Bütçe Açığı

 • Merkez Bankası’na güvenimiz tamdır - bütçe açığı
  Merkez Bankası’na güvenimiz tamdır15.02.2015
  EkonomiMERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya, siyasilerden yöneltilen eleştiriler sonrasında Maliye Bakanı Şimşek’ten destek geldi.Şimşek, “Merkez Bankası iyi bir performans göstermiştir.Bizim Merkez Bankası’na olan güvenimiz tamdır” dedi.
 • S&P'den petrol üreticisi 4 ülkeye not indirimi - bütçe açığı
  S&P'den petrol üreticisi 4 ülkeye not indirimi10.02.2015
  EkonomiUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Kazakistan, Venezuela, Bahreyn ve Umman'ın kredi notlarını, gerileyen petrol fiyatlarının kamu gelirlerini ciddi oranda azaltması nedeniyle düşürdü.
 • AB Komisyonu Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti - bütçe açığı
  AB Komisyonu Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti05.02.2015
  EkonomiAvrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye'nin 2015 yılı büyüme tahminini yüzde 3,3'ten 3,7'ye yükseltti.
 • Başbakan'dan önemli açıklamalar - bütçe açığı
  Başbakan'dan önemli açıklamalar20.01.2015
  EkonomiBaşbakan Ahmet Davutoğlu bugün Londra’daki temasları dolayısıyla bir konuşma gerçekleştirdi.Başbakan burada, “Hasta adam yakıştırması 21.yy’da Avrupa için kullanılmaya başlandı” derken Türkiye ekonomisindeki gelişmelerden bahsetti.Öte yandan iç siyasetle de ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, “Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasındaki görev dağılımındaki yumuşak geçiş Türkiye için önemli bir testti” dedi.Dün Beştepe’de Cumhurbaşkanı’nın başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Davutoğlu’nun bu açıklaması dikkat çekti.
 • 'Bu sene yüzde 4 büyürüz' - bütçe açığı
  'Bu sene yüzde 4 büyürüz'15.01.2015
  EkonomiMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılında bütçe giderlerinin 448,4 milyar lira, bütçe gelirlerinin 425,8 milyar lira, bütçe açığının ise 22,7 milyar lira olduğunu bildirdi.Şimşek 2015'te Türkiye'nin yüzde 4 büyüyeceğini tahmin etti.
 • Sefer LEVENT

  ‘O röportajda ne dediysem o' - bütçe açığı
  ‘O röportajda ne dediysem o'11.01.2015
  YazarlarHürriyet’te yayınlanan sözleri günlerdir tartışılan TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, “TÜSİAD’ın eleştirilerinin ve politika önerilerinin muhatabı elbette ki hükümettir.Kurumsal muhataplık ilişkisi cumhurbaşkanı ile değildir.Paralel devlet ciddi bir iddiadır.Ortaya çıkarılması gerekir” diye konuştu.
 • ‘O röportajda ne dediysem o’ - bütçe açığı
  ‘O röportajda ne dediysem o’11.01.2015
  EkonomiHürriyet’te yayınlanan eleştirisi günlerdir tartışılan TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, “TÜSİAD’ın eleştirilerinin ve politika önerilerinin muhatabı elbette ki hükümettir.Kurumsal muhataplık ilişkisi cumhurbaşkanı ile değildir.Paralel devlet ciddi bir iddiadır.Ortaya çıkarılması gerekir” dedi.
 • Yunanistan'da kritik cumhurbaşkanlığı seçimi - bütçe açığı
  Yunanistan'da kritik cumhurbaşkanlığı seçimi28.12.2014
  AvrupaYunanistan'da cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü ve son turu yarın yapılacak.Bu seçim, ülkenin "karar günü" olarak yorumlanıyor.
 • Eskimolar erken seçime gidiyor - bütçe açığı
  Eskimolar erken seçime gidiyor28.11.2014
  AvrupaDanimarka'ya bağlı özerk bir yönetim olan Grönland'da erken seçim yapılıyor.Büyük coğrafyası ve zengin maden kaynaklarıyla umut vaat eden küçük nüfuslu ada, kendine özgü çeşitli sorunlarla da boğuşuyor.
 • Japonya Başbakanı parlamentoyu feshetti - bütçe açığı
  Japonya Başbakanı parlamentoyu feshetti21.11.2014
  PlanetJaponya Başbakanı Şinzo Abe, parlamentoyu feshetti.Böylece 14 Aralık'ta yapılması planlanan erken seçimin yolu açıldı.
 • Vakıfbank Başkanı'ndan Aziz Yıldırım'a cevap - bütçe açığı
  Vakıfbank Başkanı'ndan Aziz Yıldırım'a cevap24.10.2014
  VoleybolVakıfBank Spor Kulübü Başkanı Osman Demren, 'devlet bankalarına karşı mücadele ediyoruz' diyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a cevap verdi: "Sporda başarı sadece bütçeyle olmaz."
 • 'Almanya için iyi olan Fransa için de iyidir' - bütçe açığı
  'Almanya için iyi olan Fransa için de iyidir'21.10.2014
  AvrupaAlmanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Fransa ve Almanya'nın yatırımların artırılması için elinden geleni yapacaklarını söyledi.
 • 'Bundan sonra vergi affı literatürden çıkacak' - bütçe açığı
  'Bundan sonra vergi affı literatürden çıkacak'15.10.2014
  EkonomiMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, merkezi yönetim bütçesinin, geçen ay 9,2 milyar lira, ocak-eylül döneminde ise 11,9 milyar lira açık verdiğini bildirdi.Şimşek, yılın 9 ayında 313,5 milyar lira bütçe gelirine karşılık, 325,4 milyar lira bütçe gideri gerçekleştiğini söyledi.
 • Memura kötü haber - bütçe açığı
  Memura kötü haber15.10.2014
  EkonomiMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl olduğu gibi 2015 yılında da alkol ve sigara vergilerine zam yapılacak mı, sorusuna 'hayır' demedi.Ancak Şimşek, "Şu aşamada bu konuda konuşmak istemiyorum ama bütçeyle ilgili varsayımlarımız ne gerektiriyorsa o adımları atacağız" dedi."Sene başında yüzde 5 olarak hedeflenen enflasyonun yıl sonunda yüzde 9.4 olacağını söylediniz.Bu fark nedeniyle memur ve emekliye enflasyon farkı verilecek mi" sorusuna ise Şimşek, bunun hukuken mümkün olmadığını, memur zammının toplu sözleşme ile belirlendiğini söyledi.
 • Euro'da kara bulutlar - bütçe açığı
  Euro'da kara bulutlar06.10.2014
  AvrupaAvrupa Merkez Bankası, yatırımları teşvik amacıyla piyasaya para pompalamak için faizleri nerdeyse sıfır oranına çekti.
 • Bütçe açığı, sağlık turizmiyle giderilir - bütçe açığı
  Bütçe açığı, sağlık turizmiyle giderilir27.09.2014
  EkonomiTürkiye’nin geçen yılki sağlık turizmi gelirinin 2.5 milyar dolar olduğunu belirten Türk Healt Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Acıkök, “Bu yıl beklentimiz 5 milyar dolar.Sağlık için gelen turist, normal turiste göre ortalama 10 kat fazla para harcıyor.Gereken tedbirler alınırsa bu rakamı 2-3 yıl içerisinde 10 milyar dolara katlayıp, Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılı bütçesi olan 18.6 milyar TL’nin sağlık turizmiyle karşılanmasını sağlayarak bütçeye büyük katkı sağlayabiliriz” dedi
 • Emekli maaşı alanlar dikkat - bütçe açığı
  Emekli maaşı alanlar dikkat19.09.2014
  EkonomiTorba Yasa ile yapılan düzenlemelerden biri de “emekli maaşının bankadan çekilme süresi” ile ilgili…
 • Şükrü KIZILOT

  Emekliye 1 yıl süre - bütçe açığı
  Emekliye 1 yıl süre18.09.2014
  YazarlarTorba Yasa ile yapılan düzenlemelerden biri de “emekli maaşının bankadan çekilme süresi” ile ilgili…
 • İsmet BERKAN

  Davutoğlu’nu bekleyen 3 temel mesele. - bütçe açığı
  Davutoğlu’nu bekleyen 3 temel mesele.20.08.2014
  YazarlarSANKİ ortalık güllük gülistanlık, tek derdimiz seçimi hangi ismin kazanacağıydı.
 • Şükrü KIZILOT

  Vergiler ödenmiyor - bütçe açığı
  Vergiler ödenmiyor14.08.2014
  YazarlarYAZ sıcaklarının iyice bastırdığı şu günlerde, sevimsiz bir haberimiz var; vergiler ödenmiyor!.
 • Yeni hükümetin ekonomi ödevleri - bütçe açığı
  Yeni hükümetin ekonomi ödevleri13.08.2014
  EkonomiCumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından önce devir teslim ardından yeni hükümet şekillenecek.
 • AB'ye üyeliğiniz şimdi daha önemli - bütçe açığı
  AB'ye üyeliğiniz şimdi daha önemli21.07.2014
  Planetİçeride cumhurbaşkanlığı seçimlerinin harareti, dışarıda Gazze’deki ağır insani tablo ortadayken kafayı Avrupa Birliği’ne çevirmenin güç olduğu bir dönem kuşkusuz.
 • Uğur GÜRSES

  Bütçe performansının geleceği riskli - bütçe açığı
  Bütçe performansının geleceği riskli16.07.2014
  YazarlarBakan Şimşek, performansın hedef-gerçekleşme olarak ölçülmesini söyleyerek, taktik olarak karşılaştırmanın ‘mekaniğini’ belirleyerek, dar alana sıkıştırıyor.
 • ‘Açık’ sansür - bütçe açığı
  ‘Açık’ sansür16.07.2014
  EkonomiMaliye, açık % 213 artınca değişim oranını yayınlamadı.
 • Mehmet Şimşek'ten önemli açıklamalar - bütçe açığı
  Mehmet Şimşek'ten önemli açıklamalar15.07.2014
  EkonomiMaliye Bakanı Mehmet Şimşek Haziran ayı bütçe gerçekleşmeleri toplantısında vergi affı konusuna da değindi.Mehmet Şimşek "Ben bunu af olarak görmüyorum.Yapılandırma, yeniden taksitlendirme olarak görüyorum.Konu Meclis'in takdirinde" denedi.
 • 'Hukuk sorunlarını çözmedikçe 2023 hedefleri hayal' - bütçe açığı
  'Hukuk sorunlarını çözmedikçe 2023 hedefleri hayal'13.05.2014
  EkonomiBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Hukuk ve yargı konusundaki sorunlarımızı çözmedikçe Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması hayal ve ileri demokrasi olması çok zor" dedi.Babacan "Eğer tek bir savcı, hakim, 3-5 polis 'bağımsız çalışacağım' derken taraflı şekilde farklı yerlerden gelen talimatla çalışırsa onlarca iş adamı bir gecede gözaltına alınıp, milyarlarca dolarlık mal varlığı dondurulabiliyorsa, güven adına bir ülke için büyük felaket" diye konuştu.
 • Euro Bölgesi'nde borçlar arttı - bütçe açığı
  Euro Bölgesi'nde borçlar arttı24.04.2014
  AvrupaAB İstatistik Kurumu Eurostat’ın açıkladığı rakamlara göre, Euro Bölgesi’nin mali açıdan en güçlü ülkeleri Lüksemburg ile Almanya.Ancak bölge genelinde kamu borçları artışta.
 • Fransa'da bütçe açığı sorunu - bütçe açığı
  Fransa'da bütçe açığı sorunu17.04.2014
  AvrupaFransa Başbakanı Manuel Valls, bütçe açığını düşürmek için sosyal yardım artışlarının dondurulduğunu açıkladı.
 • Sosyal medya yasakları ekonomiyi olumsuz etkiliyor - bütçe açığı
  Sosyal medya yasakları ekonomiyi olumsuz etkiliyor15.04.2014
  TeknolojiFinancial Times gazetesi Türkiye’deki Twitter ve Youtube’a yönelik yasakların Türk ekonomisini olumsuz etkilediğini yazıyor.
 • Dün benden randevu istediler - bütçe açığı
  Dün benden randevu istediler15.04.2014
  EkonomiMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün gece Twitter temsilcilerinin bir kanaldan kendisiyle iletişime geçtiklerini belirterek, bugün kendisinin ya da bir bürokratın onlarla görüşebileceğini açıkladı.Bakan Şimşek, Türkiye'de gelir elde eden tüm sosyal medya platformlarının iyi niyetlilerse ofis ya da temsilcilik açmaları gerektiğini belirterek, açmamaları halinde varsayımsal olarak bazı yaptırımlar üzerinde durabileceklerini söyledi.Şimşek, bunlardan birinin bu mecralara reklam veren şirketlerden KDV'yi yüzde 18 yerine yüzde 36 gibi daha yüksek oranlarda tahsil etmek olabileceğini vurguladı.
 • Gülse BİRSEL

  Tüyü bitmemiş betonu yedirtmeyiz! - bütçe açığı
  Tüyü bitmemiş betonu yedirtmeyiz!12.03.2014
  Yazarlar19 yaşında gazeteciliğe girmiş biri olarak, Hürriyet’te köşe sahibi olmaktan duyduğum heyecanı ifade etmek isterim.
 • Seçim yatırımı - bütçe açığı
  Seçim yatırımı18.02.2014
  Ekonomi30 Mart yerel seçimler öncesinde hükümet ocak ayında yatırımlara 2 milyar liralık kaynak aktardı.
 • Fransa futbolunda vergi depremi - bütçe açığı
  Fransa futbolunda vergi depremi28.01.2014
  FutbolYılbaşından önce tasarlanan ve yeni yılda Fransız Anayasa Konseyi'nden geçen yeni gelir vergisi yasası, Fransa futbolunu gelecekte oldukça etkileyeceğe benziyor.Yeni yasa yüzünden birçok Fransa Birinci Ligi (Ligue 1) kulübü, bazı yeni transferlerini askıya alıyor.
 • Otomotive ek vergi kafaları karıştırdı - bütçe açığı
  Otomotive ek vergi kafaları karıştırdı06.01.2014
  EkonomiOTOMOTİV sektöründe bir taraftan Cumhuriyet tarihinin en büyük teşvikleriyle yeni yatırımların önü açılırken, diğer taraftan yapılan ÖTV artışlarıyla gelmesi istenen bu yatırımların önü kesiliyor.Bu tezat duruma anlam veremeyen sektör yetkilileri ise, “Herhalde otomotiv sektörü ‘Yerli oto’ üretecek babayiğit çıkaramadığı için cezalandırılıyor?” yorumunu yapıyor.
 • Balbay: Türkiye'nin iki büyük açığı var - bütçe açığı
  Balbay: Türkiye'nin iki büyük açığı var11.12.2013
  GündemBugün Meclis'te yemin ederek Milletvekili mazbatasını alan CHP İzmir Milletvekeli Mustafa Balbay TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında bir konuşma yaptı.İşte Balbay'ın konuşmasından satırbaşları;
 • Sil baştan işsizlik - bütçe açığı
  Sil baştan işsizlik16.11.2013
  EkonomiİŞSİZLİK ağustosta sanayi istihdamındaki düşüşün etkisiyle yüzde 9.8’e çıktı.
 • Antalyaspor'da bütçe açığı azalıyor - bütçe açığı
  Antalyaspor'da bütçe açığı azalıyor14.11.2013
  FutbolMedical Park Antalyaspor Kulübü Başkanı Gültekin Gencer, "Biz yönetimi devraldığımızda 33 milyon lira olan bütçe açığını 4 ayda 13 milyon liraya düşürdük.Bunda teknik heyet ve futbolcular çok büyük paya sahip" dedi.
 • Çanlar artık İtalyan ekonomisi için çalıyor - bütçe açığı
  Çanlar artık İtalyan ekonomisi için çalıyor13.11.2013
  EkonomiLondra merkezli Capital Economics'in Avrupa Ekonomisti Ben May, yüksek kamu borcu ve uzun zamandır mali reformları gerçekleştirememesi nedeniyle İtalyan ekonomisinin İspanya'dan çok daha kaygı verici bir durumda olduğunu kaydetti.
 • Ekonomik olarak bilmem ama 2013'ü siyasi olarak hatırlayacağız - bütçe açığı
  Ekonomik olarak bilmem ama 2013'ü siyasi olarak hatırlayacağız01.11.2013
  EkonomiDoğan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Yahya Üzdiyen, 2013 yılının politik açıdan hatırlanabilir bir yıl olduğunu belirterek, "Ekonomik olarak 10 yıl sonra 2013'ü hatırlar mıyız bilmem ama siyasi olarak hatırlayacağız" dedi.
 • Erdal SAĞLAM

  Nimeti bugüne külfeti geleceğe - bütçe açığı
  Nimeti bugüne külfeti geleceğe30.10.2013
  YazarlarPİYASA oyuncuları, hükümetin, daha önceki seçim dönemlerinde olduğu gibi, yine seçim ekonomisi uygulamayacağı beklentilerini dile getiriyorlar.
 • Ege CANSEN

  Popülist ekonomi politikası - bütçe açığı
  Popülist ekonomi politikası26.10.2013
  YazarlarÜlkemizin en saygın iktisatçıları, bu hükümetin “popülist iktisadi politika” izlemediğini ileri sürüyor.
 • İlerleyememişiz - bütçe açığı
  İlerleyememişiz17.10.2013
  EkonomiDuran Avrupa Türkiye’nin ekonomik performansını değerlendirdi.
 • HTC One Max tanıtıldı - bütçe açığı
  HTC One Max tanıtıldı16.10.2013
  TeknolojiHTC’nin yeni telefonu One Max, beklenenden bir gün önce resmi olarak tanıtıldı.
 • "Altın daha da düşebilir" - bütçe açığı
  "Altın daha da düşebilir"12.10.2013
  EkonomiAltında bayram öncesi gerçekleşen fiyat hareketleri yatırımcının kafasını karıştırdı.Altın uluslararası piyasalarda son 3 ayın en düşük seviyesine gerilerken bazı uzmanlar altının ilerleyen haftalarda daha da düşebileceğini öngördü.
 • Beyaz eşya, mobilya, giyim, elektronik ve otomobile taksit sınırı yolda - bütçe açığı
  Beyaz eşya, mobilya, giyim, elektronik ve otomobile taksit sınırı yolda11.10.2013
  EkonomiBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan, daha önce gıda ve akaryakıtta kredi kartıyla taksitlendirmeye son verdiklerini hatırlatarak; beyaz eşya, mobilya, giyim, elektronik, cep telefonu ve otomobil için ‘taksite sınır getirmek için’ çalışma yapacaklarını açıkladı.
 • "Fed büyük hata yapıyor" - bütçe açığı
  "Fed büyük hata yapıyor"10.10.2013
  EkonomiABD Başkanı Barack Obama'nın Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanlığı için Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen'i seçmesi dünya çapında olumlu karşılandı.Ancak herkes Yellen seçiminden memnun değil.Yaşayan en büyük Fed tarihçisi olarak anılan 85 yaşındaki Carneige Mellon Üniversitesi Profesörü Allan Meltzer Janet Yellen'in yetenekli bir ekonomist olduğunu, ancak Fed'in mevcut politikalarıyla büyük hata yaptığını, Yellen ile birlikte bu hatanın devam edeceğini söyledi.
 • Türkiye’de kriz olmaz - bütçe açığı
  Türkiye’de kriz olmaz27.09.2013
  EkonomiUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’ye net sermaye girişlerindeki yavaşlamanın ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceğini, ancak ekonominin temel göstergelerinin güçlü olması nedeniyle bir krizi tetiklemeyeceğini açıkladı.
 • Fitch'den 'sert iniş riski' uyarısı - bütçe açığı
  Fitch'den 'sert iniş riski' uyarısı26.09.2013
  EkonomiUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'ye net sermaye girişlerindeki yavaşlamanın ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceğini ancak ekonominin temel göstergelerinin güçlü olması nedeniyle bir krizi tetiklemeyeceğini açıkladı.Fitch tarafından yapılan açıklamada, sermaye girişlerine olan bağımlılığın Türkiye ekonomisi üzerindeki önemli risklerden biri olduğu belirtilerek, uzun sürebilecek bir fonlama sıkıntısının ekonomide sert iniş riski yaratabileceği uyarısında bulunuldu.
 • Tolga TANIŞ

  Özgürlükçü diktatör - bütçe açığı
  Özgürlükçü diktatör23.09.2013
  YazarlarBir diktatör özgürlükçü olabilir mi? Oksimoron mu? Baskıcı bir örnekle Michael Bloomberg’ü karşılaştırdığınızda göreceksiniz.Neden olmasın?
 • Piyasalardaki hareket abartılı - bütçe açığı
  Piyasalardaki hareket abartılı20.09.2013
  EkonomiBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan, FED'in tahvil alımına devam kararınına piyasaların verdiği olumlu tepkiyi aşırı bulduğunu, farklı senaryolara her an hazır olunması gerektiğini söyledi.
içinde

Bütçe Açığı


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz