Aile İçi Şiddet


 • Türkiye’nin ‘kayıtdışı’ çocukları - aile içi şiddet

  Türkiye’nin ‘kayıtdışı’ çocukları19.11.2014

  Eğitim

  Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Kurucularından Yasemin Öney Cankurtaran, Türkiye'de annesiyle beraber cezaevlerinde yaşamak zorunda kalan 334 çocuk bulunduğunu belirtti.Cankurtaran, "1999'da 4,5 milyon, 2012'de 7,5 milyon olmuş çocuk işçi sayısı var, aile içinde istihdam edilen kayıtlara yansıtılamayan.Kayıtlara yansıtılan işçi çocuk sayımız 893 bin" dedi.
 • AİHM’den Gülperi cezası - aile içi şiddet

  AİHM’den Gülperi cezası14.11.2014

  GÜNDEM

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), intihar sonucu öldüğüne karar verilen Gülperi O.’nun aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davada Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını garanti altına alan 2.maddesini ihlal ettiğine karar verdi.
 • Avrupa’daki Türk kadınlarına rehber - aile içi şiddet

  Avrupa’daki Türk kadınlarına rehber12.11.2014

  Avrupa

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yurt dışında yaşayan Türk kadınları için kolları sıvadı.Bu kapsamda, Türk kadınlarına bulundukları ülkeye giriş, yerleşme, evlilik ve boşanma, aile içi şiddet, sosyal yardım ve destek mekanizmaları konularında eğitim verilecek.
 • Finlandiya eğitimine PISA sonuçları üzerinden eleştirel bir bakış - aile içi şiddet

  Finlandiya eğitimine PISA sonuçları üzerinden eleştirel bir bakış10.11.2014

  Eğitim

  Grigoriy Petrov’un ‘Beyaz Zambaklar Ülkesi’ Finlandiya son yılların en popüler ülkelerinden biri durumunda.Bu popülerlik ne futbol, ne ekonomi, ne turizm ne de bunlara benzer bir sebepten.Tamamen Finlandiya’nın tüm dünyaca bilinen ve eğitim alanındaki en önemli ölçme ve değerlendirme göstergelerinden biri olan PISA vb.gibi sınavlarda Finli çocukların elde ettikleri başarılar ve listenin en üstünde yer almalarından kaynaklanıyor.
 • Melis ALPHAN

  Paranın ahlakı - aile içi şiddet

  Paranın ahlakı09.11.2014

  YAZARLAR

  BİZİM halkımız sermaye düşmanı değildir.Kendisine faydası dokunmuş, sadece kendini değil, toplumu kalkındırmayı vazife edinmiş iş insanlarını hatırlar, saygıyla anar.
 • Balkondan tırmanıp katletti - aile içi şiddet

  Balkondan tırmanıp katletti06.11.2014

  GÜNDEM

  Firdevs Vanlı, yetiştirme yurdunda kalan 3 çocuğunu görmek için gittiği Kayseri’de ayrı yaşadığı eşi Fatih Vanlı tarafından 13 bıçak darbesiyle öldürüldü.Tutuklanan Vanlı, “Öldürme hakkımı kullandım” dedi.
 • Aranırken karakola gidip fotoğraf çektirdi - aile içi şiddet

  Aranırken karakola gidip fotoğraf çektirdi06.11.2014

  Avrupa

  İngiltere’nin Lincolnshire bölgesinde aile içi şiddet ve saldırı suçlamalarıyla uzun süredir polis tarafından aranan 22 yaşındaki Aaron Bee Lincoln karakolunun önünde bir fotoğraf çektirdi ve bu fotoğrafı “Saklambaç oynamayı seviyorum” notu ile birlikte Facebook’ta yayınladı.
 • Dr.Başak DEMİRİZ

  Çocuklar da depresyona girebilir - aile içi şiddet

  Çocuklar da depresyona girebilir19.10.2014

  YAZARLAR

  Depresyon sadece yetişkinlere özgü bir hastalık değildir.Çocuklar ve ergenler de depresyona girebilirler.Bu, profesyonel yardım almayı gerektiren gerçek bir hastalıktır ve hafife alınmamalıdır.
 • Dr.Başak DEMİRİZ

  Çocuklar da depresyona girebilir - aile içi şiddet

  Çocuklar da depresyona girebilir17.10.2014

  YAZARLAR

  Depresyon sadece yetişkinlere özgü bir hastalık değildir.Çocuklar ve ergenler de depresyona girebilirler.Bu, profesyonel yardım almayı gerektiren gerçek bir hastalıktır ve hafife alınmamalıdır.
 • İşte AB’nin Türkiye fotoğrafı - aile içi şiddet

  İşte AB’nin Türkiye fotoğrafı07.10.2014

  Planet

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, genişleme sürecindeki tüm ülkelere yönelik olarak hazırlanan ve Hürriyet’in taslak halini geçen hafta yayımladığı İlerleme Raporu ile Strateji Belgesi’ni onayladı.Her iki belge de Brüksel’den bakıldığında Türkiye’nin nasıl görüldüğünü net şekilde ortaya koyuyor.Bazı alanlarda yaşanan gelişmelerin hakkını veren İlerleme Raporu’nda bu yıl öne çıkan kelime ise “endişe”.
 • İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Türkiye raporu: Protestocuları sindirmek için aşırı adımlar atıldı - aile içi şiddet

  İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Türkiye raporu: Protestocuları sindirmek için aşırı adımlar atıldı28.09.2014

  Planet

  İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) bugün yayınlanan bir raporda Türkiye’deki otoriterleşmeye dikkat çekti.38 sayfalık raporla, Türkiye'de ifade özgürlüğü, protesto hakkı ve hukukun üstünlüğü ilkesinin korunması gerektiğine vurgu yapılıyor.
 • Her yıl 3 bin kişi silahla ölüyor - aile içi şiddet

  Her yıl 3 bin kişi silahla ölüyor27.09.2014

  Sağlık

  Türkiye'de her 100 kişi başına düşen silah sayısı 12.5.Bir evde ateşli silah bulunması da ölüm riskini 12 kat artırıyor.Aile içi şiddet ve eş öldürmeyle sonuçlanan olayların da yüzde 40'ında silah kullanılıyor.Bireysel Silahsızlanma Günü'nde Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Sekreteri Doç.Dr.Mehmet Yumru, dernek adına yaptığı açıklamada çarpıcı istatistiklere yer verdi:
 • Şiddet uygulayan eşe, temizlik cezası - aile içi şiddet

  Şiddet uygulayan eşe, temizlik cezası14.09.2014

  Avrupa

  Eşini döven kocaya "temizlik ve çevre düzenlemesi yapma" cezası verilecek.
 • Disney kahramanları da.şiddet kurbanı oldu - aile içi şiddet

  Disney kahramanları da.şiddet kurbanı oldu10.09.2014

  Hayat

  Mutlu son kaçınılmaz diye düşünüyoruz.Peki ya değilse? 'Happy Never After' projesiyle adından söz ettiren sanatçı Saint Hoax, aile içi şiddet kampanyasında 'bu hepimizin başına gelebilir' mesajı veriyor.
 • Türk Psikologlar Derneği de Seda Sayan'ın programını eleştirdi - aile içi şiddet

  Türk Psikologlar Derneği de Seda Sayan'ın programını eleştirdi04.09.2014

  Sağlık

  Türk Psikologlar Derneği, iki eşini öldürdükten sonra yeniden evlenmek istediğini söyleyerek şarkıcı Seda Sayan'ın programa çıkması hakkında açıklama yaptı.Dernek yazılı açıklamasında şiddetin normalleştirildiğini, toplumda şiddet eğilimi olanların cesaretlendirildiğini belirtti ve şu sözlere yer verdi:
 • Erkekler bıçaklarken.kadınlar zehirliyor - aile içi şiddet

  Erkekler bıçaklarken.kadınlar zehirliyor30.08.2014

  Keyif

  ‘Cinayet Sohbetleri’ Doğan Kitap etiketiyle önümüzdeki hafta çıkacak.Kitabın yazarlarından Mesut Demirbilek ile buluştuk.Annesini kesip kurban bayramında komşulara dağıtan adamın kan donduran hikâyesini dinledik, ‘katil erkek’ ve ‘katil kadın’ arasındaki farkları konuştuk.
 • ABD'de kızını döven büyükelçi hakkında işlem yapılamadı - aile içi şiddet

  ABD'de kızını döven büyükelçi hakkında işlem yapılamadı27.08.2014

  Planet

  ABD'nin başkenti Washington'da komşularının şikayeti üzerine Ekvator Ginesi Büyükelçiliği'ne giden polisler, diplomat babası tarafından ahşap masa ayağı ile dövülmüş bir genç kız buldu.
 • Güzin Abla

  Boşanmalarda velayet fiyaskosu - aile içi şiddet

  Boşanmalarda velayet fiyaskosu27.08.2014

  Yazarlar

  Boşanmalarda arada kalan çocuğun velayeti, anne ve babaya ortak verilmeli.
 • Osman Azrail gibi peşimde - aile içi şiddet

  Osman Azrail gibi peşimde26.08.2014

  Gündem2008

  Boşanmak istediği için 17 yerinden bıçaklanan Sena Ş.hayata döndü.Ancak kocanın tehditleri halen sürdürüyor.Dışarı çıkmaya korkan kadın, “Beni bıçakladı, sakat bıraktı.Bir gece bile cezaevinde yatmadı.Öldürüleceğim günü bekliyorum” dedi.
 • Babanın iddiası kaza - aile içi şiddet

  Babanın iddiası kaza20.08.2014

  Gündem2008

  2 çocuğuyla boğulmuş halde bulunan Derya Erdem’in babası kızının kocasından şiddet gördüğünü söyledi.Baba intihar etmediklerini, düşerek boğulduklarını iddia etti.
 • Artık kadına duygusal şiddet uygulamanın cezası da hapis olacak - aile içi şiddet

  Artık kadına duygusal şiddet uygulamanın cezası da hapis olacak19.08.2014

  Avrupa

  İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, eşine ya da partnerine duygusal şiddet uygulayan bir erkeğin de hapse atılmasını mümkün kılacak yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
 • Azeri Elmira aile içi şiddet mağduru - aile içi şiddet

  Azeri Elmira aile içi şiddet mağduru12.08.2014

  Gündem2008

  ANTALYA’da yaşayan Azerbaycan asıllı Türk vatandaşı 28 yaşındaki Elmira D., 2 çocuğunun babası olan, özel okulda matematik öğretmeni eşi 33 yaşındaki A.H.D.’den şiddet gördüğü ve sürekli kendisini takip ettiği gerekçesiyle yaptığı başvurunun ardından koruma kararı aldırdı.
 • Bonzai şarkısı zihni etkiliyor - aile içi şiddet

  Bonzai şarkısı zihni etkiliyor04.08.2014

  Sağlık

  Gediz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Orhan Keskin, gençleri ölüme sürükleyen uyuşturucu maddelerinin başında gelen bonzainin, en çok 13-26 yaş grubundaki gençler tarafından kullanıldığını belirterek "Ergenliğin son evresi, kendini topluma ispat etmeye çalışan gençlerin aşırılıklara en yatkın olduğu dönemdir.Bonzai satıcıları işte bu yüzden bu çağdakileri hedef alıyor" dedi.
 • İyilik bu kapının ardında - aile içi şiddet

  İyilik bu kapının ardında30.07.2014

  Ege

  KONAK Belediye Başkanı Sema Pekdaş, kadın ve dezavantajlı gruplara yönelik daha iyi hizmet sunabilmek adına Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü kurdu.
 • Bülent Arınç’ın sözleri İngiltere’nin de gündeminde - aile içi şiddet

  Bülent Arınç’ın sözleri İngiltere’nin de gündeminde29.07.2014

  Planet

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Kadın herkesin önünde kahkaha atmayacak” açıklaması İngiliz basınında geniş yer buldu.Dünyaca ünlü kadın aktivist grubu FEMEN'in Türkiye kolu da Arınç'a tepki gösterdi.
 • Akif BEKİ

  Serengeti’de vahşi bir bayram - aile içi şiddet

  Serengeti’de vahşi bir bayram28.07.2014

  Yazarlar

  UÇSUZ bucaksız Afrika düzlüklerine, kurak mevsimin sonunda yağmurlarla gelir bayram.Orucun bitiminde bize hilalle gelen bayramlar gibi.
 • Unicef: 700 milyon çocuk gelin - aile içi şiddet

  Unicef: 700 milyon çocuk gelin23.07.2014

  Planet

  BİRLEŞMİŞ Milletler Çocuk Fonu UNICEF’in raporuna göre, dünyada 700 milyon çocuk gelin var.
 • Milyonlarca çocuk gelin - aile içi şiddet

  Milyonlarca çocuk gelin21.07.2014

  Avrupa

  UNICEF'in verilerine göre, dünya genelinde 18 yaşından önce evlendirilmiş olan 700 milyondan fazla kadın yaşıyor.
 • Şiddet yüzde 41 tekrarlanıyor - aile içi şiddet

  Şiddet yüzde 41 tekrarlanıyor16.07.2014

  Gündem2008

  Dava dosyalarından yola çıkarak İstanbul Avrupa yakasının şiddet profili çıkarıldı.Buna göre en fazla şiddeti kadınlar görüyor.Şiddet en çok evliliğin ilk 10 yılında yaşanıyor.‘Şampiyon’ ilçeler Bağcılar, Bahçelievler, Esenler.
 • 10 Türk'e Alman liyakat nişanı verildi - aile içi şiddet

  10 Türk'e Alman liyakat nişanı verildi09.07.2014

  Avrupa

  Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, aralarında Türklerin de bulunduğu 25 göçmene Almanya'da göçmenlerin uyumuna ve birlikte yaşama büyük katkılarından ötürü liyakat nişanları verdi.
 • Madonna jüri olamadı - aile içi şiddet

  Madonna jüri olamadı09.07.2014

  Paparazzi

  MADONNA, tüm Amerikan vatandaşları gibi jüri görevi yapmak üzere mahkemeye çağrıldı.
 • Madonna jüri olamadı - aile içi şiddet

  Madonna jüri olamadı08.07.2014

  Keyif

  Madonna, ünlü olması nedeniyle mahkemede jüri görevi alamadı.
 • İşte bizim Pamela - aile içi şiddet

  İşte bizim Pamela05.07.2014

  Gündem2008

  Geçen hafta en çok konuşulanlardan biri kadın-erkek cankurtaran tartışmasıydı.Türkiye’de 2013’te mecliste yasalaşmasının ardından plaj ve havuz işletmelerine zorunlu hale getirildikten sonra cankurtaran sertifikası alan kadınların sayısı da artmaya başladı.Ancak yine de sahillerde kadın cankurtarana çok da sık rastlanmıyor.
 • İstanbul da eşini döven 41 erkek yakalandı - aile içi şiddet

  İstanbul da eşini döven 41 erkek yakalandı03.07.2014

  Gündem2008

  İSTANBUL’da bulunan 39 ilçenin emniyet müdürlükleri tarafından bir hafta içinde yapılan operasyonlarda 569 şahıs hakkında yasal işlem yapıldığı belirtildi.İşlem yapılanlar arasında eşini döven 41 erkek, hırsızlık suçu işleyen 94 şüpheli, cinsel taciz ve saldırı suçundan 15 şüpheli, dolandırıcılık suçundan 31 şüphelinin bulunduğu belirtildi.
 • O tablolardan para kazanacak - aile içi şiddet

  O tablolardan para kazanacak29.06.2014

  Avrupa

  İngiltere’nin en zen­gin sanat koleksiyon­cusu Charles Saatchi’yi eski karısı ünlü aşçı Nigella Lawson’ın boğa­zını sıkarken gösteren 7 tablo, Saatchi’nin ortağı olduğu Saatchiart.com adlı internet sitesinde satışa çıktı.
 • Şarkıcı Petek Dinçöz'e şantaj iddianameye girdi - aile içi şiddet

  Şarkıcı Petek Dinçöz'e şantaj iddianameye girdi25.06.2014

  Avrupa

  Petek Dinçöz'ün eski eşi Can Tanrıyar hakkında açtığı davanın iddianamesinde, Tanrıyar'ın Dinçöz'ü "cep telefonundaki bir porno görüntüsünü internete vermek"le tehdit etmek suretiye şantaj yaptığı iddiasına yer verildi
 • Kaleci serbest - aile içi şiddet

  Kaleci serbest24.06.2014

  Planet

  ABD’de, Seattle takımının kadın kalecisi Hope Solo aile içi şiddet suçlamasıyla yargılanıyor.
 • Ömür GEDİK

  Cazgır kurtuldu - aile içi şiddet

  Cazgır kurtuldu11.06.2014

  Paparazzi

 • Dünya Kupası öncesi aile içi şiddet uyarısı - aile içi şiddet

  Dünya Kupası öncesi aile içi şiddet uyarısı09.06.2014

  Avrupa

  İngiltere polisi Dünya Kupası sırasında aile içi şiddet vakalarının sayısının arttığı belirten raporları göz önünde bulundurarak, bu tip suçlardan sabıkası olan 110 erkek ve 7 kadını, Brezilya’da başlayacak turnuva süresince kendilerini kontrol etmeleri için tek tek uyardı.
 • Tecavüzcüyle evlendirme kabusu dönüyor mu? - aile içi şiddet

  Tecavüzcüyle evlendirme kabusu dönüyor mu?31.05.2014

  Gündem2008

  Yeni cinsel suçlar tasarısı tartışılırken, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Adem Sözüer uyarıyor: Bazı hâkim ve savcılar mağdurun tecavüzcüsüyle evlendirilmesi uygulamasına geri dönülmesini istiyor!
 • Avrupa’da 18 milyon çocuk istismara maruz kalıyor - aile içi şiddet

  Avrupa’da 18 milyon çocuk istismara maruz kalıyor26.05.2014

  Eğitim

  Dünya Sağlık Örgütü Şiddet Önleme Programı Yöneticisi Dr.Dinesh Sethi, “Avrupa’da çocuklara uygulanan şiddet nedeniyle 850 çocuk ölümü oldu, henüz 18 yaşına gelmemiş 18 milyon çocuk şiddete ve istismara maruz kalıyor” dedi.
 • Durum vahim - aile içi şiddet

  Durum vahim26.05.2014

  Gündem2008

  Ailelerin yüzde 74’ü çocuklarına duygusal, yüzde 23’ü fiziksel uyguluyor.
 • Ailelerin yüzde 74’ü çocuklarına duygusal, yüzde 23’ü fiziksel uyguluyor - aile içi şiddet

  Ailelerin yüzde 74’ü çocuklarına duygusal, yüzde 23’ü fiziksel uyguluyor26.05.2014

  Eğitim

  Hollandalı Bernard van Leer Vakfı desteğiyle Boğaziçi Üniversitesi, Hümanist Büro ve Frekans Araştırma tarafından yapılan ‘Türkiye’de 0-8 Yaş Arası Çocuğa Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’ ilginç sonuçlar ortaya koydu.
 • Erken evlilikte Avrupa ikincisiyiz - aile içi şiddet

  Erken evlilikte Avrupa ikincisiyiz26.05.2014

  Sağlık

  Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof.Dr.Fügen Çullu Çokuğraş, Türkiye'de çocuk gelin oranının yüzde 30-35 oranında olduğunu gösteren çalışmalar olduğunu bildirdi.
 • Bu kez erkek kadından dayak yedi - aile içi şiddet

  Bu kez erkek kadından dayak yedi25.05.2014

  Avrupa

  İngiltere’de cinsel ve fiziksel şiddet kurbanı erkeklerin haklarını savunan Mankind adlı bir sivil toplum kuruluşu, aile içi şiddetin erkek kurbanlarının toplum tarafından görmezden gelindiğini çok ilginç bir deneyle kanıtladı
 • Aşk dolu bir evde büyüdüm - aile içi şiddet

  Aşk dolu bir evde büyüdüm09.05.2014

  Anasayfa

  Beyza Şekerci, kariyer basamaklarını istikrarlı bir şekilde tırmanmaya devam ediyor.“İntikam” dizisiyle dikkatleri üzerine çeken Şekerci, Moviesmart Türk’te yayınlanan “Gelmeyen Bahar”la ilk başrol deneyimini de yaşadı.Genç oyuncu bale salonlarından dizi setlerine uzanan serüvenini D-Smart dergisine anlattı.
 • Sefer Çalınak dünyayı da şaşırttı - aile içi şiddet

  Sefer Çalınak dünyayı da şaşırttı08.05.2014

  Planet

  Katıldığı evlilik programında geçmişte işlediği cinayetleri itiraf ederek Türkiye'nin gündemine oturan 62 yaşındaki Sefer Çalınak, uluslararası basınında da ilgisini çekti.
 • 121 kadın 25 erkek 13 çocuk öldürüldü - aile içi şiddet

  121 kadın 25 erkek 13 çocuk öldürüldü06.05.2014

  Avrupa

  Fransa İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 121 kadın, 25 erkek ve 13 çocuğun aile fertleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.
 • Almanya'da Türklere ait ilk kadın sığınmaevini açacaklar - aile içi şiddet

  Almanya'da Türklere ait ilk kadın sığınmaevini açacaklar27.04.2014

  Avrupa

  Almanya'nın Düsseldorf kentinde merkezi bulunan Umut Yıldızı Derneği, Türklere ait ilk kadın sığınmaevini açmak için çalışma başlattı.
 • Dijital ‘Doğan Dergi’ yayında - aile içi şiddet

  Dijital ‘Doğan Dergi’ yayında24.04.2014

  Ekonomi

  DOĞAN Holding tarafından Grup çalışanlarına yönelik çıkartılan dijital ‘Doğan Dergi’ ilk sayısıyla yayın hayatına başladı.
içinde

Aile İçi Şiddet


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz