Arşiv
Yazarlara Göre
Yalçın BAYER181Ferai TINÇ141Vahap MUNYAR69Cengiz ÇANDAR66Ertuğrul ÖZKÖK60Gila BENMAYOR53Fatih ÇEKİRGE48Yalçın DOĞAN46Nurten ERK TOSUNER43İlter TÜRKMEN43Mehmet Ali BİRAND38Cüneyt ÜLSEVER35Oktay EKŞİ34Enis BERBEROĞLU30Emin ÇÖLAŞAN28Fatih ALTAYLI28Cengiz SEMERCİOĞLU25Erdal SAĞLAM25Sedat ERGİN25Yılmaz ÖZDİL24Mehmet Y. YILMAZ21Tufan TÜRENÇ21Doğan HIZLAN18Hadi ULUENGİN18Ahmet HAKAN16Muharrem SARIKAYA15Yener SÜSOY15Rahmi TURAN13Rauf TAMER13 Ayçe DİKMEN12Taha AKYOL12Uğur CEBECİ11Murat BARDAKÇI10Soner YALÇIN10İsmet SOLAK10Deniz SİPAHİ8Gökhan KİMSESİZCAN8Kubilay KESKİN8Mete Tamer OMUR8Onur BAŞTÜRK8Özdemir İNCE8Şükrü KÜÇÜKŞAHİN8Adnan KAYA7Altan Tanrıkulu7Bekir COŞKUN7Oya BERBEROĞLU7Pakize SUDA7Tolga TANIŞ7Erkan ÇELEBİ6Erman TOROĞLU6Akif BEKİ5Ali Atıf BİR5Ateş BAKAN5Ayşe ARMAN5Yaşar AKSOY5Zeynep GÖĞÜŞ5Şükrü KIZILOT5Ayşe ARAL4Cengiz ÖZDEMİR4Ege CANSEN4Eyüp CAN4Faruk BİLDİRİCİ4Melis ALPHAN4Mümtaz SOYSAL4Naci Cem Öncel4Orhan CAN4Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU4Salih NEFTÇİ4Yaşar SÖKMENSÜER4Ömür GEDİK4İzzet ÇAPA4Şenay DÜDEK4Banu TUNA3Bülent KATARCI3Celal DEMİRBİLEK3Erdal İPEKEŞEN3Hakan ÜNSAL3Muammer ELVEREN3Oya ARMUTÇU3Rıza Özel3Sahrap SOYSAL3Selahattin DUMAN3Serdar TURGUT3 Tolga AKYILDIZ3Uğur DÜNDAR3İsmet BERKAN3Arman Kırım2Ayşe ÖZEK KARASU2Cemal TÜKEL2Deniz BAYRAMOĞLU2Doğan ULUÇ2Duygu Sedefoğlu2Emre KIZILKAYA2Engin KRATZER2Ercan SAATÇİ2Erdinç Çelikkan2Erol Aksoy2Eyüp Can - Referans2Fatih Tekeci2Kanat ATKAYA2

Azerbaycan

Azerbaycan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Azerbaycan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 15.289 Azerbaycan haberi bulunmuştur.

Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti, Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan ülkedir. Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan'ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km'lik sınırı bulunmaktadır.

Azerbaycan, zengin kültürel mirasa sahiptir. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğini taşır. Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 1918 yılında kurulmuştur, ancak iki yıl sonra 1920, 26 Nisan'da Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan'a girmiş, 28 Nisan 1920'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş ve ardından Sovyetler Birliği topraklarına katılmıştır. Ülkenin tekrar bağımsızlığını kazanması 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması ile gerçekleşmiştir. Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan, Dağlık Karabağ bölgesini ve bu bölgenin çevresindeki yedi rayonu işgal etti. Dağlık Karabağ'da ortaya çıkan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, fiilen savaşın sona ermesinden bu yana bağımsız olmasına rağmen, diplomatik anlamda hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır ve Azerbaycan'a bağlı bir de jure bölge olarak kabul edilmektedir.

Azerbaycan, üniter bir anayasal cumhuriyettir. Türk Konseyi ve TÜRKSOY'un aktif üyesidir. 158 ülkeyle diplomatik ilişkisi ve 38 uluslararası kuruluşa üyeliği vardır. GUAM, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün kurucu üyelerindendir. 1992'den bu yana Birleşmiş Milletler'e üyedir, 9 Mayıs 2006'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kurulan İnsan Hakları Konseyi'nin üyeliğine seçilmiştir. Ayrıca AGİT ve Avrupa Konseyi'ne de üyedir, Barış İçin Ortaklık projesinde NATO ile işbirliği yapmaktadır.

Azerbaycan Anayasası'nda resmî din yoktur ve ülkedeki tüm ana siyasi güçler laik milliyetçidir ancak halkın çoğunluğu ve bazı muhalefet güçleri Şiilik inancına sahiptir. Diğer Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile karşılaştırıldığında Azerbaycan, sosyal ve ekonomik gelişme ile okuryazarlık oranında yüksek düzeylere ulaşmıştır. İşsizlik ve intihar oranları da düşüktür. Azerbaycan, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iki yıllık daimi olmayan üyeliğe başlamıştır.

DEVAMI

Azerbaycan Haberleri

Akdeniz Üniversitesi Kırgızistan Eğitim Fuarı’nda

Akdeniz Üniversitesi Kırgızistan Eğitim Fuarı’nda

Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Uluslararası İlişkiler Ofisi koordinatörlüğünde 21- 22 Mayıs 2016 tarihleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) tarafından düzenlenen KÜNİB Uluslararası Eğitim Fuarı’na katıldı.

24.5.2016Eğitim
Türk dernekleri protesto edecek

Türk dernekleri protesto edecek

Almanya Federal Meclisi, hükümet ortağı üç parti ile muhalefetteki Yeşiller'in birlikte hazırladıkları 'Ermeni soykırımı tasarısını’ 2 Haziran’da görüşüp karara bağlayacak. Almanya’daki Türklerin kurduğu dernekler de, 28 Mayıs cumartesi günü düzenleyecekleri yürüyüşüyle Federal Meclis'i protesto edecek.

24.5.2016Avrupa
Anastasiadis Erdoğan'ın yemeğine katılmadı

Anastasiadis Erdoğan'ın yemeğine katılmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İnsani Zirvesi'ne katılan heyet başkanları onuruna akşam yemeği verdi. Yemeğe KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da katılınca Rum lider Anastasiadis yemeğe iştirak etmedi.

23.5.2016Gündem
Azerbaycan'ın altın rezervleri 2 katına çıktı

Azerbaycan'ın altın rezervleri 2 katına çıktı

Azerbaycan Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hüseyingulu Bağırov, altın rezervlerinin 2 katına çıktığını bildirdi.

23.5.2016Ekonomi
Dünya İnsani Zirvesi İstanbul'da başladı

Dünya İnsani Zirvesi İstanbul'da başladı

BM'nin 71 yıllık tarihinde ilk kez düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da başladı. Yardıma muhtaç insanlar için toplanan liderler aile fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da zirve kapsamında konuşma yaptı.

23.5.2016Gündem
İnsanlık için

İnsanlık için

BM’nin 71 yıllık tarihinde ilk kez düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi’ne, Almanya Başbakanı Merkel ve Hollanda Başbakanı Rutte’nin de aralarında bulunduğu 60 ülke lideri ve toplam 6 bin kişi katılacak. 23-24 Mayıs’ta yapılacak zirvede yardıma muhtaç 130 milyon kişi için insani yardım stratejileri ve politikaları geliştirilmeye çalışılacak.

21.5.2016Dünya
İrem Yaman Avrupa şampiyonu oldu

İrem Yaman Avrupa şampiyonu oldu

Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda kadınlar 62 kilo finalinde Fransız Magda Wiet Henin'i yenen milli sporcu İrem Yaman, altın madalya kazandı.

21.5.2016Spor
‘Üniversiteler toplumların mükemmeliyet merkezi olmalı’

‘Üniversiteler toplumların mükemmeliyet merkezi olmalı’

YÖK Başkanı Saraç, “Türkiye'nin Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Gürcistan gibi ortak tarihi ve kültürel değerlerin paylaşıldığı ülkelerle çeşitli alanlarda geliştirdiği ilişkiler, dünyaya örnek olacak nitelikte. Söz konusu ilişkilerin, yakın ve uzak coğrafyalardaki diğer bütün dost ve kardeş ülkelerle, karşılıklı öğretim elemanı ve öğrenci değişimi, ortak programlar ve projeler yoluyla daha da genişletilmesini arzu ediyoruz" dedi. Saraç, üniversitelerin toplumların mükemmeliyet merkezleri olması gerektiğini de belirtti.

20.5.2016Eğitim
Tolga Zengin kimdir?

Tolga Zengin kimdir?

Beyaz Show'da bugün; şampiyonluk kupasını kaldıran Beşiktaş’ın kalecisi Tolga Zengin konuk olacak. Futbolda ki başarısı ile sevilen futbolcu Tolga Zengin kimdir, futbol kariyerinde hangi başarıları elde etmiştir? Ayrıntılar haberimizde…

20.5.2016Gündem
Necip Uysal kimdir?

Necip Uysal kimdir?

Beyaz Show’da bu hafta Beşiktaş’ın başarılı oyuncularından olan Necip Uysal konuk olacak. Futbolda başarıları ve topladığı ödüllerle kendinden bahsettiren Necip Uysal kimdir, kariyerinde ki başarıları nelerdir? Necip Uysal hakkında detaylar haberimizde…

20.5.2016Gündem
Azerbaycan'a ait kargo uçağı düştü: 7 ölü

Azerbaycan'a ait kargo uçağı düştü: 7 ölü

Afganistan'da kaza yapan Azerbaycan'a ait An-12 tipi kargo uçağında 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

19.5.2016Dünya
Doktorların E-reçete şifrelerini kırıp SGK’yı 6 milyon zarara uğrattılar

Doktorların E-reçete şifrelerini kırıp SGK’yı 6 milyon zarara uğrattılar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 2014 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İstanbul İl Müdürlüğü’ne ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bazı doktorlardan gelen şikayetler doğrultusunda çalışma başlatıldı.

18.5.2016Ekonomi
Didim'e Arap turist ilgisi

Didim'e Arap turist ilgisi

Aydın'ın önde gelen turizm merkezlerinden Didim, İngilizlerden sonra Arap turistlerin de ilgisini çekmeye başladı.

18.5.2016Ekonomi
TANAP'ta iş güvenliğinden taviz yok

TANAP'ta iş güvenliğinden taviz yok

Azerbaycan'dan Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede çalışan herkesin eksiksiz eğitimden geçirildiğini belirterek, "İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda asla taviz vermiyoruz." dedi.

18.5.2016Ekonomi
7 ilde sahte reçete operasyonu

7 ilde sahte reçete operasyonu

İstanbul merkezli sahte reçete düzenleyerek 6 milyon lira vurgun yapan aralarında doktor, ecza deposu sahibi ve eczacıların da bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin başta kanser hastalarının ilaçları olmak üzere sahte reçeteyle aldıkları ilaçları Mısır, Suriye, Irak ve Azerbaycan'a gönderdikleri belirlendi.

18.5.2016Gündem
Viyana'da 'Karabağ' zirvesi

Viyana'da 'Karabağ' zirvesi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu, Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının, Dağlık Karabağ krizine kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla haziranda yeni bir müzakere turuna başlama kararı aldıklarını duyurdu.

17.5.2016Dünya
Ukrayna gaz depolarını Türkiye'ye açmaya hazır

Ukrayna gaz depolarını Türkiye'ye açmaya hazır

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, Kiev'in, ihtiyacı dışındaki mevcut doğalgaz depolama kapasitesini Türkiye'ye kullandırmaya hazır olduğunu belirterek, "Türk şirketlerle Batı Ukrayna’daki depolarımızı kullanmaları konusunda çalışıyoruz. Şu anda bir anlaşma olmasa da şirketimiz Naftogaz ile BOTAŞ'ın temasları sürüyor." dedi.

16.5.2016Ekonomi
Eurovision birincisi Jamala (Cemile) ve Ukrayna oldu

Eurovision birincisi Jamala (Cemile) ve Ukrayna oldu

Bu yıl İsveç'in başkenti Stockholm'de 61.'si düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nın kazananı belli oldu. Eurovision Şarkı Yarışması'nı, "1944" adlı şarkısıyla Ukrayna'yı temsil eden Kırımlı Tatar sanatçı Jamala (Cemile) kazandı. Jamala'nın, büyükannesi ile Kırım Tatarlarının yaşadığı trajediyi anlatan, Türkçe nakaratında "Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım" sözlerinin yer aldığı "1944" adlı şarkısı, 534 puanla birinci seçildi.

15.5.2016Dünya
Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi

Geleceğin bilim insanları ödüllendirildi

İstanbul’da bir eğitim kurumunun bu yıl 25’incisini düzenlediği proje yarışmasına 21 ükeden 169 öğrenci katıldı. Öğrenciler ve danışman öğretmenler projelerini üç gün boyunca sergiledi. Yarışma sonunda ulusal kategoride fizik dalında ‘Uçuş Süresi ile Maden İçinde Konum Belirleme’, kimyada ‘Yaşlanma Karşıtı Nano-Malzeme Geliştirilmesi’ ve biyoloji alanında ise ‘Gıda Paketlemede Geleceğin Anahtarı: K.E.Y’ projeleri birinci oldu. Uluslararası dalda ise fizik ve kimya dalında Poloya, biyoloji alanında ise Azerbaycan birincilik ödülünün sahibi oldu.

13.5.2016Eğitim
5 dil bilen Suriyeli göçmene iş yağıyor

5 dil bilen Suriyeli göçmene iş yağıyor

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan, 5 dil bilmesine rağmen geçimini kağıt toplayarak sürdüren 44 yaşındaki Nadir İbrahim'e, hayat hikayesinin haberleştirilmesinin ardından ülke genelindeki birçok firmadan iş teklifi geldi.

13.5.2016Gündem
Eurovision'da Ermenistan ekibine inceleme

Eurovision'da Ermenistan ekibine inceleme

İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasının ilk yarı finalinde, Ermenistan ekibinin, Ermeni işgali altındaki Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ'ın sözde yönetiminin bayrağını taşıması üzerine inceleme başlatıldı.

11.5.2016Dünya
TOKİ, kardeş ülkeye model oldu

TOKİ, kardeş ülkeye model oldu

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığını (TOKİ) "model" kabul ederek kurulan Azerbaycan Konut ve İnşaat Yapım Kamu İdaresinin Başkanı Samir Nuriyev, TOKİ Başkanı Ergün Turan'dan idarenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

11.5.2016Ekonomi
Türk Dünyası Kültür ve Spor Şöleni Mustafakemalpaşa’da yapıldı

Türk Dünyası Kültür ve Spor Şöleni Mustafakemalpaşa’da yapıldı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Dünyası Kültür Basın ve spor Şöleni, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği’nin organizasyonu ve Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin ana sponsorluğunda yapıldı.

10.5.2016Diğer
Türklerin Rusya alternatifi: Belarus

Türklerin Rusya alternatifi: Belarus

Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkelerden Belarus, Rusya'ya alternatif olarak öne çıkıyor.

9.5.2016Ekonomi

"Vize serbestliği komşuya yarar"

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, önümüzdeki Haziran ayı sonunda uygulanmaya başlanması beklenen Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye vize serbestisinin, turizme olası olumlu ve olumsuz etkilerini değerlendirirken, bunun komşumuz Yunanistan'a yarayacağının altını çizdi.

9.5.2016Ege
Kayıp kaptanın eşinden gaiplik mücadelesi

Kayıp kaptanın eşinden gaiplik mücadelesi

İZMİRLİ 33 yaşındaki Egemen Atay, ikinci kaptan olarak 2 yıl önce işe başladığı ve ilk seferine çıktığı kuru yük gemisinde, esrarengiz biçimde ortadan kayboldu.

9.5.2016Ege
Gemide sırra kadem bastı, 2 yıldır devlete kabul ettiremediler

Gemide sırra kadem bastı, 2 yıldır devlete kabul ettiremediler

İzmirli 33 yaşındaki Egemen Atay, ikinci kaptan olarak 2 yıl önce işe başladığı ve ilk seferine çıktığı kuru yük gemisinde, esrarengiz biçimde ortadan kayboldu. Geçen süre içerisinde akibetinden haber alınamayan Atay, denizde ve gemi içerisinde günlerce süren aramalara rağmen bulunamadı. Egemen Atay’ın sosyal haklarından yararlanmak için eşi Sevil Atay’ın yaptığı ’gaiplik’ başvurusuyla ilgili de mahkemenin karar vermemesi, aileyi ekonomik olarak zor durumda bıraktı.

9.5.2016Gündem
Uluslararası Yörük Festivali başladı

Uluslararası Yörük Festivali başladı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Yörükler Derneği’nin birlikte organize ettiği 2’nci Uluslararası Yörük Festivali, temsili yörük göçü ve kortej geçişiyle başladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı temsili göç, renkli görüntüler oluşturdu.

7.5.2016Gündem
Azerbaycan ordusu tatbikat yapıyor

Azerbaycan ordusu tatbikat yapıyor

Azerbaycan ordusu, kapsamlı askeri tatbikata başladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Savunma Bakanının emriyle, ordunun savaş hazırlığının geliştirilmesi amacıyla tatbikata başlanıldığı belirtildi.

6.5.2016Dünya
Azerbaycan'la Ermenistan arasında 'dolma' gerilimi

Azerbaycan'la Ermenistan arasında 'dolma' gerilimi

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Abulfas Garayev, Türk kültürüne ait olan geleneksel dolma tarifini Ermenistan'ın sahiplenmeye çalıştığını, bu yüzden tarifin UNESCO Kültürel Mirasları listesine alınması için çalışma yürüttüklerini açıkladı.

6.5.2016Dünya
Erivan’dan Dağlık Karabağ’ı tanıma adımı

Erivan’dan Dağlık Karabağ’ı tanıma adımı

ERMENİSTAN hükümeti, Azerbaycan ile savaş çıkarma potansiyeline sahip bir adım atarak ‘Dağlık Karabağ Ermeni Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını kabul edecek bir yasa tasarısını meclis onayına gönderdi.

5.5.2016Dünya
İran - Irak sınırında çatışma iddiası

İran - Irak sınırında çatışma iddiası

Kürdistan Demokrat Partisi İran Başkanlık Konseyi üyesi Muhammed Salih, İran-Irak sınırında çıkan çatışmada 10 İran askerinin öldüğünü öne sürdü.

5.5.2016Dünya
Trabzon kitap günlerine yoğun ilgi

Trabzon kitap günlerine yoğun ilgi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Trabzon Kitap Günleri, 29 Nisan Cuma günü Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde muhteşem bir törenle kapılarını kitapseverlere açtı. 80 yazar ve 100 yayınevinin katıldığı fuarda birçok yazar söyleşi ve imza programı gerçekleştiriyor. Kitapseverlerin yoğun ilgi gösterdiği fuar, 8 Mayıs Pazar günü sona erecek.

4.5.2016Keyif
Türkiye'nin en zengin ili belli oldu

Türkiye'nin en zengin ili belli oldu

TEPAV geci ışıklarından Türkiye’deki illerin ekonomik büyüklülüklerini çıkardı. Buna göre 117 milyar dolar ile İstanbul en fazla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) sahip il oldu. İstanbul’u yaklaşık 52 milyar dolar ile İzmir ve Ankara takip ediyor. En düşük gelire sahip Ardahan’da ise bu rakam 300 milyon doları aşamadı.

4.5.2016Ekonomi
TANAP'ta aslan payı Türk müteahhitlerin

TANAP'ta aslan payı Türk müteahhitlerin

Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, kaybedeni olmayan projede en büyük payı yüzde 80'e yakın iş hacmiyle Türk müteahhitlik sektörünün aldığını söyledi.

4.5.2016Ekonomi
Rusya krizi nakliyeciye yaradı

Rusya krizi nakliyeciye yaradı

Türk nakliyecilerin Rusya ile yaşanan kriz sonrası Orta Asya pazarlarına ulaşım için kullanılmaya başladıkları Hazar Denizi'nden geçiş ücretlerinde yüzde 40'a yakın indirim sağlanıyor.

1.5.2016Ekonomi
Lavrov Ağrı Dağı'nın fotoğrafını neden çekti?

Lavrov Ağrı Dağı'nın fotoğrafını neden çekti?

Geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Erivan’dan Ağrı Dağı’nın fotoğrafını çekmişti. Azeri yazar Sevil Nuriyeva o fotoğrafla ilgili ilginç bir detayı köşesinden paylaştı.

30.4.2016Dünya
Alanya’ya fırçayla döndü

Alanya’ya fırçayla döndü

Alanya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri İsa Arı, yurtdışı görevi sırasında tanıştığı Azeri ressam Eldar Zeynalov’u Alanya’ya davet etti.

29.4.2016Avrupa
Azerbaycan-Ermenistan temas hattında gerginlik tırmanıyor

Azerbaycan-Ermenistan temas hattında gerginlik tırmanıyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan silahlı birliklerinin cephenin Terter ve Ağdam bölgelerinde sivil yerleşim birimleri ve askeri mevzileri ağır silahlarla ateşe tuttuğunu duyurdu.

28.4.2016Dünya
‘Özel eğitim öğretmenliği’ YGS 4’ten öğrenci alacak

‘Özel eğitim öğretmenliği’ YGS 4’ten öğrenci alacak

YÖK görme, işitme ve zihin engelliler ile üstün zekalı öğretmenliğini ‘özel eğitim öğretmenliği’ adı altında topladı. Gelecek yıldan itibaren uygulanacak bu yeni lisans programının puan türü ise YGS-4 olacak.

28.4.2016Eğitim
TANAP'a 3 milyar dolarlık kredi desteği

TANAP'a 3 milyar dolarlık kredi desteği

Avrupa'nın doğalgaz arz güvenliğine önemli katkı sağlayacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesine (TANAP) 3 önemli uluslararası kuruluşun sağlamayı planladığı toplam 3 milyar 120 milyon dolarlık proje kredisinin, bu yaz aylarından itibaren karara bağlanması bekleniyor.

27.4.2016Ekonomi
Azerbaycan'dan 'Ermenistan misket bombası attı’ iddiası

Azerbaycan'dan 'Ermenistan misket bombası attı’ iddiası

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki çatışmalarda, Ermenistan ordusunun misket bombası kullandığı bildirildi.

27.4.2016Dünya
Erdoğan kokpitten ’Dünya Pilotlar Günü’nü kutladı

Erdoğan kokpitten ’Dünya Pilotlar Günü’nü kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’dan Hırvatistan’a giderken TUR uçağının kokpitine girerek, pilotların hava trafik kontrol kulesiyle bağlantı kurduğu telsiz frekansından Dünya Pilotlar Günü’nü kutladı.

26.4.2016Gündem
Ermenistan'da üst düzey askeri yetkililer görevden alındı

Ermenistan'da üst düzey askeri yetkililer görevden alındı

Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan'da yerleşim birimlerine top ve füze atışı yapmasından bir gün sonra bazı üst düzey askeri yetkililer görevden alındı.

26.4.2016Dünya
Lise öğrencileri projeleriyle yarışıyor

Lise öğrencileri projeleriyle yarışıyor

1991 yılından bu yana, tüm dünyadaki lise öğrencilerinin bilimsel araştırma geliştirmeye yönelik isteklerini, hayallerini ve heveslerini ara vermeden destekleyen “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”, bu yıl 10-13 Mayıs arasında düzenlenecek. 25’incisi gerçekleştirilecek olan yarIşmaya yurtiçinden 476 ve yurtdışından 103 proje olmak üzere toplamda 579 başvuru oldu.

26.4.2016Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan'a gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan'a gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “TUR” ile TSİ 11.58'de Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e gitmek üzere Azerbaycan'dan ayrıldı.

26.4.2016Gündem
İşte laik ülkelerin listesi

İşte laik ülkelerin listesi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yeni Anayasa'ya ilişkin sözleri epey tartışma kopardı. Kahraman, "Laiklik bir kere yeni Anayasa'da olmamalıdır. Dünyada üç Anayasa'da laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye... Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar Anayasa meselesinden Anayasamızın kaçınmaması lazım” demişti. Ancak Kahraman’ın dediği gibi Anayasalarında “laiklik” ifadesi geçmese de gelişmiş ülkelerin hemen hepsi “seküler devlet” olarak tanımlanıyor.

26.4.2016Dünya
Her 10 kişiden 1'i İstanbul doğumlu

Her 10 kişiden 1'i İstanbul doğumlu

Türkiye'de ikamet eden nüfusun doğum yerleri incelendiğinde her 10 kişiden 1'inin İstanbul doğumlu olduğu görüldü.

26.4.2016Ekonomi
Erdoğan: Aylan bebek kumsala vurduğu ana kadar neredeydiniz?

Erdoğan: Aylan bebek kumsala vurduğu ana kadar neredeydiniz?

Bakü'de düzenlenen Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aylan bebek kumsala vurduğunda insanlık 'ne yapıyoruz' demeye başladı. Peki Aylan bebek o kumsala vurduğu ana kadar neredeydiniz? Altı yıldır Suriye'de bu insanlar ölüyor" dedi.

26.4.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Yavuz gitti Petkim özelleşti!

Yavuz gitti Petkim özelleşti!

2008 yılında Azerbaycan devleti petrol şirketi Socar’a geçen Petkim’de Kenan Yavuz dönemi sona erdi. Peki bu sürpriz kararın perde arkasında ne var?

1.5.2016Haber Yazıları