Başçı: Mavi bölgenin altına inmeye gayret ediyoruz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Bizim asli önceliğimiz olan, esas işimiz olan fiyat istikrarı alanında da enflasyonda yine malumunuz geçen sene haziran ayında yine kırmızı çizgi olarak alabileceğimiz yüzde 9'un üzerinde, yüzde 9.7'lik bir enflasyondan kademeli olarak önce turuncu bölgeye sonra sarı bölgeye geldik. Çok yakında da mavi bölge olan yüzde 7'nin altına inmeye gayret ediyoruz" dedi.

19.3.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Türkiye’de yaşanan bütçe açığı değil vicdan açığıdır!

Türkiye’de yaşanan bütçe açığı değil vicdan açığıdır!

Zor günler yaşıyoruz... Gazete manşetlerinden, haftalardır hepimizin yüreğini burkan şehit haberleri inmek bilmiyor...

12.9.2015İzzet ÇAPA
Kalan tek çıpa olan mali disiplin de tehlikede

Kalan tek çıpa olan mali disiplin de tehlikede

HAFTA sonunda kesinleşen 2016-17 yılları memur zamları ve diğer hakları görünce, geçen hafta bir banka genel müdürü ile sohbetimiz aklıma geldi.

23.8.2015Erdal SAĞLAM
Öztrak: İlave borçlanma bile düşük olasılık

Öztrak: İlave borçlanma bile düşük olasılık

CHP’nin seçim beyannamesindeki taahhütlerinin bütçeye getireceği ek maliyetlerin ne olduğu eksik bırakılmıştı.

22.4.2015Uğur GÜRSES
CHP vaatleri ezber bozdu gündem oldu

CHP vaatleri ezber bozdu gündem oldu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı seçim bildirgesi ve ekonomik vaatler gündemin ilk sırasına oturdu.

21.4.2015Erdal SAĞLAM
Emekliye zam ve CHP’nin cevabı

Emekliye zam ve CHP’nin cevabı

ÖNCE şunu söylemeliyim...

Şimşek’ten Kılıçdaroğlu’na: ‘Böyle seçim vaadi olmaz, çünkü...’

Şimşek’ten Kılıçdaroğlu’na: ‘Böyle seçim vaadi olmaz, çünkü...’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Emekliye yılda 2 maaş zam” sözü bütçeye nasıl yansır?