MENÜ
Arşiv

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ayasofya Müzesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.228 Ayasofya Müzesi haberi bulunmuştur.

Ayasofya, İstanbul'da tarihî bir müze. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından beri ise müze olarak hizmet vermektedir. Ayasofya, mimari bakımdan, bazilika planı ile merkezî planı birleştiren, kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır.

 

Ayasofya Müzesi Haberleri

Şehit aileleri İstanbul ve Edirne gezisinden döndü

Şehit aileleri İstanbul ve Edirne gezisinden döndü

Şehit aileleri İstanbul ve Edirne gezisinden döndü

21.4.2017Ankara
Ayasofyada Hilye-i Şerif sergisi

Ayasofya'da Hilye-i Şerif sergisi

Ayasofya'da Hilye-i Şerif sergisi

7.4.2017İstanbul
Işıklar, Akdeniz Ormanları için kapatıldı

Işıklar, Akdeniz Ormanları için kapatıldı

Işıklar, Akdeniz Ormanları için kapatıldı

25.3.2017İstanbul
ÇEDAŞtan, iklim değişikliği eylemine destek

ÇEDAŞ'tan, iklim değişikliği eylemine destek

ÇEDAŞ'tan, iklim değişikliği eylemine destek

24.3.2017Sivas
Vandalizmin her türlüsüne karşıyım

Vandalizmin her türlüsüne karşıyım

Vehbi Koç Vakfı tarafından, kültür mirasının korunması için verdiği mücadeleler nedeniyle 2017 yılında Vehbi Koç Vakfı Ödülü’ne Prof. Dr. Zeynep Ahunbay layık görüldü. Her kayıp kültür mirası için gözyaşı döken Ahunbay, insanların eserlere verdiği zararlar yüzünden kahrolduğunu söylüyor. Kendisi için hazırlanan filmde, Halep Kale Kapısı’nın yıkılmasından söz ederken gözyaşlarını tutamayan Ahunbay, “O kapıyı gördüğümde saatlerce izlemekten kendimi alamamıştım. Yıkıldığını görmek çok canımı acıttı. Nasıl kıydılar? Vandalizmin her türlüsüne karşıyım” diyor. Edirne’den Mardin’e birçok anıt eserin korunması için mücadele veren Zeynep Ahunbay’la Ayasofya Müzesi’nde konuştuk.

2.3.2017Kitap Sanat
Cin duasıyla define avı Sultanahmet Camii’ne tünel kazanlara Bizans sütunu engel olmuş

Cin duasıyla define avı! Sultanahmet Camii’ne tünel kazanlara Bizans sütunu engel olmuş

İstanbul Sultanahmet’te gecekondudan tarihi camiye 200 metre mesafede kaçak tünel kazan 3 defineciden 1’i gözaltına alındı. Cin çarpmasın diye dualarla kazı yapan kaçakçıların ilerlemesine Bizans sütunları engel oldu. Bizans altınlarını aradıklarını söyleyen kaçakçılar, kazı noktasını özel bir çubukla belirledi.

25.2.2017Gündem
Sömestr tatilinin kaçırılmayacak yurt içi fırsatları

Sömestr tatilinin kaçırılmayacak yurt içi fırsatları

Çocukların dört gözle beklediği yarıyıl tatili cuma günü başlıyor. Çocuklarınızla birlikte yorgunluğunuzu unutacak ve yeniden enerjiyle dolacağınız birbirinden farklı yurt içi seyahat fırsatlarını sizin için seçtik.

7.2.2017Seyahat
Ayasofya iskeleden kurtulamadı

Ayasofya iskeleden kurtulamadı

Ayasofya Müzesi tarihi boyunca defalarca restorasyona tabi tutuldu. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yapılan restorasyonlar 1500 yıllık yapıyı ayakta tutmaya, içindeki süslemeleri yaşatmaya yönelikti.

12.1.2017Gündem
Türkiyenin en iyi 10 müzesi

Türkiye'nin en iyi 10 müzesi

Anadolu, bulunduğu coğrafya itibariyle yaşayan bir müze adeta... Hititlerden, Yunanlılara; Bizanslılardan Osmanlı’ya... 300’ü aşkın müze var. Sizin için en iyi 10 müzeyi seçtik. Jürimizin büyük bir kısmının ilk tercihi Gaziantep’teki ‘Zeugma Mozaik Müzesi’ oldu.

11.1.2017Seyahat
Tarihi Yarımadadan kartpostallık kareler

Tarihi Yarımada'dan kartpostallık kareler

Tarihi Yarımada'dan kartpostallık kareler

10.1.2017İstanbul
İstanbuldan kartpostallık kar manzaraları

İstanbul'dan kartpostallık kar manzaraları

İstanbul'dan kartpostallık kar manzaraları

8.1.2017İstanbul
İstanbuldan kartpostallık kar manzaraları

İstanbul'dan kartpostallık kar manzaraları

İstanbul'da kar 3 gündür etkisini sürdürürken, kar İstanbul'un sembol yapıları Sultahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi ve Köprüsü'nde ise kartpostallık görüntüler oluşturdu. Sultanahmet Meydanı ve Eminönü'ndeki birçok kişi fırsatı değerlendirip bu anları bol bol fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdi.

8.1.2017Haber
İstanbuldan kar manzaraları

İstanbul'dan kar manzaraları

İstanbul'da etkisini artıran ve yüksek kesimlerde yarım metreye ulaşan kar yağışı, tarihi ve turistik mekanlarda güzel görüntüler oluştururken, çocuklar da karın keyfini oynayarak çıkardı.

7.1.2017Gündem
Bir günde İstanbul’u keşfedin

Bir günde İstanbul’u keşfedin!

İstanbul, Asya ve Avrupa'nın buluştuğu, birçok kültürü bir araya getiren muhteşem bir şehirdir. Tarihin birçok anına tanıklık eden 600 yıllık bir imparatorluğun 500 yılında başkent olan İstanbul harika mimari yapılara sahip bir şehir olmuştur. İstanbul'da çok sayıda gezilecek yer olduğu için bir günde hepsini gezmek imkansızdır. Bizde sizlere İstanbul'da bir günde gezilecek en güzel yerleri derledik.

12.12.2016Seyahat
Sultanahmet Camisi tarihinin en kapsamlı restorasyonuna alınacak

Sultanahmet Camisi tarihinin en kapsamlı restorasyonuna alınacak

Osmanlı mimarisinin ilk ve tek 6 minareli camisi olarak İstanbul'un siluetine katkı sunan, çinileri dolayısıyla yabancı turistlerin "Mavi Cami/Blue Mosque" diye tanımladıkları Sultanahmet Camisi, 400 yıllık tarihinin en kapsamlı restorasyonundan geçilecek.

27.11.2016Gündem
İstanbul: Bir sonbahar müzesi

İstanbul: Bir sonbahar müzesi!

Sizin için tarihi bir gezi hazırladık...

16.11.2016Kampüs
Artık size de her yer Trabzon

Artık size de her yer Trabzon

Şehre girdiğinizde bol oksijen başınızı döndürecek ve bir an durup düşüneceksiniz: “İskoçya’ya değil, Trabzon’a gelecektik!”.

30.10.2016Kampüs
Polisten, öğrencilere kültür gezisi

Polisten, öğrencilere kültür gezisi

Polisten, öğrencilere kültür gezisi

24.10.2016Kayseri
Japon kadınların konuştuğu Türk vatandaşı Birbirlerini uyarıyorlar...

Japon kadınların konuştuğu Türk vatandaşı! Birbirlerini uyarıyorlar...

Sultanahmet’te hanutçuluk yapan sanık, Japon kadın turisti dolandırmaktan suçlu bulundu ve 2 yıl 6 ay hapisle 50 bin lira para cezasına çarptırıldı. M.G.’nin kendinden 17 yaş büyük Japon kadın Y.K.’dan evlenme vaadiyle tam 370 bin lira sızdırdığı belirtiliyor. Sosyal medyada Japon kadınların M.G.'nin fotoğraflarını paylaşıp mesaj yazdığı görüldü.

23.10.2016Gündem
Japon kadınlar sosyal medyada bu Türkü konuşuyor

Japon kadınlar sosyal medyada bu Türk'ü konuşuyor

Japon kadınlar sosyal medyada bu Türk'ü konuşuyor

23.10.2016İstanbul
Ayasofya’ya kızdı, Patrik’e gelmedi

Ayasofya’ya kızdı, Patrik’e gelmedi

YUNANİSTAN’da koalisyon hükümetinin küçük ortağı popülist milliyetçi Bağımsız Yunanlar Partisi (ANEL) lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Antlaşması ile ilgili söylemleri ve uzun yıllar sonra Ayasofya’nın Hünkâr Kasrı’na asaleten imam atanması yüzünden dünkü İstanbul ziyaretini son anda iptal etti.

22.10.2016Dünya
Hünkar Kasrında bir ilk: Asaleten atandı

Hünkar Kasrı'nda bir ilk: Asaleten atandı

Ayasofya Müzesi'nin ibadete açık olan bölümü Hünkar Kasrı'na, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uzun yıllardan sonra ilk kez asaleten imam atandı.Ayasofya imamlığının çok manevi bir kavram olduğunu söyleyen Önder Soy musikinin yanı sıra hat sanatı ve 10 yaşından beri karatenin farklı branşlarıyla profesyonel olarak ilgileniyor.

20.10.2016Gündem
Hünkar Kasrında bir ilk: Karateci imam

Hünkar Kasrı'nda bir ilk: Karateci imam

AyasofyaMüzesi'nin ibadete açık olan bölümü Hünkar Kasrı'na, Diyanet İşleri Başkanlığıtarafından uzun yıllardan sonra ilk kez asaleten imam atandı. Atanan Önder Soy10 yaşından beri karatenin farklı branşlarıyla profesyonel olarak ilgileniyor.

20.10.2016Haber
İç turizmdeki hareketlilik müzelere yansımadı

İç turizmdeki hareketlilik müzelere yansımadı

İZMİR, (DHA)- TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, turizm sektöründeki gerilemenin müze ziyaretlerine de yansıdığını, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Efes ve Bergama'da büyük düşüşler görülmesinden üzüntü duyduklarını söyledi.

26.9.2016İzmir
Teklif gelmedi müze gişeleri ihalesi iptal edildi

Teklif gelmedi müze gişeleri ihalesi iptal edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye genelindeki 376 müze ve örenyerinin gişelerinin kiraya verilmesine ilişkin düzenlediği ihaleye, teklif gelmediği için ihalenin iptal edildiği anlaşıldı. 1 milyar 190 milyon 366 bin lira tahmini bedeli olan ihale için yeni bir tarih belirlenecek. Öte yandan bakanlık, 181 müze ve örenyerindeki ticari alanların kiralanması için iki gün sonra bir ihale yapacak.

19.9.2016Ekonomi
Ayasofya Müzesi Hünkar Kasrında ilk kez namaz kılındı

Ayasofya Müzesi Hünkar Kasrı'nda ilk kez namaz kılındı

Ayasofya Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz, Ayasofya Müzesi Hünkar Kasrı'nda ilk kez bayram namazı kılındığını söyledi.

12.9.2016Gündem
Müze gişeleri ihaleye çıkıyor

Müze gişeleri ihaleye çıkıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ülke genelindeki 376 müze ve örenyerinin gişelerinin kiraya verilmesi için ihaleye çıkıyor. Bakanlık ayrıca, 200 kütüphaneci, 100 arkeolog, 100 müze araştırmacısı pozisyonlarında olmak üzere toplam 400 sözleşmeli personel de alacak.

25.7.2016Gündem
Ayasofyada 85 yıl sonra ezan

Ayasofya'da 85 yıl sonra ezan

AYASOFYA’da, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katıldığı Kadir Gecesi programının ardından 85 yıl sonra sabah ezanı okundu.

2.7.2016Gündem
Ayasofyada 85 yıl sonra sabah ezanı okundu

Ayasofya'da 85 yıl sonra sabah ezanı okundu

Ayasofya'da, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katıldığı Kadir Gecesi programının ardından 85 yıl sonra sabah namazı ezanı okundu.Ayasofya Müzesi'nde düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca’nın yanı sıra Uluslararası Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında derece alan hafızlar da katıldı. Program öncesinde dereceye giren hafızlar Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okudu. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran tarafından dua edildi. 

2.7.2016Haber
Ayasofyada 85 yıl sonra sabah ezanı okundu

Ayasofya'da 85 yıl sonra sabah ezanı okundu

Ayasofya'da, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katıldığı Kadir Gecesi programının ardından 85 yıl sonra sabah namazı ezanı okundu.

2.7.2016Gündem
Yunan konsolostan sabah 03:00te Ayasofyada sahur teftişi

Yunan konsolostan sabah 03:00'te Ayasofya'da sahur teftişi

Atina, Ayasofya Müzesi’nden sahur programı yapılmasına şiddetle karşı çıkarken Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, “Ayasofya’da ne olacağını görmek istedik. Bu nedenle konsolosumuz sabah 03.00’te bölgeye gitti” dedi. Hürriyet, Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Evangelos Sekeris’in pazartesi sabahı Ayasofya’nın bulunduğu bölgeye gittiğini öğrendi.

10.6.2016Dünya
Tekirdağ Büyükşehir’den Kültür Gezileri

Tekirdağ Büyükşehir’den Kültür Gezileri

Tekirdağ Büyükşehir’den Kültür Gezileri

9.6.2016Tekirdağ
Yunanistan ile Ayasofya gerginliği

Yunanistan ile Ayasofya gerginliği

Ayasofya Müzesi’nde sahur programı düzenlenmesi Türk ve Yunan dışişleri bakanlıkları arasında krize neden oldu. Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı UNESCO’ya şikâyet mektubu göndereceklerini açıkladı. Yunan muhalefeti konuyu Yunan Parlamentosu’na taşıdı. Türk Dışişleri Bakanlığı ise “Yunanistan’ı aklıselime davet ediyoruz” dedi.

8.6.2016Dünya
Ayasofya önünde fetih namazı

Ayasofya önünde fetih namazı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD)’nin çağrısıyla, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümünde Ayasofya Müzesi’nin cami olarak ibadete açılması için "Fetih namazı" etkinliği düzenledi. Farklı illerden gelen binlerce kişi, saat 04.00 sıralarında Ayasofya Meydanı’nda toplandı. Meydanda toplanan kalabalığa Şehzadebaşı Camii imamı, Kur’an-ı Kerim okudu.Kurulan platforma çıkan AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut, "İnşallah bu ezanları en yakında Ayasofyamız’dan dinleyeceğiz ve Ayasofya’nın içinde namazkılacağız inşallah hep birlikte. Ayasofya Camii, cami olarak mutlaka ibadete açılmalıdır. Milletimizin bahtıyla beraber açılmalıdır. Ayasofya’yı kapalı tutmak, Yunanlı’ya ben yapamıyorum, sen gel de kendi hesabına aç demekten farksızdır. Ayasofya’yı kapalı tutmak batılılara artık benim hayat hakkım kalmadı demektir. Ayasofya’yı kapalı tutmak, bu toprağın üstündeki 80 milyon ve altındaki elli milyon müslümanın semaları tutuşturan lanetine hedef olmaktır" dedi. 

28.5.2016Haber
Ayasofya önünde fetih namazı

Ayasofya önünde fetih namazı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD)’nin çağrısıyla, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümünde Ayasofya Müzesi’nin cami olarak ibadete açılması için "Fetih namazı" etkinliği düzenledi. Farklı illerden gelen binlerce kişi, saat 04.00 sıralarında Ayasofya Meydanı’nda toplandı. Meydanda toplanan kalabalığa Şehzadebaşı Camii imamı, Kur’an-ı Kerim okudu.

28.5.2016Gündem
Ayasofya önünde fetih namazı

Ayasofya önünde fetih namazı

Ayasofya önünde fetih namazı

28.5.2016İstanbul
Ziyaretçi sayısı yarıya indi

Ziyaretçi sayısı yarıya indi

2016 yılının ilk üç aylık verileri, yaşanan terör olaylarının etkisiyle, müzelerde ziyaretçi sayısındaki düşüşün yarı yarıya olduğunu gösteriyor. Her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası, bu sene, ziyaretçi sayısındaki düşüşün etkisiyle sessiz başladı.

18.5.2016Gündem
Müzelerde gece mesaisi

Müzelerde gece mesaisi

Hava karardıktan sonra, gece saatlerinde bir müzeyi ziyaret etmeye ne dersiniz? Eğer yanıtınız evetse Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında 18 Mayıs Çarşamba günü bunu gerçekleştirebilirsiniz. Avrupa Konseyi, UNESCO ve ICOM'un desteğiyle Avrupa'da 12, Türkiye'de ise 11'inci kez gerçekleştirilecek bu özel gecede ülkenin dört bir yanındaki 30 müze kapanış saatinden itibaren 23:00'e kadar açık olacak ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

17.5.2016Kampüs
Tom Hanks İstanbul’da: Inferno’dan İlk Fragman Geldi

Tom Hanks İstanbul’da: Inferno’dan İlk Fragman Geldi!

Dan Brown'un romanından uyarlanan Inferno (Cehennem) filminin çekimleri tamamlandı. Filmin içinde yer alan, Tom Hanks'li İstanbul sahneleri büyük merak uyandırıyordu. Inferno'nun yeni yayınlanan fragmanı bu merakı bir nebze olsun giderecek gibi...

10.5.2016Keyif
Pursaklarlı kadınlar Karadeniz turunda

Pursaklarlı kadınlar Karadeniz turunda

Pursaklarlı kadınlar Karadeniz turunda

9.5.2016Ankara
İlk defa İstanbulu gördüler

İlk defa İstanbul'u gördüler

AYDIN'ın Kuşadası İlçesi'nde yaşayan, İstanbul'u hiç görmemiş olan kadınlar için çocuklarıyla birlikte gezi programı düzenlendi.

2.5.2016Ege
İlk defa İstanbulu gördüler

İlk defa İstanbul'u gördüler

İlk defa İstanbul'u gördüler

2.5.2016Aydın
Başbakan Aşk-ı Nebi sergisini açtı

Başbakan 'Aşk-ı Nebi' sergisini açtı

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu dün Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic’le Sultanahmet Camisi’nde cuma namazı kıldı. Ardından da Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında Ayasofya Müzesi’ndeki ‘Aşk-ı Nebi’ sergisinin açılışını yaptı.

8.4.2016Gündem
Trabzonda kentsel dönüşüm atağı

Trabzon'da kentsel dönüşüm atağı

- Trabzon'da devam eden kentsel dönüşüm ve yenileme projeleri kapsamında kamulaştırılan bin 254 bina yıkıldı, hak sahiplerine 543 milyon 576 bin lira ödendi- Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu: - "Yürütülen kentsel dönüşüm ve yenileme projeleriyle Trabzon modern bir yüze kavuştu. Kentsel dönüşümde Türkiye örneğiyiz"

23.3.2016Trabzon
Doğa Okulları, Dünya Saati projesine destek veriyor

Doğa Okulları, Dünya Saati projesine destek veriyor

Doğa Okulları, tarihin en büyük kitlesel çevre hareketlerinden birine dönüşen Dünya Saati projesine bu yıl da destek veriyor. Çevre sorunlarına dikkati çekmek amacıyla 2007 yılından bu yana WWF-Türkiye tarafından düzenlenen projeye, Doğa Okulları tüm kampüsleriyle katılacak.

17.3.2016Eğitim
Öğrencilere YGS öncesi moral gezisi

Öğrencilere YGS öncesi moral gezisi

- Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezi öğrencileri, İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini gezdi

5.3.2016İstanbul
Norveçli Jostein Nielsen, uçağı kalkmayınca Sultanahmete gitmiş

Norveçli Jostein Nielsen, uçağı kalkmayınca Sultanahmet'e gitmiş

İstanbul'da yaşanan intihar saldırısında yaralanan turistlerden Norveçli Jostein Nielsen'in, Moldova'ya gitmek üzere bindiği uçak hava şartlarından dolayı İstanbul'a inince, Ayasofya'yı görmek için Sultanahmet'e gittiği ortaya çıktı.

12.1.2016Dünya
Sultanahmetteki canlı bomba saldırısı Türkiyeyi şoke etti

Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısı Türkiye'yi şoke etti

Sultanahmet Meydanı'nda saat 10.20'de meydana gelen şiddetli patlama ve sonrasında ortaya çıkan dehşet tablosu, Türkiye'yi şoke etti. Canlı bomba saldırısı olduğu açıklanan olayda, saldırıyı gerçekleştiren terörist dahil 11 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. İşte patlamanın meydana geldiği ilk andan itibaren dakika dakika yaşananlar...

12.1.2016Gündem
Müze zammı 1 Nisan 2016dan itibaren geçerli olacak

Müze zammı 1 Nisan 2016'dan itibaren geçerli olacak

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), 1 Nisan 2016'dan itibaren geçerli olmak üzere 5 Kasım'da yapılan müze ve ören yerleri giriş ücreti uyarlamasının, önceki yıllara göre sınırlı tutulduğunu, 205 müze ve ören yerinin yalnızca 41'ine fiyat uyarlaması yapıldığını bildirdi. Müze zamlarının 1 Nisan 2016'dan itibaren geçerli olacağı bildirildi.

25.12.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Müzede bir gece

Müzede bir gece

Ne zaman Saffet Emre Tonguç ile İstanbul’un bir köşesini gezsem hep “Karanlığa boğulduğumuzda, yaşadığımız yeri tekrar hatırlamak ne güzel!” diye geçiririm içimden.

2.11.2016Melike Karakartal