Ankara Büyükşehir Belediyesi

 • Zamlı faturaya imzalı protesto - ankara büyükşehir belediyesi
  Zamlı faturaya imzalı protesto31.01.2015
  Ankara2014 yılında yapılan yerel seçimler ile birlikte Büyükşehir’e bağlanan köylerde yaşayanların yüksek su faturaları ile karşılaştığını savunan CHP Şereflikoçhisar İlçe Örgütü, bu durumu protesto etmek için imza kampanyası başlattı.
 • Kafa karıştıran transfer - ankara büyükşehir belediyesi
  Kafa karıştıran transfer31.01.2015
  AnkaraAnkaragücü, genç forvetini diğer Başkent ekibine verirken, resmi siteden önce Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2 milyon TL yardımı kulübe ulaştırdığı bilgisi verildi, ardından da oyuncunun transferinin gerçekleştirildiği kamuoyu ile paylaşıldı.
 • Zamlı faturaya imzalı protesto - ankara büyükşehir belediyesi
  Zamlı faturaya imzalı protesto30.01.2015
  Ankara2014 yılında yapılan yerel seçimler ile birlikte Büyükşehir’e bağlanan köylerde yaşayanların yüksek su faturaları ile karşılaştığını savunan CHP Şereflikoçhisar İlçe Örgütü, bu durumu protesto etmek için imza kampanyası başlattı.
 • Adını sokaktan sildiler - ankara büyükşehir belediyesi
  Adını sokaktan sildiler17.01.2015
  GündemCUMHURBAŞKANLIĞI Sarayı’nı çevreleyen yeni yollara, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi yeni isimler verdi.CHP ve MHP gruplarının da onayladığı kararda, Atatürk’ün annesinin ismini taşıyan Zübeyde Hanım Sokağı’na ‘Cumhurbaşkanlığı Caddesi’ ismi verildi.
 • Suya zam iddiası - ankara büyükşehir belediyesi
  Suya zam iddiası16.01.2015
  AnkaraBaşkent’in musluk suyunun kirli olduğu iddialarıyla daha önce Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le polemiğe giren CHP’li Aylin Nazlıaka, ASKİ’nin kademeli olarak son bir yılda suya yaklaşık yüzde 33’lük zam yaptığını ileri sürerek, verdiği soru önergesiyle konuyu TBMM’ye taşıdı.
 • Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın çevresinde açılan yollara isim verildi - ankara büyükşehir belediyesi
  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın çevresinde açılan yollara isim verildi16.01.2015
  GündemAnkara Büyükşehir Belediye Meclisi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu bölgede yeni açılan bulvar, cadde ve yollara "Cumhurbaşkanlığı Bulvarı", "Cumhurbaşkanlığı Caddesi", "Yeni Çiftlik Caddesi" ve "Alparslan Türkeş Caddesi" isminin verilmesini kararlaştırdı.
 • Ankaragücü siyaset üstüdür - ankara büyükşehir belediyesi
  Ankaragücü siyaset üstüdür15.01.2015
  AnkaraErtelenen genel kurul sonrasında, sinirlerin gerildiği Başkent’te, oluşturulan ‘Ankaragücü Yaşasın Birlik Platformu’nun düzenleyeceği yürüyüş, daha yapılmadan tartışmaları beraberinde getirdi.Başkan Akyüz, ‘Mesajımız açık ve net’ diye konuştu.
 • ‘Doğalgazda tüketici mağdur’ - ankara büyükşehir belediyesi
  ‘Doğalgazda tüketici mağdur’15.01.2015
  AnkaraTüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, Başkent Doğalgaz A.Ş.’nin Maltepe’deki hizmet binası önünde yaptığı açıklamada, "Ön ödemeli kartlı doğalgaz sayaçları 406 lira karşılığında mekanik sayaçla değiştirilerek tüketici mağdur ediliyor" dedi.
 • Çetinkaya’dan Gökçek’e asfalt yanıtı - ankara büyükşehir belediyesi
  Çetinkaya’dan Gökçek’e asfalt yanıtı14.01.2015
  AnkaraBaşkent’te, vatandaşlardan istenen yüksek meblağdaki ‘asfalt katılım payı’ siyasiler arasında tartışma konusu oldu.Başkan Melih Gökçek’in, “Asfalt parası 2010 yılında MHP’li meclis üyelerine genel merkezin baskısı sonucu ortaya çıktı” iddiasına MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, “Çarpıtma” karşılığını verdi.Çetinkaya, özetle şunları söyledi:
 • Kimsesize sıcak yuva - ankara büyükşehir belediyesi
  Kimsesize sıcak yuva11.01.2015
  AnkaraValilik ve Büyükşehir Belediyesi, 206 kimsesizin kimsesi oldu.Soğuk havanın etkisini giderek daha fazla hissettirdiği günlerde Başkent sokaklarında yaşayan 206 kimsesize Valilik ile Büyükşehir Belediyesi kucak açtı.
 • Fatih Tekeci

  Donduran kart formatı - ankara büyükşehir belediyesi
  Donduran kart formatı11.01.2015
  YazarlarAnkara’da hava sıcaklığı gibi Başkentgaz’ın hizmeti de eksi (-) değerleri gördü.
 • Ulaşımda 'tek ödeme sistemi' dönemi - ankara büyükşehir belediyesi
  Ulaşımda 'tek ödeme sistemi' dönemi11.01.2015
  EkonomiUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan toplu taşıma için ortak bir ödeme sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi.Bakan Elvan, “Örneğin, Ankara'da herhangi bir metro kartına sahip olan bir vatandaşımızın, Konya'ya gittiğinde ya da Eskişehir'e gittiğinde aynı kartı kullanma imkanı getiren bir sistem.Mahsuplaşma sistemi de buna göre dizayn ediliyor.Bunu tüm illere yaygınlaştırmayı hedefliyoruz ama öncelikli olarak pilot bazında iki ilimiz arasında bunu uygulamak istiyoruz" dedi.
 • CHP'li Haluk Koç, 'KPSS'de VIP torpil' iddialarını paylaştı - ankara büyükşehir belediyesi
  CHP'li Haluk Koç, 'KPSS'de VIP torpil' iddialarını paylaştı11.01.2015
  GündemCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, basın toplantısı düzenleyerek AK Parti döneminde hukuksuz olarak yapıldığını savunduğu atamalarla ilgili belgeleri kamuoyu ile paylaştı.
 • Danıştay Ulus’ta yürütmeyi durdurdu - ankara büyükşehir belediyesi
  Danıştay Ulus’ta yürütmeyi durdurdu08.01.2015
  AnkaraAnkara Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi'nin iptali için açılan davada Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
 • Gökçek’ten videolu çağrı - ankara büyükşehir belediyesi
  Gökçek’ten videolu çağrı08.01.2015
  AnkaraHava sıcaklığının kentte -18 dereceye kadar düşeceği uyarısında bulunan Başkan Gökçek, Başkentlilere seslendi: “Ankaralıların özellikle toplu taşım araçlarını tercih etmelerini istirham ediyoruz.Ayrıca aşınmış lastiklerle kesinlikle trafiğe çıkmamalarını rica ediyoruz.”
 • Asfalt parasını kullanan ödesin - ankara büyükşehir belediyesi
  Asfalt parasını kullanan ödesin08.01.2015
  AnkaraBelediyelerin topladığı asfalt parasıyla ilgili yeni bir öneri getiren Melih Gökçek, “Asfaltı kullanan, para ödemeli.Araç kullanan her ay 15 TL asfalt kullanım bedeli öderse, bu hiç kimseye dokunmaz” dedi.Konutlardan alınan asfalt parasının kaldırılması yönünde çalışma yürüttüklerini belirten Gökçek, “Asfalt parası, 2010 yılında MHP’li meclis üyelerine genel merkezin baskısı dolayısıyla ortaya çıktı” dedi.
 • Ankara'daki Suriyeliler kamplara gönderiliyor - ankara büyükşehir belediyesi
  Ankara'daki Suriyeliler kamplara gönderiliyor05.01.2015
  GündemAnkara'da bulunan bir grup Suriyeli vatandaş polis ve zabıta ekipleri tarafından, barındıkları çadırlardan alınarak otobüslerle Mardin ve Şanlıurfa illerinde bulunan kamplara gönderildi.Ekiplere direnerek gitmek istemeyen bazı Suriyeliler ise, polis tarafından zorla götürüldü.
 • Eray GÖRGÜLÜ

  Kirlilik 2014’te ‘sınır’ dinlemedi - ankara büyükşehir belediyesi
  Kirlilik 2014’te ‘sınır’ dinlemedi05.01.2015
  YazarlarTürkiye’nin 2013 yılında hava kirliliği oranı en yüksek çıkan bölgesi Sıhhiye’de, 2014 yılı tablosu da değişmedi.Türkiye’nin kabul ettiği sınır değerleri bir yıl boyunca 70 kez aşan Sıhhiye’deki hava, AB ülkelerine göreyse yılın 248 günü limit değerin üstündeydi.
 • Otopark tartışması Meclis’e taşındı - ankara büyükşehir belediyesi
  Otopark tartışması Meclis’e taşındı29.12.2014
  AnkaraCHP Milletvekili Aykut Erdoğdu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında, Twitter üzerinden başlayan otopark tartışması Meclis’e taşındı.Erdoğdu, otopark iddialarını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.
 • Avrupalı idareciler Ankara’da - ankara büyükşehir belediyesi
  Avrupalı idareciler Ankara’da18.12.2014
  AnkaraAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Sonbahar Büro toplantısı, 35 ülke, 250 bölge ve 15 bölgelerarası kuruluş temsilcilerinin katılımıyla başladı.
 • MHP’li Yılmaz: Milli Park’ta Erdoğan’ın balıkçısına MHP’li Yılmaz: Milli Park’ta Erdoğan’ın balıkçısına balıkhane açılıyor - ankara büyükşehir belediyesi
  MHP’li Yılmaz: Milli Park’ta Erdoğan’ın balıkçısına MHP’li Yılmaz: Milli Park’ta Erdoğan’ın balıkçısına balıkhane açılıyor17.12.2014
  AnkaraOrman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Genel Kurul’daki bütçe görüşmelerine MHP’li Seyfettin Yılmaz’ın konuşması damga vurdu.AOÇ’deki yapılaşmayı eleştiren Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na “Bu kadar memurun senin dışarıdayken Erdoğan’ın balıkçısına orada balıkhane açıyor musun, açmıyor musun?” diye sordu.
 • CHP'li Nazlıaka'ya "kaçak su" kullandığı iddiasıyla suç duyurusu - ankara büyükşehir belediyesi
  CHP'li Nazlıaka'ya "kaçak su" kullandığı iddiasıyla suç duyurusu17.12.2014
  GündemASKİ'nin avukatları, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın ikamet ettiği sitede kaçak su kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
 • Nazlıaka’dan da Gökçek’e suç duyurusu - ankara büyükşehir belediyesi
  Nazlıaka’dan da Gökçek’e suç duyurusu17.12.2014
  GündemCHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, geçtiğimiz aylarda Ankara’nın kirli suyunu gündeme getirdiği için kendisini hedef gösteren Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.ASKİ'nin avukatları da CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın ikamet ettiği sitede kaçak su kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.
 • Taşlı sokağın yoluna taş koydu - ankara büyükşehir belediyesi
  Taşlı sokağın yoluna taş koydu16.12.2014
  AnkaraKeçiören’de aylardır kaldırılmayan aydınlatma direği Taşlı Sokak’ta yapılacak yol çalışmasına engel oluyor.
 • Ankara Ulus’ta büyük takas - ankara büyükşehir belediyesi
  Ankara Ulus’ta büyük takas15.12.2014
  EkonomiAnkara Ulus’un yüzde 40’ı SGK’nın elinde.SGK, Ulus’taki taşınmazlarını Büyükşehir Belediyesi’ne devredecek.Karşılığında da 171 milyon TL değerindeki 89 dönümlü arsayı alacak.
 • Bağları dozerler vurdu - ankara büyükşehir belediyesi
  Bağları dozerler vurdu14.12.2014
  EkonomiPURSAKLAR Gümüşoluk köyü halkının, 40 yılı aşkın bir süredir üzüm yetiştirdiği bağlar, önceki gün yol yapım çalışması nedeniyle yok edildi.
 • Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na 1000 sorulu önerge - ankara büyükşehir belediyesi
  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na 1000 sorulu önerge08.12.2014
  GündemCHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'yla ilgili TBMM'ye 1000 sorulu önerge verdi.
 • Çoşkun’la coştular - ankara büyükşehir belediyesi
  Çoşkun’la coştular07.12.2014
  AnkaraBüyükşeher Belediyesi tarafından, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle Kocatepe Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğlence programında, engelli 10 vatandaşa akülü araç verildi.
 • Seyyar köfteci operasyonu - ankara büyükşehir belediyesi
  Seyyar köfteci operasyonu07.12.2014
  AnkaraAnkara'da zabıta ve polis ekiplerinin ortaklaşa düzenlediği operasyonda çok sayıda seyyar kokoreç ve köfte arabası ile tezgahlara el koyuldu.
 • MobeSESLİ dönem - ankara büyükşehir belediyesi
  MobeSESLİ dönem05.12.2014
  Ekonomiİstanbul’da birçok kurum kentin belli noktalarında izleme yaparken, bu kurumlara zabıta da ekleniyor.Ancak zabıtanın ihaleyle almak istediği 90 kamerada mikrofon özelliğinin de aranması tartışma yarattı.Çünkü ses kaydı alan kameralar yasal değil, bunu yapanlar suç işler.
 • Yaşar SÖKMENSÜER

  "Ne çıkar ateş böceği sansalar bizi" - ankara büyükşehir belediyesi
  "Ne çıkar ateş böceği sansalar bizi"05.12.2014
  YazarlarON altı yaşında hem şiir yazar, hem en sevdiği şairin şiirlerini Türkçe’ye çevirir.İlk parasını o çeviriden kazanır.İki yıl sonra, lisedeyken tanışır, hayatı boyunca seveceği kadınla.Sevdiği genç kızın yarışmada birincilik kazanan masmavi tablosuna bakar.Onun da en sevdiği renk mavidir.Yıllar sonra mavinin o tonu, ismiyle anılacaktır zaten
 • Fatih Tekeci

  Fatura görünümlü fidyeci virüs - ankara büyükşehir belediyesi
  Fatura görünümlü fidyeci virüs04.12.2014
  YazarlarTeknolojik dolancılar etrafımızı sardı.Kumpas üstüne kumpas.
 • Badmintonda Ankara Egospor zirvede - ankara büyükşehir belediyesi
  Badmintonda Ankara Egospor zirvede03.12.2014
  Spor Diğerİnci Life Türkiye Badminton 1.Ligi'nde 1.Etap'ı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2.Etap'ı Ankara Egospor kazandı.
 • Güçlü dayanışma - ankara büyükşehir belediyesi
  Güçlü dayanışma30.11.2014
  AnkaraMaç sonrası topluca Tandoğan’a giden taraftarlar, ‘Diriliş’ten, Direnişe’ mesajı verdi.
 • Çayyolu metrosu Beytepe’de yandı - ankara büyükşehir belediyesi
  Çayyolu metrosu Beytepe’de yandı29.11.2014
  AnkaraAnkara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler, Çayyolu metrosunda kurtarma tatbikatı yaptı.Senaryo gereği Beytepe istasyonunda yanan trene müdahale eden ekipler, yaralıları kurtardı.
 • Asfalt ağlattı - ankara büyükşehir belediyesi
  Asfalt ağlattı28.11.2014
  AnkaraBaşkent’te, 750 TL ile 8 bin TL arasında değişen yüksek meblağdaki ‘asfalt katılım payı’ tebligatları ellerine ulaşan vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’ne tepkili: “Bu rakamları ödememiz mümkün değil.”
 • Ankara'da kalkanlı müdahale: 7 gözaltı - ankara büyükşehir belediyesi
  Ankara'da kalkanlı müdahale: 7 gözaltı26.11.2014
  GündemAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm ihalesini protesto eden gruba polis kalkanlarla müdahale etti.7 eylemci gözaltına alındı.
 • CHP'lilerden yumurtalı otopark protestosu - ankara büyükşehir belediyesi
  CHP'lilerden yumurtalı otopark protestosu14.11.2014
  GündemCHP Ankara Gençlik Kolları, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin otopark uygulamasını belediye binası önünde protesto etti.CHP'liler yaptıkları basın açıklamasının ardından yanlarında getirdiği 1 koli yumurtayı belediye binasının önüne bıraktı.
 • Başkent otoparklarında fahiş fiyat tartışması - ankara büyükşehir belediyesi
  Başkent otoparklarında fahiş fiyat tartışması13.11.2014
  AnkaraAnkara’daki otoparkların 55 kuruşa kiralandığını, yaralrlanmak için 5 TL ödeyen belediyenin zarara uğratıldığını iddia eden CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek arasında tartışma yaşadı.
 • Teknoloji meraklıları fuarda buluştu - ankara büyükşehir belediyesi
  Teknoloji meraklıları fuarda buluştu13.11.2014
  AnkaraTürkiye Bilişim Derneği’nin 6-9 Kasım tarihlerinde 31.Ulusal Bilişim Kurultayı ile ilk kez Başkent’te düzenlediği CITEX Ankara Bilişim Fuarı’nda Büyükşehir Belediyesi açtığı dev bilişim standıyla, Türkiye’nin dört bir yanından gelen teknoloji meraklısı vatandaşların ve katılımcıların ilgi odağı oldu.
 • CHP'li Tekin'den AYM'ye çağrı - ankara büyükşehir belediyesi
  CHP'li Tekin'den AYM'ye çağrı12.11.2014
  GündemCHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'den Anayasa Mahkemesi'ne Cumhurbaşkanlığı Sarayı çağrısı.Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine kurulan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ilişkin Danıştay kararlarının uygulanmaması üzerine AYM'ye gerek barodan, gerek odalardan çok sayıda başvuruda bulunulduğunu hatırlatan Tekin, "Toplumun vicdanını kanatan bu konuyu bir an önce karara bağlayın" dedi.
 • Cumhurbaşkanlığı: Yasal süreç tamamlandı - ankara büyükşehir belediyesi
  Cumhurbaşkanlığı: Yasal süreç tamamlandı12.11.2014
  Gündem1000 odalı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın yanına 250 odalı Cumhurbaşkanlığı Konutu yapılacağı iddia edildi.Bu iddiaya yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, Beştepe'de yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili "Gerek yapılmış ve bitmiş olan inşaat gerekse devam etmekte olan inşaatımızla ilgili tüm yasal süreç tamamlanmıştır.Usulüne uygun olarak yapılmıştır.Binamıza ilişkin inşaat iznini teşkil eden ruhsatımız, ayrıca 8 Ekim 2014 tarihli yapı kullanma izin belgemiz mevcuttur.Dolayısıyla idari açıdan herhangi bir şekilde bir sıkıntı söz konusu değildir" dedi.
 • Ankara’da otopark kavgası - ankara büyükşehir belediyesi
  Ankara’da otopark kavgası12.11.2014
  GündemCHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında otopark tartışması yaşanıyor.Erdoğdu, Ankara’da otoparkları kiralayan firmaların ANFA’ya araç başı 0.55 kuruş vermesine karşın, vatandaştan 5 TL alındığını belirterek, “Ankara halkının zarara uğratıldığını” savundu.Gökçek ise, Erdoğdu’nun iddialarını yalanlayarak, “Hesap soracağım senden” dedi.
 • Asfalt bedeli Meclis gündeminde - ankara büyükşehir belediyesi
  Asfalt bedeli Meclis gündeminde09.11.2014
  AnkaraCHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Büyükşehir Belediyesi’nin tebligatlarla bildirdiği asfalt katılım payı bedellerini yüksek bularak, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önerge verdi.
 • 400 yıllık camide restorasyon çatlağı - ankara büyükşehir belediyesi
  400 yıllık camide restorasyon çatlağı08.11.2014
  AnkaraAltındağ Hamamarkası semtinde bulunan tarihi Zeynel Abidin Camii, 2005 yılında restore edildi.Restorasyonun üzerinden 7 yıl ardından caminin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı iddia edildi.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Muharrem aşı' verdi - ankara büyükşehir belediyesi
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Muharrem aşı' verdi02.11.2014
  GündemCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem ayı dolayısıyla "Muharrem aşı" verdi.
 • Kanat ATKAYA

  Uf baba bu ne be fotoğraf makinesi - ankara büyükşehir belediyesi
  Uf baba bu ne be fotoğraf makinesi29.10.2014
  YazarlarATATÜRK Orman Çiftliği’nde alicengiz oyunu marifetiyle hüpletilmesiyle dikilen binayı biliyorsunuz.
 • Ankara'da 'gaziye hakaret' olayı büyüyor - ankara büyükşehir belediyesi
  Ankara'da 'gaziye hakaret' olayı büyüyor28.10.2014
  GündemAnkara'da belediye otobüsü şoförünün Şırnak Gazisi Yılmaz Yiğit'e hakaret ettiği iddisıyla başlayan tartışma büyüyor.
 • Cengiz SEMERCİOĞLU

  Yaşlıları rencide etme Melih Başkan - ankara büyükşehir belediyesi
  Yaşlıları rencide etme Melih Başkan26.10.2014
  YazarlarAnkara’da 60-65 yaş arasındaki vatandaşlar 10.00-16.00 arası ve 19.00-24.00 arası toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edebiliyor.
 • Gaziye hakaret iddiasına büyük tepki - ankara büyükşehir belediyesi
  Gaziye hakaret iddiasına büyük tepki26.10.2014
  GündemAnkara'da bir belediye otobüsü şoförünün, Şırnak Gazisi'ne hakaret ettiği iddiası, Türkiye'deki tüm gazileri harekete geçirdi.
içinde

Ankara Büyükşehir Belediyesi


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz