Aile İçi Şiddet

 • Aile içi şiddet tabu BUNU YIKMALIYIZ! - aile içi şiddet
  Aile içi şiddet tabu BUNU YIKMALIYIZ!27.01.2015
  AvrupaAlmanya Aile Bakanı Manuela Schwesig ile başta aile içi şiddet ve buna karşı devletin sunduğu yardım imkanları üzerine konuşmak için randevu aldık.Ama olaylar öyle hızlı gelişti ki.Buna Paris’teki terör saldırısı eklendi.Ardından İslam Konferansı toplandı.Almanya’nın gençlerin radikallerin tuzağına düşmesine karşı ne tür tedbirler aldığı ve alacağı soruları da önem kazandı.
 • 'Yardım hattı' Türklerin derdine çare oluyor - aile içi şiddet
  'Yardım hattı' Türklerin derdine çare oluyor20.01.2015
  AvrupaALMANYA ‘da Nürnberg Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Asip Kaya, Konsolos Gürol Baş ile birlikte 2009 yılından bu yana hizmet veren “ Orta Frankonya Acil Türkçe Yardım Hattı Merkezini” ziyaret ederek, Genel Müdür Heiner Dehner, Müdür Ralf Bahner, Koordinatör Sosyolog Yakup Keskin ve Sosyal Pedagog Gülsan Çiçek Boz’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 • Merkel: Müslümanları genel zandan korumak benim vazifem - aile içi şiddet
  Merkel: Müslümanları genel zandan korumak benim vazifem16.01.2015
  AvrupaAlmanya Başbakanı Angela Merkel, "ülkenin İslamlaşması gibi bir tehlike" olmadığını belirterek, "Müslümanlar ve dinleri İslam, ülkemizin bir parçası.Yaklaşık dört milyon Müslüman ya Alman vatandaşı ya da hayatlarını uzun yıllardır burada devam ettiren, anayasaya ve hukuka saygılı vatandaşlar ve ülkemizin bir paçası durumundalar." dedi.
 • Kadın şiddete karşı yapayalnız - aile içi şiddet
  Kadın şiddete karşı yapayalnız15.01.2015
  GündemAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 6 yıl aradan sonra yaptırdığı aile içi şiddet araştırmasının sonuçlarını basınla paylaşmadı.Sonuçlarını elde ettiğimiz araştırmaya göre şiddet gören kadınların yüzde 89’u hiçbir yere başvurmuyor.Şiddet oranı 6 yıldır yüzde 38; en çok da boşanmış kadın öldürülüyor.
 • 183, Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı numaralarını niye blokladı? - aile içi şiddet
  183, Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı numaralarını niye blokladı?08.01.2015
  GündemDevletin, şiddet mağdurlarına hizmet vermek için kurduğu çağrı merkezi 183, 7 yıldır gece gündüz sadece bu konuda çalışan 'Aile İçi Şiddete Son! kampanyası Acil Yardım Hattı’nı engellemeye başladı.Hattın bildiği numaralarını bloklayan, yeni numaralardan arandıkça onları da engelleyen 183, görev tanımına ve yasaya aykırı bir şekilde, gelen ihbarların önünü kesiyor.Hattın çalışmasını sekteye uğratıyor.
 • Dersimiz şiddeti önlemek - aile içi şiddet
  Dersimiz şiddeti önlemek03.01.2015
  GündemSosyal Dönüşüm Vakfı, Ataşehir Belediyesi’ndeki erkeklere ‘şiddeti önleme’ eğitimi veriyor.Atölyede en çok sordukları soruların başında “Öfkenin şiddete dönüşmesine nasıl engel olunur” geliyor.
 • Aynur TARTAN

  En acı şiddet dil yarası - aile içi şiddet
  En acı şiddet dil yarası02.01.2015
  YazarlarAraştırmalara göre kadının canını en çok yakan sözel, duygusal şiddet
 • Kanada'da aile içi şiddet: 9 ölü - aile içi şiddet
  Kanada'da aile içi şiddet: 9 ölü30.12.2014
  PlanetKanada'nın Alberta eyaletine bağlı Edmonton kentinde bir kişi, ailesinden 8 kişiyi öldürüp intihar etti.
 • Ankara'nın 4 dekanı - aile içi şiddet
  Ankara'nın 4 dekanı27.12.2014
  Gündem155 yıl sonra Mülkiye’nin ilk kadın dekanı olan Prof.Dr.Serpil Sancar ile birlikte Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu’ndaki kadın dekanların sayısı 4’e çıktı.‘Yönetim erkek işidir’ algısının kırılması gerektiğini savunan dekanlar, kendilerini seçenlerin çoğunun erkek olduğuna da dikkat çekiyorlar.
 • Önce polisi sonra kendini öldürdü - aile içi şiddet
  Önce polisi sonra kendini öldürdü27.12.2014
  AvrupaABD'nin Arizona eyaletinde aile içi şiddet ihbarına gönderilen polis memuru vurularak öldürüldü.Saldırganın ise intihar ettiği bildirildi.
 • Melis ALPHAN

  Aile içi şiddete karşı erkekler eğitiliyor - aile içi şiddet
  Aile içi şiddete karşı erkekler eğitiliyor24.12.2014
  Yazarlar12 yılda kadına şiddet yüzde 1400 arttı ve şiddetin boyutları katliama dönüştü.Artık günde neredeyse 2-3 kadın erkek şiddetiyle canından oluyor.
 • Taha AKYOL

  Kaç çocuk? - aile içi şiddet
  Kaç çocuk?24.12.2014
  YazarlarDOĞUM kontrolü ya da aile planlaması kavramları Türkiye’de en çok 1960’lar ve 70’lerde konuşuldu; devlet bu yolda politikalar geliştirdi.
 • Sevgilisini mutsuz edene hapis cezası - aile içi şiddet
  Sevgilisini mutsuz edene hapis cezası18.12.2014
  SağlıkÜlke olarak kadına şiddetin, fiziksel boyutunu aşamasak da İngiltere çok daha enteresan bir yasa tasarısını tartışıyor.Partnerini sürekli kontrolü altında tutmaya çalışan, arkadaşlarıyla görüşmesini engelleyen ya da parasal anlamda kısıtlayan eş ya da sevgili her türlü partnerler aile içi şiddet suçunu işlemekten 5 yıl hapis yatabilecek.
 • Yargıtay-Danıştay’a YBP damgası - aile içi şiddet
  Yargıtay-Danıştay’a YBP damgası15.12.2014
  GündemCEMAAT medyasına operasyon tüm hızıyla sürerken yeni HSYK, 12 Aralık’ta Cumhurbaşkanı’nın onayladığı ve aynı gün mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan yargı paketi çerçevesinde, yüksek yargıya ‘Paralel Operasyonu’ yaptı.15 gün içinde seçim yapması gereken HSYK Genel Kurulu, dün sabah toplanarak jet hızıyla Yargıtay’a 144 ve Danıştay’a 33 yeni üye seçimi yaptı.
 • Eşine hediye etmek için telefon gasp etti - aile içi şiddet
  Eşine hediye etmek için telefon gasp etti12.12.2014
  GündemKARABÜK’ün Safranbolu İlçesi’nde, eşine dokunmatik cep telefonu hediye etmek için farklı günlerde 3 genç kızın cep telefonunu gasp ettiği ileri sürülen 29 yaşındaki M.Ö., tutuklanarak cezaevine konuldu.
 • Berlin'de Başbakan Yardımcısı oldu - aile içi şiddet
  Berlin'de Başbakan Yardımcısı oldu11.12.2014
  AvrupaAlmanya’da ilk kez bir Türkiye kökenli politikacı başbakan yardımcılığı makamına oturdu.Berlin’in Çalışma, Uyum ve Kadınlardan Sorumlu Senatörü Dilek Kolat, eyalet Başbakan Yardımcılığı da yapacak.
 • Yalçın BAYER

  Öcalan, Koçgiri modeli ile çözüm istiyor - aile içi şiddet
  Öcalan, Koçgiri modeli ile çözüm istiyor10.12.2014
  YazarlarÖCALAN’ın, çözüm sürecinde ortaya koyduğu yol haritasının bir benzeri 1921’de yaşanan Koçgiri İsyanı ile örtüşmektedir.
 • Şiddet sınıf tanımıyor - aile içi şiddet
  Şiddet sınıf tanımıyor09.12.2014
  GündemSabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun ‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı’ Projesi raporu açıklandı.Araştırmaya göre, beyaz yakalı kadınların yüzde 75’i en az bir kez şiddete maruz kalmış.
 • Yüz kızartan tablo - aile içi şiddet
  Yüz kızartan tablo07.12.2014
  GündemUNICEF raporundan Türkiye’de aile içi şiddet: En çok şiddete maruz kalan 18 yaş altı kızlar.En çok şiddet uygulayan, koca ve erkek arkadaşlar.Şiddet karşısında polisin durumu: Arabulucu!
 • Polis memuru aile içi şiddet şehidi - aile içi şiddet
  Polis memuru aile içi şiddet şehidi05.12.2014
  GündemAntalya'da aile içi kavgaya müdahale sırasında bıçakla karnından bıçaklanan polis memuru Mehmet Topalcan, kaldırıldığı hastanede şehit oldu.
 • Şehit polise son görev - aile içi şiddet
  Şehit polise son görev05.12.2014
  GündemANTALYA’da aile içi kavgaya müdahale ettiği sırada karnına aldığı bıçak darbesiyle yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan polis memuru 46 yaşındaki Mehmet Topalca, bugün gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.
 • Yalçın BAYER

  Ha Hürkuş ha Atak - aile içi şiddet
  Ha Hürkuş ha Atak04.12.2014
  YazarlarHÜRKÜŞ ile ilgili yazımızdan sonra çok sayıda eleştiri geldi.Çoğunluğu mühendislerin yazdığı bu yazılardan bir okur da ATAK helikopterine değinmiş.Özetliyoruz:
 • Erdoğan'dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda STK temsilcilerine yemek - aile içi şiddet
  Erdoğan'dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda STK temsilcilerine yemek01.12.2014
  GündemKadınlarla ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda öğle yemeğinde bir araya gelen Emine Erdoğan, Türkiye’nin sivil toplumun önemini kavramış ve kadın sorunlarını aşma noktasında dünyanın pek çok ülkesine göre önemli mesafe kat etmiş bir ülke olduğunu ifade ederek, "Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak, ancak bir bilinç devrimiyle mümkün olabilir" dedi.Bu davet Emine Erdoğan'ın sarayda verdiği ilk davet oldu.
 • "İşten kovulma sertleşme sorunu yaratıyor" - aile içi şiddet
  "İşten kovulma sertleşme sorunu yaratıyor"28.11.2014
  EgeDENİZLİ Servergazi Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr.Oğuz Peker, cinsellikte erektil disfonksiyon (sertleşme) sorununun yaşam boyu her on erkekten birini etkileyen yaygın bir problem olduğunu ve bu sorunun boşanma ve aile içi şiddete yol açabileceğini söyledi.
 • 'Kadını hizaya sokan zihniyet' - aile içi şiddet
  'Kadını hizaya sokan zihniyet'26.11.2014
  SağlıkTürkiye’de son 10 yılda kadına şiddet, taciz ve tecavüz 14 kat arttı.Son 4 yılda işlenen kadın cinayeti sayısı 800’den fazla.Ne yazık ki kat edilmesi gereken çok yol olmasına rağmen, cinayetler, şiddet, tecavüz, taciz gittikçe artıyor.Bugün ’25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü.’
 • HOŞGÖRÜ YETMEZ - aile içi şiddet
  HOŞGÖRÜ YETMEZ26.11.2014
  AvrupaBaşkent Ödülleri töreninde konuşan Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, uyum ile ilgili olarak katılımın önemini vurgularken “Topluma dahil olun” çağrısında bulundu.
 • Türkiye’nin ‘kayıtdışı’ çocukları - aile içi şiddet
  Türkiye’nin ‘kayıtdışı’ çocukları18.11.2014
  EğitimÇocuk ve Haklarını Koruma Platformu Kurucularından Yasemin Öney Cankurtaran, Türkiye'de annesiyle beraber cezaevlerinde yaşamak zorunda kalan 334 çocuk bulunduğunu belirtti.Cankurtaran, "1999'da 4,5 milyon, 2012'de 7,5 milyon olmuş çocuk işçi sayısı var, aile içinde istihdam edilen kayıtlara yansıtılamayan.Kayıtlara yansıtılan işçi çocuk sayımız 893 bin" dedi.
 • AİHM’den Gülperi cezası - aile içi şiddet
  AİHM’den Gülperi cezası14.11.2014
  GündemAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), intihar sonucu öldüğüne karar verilen Gülperi O.’nun aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davada Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını garanti altına alan 2.maddesini ihlal ettiğine karar verdi.
 • Avrupa’daki Türk kadınlarına rehber - aile içi şiddet
  Avrupa’daki Türk kadınlarına rehber12.11.2014
  AvrupaAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yurt dışında yaşayan Türk kadınları için kolları sıvadı.Bu kapsamda, Türk kadınlarına bulundukları ülkeye giriş, yerleşme, evlilik ve boşanma, aile içi şiddet, sosyal yardım ve destek mekanizmaları konularında eğitim verilecek.
 • Finlandiya eğitimine PISA sonuçları üzerinden eleştirel bir bakış - aile içi şiddet
  Finlandiya eğitimine PISA sonuçları üzerinden eleştirel bir bakış09.11.2014
  EğitimGrigoriy Petrov’un ‘Beyaz Zambaklar Ülkesi’ Finlandiya son yılların en popüler ülkelerinden biri durumunda.Bu popülerlik ne futbol, ne ekonomi, ne turizm ne de bunlara benzer bir sebepten.Tamamen Finlandiya’nın tüm dünyaca bilinen ve eğitim alanındaki en önemli ölçme ve değerlendirme göstergelerinden biri olan PISA vb.gibi sınavlarda Finli çocukların elde ettikleri başarılar ve listenin en üstünde yer almalarından kaynaklanıyor.
 • Melis ALPHAN

  Paranın ahlakı - aile içi şiddet
  Paranın ahlakı09.11.2014
  YazarlarBİZİM halkımız sermaye düşmanı değildir.Kendisine faydası dokunmuş, sadece kendini değil, toplumu kalkındırmayı vazife edinmiş iş insanlarını hatırlar, saygıyla anar.
 • Balkondan tırmanıp katletti - aile içi şiddet
  Balkondan tırmanıp katletti06.11.2014
  GündemFirdevs Vanlı, yetiştirme yurdunda kalan 3 çocuğunu görmek için gittiği Kayseri’de ayrı yaşadığı eşi Fatih Vanlı tarafından 13 bıçak darbesiyle öldürüldü.Tutuklanan Vanlı, “Öldürme hakkımı kullandım” dedi.
 • Aranırken karakola gidip fotoğraf çektirdi - aile içi şiddet
  Aranırken karakola gidip fotoğraf çektirdi05.11.2014
  Avrupaİngiltere’nin Lincolnshire bölgesinde aile içi şiddet ve saldırı suçlamalarıyla uzun süredir polis tarafından aranan 22 yaşındaki Aaron Bee Lincoln karakolunun önünde bir fotoğraf çektirdi ve bu fotoğrafı “Saklambaç oynamayı seviyorum” notu ile birlikte Facebook’ta yayınladı.
 • Dr.Başak DEMİRİZ

  Çocuklar da depresyona girebilir - aile içi şiddet
  Çocuklar da depresyona girebilir19.10.2014
  YazarlarDepresyon sadece yetişkinlere özgü bir hastalık değildir.Çocuklar ve ergenler de depresyona girebilirler.Bu, profesyonel yardım almayı gerektiren gerçek bir hastalıktır ve hafife alınmamalıdır.
 • Dr.Başak DEMİRİZ

  Çocuklar da depresyona girebilir - aile içi şiddet
  Çocuklar da depresyona girebilir17.10.2014
  YazarlarDepresyon sadece yetişkinlere özgü bir hastalık değildir.Çocuklar ve ergenler de depresyona girebilirler.Bu, profesyonel yardım almayı gerektiren gerçek bir hastalıktır ve hafife alınmamalıdır.
 • İşte AB’nin Türkiye fotoğrafı - aile içi şiddet
  İşte AB’nin Türkiye fotoğrafı07.10.2014
  PlanetAvrupa Birliği (AB) Komisyonu, genişleme sürecindeki tüm ülkelere yönelik olarak hazırlanan ve Hürriyet’in taslak halini geçen hafta yayımladığı İlerleme Raporu ile Strateji Belgesi’ni onayladı.Her iki belge de Brüksel’den bakıldığında Türkiye’nin nasıl görüldüğünü net şekilde ortaya koyuyor.Bazı alanlarda yaşanan gelişmelerin hakkını veren İlerleme Raporu’nda bu yıl öne çıkan kelime ise “endişe”.
 • İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Türkiye raporu: Protestocuları sindirmek için aşırı adımlar atıldı - aile içi şiddet
  İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Türkiye raporu: Protestocuları sindirmek için aşırı adımlar atıldı29.09.2014
  Planetİnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) bugün yayınlanan bir raporda Türkiye’deki otoriterleşmeye dikkat çekti.38 sayfalık raporla, Türkiye'de ifade özgürlüğü, protesto hakkı ve hukukun üstünlüğü ilkesinin korunması gerektiğine vurgu yapılıyor.
 • Her yıl 3 bin kişi silahla ölüyor - aile içi şiddet
  Her yıl 3 bin kişi silahla ölüyor27.09.2014
  SağlıkTürkiye'de her 100 kişi başına düşen silah sayısı 12.5.Bir evde ateşli silah bulunması da ölüm riskini 12 kat artırıyor.Aile içi şiddet ve eş öldürmeyle sonuçlanan olayların da yüzde 40'ında silah kullanılıyor.Bireysel Silahsızlanma Günü'nde Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Sekreteri Doç.Dr.Mehmet Yumru, dernek adına yaptığı açıklamada çarpıcı istatistiklere yer verdi:
 • Şiddet uygulayan eşe, temizlik cezası - aile içi şiddet
  Şiddet uygulayan eşe, temizlik cezası14.09.2014
  AvrupaEşini döven kocaya "temizlik ve çevre düzenlemesi yapma" cezası verilecek.
 • Disney kahramanları da.şiddet kurbanı oldu - aile içi şiddet
  Disney kahramanları da.şiddet kurbanı oldu10.09.2014
  HayatMutlu son kaçınılmaz diye düşünüyoruz.Peki ya değilse? 'Happy Never After' projesiyle adından söz ettiren sanatçı Saint Hoax, aile içi şiddet kampanyasında 'bu hepimizin başına gelebilir' mesajı veriyor.
 • Türk Psikologlar Derneği de Seda Sayan'ın programını eleştirdi - aile içi şiddet
  Türk Psikologlar Derneği de Seda Sayan'ın programını eleştirdi04.09.2014
  SağlıkTürk Psikologlar Derneği, iki eşini öldürdükten sonra yeniden evlenmek istediğini söyleyerek şarkıcı Seda Sayan'ın programa çıkması hakkında açıklama yaptı.Dernek yazılı açıklamasında şiddetin normalleştirildiğini, toplumda şiddet eğilimi olanların cesaretlendirildiğini belirtti ve şu sözlere yer verdi:
 • Erkekler bıçaklarken.kadınlar zehirliyor - aile içi şiddet
  Erkekler bıçaklarken.kadınlar zehirliyor31.08.2014
  Keyif‘Cinayet Sohbetleri’ Doğan Kitap etiketiyle önümüzdeki hafta çıkacak.Kitabın yazarlarından Mesut Demirbilek ile buluştuk.Annesini kesip kurban bayramında komşulara dağıtan adamın kan donduran hikâyesini dinledik, ‘katil erkek’ ve ‘katil kadın’ arasındaki farkları konuştuk.
 • Güzin Abla

  Boşanmalarda velayet fiyaskosu - aile içi şiddet
  Boşanmalarda velayet fiyaskosu27.08.2014
  YazarlarBoşanmalarda arada kalan çocuğun velayeti, anne ve babaya ortak verilmeli.
 • ABD'de kızını döven büyükelçi hakkında işlem yapılamadı - aile içi şiddet
  ABD'de kızını döven büyükelçi hakkında işlem yapılamadı27.08.2014
  PlanetABD'nin başkenti Washington'da komşularının şikayeti üzerine Ekvator Ginesi Büyükelçiliği'ne giden polisler, diplomat babası tarafından ahşap masa ayağı ile dövülmüş bir genç kız buldu.
 • Osman Azrail gibi peşimde - aile içi şiddet
  Osman Azrail gibi peşimde26.08.2014
  GündemBoşanmak istediği için 17 yerinden bıçaklanan Sena Ş.hayata döndü.Ancak kocanın tehditleri halen sürdürüyor.Dışarı çıkmaya korkan kadın, “Beni bıçakladı, sakat bıraktı.Bir gece bile cezaevinde yatmadı.Öldürüleceğim günü bekliyorum” dedi.
 • Babanın iddiası kaza - aile içi şiddet
  Babanın iddiası kaza20.08.2014
  Gündem2 çocuğuyla boğulmuş halde bulunan Derya Erdem’in babası kızının kocasından şiddet gördüğünü söyledi.Baba intihar etmediklerini, düşerek boğulduklarını iddia etti.
 • Artık kadına duygusal şiddet uygulamanın cezası da hapis olacak - aile içi şiddet
  Artık kadına duygusal şiddet uygulamanın cezası da hapis olacak19.08.2014
  Avrupaİngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, eşine ya da partnerine duygusal şiddet uygulayan bir erkeğin de hapse atılmasını mümkün kılacak yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
 • Azeri Elmira aile içi şiddet mağduru - aile içi şiddet
  Azeri Elmira aile içi şiddet mağduru12.08.2014
  GündemANTALYA’da yaşayan Azerbaycan asıllı Türk vatandaşı 28 yaşındaki Elmira D., 2 çocuğunun babası olan, özel okulda matematik öğretmeni eşi 33 yaşındaki A.H.D.’den şiddet gördüğü ve sürekli kendisini takip ettiği gerekçesiyle yaptığı başvurunun ardından koruma kararı aldırdı.
 • Bonzai şarkısı zihni etkiliyor - aile içi şiddet
  Bonzai şarkısı zihni etkiliyor05.08.2014
  SağlıkGediz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Orhan Keskin, gençleri ölüme sürükleyen uyuşturucu maddelerinin başında gelen bonzainin, en çok 13-26 yaş grubundaki gençler tarafından kullanıldığını belirterek "Ergenliğin son evresi, kendini topluma ispat etmeye çalışan gençlerin aşırılıklara en yatkın olduğu dönemdir.Bonzai satıcıları işte bu yüzden bu çağdakileri hedef alıyor" dedi.
 • Bülent Arınç’ın sözleri İngiltere’nin de gündeminde - aile içi şiddet
  Bülent Arınç’ın sözleri İngiltere’nin de gündeminde30.07.2014
  PlanetBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Kadın herkesin önünde kahkaha atmayacak” açıklaması İngiliz basınında geniş yer buldu.Dünyaca ünlü kadın aktivist grubu FEMEN'in Türkiye kolu da Arınç'a tepki gösterdi.
içinde

Aile İçi Şiddet


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz