‘Umut’ Davası


 • Umut Davası'nda flaş gelişme - ‘Umut’ davası

  Umut Davası'nda flaş gelişme09.04.2014

  Gündem2008

  Yargıtay 9.Ceza Dairesi, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesi olaylarını da kapsayan "Umut Davası"nda 8 sanığa verilen hapis cezalarını onadı
 • Mumcu davasında firari sanıkları için zaman aşımı yok - ‘Umut’ davası

  Mumcu davasında firari sanıkları için zaman aşımı yok14.07.2013

  Gündem2008

  Sosyal medyada günlerdir Uğur Mumcu davasında bir kaç güne kadar zaman aşımı olacağı iddiaları doğru çıkmadı.
 • Mumcu'nun otomobili İzmir'de sergilenecek - ‘Umut’ davası

  Mumcu'nun otomobili İzmir'de sergilenecek23.01.2013

  Gündem2008

  GAZATECİ ve Yazar Uğur Mumcu’ya gerçekleştirilen suikast sonrası paramparça olan aracın enkazı İzmir’de bulanan Basın Müzesi’nde sergilenecek.Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sertel, "Aydınlanamayan bir cinayetin enkazını İzmir’de sergileyeceğiz" dedi.
 • Mumcu’nun aracı emniyetin garajında - ‘Umut’ davası

  Mumcu’nun aracı emniyetin garajında23.01.2013

  Gündem2008

  UĞUR Mumcu, ölümünün 20.yıldönümünde evinin önünde anılırken, bombalı saldırıda enkaza dönen aracı da Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün garajında bekliyor
 • 8 sanığa ‘örgüt’ cezası - ‘Umut’ davası

  8 sanığa ‘örgüt’ cezası17.01.2013

  Gündem2008

 • HSYK’nın 2 yedek üyesinin eşleri seçildi - ‘Umut’ davası

  HSYK’nın 2 yedek üyesinin eşleri seçildi25.02.2011

  Gündem

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Yargıtay ve Danıştay’a iki yedek üyesinin eşlerini de seçti.Adli yargıdan HSYK yedek üyesi Hayrettin Türe’nin eşi Suna Türe Yargıtay üyesi, idari yargıdan yedek üye İbrahim Topuz’un eşi Nurdane Topuz da Danıştay üyesi seçildi.
 • Deniz Gezmiş’e iade-i itibar Öcalan’a yeniden yargılama - ‘Umut’ davası

  Deniz Gezmiş’e iade-i itibar Öcalan’a yeniden yargılama29.01.2011

  Pazar

  Ankara Barosu biri sağcı, biri solcu iki fikir babasının öncülüğünde Cumhuriyet tarihinde iz bırakan dava dosyalarını yeniden açıyor.İlk beş dava belirlendi: 28 gönüllü avukat Gazeteci Uğur Mumcu suikastı, Şeyh Sait, Deniz Gezmiş, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler ve Bahçelievler’de öldürülen 7 TİP’linin dosyalarını inceleyecek.Kendisi de 11 yıl cezaevinde kaldıktan sonra beraat eden Komisyon Başkanı Osman Başer, hem toplumsal bellek oluşturmak hem de bundan sonra “Pardon ya!” denmemesi için yola çıktıklarını anlatıyor, “Deniz Gezmiş’e iade-i itibar, Öcalan’a yeniden yargılama yolu açılabilir” diyor
 • Savcı, Umut Davası’nda 1 müebbet hapis istedi - ‘Umut’ davası

  Savcı, Umut Davası’nda 1 müebbet hapis istedi13.12.2007

  Gündem

  Gazeteci Uğur Mumcu, Prof.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Muammer Aksoy ve Doç.Bahriye Üçok’un öldürülmesi eylemlerinin de aralarında bulunduğu, çok sayıda olayı kapsayan "Umut Operasyonu"na ilişkin davada Yargıtay’ın ikinci kez bozma kararının ardından esas hakkındaki görüşünü açıklayan Savcı Salim Demirci bozmadan önceki mütalaasının gerekçesini aynen tekrarladığını söyledi.
 • Suikastların ardındaki sırlar halen sürüyor - ‘Umut’ davası

  Suikastların ardındaki sırlar halen sürüyor21.01.2007

  Gündem

  Dünyanın birçok yerinde işlenen suikastlar ve girişimlerinin sırları halen sürüyor.
 • Beklenen açıklama: Örgüt yok, milliyetçi duygu var - ‘Umut’ davası

  Beklenen açıklama: Örgüt yok, milliyetçi duygu var21.01.2007

  Gündem

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin gözaltına alınan 7 kişinin sorgusunun sürdüğünü belirterek, cinayetin herhangi bir siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı bulunmadığını söyledi.Cerrah, cinayetin, "milliyetçi duygularla işlendiğini" belirtti.
 • 'Umut Davası'na ikinci onama - ‘Umut’ davası

  'Umut Davası'na ikinci onama09.11.2006

  Son Dakika

  Yargıtay 9.Ceza Dairesi, gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok'un öldürülmesi olaylarının aralarında bulunduğu “Umut Davası”nda, sanık Ferhan Özmen'in, “Anayasal düzeni cebren değiştirmeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararı onadı.
 • ‘Umut Davası’nda reddi hakim talebi - ‘Umut’ davası

  ‘Umut Davası’nda reddi hakim talebi06.06.2006

  Son Dakika

  Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy, Doç.Dr.Bahriye Üçok'un öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu “Umut Davası”, 2.kez Yargıtaya geldi.
 • Umut Davası”na onama ve bozma istemi - ‘Umut’ davası

  Umut Davası”na onama ve bozma istemi26.04.2006

  Gündem

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok'un öldürülmesi olaylarının aralarında bulunduğu “Umut Davası”nda, sanık Ferhan Özmen'in, “Anayasal düzeni cebren değiştirmeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, sanık Ekrem Baytap'ın ise 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararın onanmasını istedi.
 • ’Umut Davası’ kararına temyiz - ‘Umut’ davası

  ’Umut Davası’ kararına temyiz22.02.2006

  Gündem

  Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok’un öldürülmesinin de aralarında bulunduğu çok sayıda olayı kapsayan ’Umut Operasyonu’na ilişkin davanın kararı, Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci tarafından temyiz edildi.
 • Suikastçısına devlet yardımı - ‘Umut’ davası

  Suikastçısına devlet yardımı23.01.2006

  Gündem

  Uğur Mumcu suikastının sanığı olarak 15 yıl hapis cezası alan ve 5 yıl yattıktan sonra tahliye edilen Mehmet Ali Tekin, mağdur olduğu gerekçesiyle devletten yardım istedi.Başakşehir Konutları’nda oturan Tekin’e fakir ilmühaberiyle başvurduğu Küçükçekmece Kaymakamlığı 2 bin YTL yardımda bulundu.
 • İslami terör İran merkezli - ‘Umut’ davası

  İslami terör İran merkezli17.12.2005

  Gündem

  Çok sayıda aydının öldürülmesi olayını kapsayan Umut davasında mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı.İran için ‘İslami terörün merkez üssü’ değerlendirmesi yapılan gerekçede bu ülkenin Türkiye’ye karşı terörü kullandığına dikkat çekildi.
 • Umut Davası'nda gerekçeli karar açıklandı - ‘Umut’ davası

  Umut Davası'nda gerekçeli karar açıklandı16.12.2005

  Gündem

  Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Umut Davası'nın Yargıtay'ın bozma kararından sonra yapılan yargılamasının gerekçeli kararında, “İran'ın dış politikasında araç olan terörizm, mevcut potansiyelden yararlanılarak, bölgede kendine karşı en büyük rakip olarak gördüğü Türkiye'ye karşı da sık sık kullanılmıştır” denildi.Davada ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasına çarptırılan sanık Ferhan Özmen'in de İran'da silah, patlayıcı madde ve bomba yapımı konusunda eğitim aldığı belirtildi.
 • Sedat Şahin’in avukatı öldürüldü - ‘Umut’ davası

  Sedat Şahin’in avukatı öldürüldü 29.09.2005

  Gündem

  Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yargılanan Sedat Şahin’in avukatı Atalay Cebesoy, dün Fatih’teki bürosunda öldürüldü.Aynı saatlerde Cebesoy’un, Sedat Şahin davasında birlikte yargılandığı Talat Yavuz da Şişli’de uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı.
 • Sedat Şahin’in avukatı öldürüldü - ‘Umut’ davası

  Sedat Şahin’in avukatı öldürüldü 29.09.2005

  Anasayfa

  Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yargılanan Sedat Şahin’in avukatı Atalay Cebesoy Fatih’teki bürosunda öldürüldü.
 • ‘Umut Davası’ sanığına infaz - ‘Umut’ davası

  ‘Umut Davası’ sanığına infaz22.09.2005

  Gündem

  Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok suikastlarının de aralarında bulunduğu çok sayıda olayı kapsayan ‘Umut Operasyonu’ davası sanığı Muzaffer Dağdeviren, Fatih’te başından vurularak öldürüldü.
 • Kızıma anlatın - ‘Umut’ davası

  Kızıma anlatın29.07.2005

  Gündem

  Eşi Ahmet Taner Kışlalı ile birlikte 4 aydının katledilme davasında 1 kişinin dışında tüm sanıkların salıverilmesi Nilüfer Kışlalı’yı isyan ettirdi: ‘Daha 29 günlükken babasını kaybeden kızıma Türk adalet sisteminin verdiği cevap bu mu?’
 • Ceza: Ağır müebbet - ‘Umut’ davası

  Ceza: Ağır müebbet28.07.2005

  Gündem

  Eksik soruşturma nedeniyle Yargıtay tarafından bozulan ‘Umut Davası’nda karar verildi.Gazeteci Mumcu, Prof.Aksoy, Prof.Kışlalı ve Doç.Üçok’un öldürülmesini de kapsayan davada Ferhan Özmen ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.
 • Ceza: Ağır müebbet - ‘Umut’ davası

  Ceza: Ağır müebbet28.07.2005

  Anasayfa

  Eksik soruşturma nedeniyle Yargıtay tarafından bozulan ‘Umut Davası’nda karar verildi.Gazeteci Mumcu, Prof.Aksoy, Prof.Kışlalı ve Doç.Üçok’un öldürülmesini de kapsayan davada Ferhan Özmen ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.
 • 'Umut Davası'na devam edildi - ‘Umut’ davası

  'Umut Davası'na devam edildi19.12.2004

  Gündem

  Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok'un öldürülmesi olaylarının aralarında bulunduğu, çok sayıda olayı kapsayan “Umut Operasyonu”na ilişkin davaya devam edildi.
 • Umut davasında yeni tahliyeler - ‘Umut’ davası

  Umut davasında yeni tahliyeler25.11.2004

  Gündem

  Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok'un öldürülmesi olaylarının aralarında bulunduğu, çok sayıda olayı kapsayan “Umut Operasyonu” davasında 5 kişi daha tahliye oldu.
 • Bir adli yıl böyle geçti - ‘Umut’ davası

  Bir adli yıl böyle geçti18.07.2004

  POLİTİKA

  2003-2004 adli yılı demokratikleşme yolunda atılan dev adımlar ve tüm uyum yasalarına karşın yeni açılan tartışmalı davalarıyla sıcak bir dönemi geride bırakarak sona eriyor.2003-2004 adli yılı 20 Temmuz Salı günü bitiyor.6 Eylül’e kadar sürecek adli tatil boyunca adliyelerde görev yapacak nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davaları görüşecek.Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek.Bu adli yılda da ardı ardına uyum yasalarının çıkarılmasına rağmen dernekler, sivil toplum örgütleri, yazarlar ve kitaplar yargılandı.
 • Umut Davası'na DGM engeli - ‘Umut’ davası

  Umut Davası'na DGM engeli01.06.2004

  Gündem

  Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok'un öldürülmesi gibi çok sayıda olayı kapsayan ''Umut Operasyonu''na ilişkin davada, sanıklar, DGM'lerin kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği nedeniyle Ankara 2 No'lu DGM'nin görevsizlik ve yetkisizlik kararı vermesini talep ettiler.
 • Umut Davası'na DGM engeli  - ‘Umut’ davası

  Umut Davası'na DGM engeli 01.06.2004

  Gündem

  Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok'un öldürülmesi gibi çok sayıda olayı kapsayan ''Umut Operasyonu''na ilişkin davada, sanıklar, DGM'lerin kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği nedeniyle Ankara 2 No'lu DGM'nin görevsizlik ve yetkisizlik kararı vermesini talep ettiler.
 • Umut Davası sanıklarına alacak davası - ‘Umut’ davası

  Umut Davası sanıklarına alacak davası10.12.2003

  Gündem

  İçişleri Bakanlığı, "Umut Operasyonu"na ilişkin davanın 4 sanığı aleyhine, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı'nın varislerine ödenen paranın tahsili istemiyle dava açtı.
 • 10 yıldır karanlık - ‘Umut’ davası

  10 yıldır karanlık23.01.2003

  Gündem

  10 yıl önce bombalı saldırı sonucu kaybettiğimiz gazeteci yazar Uğur Mumcu suikastinin arkasındaki sis perdesi hala aydınlatılamadı.
 • 10 yıldır karanlık - ‘Umut’ davası

  10 yıldır karanlık23.01.2003

  Gündem

  10 yıl önce bombalı saldırı sonucu kaybettiğimiz gazeteci yazar Uğur Mumcu suikastinin arkasındaki sis perdesi hala aydınlatılamadı.Yargıtay, Mumcu suikastının da aydınlatılmasını kapsayan ''Umut Operasyonu'' davasında, 2 sanık hakkındaki idam cezalarını müebbet ağır hapis cezasına çevirerek onarken, 8 sanık hakkındaki 3 yıl 9 ay ile 12 yıl 6 ay arasında değişen ağır hapis cezalarını da yerinde buldu.Ankara 2 No'lu DGM, Yargıtay'ın 8 sanık yönünden bozduğu dosyayı, 3 Şubat Pazartesi günü yeniden ele alacak.
 • Umut Davası yine bitmedi - ‘Umut’ davası

  Umut Davası yine bitmedi12.11.2002

  Gündem

  Yargıtay, Umut Davası'nda iki idam kararını onadı, birini bozdu.Yasa değişikliği nedeniyle idam cezalarını müebbet hapse çevirdi.8 sanık ise yeniden yargılanacak.
 • Bekir COŞKUN

  Daha neler olacak?. - ‘Umut’ davası

  Daha neler olacak?.22.10.2002

  Yazarlar

  ÖLÜM niye bu aylarda yollara düşer bilmiyorum.
 • 'Umut' davasında karar 13 Kasım'da - ‘Umut’ davası

  'Umut' davasında karar 13 Kasım'da25.09.2002

  Gündem

  Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok'un öldürülmesi olaylarına ilişkin ''Umut Davası''nın temyiz duruşması Yargıtay'da yapıldı.
 • 'Umut Davası' yarın Yargıtay'da - ‘Umut’ davası

  'Umut Davası' yarın Yargıtay'da24.09.2002

  Gündem

  Ankara 2 No'lu DGM'nin, sanıklar Ferhan Özmen, Necdet Yüksel ve Rüştü Aytufan hakkında idam kararı verdiği ''Umut Davası'nın temyiz duruşması, yarın Yargıtay'da yapılacak.
 • Karar yılı oldu - ‘Umut’ davası

  Karar yılı oldu18.07.2002

  Gündem

  Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil, bugün mesai saati bitiminden itibaren başlayacak ve 6 Eylül'de sona erecek.Geride kalan adli yıl içinde, kamuoyunun yakından takip ettiği çok sayıda büyük çaplı dava karara bağlandı.
 • Umut Davası'nda İran'a suçlama - ‘Umut’ davası

  Umut Davası'nda İran'a suçlama28.03.2002

  Gündem

  Umut Davası'nın gerekçeli kararında İran'ın Türkiye'ye karşı, dış politika aracı olarak terörizme başvurduğu ifade edildi.
 • Uğur Mumcu anılıyor - ‘Umut’ davası

  Uğur Mumcu anılıyor23.01.2002

  Anasayfa

 • Umut’ta üç idam - ‘Umut’ davası

  Umut’ta üç idam07.01.2002

  Anasayfa

  Mumcu cinayeti ile faili meçhul 22 olayı aydınlatmak üzere başlatılan ‘‘Umut operasyonu’’ davasında Ankara 2 No'lu DGM, Ferhan Özmen, Necdet Yüksel ve Rüştü Aytufan'ı, ‘‘Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs’’ten idama mahkum etti.
 • Umut’ta üç idam - ‘Umut’ davası

  Umut’ta üç idam07.01.2002

  Gündem

  Mumcu cinayeti ile faili meçhul 22 olayı aydınlatmak üzere başlatılan ‘‘Umut operasyonu’’ davasında Ankara 2 No'lu DGM, Ferhan Özmen, Necdet Yüksel ve Rüştü Aytufan'ı, ‘‘Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs’’ten idama mahkum etti.
 • 24 sanıklı dava, 17 ayda sonuçlandı - ‘Umut’ davası

  24 sanıklı dava, 17 ayda sonuçlandı06.01.2002

  Anasayfa

  "Umut Operasyonu" soruşturması sonunda açılan dava, Ankara 2 No`lu DGM`de 14 Ağustos 2000 tarihinde başladı ve yaklaşık 17 ay sonra, 20.duruşmada karara bağlandı.
 • Umut davası karara kaldı - ‘Umut’ davası

  Umut davası karara kaldı07.12.2001

  Gündem

 • 'Umut Davası'nda savunmalar tamam - ‘Umut’ davası

  'Umut Davası'nda savunmalar tamam06.12.2001

  Gündem

  Gazeteci-yazar Uğur Mumcu suikastının faillerini yakalamak amacıyla başlatılan, daha sonra ortaya çıkan bağlantılar üzerine Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok'un öldürülmesi gibi 22 olayı kapsayan "Umut Operasyonu"na ilişkin 15'i tutuklu 24 sanıklı davanın, 19.duruşmasında sanıkların savunmaları tamamlandı.
 • Umut Davası'nda 9 idam istemi - ‘Umut’ davası

  Umut Davası'nda 9 idam istemi06.09.2001

  Anasayfa

  Umut Davası'nda yargılanan 9 sanık hakkında, TCK'nın 146.Maddesi'ni ihlal ettikleri gerekçesiyle idam cezası istendi.
 • Umut Davası'na Sincan'daki Kudüs Gecesi dosyası eklendi - ‘Umut’ davası

  Umut Davası'na Sincan'daki Kudüs Gecesi dosyası eklendi 28.06.2001

  .Gazeteci-yazar Uğur Mumcu suikastının faillerini yakalamak amacıyla başlatılan, daha sonra ortaya çıkan bağlantılar üzerine Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok'un öldürülmesi gibi 22 olayı kapsayan ''U
 • Umut Davası'nda sürpriz tanık - ‘Umut’ davası

  Umut Davası'nda sürpriz tanık 12.04.2001

  .Umut Operasyonu Davası'nın bugünkü duruşmasında sürpriz bir tanık dinlendi.İran vatandaşı olan tanık Nasır Suzangir, sanık Hasan Kılıç'la tanışıklığnın bir dönem iş ortağı olmalarından kaynaklandığını söyledi.Duruşmada, Üçok cinayetindeki bomb
 • Umut Davası, Okkan suikastının.raporunu bekliyor - ‘Umut’ davası

  Umut Davası, Okkan suikastının.raporunu bekliyor 15.03.2001

  .Gazeteci-yazar Uğur Mumcu suikastının faillerini yakalamak amacıyla başlatılan, daha sonra ortaya çıkan bağlantılar üzerine Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı, Prof.Dr.Muammer Aksoy ve Doç.Dr.Bahriye Üçok'un öldürülmesi gibi 22 olayı kapsayan ''U
 • O da isyan etti - ‘Umut’ davası

  O da isyan etti 11.12.2000

  .Affın ‘fikir babası’ Rahşan Ecevit, affın bu şekilde çıkmasını istemediğini açıkladı.‘‘Olmazsa olmaz artık başka şey yapamam’’ diyen Ecevit, aftaki asıl hedefinin kader kurbanlarını ve özellikle çocukları kurtarmak olduğunu söyl
 • Argun Çetin de "Umut" sanığı - ‘Umut’ davası

  Argun Çetin de "Umut" sanığı04.12.2000

  Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun, 24 Ocak 1993 günü uğradığı bombalı saldırı sonucu, ''tasarlanarak öldürülmesine iştirak ettiği ve bu amaçla oluşturulan çeteye mensup olduğu'' gerekçesiyle idam istemiyle yargılanan sanık Abdullah Argun Çetin'in dosyas
 • Umut sanığı konuşmadı - ‘Umut’ davası

  Umut sanığı konuşmadı26.10.2000

  .Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı'nın aracına bomba koyduğunu, Prof.Dr.Yuda Yürüm'ün aracına bomba konulması olayına ise katıldığını itiraf eden sanık Rüştü Aytufan'ın, ''Devletin anayasa ve temel nizamlarını bozmaya kalkıştığı'' gerekçes
içinde

‘Umut’ Davası


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz